Ruimte scheppen moet het parool voor Europ a zijn Gelovigen rond altaar het KOUDE DUURT VOORT Zeer linkse kreeg een linkse Felle debatten over nieuwe Italiaanse kieswet K.L.M.-passagiers konden per auto verder gaan Sociale voorzieningen beter dan loonsverhoging Nieuwe stemmen met gezag stimuleren behoud van moed bereid haar De „Poort van Europa taak op zich te nemen E WARMONDER TOLGAARDER LIEP IN DE VAL Zaterdag 3 Januari 1953 V DAGBLAD VO OR, S CHIEDA M EN O MS TREK EN Economische integratie uit natuurlijke groei Dat is ook de oplossing bij bezwaren tegen bankenpacht Kerk aan Bezuidenliout te Den Haag wordt herbouwd Premiereductie voor vrijwillig-verzekerden Betalen of omrijden99 Automobilisten betaalden 15 cent te veel Zéven-en-zeventig moties als vertragingstactiek Nederlander in Djakarta vermoord Bom in brievenbus Minister Suurhoff: Russisch protest in Den Haag Wim Jansen gaat weg bij de K.R.O. WEERBERICHT Haven berekend voor haar taak Nieuwe wereld binnentrekken Aan Rotterdam zal het niet liggen Europese geest niet afgeleefd! Zuid-Amerika! Ziekenfondsraad slaat facili teiten toe EERSTELING! A?ialyst Een goudmijntje Protest van Schotse nationalisten Na geslaagde noodlanding in de woestijn PARACHUTISTEN BRACHTEN HULP Tegen arrestatie van Pissarev De weerverwaehting van het KNMI geldig tot Zondagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele sneeuw buien. Matige en later voornamelijk langs de Wadden kust krachtige Noord-Oostelijke wind, aanvankelijk echter in het Zuid-Oosten van het land nog zwakke winden met hier en daar mist. Overwegend lichte vorst. Zondag 4 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 21.31 u., onder 10:43 uur. Maandag 5 Januari: Zon op 8.48 upr, onder 16.44 uur. Maan op 22.40 u„ onder 10.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT wereld nieuw-geïnstalleerde instrument: de ha ven met kaden en kranen, met laadbrug- gen en losplaatsen. Nog altijd kan dit instrument worden verbeterd: de radar tegen de mist, de correctie van de rivier bij Pernis om de tankers van veertig duizend ton binnen te kunnen loodsen en wat gedaan zal moeten worden om te voorkomen, dat Panamese vrijbuiters rondedansen bij de Hoek van Holland uitvoeren en de toegang blokkeren. Maar ondanks de verbeteringen, die no dig zijn, ondanks de nieuwe uitbreidingen, die dringend nodig zijn, is voorshands de haven volkomen berekend voor haar taak bij alle weer en wind. De cijfers van de havenomzet blijven bemoedigend. In 1952 arriveerden ruim 15.000 schepen met ruim 25 millioen netto-registertonnen en een goederenvervoer van meer dan 41 mil- lioen ton Voorts kwam de herbouw van de stad ter sprake. Niet voordat de kern opge bouwd is, zal Rotterdam werkelijk weer een stad zijn, aldus mr v. d. Mandele. De gang van zaken in het afgelopen jaar was reeds bemoedigend. Toch zal er een nieuwe vaart in moeten worden gezet. Op Op bouwdag 1955 zullen nieuwe spoorbanen, perrons en stations gereed moeten zijn en ook het transept van de St. Laurenskerk kunnen worden ingewijd. Een blik werpend op de toekomst, ver- Wij wisten, dat wij in het midden van deze eeuw een nieuwe waren binnengetreden, maar wij wisten niet welke vormen zij zou aan nemen. Nu weten wij, dat liet een wereld zal zijn vol tegenstellingen en spanningen spanningen tussen blanke en niet-blanke volken, tussen Oost en West en de sterke spanningen, die onvermijdelijk zullen optreden in de Oostelijke en Westelijke sferen zelf. Aldus begon de in de vergadering van gistermiddag tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam herkozen mr K. P. v. d. Mandele, zijn Nieuwjaarsrede. Na de nieuwe wereld onder de loupe te hebben genomen sprak mr v. d. Mandele 0ver het nieuwe Europa. Dit leeft óók on- der de druk van de controversen. Er zijn genoeg pogingen gedaan die te elimineren. stellen ons wel eens de vraag aldus spr. 0f ai de nobele pogingen om binnen de kortst mogelijke tijd tot de door velen 70 hevig verlangde Europese integratie te komen meer of minder zullen moeten branden, omdat zij gedeeltelijk voors hands te hoog gegrepen zijn, gedeeltelijk in de practijk echter al voorbijgestreefd zijn. Europa, West-Europa, zal met omzich tigheid moeten worden opgebouwd en vooral ook met geduld. De samenwerking °P militair gebied kan niet wachten, maar economische integratie moet een na tuurlijke groei hebben. Zjj moet niet su- Pra-nationaal worden geordend, maar functioneel worden ontwikkeld. Voorts sprak mr v. d:, w.'' wt vrije Rijn en de moeilijkheden welke het Britse Gemenebest drukken. Wat Nederland betreft, de oorlog heeft ons land niet alleen een nieuwe gedaante maar ook een nieuwe kracht gegeven, al dus spr Hij ëaf een opsomming van het in de jaren na de oorlog bereikte, maar wees er daarnaast °P> dat wij bescheiden, waak zaam en wakker moeten blijven. De „helemaal-nieuwe" wereld moeten wij binnentrekken met onze schepen, onze luchtvaart, onze aannemers, onze kooplie den, onze industrieën en onze emigranten, zo ging de voorzitter voort. En wij mogen zeggen: wij zijn binnengetrokken. Mensen t-n bedrijven gingen uitzwermen naar alle hoeken van de wereld. Daarmee zijn wij er echter niet- Die verkenningen en onderne mingen in de nieuwe wereld geven als Vroeger gevaren, teleurstellingen en me dedingers, die nu van alle kanten komen opzetten: van het continent, uit de Com monwealth, uit de V. S., spoedig weer uit Japan, straks ook nog uit dat gesloten ge bied, dat Rusland en China omvat. De uiterste inspanning zal nodig zijn en een gedegen voorbereiding. Al het geld dat daaraan wordt uitgegeven zal mits goed besteed zijn rente dubbel en driedubbel opbrengen. Via het gewest belandde spr. bü Rotter dam. Zich oprichtend uit de puinhopen tracht het zjjn deel in de gemeenschappe lijke grote taak op zich te nemen. Naar bet Oosten strekt het de armen uit naar Hochrhein en Moezel, naar Neckar, Main ®n Donau. Het helpt waar het kan aan de ontplooiing van het Rqngebied, het spoort, h'aar het kan, aan tot samenwerking op de "Ün en in de havens. En het zal aan Rot terdam werkelijk niet liggen als een op roep wordt gedaan tot de West-continen tale volken samen op te trekken ter ver dediging van de Europese economie, de Europese cultuur en de Europese bescha ving. Niet voor niets noemt het zich de ..Poort van Europa". Met de ogen naar het Westen neemt et deel aan de Nederlandse expansie overzee, met het nieuwgebouwde en klaarde mr v. d. Mandele, dat de politieke mist helemaal niet opgetrokken is. Wij sta ren in het onbestemde en vragen ons af, of en hoe wij zelf een weg in de duisternis kunnen vinden. De Europese geest echter is niet afge leefd en levensmoe. Het zal niet meer mo gelijk blijken, samengedrongen als wij zijn in het klein geworden territoir van het vrije Europa, de vitaliteit van vroeger uit te leven en om te zetten in werken van grote allure. Maar de spirituele kracht, ge plant en gegroeid in dit deel der wereld, is gebleven. Ruimte scheppen moet het parool voor ons dichtbevolkt en met energie geladen Europa zijn en waar zouden wjj Wester lingen dit beter kunnen doen dan in die Zuid-Amerikaanse landen, die ons hiertoe de hand reiken? In Straatsburg is het plan aangenomen om voortaan de Afrikaanse bezittingen der Westerse mogendheden gezamenlijk tot ontwikkeling te brengen, zo ging mr v. d. Mandele voort. Behalve echter, dat wij ons de vraag moeten stellen of die stre ken van het zwarte werelddeel voor Euro pese nederzettingen op grote schaal ge schikt zijn, hebben wij in een belangrijk deel van Afrika met afhankelijke of semi- afhankelijke gebieden te maken, die zich op de duur aan de Westerse invloed zullen wensen te onttrekken. Anders is het in Zuid-Amerika. Daar bieden onafhankelijke regeringen aan stonds een nieuwe levenskans en het zal de taak der Atlantische Gemeenschap moeten zijn, de concessie te verkrijgen een gedeelte van deze braakliggende mogelijk heden in „New Land" voor allen te her scheppen. In dit grote Europese vredesof fensief moet Nederland voor zijn deel op komen. Dan behoeven wij niet bezorgd te zijn voor de toekomst van ons land, ook niet van Rotterdam, aldus spr. Op Nieuwjaarsdag heeft pastoor W. van Alphen van de parochie O. L. Vrouw van Goede Raad te Den Haag van de preek stoel aan zijn parochianen medegedeeld, dat nog dit jaar begonnen zal worden met de herbouw, van de kerk. Het nieuwe gebouw zal wederom verrijzen aan het Bezuidenhout ongeveer op dezelfde plaats van de bij het bombardement van Maart Tc Londen hebben zich verloofd de 23- Jarige prins Osayande Akenzua, de jong ste zoon van Akenzua II Obe (d.w.z. ko ning) van de Binistam uit Nigeriaen Oma-Oba (d.w.z. prinses) Adeteun Ade- mela, ook 23 jaar oud, die elkaar leerden kennen als leden van de international Language Club" te Croydon in Surrey. De prinses is de dochter van de 70-jarige Alaike van Aboekuta uit Nigeria. De prins IS een lid van de 1000 jaar oude dinastie van de. koningen van Benin Hij sJudeert rechten in Engeland. Wanneer ?e „Oba" naar Engeland komt om dc kroning van koningin Elizabeth bij te wonen, zal het paar in Juni trouwen. Komt de koning echter niet, dan zullen <ff prins en prinses twee jaar verloofd b tij ven, en in het huwelijk treden, wan neer de prins zijn studies heeft beëin- JjOd, en is teruggekeerd naar Nigeria, fsther Bami oèiila (links) brengt een j °®f wit op het paar, zy is een nicht van Prins. Dc prinses (rechts) draagt haar diamanten verlovingsring. Evenals in 1952 het geval was, kan ook in 1953 onder bepaalde omstandigheden een reductie op de premie van de vrijwil lige ziekenfondsverzekering worden toe gestaan voor personen van 65 jaar of ouder en voor studerende en gebrekkige kinderen van 16 tot 21 jaar. De voorzit ter van de Ziekenfondsraad is voorts met instemming van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid door de Zie kenfondsraad gemachtigd, voor 1953 de reductieregeling voor kinderen enigszins aan te vullen om sommige gebleken te kortkomingen te ondervangen. Hierbij is in het bijzonder gedacht aan kinderen beneden 16 jaar, die om rede nen van studie of anderszins in inrichtin gen verblijven en niet in aanmerking kunnen komen voor indirect-verpichte of vrijwillige verzekering. De reductie bedraagt evenals het vo rige jaar 50 cent per persoon per week met dien verstande, dat de premie niet lager dan 50 cent per week mag worden. Voorts heeft de Ziekenfondsraad er bij de algemene ziekenfondsen met klem op aangedrongen, het speciale tarief van an derhalf maal de premie voör onvolledige gezinnen niet meer tóe te passen op ver zekerden met geringe draagkracht, zoals weduwen met: niet-verdienende kinderen en zuiKe personen dus slechts het bedrag van eenmaal de premie te laten betalen. 1945 verwoeste kerk, doch in verhand met de voorgenomen profielswijziging van de straat iets meer naar achteren. Voor de nieuwe kerk heeft architect ir I. van der Laan een plan ontworpen in de vorm van eentraalbouw, waarbij de plaatsen van de gelovigen rondom het altaar worden gegroepeerd. Ook worden vier communiebanken om het altaar ge plaatst. De kerk zal plaats bieden aan ongeveer duizend gelovigen. Voor de bouw, die ongeveer 1 millioen gulden zal kosten, zal geen beroep be hoeven te worden gedaan op het kerken- bouwfonds van het bisdom. De oorlogs schadevergoeding zal n.l. ongeveer 75°/o van de bouwkosten bedragen, terwijl door de parochie een bouwfonds is gevormd voor circa 300.000 gulden. Zodra de winter voorbij is, wordt met het slopen van de ruïne der oude kerk (begonnen. Op 26 April hoopt men de eerste paal te kunnen slaan en als alles naar wens gaat zal de nieuwe kerk in September 1954 in gebruik kunnen worden genomen. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling heeft zich in de laatste dagen boven West- en Noord- Europa in zodanige richting ontwikkeld, dat gerekend moet worden op het voort duren van het koude weer. Boven Scandinavië en het aangrenzen de zeegebied bij Noorwegen ontwikkelde zich namelijk geleidelijk een nieuw hogedrukgebied, dat nog voortdurend in omvang en betekenis toeneemt. Daar de luchtdruk boven het Middellandse-zee- gebied en de Balkan laag bleef en zich enkele storingen in Noord-Oostelijke richting naar Polen uitbreidden, namen in het Oostzeegebied de Noodoostelijke winden in kracht toe, waardoor steeds grotere hoeveelheden koude lucht uit Rusland naar het Zuidwesten worden ge transporteerd. Deze lucht verlaat de Noordelijke brongebieden met een tem peratuur van meer dan 10 graden onder het vriespunt. De lucht moet daarna echter alvorens onze omgeving te kunnen bereiken over de Oostzee en de Noordzee stromen, waarbij flinke verwarming optreedt. De lucht wordt daarby onstabiel, zodat er zich sneeuwbuien in ontwikkelen. In ons land kwamen afgelopen nacht enkele van dergelijke buien in de kust provincies voor. in Denemarken en langs de Zweedse en Duitse Oostzeekust sneeuw de het bijna voortdurend. Steeds grotere gebieden van Midden-, West- en Noord-Europa komen thans onder de sneeuv ir Jtggen, hetgeen de greep van de witleer op al deze gebieden verstevigt en een geleidelijke verdere daling van de temperatuur mogelijk maakt. In ons land wordt het tempera- tuurverloop nog in hoofdzaak bepaald door het al of niet aanwezig zijn van be wolking. Tijdens opklaringen daalde van nacht boven de met sneeuw bedekte vel den de temperatuur tijdens windstilte plaatselijk sterk. De Bilt meldde met 8 graden de laagste temperatuur, terwijl langs de kust bij luchtaanvoer overzee nauwelijks vorst voorkwam. Het Scandinavisch hogedrukgebied krijgt thans door nieuwe luchtdrukstijgin gen boven de Britse eilanden aan zijn Westkant, versterking. Een restant van de gisteren naar de Britse eilanden door gedrongen Oceaandepressie, ontwijkt via Zuid-Frankrijk, waar het regen brengt, naar de Middellandse Zee. Al deze ont wikkelingen betekenen, dat de thans heersende temperatuur verscheidene da gen zal aanhouden. De 25 inzittenden van een „Aer Lingus Dakota" kwamen met de schrik vrij, toen deze machine op Nieuwjaarsdag een noodlanding moest uitvoeren te Spernall, dichtbij Birmingham. De Dako ta maakte een expresianding. waarbij een motor werd afgerukt, en de staart brak. Twee leden r an de bemanning lie pen lichte verwondingen op. Het vlieg tuig was op weg van Dublin naar Bir mingham, toen een motor uitviel. Men liet het toestel iets zakken doch kreeg ook met de tweede motor ongeregeldheden. EN moet de eerste zijn! En dus zal dit stukje de rij openen van de Loupjes in het nieuwe jaar.' Als wy nu aan het begin overwegen, dat het er 3x52 (met aftrek van enkele „uitvaldagen") zal moeten zijn, hetgeen altijd nog ruim 150 blijft, dan bekruipt ons een ogenblik een zekere vrees, want 150 Loupen eisen 150 voor ons hoekje geëigende onderwerpen Doch anderzijds pleegt er in een jaar zoveel te gebeurendat wij ten deze uit eindelijk optimistisch durven zijn. Het zal hopelijk, wel weer gaan. Tenslotte geen zorgen voor de tijd! Al kan er in het nieuwe jaar van alles ge beuren, prettige en onaangename din gen! Een mens pleegt zeer nieuwsgierig te zijn voor al de komende gebeurtenissen, maar deze blijven onbekend, totdat zij zich aandienen. Bij de jaarwisseling hebben o.m. ver schillende staatslieden en leidende poli tici hun verwachtingen inzake de inter nationale situatie ten beste gegeven en de een was daarbij heel wat optimisti scher dan de ander. Natuurlijk geven wy gaarne hun ge lijk, die zich het minst somber uitten. Uiteraard is dit eigenlijk zelfbedrog, want wij voelen het zelf zeer wel aan niemand kan met zekerheid zeggen, hoe het zal lopen. Stil laten lopen; wat komt, kan men toch niet ontlopen. In elk geval is het niet verstandig om by voorbaat met zure gezichten rond te lopen. Twee jaar lang hebben de diverse verkeersorganisaties in ons land het soms zwaar te verduren gehad door de stroom van klachten, die binnenkwamen van automobilisten, omdat volgens hun zeggen de Warmondse tolgaarder te veel aan tol liet betalen. Overtuigende bewijzen ontbraken echter tot nu toe. Tot 1111 toe. Want gisterenmiddag arriveerde aan het beruchte tolhek ir C. Kuysten, chef van de verkeersafdeling van de A.N.W.B., met zijn wagen vol getuigen. „Wat krijgt U van me?" „Twintig cent meneer", iras het antwoord van de dienstdoende tolgaarder. Ir Kuysten betaalde twee dubbeltjes onder zoveel paar ogen van even zoveel getuigen. En daarmee was het overtuigende beicijs geleverd, dat de Warmondse tolgaarder zondigde tegen het besluit van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van 27 Juli 1950, dat inhoudt, dat sedert 1 Januari 1951 aan het Warmondse tolhek slechts vijf cent voor een personen auto mag geheven worden. De Warmondse tolgaarder vroeg dus niet minder dan vijftien cent te veel en dat vonden de automobilisten ook te veel. Protesten aan het gehate hek hielpen niet. „Betalen of omrijden" was steeds het antivoord. En dat was afdoende, want, aangezien krachtens de licentie van het Warmondse tolhek binnen vijf kilometer afstand geen andere overgang over de Haarlemmervaart mag worden gemaakt, betekende omrijden om in Warmond te komen toch altijd meer dan twintig cent aan onkosten. De tolgaarder had dus goede troeven in handen en de automobilisten betaalden hun twintig cent. Maar nu is gisteren de man in de fuik gelopen. steld. Hierop werd nooit goedkeuring ge vraagd. Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in 1950 in den brede de billijkheden en onbillijkheden van het Warmonder Hek overwogen en tenslotte vaste tarieven vastgesteld, zo b.v. vijf cent per auto. De A.N.W.B. heeft nu besloten deze zaak, dus het stelselmatig overtreden van het besluit van Provinciale Staten en op grond daarvan de willekeur van de tol gaarder, krachtig aan te pakken. Er is nog gisteren een brief met protest en klacht namens de A.N.W.B. naar Gede puteerde Staten gezonden, waarvan men hoopt en verwacht, dat het gunstige re sultaten zal afwerpen. De Warmonder tol, twee hoge ijzeren spijlhekken naast een tolgaardershuisje op een smal stenen bruggetje over de Haarlemmervaart, is een plaag voor het dorp Warmond zowel voor het toeristi sche als voor het doorgaande verkeer. Het tolrecht werd in 1639 door de Sta ten van Holland afgeleid uit een veer- recht, dat reeds in de vijftiende eeuw be stond. In 1811 werd het thans geheven recht van het „Warmonder Hek" vastge steld. Het tarief voor fietsen, motoren, auto's, vrachtwagens en autobussen werd naar analogie van het tarief voor bespan nen voertuigen door de toleigenaar opge- - In de Italiaanse tweede kamer wordt op het ogenblik een verbitterde stryd ge voerd over een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet fn een hervor ming in het bestaande kiesstelsel. Dit gaat er van uit, dat de partijen, die bij de alge mene verkiezingen in Mei a.s. tenminste de helft van het aantal uitgebrachte stem men op zich verenigen, twee derde gedeel te van het aantal zetels toegewezen krij gen. Het doel is de regeringspartijen een meerderheid in het parlement te verzeke ren en zetels, welke anders door vertegen woordigers van uiterst-rechtse en linkse -partijen zouden worden bezet, door rege ringsaanhangers tc doen verwerven. De afgevaardigden van uiterst rechts en links verzetten zich dan ook heftig tegen het ontwerp. Gisteren kwam het zelfs zo ver, dat op een gegeven ogenblik de com munistische afgevaardigde Amendola van zijn stoel opsprong en zijn collega Lom- bardo, die vroeger tot de zeer linkse Nen- ni-socialisten behoorde en thans deel uit maakt van de rechtervleugel der Italiaan se socialistische partij, een klap in het ge zicht gaf. Amendola kreeg een berisping van de Dc president-commissaris van de Han delmaatschappij Schulte en Co., de heer G. Matfhysen, is op Oudejaarsdag in lijn woning in het centrum van Djakarta door rampokkers vermoord. Het slachtoffer be- vond zich des morgens alleen thuis, toen j drie personen, van wie twee in uniform en bewapend op bezoek kwamen. Na enige tijd kwamen z(j te voorschijn met twee koffers. Op het vermoeden, dat iets niet in orde was. werd in het middaguur de politie gewaarschuwd, die Matthyssen aantrof met twee schotwonden in de borst. voorzitter, bovendien werd hem het recht ontzegd de kamerzittingen van Vrijdag avond en Zaterdag bij te wonen. De socialistische afgevaardigde Targetti had een motie ngediend, waarin het ont- werp-kieswet werd verworpen. Commu nisten, socialisten en neo-fascisten dienden daarna niet minder dan 77 moties in, wel ke verwezen naar het voorstel van Tar getti en alle betrekking hadden op punten van ondergeschikt belang. Toen Targetti mededeelde zjjn motie in te trekken, verklaarden dc 77 andere mo tie-indieners onmiddellijk hetzelfde te zul len doen, zich het recht voorbehoudende hun beweegredenen uitvoerig mondeling nader toe te lichten. Deze zet van de op positie betekent een nieuwe vertraging in de behandeling van het ontwerp-kieswet. Toen een postambtenaar gisteren een postambtenaar gisteren een brievenbus te Edinburgh (Schotland) lichtte, haalde hij er enkele spullen uit te voorschijn, die er kennelijk niet in thuis hoorden en welke door de politie werden herkend als onderdelen van een bom, „waarmee men wel een huis zou kunnen opblazen". De bom is zonder twijfel in de bus geplaatst door Schotse nationalisten, die zich er tegen verzetten dat de nieuwe koningin ook in Schotland Elizabeth de Tweede moet worden genoemd, terwijl zij, voor wat Schotland betreft, de eerste is, daar haar naamgenote alleen over Enge land en niet over het Noorden heeft ge regeerd. De bewuste brievenbus is de enige in Schotland, waarop staat E II R en zij heeft het sinds zij in November j.l. werd ge plaatst al verschillende malen moeten ont gelden. Reeds na enkele dagen werd het omstreden cijfer met teer besmeurd! Op 6 December werd een primitieve bom in de bus gedeponeerd, welke echter niet ont plofte. Daarna werd de gehele bus met gele verf beschilderd en nu hebben de nationalisten een nog „doorslaander" argu ment willen gebruiken om hun grieven te uiten. Direct nadat de gezagvoerder van dt K. L. M. Skymaster „Groningen", die, zo als wij meldden, een noodlanding in d< woestijn van Dahran heeft gemaakt, had meegedeeld dat hij tc kampen had met een tekort aan brandstof en dat hij een nood landing zou trachten te maken, heeft het hoofd van de militaire luchtvaarthulp dienst hulpploegen ter assistentie naar Dahran gezonden. Een speciaal met parachutisten uitge rust vliegtuig van de U. S,Airforce -ver trok ogenblikkelijk en vond het gelande K.L.M.-toestel ongeveer 20 mijl van Dah ran in de woestijn. De parachutisten sprongen uit het toestel en seinden na het eerste contact om een helicopter, die een arts naar de plaats van de landing mee bracht. Ook werd direct een hulpploeg uitgezon den uit de U. S.-luchtbasis Dahran om te trachten over land contact met de 56 pas sagiers te krijgen. Geen der passagiers of bemanningsleden was gewond en allen zijn met auto's naar Dahran vervoerd, van waar de K.L.M.-consteliation „Utrecht" een deel d«s reizigers naar Karachi bracht,. Voor de eigenarese van de tol en haar twee zoons, die samen de „zaak" exploi teren bracht het heffen van het tolgeld over 1950 ongeveer 30.000 gulden op. Wanneer men dan weet, dat hiervan geen wegen behoeven onderhouden te worden en dat de Provinciale Staten een opbrengst van 7.000 gulden reeds vol doende achten, dan is duidelijk, dat dit tolhek zijn geld meer dan waard is. In 1920 bracht de tol 13.000 gulden op, in 1925 ai 20.000 en in 1948 ongeveer der tig mille. Een bewijs dus, dat daar in Warmond van de motorisering en het toenemen van het verkeer danig gepro fiteerd werdeen waar goudmijntje. Er zün al diverse pogingen gedaan om dit hinderlijke obstakel langs legale wijze op te ruimen, doch steeds zonder resul taat. In 1808 bracht de tol 920 gulden pacht op. In 1902 toen het recht voor 21.151 gulden werd verpacht heeft de Warmondse raad verzuimd om te kopen. Later heeft vooral wethouder De Vroo- nen zijn uiterste best gedaan om het lastige obstakel weg te krijgen. Hy liet er niet ver vandaan een pont leggen, maar dit werd na een proces verboden. De gronden naast de tol behoren aan de eigenaresse. Toen de brug door de gemeente Leiden verbeterd zou worden, moest een noodbrug worden geslagen. Daartoe moesten palen in die grond worden geslagen. De tolgaarder vroeg en kreeg ook tweeduizend gulden schade vergoeding voor het slaan van deze pa len enbleef tol heffen. Verwacht kan worden dat de klacht van de A.N.W.B. nu eindelijk tot bepaal de stappen en wellicht tot een proces zal leiden. De tolgaarder geeft bij het pas seren van de tol geen bonnetjes af, doch de constatering van gistermiddag kan geadstrueerd worden door talloze ver klaringen van automobilisten, die ook twintig, inplaats van de voorgeschreven vijf cent moesten betalen. Voor de familie Lebris uit Colombes in Frankrijk begint 1953 wel heel goed; mevrouw Lebris werd op de eerste moe der van een drieling. Zij heeft al een zoon van 12 en twee dochtertjes, één var 8 en één van 5 jaar. De pasgeborenen in de couveuses. li Minister J. G. Suurhoff heeft gister-1 reerde dan. dat de regering ter bevorde- avond het woord gevoerd op een bestuur- ring van de werkgelegenheid heeft beslo- ten tot uitvoering van openbare werken. Daarvoor is op de begroting voor 1953 een extra post opgenomen van f 95.000.000, terwijl Verkeer en Waterstaat nog extra 25.000.000 voteerde. Het is, zo betoogde de minister vezdjr- beter de sociale voorzieningen uit té béél den, dan de lonen op te voeren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Woensdagmiddag heeft de Russische am bassadeur een protestnota overhandigd op het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin hij onmiddellijke vrijlating ver zoekt van de Tass-correspondent Pissarev, die op 23 December jl. onder verdenking van spiannagc is gearresteerd. De Russi sche ambassadeur verzocht tevens, dat de personen, „die schuld droegen voor deze „onwettige" arrestatie ter verantwoording geroepen zullen worden". Minister Luns, die de ambassadenr ont ving. heeft de protestnota mondeling afge wezen en beschouwt de «émsrefee: biennc- de/afa afftdaan. dersbijeenkomst van het N.V.V. te Amers foort. Hij sprak over „onze taak in 1953" en betoogde, dat er een zo groot mogelijke vertrouwensvolle samenwerking moet zijn tussen regering en arbeider, om een be vredigende vorm van sociale zekerheid op te bouwen. Nederland, aldus zeide de minister ver der onder meer, kan zich niet meer ont trekken aan de internationale politieke verhoudingen en dient zich in te spannen voor de grote collectieve veiligheid. Het streven naar de eenheid van Europa dient krachtig te worden gestimuleerd. Volgens de minister is het met het vraagstuk van de werkgelegenheid in ons land en ook daar buiten, momenteel uiter mate moeilijk. En zijn twee mogelijkheden om uit die moeilijkheden te geraken: industrialisatie en emigratie. Spr memo- (Van onze correspondent) Naar wjj vernemen zal de omroeper Wim Jansen zijn werkzaamheden b(j de K.R.O. binnenkort staken. Over ijjn verdere plan tten is oos echter.nog niet* bekend,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1