Er leven op Mars de geleerden kondigen aan TEXTIELINDUSTRIE in 1952 Een jaar van onverwacht zware zorgen GEMEENTE SUBSIDIEERT GEESTELIJKHEID Studentenorkest start Maandag IS ANTILLEN WILLEN VAN GEEN AFSCHEIDING WETEN GOED NIEUWS INZAKE ONZE KERSTPRIJSVRAAG Sensationele ontdekking door sterkste telescoop ter wereld AfflEfl V. Mars in lente en herfst Niet zó fantastisch Observator Wordt voorbereidende bespreking voor R.T.C. uitgesteld? Zaak van geestelijke volksgezondheid YVON BAARSPUL Dokters blijven helpen aan de Veluwse dijk Puttershoekis nu uitgedraaid Complot in West-Duitsland? Staking in New-Yorkse haven Dollars gestolen uit K.L.M.-kantoor Een tamelijk sensationeel bericht was voor ons aanleiding, om nog eens terug te komen op het actuele probleem, dat we de vorige week voor onze lezers als de roepstem der ruimte, die niet te weerstaan is, uiteenzetten. En wel, dat door middel van foto's, gemaakt met de reuzentelescoop van bet Hale Observatorium kan worden aangetoond, wat door velen als heel goed mogelijk werd beschouwd, maar weer door anderen betwijfelddat de planeet Mars op plantengroei, dus op plantaardig en misschien heel primitief dierlijk leven bogen kan. Nieuwe moaeliiklierlen voor Wanneer men dit alles overweegt. tü modelijK.I11, tv bekruipt de doodgewone mens onwil- ruimtevaart"9 lekeurig een zekere aarzeling en een De Hale-telescoop bevindt zich in het observatorium op de Mount ruimtevaarders daar toch in het vol- gens sommige geleerden uiteenspat- Pafomar in Californië. Dit machtige instrument, de sterkste telescoop tende heekl doen? Voorlopig blijven ter wereld, werd er enkele jaren geleden in een speciale koepel ze evenwel dicht bij huis en feitelijk gemonteerd, nadat de geleerde wereld lange tijd vol spanning op het tot een goed einde brengen van een moeilijk karwei had gewacht: het slijpen van de enorme lens. Bol geworden stuk aarde Revolutionnaire theorieën Het worde licht Enorme krachten zal een eventuele tocht naar de maan slechts eeii minuscule Spielerei zijn. „Bij onstamelijk rustig „De laatste barrière De rol van een ruimte station De bouw van een ruimtestation „ergens hemellichamen. tussen aarde en andere EXPORT VAN KATOENEN MANUFACTUREN MET 1/3 GESTEGEN Voor allen, die zich nog het hoofd breken over torens, monu menten en riviergezichten uit onze Kerstprijsvraag, hebben wij het goede nieuws, dat het met de tot dusverre ingezonden oplos singen niet zo heel goed gaat. Er zijn onder de mede-wroe- ters maar weinigen, die de „vrouw op paal" kunnen thuis brengen en zo mogelijk nog min der inzenders, die Tromp op de juiste plaats weten te zetten. Dat is dus erg bemoedigend voor de nijvere zoekers, die nog in hun geheugen zitten te graven naar de plaats, waar het brave pontje over de wateren dobbert of de ronde bakstenen toren geleidelijk onder het mos verschimmelt. Laat, puzzelaar, dus het hoofd niet zakken als U een (stevig) eind beneden de honderd punten blijft. Het kan best zijn. dat Uw inzending maar 60 of 70 punten behaalt en toch met een prijs bekroond gaat worden. Tot 15 Januari is iedere oplos sing bij ons welkom cn niemand is bij voorbaat kansloos. VIJFHONDERD MILLIOEN KILO SUIKERBIETEN VERWERKT ZATERDAG 3 JANUARI 1953 PAGINA 3 Planeet in blauw en bruin vaag scepticisme. Wat willen die Er zijn van een aantal planeten in ons zonnestelsel kleurenfoto's ge maakt. Die bevestigen vroegere waar nemingen, waaromtrent men inmid dels nog geen absolute zekerheid had kunnen verkrijgen. Een der foto's is tijdens de lente op Mars ge maakt. Ze laat grote, blauwgroene vlekken zien, die op een andere foto, in de herfst genomen, bruin waren geworden. Hieruit meent men thans definitief te mogen concluderen, dat Mars inderdaad plantengroei bezit. Als bewijs voor bet bestaan van een dampkring gaven de foto's grote witte vlekken weer, over de poolkap pen van de planeet uitgespreid, die zouden wijzen op mistbanken, welke zich boven ijs- en sneeuwvlakten be vinden. De maan in kaart gebracht Een sensationele ontdekking, die aan de door ons beschreven plannen voor reizen naar de planeten ongetwijfeld een belang rijke impuls zal geven, al behoort een tocht naar Mars niet bepaald tot de eerste on dernemingen van onze, zich steeds meer organiserende wereldruimte-reizigers. Im mers, deze planeet ligt zoveel verder weg dan de maan, die „slechts" 385.000 kilo meter van onze aarde verwijderd is. En.... al moet de maan in vergelijking met Mars beslist onherbergzaam worden genoemd, van onze bleke buur zijn foto's genomen, die het mogelijk maken, bruik bare kaarten te ontwerpen. De voornaam ste bergketenen en z.g. kraters zijn sinds geruime tijd in kaart gebracht, maar de voornaamste komen op de foto's, met de Hale-telescoop gemaakt, in een verbluf fend duidelijke vorm voor, terwijl ook de vlakten en andere inzinkingen uitstekend te zien zijn. De foto's zijn in gedeelten van elk anderhalve meter breedte en hoog te vergroot. Men kan er zelfs objecten van enkele honderden meters in doorsnee op onderscheiden, zodat de maan, als ze alle maal nauwkeurig bestudeerd zijn, voor ons geen geheimen zal hebben. De maan moest heel wat hebben mee gemaakt. Het zijn al weer de nieuwe foto's die reeds bestaande theoriëen lijken te be vestigen, b.v. deze, dat de maan ontstaan is, doordat bij een of andere catastrofe in de oertijd der aarde een gedeelte daarvan de wereldruimte in geslingerd werd en in duizelingwekkende rondsuizingen tot een bol werd, die weer razend snel rondwen telde. Nu zal men zeggen, dat de kennis, die We momenteel bezitten omtrent de oor sprong der sterren, niet zo heel veel met bet probleem van de ruimtevaart uit te staan heeft. Inderdaad, practisch misschien nog niet, in zoverre dan, dat de ruimte vaart in practische zin, overigens nog slechts in laboratoria en met schaarse ex perimenten via raketten etc. beoefend wordt. Maar toch lijdt het nauwelijks eni ge twijfel, dat elke nieuwe bijzonderheid, die men omtrent de wereldruimte te weten komt, vroeger of later van groot belang zal blijken. Het is momenteel met de studie van het heelal in het algemeen en de ruimtevaart in het bijzonder zó gesteldbeide leveren in menig opzicht revolutionnaire theorieën op. P,ngmaIal luisteren we met de giootste lelangstelling naar wat ons verteld wordt over de nieuwste onderzoekingen inzake b.v. het ont slaan van liet heelal, waarover in drukwekkende onthullingen worden gedaan. Een der sterrenkundigen van bet reeds genoemde Mount Palomar- observatorium, prof. Baade, kondig de kort geleden aan, ontdekt te heb ben, dat vele sterren in bepaalde, gelijksoortige groepen voorkomen. Bekijkt men de dienstregelingen der voornaamste luchtlijnen, dan kan een zodanig reisplan worden samengesteld dat men in 3 dagen, 11 uur en 19 minuten om de aarde vliegen kan (ongerekend het wach ten bij tussenlandingen) Jules Verne rekende uit, dat er 80 dagen voor nodig waren. Vijf honderd jaar ge leden was een reis om de wereld zo goed als onmogelijk. Zo gezien, lijke reizen naar de planeten niet meer zó fantastisch. Dit duidt uiteraard op bet bestaan van bepaalde wetten in het heelal, waarvan men wel enig vermoeden had en ook wel enige zekerheid, maar welke men toch niet precies wist te definiëren. Dan zit er ergens in Zuid Rusland een Armeense geleerde, genaamd Ambartsu- mian, die onder zijn collega's een be roemdheid is en een speciale studie van de formatie van het heelal maakt. Zijn voorstelling er van is niet geheel nieuw, maar de wijze, waarop hij haar uiteenzet, spreekt bijzonder tot ons. Im mers, hij vergelijkt het ontstaan van de milliarden en milliarden stenen met een onvoorstelbare atoomontploffing, die van een enorme lichtstraal (ook weer onvoor stelbaar) vergezeld is gegaan. Voordien was de oneindige waterstofwolk, waaruit het heelal bestond, duister en koud. Wan neer we deze theorie even in het licht van het aloude Scheppingsverhaal zetten, valt ons onmiddellijk het „Fiat Lux" op, het worde licht. De Sovjet-geleerde le vert misschien ongewild de zoveelste be vestiging van de waarheid van de in de H. Schrift gegeven beschrijving van het ont staan van het universum. En hij bewijst tevens, hoezeer de in de late Middeleeu wen beroemde Deense astronoom Tycho de Braha gelijk had, toen hij neerschreef: de sterrenkundige bestudeert meer dan de sterren en wel God. De Braha maakte deze uitspraak tot het motto zijner le vensbeschouwing. Om ons nog even te verdiepen in de oorspronkelijke toestand van het heelal, halen we aan, dat van die enorme water stofwolk niet minder dan duizend milliard vierkantje centimeter nodig waren voor het ontstaan van een gram waterstof. Welk een krachten in het heelal gewerkt heb ben, hiervan geeft dit toch nog betrekke lijk simpele voorbeeld enigszins een idee. En, aldus Ambartsumian, de schepping gaat nog steeds voort. Telkens weer ont staan er nieuwe werelden. We kunnen hieraan nog toevoegen een waarneming van de astronomen op Mount Palomar. Die hebben in de z.g. constellatie van de Zwaan het ontstaan van een nieuw ster renbeeld kunnen gadeslaan. F,r worden daar door een enorme nevelwolk nog steeds nieuwe zonnestelsels en zonnen met planeten het heelal in geslingerd In ieder geval, de situatie in ons zonne stelsel is tamelijk rustig. En behalve een tocht naar de maan, lijkt een reis naar Mars niet zo'n ontzaglijk avontuur. Ze doet misschien een ogenblik denken aan de vaart van Columbus in zijn notedop „Santa Maria" over de onbekende oceaan naar de Nieuwe Wereld of aan de stout moedige tocht van een Kon Tiki. Toén waren er waaghalzen, nu zijn er waag halzen en er zullen steeds waaghalzen blijven. De schrijver van „Expedities naar de planeten", Arthur C. Clarke, schreef ook een roman getiteld „In het zand van Mars", waarin hij, reeds voordat de foto's van de Hale-telescoop gepubliceerd wer den, op zeer concrete wijze de menselijke levensmogelijkheden op die planeet schil dert, daarbij aandacht wijdend aan de geografische en meteorologische vraag stukken, waarvoor de mens zich geplaatst zal zien, als hij „voet aan wal" zet. Hij schildert de oppervlakte van Mars als een grotendeels barre woestenij van rood zand en schetst de moeilijkheden, welke de mens bij de exploitatie van deze woestenij zal ondervinden. Mars op de kortste afstand van de aarde, 56.315.000 km.; gezien van zijn buitenste maan Deimos, waar de mens zou kunnen landen, voordat hij de planeet bezoekt. Dat ook in ons land de belangstelling voor de plannen ten aanzien van het rei zen in de wereldruimte toeneemt, bewijst wel het verschijnen van „De Laatste Bar rière", een uitgave in de Zilvermeeuw serie V3n de N.V. Servire te 's-Graven- hage. Het is geen lijvig boek als „Expe dities naar de planeten" van Clarke, doch een heel lezenswaardige samenvatting van de ook daarin aangehaalde artikelen, welke in het Amerikaane weekblad „Col liers" verschenen en waarin o.a. de des kundige Wcrnher von Braun zijn ideeën over de ruimtevaart en haar mogelijk heden uiteenzette. Het is een aardig boekje, dat men zo en passant leest en een helder inzicht geeft. Men vindt er o.a. in uiteengezet, welke rol een „ruimtestation" eventueel bij het handhaven van de wereldvrede zou kunnen vervullen. Wie het eerst zo'n constructie in de wereldruimte tussen aaroe en maan weet te brengen, wordt abso luut heerser over onze aardbol. Van zo'n ruimtestation uit, dus in zo'n kunstmatig, uit staal en aluminium gebouwd hemellichaam of planeetje, levert zelfs bet IJzeren Gordijn geen moeilijkbeden op. Jammer, dat in „De Laatste Barrière" niet even de rol wordt aangestipt, door onze vermaarde Hugo de Groot gespeeld in de ontwikkeling van het beginsel van de vrije zee, hetwelk men thans ook op de wereldruimte wil toepassen. In een Nederlandse vertaling had een desbetref fende noot niet mogen ontbreken. Hier tegenover staat, dat het boekje beknopt en handig is. Zes geleerden zetten er i duidelijk uiteen, hoe het mogelijk zal zijn, dat reeds over tien jaar de mensheid een „tussenstation" in de wereldruimte zal be zitten het uitgangspunt voor verdere reizen door het heelal, naar maan en pla neten. Men kan er tevens in lezen, dat een reis naar de maan naar verhouding goedkoper zal zijn dan een ritje met een taxi in dit aardse tranendal In doorgaans welingelichte kringen in Willemstad acht men de kans uiterst ge ring, dat de zgn. kleine commissie van de R.T.C. op 15 Januari a.s. welke datum als streefdatum was gesteld te Wil lemstad bijeen zal kunnen komen. In het algemeen heeft dit een gevoel van teleur stelling en zelfs van een zekere geïrri teerdheid verwekt. Blijkens de berichten uit Nederland heerst er grote verwarring omtrent de basis van de besprekingen, die via de kleine commissie er op gang zouden wor den gebracht. Het is daarom, aldus de A.N.P.-correspondent in Willemstad, mis schien wel goed vast te stellen, dat deze verwarring in de Antillen niet heerst. „De regeringsverklaring van de voor zitter van de regeringsraad in de Staten van de Nederlandse Antillen, afgelegd als antwoord op vragen van mr I. C. De- brot tKCP) vindt in politieke kringen in de Antillen in het algemeen instemming. Het „permanent secessierecht" dat minis ter Kernkamp in Paramaribo kennelijk werd „afgedwongen", is geen zaak, die op het Antilliaanse verlanglijstje voor komt. Integendeel: in de verkiaring, door dr Da Costa Gomez in de Staten afge legd, wordt duidelijk vastgesteld, dat een koninkrijk, gevestigd op het recht van secessie, ondenkbaar is en tevens, dat in de Antillen nimmer is gedacht aan af scheiding. Wat men hier wil zo vervolgden onze zegslieden is het zo spoedig mogelijk vestigen van 'n nieuwe rechts orde, welke regelt, dat de drie rijks delen geheel vrijwillig een verbintenis aangaan, welke als principe heeft, dat de drie delen gelijkgerechtigd zijn. Men is hier dat blijkt uit het feit, da' de ver rgenwoordigers der Antillen in New York de vijf punten mede hebben aan vaard bereid te accepteren, dat het statuut niet voor eeuwig behoeft te zijn, doch men acht het alhier onjuist, een der partijen het recht te geven, zelf standig een door drie partijen aanvaar de overeenkomst te verbreken. Boven dien wordt het hier onjuist gevonden, dat een besluit, in New York genomen, in Paramaribo, zonder overleg met Wil lemstad, anders wordt geïnterpreteerd, dan was afgesproken. De verklaring van dr Da Costa Gomez afgelegd in de Staten wordt hier algemeen gezien als een duidelijke uiteenzetting van het overheersende standpunt, dat de po litieke kringen in de Antillen innemen", zo besluit de correspondent. Voor de textielindustrie zal 1952 geboek staafd bljjven als een jaar van onverwacht zware zorgen, aldus zeide de heer H. van Heek Hz., voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twenthe en Salland in zijn Nieuwjaarsrede. Spr. schetste de moeilijkheden, ontstaan door de onzekerheid in de meeste bedrijven in de periode Februari/Juni. Vooral de Ioon- spinnerjjen hadden het zwaar te verduren. Is het wonder, dat door de afzetbezwaren op de binnenlandse markt, de textiel industrie haar kaarten op export heeft gezet? zo vroeg spreker. Daar de textielcrisis wereldomvattend was, heeft zich een dusdanige strijd om de afzet afgespeeld, dat het een ieder duidelijk zal zijn, dat in het afgelopen jaar grote verliezen in de rekeningen verwerkt moesten worden. Het is desal niettemin uitermate verheugend, dat, ter wijl de grote concurrenten op de wereld markt, nl. Japan, India, Engeland en de U.S.A. alle hun export van katoenen manufacturen zagen teruglopen, Neder land kans heeft gezien zijn export in hoeveelheid met 1/3 te doen toenemen. Er zal echter een zware wijs op gaan onze uitvoer op het huidige niveau te u Advertentie. q£p handhaven. Het struikelblok vormt de grote kapitaalschaarste in vele bedrijven, waardoor het aanhouden van voorraden niet mogelijk is. Het moet voor de ondernemer de moeite waard zijn, aldus de heer Van Heek, de risico en inspanning, verbonden aan de opvoering van zijn productie, op zich te nemen. Aan de bedrijven moet de kans worden gegeven de noodzakelijke investeringen zoveel mogelijk uit de eigen exploitatie-overschotten te financieren en het in de onderneming gestoken kapitaal moet zo rendabel kunnen zijn, dat zo nodig met kans op succes een beroep op de kapitaalmarkt kan worden gedaan. Dat de huidige regeringspolitiek aan deze voorwaarden voldoet, zal niemand onzer willen beweren, constateerde de heer Van Heek. Hij wilde niet tegenspreken, dat vele Twentse bedrijven na 1945 toch zo slech niet hebben geboerd, zodat ondanks hoge belastingen tn sociale lasten, vele nodcr- nemingen uit de hun gelaten winsten voor een goed deel de investeringen en de grotere geldbehoefte als gevolg van de stijging van de grondstoffenprijzen hebben kunnen financieren en boven dien redelijke winstuitkeringen hebben gedaan, doch dan met deze restrictie, dat dit niet geldt voor 1951 en zeker niet voor 1952 en dat in de regel de modernisering en uitbreiding van het productieapparaat ten enenmale onvoldoende zjjn geweest. De algemene toestand in de Twentse industrie is thans zo, dat aanschaffing van kapitaalsgoederen in enigszins voldoende omvang slechts mogelijk is, indien de fis cale politiek der regering jegens het be drijfsleven verder wordt gewijzigd. Te wensen ware een grotere vrijheid ten aan zien van afschrijvingen op nieuwe inves teringen en waardering van voorraden, alsmede een differentiële belasting, waar bij het primaire dividend in het geheel niet, de in het bedrijf gehouden winsten laag en eventuele meerdere uitdelingen het zwaarst belast zouden worden. Voor de machine-industrie is het afge lopen jaar minder gunstig geweest dan 19SÏ. De binnenlandse afzet gaf een terug gang te zien, doordat de na-oorlogsc ach terstand is ingehaald. De export onder ging echter een niet onbelangrijke vergro ting. In totaal kan worden gezegd, dat de grotere bedrijven het peil van 1951 vrijwel konden handhaven. Wat de zoutindustrie betreft, valt te ver melden, dat de afzet van zout geschat wordt op ca. 420.000 ton, hetgeen 55.000 ton minder is dan in 1951. Verhoogt het aanzien van Uw" handen. Altijd gaaf. zacht en welverzorgd HetiideHamameliz die het 'm doet De gemeenteraad van Beesel-Reuver heeft met algemene stemmen een voorstel aangenomen, waarbij »an de kerkbestu- ren, die niet in de gelegenheid zijn de geestelijkheid een minimum uitkering voor j levensonderhoud te verschaffen, de moge- Ruimtevaarders" op de maan. De pakken zijn ontstaan uit de fantasie van filmmakers. Een beeld de Eagle-Zionrolprent „Desti Moon'. uit ination N vele Nederlandse steden hangen thans de affiches van het Nederlands Stu denten Orkest, een geheel uit studenten opgebouwd sym- phonie-orkest, dat over enige dagen, om precies te zijn op 5 Januari te Den Haag, een uitgebreide tournéc door het land gaat maken ten bate van het Studenten Sanatorium. Van alle kanten heeft men medewerking en hulp voor dit doel verkregen, en dank zij die medewerking, kan het Nederlands Studenten Orkest, een unicum in Europa, a.s. Maandag starten. Toen de besturen der Stu denten-muziekgezelschappen voor het eerst over dit grote plan gingen overleggen, was uiteraard het eerste en voor naamste punt iemand te vin den, die zowel organisatorisch als muzikaal zijn sporen al verdiend had. Hun oog viel op Yvon Baarspul, een jonge geestdriftige musicus, die on danks zijn jeugd reeds enige malen een orkest van de grond af heeft opgebouwd. Tijdens een der laatste repe tities in Utrecht kregen we hem even te spreken. „Ik ben voor alles te vin den, waar initiatief en enthousiasme achter zit", ver telt de heer Baarspul en als hij dan begint te vertellen over wat hij zoal in zijn (nog niet zo lange) dirigentenloop baan heeft gedaan, dan wordt die uitspraak duidelijk. Batavia Het begin van zijn muziek studie was aan de viool ge wijd; hij studeerde geruime tijd onder Jan Keessen en bekwaamde zich vervolgens in theorie en directie. Nadat hij geruime tijd dirigent was geweest van een koor in Utrecht, werd hij na de oor log uitgenodigd om in Batavia een symphonie-orkest op te richten, bestaande uit Neder landse musici. „En dat is prima gelukt", vertelt hij enthousiast: „naast het orkest bestond een schit- Molcn te Nejjbroek, heeft thans mede- terend koor. waarmee we gedeeld, dat het comité van deze actie menige voortreffelijke uitvoe- voorlopig afziet. Er is namelijk een nieuw ring hebben kunnen geven. plan in studie tot verbetering van bedoel- Tot besluit van ons engage- I de weg. ment gaven wjj Beethoven's IN vele Nederlandse steden Negende, en dat concert moest Orkest, waaraan Klaas de lijke dingen erg veel geduli hancen thans de affiches *es keer herhaald worden; Rook eerst zijn beste krach- te moeten hebben...." Negende, en dat concert moest zes keer herhaald worden; één maal voor een publiek, dat uitsluitend uit Indonesi sche studenten bestond". Toen dit contract beëindigd was, keerden orkest en diri gent naar Nederland terug, Orkest, waaraan Klaas de Rook eerst zijn beste krach ten had gegeven, voort te zet ten, aan welke opdracht de tweede pionierstaak! hij zich met grote geestdrift en tot dusver ook met veel suc ces heeft gewijd. Enige tüd geleden hebben, zoals wij toen berichtten, huisartsen en dieren artsen in Tweüo, Nejjbroek. Terwolde, Deventer, Epe, Oene en Vaassen te ken nen gegeven, dat zij na 1 Januari geen visites meer zouden brengen aan patiën ten en omwonenden van de 7 km. lange weg „De Veluwse dijk" tussen Nejjbroek en Terwolde wegens de verregaand slech te staat, waarin deze weg verkeert. De secretaris van het actiecomité van dokters en dierenartsen dokter Van der lijke dingen erg veel geduld te moeten hebben...." In het voorjaar van 1952 kreeg hij bezoek van een groepje studenten, die met hem het hierboven reeds ge noemde plan van een Neder lands Studenten Orkest eens kwamen bespreken. En inder daad konden enige tijd daar na de eerste audities van de instrumentalisten plaatsvin den. „De opkomst van de musici was onverwacht groot. En het gemiddelde peil was heel behoorlijk. Vanaf die tijd zijn we gaan repeteren; iedere Zondag komen in Utrecht de jongelui uit alle universiteits- en hogeschool steden bij elkaar; en dan wordt er hard gewerkt!" Wat Yvon Baarspul er niet bjj vertelt, maar wat ons langs andere weg ter ore is gekomen, is, dat hjj voor deze zware taak uitsluitend ver goeding van reiskosten wenst te ontvangen; en ook de voortreffelijke solisten, die men heeft uitgenodigd, name lijk Abbey Simon, Janine Dacosta en Willem Andries- ljjkheid geboden wordt de gemeente een subsidie te vragen met een maximum van 500 per geestelijke. Op dit bedrag zal het rjjkstractement in mindering worden ge bracht. De nieuwe regeling geldt zowel voor be staande als in de toekomst te stichten pa rochies. Het gemeentebestuur nam deze beslissing met 't oog op 't feit, dat kerk besturen en parochianen vaak in de feite lijke onmogelijkheid verkeren voldoende geld bijeen te brengen voor het onderhoud der geestelijkheid. Bovendien zijn de rijks- tractementen van 400 voor een pastoor en 200 voor een kapelaan op het ogenblik van geringe betekenis. De raad was van mening, dat het hier een zaak van de gees telijke volksgezondheid betreft en dat de overheid uit dien hoofde gerechtigd en verplicht is medewerking te verlenen. De suikerfabriek „Puttershoek" heeft haar campagne beëindigd. Hoewel de ïa- briek na de belangrijke uitbreiding, kort voor het begin van deze campagne nog niet in alle opzichten bevredigend heeft gewerkt en het daggemiddelde door ver schillende kleine stagnaties en door het zeer slechte weer werd gedrukt, kon in deze campagne toch reeds een hoeveel heid van ruim 525 millioen kg suikerbie ten worden verwerkt. Uit kringen van het federale gerechtshof te Karlsruhe verneemt A.F.P., dat in West- Duitsland een complot tot het plegen van hoogverraad is ontdekt. De politie zou reeds de voorzitter van een pro-commn- nistische organisatie, een zekere Fritz zullen slechts voor een Thrun hebben gearresteerd. Naar men in bevoegde kringen te kennen gaf, zouden binnenkort „grote verrassingen" te ver wachten zjjn. uiterst bescheiden rium optreden. honora- Dit is trouwens niet de enige medewerking, die men ten bate van het Studenten Sanatorium heeft gekregen. Op een uitnodiging, die de directies van vele grote Nederlandse bedrijven ont- Iet I in de haven van" New York het het garantiefonds van het Studenten-Orkest. werden vele zeer sympathieke reac ties vernomen. Als gevolg van een staking van wegers ligt sedert Nieuwjaarsdag op zeventien werk stil. De stakers eisen loonsverhoging. De vrees schijnt niet ongegrond, dat de staking zich over de gehele haven van New York zal uitbreiden en wellicht zelfs zal overslaan naar Boston, Philadelphia en Baltimore. omdat de anti-Nederlandse tendens te veel moeilijkheden veroorzaakte. Overijssel En toen Baarspul in Neder land terug was, werd hem verzocht de opbouw van het Overijssels Philharmonisch Wanneer de musicus over zijn resultaten met dit ensem ble gaat vertellen, dan treft in het geestdriftige betoog slechts één sombere klank het oor van de bezoeker: de rege ling van de subsidie en de erkenning door het Rijk. „Maar je schijnt met derge- En zo zal dan over enkele dagen dit Nederlands Studen ten Orkest, dit unicum in Europa, zijn tournee door het land beginnen, na eerst nog een werkweek te hebben ge houden in het Oolgaardthuis in Arnhem; zo stellen dus de musicerende studenten hun Uit de brandkast in het KLM-kantoor vrije tijd en hun capaciteiten 1 op het vliegveld te New York zijn 3.800 in dienst van hun non-valide i dollar (bijna 15 mille) in speciën en mede-studenten. En zo stelt j checks gestolen. De adjunct-chef van de Yvon Baarspul zijn kracht in bookingdienst ontdekte de diefstal toen dienst van de muziek, die in hij de brandkast opende om de inhoud, dit geval een dubbele wel- j er van naar de bank te brengen. De poli daad is. j tie heeft een onderzoek ingesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3