Kaspositie der gemeenten verder verbeterd WESTLANDSCHE ZIET TERUG OP BEVREDIGEND JAAR Lindeteves definitief naar Bonaire? Nieuw Amerik. Congres een Ernstige slippartij bij Maastricht Dief at spek in de Kerstnacht Britse visie ZATERDAG 3 JANUARI 1953 PAGINA 8 Compromisvoorstel niet aanvaard Geen houvast meer' Motorrijder bij botsing gedood BENOEMINGEN CONGRE GATIE VAN MILL HILL Door Hamburgse politie gegrepen TWEEDE AMBACHTS- SCHOOL IN EINDHOVEN Plaats voor 750 leerlingen in metaalvakken B. N. LOERAKKER NIEUWE RIJKE OLIEVELDEN IN CANADA Een van de grootste reserves ter wereld PENSIONAAT ST. LOUIS HONDERD JAAR VERPLICHTINGEN BLIJVEN TERUGLOPEN Blijkens een mededeling van de direc tie van de firma Lindetevens te Willem stad op Curasao zijn enige tijd geleden met Lindeteves onderhandelingen ge voerd om te trachten inzake het bestaande conflict (dat geleid heeft tot intrekking van de handelsvergunning der firma op Curasao, waartegen thans een procedure van hoger beroep lopende is) tot een ac- coord te geraken. Deze onderhandelingen aldus de directie van Lindeteves heb ben helaas niet tot het gewenste resultaat geleid. Zoals men zich zal herinneren, werd en kele maanden geleden op aandrang van de handel op Curasao door de overheid de handelsvergunning van de N.V. ingetrok ken. Met 't oog op het feit, dat de directie der N.V. meende, dat het ingestelde onder zoek niet bevredigend was, werd hoger beroep aangetekend. Hangende deze nieu we procedure ontving de N.V. een vesti gingsvergunning op Bonaire (van welk eiland uit over de gehele Antillen handel kon worden gedreven). Deze vergunning is veel ruimer dan die, welke de N.V. op Curacao had. Kort daarna werd door de overheid aan de N.V. een compromis-voor stel gedaan, waarover in bovenstaande verklaring wordt gesproken. Het ziet er dus naar uit, dat de N.V. zich thans op Bonaire zal gaan vestigen, van waar zij de zaken, die tot nu toe op Cura sao worden gedaan, zij het op ruimere schaal, zal voortzetten. deze ruimvallende blouse die op een portefeuillerok wordt gedragen. We hebben er allerlei modellen in en een grote keuze in kleuren en kwaliteiten want, we richten ons niet alleen tot een goed gesitueerd publiek maar tot de toe komstige moeders uit alle standen. Onze prijzen zijn dan ook zeer verschillend en iedereen kan bij ons een keuze doen. Alles wat een vrouw in die tijd nodig kan hebben verkopen we tot huishoud- boezelaars toe! De baby brengen we van zijn geboorte tot zijn tweede jaar. Voorlopig gaan we b(i gebrek aan plaats nog niet verder, maar later doen we dat misschien tot vier .laar. Wiegen lakentjes en slopen, kinder wagens en bedjes, badjes en wiegen, kortom alles wat een baby nodig heeft. Ik weet zeker dat U niets op kunt noe men voor 'n baby, wat wij niet ver kopen!" Een sociale werkster is aan de zaak verbonden om de toekomstige ouders in te lichten over de sociale assistentie waar ze recht op hebben want over het alge meen zijn de mensen daar slecht van op de hoogte. In die enkele jaren heeft Prénatal 25 filialen in de provincie. Algiers en Ma rokko opgericht. En brieven om inlich tingen stromen toe evengoed uit Indo China als uit het een of andere gehucht in Frankrijk zelf. Zo bezit Parijs sinds 1946 behalve zijn overbekende luxezaken, zijn eerste win kel uitsluitend voor aanstaande moeders. Het succes was zo groot dat de Prénatal dadelijk navolgers kreeg. Maar de Fransen zijn de zaken waar ze eenmaal klant zijn, erg getrouw en de Prénatal heeft dan ook geen concurrentie te vrezen. Dat bewijzen de 300.000 kilo meters stof die jaarlijks in zijn ateliers worden verwerkt. Door die grote omzet kunnen speciale prijzen worden bedon gen. Daardoor kan Prénatal iedere zes maanden zijn prijzen verlagen want ..het zou antisociaal zijn als het publiek daar niet van zou profiteren". Ook in dit opzicht is Prénatal een merkwaardige zaak. DINY K.—W. dat president Sukarno achter hen stond, eigenmachtig op en zetten hun comman danten af om zelf hun plaats in te ne men. Nu het kabinet Warouw steunde vindt de sultan, dat het met deze beslissing zijn verklaring van 22 November om passende maatregelen te nemen als de grenzen van de militaire bevoegdheden worden overschreden, niet meer nakomt, nadat er reeds een eerste uitvoering aan was gegeven door het ontheffen van kolonel Nasution uit zijn functie van chef-staf van de landstrijdkrachten en het onthef fen uit hun functie van enige hoge of ficieren. „Zowel voor het volk als de regering bestaat thans geen houvast meer voor een oplossing van de hangende kwesties", al dus de sultan, die tot slot zegt zich niet langer te kunnen verenigen met de proce- Het is in Indonesië niet tot een kabi netscrisis gekomen na het aftreden van sultan Hamengko Buwono als minister van Defensie, die meende zich niet lan ger mede-verantwoordelijk te kunnen stellen voor het beleid van een kabinet, dat het eigenmachtig genomen besluit van de fungerende chef-staf van de land strijdkrachten, kolonel Bambang Sugeng, om overste Waroui officieel aan te stel len als fungerend militair comandant van Oost-Indonesië, bekrachtigde. Zoals be kend verkeerde men in het onzekere of de socialistische ministers het voorbeeld van hun ambtgenoot van Defensie zou den volgen. Dit is niet geschied. Na een langdurige kabinetszitting wist de regering gisteravond een compromis te bewerkstel ligen. waardoor het kabinet-Wilopo kon aanblijven. De „rebel" Warouw moest echter het hoofd wat buigen. Als territo riaal commandant van Oost-Indonesië wordt hij vervangen door kolonel Sadikin, thans militair bevelhebber van Borneo. Warouw blijft wel aan als fungerend com mandant. Verder zal de vroegere territoriale be velhebber van Oost-Indonesië, kolonel Subroto, die destijds door Warouw werd afgezet, het inderdaad door hem ge vraagde pensioen worden verleend. Men meent, dat het aftreden van de sultan een overwinning is voor president Sukarno, opperbevelhebber van het leger, die de vroegere T.N.I.-guerillastrijders in het leger wilde handhaven, ja hen zelfs voorname posten laten bezetten, zoals die van Warouw. De sultan kon zich hier niet mee verenigen, hij wilde het leger hervormen tot een effectieve strijdmacht, waardoor oud-K.N.I.L.-mensen de kern van het leger zouden vormen en de T.N.I.-ers „afgedankt" zouden moeten worden. Ook wilde de sultan de Ned. militaire missie handhaven, daar zij het best dit „nieuwe" leger zou kunnen vor men. Na de If October-affaire traden voormalige T.N.I.-officieren, die wisten Het nieuw gekozen Amerikaanse congres (huis van afgevaardigden en senaat), waar in de republikeinen de meerderheid heb ben. is Zaterdag zijn werkzaamheden be gonnen. Als voorzitter van het® huis is gekozen de republikein Joseph Martin. Hij volgt als zodanig de democraat Sam Rayburn op, die voortaan zal fungeren als leider van de democratische fractie in het huis. De leider van de republikeinse huisfractie zal zijn de afgevaardigde Halleck. De republikeinse leden van de Ameri kaanse senaat hebben eenstemmig sena tor Robert Taft gekozen tot hun frac tieleider. De democratische senatoren hebben, eveneens met algemene stem men, senator Lyndon Johnson uit Texas gekozen tot president van hun fractie. Tengevolge van de gladheid van de weg is gisteren de 33-jarige motorrijder 3. Knooren uit Heer bij Maastricht op de weg van Heer naar Grondsveld geslipt. Het motorrijwiel botste tegen een stil staande personenauto, waardoor de be stuurder ernstig werd gewond en naar het ziekenhuis „St. Annadal" te Maas tricht moest worden overgebracht. Daar is het slachtoffer overleden. De man was op weg naar zijn werk in Belgic. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Op de Markt te Maastricht is de 80- jarige vrouw A. C. zo ernstig komen te vallen, dat zij eveneens in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De oude dame liep enkele fracturen op. Verscheidene aanrijdingen met mate riële schade kwamen eveneens op reke ning van de in Limburg heersende glad heid. Sommige autobusdiensten van de L. T. M. op de route MaastrichtVaals haddeh gisteren een half uur vertraging. De algemene overste van Mill Hill, dr T. McLaughlin, heeft twee broeders voor de missie benoemd, nl. broeder Patrick Beers uit Zwaagdijk voor de Apostolische prefectuur van Malakal in de Anglo-Egyp- tische Soedan en broeder Leo Kaanders uit Voorburg voor de Apostolische prefec tuur van de Falkland Eilanden, bij de Zuidpunt van Zuid-Amerika. De missie van Malakal is moeilijk om de grote af standen en het geringe aantal bekeringen (2500 katholieken op 750.000 inwoners). De missie van Falkland Eilanden is eerst in het voorjaar van 1952 aan Mill Hill toe vertrouwd; zij bestaat hoofdzakelijk in de zielzorg onder de weinige blanken, die de hoofdeilanden bevolken. Beide broeders zullen waarschijnlijk in het voorjaar ver trekken. (Van onze correspondent) Behalve naar de ontsnapte gevangenen uit Breda, is de West-Duitse politie de laatste dagen ook op zoek geweest naar de jongeman Van V. uit Helmond, die door de politie te Horst (L.) er van ver dacht wordt verleden week Dinsdagnacht bij een inbraak in het coöperatiegebouw te Melderslo vierduizend gulden te hebben gestolen. De Hamburgse politie is er thans in geslaagd Van V. te arresteren. Hij be kende niet alleen de inbraak in het coöpe ratiegebouw, doch gaf tevens toe de dader te zijn van de brutale inbraak, die in de Kerstnacht in de Eda te Griendtsveen was gepleegd. Hij had daar een fiets en tien kilo koffie gestolen en had alvorens te vertrekken nog rustig een pan spek leeg gegeten. Op de morgen van de eerste Kerstdag was hij bij buren van zijn slacht offers brutaalweg een stuk touw gaan vragen om de gestolen koffie op de ge stolen fiets te kunnen binden, alvorens er mee naar Duitsland te vertrekken. De vierduizend gulden beweert Van V. ver stopt te hebben in de bossen langs de Duitse grens. (Van onze correspondent) De enige ambachtsschool te Eindhoven heeft reeds jarenlang te kampen met een ontstellend gebrek aan ruimte, zodat de helft van de zich aanmeldende leerlingen in de metaalvakken ieder jaar moet wor den afgewezen, terwijl het niet mogelijk is een noodzakelijke uitbreiding van het aantal vakken door te voeren. Met de bouw van een tweede Am bachtsschool, die uitsluitend bestemd zal ziin voor de metaalvakken, zij het met één timmerwerkplaats, komt er niet al leen een moderne school voor de metaal arbeiders. ook de bestaande school zal zich kunnen moderniseren en uitbreiden, zodat, de „houtvakken" binnenkort ge zelschap zullen krijgen van een complete opleiding voor brood- en banketbakker, van een metselafdeling en van een afde ling U.T.S. (Uitgebr. Technische School), welke laatste opleiding een tijdelijk on derdak krijgt voor vier jaar. Het nieuwe gebouw, waarvan de eerste paal nog deze maand de grond in gaat, wordt gebouwd naar een ontwerp van de architecten ir. C. G. Geenen en ir L. R. T. Oskam en wel in het stadsdeel Stra tum. aan de nieuwe rondweg, die hier een stadsuitbreiding zal afsluiten, waar aan een vijftal architecten zijn medewer king verleent. Het nieuwe schoolgebouw bestaat uit een hoofdgebouw, waarin het theoriege deelte, verdeeld over zes tekenzalen en twaalf leslokalen, alsmede de admini stratie is ondergebracht (begane grond plus drie verdiepingen); een afzonder lijke praktijkhal, groot 74% x 36% meter en 5% meter hoog, verdeeld door glas wanden. zodat de ruimtewerking behou den blijft en de leerlingen toch reeds aan een fabriekswerkplaats kunnen wennen; tenslotte een afzonderlijk gebouwde gym nastiekzaal, waarboven een grote can- tine. De totale kosten, inclusief verwarming, worden geschat op 1.320.887. Het koude weer in Japan brengt zowel voor de mensen als voor de planten grote problemen met zich mee, die op onge veer gelijke manier worden opgelost. De Japanse boer redeneert namelijk: wan neer ik het koud heb. dan stop ik me lek ker warm in met shawls en doeken de zgn. buikwarmersdus, waarom zou ik m'n plantendie niet bestand zijn tegen de koude, niet precies zo verzor gen De teerste planten worden van de knop tot aan de wortels ingepakt. Zó hoopt de Japanse boer zijn gewassen de winter door te krijgen! In haar verslag aan het parlement over de jongste bijeenkomst van de N.A.T.O.- raad te Parijs, heeft de Britse regering verklaard, dat het Atlantisch Pact nog steeds tegenover de dubbele bedreiging van plotselinge agressie en inwendige ver deeldheid staat. „Het risico van een algemene oorlog schijnt op het ogenblik kleiner geworden te zijn door de vastbeslotenheid der N.A. T.O.-landen om agressie te weerstaan door verbinding en ontwikkeling van hun strijdkrachten", aldus het verslag. „De bewapeningsinspanning dient echter te worden voortgezet totdat de kracht der bondgenoten op zichzelf reeds een vol doende afschrikking is van elke verleiding om de pactlanden aan te vallen". In Haarlem is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden de heer B. N. Loerak ker. De heer Loerakker was oprichter en ere-hoofdbestuurder van de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „Sint Deusdedit", en ridder in de Orde van Sint Silvester. De Overland Industries Ltd te Edmon ton heeft medegedeeld, dat zeer binnen kort zal worden begonnen met de ont wikkeling van olievelden, die vermoede lijk een van de grootste potentiële olie reserves ter wereld zullen zijn. De maatschappij verklaarde, dat z\j oliecon cessies had gekregen voor een gebied van bijna 323.000 ha. in het James Bay bekken in Noord Ontario. In de medede ling wordt gezegd, dat kolonel Lloyd Belson in het begin van dit jaar in een strook land van 8 km lengte langs de ri vier French talrijke kleine oliebronnen heeft gevonden aan de oppervlakte. In October hebben de minister voor de mijnbouw van Ontario en een rege ringsgeoloog de ontdekking bevestigd. De vice-president van de maatschappij heeft medegedeeld, dat deze bronnen er op wijzen, dat er moglijk 400 millioen barrels olie aanwezig zijn, hetgeen zou betekenen, dat dit een van de grootste oliereserves zou zijn, die ooit werd ont dekt. Op 3 Mei a s. zal het bekende pensionaat St Louis van de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis, dat aanvankelijk gevestigd was te Roermond en later werd overge plaatst naar Amersfoort, 100 jaar bestaan. De herdenking zal ongeveer half Juli wor den gehouden in tegenwoordigheid van autoriteiten en oud-leerlingen. Tengevolge van de oorlog is echter bijna al het adres- senmateriaal verloren gegaan. Daarom hoopt de commissie van voorbereiding, dat allen, die in Roermond of te Amers foort hebben gestudeerd, hun adressen en hun namen zullen opgeven aan J. Rich ter, Rubensstraat 89 te Amersfoort. Het Bronkhorster pontveer over de IJssel, tussen de gemeenten Steenderen en Brummen, dat gestremd is geweest, komt Zondagochtend weer in de vaart. nl. 37 millioen (per Jan. 28 millioen) en de contante en uitstaande vorderingen 68 millioen (per 1 Jan. 42 millioen). Kaspositie Rijk, Provinciën en Gemeenten (in 1 millioen). Opge- Cont. netto nomen en uitst. vlott, HET RIJK gelden gelden schuld Jan. 1952 12.219 781 11.438 1 Nov11.874 1549 10.325 1 Dec11.829 1498 10.331 DE PROVINCIëN Jan. 1952 29 42 —13 1 Nov39 55 —16 1 Dec37 68 —30 DE GEMEENTEN 1 Jan. 1952 1.128 130 998 1 Nov517 564 —47 1 Dec446 563 —117 Vit een publicatie van het C.B.S. blijkt, dat de kaspositie van de gemeenten ook in November een verdere verbetering heeft ondergaan. Bedroeg de netto vlot tende schuld op 1 Januari nog 998 mil lioen en was deze per 1 October reeds ge daald tot 111 millioen, op 1 November kon zelfs het negatieve bedrag van 47 millioen opgegeven, welk bedrag In No vember verder opgelopen Is tot de nega tieve uitkomst van 117 millioen. Per 1 December staan nl. de verplichtingen te bock voor 446 millioen en de vorderin gen voor 563 millioen. De netto vlottende schuld van het Rijk steeg in November met 6 millioen tot 10.331 milioen per 1 December (per 1 Jan. 11.438 millioen). De boekschuld van de Nederl. Bank, waarmee bij de bereke ning van de vlottende schuld rekening is gehouden* beliep per 1 December 1.3 milliard (oer 1 Jan. 1.5 milliard). Ook de verplichtingen inzake nog te vergoe den oorlogsschade zijn onder deze netto vlottende schuld opgenomen en wel met 2762 millioen (per 1 Jan. 3114 mil lioen). Bij de Provinciën overtreffen de vor deringen de verplichtingen per 1 Decem ber met 30 millioen (per 1 Jan. 13 millioen). De opgenomen gelden belopen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8