Tour de France-route compleet JÊ w i ip its m T VIER VOETBAL-DERBIES Fortuin voor Sedgman N.W.B. organiseert Vierdaagse te Apeldoorn België's bondscoach kreeg de bons BROEKMAN WERD TWEEDE ACHTER AAS BAMRUBMEK IsKJ Rustdagen in Bordeaux en Monte Carlo Maar hij versloeg hem op de 5000 m.; Noren kwamen met jonge sprinters gjj«I ZATERDAG 3 JANUARI 1953 PAGINA 9 De roule Royaal met'bergen b« SCHAAKRUBRIEK 'wdw&i /Aym, iö fi IIP j|i BARTALI ,gcef mij tien sterkeren" Coppi tegen Bartali KIKVORSEN IN ROTTERDAM JEUGD DER SPRINGBOKKEN BRACHT „TEST"-ZEGE In Amsterdam en Rotterdam elk twee B.M.W.-RACETEAM In Kramer's teil nis-circus In dezelfde week als die van N. B. v. L. O. te Nijmegen - - „Tarzan" van Breenen heeft grote plannen School- of vlinderslag Nieuwe gesplitste maximum- tijden staan scherp ROOZEN WEER OPGESTELD Geen idee in banketten TE POPULAIR? FRAUDE IN ENGELSE BEROEPSVOETBALCLUB 33,7 sec., een, de omstandigheden en het nog vroege seizoen in aanmerking genomen, heel goede tijd. Lauw....- CANADEZEN BLIJVEN THUIS De ijshockey-wereldtitel HILVERSUM OPENT SEIZOEN 1953 Volgende rubriek. (Van onze sportcor respondent) PARIJS, Maandag. HOEWEL Jacques Goddet de route van de Tour de France 1953 nog niet officieel bekend heeft gemaakt, staat liet, naar men algemeen aan neemt, thans reeds vast, dat de Ronde van Frankrijk dit jaar niet, zoals oor spronkelijk verwacht, op 1 Juli doch op Vrijdag 3 Juli te Straatsburg zal starten en dat zij in totaal 22 etappes en twee rustdagen zal tellen. Het merkwaardige van deze nieuwe route is, dat de Tour de France bezig is, opnieuw eenRonde van frankrijk te worden. In tegenstelling tot 1951 toen niet minder dan drie etappes buiten Frankrijks grenzen eindigden (één in België, te Namen; één in Zwitserland, te Lausanne; één in Italië, te Sestricres)projecteerde Goddet ditmaal slechts één „buitenlandse" finish: te Luik dat als eindpunt van de tweede etappe zal fungeren. Het officieuze route-schema luidt als ▼olgt: J Juli Straatsburg—Metz. 4 Metz—Luik. Luik—Lille. LilleRouaan. 7 RouaanCaen. 8 CaenLe Mans. 9 Le MansNantes. 10 Nantes—Bordeaux. 11 - Rustdag Bordeaux. 12 Bordeaux—Bayonne. 13 BayonneLourdes. 14 LourdesLuchon. 15 LuchonAlbi. 16 AlbiBéziers. 17 Béziers—Nimes. 18 NimesMarseille. 19 MarseilleMonaco. 20 Rustdag te Monaco. 21 MonacoGap. 22 GapBriancon. 23 BrianconLyon. 24 Tijdrace LyonSt. Etienne. 25 St EtienneMontlucon. 26 MontluconParijs. nadere bestudering van deze route blijkt. dat men de mededeling van Goddet, dat hy het aantal bergetappes in de Tour de Franee-1953 tot twee zou beperken, toch met een handvol zout moet nemen. Als men aanneemt, dat Goddet van Lourdes Luchon zijn grote Pyreneeën-etappe zal maken, terwijl de grote Alpen-klim waar schijnlijk tussen Gap en Briancon gelegen (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID Huize St. Bernardus, Sassenheim.) (Zaterdag, 3 Januari 1953.) Laten we beginnen met onze lezers een gelukkig en voorspoedig 1953 toe te wensen. Onze taak zal het wederom zijn, u in deze rubriek steeds iets te kunnen bieden, om u in uw vrije tijd, die aan het schaakspel of het probleem wordt gewijd, op prettige wijze te kunnen onderhouden. Het is onze oprechte wens hierin te mogen slagen. Het doet ons genoegen de eerste rubriek met twee keurige eerste publica ties te kunnen openen. In de tweezet van Swane lette men vooral op het schijnspel en hoe dit na de sleutelzet geheel verandert. In de driezet van Opdenoordt is het Interessant op te merken, hoe om beurten de zw. K. zijn T- en R. interfereert. VerdeT is de inleidingszet ook niet van belang ontbloot. No. 6968. J. A. W. SWANE, Boekei. Ie plaatsing. Mat in twee zetten. No- 6969. JOS. OPDENOORDT, Verilo. Ie plaatsing. Mat in dri ezetten. SCHACH-ECHO IS WEER VERSCHENEN. Na een onderbreking van enkele jaren wordt dit schaaktijdschrift weer gedrukt In de afgelopen week ontvingen w] proefnummer van de elfde jaarQang. lezer stelt er wellicht prijs op iets de inhoud te vernemen. Er zijn een aan tal rubrieken, waarvan wij er enige ver melden. De partijen rubriek wordt ver zorgd door schaakmeester UnziCker te Mümchen. De eindspelen door dr M. Euwe, Miniatuur-partijen door L. Schmied, te Keulen, terwijl W. Ha gem an ®rannschweig de probleemrubriek voor zijn rekening heeft genomen. Het tijdschrift, 16 pagina's groot for maat, verschijnt tweemaal per maand en de ,Drn- °-40 Per exemplaar. Wij men-n, dat dit wel een zeer redelijke pVLS ,aanvraag wordt een afleve- toegezonden. Hiertoe wende men zich tot Schachverlag Otto Katzer, Komgstein m Taunis, Villa „Aurora." PROBLEEMOPLOSSINGEN. No- 6962. W. H- Haring. Opl 1 Pf4e6 dreiging 2. Ta4-f4tt. No. 6963. Dr E Zepler. Opl. i Rf4-h2 1. Tdi8, Te8, Tf7. a4, 2. Rc7!, Rh7, Rf7:, Da4: enz. Beide problemen werden goed opgelost door ir A- Bergstein, Geleen; H. Th. v. Goor, Voorburg; Henri Klaus, Delft; Leo Paalvast, Rotterdam; L. G. Renzen, Rotterdam: N. G. Schaaps, Rijswijk; M. G. J. Vos, Rijswijk- No. 6962 door R- H. Bruyckere, Utrecht; J. v. Dyk, De Lier; Fr. Kok, Tilburg; B. Kouenhoven, Rotterdam; M. v. Nieuw- stadt, Kaatsheuvel; J. F- J. Vismans, Rot terdam; dr mr Bromberg, Roermond; Adr, Welting, Oss. zal zün, dan biyft er ook buiten deze „grote berg-ctappes' voor lieden als Fausto Coppi nog royaal voldoende aan sterk geacciden teerd terrein over. De tydrace tussen Lyon Coppi zelf heeft de Italiaanse Wieler bond intussen al laten weten, dat de nieu we Tour-formule het noodzakelijk maakt, dat hij in de Tour de France-1953 over een team met niets dan trouwe dienstknechten beschikt. Daar Gino Bartali, Coppi's eeuwige vijand en rivaal, luide verkon digd heeft, er niets voor te voelen als „waterdrager" van Coppi in de Tour te verschijnen, zit Alfredo Binda, de man die straks de Tour-equipe moet samenstellen, zoals ieder jaar, in moeilijkheden. Men heeft deze moeilijkheden trachten op te iossen door Bartali te suggereren, zich in 1953 niet candidaat te stellen voor de Tour de France-ploeg, doch de bijna veertig jarige Bartali, die in 1952 maar weer eens het Italiaanse kampioenschap op zijn naam schreef, heeft daarop geantwoord, dat hij deze candidaluur handhaaft zolang men hem niet heeft aangetoond, dat er in Italië tien renners bestaan die méér presteren dan de oude. campionissirrio-zelf. Sedert dien heerst er tussen de Coppi-vereerders en de, nog altijd enorme, Bartali-aanhang weer volop oorlog Zaterdag 10 Januari wordt in het Sport- fondsenbad te Rotterdam 'n polowedstrijd gespeeld ten bate van het Bierenbroods- potsfonds tussen de Kikvorsen, het offi cieuze Nederlandse zevental, en een ploeg, spelend onder de naam Rest van Neder land. Kikvorsen: doel: Van Gelder (H.Z. en P.C.); achter: Bijlsma (Haarlem), Korevaar (Merwede) en Braasem (Haarlem); voor: Cabout (G.Z.C.), Van Feggelen (Meeuwen) en Srnol (H.Z. en P.C.). Rest van Nederland: doel: Finee (Dol fijn); achter: Luchs (Robben), Keetelaar (Robben) en Siever (H.Z.C.); voor: Waale wijn (H.Z. en P.C.), G. van Driel (R.Z.C.) en Van Tooren (G.Z.C.). (Van een erieketmedewerker) Wanneer we de tweede testwedstryd, welke Z.-Afrika zulk een groot succes bracht even analyseren, dan kan op de eerste plaats geconstateerd worden, dat de overwinning volkomen normaal geweest is en niet het gevolg van louter fortuin. De jeugd heeft tenslotte het pleit gewonnen. Het fielden der jonge Zuid-Afrikaanders was in één woord perfect, snel, enthousiast en onvermoeibaar. Het aangooien en het onderbreken der groundstrokes was meesterlijk, geen kansje werd er gemist en geen run werd cadeau gegeven. Dit is tenslotte het succes van de bowlers, die zo gestimuleerd worden het beste van het beste te geven. Voeg hierbij de machtige score van Bruce Mittshel's leerling Endean, die met een zeer fraaie en kansloze 162 not out bleef, en het prach tige off-spinwerk van Tayfield op wie in 10 achtereenvolgende overs welke hem 3 wickets opleverden, geen run gescoord kon worden en die in totaal maar liefst 13 wickets nam. Dat het wicket in de vierde innings in het voordeel was van de aanval en vele onberekenbare ballen de batsmen in ge vaar brachten, is even waar als gewoon. Wanneer men echter zou gaan conclu deren. dat de Springbokken de zaak nu ln handen hebben, kon men wel eens ver en St Etienne wordt gehouden, gaat door uitgesproken bergachtig terrein en bleek keerd uitkomen. Teams met keién als reeds in 1949, toen zij in omgekeerde rich ting werd gereden, zonder moeite een prooi voor Coppi. Daarnaast zou men etappes als BayonneLourdes, Marseille Monaco, MonacoGap en zelfs St Etienne Montlucon moeiiyk als „vlakke" etappes kunnen kenmerken. Men is er dan ook in Parys van overtuigd, dat de Italianen die niet bijzonder geestdriftig waren over Goddets nieuwe Tour de France-formule bü nader inzien toch bereid zullen zyn, deze nieuwe roule te accepteren, in de overtuiging, dat er in de Tour nog altyd genoeg hoogteverschillen overblijven om Coppi in staat te stellen, in 1953 zyn derde Tour de France-ovcrwinning te veroveren. Miller, Lindwal, Harvey, Hassett en Mor ris kan men verrassen, maar niet zo licht overrompelen. De volgende test zal er echter nog belangrijker om worden. Dat men het team ongewijzigd heeft gelaten, zegt al veel en men kan verzekerd zijn, dat de oude cracks alles zullen geven om de nederlaag uit te wissen. Na de derde test echter verwachten we. dat met het oog op de testen in Engeland vele jongeren een kans zullen krijgen, want met een team van boven de dertig kan men de zware Engelse tournee niet beginnen. Trouwens in Benaud heeft men reeds een knappe aanwinst gevonden en Australië heeft er nog wel enkele in petto! ALS wii nu eens zouden aannemen, dat er morgen misschien toch nog wel eens hier en daar gevoetbald zou kunnen worden, dan zouden we op de eerste plaats wiizen nn rle vier derbies, waarvan Amsterdam en Rotterdam er ieder twee kriigen Volewückers-Ajax (aid. A) en Blauw Wit-D.W.S. (afd. B) aan de boorden van IJ en Amstel, Excelsior-Sparta (afd. C) en Xerxes-Feyenoord (afd. D) tussen M,,. Rotte vier derbies met de specifieke derby-vraagtekens die dit soort vraag- Ss altyd zo aantrekkeiyk en onberekenbaar maken Fn omdat we nu eenmaal toch weer bezig zyn en het schryven in de onvoltooid verleden toekomende tyd zo lastig vol te houden is, gaan we maar liever gewoon in de tegenwoordige tyd verder: Heerenveen heeft thuis de beste kansen (aid. B) tegen de sedert enige weken in dalende vorm blijkende kop-concurrent Haarlem en het duel in de staart van dezcllde afd. B tussen Be Quick en Go Ahead is voor beide clubs van oude glorie van enorm veel belang in verband met het naargeestige degra datiespook dat zowel de een als de ander bedreigt. Maar de meeste kans op voetbal is er niet in West noch in Noord, doch in Zuid en Oost, met name Limburg en Twenthe, waar, op 't moment, dat wjj dit schryven, de sneeuw nog niet schpnt te zyn doorgedrongen. Lopen we verder nog vlug even de di verse afdelingen door (vermoedelijk is het voor het grootste deel tóch vergeefs werk), dan zien we in afd. A een tikje risico voor D.O.S. bij V.S.V., zekere winstkan sen voor Heracles tegen Frisia, een po ging van E.D.O. om van hekkensluiter Sneek weg te lopen, een riskante thuis- beurt van R.C.H. tegen het hardnekkige G.V.A.V. en gelijke spelen in N.E.6. Wageningen zowel als tussen de Boys van Enschedé en van Zwolle. De beste kansen voor de gasten in afd. B waar het Achil lesEnschedé en A.G.O.V.V.Vitesse be treft, wellicht een kleine moeilijkheid voor Stormvogels bij Elinkwijk en het grote defensie-raadsel van 't Gooi bij Leeuwarden. Voor het aanstaand motor-raceseizoen is het B.M.W.-team als volgt samengesteld: Georg Maier, Walter Zeiler, Wiggerl Kraus met Huser in zijspan, Hans Meier en Hans Baltisberger. In verband met geruchten, dat B.M.W. van plan is om met een vier cylinder racemotor uit te komen, wordt verklaard dat de fabriek in het aanstaand seizoen de 2 cylinder machine aan races zal laten deelnemen. Behalve aan de wed strijden om het Duitse wegkampioenschap zal B.M.W. in 1953 in drie of vier Grand Prix uitkomen. 59 Het bestuur van de Nederlandse Wandelsport Bond heeft een vergadering te Utrecht belegd naar aanleiding van een mededeling van het Ncderlandseh Olympisch Comité inzake liet conflict in de wandelsport. De mededeling van liet N. O. C. werd gedaan namens de burgemeester van Nijmegen, die als bemiddelaar optrad in bet conflict N.B.V.L.O.N.W.B. In deze mede deling werd verklaard, dat de lieer Brcunese van dé N.B.V.L.O. geen aan leiding vindt tot onderhandelen, omdat hij de materie niet opportuun acht. Unaniem heeft het bestuur van de N.W.B. thans het besluit genomen als plaats van de Vierdaagse wandeltochten van de N.W.B. de gemeente Apeldoorn te kiezen. De burgemeester van deze gemeente is, aldus het bestuur van de N.W.B., reeds van de beslissing op de hoogte gesteld en heeft toegezegd zijn volle medewerking te verlenen. De N.W.B. Vierdaagse wandeltochten zullen worden gehouden in dezelfde week als die van de N.B.V.L.O. te Nijmegen (21 tot en met 24 Juli). Het uitvoerend comité voor deze Vierdaagse wandeltochten, dat reeds enige tijd geleden is benoemd, zal de verdere plannen uitwerken en binnenkort het technisch reglement samenstellen. JACK KRAMER .tennis en bizz'ness. 55 Ook Frank Sedgman en Ken McGregor hebben aan de lokstem en de dollars van Jack Kramer geen weerstand kunnen bieden. Zoals al méér dan één tennisser van wereld- reputatie zijn de beide Australiërs be zweken. Een nieuw succes voor Kra mer die in 1947 de kampioenstitel van Wimbledon won en daarna zpn reizen de tennis-circus oprichtte, hetgeen hém en de door hem successievelijk tot de professional-status gecontracteerde spelers in de afgelopen vijf jaren be paald geen windeieren heeft gelegd. Het is een grote teleurstelling voor de Australische sportwereld, dat Sedgman en McGregor, vrijwel on middellijk na het beëindigen van de finale om de Davis Cup. die zij op nieuw voor Australië behielden, tóch nog sneller dan men verwacht had. op het aanbod van Jack Kramer zijn ingegaan. Sedgman en Mc Gregor verlrokken vandaag al per vliegtuig naar San Francisco Zij zullen Dinsdag 6 Januari te Los Angeles voor het eerst als prof optreden. De andere leden van het „circus" voor deze tournee zijn: Kramer en Segura. Sedgman speelt eerst tegen Kramer en Mc Gregor tegen Segura. Sir Norman Brookes, president van de Australische Tennisbond, zei in een gesprek met beide spelers, dat hij teleurgesteld was over hun besluit om prof ie worden. Zjj hadden evénwel prachtig werk voor Australië verricht en hij wenste hun alle goeds. Te Los Angeles bevestigde Kramer, dat de twee Australiërs zijn aanbie ding geaccepteerd hadden. H(j had hun voor deze tournee door de Verenigde Staten 100.000 dollar geboden of 40 percent van de bruto ontvangsten, al naar gelang het een of het ander hoger mocht blijken. Zjj konden kiezen. Verder werd verklaard, dat Sedgman van deze beurs 75 percent zou ont vangen, en Mc Gregor 25 percent. Kramer deelde nog mee, dat hjj bezig was, plannen te maken voor tour nees van zijn „circus" in Europa. Z. Afrika, Z. Amerika, N. Zeeland en Australië zowel als in de Ver. Staten. Voor de wedstrijden bulten Noord- Amerika zou het aandeel van de Australiërs 55 percent van de recette zijn. In de New Yorkse bladen zijn advertenties verschenen voor wedstrijden tussen Sedgman en Kramer en Mc Gregor en Segura, in Madison Square Garden op 10 en 11 Januari. De 23-jarige Amsterdamse professional Hein „Tarzan" van Breenen heeft grote plannen voor het komende wielerseizoen. Tijdens een onderhoud met een A.N.P.- verslaggever heeft hij de lijst van belang rijke wedstrijden opgesomd, waaraan hij in 1953 hoopt deel te nemen. Van Breenen voelt zich des winters in Nederland min of meer als een opgeslo ten dier, dat verlangend is zich in de vrije natuur uit te leven. Voor een wegrenner zijn de weersomstandigheden op het ogen blik dan ook wel zeer ongunstig. De sneeuw maakt het hem onmogelijk de weg op te gaan om zich te harden voor de komende duels. Maar Van Breenen is er de man niet naar om bij de pak ken neer te zitten en traint zo veel mogelijk. In sneeuwvrije perioden rijdt hij naar het Gooi en gaat in de omge ving van Laren het „TARZAN Twee wedstryden in afd. C, die van groot belang zyn met het oog op de vraag, wie in de naaste toekomst de ge vaarlijkste concurrent van titel-preten- dent Sparta zal zgn: V.V.V.Willem II en Emma—M.V.V., twee matches met precies gelyke kansen, met de tfodige sensatie en spektakels ook. B.V.V. en Longa voeren de middenmoot aan en zullen wel van Juliana resp. S.V.V. kunnen winnen, H.B.S.—Sittardia en Bra- bantiaTheole brengen voor de verlie zers sombere consequenties ten opzichte het degradatie-gevaar mee. De leidende ploegen in afd, D moeten alle op reis De Franse zwemmer Pierre Dumesnil heeft getracht in het had van Reims het wereldrecord te vestigen voor de 200 me ter schoolslag orthodox. De Internationa le Federatie had bepaald dat de tijd 2 min. 38 sec. of minder zou moeten bedra- gen wilde de verrichting officieel als we- reldrecord kunnen worden erkend, afdrukken, zodat zijn poging wat het wc- Duinesnil liet 2 min. 40.5 sec. voor zich reldrecord betreft niet gelukt is. Daaren tegen is hy er wel in geslaagd, een Frans record te vestigen, waarvoor de Franse federatie een tijd van 2 min. 41 sec. had bepaald. Naar men weet zün de schoolslagre cords van 1 Jan. 1953 af gesplitst in schoolslag orthodox, voortaan te noemen schoolslag, en vlinderslag. Hiervoor kun nen dus records worden gevestigd. Wat de 100 en de 200 meter aangaat heeft de F.I.N.A. de maximumtyden voor de ves tiging van wereldrecord als volgt vast gesteld: Heren: 100 meter orthodox 1 min. 12 sec.; 200 meter orthodox 2 min. 38 sec.; 100 meter vlinder 1 min. 5.8 sec.; 200 me ter vlinder 2 min. 27.3 sec. Dames: 100 meter orthodox 1 min. 18.2 sec.; 200 meter orthodox 2 min. 48.5 sec.; 100 meter vlinder 1 min. 16.9 sec.; 200 nieter vlinder 2 min. 48 sec. en niet zonder risico: P.S.V. naar kat-in- het-nauw D.H.C., terwijl N.O.A.D. en Eindhoven zo goed als A.D.O. naar de Mijnstreek trekken, resp. naar Limbur- gia, Bleijerheide, Maurits, zodat Feijen- oord hiér niet de enige is die zorgen heeft. Hermes—R.B.C. en T.E.C.—N.A.C. zijn van belang voor de staart. Voor de wedstrijd HeerenveenHaarlem welke Zondag a.s. voor de competitie van de K.N.V.B. zal worden gehouden zal de oud-internationaal Wim Roozen weer voor de eerste maal in de ploeg van Haarlem worden opgesteld. Zoals bekend kon Roo zen lange tijd niet spelen in verband met twee beenbreuken. terrein in. Een paar kilometer fietsen dan weer de fiets op de schouder en heu vel op heuvel af. -dat is een van de ma nieren waarop de Amsterdammer zich voorbereidt. Daarnaast volgt Van Breenen in de wintermaanden de training op een bekende Amsterdamse boksschool. Maar dit voldoet hem toch niet. want tijdens het gesprek liet !hij duidelijk blij ken, dat zijn grootste wens is in de win ter naar het zonnige Zuiden te kunnen trekken. Het is dan ook niet te verwon deren, dat Van Breenen begin Maart naar Italië gaat en achtereenvolgens op 15 Maart in Milaan—Turijn, op 19 Maart in Milaan —San Rem.o en op 22 Maart in een wedstrijd achter motoren op de Monza- baan bij Milaan zal starten. Daarna trekt de Amsterdammer naar België, waar dan iedere Woensdag en Zondag een wedstrijd is. Speciaal noemde Van Breenen de Ronde van Vlaanderen, LuikBastenakenLuik en de Waalse Pijl. Hij hoopt voorts in diverse rondes te kunnen citkomen, te beginnen met de Ronde van Campania, voorts de Ronde van Nederland en dan evenals in 1952 de Ronde van Frankrijk. Zeker is, dat Van Breenen half Mei in de Ronde van Oostenrijk zal uitkomen, die de wedstrijd „dwars door Oostenrijk" zal vervangen, In 1952 vestigde hij de aandacht van de internationale wieler- wereld op zich door in de Oostenrijkse wedstrijd in het algemeen klassement de eerste plaats te bezetten. Het vorige jaar was Van Breenen wat huiverig om na de Tour de France in Duitsland te gaan rijden. Maar inmiddels heeft hij gehoord van andere Nederlan ders, dat bij onze Oosterburen veel geld te verdienen is daar gaat het bij een professional tenslotte om en hij heeft dan nu ook al besloten in het komende najaar in zoveel wedstrijden als moge lijk is in Duitsland uit te komen. (Van onze sportcorrespondent) BRUSSEL, Januari Toen na afloop van de wedstrijd tegen de Fransen in het Stade dc Colombes zo verrassend door de Belgen met 01 gewonnen, -de Rode Duivels met hun vreugde over de onverwachte overwinning geen raad wisten en zij de invaller-doelman Seghers in triomph van het veld droegen, stond de Belgische hondstrainer, de Engelsman Bill Gormlie, wat zuur naar het tafereel te kijken. In zijn portefeuille zat een brief van het dagelijkse bestuur van de Koninklijke Belgische Voetbalbond met de mededeling, dat men geen prijs meer stelde op zijn medewerking en dat men daarom het contract van de hondstrainer, dat op 1 Juni afloopt, niet meer zal verlengen. Zonder opgaaf van redenen, en zonder één woord van dank voor de vele, de Belgische voetbalwereld bewezen diensten. Het ontslag van Gormlie heeft in de Belgische voetbalwereld vrij veel ophef veroorzaakt. Men vermoedde eerst, dat er (zoals in Nederland) een conflict was ontstaan tussen de trainer en de keuze commissie, doch de keuze-commissie heeft dat ontkend. Zij heeft zich, in tegendeel, mèt de spelers van het Belgische elftal voor het handhaven van Gormlie ver klaard, en men vermoedt nu, dat Gorm lie slechts daarom niet meer getapt is bij het bondsbestuur omdat hij met zijn spelers op al te goede voet staat. Gormlie, die als trainer van Anderlecht reeds een uitstekende reputatie had voor hij de Rode Duivels onder zijn hoede kreeg, is steeds wat huiverig geweest voor de of ficiële ritus-van-banketten-cocktails-en- (Van onze sport-correspondent) LONDEN, Januari. Op vermoeden van fraude en wanbe heer hebben rechercheurs van Scotland Yard een onderzoek ingesteld in de boek houding van de Engelse beroepsvoetbal club Mansfield Town, die in de derde divisie Noord uitkomt. Er liepen reeds enige lijd geruchten, dat er iets met de rekeningen niet in orde zou zijn en op een vorige aandeelhoudersvergadering schijnt daarover reeds te zijn gesproken, maar de toenmalige secretaris heeft daarvan nooit notulen gemaakt en de directie verklaart nu, dat zij pas enkele dagen geleden achter de zaak is geko men. Er was namelijk enkele dagen geleden een directeuren-vergadering belegd, waarvoor de voorzitter zich schriftelijk excuseerde wegens onvoorziene omstan digheden en de vice-voorzitter als reden van verhindering een doktersattest stuurde. Tijdens deze vergadering bleek, dat de Mansfield Town Football Club een ongedekte schuld had van ruim 55.000 gulden. De directie verklaarde hieraan niet debet te zijn en kreeg voor drie maanden vertrouwen om de zaak tot een oplossing te brengen. OSLO, Vrijdag. Vrijdagavond werden de Nieuwjaarswedstrijden in het Bisletstadion voortgezet. De omstandigheden waren wat gunstiger dan op Nieuwjaarsdag. Het sneeuwde niet meer, maar het ijs was wat kleverig en er stond een beetje wind. Op de 1500 meter werd Roald Aas eerste n de tijd van 2 min. 21,7 sec. en Kees Broekman bezette de tweede plaats met een tijd van 2 min. 22,8 sec. Op de 5000 meter kwamen beide rijders tegen elkaar. Na een fraaie strijd sloeg onze landgenoot de Noord met ruim 1.2 seconde in de tijd van 8 min. In het algemeen klassement over de vier afstanden werd Roald Aas eerste met Kees Broekman op de tweede plaats. rj F'' waren maar 5000 toeschouwers in het Bisle,stadion toen het startsein werd ge geven voor de 1500 meter. Kees Broekman reed in de tweede serie en noteerde een tijd van 2 min. 22.8 sec. zonder zich te forceren, een tijd, welke, naar later bleek, ruim voldoende was voor een fraaie twee de plaats achter Roald Aas, die 2 min. 21,7 sec. liet afdrukken. De verrassing op deze afstand kwam van de nieuwbakken seniorrijder Knut Tangen, die 2 min. 23,6 sec. noteerde in zijn rit tegen de eveneens zeer jeugdige Knut Johannesen, die er slechts 0,2 sec. langer over deed. Alleen Ivar Martinsen zag nog kans zich tussen de beide jeugdige knapen te nestelen met 2 min. 23,7 sec. Roald Aas startte in dit nummer als laat ste. Hij had een goed tijdschema opgesteld en met een snellere slotronde sloeg hij Kees Broekman. Onze landgenoot kwam op de 5000 meter tegen Roald Aas uit, omdat hij en de Noor resp. 2e' en le waren geworden óp de 3000 meter van de eerste dag. Beide rijders wa ren vrij snel begonnen, hetgeen niet naar de zin was van Klaas Schenk, die deze eerste internationale wedstrijd van zijn pupil meer als training beschouwde én eens wilde zien hoe de krachten lagen. Hij had voor Broekman een schema van 8 min. 40 seconden opgesteld. Wel had de Nederlandse leider berekend, dat Kees Broekman 13,2 sec. sneller moest zijn dan zijn tegenstander om nog op de eerste plaats in het algemeen klassement beslag te kunnen leggen, maar Schenk dacht er niet over om deze krachttoer uit te halen. Kees Broekman bleef steeds voor Roald Aas, die alles in het werk stelde om te blijven hangen. De 3000 meter werden gepasseerd in 5 min. 8 sec. Aan het rijden van de Lierenaar kon men duidelijk zien, dat hij niet alles gaf. Hij volstond met Roald Aas te slaan zonder te trachten een fantas tische tijd te maken. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1 Roald'Aas, 2 min. 21;7 sec.; 2 Kees Broekman 2.22,8; 3 Knut Tangen tafelspeeches rond interlands. Terwijl de overige officials van de K.B.V.B. zich juist op dat gebied bijzonder verdienste lijk maakten, gaf Gormlie er de voorkeur aan, zich voornamelijk bij zijn spelers aan te sluiten en juist dat werd door deze spelers bijzonder geapprecieerd. Gormlie zelf heeft op de brief van het bondsbestuur nog geen commentaar gele verd. Slechts heeft hij om een motivering van zijn ontslag gevraagd. Men verwacht, dat de voetbalbond de matige belangstel ling van de Belgische topspelers voor de centrale training in het Heysel-stadion als motief zal gebruiken. Doch nu reeds merkt men in de Belgische sportpers op, dat deze lauwe belangstelling voor de training der Rode Duivels niet zo zeer toe te schrijven is aan een gebrek aan vakkennis of populariteit bij Gormlie, dan wel aan de clubs die haar spelers liever niet in deze centrale training aan het werk zien en voor wie de clubbelangen zwaarder wegen dan de belangen van het Belgische nationale elftal. Van 6 tot 15 Maart worden te Zurich en Bazel de wereldkampioenschappen ijshockey gehouden. Hoewel de inschrij vingen nog niet gesloten zijn, houden de organisatoren er rekening mede, dat de volgende twee groepen zullen worden ge vormd Groep A om het wereldkampioen schap: Zweden, Duitsland, Tsjecho-Slo- waijije, Polen, Noorwegen, Finland en Zwitserland. Groep B (zonder titel) Italië, Frank rijk, België, Nederland, Zuidslavië, En geland en Oostenrijk. Denemarken, Zuid-Afrika, Australië, de Verenigde Staten en Canada hebben de uitnodiging tot deelneming niet aan vaard, terwijl Rusland nog niets van zich heeft laten horen. Canada en de Verenigde Staten hadden gevraagd, de reis- en verblijfkosten te vergoeden, maar Zwitserland heeft dit verzoek af gewezen. Wel heeft Zwitserland aange boden de vliegkosten New YorkZürich en MontrealZürich te vergoeden, maar beiden landen konden daarmee geen ge noegen nemen. Voor de eerste meeting in 1953 heeft Hilversum een aantal inschryvingen ont vangen, waarby ditmaal opvalt, dat juist door het op stal biy'ven van paarden, die weinig of geen kans op een prys maken, de deelnemers thans goed aan elkaar ge waagd zyn. Hetgeen niet anders dan de spanning kan verhogen. Hier volgt het programma met de beste kanspaarden: Studio-prijs 1960 m. 19 inschrijvingen: Quita Scott Quickline Quita Hanover. A.V.R.O.-prys 2340 m. 8 inschrijvingen: Olympus Peter Pech Napoleon. K.R.O.-prys serie draverij, 1880 m. 22 inschrijvingen: Peterhof Prinses Juliana B Postduifje G. V.A.R.A.-prijs 2340 m. 7 inschrijvingen: Our Dream Oosting's Lieveling Ost- rogatta K. Televisie-prys 1980 m. 18 inschrijvingen: (vermoedelijk gesplitst): Rijder Geersen Lion Nellie Gregor. H. J. v. d- BROEK. Nwe Binnenweg 46, Rotterdam (C.) No. 803. <3 Januari 1953.) PROBLEEM No. 2569. A. F. HOOGVELT, Eindhoven, le plaatsing. Zwart 9 schijven op: 7. 10, 18 20, 23, 26 28. 35. Wit 10 schijven op: 31, 34, 39 41. 43 5 47 en 50. PROBLEEM No. 2570. A. W. KONINGS, Rotterdam- Ie plaatsing. 2.23,6; 4 Ivar Martinsen 2.23,7; 5 Knut Jo hannesen 2.23,8; 6 Nic Stene 2.24,7; 7 Gun nar Nilsen 2.25,5; 8 Higne Pettersen 2.25,7; 9 Yngar Karlsen 2.26,3; 10 Pat Mc Namara 2.26,7. 5000 meter: 1 Kees Broekman 8.33,7; 2 Roald Aas 8 min. 35,1; 3 Yngvar Karlsen 8.47,3; 4 Ivar Martinsen 8.49,3; 5 Gunnar Nilsen 8.52,3; 6 Nic Stene 8.52,4; 7 Knul Johannesen 8.55,2; 8 Henry Petersen 8.56,3; 9 Armand Carstensen en John Hearn (Eng.) beiden 8.58; 11 Odd Pedersen 8.58,7. Algemeen klassement over vier afstan den: 1 Roald Aas 196.110; 2 Kees Broek man 197.287; 3 Ivar Martinsin 199.130 4 Nic Stene 200.140 5 Gunnar Nilsen 200.147; 12, 15, 22, 26, Zwart 8 schijven o.p 28, 32 en 38- Wit 9 schijven op: 20, 24, 29, 31, 35, 37, 40, 41 en 43. PROBLEEM No. 2571. J. A. PENNINGS, Den Bosch, le plaatsing. Zwart 13 schijven op; 1, 3, 6, 8, 10 12 13. 18, 19, 22, 32, 35 en 36. Wit 13 schijven op: 16, 20, 21, 24, 25 29, 30. 33. 39. en 414. Eindspel AAix. PROBLEEM No. 2572. JOH. V. D. BOOGAARD, Nuland (N.-B.) le plaatsing. Zwart 16 schijven op: 1, 59, 11, 13 4, 19 24, 26, 29, 33, 39 en 45. Wit 13 schijven op: 15, 17, 20, 22, 25, 27, 32, 35, 37, 40, 44, 48 en 50. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. PrbWeém No. 2543. (J. A. PENNINGS.) -Zwart: 1. 6/9. 11/2, 14/5, 19 en 30. Wit: 20. 21. 25/8, 31. 33, 34, 39 en 44- Wit; 28—22, 22—18, 33—29. 3928 (30:50), 27—22, 31—27, 21:3, 26:17, 25—20. 3 2. Eindspel Alix- Probleem No 2544. (H. VAN ZUILEKOM) Zwart: 7, 8, 9, 14, 15, 19, 23, 26, 27, 29 en 36. Wit: 16, 17, 21, 28, 30, 32, 38, 40, 41. 43 en 44. Wit: 40—34, 30—25, 36—11, (47:22», 11:24, (49:20), 17:10. (15:4 of 25: 3, (27: 16), 32—27. Problem No. 2545. (D. KLEEN.) Zwart: 5/8, 10, 12, 20. 27. 36 en 38- Wit: 16, 18, 23, 29, 35, 37, 40, 46. 47 eh 48. Wit: 16—11, (6:17 gedw.), 47—41, 46-HJ, 48—43,37—32,29—24, (37:30), 35 4. (48 35), 23—19. 4 2. VERBETERING- ïri de opgaaf van de stand van pro bleem No. 2564 rubriek No. 801 van 20 December is een storende fout geslopen. Er staat voor wit o.a.: 37, 41, 41, 49 50. dit moet zijn: 37, 41, 4 3, 49 eh 50. VOOR MINDER GEVORDERDE DAMSPELERS. Oplossingen der tweede serie miniaturen. A 21. tS. KORPERSHOEK.) Zwart: 8, .9, 17, 20, 24, 27 en 30. Wit: 29, 38, 39, 43. 48 en 49. Wit: 3934 (zwart 24:42), 34:32, (42—47) 48—42, 43—38 en 49 38.. Als eerste zet kan wit ook spelen 38—32. zwart 24 44, wit 32 34, zwart 44—50 en wit 4944 en 43—39. A 22. (S. KORPERSHOEK.) Zwart: 21. 23. 25. 26 en 33. Wit: 16, 22, 27, 30, 32, 45 en 49. Wit: 22—17, 27—22. 32—28, 22—17 én 1640. Zwart 26—31, wit 49—43, zw. 31—37, wit 38—33, zw. 37—41. wit 40—34. zw. 4147, wit 3833- Op zw. 4146. wit 38—32. A. 23. (S. KORPERSHOEK.) Zwart: 12, 13, 22, 23, 24. 25 en 36. Wit: 32, 33. 35, 39, 41, 43 en 45. Wit: 39—34, 32—28, 2830, 3544 43—38. A. 24. (S. KORPERSHOEK.) Zwart: 6, 11, 13, 14, 16, 21 en 30. Wit: 27, 28, 31, 32, 36. 39 en 44. Wit: 39—34, 31—26, 26:17 en 3C20, A 25 (S. KORPERSHOEK.) Zwart: 7, 8, 17, 22, 27 en 29. Wit: 20. 24. 31, 33, 37 en 38. Wit: 20—14. 33—28, 31:4 en 4 36 OPLOSSERS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9