Geen demonstratie bede tocht maar een Recreatiezalen in gevangenis van Breda blijven leeg Helpster van zeven ontsnapten gearresteerd? Verklaring Duitse bisschoppen Televisie heeft 150.000 toestel- bezitters nodig De mannen van Orgoloso zweren dood aan de bandieten Nieuw Egyptisch dreigement inzake de kanaalzone „Britse evacuatie, of guerilla!" Pingpongtafels in Bredase gevangenis zonder delinquent Tienduizend Kajotters pélgrimeren volgend jaar naar Lourdes Baby in woon wagen verbrand Marty uit de partij gestoten Blijde gebeurtenis in de- Maastrichtse berenkuil Confessionele omroepen zijn tegen standers van reclame op beeldscherm Mgr Alfrink in Rome Maandag 5 Januari 1953 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor vernieuwing van geestelijk leven in gezin en jeugdbeweging Een boot verging Zó vielen de punten Russisch dwangbevel Geallieerden beletten in 1945 oprichting confes sionele vakbeweging Vrouw en kinderen van Hamann vluchten naar West-Berlijn Ik ben Bikker Niet alleen het geld is bepalend Benoemingen Bisdom Haarlem Vrachtauto in de sloot *"N WEERBERICHT Geen demonstratie Gebedsintenties van thuis Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers T WÊKÊ voor minister Rau van Oost-Duitsland Precedent voor de radio MEDELEVEN VAN DE H. VADER Moord in de Kanaalzone Twee personen gered, een gedood DICKENS' LAATSTE KENNIS De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Tijdelijk afnemende bewolking met later kans op enige sneeuw, voornamelijk ln het Westen van het land. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Matige tot lichte vorst Dinsdag 6 JanuariZon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 23.49 uur, onder 11.05 uur. 1 il NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nadebeeld van O.L. Vrouw werden neer gelegd. De 120 leiders, die dit instruc tieweekend bijwoonden, kregen hiervan een duidelijk beeld tijdens vertoning van de film, die gedurende de Belgische bedevaart werd gemaakt. Als eerste afdeling in Nederland garan deerde Eindhoven spontaan een deel neming van duizend Kajotters, welk voor beeld door verschillende andere afdelingen z(j het in meer bescheiden mate werd gevolgd. (Van onze correspondent) Meer dan tienduizend jonge, katholieke Nederlandse arbeiders zullen medio 1954 een massale bedevaart naar Lourdes maken, 'met een tweeledig doel. Op de eerste plaats willen zj) hierdoor een totale vernieuwing en verdieping van het gees telijk leven onder de katholieke arbeiders bewerkstelligen en daarnaast is hun streven er ook op gericht te komen tot een vernieuwing van de K.A.J. in Neder land, speciaal voor wat betreft het apos- tolaatswerk onder de jonge, katholieke arbeiders. Het plan tot het houden van deze mas sale bedevaart heeft de Nationale K.A.J. eigenlijk min of meer „afgekeken" van de Belgische Arbeiders-jeugdbeweging die vorig jaar Juli liefst met 20.000 leden naar Lourdes trok, eveneens om de geestelijke nood onder de katholieke arbeiders-jeugd te stillen. Deze schitterend geslaagde bedetocht van onze Zuiderburen is toen aanleiding geworden voor een beraad in de toplei ding van de Nederlandse K.A.J. en het resultaat was, dat men besloot ook voor de Nederlandse Kajotters een dergelijke bedevaart te organiseren. Met een koorts achtige enthousiasme en een vurige ijver werd gestart en via de afdelingen en dis tricten werden de eerste contacten over deze reis gelegd. Het enthousiasme in heel Nederland bleek zo groot, dat de toplei ding het alleszins verantwoord achtte de plannen verder uit te werken en zo vond Zaterdag en Zondag in het K.A.J.-Vor- mingscentrum „De Hemelbergh" te Arn hem een instructie-weekend plaats, waar op 120 districts- en diocesane leiders ae verschillende conceptplannen hebben De- sproken. In een gloedvol betoog schetste aalmoe zenier Huyboom Zaterdagavond het doel van de tocht, die geen demonstratie zal zijn, maar een bedetocht, ter oplossing van de grote geestelijke nood, die momenteel heerst onder de arbeidersjeugd. Deze bedevaart, zo zeide de aalmoezenier kan een rijke genade betekenen; zij kan een vernieuwing en verdieping zijn van het godsdienstig leven, zowel onder de grote massa als in elk gezin afzonderlijk. Van daar dan ook, dat het jaarprogramma van de Nationale K.A.J. speciaal gericht zal zijn op dit grote gebeuren. Over een even tuele datum viel uiteraard nog weinig te zeggen, omdat dit voornamelijk zal afhan gen van de belangstelling. Het ligt even- wel in de bedoeling, dat de bedevaart 8 dagen zal duren, zo mogelijk van Vrijdag tot Vrijdag. De deelneming staat open voor alle katholieke jonge arbeiders, be nevens voor 300 zieken en een aantal militairen, waarvoor een belangrijke reductie in het vooruitzicht werd gesteld. Door middel van de plaatselijke spaar acties wil men de mogelijkheid scheppen dat ook zieké, jonge arbeiders kunnen deelnemen. De bedoeling is, dat elke afdeling een of meer zieken adopteert, zo mogelijk uit eigen parochie. Om het sparen te stimuleren worden premies toegekend. Teneinde öok fami lieleden en kennissen zo nauw mogelijk in deze bedevaart te betrekken, wordt nog de mogelijkheid overwogen om evenals bij de Belgische bedevaart het geval was de 10.000 Kajotters gebeds intenties van thuis mee te geven op hun reis naar Lourdes, in de vorm van schriftelijke opdrachten. Bij de Belgische bedetocht bedroeg dit aantal ruim 280.000 opdrachten, die alle bij het ge- Bp het eiland Oehoe in de Fhilipppnen is Vrijdag een kleine motorboot met 170 passagiers aan boord in ruwe zee vergaan. Meer dan 80 opvarenden zijn verdronken, aldus is Zondag te Manilla vernomen. De nieuw gekozen president van de Verenigde Staten, Dwight D. Eisenhower, bereidt thans zijn bewind voor. In Hotel Commodore te New York heeft hij aan een lunch met de Republikeinse leiders besproken, hoe hij het best met het Congres zal kunnen opschieten en over het program ten aanzien van de belangrijkste binnen- en buitenlandse vraagstukken. A: De Volewijckers—Ajax2—3 B: Be Quick—Go Ahead1—0 Leeuwarden't Gooi 10 Blauw Wit—D.W.Sl—0 C: Brabantia—Theole S—1 V.V.V.—Willem II 0—0 ExcelsiorSparta lo D: Xerxes—Feijenoord 1—1 In Venetië heeft op plechtige icijze de ter aardebestelling plaats gehad van mgr Agostini, in leven patriarch van Venetië. De overbrenging van 'f stoffelijk overschot geschiedde per gondel. De begrafenisstoet op hel Canal Grande. Zondagmiddag is in liet woonwa genkamp, gelegen in de Kapelpolder te Maassluis, een woonwagen in brand geraakt waarbij een elf maan den oude baby van de familie Van Doorn onder bet oog van de moeder jammerlijk in de vlammen is omge komen. Twee andere kinderen van resp. 2 en 3 jaar moesten met ern stige brandwonden in het ziekenhuis te Vlaardingen worden opgenomen. De kinderen bevonden zich in de wagen terwijl de moeder, (de vader was buiten de stad) in een der andere wagens in het kamp bij een zuster op visite was. De kleintjes hebben waarschijnlijk op bed met lucifers gespeeld. Toen de andere woonwagenbewoners bemerkten dat de wagen van de familie Van Doorn in brand stond, kon men nog slechts met grote moeite twee van de drie kinderen redden. De wagen stond inmiddels in lichter laaie en de moeder moest aanzien dat haar kind in de vlammen omkwam. De gealarmeerde brandweer behoefde alleen maar de smeu lende resten van de wagen te doven. De „Neue Zeitung" welke in Berlijn door de Amerikaanse hoge commissaris wordt uitgegeven en over goede bronnen in Oost-Duitsland zou beschikken, schreef Zaterdag, dat de Sovjet-Unie Oost-Duits land heeft medegedeeld, dat de productie vergroot moet worden, daar anders de fa brieken weer door de Russen overgenomen zullen worden. Volgens het blad is dit ul- I timutium deze week aan de plaatsvervan- gende minister-president Heinrich Rau, de I opperste economische plannenmaker en I coördinator in Oost-Duitsland, ovïrhan- digd. Rau zou tot 1 Mei tijd gekregen heb- I ben om de productie-quota voor 1952 van :j het vijfjaren-plan te bereiken. De Sovjet ambtenaren hadden critiek op alle fasen van het Oostduitse productieproces en klaagden erover, dat slechts het uiterste minimum aan herstelbetalingsgoederen aan de Sovjet-Unie is geleverd. (Van onze correspondent) In Breda doen geruchten de ronde dat in verband met de ontvluchting van de zeven politieke delinquenten uit de ge vangenis op Tweede Kerstdag, een vrouw zou z(jn gearresteerd. Het zou de dochter z(jn van een beruchte ex-NSB-er uit de Baroniestad, die zich kort na de bevrij ding door verhanging in zijn cel aan zijn straf heeft onttrokken. Bfl bevoegde auto riteiten kon men ons over deze arrestatie geen inlichtingen verschaffen. Verder Is er omtrent de medeplichtigen aan de ontsnapping niets bekend. Welis waar zijn vele tientallen personen aan de FederaH^Ï:"" Internatio nale Federatie van christelijke vakvere_ nigingen maakt melding van een verkla ring. welke door mgr Jaeger, aartsbis schop van Paderborn en mgr Berning bisschop van Osnabrueck, is uitgegeven om geruchten tegen te spreken volgens welke de eenheids-vakvereniging (DGB) in Duitsland zou zijn opgericht in overleg of in overeenstemming met het Duitse Rooms-katholieke episcopaat. Volgens genoemde verklaring hadden genoemde bisschoppen op 16 Augustus 4D op aanwijzing van het Duitse Episcopaat, een onderhoud met generaal Temple, het toenmalige hoofd van de geallieerde con- trolecommiessie. In de loop van dit onderhoud nadat de bisschoppen een overzicht hadden ge geven van de toestand, ontstaan door de gedwongen oprichting van het Duitse ar beidsfront en gepleit hadden voor toe lating van christelijke vakverenigin gen werd door een burger een De echtgenote van dr Karl Hamann, de kortelings ontslagen Oostduitse minister voor de bevoorrading, is met vier kinde- ren naar West-Berl(jn uitgeweken, aldus bet West-Duitse persbureau D.P.A. Van Hamann zelf heeft men, sinds hij in °ugenade viel, niets meer gehoord. Men Weet niet waar hij zich bevindt. Volgens functionarissen van de West- ^vlijnse liberale partij werd dr Hamann S?anesteerd, toen hij vorige maand naar ^fst-Berlijn trachtte uit te wijken. In een "gevestigd bericht van het Westduitse mi„Ureau D.P.A. is gemeld, dat de ex- v'rlSter en zijn dochter Liv ongeveer weken geleden werden aangehouden. verklaring voorgelezen, waarin gezegd werd, dat het de gezamenlijke be slissing van de geallieerden was, de een heids-vakverenigingsbeweging op te rich ten om „de democratische krachten in Duitsland te steunen en de herleving van fascistische stromingen in de toekomst te voorkomen". Toen daarop door de bisschop van Osna brueck aan generaal Temple werd ge vraagd, of de voorlezing van de verkla ring betekende, dat het hier ging om een „Diktat" dat zonder verdere bespreking aanvaard moest worden - antwoordde dea K?.neï.aa! bevestigend. Hierop verlieten de bekend dat de nieuwe minister van Jus- politie tips komen geven, doch van hoe weinig waarde die tot nu toe zijn, moge o.a. blijken uit het geval dat een zestig jarige dame zenuwachtig kwam meedelen, dat zij op de „bewuste" avond een don kerblauwe auto op de Nassausingel had zien staan. Toen de zaak werd onderzocht bleek deze „bewuste" avond die van de eerste Kerstdag te zijn. terwijl de donker blauwe auto een justitiewagen was Het gevaar van nieuwe ontsnappings pogingen uit de Bredase gevangenis acht men blijkbaar uitgesloten. Tijdens het af gelopen weekend zijn althans vijf Duitsers, die zich nog in Vught bevonden, overge bracht naar de Bredase „koepel". Daar zijn nu in totaal ongeveer 190 politieke delinquenten opgesloten, waarvan onge veer 130 Nederlandse en 63 Duitse. Willy Lages is nog altijd niet in Breda aange komen In dé gevangenis wordt nu het bewa kingssysteem van voor de oorlog weer toegepast. Dat wil zeggen, dat de gevan genen nog slechts hun cel uitkomen voor hun werk overdag en voor het luchten, dat in kleine groepjes gebeurt. De lange winteravonden moeten de gevangenen echter in eenzaamheid doorbrengen. De door henzelf gebouwde recreatiezaal met aar pingpongtafels, biljart en knutselhoek, blijft thans leegstaan. Ook van toneelop- vqeringen door de gedetineerden is voor lopig geen sprake meer. In hoeverre dit „voorlopig" een lang durig karakter zal aannemen, ligt aan de minister van Justitie. De gevangenen zelf schijnen in dit opzicht weinig illusies te koesteren omdat zij mr Donker als een weinig soepel bewindsman kennen. Er is dan ook een zekere critieke toestand in de gevangenis ontstaan. Het is immers ook bisschoppen de kamer, zeggende dat er hen niets meer te doen viel. titie op het stuk van het gratieverlenen weinig toeschietelijk is. Of dit alles ten- (Van onze verslaggever) iaar huist inde beren- u "f tmrp ion ap telaen Zondagmorgen verblijd met de ïjXeef TleZ.lTma^è Te^tZt^Z Niet alleen de twee bruintjes, maar het gehele TVTano+finh i ingenomen met deze „blijde gebeurtenis", aë eerst^tthe^v^TefZuoMig'- jarig Maastrichtse berentijdvak, Destijds kocht het gemeeVtZblstuur bij Hagen beck in Duitsland ZtichtZn^GrZl de bedoelin9 dat deze in de nieuwe kuil een gezin ,.°naen stichten. Croot. was echter de teleur stelling toen men na verloop van tijd merkte dat de twee brommerige bees ten allebei. mannetjes waren. Men doopte het „vrouwtje", dat' men in het begin Polla had genoemd, toen maar tot Rol. en jarenlang was het mislukte „echtpaar" de trots van het zorgzame publiektotdat Max kwam te overlijden en men Pol in de jaren na de bevrijding uit. zijn eenzaamheid verloste door hem gezamenlijk te consumeren m een der Maastrichtse café's, waar nu nog de huid te pronken hangt, als Zinvolle terechtwijzing dat men „de huid niet moet verkopen voor de beer geschoten is. Jarenlang bleef de kuil toen onbewoond; weliswaar beloofde de Maas trichtse circusdirecteur Frans Mikkenie m een gulle bi J v ad er stad twee jonge beertjes cadeau te doen, maar toen bleek dat dit op de bekendc lange baan geschoven teas, ging het gemeentebestuur 0j}^jbandelenmet Klants Dierenpark in Valkenburg, waar de huidige Max en toua werden aangekocht. Hoewel ook toen de hardnekkige geruchten de ronae aeaen als zou men ten tweede malen een vervelende vergissing heooen gemaaiu, en ook dit tweetal in de toekomst wel kinderloos zou blijven, heeft ae oujae gebeurtenis van Zondagmorgen al deze roddelpraatjes op een wel zeer afdoende wijze gelogenstraft, en kan men zich nu, na vijf en twintig jaar, in Maastricht gelukkig prijzen met een echte langverbeide berenbaby. Zaterdag meldde zich bij de po litie te Hagen ln Westfalen een Ne derlander met de mededeling, dat h(j de uit Breda ontvluchte Herber- tus Bikker was. De man, die reeds eerder onder deze naam te Hagen gearresteerd was, zou volgens deze „echte" Bikker, Ferdinand Vilder zijn, een vriend van hem, met wie, hij zijn papieren had geruild. Het spreekt vanzelf dat de politie uit Hagen vreemd opkeek bij deze zelf beschuldiging, maar toen men de zaak nader ging onderzoeken, bleek dat de man reeds voor Kerstmis in Wetter aan de'Ruhr woonde. Zon dagmiddag heeft de rechter van instructie deze vreemde figuur, die men aanvankelijk in arrest had ge steld, dan ook weer losgelaten. Om trent de ware Herbertus Bikker vernemen wij nog, dat de officier van Justitie besloten heeft hem in voorarrest te houden, totdat een beslissing over zjjn uitlevering is genomen. Volgens de Duitse wet kan een dergelijk arrest vier weken duren. André Marty, de voormalige Franse communistische leider, is gisteren uit de Franse communistische partij gestoten. De communistische federatie van het departe ment Seine heeft bekend gemaakt, dat zij het besluit van het comité van Marty's partijafdeling in Parijs om hem nit de partij te verwijderen, had goedgekeurd. In September j.l. werd Marty, die tien tallen jaren een idool van de partij is geweest, van zijn partijfuncties ontheven. Volgens een officiële communistische ver klaring weigerde hij de verlangde „zelf- critiek" te oefenen en beantwoordde hij oproepen om voor zijn partijcel te ver schijnen met „beledigingen". Tegenover Tillon, die evenals Marty, weigerde naar de decreten van de partij leiding te luisteren, zijn nog geen officiële uitstotingsmaatregelen genomen. (Van een medewerker) Pas als er in Nederland 150.000 televisietoestellen in gebruik zijn zal de T.V. zich zelf kunnen bedruipen. Dit is de conclusie, waartoe de televisie-deskundigen zijn gekomen nadat zij van alle kanten het probleem hoe de televisie, zonder het gebruik van reclame, rendabel zou kunnen zijn. hebben bestudeerd. Men is aan dit totaal gekomen omdat dan aan kijkgelden vier en een half millioen gulden jaarlijks zal binnenkomen. Wanneer deze periode haar intrede zal doen? Over dat punt zjjn de meningen nogal verdeeld. Zonder aanmerkelijke regeringssteun men wacht nog steeds met groot ongeduld op het definitieve regeringsstandpunt zal men deze „toe komstdroom" nooit of in een zeer verre toekomst kunnen realiseren. Met de steun van de staat kan dat in vijftien, ja zelfs in tien jaar als.de Tegering bereid is in deze vijftien of tien jaar een bedrag te voteren, dat de dertig millioen niet ver zal ontwijken. Pas dan kan de Nederlandse televisie een volledige activiteit ontplooien, kunnen studio's worden opgetrokken en kan men de T.V. dezelfde vlucht verschaffen als in het altijd actuele voorbeeld: Amerika. slotte zijn weerslag zal vinden op de hou ding van de gevangenen moet worden afgewacht. In ieder geval is de extra-bewaking van de Rijkspolitie thans in zoverre verzwakt, dat niet meer buiten de gevangenis wordt gepatrouilleerd Wel doen enkele gewa pende manschappen voortdurend de ronde binnen de muren. Maar niet alleen het geld is bepalend. Van groot belang is ook, en daarmee heeft men met de raming van bovenstaand bedrag rekening gehouden, dat het aantal zenduren tot ten minste achttien per week moet worden uitgebreid. Ondanks alle propaganda, die de ver kopers van t.v.-toestellen, vooral vlak na de start der Nederlandse televisie, hebben gevoerd, is de stijging van de verkoop van televisietoestellen slechts zeer gering, ook al omdat de uitgaven voor de minder ge- fortuneerden te groot is. Ook mensen, die wel over voldoende geld voor de aankoop van een televisietoestel beschikken en een dergelijke aankoop vergt met de antennekosten toch altijd nog meer dan zeshonderd gulden —schrikken voor deze aankoop terug omdat zij van hun toe stellen niet voldoende profijt kunnen trekken. Onderzoekingen op dit gebied hebben uitgewezen dat er voor de t.v. wel dege lijk grote belangstelling bestaat, al uit deze zich niet in een flinke aankoop van schermbeeldtoestellen. Deze belangstelling nog verder te stimuleren en, voor zover dat mogelijk is, de televisie, evenals de radio, gemeengoed te maken is de taak van de televisiebeheerders, dus ook die van de regering. Geen wonder dus dat men in de radiokringen met ongeduld wacht op de regeringsuitspraak, die de televisie van het etiket „experimenteel" zal kunnen ontdoen en haar, eindelijk, In vast bepaalde banen kan leiden. Naarmate dit tijdstip nadert wordt ook een ander probleem klemmender: moet men de reclame nu of later in de tele visie toelaten? Er zijn omroepen, die hier fel afkeurend tegenover staan, andere zoals de AVRO tijdens het bewind van de heer Vogt hebben er wel oren naar. De voorstanders verwachten van een com merciële televisie zoveel financiële reve nuen, dat men minder van regeringssteun afhankelijk zal zijn. De tegenstanders, en hieronder scharen zich ook de confes sionele omroepen, achten deze financiële revenuen niet zo groot dat de televisie er haar door velen verbeide vlucht door zou krijgen. Maar dit is geenszins het hoofdmotief van de tegenstanders. Zjj staan ook afkerig ten opzichte van de door reclame gesteunde t.v. omdat dit een precedent zou kunnen zjjn voor de radio. Immers, als de televisie vercom- mercialiseerd wordt, dan kan het streven naar de reclame ook bjj de radio groter vormen aannemen, temeer omdat de radio een nog veel groter afzet vindt en zich dat staat buiten bedenking van naar Nederlandse maatstaven gemeten, enorme bedragen kan verzekeren door reclame te gaan voeren. Men weet dat de enige radio-omroep, waarvoor de meesten reclame acceptabel achten, de Wereldomroep is. Maar ook als men tot reclame in deze omroep zou over gaan is men bevreesd voor een terugslag op de nationale, niet specifiek op het bui tenland gerichte, omroepen. En tegen een daaruit voortvloeiende vervlakking van het radiowezen is men vooralsnog hevig gekant. Zodat slechts één mogelijkheid open blijft: de bovenomschreven, in de millioenen lopende, regeringssteun. Of het zover zal komen is de vraag, welke mo menteel het gehele Nederlandse televisie- wezen beheerst. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer W. W. van Leeuwen, pas toor te Limmen. Als pastoor aldaar is be noemd de weleerw. heer P. L. Bangert; tot pastoor te Heer-Hugowaard (H. Hart) de weleerw. heer H. D. A. Remmer, die kapelaan was te Amsterdam (O.L. Vr. Kon. v. d. Vrede). Z.H. Exc. heeft eervol ontslag verleend aan de zeereerw. hooggel. heer C. J. Groote, als professor van het Theologi- cum te Warmond en hem benoemd tot kapelaan te Amsterdam (O.L. Vr. v. d. Vrede); benoemd tot professor aan het Theologicum te Warmond, de zeereerw. heer drs J. van 't Westeinde, die kapelaan was te Amsterdam (Bagijnhof). Z.H. Exc. heeft eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. C. C. Groot als pastoor te Nederhorst den Berg; tot pas toor aldaar is benoemd de weleerw. heer J. G J. Rutten; tot rector van de Maria- Stichting te Haarlem, de weleerw. heer J. Castricum, die rector was te Poeldijk (St. Jozefhuis); tot pastoor te Hillegom, (JJ.Jozef) de weleerw. heer H. J. A. Theis- sen; tot pastoor te Vlaardingen (H. Joan, de Doper) de weleerw. heer H. A. A. Rouw; tot pastoor te Ierseke de weleerw. heer J. H. Tesselaar die kapelaan was te Castricum. Mgr dr B. J. Alfrink, coadjutor van de aartsbisschop, is Zondagmorgen per K.L.M. naar Rome vertrokken om voor algeheel herstel enige vacan- tie te nemen. Tot nadere aankondi ging zal Z.H. Exc. geen audiëntie verlenen. Na aankdmst in Rome heeft mgr Alfrink zijn intrek geno men in liet Nederlands College. In de wit gekalkte parochiekerk van het plaatsje Orgoloso op het eiland Sicilië had Zaterdag een grimmige plechtigheid plaats. Onder het gesnik van vele vrou wen legden de mannelijke leden der vijf tig plaatselijk gevestigde families de eed af, dat z(j niet zouden rusten voor de ban- dietenplaag, die de omgeving in de laatste twee jaar geteisterd heeft met wortel en tak zal zjjn uitgeroeid. „Ik zweer", zeiden de mannen, de een na de ander, „bij al mij kinderen, tot de dood toe de bandieten te zullen bevechten en alles te doen wat in mijn macht is om te verzekeren, dat de wet gehandhaafd wordt". Deze formule werd met een plech tig kruisteken bekrachtigd. In de kerk, waar ongeveer de gehele 4.000 mensen tellende bevolking van Or goloso zat opeengepakt heerste een grote spanning tijdens deze zeer uitzonderlijke plechtigheid. De menigte stond tot buiten Dc Egyptische minister, van staat Fathy Rad wan heeft Zaterdag verklaard, dat de belangrijkste militaire en politieke adviseur van premier Naguib, kolonel Gamal Abdel Nasser „de algemene neiging omschreef", toen "hij kortelings zeide, dat de Egyptenaren hun toevlucht zouden nemen tot guerilla-oorlog, als de Britten zich niet uit de zone van het Suez-kanaal zouden terugtrekken. „Dit was niet de eerste verklaring in deze geest van een militaire autoriteit", zo voegde hij er aan toe. Deze politiek werd nog scherper omschreven in ver trouwelijke pamfletten van de „Vrije officieren", de groep die indertijd koning Faroek van de troon stiet en Naguib aan de macht bracht. De meesje leden van die groep zijn thans stafofficieren van het leger. In diplomatieke kringen, zo seint Reu ter uit Londen, ziet men in deze verkla ring van de minister een officiële onder schrijving van de verklaring van de staf chef. En men neemt aan, dat de Britten hierin een aanleiding zullen zien tot een officiële démarche. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels reeds laten weten, dat de ministeriële verklaring in Cairo te Lon den een „buitengewoon slechte indruk" heeft gemaakt. „Wij wensen niet in een polemiek te treden, zolang wij belang rijke onderhandelingen met de Egypti sche regering voeren. Opmerkingen als die van de minister van staat zijn er niet op gericht bij te dragen tot het welsla gen van de besprekingen". Zoals bekend heeft Naguib indertijd de voetsporen van zijn voorgangers gedrukt door de evacuatie van de Britse troepen te eisen. Engeland echter en de landen van het Atlantische pact hopen, dat een compromis gevonden zal worden door het inschakelen van Egyptische troepen. Naar van betrouwbare zijde wordt ge meld is Groot-Brittannië bereid alsdan het merendeel van zijn troepen uit de zóne terug te trekken. Reuter voegt hier aan toe, dat op hoog niveau volkomen overeenstemming tus sen Groot Brittannië en Amerika is be reikt over de te volgen politiek in het Midden Oosten. Heden werden op het Foreign Office de besprekingen hier over hervat. Hieraan neemt o.m. Henry Byroade deel, hoofdadviseur voor zaken betreffende het Midden Oosten bij het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Een Britse militaire woordvoerder deelde Zaterdag te Cairo mee, dat Vrij dag het lijk van een burgerlijke employé van het ministerie van luchtvaart in één der buitenwijken van Ismailia, in de ka naalzone, gevonden is. De employé, John Stratchan Thomson, had een aantal do delijke messteken. De woordvoerder zeide, dat de Britse militaire politie tezamen met de Egypti sche politie een onderzoek heeft inge steld. Alle troepen onder Brits bevel moeten voortaan na zonsondergang bin nen blijven. Hij ontkende, dat de dood van Thom son een gevolg was van Mau-Mau-acti- viteit, zoals het Egyptische blad „Al Ahram" had verklaard. Er is geen Mau- Mau-activiteit in de Kanaalzone. Het aantal Kikoejoes in het Britse Oost- Afrikaanse contingent is uiterst gering, zo zeide h(i. Het bericht als zou een officier door leden van de Mau-Mau vermoord zjjn, noemde hij een verzinsel. de kerkdeur. Na het uitspreken van hun gelofte knielden de mannen neer om de zegen van de bisschop, die in het nabijge legen Nuojo resideert, in ontvangst te ne men. Zelfs de H. Vader had van Rome uit blijk gegeven van zijn medeleven. In een door de Pauselijke prosecretaris mgr Montini, verzonden boodschap, gaf de H. Vader Zijn zegen en sprak de wens uit, dat de bevolking van Orgoloso spoedig in staat zou zijn weer in christelijke vriend schap te leven. De terreur door de bandieten uitgeoe fend maakt de plechtigheid van Zaterdag alleszins begrijpelijk. Op het kerkhof van het stadje liggen de graven van dertien slachtoffers, die het ongeluk, hadden de badieten „te mishagen". Voor zij door mis- dadigershand geveld werden, werd hun vonnis hun reeds betekend d. m. v. een „openbare executie-lijst", welke op ge heimzinnige wijze op de muren van het marktplein was geschilderd. In Orgoloso leeft men in een voortdurende angst en de politie kan te weinig doen. De bevol king heeft haar veiligheid mede in eigen hand moeten nemen. Vanochtend om kwart voor zes is op de Ley weg in de gemeente Wateringen een vrachtauto bij het uitwijken voor een te genligger van de weg geraakt en van een hoogte van twee meter in een sloot gekan teld. Van de drie personen die zich in de cabine bevonden konden er twee, een man en een vrouw, zich redden, de chauffeur, de 47-jarige J. H. T. uit 's Gravenhage zat geklemd tussen het portier en de cabine. Toen hij was bevrijd bleek hij te zijn over leden. laat een vrouw en twee kinde ren achter. De enige overlevende van D-ickens' kennissen, mrs Jemina Greenfield, is dezer dagen 100 jaar geworden. In haar jonge jaren heeft zij als dienster in een Londens koffiehuis Charles Dickens herhaaldelijk ge zien. „Laat dat meisje mij wat van die lekkere bruine soep brengen", placht Dickens tegen de caféhoud ster te zeggen, en over de soepkop heen vertelde Dickens haar dan over de verhalen die hij aan het schrijven was en die hij hoopte te schrijven. „Ik herinner me hem goed", zei de 100-jarige. „Hij sprak altijd over zijn boeken".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1