Noordelijke kortebaan-rijders paraat voor komende strijd EEN MILLIOEN VOOR ATOOMONDERZOEK Schade verloor in Dortmund Conservator" vogelwereld Twee burgervaders over twee „Vierdaagsen" Apeldoorn moet organisatie nog bouwen Rijbewijs moet sluitstuk zijn van een grondige opleiding Fangio start in Buenos In blinde verzamelwoede moordde hij broedkolonies uit Het feest van Driekoningen en de Pauselijke Missiegenootschappen Geen schaats-vrede Plattner won in Parijs Kon. N.Z.H.R.M redde 137 schipbreukelingen PUROL GENEEST Succes voor Bob Richards Tafeltennis-successen in Parijs r Luccie Rohda won de K.R.O.-prijs Werkspoor bouwt nieuwe radio-telescoop V) Politie nam vrachtauto vol beschermde dieren in beslag Tussen Apeldoorn en Nijmegen Nieuwe verwikkelingen in Indonesië Radiozegels brachten f 20 millioen op Per jaar 170.000 chauf feur-examens Officiële erkenning van instructeurs gewenst Aanliang wagentj e achter autobussen? MAANDAG 5 JANUARI 1953 PAGINA 5 K.N.S.B.-bestuur wijst ultimatum af TOURNÈE VAN DE DAVIS-CUP Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén oi twee Rennies nemen. KOFFIEVEILING TE LONDEN Vit de grond.... Nijmegengaat door Schooljeugd moest voor eieren zorgen Kolonel Bambang Sugeng vraagt ontslag ISiet aanvaard P.T.T. betrapte 47.000 clande stiene luisteraars Vijfhonderd brieven per iveek Voor postvervoer x (Van onze Noordelijke sport-correspondent) GRONINGEN, Januari '51 Maanden achtereen zijn tientallen Noordelijke rijdsters en rijders nu. al in de weer om zich voor te bereiden op het; nieuwe ijsseizoen, dat tot nu toe evenwel, behoudens een vóór-seizoen van enkele dagen in December, op zich heeft laten wachten. In diverse centra in Friesland, Groningen en Drente komt men ón.der beproefde leiding bij elkaar om via droogtraining en lenigheidsoefeningen paraat te zü" tegen het moment, dat de starter opnieuw de vlag op de 160 of 140 meter lange baan ban laten vallen. De tijd is nog niet zo lang voor bij, dat die Friese rijders, die in pirvpn provincie juist .zoveel in snelheid te schoten om zich 3 met de grote cracks te meten, 'naar „f Noord-Holland trokken om daar de wedstrijden op te luisteren. Het. geen dan in de regel betekende, dat. zii op stap de prijzen in de wacht sleepten. Maar juist deze gemakkelijke overwinningen hebben de Weste- ANNIE v. d. MEER Jijke sportwereld Friese kampioene korte wakker gemaakt. baan 1951. Kerels als Kees van Eikeren zagen in, dat het mogelijk moest zijn, deze Friezen de baas te wor den; en zo kwam daar, kort na de laat ste oorlog, een groep van „lopers" op de Friese ijzers naar voren, die de ganse aanblik van de Noordelijke kortebaan- sport finaal heeft veranderd. Niet de tra ditionele Friese kampioenen, maar de Hollanders" gingen eensklaps, zelfs op de Noordelijke banen, met de hoge gel den en de titels strijken, met het gevolg, dat de Noordelijke schaatskoningen gin gen beseffen, dat er meer diende te ge beuren, om zich in dit harde gevecht te handhaven. De groeiende organisatie in de gecom bineerde KNSB heeft dit besef, deze noodzaak tot een degelijke, geregelde training, krachtig gestimuleerd. En al boekten de Westelijken het laatste sei zoen dan ook nog tal van sprekende ze ges, het werd toch wel duidelijk, dat de Noordelingen zich niet zonder meer van hun eigen banen zouden laten vegen. Zij kwamen weer meer naar voren, en het wachten is nu nog op een nieuw ijs-sei- zoen om te kunnen constateren, of deze nieuwe en sportief veel-betekenenae. ontwikkeling zich heeft voortgeze^. Ten aanzien van een man a'®T g FJi be- der Ploegh is men in het paald optimistisch, na zij nf raai e winningen in het korte ^ór^em Deze gunstige, sportieve g van deze oude tak jan sport doet zich zullen de kampioenschappen de inzet vor men van de grote rijderijen. De ijsclub „It Sid Wide" te Broek hij Joure heeft intussen, nu een nieuwe vorstperiode is ingetreden, voor Maan dag 5 Januari a.s. als eerste club een hardrijderij voor vrouwen uitgeschre ven. De motie van het gewest Zuid- Holland is voor het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond onaanvaardbaar. Deze. motie is gebaseerd op onjuiste voor lichting van de betreffende vergade ring van liet gewest Zuid-Holland, gehouden op 2 December j.l. te Den Haag. Alle verenigingen van het ge west Zuid-Holland en de pers zullen over de bedoelde onjuiste voorlich ting zeer binnenkort volledig worden ingelicht. Het K.N.S.B.-bestunr is bekend met het feit, dat de N. V. B. H. S. zich in haar bestuursvergade ring van 2 Januari j.l. in afkeurende zin heeft uitgelaten over de vergade ring van het gewest Zuid-Holland. Desondanks heeft het N.V.B.H.S.-be- stuur zijn goede diensten aangebo den. Dit aanbod is door het bestuur van de K.N.S.B. aanvaard. PARIJS, Zondag. Het Zwitsers-Italiaanse paar Plattner- Terruzzi heeft Zondagmiddag een kop pelwedstrijd over 100 kilometer gewon nen, de tweede op de Parijse winterbaan gehouden americaine welke meetelt voor het Europese Criterium, met een punten- voorsprong op Carrara-Senfftleben (Fr.) en Koblct-Bruneel (Zwits-Belg.). Bruneel verving de partner van Koblet, Armin Bon Buercn, die wegens ziekte niet kon rijden. SehuJte en Peters werden vierde met een ronde achterstand. Deze americaine heeft een spannend verloop gehad en er is hard gejaagd, het geen ook al blijkt uit het feit, dat het baanrecord voor de 80 kilometer (1 uur 39 min. 24,6 sec.) tot op 10 seconden werd benaderd. Pas nadat er 60 kilometer ge reden was, wisten Koblet-Bruneel en Plattner-Terruzzi een ronde uit te lopen. De Fransen Carrara-Senfftleben voegden zich bij hen na 10 kilometer, en van dat moment af handhaafden deze drie kop pels zich aan de kop, alle aanvallen van hun concurrenten verijdelend. De sprints moesten de beslissing brengen welke ten gunste uitviel van Plattner-Terruzzi, dank zij het uitstekend rijden van de we reldkampioen Sprint. Hij won vijf van de acht klassementen. De uitslag: 1. Plattner-Terruzzi (Zw.- It.)r 100 kilometer in 2.05.19 en 26 pnt; 2. Carrara-Senfftleben (Fr.) 14 pnt.; 3. Ko blet-Bruneel (Zwits-Belg.) 13 pnt. Op 1 tonde 4. Schulte-Peters (Ned.) 20 pnt.; 5. Reynes-J. Le Nizerhy (Fr.) 9 pnt.; 6. Mig- nat-Bareth (Fr.) 2 pnt.; 7. Gérardin-Sur- batis 0 pnt. Op 2 ronden 8. Strom-Arnold (Austr.) 4 pnt.; 9. Godeau-Forlini (Fr.) 3 pnt.; 10. Monticelli-Renaud (Fr.) 1 pnt. (Van onze tennismedewerker) Sedert 190O, toen de Amerikaan Dwight Davis (de latere minister van oorlog) een beker beschikbaar stelde voor ontmoetingen volgens een bepaalde formule (nu nog in toepassing) tussen Amerika en Engeland, later een inter nationale competitie over de gehele we reld gewordenis er 41 maal om de be ker gespeeld. Een paar maal waren de inschrijvingen, vóór de eerste oorlog, on voldoende en tijdens de oorlogen is er natuurlijk niet gespeeld. Een zeer merk waardige analogie is er geweest in beide jaren tvaarin de oorlogen uitbraken. In 1914 moest Amerika de beker verdedi gen tegen Australië en het verloor die op de laatste dag met 23, de dag dat de oorlog verklaard werd. In 1939 moest Amerika wederom de beker verdedigen tegen Australiëen wederom viel de beslissing, wederom met 23, op de dag van de oorlogsverklaringten gunste van de Aussies Amerika won de beker de beide eerste jaren. Daarna had Engeland door de befaamde broers Doghèrty vier jaar lang de wereld-suprematie. Andere landen telden toen niet. mee. Daarna kwam Australië met. Brookes (nu Sir Norman Brookes, voorzitter van de Australische bond) en Wilding, .won de beker vier ja ren achtereen. Na 1911 wisselden de winnaars tussen Amerika, Australië en Engeland, Na de eerste wereldoorlog won Amerika de beker zevenmaal ach tereen dank zij vooral Tilden en John ston. Van 19211933 won Frankrijk, met Borotra, Cochet en Lacostc de be ker zesmaal achtereen. Daarna Enge land door Perry en Austin vier maal. Weer kwam Amerika, door Budge voor al twee jaar in bezit, verloor 'in 1939, herwon en behield de trofee na, de oorlou vier jaar en sindsdien, nu voor de derde maal is Australië het super-ten- nisland. Gedurende het jaar 1952 voeren de motorreddingboten van de Kon. Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij 81 maal uit om hulp te verlenen aan schepen of vliegtuigen. Het aantal geredden be droeg 137. i Sedert de oprichting van de Kon N.Z.H.R.M. werden in totaal 7638 schip breukelingen gered. De modernisering van het materieel werd met kracht voortgezet. Schiermon nikoog kreeg een nieuw boothuis, de motorreddingboot „Zeemanshoop" nieuwe motoren en over enkele maanden zal de voor Noordwijk aan Zee bestemde motor- strkndreddingboot „Kurt Carlsen" gereed komen. (Advertentie) ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen ook in ander opziëht gevóelen Het ver- delen" of „parten" waar- de rijders al vanjtevoren de wedstrjjd hadden „gemaakt J laatste win- ?prs weinig meer aan het licht getreden. ■Rppaalde strenge straffen konden achter wege blijven; de officials konden zich in énkele gevallen van twijfel, tot een waarschuwing bepalen. Trouwens, ook voor de toekomst ziet het er voor rijders, u r\ 11 k f) Tl f 1 m i.1 ii DORTMUND, Zondag. «De sport en haar beoefening hebben in de tegenwoordige tijd een gro tere ethische waarde dan dat na 1918 het geval is geweest. De sport kweekt een geest van nationale en internationale kameraadschap, die wij in onze dagen zo hard nodig hebben. Bovendien is de sport ook een goed wapen tegen de dreigende vervlakking, als gevolg van de steeds voortschrijdende techniek". Dit waren de woorden waarmee de Duitse bondskanselier Dr Adenauer Zaterdagavond in de Westfalenhalle te Dortmund de sportwed strijden en demonstraties, waaraan door diverse sportlieden van interna tionale faam werd deelgenomen en die onder het motto „Olympia leeft" werden gehouden, opende. Het was voor het eerst sinds 20 jaar dat Dr winnen, vóór de Duitsers I T meeste IStracke (2.32.7) en Doersing (2.33.2). succes. Bij zijn beste sprong naaide de - hoogspringer Bob Richards den 'overwegen, kwaad'u^ D^commfssie Adenauer een sportgebeurtenis bijwoonde, voor de korte baan van de Schaatsbond voorziet de clubs van richtlijnen, die een goed verloop Van de wedstrijden moeten waarborgen, en in wedstrijden van for maat kan men van de diensten van des kundige officials gebruik maken. Merkwaardig is evenwel, dat men in sommige gevallen nog steeds bii oude, in geroeste gewoonten blijft. Ondanks het feit. dat de meeste hedendaagse rijders bij de beoefening van andere sporten als wielrennen, athletiek, e.d. toch stellig wej aan moderne wedstrya-rego- ühgen gewend zijn, houdt men bij voor beeld nog hardnekkig vast aan het star ten op de vlag, met vaak talloze starts en tijdverlies als gevolg. De verklaring is, dat het, bij het vallen van het start schot, de deelnemers (figuurlijk natuur) 'ijk) in de benen zou schieten, en dat zij daardoor aan verlamming ten prooi zou den zijn. Een verouderd excuus, dat ze ker in deze tijd niet meer aanvaardbaar is. Maar ongetwijfeld zal de pfact.ijk ook hier werken in de richting van moderni sering, zoals in andere opzichten de laat- sten tientallen van jaren al buitenge woon veel is tot stand gekomen. Het wachten is nu op het moment, dat het „los" weer langs de banen zal weer klinken. Dan zullen juniors, vrouwen en mannen weer strijden om de prijzen, en PARIJS, Zondag. In bet Pierre de Coubertin-stadion, waar negen tafels waren opgesteld, zijn Zondag de open Franse kampioenschap pen begonnen. Aan de strijd om de titels nemen 98 spelers, van wie 60 Fransen, en 46 speelsters, van wie 28 Franjaises, bestaande uit Cor du Buy, Willy van deel, Nederland is vertegenwoordigd door een sterk contingent, bestaande uit Cor dn Buy, Willy van Zoelen. Wim Stoop-Jan Scheffer, Bertus van der Spek, jan Heiligers, Frans Klinkenbergh en jjenk Mostert. jn de eerste ronde van het heren-en kelspel behaalden Scheffer en Van der «soek successen. Scheffer won met 3o ean de Saarlander Britz, en Van der cnek schakelde met 31 de Vietnamees ur„ Phang Thai uit. Mostert kon het Fransman Rybak niet bolwer- tegen „prioor met 03. ken; hij yend bood Heiligers aan de Meer tege„chenal. Maar het werd Fransman Hela"et i_3. een nederlaag de van het heren-dub- In de eerste du Buy en dg jeug_ belspel wonnein die een hechte com- öige Fransman 30 van Franse binatie vormde - Q0k Scheffer en Van 3aar snoï Etsten «e1» in de tweede ronde,^dank ifij een FVerdIresTo7g7nPade Fransen Bouchard- Boidin met 3—0 het Ned5ÏÏsl nnM* Mostert-Klinkenbergh en, '^p Var, sers Piffl-Seifert te sterk voor Van Zoo ien en Coumans, die Stoop verving. Hier was de score eveneens 3 8. in de tweede ronde van het heren-en kelspel heeft de bekende Franse speler Roothocft met 3—j van Scheffer (Ned.) gewonnen. De Belg Roland sloeg onze landgenoot Klinkenbergh met 30. De Brit Kennedy zegevierde met 3—1 over de Hagenaar Van der Spek. Met dezelfde eameverhouding won de Fransman Pedoc van Coumans. Van Zoelen en Cor du Buy gingen over naar de derde ronde. v FÏW bM de Fransman Farto een 3__j nederlaag toe en Du Buy elimineerde de Beig de ^In'de "derde ronde was Van Zoelen, die Cor Pelser de in plaats van cox opgewas7enr?ls mee" maakte, echter n wereld-klasse8^- ET o^andg'enoot kreeg - ee«te ronde v Vannoni Cor du Buv klop. In de eerste x"""- Frans-Nederïand1e dubbelspel heeft vannoni—Cor du Buy combinatie mevr. het Belgische paar met 3i oownnnen van C. 1 gewonnen v»*- ~Meulen. Collignon—Van der Amerikaan 4,60 meter, waarmee hij 5 cm. boven de prestatie bleef, welke hem te Helsinki de gouden medaille en een nieuw Olympisch record op-dit nummer had op geleverd. Hij sloeg daarmee ruimschoots de Zuidslaviër Miaklov, die met 4,20 meter tweede werd en de Zweed Eind die met eveneens 4.20 meter als derde eindigde Tijdens het polsstokhoogspringen werd een sprinttvyeekamp over 50 meter ge houden. Richards had er geen bezwaar tegen om het springen even te onderbreken en met de Duitser Geister de wapens op te nemen. Het duel leverde in 6,0 seconden een zege voor Geister op. Richards noteer de 6,1 sec. - Er kwamen ook Nederlandse deelnemers aan de start. Hijzelendoorn kwam in een sprintwedstrijd over 100 meter voor ama- teurs uit, waarin hij tenslotte met 4 punten in het eindklassement op de 3e. piaats belandde, achter de Engelsman Peacock (winnaar met 6 punten) en de Duitser Pot- zernheim (tweede met 4 punten). De 2e serie had. onze landgenoot in 12,9 sec, voor zijn rekening genomen, daarbij de Belg Maertens kloppend, maar in de overige series had hij het hoofd voor zijn tegen standers moeten buigen. Voor.de Utrechtse worstelaar Piek was er meer geluk weg gelegd. De partij Grieks-Romeinse stijl in het lichtgewicht tegen de Duitse kampioen Kern leverde de man van „De Halteeen puntenzege op. Maria Sander behaalde in 7,8 sec. de eerste plaats in een wedstrijd over 60 m., terwijl Esser (Did) een sabelpartij tegen de Italiaan Daminico met een 73 overwin ning besloot. De Duitser Luegg sloeg met een tijd van 8 min. 42.8 op de 3000 meter zijn landgenoot Schade, die 8 min. 46,noteerde. Hessel- mann (Duitsl.) werd in 8 min. 47.4 derde. De 400 meter was voor Ulzheimer (Did) in 51,1 sec. vóór Viebohn (Did) in 52,9 sec. en de Belg Uyterhoeven in 53,7 seconde. Stracke (Did) toonde zich op de 1000 meter in 2 min. 34,3 de sterkste. Hij sloeg zijn landgenoten Cleve en Hamers en de Zweed Karlsson, die resp. 2 min. 34,4, 2 min. 34,8 en 2 min. 35,3 voor zich lieten afdrukken. Bij de dames boekte Maria Sander een dubbele overwinning, want na haar zege op de 60 meter nam zij ook de 60 meter horden in 8,8 sec. voor haar rekening. Op Zondag, de 2e en laatste dag van ait sportfestijn, namen verschillende deel nemers revanche voor een Zaterdag ge leden nederlaag. Zo wist de Zweed Karls- De oud-wereldkapipioeh, Juan Manuel Fangio schijnt thans geheel hersteld van zijn, verleden jaar bij een ongeluk te Monza opgelo pen zware ver- wondingen, Hij heeft géén last, meer van de vlijmende spier pijnen waaraan hij lange tijd geleden heeft, wat voor hem aanleiding is weest, zijn in schrijving té be vestigen voor de Grote Prijs van Buenos Aires op 18 Januari a.s., de eerste race van de internationa le kalender voor 1953. Een defi- niUef besluit zal echter pas oenomen warden na de trainmgswed- stryden in de loop van deZe week, en na dat de behandelende geneesheren zich zullen hebben uitgaspr oken. FANGIO weer achter het stuur. Bij de wielerwedstrijden zag de Engels man Peacock, die Zaterdag het meest succes had gehad, zich thans de eerste plaats in het eindklassement ontgaan. Potzernheim (Did) nam deze met 9 pnt voor zijn rekening, Hijzelendoorn werd tweede met eveneens 9 pnt en Peacock eindigde met 6 pnt als derde. Hijzelen doorn had zijn tweede plaats te danken aan twee overwinningen in een sprint wedstrijd over 1000 meter hij won de 2e en de 3e serie met resp. 12.9 sec. en 12.2 sec. voor de laatste 200 meter en een tijd van 1 min. 12,3 waarmee hij in een tijdrit over 1000 meter tweede werd. Het daverendste applaus was evenwel opnieuw voor de Amerikaan Bob Richards, die het ook nu weer presteerde met de polsstok 4.60 meter te springen. Miaklov (Z. Slavië) en Lind (Zweden) kwamen beiden tot 4.10 meter. Ulzheimer won voorts voor de tweede keer de 400 meter in 50,2 sec. met de Belg Uyttershoeven in 50.8 sec. op de tweede plaats. De door het niet starten van Werner Luegg en Guentber Dohrow wat kleurloos geworden 3000 meter was voor Hesselman (Did) in 8 min. 46.4 sec. Een Zwitserse turnploeg oogstte veel succes met een uitvoering aan de brug. Vooral de Olympische kampioen in dit onderdeel, Eugster, alsmede Guenthard en Stalder, leverden fraaie prestaties. Dank zij de goede zorgen van de direc teur van het Gem. Sportpark te Hilver sum, was het parcours keurig in orde ge maakt. Eén der fraaiste courses was dit maal die over de lange afstand, waarin Napoléon tegen het einde een felle aan val deed op de leidende Peter Karnae, die echter één bleef, terwijl Nestor B Napoléon nog naar de der-de plaats ver wees. In de serie-draverij om de K.R.O.-prijs toonde Luccie Rohda weer eens haar goede vorm. De rasmerrie won zowel de tweede afd. in een deadheat met Overste van Fresena, terwijl zij ook in de finale voor <3-e andere onbereikbaar was. De uitslagen: Studio-prijs, I960 m, 17 deelnemers: 1. Deadheat: Prins Bernhard D (Brouwer) 1.34.7; 2.20, 1.70. C. 3.- en Qui Gagne A (Gaarsen) 1.34.7; 1.40, 1.30, C. 2.30; koppels: 3.30 en 2.40; 2. Peter Scott 2.40; 3. Paul A; 2e afd.: 1. Queronica (T. A. v. d. Veen) 1.32.7; 4.30, 1.40; 2. Quita Hanover 1.40, C. 6.60; 3. Qui Saint 1.30; koppel: 13.30. AVRO-prijs, 2340 m. 6 deelnemers: 1. Peter Karnae (Ten Hagen) 1.32.1; 4.10, 1.80; 2. Nestor B 2.20, C. 4.90; 3. Napoléon; koppel: 11.90. KRO-prijs, serie-draverij 1880 m, 20 deelnemers: 1. Nonnie M (Strooper) 1.28.8; 12.80, 3--; 2. Oviedo A 2.60, C. 6 50; 3. Nico the Saint 2.30; koppel: 10.10; 2e serie: Deadheat: 1. Luceie Rohda (Van Leeuwen Jr) 1.28.7; 2.90, 1.80, C. 3.20 en Overste van Fresena 1.27.8; 5.20 2 90, C. 3.30; 2. Prinses Julia B 1.70; 3. Peterhof; kop pels: 2.40 en 3.20. Finale: 1. Luccie Rohda (Van Leeuwen Jr) 1.28.5; 6.10, 2.-; 2. Nonnie M 1.80, C. 4.10; 3. Nico the Saint 3.80; 4. Oviedo A; koppel: 10.60. VARA-prijs, 2340 m., 7 deelnemers: 1. Odylie Spencer (Strooper) 130.3; 3.40, 2.70; 2. Oditty 3.20, C. 5.-; 3. Oosting's Lieve ling; 4. Our Dream; koppel: 17.30. Televisie-prijs, 1930 m, 14 deelnemers: le afd. 1. Luxor (Ten Hagen) 1.25.6; 2.60. 1.30; 2. Miss A 1.90. C. 7.30; 3. Madame B 1.50; koppel: 10.40; 2e afd.: 1. Lion (Ham) 1.24.7; 2.-, 1.30; 2. Mac Kinley 1.40, C 3.10; 3. King Spencer; koppel: 3.-. Advertentie. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn; Kijk eens om V heen hoe tientallen mannen en vrouwen het ge bruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend rpaagzuur is! Voor 1953 zijn bij de Nederlandse Or ganisatie voor het Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek zeer vele aanvragen om subsidies binnengekomen. Deze subsidie aanvragen beliepen bij elkaar nmt min der dan 3,2 millioen. Voor gewone sub sidies had genoemde organisatie be schikbaar een bedrag van 2,1 millioen, zodat er een strenge selectie-procedure moest worden toegepast, Deze schifting bracht niet mee, dat men zonder meer aanvragen afwees. Door overleg konden soms projecten op een andere, minder kostbare basis worden geschoeid. Voor de F.O.M. (fundamenteel onder zoek der materie) is het grootste bedrag aan subsidie uitgetrokken, namelijk meer dan een millioen gulden, dat zal worden j besteed aan atoomonderzoek. 1 Een kwart millioen kreeg het Mathe- I matisch Centrum te Amsterdam en twee j vindén. ton werd beschikbaar gesteld voor de „Stichting Radiostralen van Zon en Melkweg". Deze stichting die voor haar onderzoek werkt met een oude Duitse radarspiegel te Kootwijk, zal door deze subsidie in staat zijn een radiotelescoop te bouwen. Men hoopt dat dit instrument, hetwelk door Werkspoor zal worden ge construeerd, in 1954 gereed zal zijn. De eerste na-oorlogse koffieveiling te Londen zal gehouden worden op 9 Januari. Het aanbod zal bestaan uit 2.014 balen. Door het ministerie van voedselvoorzie ning is medegedeeld, dat Europese kopers vrij aan de veiling kunnen deelnemen. Op 30 Januari zal nogmaals een veiling plaat* Controleurs van de vogelbeschermiugswaclit Z u i d-West-Vel uwe uit Ede hebben enkele dagen geleden na langdurige speurdersarbeid daarbij geas sisteerd door de politie van Apeldoorn en Utrecht, een gevoelige klap toe gebracht aan de niets ontziende practijken van lieden, die zich gedreven door een onberedeneerde verzamelwoede, gewoonlijk gepaard aan winst bejag, vergrijpen aan de Nederlandse beschermde vogels. De beambten ontdekten in de vorige week dat zich in een perceel aan de Kanaalstraat te Apeldoorn een opslagplaats bevond van de Utrechtenaar J. G. R., waarin niet minder dan 1600 geheel of gedeeltelijk geprepareerde beschermde vogels en ruim 6000 eieren lagen opgeslagen. Bij inbeslagne ming bleek een vrachtauto ternauwernood voldoende om deze voorraad te vervoeren. De inventarisatie gaf een ontstellend beeld van de methoden, die de betrokkene toepaste en van de verliezen, die daardoor aan de Nederlandse vogelstand werden toegebracht. Vrijwel alle categorieën tot de meest zeldzame toe bleken in deze opslagplaats aanwezig. Zo waren er 78 buizerds, waarvan een belangrijk gedeelte zeer waarschijnlijk op de klem gevangen werd, 19 haviken, 42 waterratten, 13 roer dompen, 45 steenuiltjes, 52 torenvalken, 134 zwarte sterns, 2 visarenden etc. Ook honderden kleine zangvogels hadden het leven moeten laten om te voldoen aan deze blinde verzamelwoede. Er waren o.a. 79 cadavers van merels waarvan er 40 in een doos, volkomen voor preparatie on geschikt verder kruisbekken, wiele walen en stormvogels, de zeldzame milaan, maar ook de kwartelkoning, de kleine trap, nachtreigers en ooievaars. Dit alles werd uit allerlei schuilhoeken in het be wuste perceel te Apeldoorn te voorschijn gehaald. Het aantal eieren van beschermde vogels liep, zoals gezegd, in de duizenden. Er De Openbaring des Heren aan de hei denen is één. van de grote feestdagen in de Kerk. Een ster aan het onmetelijke firmament wees de Oosterse vorsten de weg naar de jonggeboren Koning der Ko ningen. In deze. tijd staat er geen ster aan de hemel, maar moeten alle Christenen, alle Katholieken, de sterren zijn, die de heidenwereld naar het Licht brengen. Meer dan een milliard mensen leven in de verre missielanden en kennen Christus niet; ook voor hen is Christus geboren. Aan hun kerstening en hun beschaving werken onze vertegenwoordigers, de mis sionarissen, met grote bekwaamheid, ide alisme en persoonlijke offerzin. Doch ieder onzer heeft de plicht van gebed en offer, omdat deze Openbaring des Heren een werk van Gods genade is. Daarom is het de uitdrukkelijke wens van de Paus, dat alle Katholieken lid zul len zijn van Zijn Missiegenootschappen, opdat zij dagelijks een klein gebed zullen verrichten tot deze intentie Het Pauselijk Genootschap tot Voort planting des Geloofs geldt voor alle Ka tholieken boven de leerplichtige leeftijd, dus van 14 jaar af. Het Pauselijk Genootschap van de H. Kindsheid is bestemd voor alle kinderen tot 14 jaar. Het Pauselijk Liefdewerk van de H. Apostel Petrus dient tot opleiding van een eigen priesterschap in de missie landen en vraagt steun- van alle Katho lieken. Het lidmaatschap van deze Pauselijke Genootschappen vraagt naast dit korte dagelijks gebed een geringe bijdrage, die practisch door iedereen kan worden gege- ven_ Maar met dit lidmaatschap is de mis- sionnaire gezindheid niet uitgeput, doch het laat alle ruimte om nog steun te ver lenen aan de particuliere actie van regu liere Orden en Congregaties. Moge het feest van. Driekoningen, het grote feest van de Openbaring des Heren aan de heidenen, ons nog eens doen be zinnen op onze missieplicht en ons het voornemen doen maken in grotere mate steun te verlenen aan het missiewerk <ier Kerk. „Laat ik beginnen, met u te zeggen, dat ik bet verschrikkelijk vind, dat er een splitsing komtMet deze woorden opende Mr A. L. Des Tombe, burgemeester van Apeldoorn het onderhoud, toen wij hem bezochten in verband met de beslissing, genomen door het bestuur van de Nederlandse Wandelsportbond, om, naast en gelijktijdig met de eerstvolgende Vier daagse te Nijmegen, een Vierdaagse te Apeldoorn te houden. „De Nijmeegse Vierdaagse is gegroeid tot een Rationale gebeurtenis, met een zelfs internationale reputatie en het lijkt mij niet wel mogelijk, van zoiets nu twee nationale evenementen te maken. Ik zou daarom vooral niet willen, dat ook maar voor bet minst de indruk zou worden gewekt, alsof Peldoorn Nijmegen de Vierdaagse zou willen gaan afsnoepen of concur rentie willen aandoen." „Van een aanbod van de gemeente Apel doorn, aan de N.W.B., om hier een Vier daagse te organiseren, is dan ook geen sprake geweest. Het gemeentebestuur heeft dan ook geen enkel contact met genoemd bestuur ge had, alvorens ik Vrijdagavond telefonisch hoorde van de door de N.W.B. genomen beslissing. Natuurlijk heb ik toen alle mogelijke medewerking toegezegd" aldus mr Des Tombe. „Het is Immers te begrijpen, dat ik, als burgemeester van Apeldoorn, van hef moment af, dat tot het houden van een tweede Vierdaagse is besloten, er erg blij mee ben, dat hiervoor Apeldoorn is uit gekozen. Wat de organisatie aangaat, die moet nog geheel uit de grond worden gestampt. Want juist, omdat de gemeente geen enkele stap had gedaan, is er zelfs nog niets overwogen. In dat opzicht zal Apel doorn het dus heel moeilfjk hebben tegen over Nümegen, dat eertijds klein is be gonnen en een traditie achter zich heeft. We zullen dan ook in het begin nog wel eens fouten maken, doch gelukkig kan het bestuur van de N.W.B.dat grote erva ring heeft, ons adviseren. Hoeveel wandelaars hier zullen worden verwacht, is natuurlijk onmogelijk vooraf te zeggen. Men heeft echter berekend, dat ongeveer de helft van het aantal deel nemers aan de Vierdaagse te Nijmegen lid is van een der bij de N.W.B. aangesloten verenigingen. Wat het parcours betreft, heeft Apel doorn stellig voldoende te bieden en het onderbrengen van de deelnemers zal ver moedelijk ook niet al te veel hoofdbrekens kosten." „Maar wilt u er vooral de nadruk op leggen", zo besloot mr Des Tombe het onderhoud, „dat ons ook met het be lang van Apeldoorn voor ogen niets liever zou zfjn geweest, dan dat de Vier daagse onverdeeld en ongesplitst was blijven voortbestaan. Alleen, nu die split sing eenmaal een feit is, zal niemand liet de gemeente Apeldoorn kwalijk kunnen nemen, dat z\j alle krachten zal inspannen, om zich een waardige gastvrouwe te be tonen en haar gasten zo gced mogelijk te ontvangen." Naar aanleiding van aan de burgemees ter van Nijmegen mr Ch. Hustinx, gestelde vragen omtrent de verhouding tussen de Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding en de Nederlandse Wandelsport Bond, deelt de burgemeester het volgende mede: De burgemeester van Nijmegen heeft zich, uit belangstelling voor de Vierdaagse beraden over de mogelijkheden, welke zouden kunnen bestaan om een brug te slaan over de gerezen geschillen tussen de besturen van de N.V.B.L.O. en de N.W.B. Mede naar aanleiding van contact met vertegenwoordigers van de N.W.B. heeft de burgemeester nader overleg gepleegd met de besturen van het N.O.C. en de N.V.B.L.O., teneinde pogingen aan te wenden om in de ontstane onaangename situatie te bemiddelen. De burgemeester van Nijmegen is echter tot de conclusie gekomen, dat deze pogingen thans tot geen resultaat kunnen leiden. Overigens kan worden meegedeeld dat de traditionele vierdaagse afstandsmarsen ook in 1953 wederom te Nijmegen door de N.V.B.L.O. zullen worden georganiseerd. werden geteld 64 eieren van purperreigers, boerenzwaluw (210), oeverzwaluw (43) koolmees (449), lepelaar (204). Deskundigen waren van oordeel, dat een groot deel der lepelaar-eieren bebroed is geweest. Ook bevonden zich bij deze verzameling hon derden nesten van beschermde vogels. Men zal zich afvragen, welk doel de eigenaar van deze monsterverzameling voor ogen heeft gestaan. Stellig werkte de man niet voor wetenschappelijke instellin gen, want vergunningen bezat h{j niet. Wel zijn geprepareerde vogels door hem ver kocht. Men tast nog in het duister omtrent de beweegredenen, die de man er toe dreven van één en dezelfde vogelsoort zulke onzinnige aantallen bijeen te bren gen. Zelfs in een museum treft men ge woonlijk maar enkele exemplaren van een bepaalde soort. Ontzaglijk is de schade, die aan de minder algemene soorten door der gelijke lieden wordt berokkend. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat gehele broedkolonies door dit optreden werden uitgemoord. In 1950 vestigde de hoofdcommissaris van politie te Utrecht reeds de aandacht op deze man. die zich conservator van het Museum Natura te Utrecht noemde. Hij plaatste destijds in landbouw- en tuinder bladen advertenties, waarin hij voor het zenden van vijf dode vogels één geprepa reerde vogel aanbood. Ook stelde hij zich in verschillende dorpen bij het uitgaan der scholen op en bood de schooljeugd een opgezette eekhoorn of iets dergelijks aan in ruil voor eieren van beschermde vogels. Door deze wijze van handelen beschikt hij over tal van relaties over het gehele land verspreid, die hem vogels en eieren leveren. Volgens zijn eigen verklaring beschikt R„ die reeds verschillende malen is veroordeeld ter zake van overtreding van vogelwet en jachtwet, over 1500 „medewerkers". Kolonel Bambang Sugeng, die korte lings is benoemd tot fungerend chef-staf van het Indonesische leger, heeft, naar uit welingelichte kring wordt vernomen, ontslag gevraagd uit de functie. De kolonel is, zoals men wel bijna kon verwachten, boos over de benoeming van kolonel Sadikin tot militair commandant van Oost-Indonesië. Zoals wij hebben ge meld is dit laatste verleden week gebeurd om de twee socialistische ministers tevre den te stellen, die dreigden heen te gaan gelijk de minister van defensie, sultan Hamengku Buwono heeft gedaan. In regeringskringen kon men vanmor gen nog niet mededelen of Sugeng's ont slagaanvrage zal worden aanvaard. Later werd uit Djakarta gemeld, dat de ontslagaanvrage niet heeft regering de aanvaard. Bjj controles in het afgelopen jaar, troffen P.T.T.-ambtenaren rond 47.000 niet aangegeven radio-toestellen aan. Niettemin, bedroeg de totale opbrengst in 1952 van de verkochte radiozegels 17 '/i millioen gulden, terwijl op postrekening 1 Vi millioen gulden aan luisterbijdragen werd ontvangen. De luisterbijdragen voor aansluitingen op het draadomroep- net brachten 5)4 millioen gulden op. Het aantal toestelbezitters bedroeg eind 1952 1.720.000. Eind 1951 bedroeg dit aantal 1.621.412. Het bedrag dat de controle dienst in 1952 aan achterstallige luister bijdragen kon innen bedraagt een mil lioen gulden. Het aantal radiodistributie-aanslulUn- gen steeg iri het afgelopen jaar van 484.230 tot 485.000. Rond 82 procent van het aantal aangeslotenen kan naar vier programma's luisteren, rond acht pro cent naar drie en rond tien procent naar twee programma's. Er zjjn nog ongeveer tachtig aangeslotenen, die slechts één programma kunnen horen. Hoewel in vertraagd tempo, als gevolg van de be perkte investeringsmiddelen vond de ver nieuwing van radiodistributienetten voortgang. „D« opleiding tot autobestuurder is veel belangrijker, dan het examen voor het rijbewijs zelve", aldus de heer M. Westerlaken, directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijzen van rijvaardigheid op een vergadering van de Alg. Bond van Autorijschool-instructeurs in Nederland, die dit weekend te Utrecht werd gehouden. Het rij-examen is slechts het sluitstuk van een opleiding, die zo wel theoretisch als practisch goed moet zijn. Daarnaast speelt de aanleg van de candidaat een grote rol bij het al of niet slagen voor het examen. De opleiding moet, aldus de heer Wes terlaken, zodanig zjjn, dat men bjj iedere examinator zijn rijproef moet kunnen af leggen. Het is voor ieder normaal mens mogelijk met de nodige inspanning en grondige voorbereiding en opleiding het examen te halen, al kan de' beste candi daat wel eens struikelen en de slechtste met wat, geluk wel eens slagen. De instructeur dient zijn leerlingen op deze kwesties te Rijzen. Met het rijbewijs krijgt de mens nieuwe verantwoordelijk heden voor eigen en andere levens. Geen enkele rijschoolhouder kan met zeker heid zeggen of zijn leerlingen de eerste keer zullen slagen of niet. maar wel kunnen zij een zodanige opleiding geven, dat in dat opzicht de voorwaanlen tot slagen aanwezig zijn. Bovendien zal de instructeur altijd weer moeten wijzen op het feit, dat het rijbewijs slechts het begin is van de rij-practijk en dat de nieuwe automobilist nog zeer veel erva ring zal moeten opdoen om tot een be hoorlijke weggebruiker op te groeien. Op de instructeurs drukken dus grote verantwoordelijkheden, waarbij onder geen beding de hand mag worden gelicht, aldus de heer Westerlaken. Op de vergadering bleek uit vele uitin gen, dat de bonafide instructeurs deze verantwoordelijkheden willen aanvaarden Men weet, dat het centraal bureau een onafhankelijk lichaam, gevormd door A.N.W.B., K.N.A.C., B.B.N, en K.N.M.B. is en als zodanig gemachtigd is om rij bewijzen af te geven. Het examen is, hoewel het individueel wordt afgenomen, een massa-examen van ongeveer 170.000 candidaten per jaar. Het wordt volgens strikte maatstaven afgenomen. De ver schillen van inzicht der vele examinato ren worden geleidelijk kleiner. De voor waarden echter blijven dezelfde. De heer Westerlaken merkte in dat verband nog op, dat van de 300 tot 500 brieven per week met klachten en opmerkingen over de examens, verreweg de meeste zijn terug te leiden tot gekwetste ijdelheid. Het rijexamen is een examen als elk ander voor welk diploma dan ook. Spant men zich voldoende in bij de opleiding, dan kan iedere geschikte candidaat sla gen. Gezien de verantwoordelijkheden vergt de A.B.A.N. van alle rijschoolhouders die toetreden een bepaalde mate van vak kundigheid en paedagogische geschikt heid. Weer kwam de wens naar voren, dat voor rijschoolhouders een officiële erkenning op grond van bij de wet vast te stellen voorwaarden moet worden in gesteld. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft bekend gemaakt, dat in de gevallen, dat voor postvervoer gebruik wordt gemaakt van autobusdiensten, wordt overwogen de post zonodig in een aanhangwagentje te vervoeren. Een proef hiermee leverde gunstig resultaat op. Proeven met lich tere eenheden op het gebied van motor- tractie zijn nog gaande. De eiectrificatie van de baanvakken AmersfoortZwolleGroningenLeeu warden heeft geleid tot aanmerkelijke versnelling van de postverbindingen met het Noorden des Lands. De proef met de spreiding van het postvervoer op het baanvak AmsterdamRotterdam v.v. is zowel voor de Spoorwegen als voor de P.T.T. bevredigend verlopen, zodat dit systeem ook op andere in aanmerking komende trajecten zal worden toegepast. Op enkele minder belangrijke baanvak ken móesten maatregelen worden geno men om de vermindering der vervoers capaciteit, ontstaan door de vervanging van stoom- door dieseltractie, te compen seren. Het streven bleef erop gericht het postvervoer op de daarvoor in aanmer king komende interlocal trajecten aan derden op te dragen. Hef stoomschip „Waterman", dat Ne derlandse militairen naar Suriname en Korea vervoert, is Zondagmorgen om on geveer 10 uur uit Rotterdam vertrokken. Aan boord bevindt zich tevens een aantal Belgische Korea-vrijwilligers. Door de mist is het schip later wegge gaan dan aanvankelijk was bepaald. De „Waterman" vertrok Zaterdagmiddag om 1 uur van de Lloydkade te Rotterdam, maar door het slechte weer koos het schip een ligplaats in de Waalhaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5