Nieuws uit STAD en OMTREK De preekstoel van de Havenkerk Bezetting in de wolindustrie is zeer goed Leeft Schaepman nog voor dit geslacht Hoe is de positie van dé aandeel houders bij liquidatie? LAATSTE BERICHTEN Twaalf mensen aan de dood ontsnapt öuer de ^Dcint SSSto Wartel ««^DAANKOOP AALKEETPOLDER j Monument van cultuur-historische aard Op het ijs KETHEL VLAARDINGEN Weer „Roka"-beurs in Alioy'-lial Bevredigend herstel in de schoeuenbranche De fiscus komt met een verrassing NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bus op bewaakte overweg door trein gegrepen DINSDAG 6 JANUARI 1953 PAGINA 2 DAT BEETJE ZAND Bij de S. IJ. V. was het slechts een korte vreugde TOONKUNST IN DE R. K. VOLKSBOND WEIGERDEN DE REMMEN? VAN TWEE TRAPPEN GEVALLEN LEZING OVER SPANJE BURGERLIJKE STAND GOUD TE PARIJS LAGER Voorzitter Tilburgse K. v.K. Enige reactie mogelijk Slechte resultaten in soolleder- industrie Grote sigarenuitvoer naar België PASSAGIERSSCHEPEN VEEMARKT TE ROTTERDAM In het Kerstnummer van het blad van de Schiedamse Gemeenschap schreef Maar ten Verkade een interessant artikel over het houtsnijwerk in Grote Kerk en Haven- kerk. Wat hij omtrent de preekstoel in de parochiekerk van de H. Joannes de Do per, vertelt, geven we hier weer, er van overtuigd, dat menig kerkbezoeker na van zijn visie kennis genomen te hebben, er met meer dan gewone belangstelling naar zal kijken. De kerkelijke beeldhouwkunst in ons land had in twee eeuwen een armelijk bestaan geleid. De kerkgebouwen der Her vorming hebben altoos weinig behoefte aan religieuze voorstellingen. Niet alzo in Vlaanderen, waar de Contra-reformatie de berooide kerken nieuwe luister gaf, regel recht beïnvloed door het werk van de grootmeester der barokke beeldhouwkunst Bernini. Hendrik Verbruggen (overl. 1724) maakte de prachtige kansels in de Sinte Goedele te Brussel en in de Lievevrouwe-kathe- draal te Antwerpen. Vol pathos en zwie rige weelde. Meer dan een halve eeuw later, in 1778, vervaardigde de Antwerpse beeldhouwer, Francois van Ursel, een preekstoel voor de door zijn vriend, Gio vanni Giudici, gebouwde St Rosaliakerk te Rotterdam. Die preekstoel was duidelijk beïnvloed door de werken van Verbruggen. (De St Rosaliakerk werd op 14 Mei 1940 vernietigd). Gezien Giudici's relaties met Schiedam en de stijl van de preekstoel in de Haven- kerk, is er grond voor de veronderstelling, dat deze zo niet van de hand van Van Ursel, dan toch uit diens onmiddellijke omgeving stamt. Deze veronderstelling wint nog aan belangrijkheid, wanneer we de traplantaarnhouder in de hall van het door Giudici gebouwde Kantongerecht bezien en hier een grote verwantschap met de plantversiering in de voet van de Havenkerk-preekstoel ontdekken. Twee prachtig met medaillons en loof- ranken versierde trappen leiden naar de kuip, op welks borstwering de Wonderbare Visvangst is uitgesneden. Let u eens op de twee jonge mannen rechts, die met grote inspanning het net op het strand slepen. En op het vrijstaande monniksbeeldje links! In de voet van de preekstoel heeft de kunstenaar zich aan het levensgrote beeld gewaagd. In klassieke eenvoud is hier de Doop van Christus door Johannes weer- gegeven. Alle pathos is verdwenen. Er is slechts klare uitbeelding van een zuivere overgave bij Christus en van ootmoedig handelen bij Johannes. Beide figuren zijn zeer zorgvuldig bewerkt en vormen een geheel dat van grote evenwichtigheid ge tuigt. De laat-barokke zwier is verlaten voor een academisch teruggrijpen op de statigheid van de Italiaanse renaissance. De beeldhouwer heeft bij de vervaardiging van de groep ongetwijfeld gewerkt naar een schilderij van de Doop van Christus door Andrea del Verrocchio (1435—1488) in het Uffizi te Florence (vooral de overeen komst van de plantengroei is opvallend), en een fresco met hetzelfde onderwerp door Andrea del Sarto (1485—1531) in de hof van het klooster Scalzi te Florence (figuren!). Op het klankbord schalmeit het barokke leven weer in de twee engelen, die het zonoverstraalde hemelgewelf torsen, waar uit de Heilige Geest afdaalt en kind-engel tjes luidruchtig opduiken met de symbolen van geloof, hoop en liefde. Schiedam is arm aan monumenten van cultuur-historische waarde, zegt men. Soms echter ontdek je iets. waarvan je bij jezelf zegt: Kijk, dat had Ik in Schie dam niet verwacht! 't Mooiste is daarbij, dat sommige Schie damse monumenten echt leven, omdat ze „in functie" zijn. Overigens 't is maar een.kjjk! Vooral de Schiedamse jeugd heeft gis teren getracht, zoveel mogelijk van het beschikbare ijs te profiteren. Het was he laas nog niet zoveel. Daarom werd met des te meer vreugde de opening van de ijsbanen begroet. De sproei-ijsbaan in de Spieringshoek was goed bezocht. Bij de baan van de Schiedamse IJsvereniging kwamen de liefhebbers omstreeks acht uur opzetten. Deze werd alleen voor leden opengesteld. Helaas was het ijs niet ideaal en grote ge deelten van de baan moesten worden af gezet en dus ongebruikt worden gelaten. Aldus was er plaats voor ongeveer 5 a 600 leden, meestal jongelui. Dit aantal bleek inmiddels eigenlijk al te groot, gezien de toestand, waarin het ijs verkeerde. Hier en daar kwam het water er op te staan. Tegen negen uur oordeelde het bestuur het beter, de baan te sluiten. Dit wekte wel enige teleurstelling, maar iedereen vond toch, dat het een verstandig besluit was, waardoor het mogelijk werd ge maakt, dat het ijs vandaag beter zou zijn. Vanavond wordt algemeen op een flinke ijspret gerekend. Op 27 dezer geeft Toonkunst een con cert in de gerestaureerde zaal van de R.K. Volksbond aan de Lange Haven. Des kundigen van Toonkunst hebben zich overtuigd van de goede acoustiek en koesteren optimistische verwachtingen. Ook St Caecilia geeft er een concert. Op de Rotterdamsedijk is gisteren ter hoogte van de Hemaflat een personenauto tegen een bestelauto opgereden, die op een teken van de verkeersagent gestopt had. Beide wagens werden beschadigd. De personenauto is door de politie in be slag genomen, omdat de remmen vermoe delijk geweigerd hadden en dus niet in orde waren. Gisteren is in de woning van de familie S. aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan de 27-jarige P. J. P., wonende Spinhuispad, die daar voor de papierophaaldienst kwam, met een zak papier van twee hoge trappen gevallen, toen hij zijn evenwicht verloor. Het ongeval liep nog vrij goed af. P.'s linkerarm bleek uit de kom gescho ten. Hij werd in het gemeenteziekenhuis behandeld en daarna naar zijn woning vervoerd. Voor de Kath. Werknemende Midden- In het gesprek, dat we dezer dagen met wethouder v. d. Kraan hadden, kwam ook de situatie bij de Hogebanweg ter sprake. De wethouder begon er zelf over. En j dat deed ons deugd. We hadden al ge- j stand komt hedenavond 8 uur~ln"het*«ë- ruime tijd gedacht, dat hegeen we bouw Wit-Gele Kruis naast deFrankeland- mdertijd over dit moeras schreven, zo- se kerk de heer A. Conijn spreken over iets geweest was als de stem eens roe- Spanje, waarbij ook de vraag zal wor penden in de woestijn. den beantwoord of daarginds de Protes- Ntetwaar, er gebeurde mets, al hoe- j tanten worden vervolgd Iedere Katho- inel we onze lezers hadden kunnen mede- j tiek, die oo de hoogte van ziin tifd wil delen, dat volgens belofte van Gemeente- zijn, zal de godsdienstige, maatschano— werken in Rotterdam, indien er „een lijke en politieke toestanden van Spanje GEBOREN: JanC, zvJEvd Berge en C van Baaien; Pamela F L, d v J ten Hoope en J L Metsemakers; Margaretha J, d v H Zandwijk en I A Osterholt; Hendrik z v H M F Achterberg en T Moerer; Al berta, d v A J Carree en A Kulik; Elisa beth M, d v J A Schrauwers en A M Snoeren; Clara H J M, d v H J van Raaij en C C M Meijster; Geertruida C M, d v P M M de Vries en K Droog; Elisabeth, d v J Verbiest en F J Kroonen; René, z v K Koppe en W Bijl. OVERLEDEN: L Baks, 53 j; G Pape 8a j, weduwe van A Goudzwaard. PROPAGANDA-AVOND HERWONNEN LEVENSKRACHT Zondag, 18 Januari a.s. organiseert het plaatsenjk comité van Herwonnen Le- venskracht een propaganda-feestavond in het R.K Verenigingsgebouw te Kethel, waamij de R.K. Toneelvereniging „Bre- derode" uit Schiedam haar medewerking verleent. Aanvang 8 uur. De baten komen ten goede aan 't R.K. Sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven van de gemeentebegroting voor 1953 heb ben opgemerkt. Zij stellen de Raad dus voor op het genoemde verzoek afwijzend te beschikken. LEERMIDDELEN VOOR DE R.K. SCHOLEN Bij brief van 15 October 1952 heeft het R.K. parochiaal kerkbestuur zich tot de raad gewend met verzoek om, overeen komstig art. 72 der „Lager onderwijswet 1920", medewerking te verlenen tot het beschikbaar stellen van gelden tot het treffen van enkele voorzieningen ten be hoeve van de onder zijn beheêr staande scholen en wel: voor de St Willibrordusschool (g.l.o.) voor de aankoop van leerboeken, leermid delen en wandkaarten; voor de St Mariaschool (g.l.o.) voor de aankoop van twee kachels en van aard rijkskundige wandkaarten, alsmede leer boeken en benodigdheden voor het vak huishoudkunde ten behoeve van de v.g.l.o.- afdeling dezer schooi; en voor de St Jo- sephschool (u.l.o.) voor de aankoop van diverse leerboeken. Deze aanvraag is voornamelijk het ge volg van uitbreiding van het aantal leer lingen dezer scholen, terwijl voorts ver vanging van enkele bestaande leermetho den noodzakelijk is. De totale kosten, aan de aanschaffing van het vorenbedoeld verbonden, worden geraamd op f 2458.65. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. REUZE SNOEK De heer J. Hendriksen alhier slaagde er dezer dagen in. met de werphengel in <2e laardingse Vaart een snoek tè vangen lang 93 cm. en wegende 25 pond. De hulp van enkele toeschouwers was nodig, om de snoek op het droge te krijgen. Volgens deskundigen is het'niet onmo gelijk, dat het dier al meer dan een eeuw oud is. Voor zover bekend is een dergelijke snoek nog nooit in de Vlaar- dingse Vaart gevangen. ONDER EEN AUTOBUS De 14-jarige wielrijder W. v. Dorp uit de Baljuwstraat reed op de Van Hogen- dorplaan rechts van de weg. Toen een autobus van de R.E.T. hem passeerde, slipte de jongen door het gladde wegdek, waarbij hij onder het rechterachterwiel' van de bus terecht kwam. De jongen werd overreden en zwaar gewond. Met een bekkenfractuur en ernstige inwendige verwondingen is de jongen in het zieken huis opgenomen. BEVORDERING BIJ POLITIE De heren W. Hoogwerf, J. Grimmerink en H. Schreurs zijn bevordert tot hoofd agent van politie. D.OOR LIER GETROFFEN De 31-jarige M. H. uit Vlaardingen werd op een in de Vulcaauhaven liggend schip getroffen door een lier, tengevolge waar van hij werd gewond aan het rechterbeen. Hij werd per ambulance-auto overge bracht naar het ziekenhuis, alhier. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donder dag 8 Januari a.s., des avonds te half acht. VLAARDING8E SPAARBANK Aan de Vlaardingse Spaarbank werd ge durende de maand December in 3822 pos ten ingelegd 456.618,44 en terugbetaald in 2068 posten 404.253,49. Het tegoed aan spaarders bedroeg op December j.l. .9.968.793,08. Aantal i 31 j<7 tot de ^!-:7l}e_^?tl.e.rdarn.hee,ft zich «ad j boekjes in omloop op 3l' Decemberau<£ de In ^r^ti^e'iS?rkt* wn «ff» pe^ REUZEN-ÉI gram tot 510 frs. I beetje zand over was de boel er enigs- moeten kermen. Daarom heeft de W. M voor 1952 en de volgende jaren een sub- sms gelvk gemaakt zou worden. deze bijeenkomst niet alleen voor leden l -;die van f 7.50 oer geval. Deze belofte van Rotterdamse zyde maar ook voor niet-leden (in het bijzon- B- en W. merken op, dat tot dusverre was de wethouder met bekend Hij wees der onderwijzersfessen), leden van door deze gemeente aan geen enkel nartG overigens nog eens op de omstandigheid, H.K.W.. KABO, ARKA, „St. Bernulphus" culier bureau voor beroepskeuze een sub dat het grootste gedeelte van de Hoge- St Christoffel") en andere belangstel- sidle is verleend. O-erigens verwhzen B banweg en de daarlangs liggende grond lenden opengesteld. en W naa- wot ril RH ril h JiTi u naendom is van de aemeente Rotter- 2 J be behandeling GEEN SUBSIDIE AAN HET R.K. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE TE ROTTERDAM De Stichting R.K. Bureau voor beroeps- :euze te Rotterdam heeft zich tot de raad gericht met een verzoek om subsidie. Zij voert aan dat in het gehele land Protes- j tants-Christelijke en Rooms-Kathoiieke i van de kippen van onze stadgenoot i bureaux zijn opgericht, welke de voorlich-i W' Strui3s. Catsstraat 22, heeft een ei ge- ting inzake de beroepskeuze zonder met een gewicht van 113 gram. deze bureaux ook van andere officiële van r Fber—Kleiweg de Zwaan, j zijden worden gesubsidiëerd. Uit onze ge- j Tri" d® d'G Aalkeet fi™ien- meente zou het bureau in de eerste 11 i g^n percelen grond, maanden van 1952 aan 6 candidaten advie- otterde ^dTr' Al' C'I" iS EÖ zen hebben verstrekt. De stichting vraagt g onderhandelingen bereid gevon- GRATIFICATIE AMBTSJUBILEA ONDERWIJZEND PERSONEEL Bij de behandeling van het voorstel tot intrekking van de gemeentelijke regeling inzake uitkering van een gratificatie bij ambtsjubilea aan onderwijzend personeel in de raadsvergadering d.d. 5 Juni 1952, deed wethouder Van Minnen de toezeg ging, dat B. en W. de mogelijkheid zullen onderzoeken om de onbillijkheid in de gratificatieregeling in enkele gevallen weg te nemen. Ter voldoening aan deze toezegging be richten B. en W. dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft medegedeeld, dat het treffen van een zodanige aanvullende regeling niet mogelijk is. GRONDAANKOOP PARALLELWEG De inspecteur der Domeinen te Rotter dam heeft aan de gemeente te koop aan geboden de aan de Staat in eigendom toe behorende gedeelten van de Parallelweg, welke niet nodig zijn voor uitbreiding van het stationsemplacement van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen. Het betreft percelen in totaal groot 2 ha 60 a 07 ca. De koopprijs bedraagt totaal f 9.054.40, welke prijs naar de mening van B. en W. voor de gemeente aanvaardbaar is. Aangezien het noodzakelijk is dat de gemeente de eigendom van deze gronden verkrijgt, stellen B. en W. voor te beslui ten tot aankoop van de genoemde perce len en perceelsgedeelten over te gaan. Ook dit jaar zal er weer een beurs wor den gehouden in de Rotterdamse Ahoy'- allen door de Stichting Rotterdamse Kruiden iersbeurs „Roka'" Van 2 t.m 7 Maart zullen ongeveer 170 fabrikanten en importeurs hun artikelen tonen De belangstelling voor de „Roka", die voornamelijk een beurs voor de vak man is, wordt elk jaar groter. Nu is het dan ook zo, dat de hallen als het ware ?Cht 711 n Niet minder dan 38 fabrikanten moesten worden teleurge steld omdat er geen plaatsruimte meer beschikbaar was. De standruimte zal on geveer 4400 m2 beslaan. Dat betekent, aat de gehele hal vol stands zal staan de entresol daarbij inbegrepen. Behalve kruidenierswaren en chocolaterie worden ook artikelen uit aanverwante bedrijven zoals bijvoorbeeld vakkleding, koelinstal- steld* 'n Wlnkelinventarissen. tentoonge- De eerste vier dagen van de beurs zul len uitsluitend voor de handel bestemd zijn, terwijl dè consumenten de laatste twee dagen eèn bezoek aan de beurs kunnen brengén. Zestigduizend uitnodi gingen zijn door de organisatoren verzon den. Men verwacht dat het aantal bezoe- ioJnivf,1 du.bb?]e van dat van vorig jaar (23.000) zal zpn. Ook Belgische en Lu xemburgse hindelaren zijn uitgenodigd. De ontkenning van de geruchten van verleden week Vrijdag betreffende een internationale „boom" in de goudprijzen, veroorzaakte Maandag op de vrije goud- markt te Parijs een abrupte daling. Ook de verwachting, dat Réné Mayer de vor ming van een nieuwe regering op zich zou nemen cn de berichten van 'n scherpe stijging van de Franse franc op de Zwit serse markt droegen het hunne Het is de vraag of een tijdelijke rust niet nodig zou zijn in de sector van de sociale voorzieningen, aldus zeide gisteren de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg en Om streken, de heer H. Mannaerts In zijn Nieuwjaarsrede voor deze Kamer. Een verdere vergroting van de lasten, die op het bedrijfsleven rusten, gevoegd bij de bezwaren van vele andere onkosten, kan tot een dusdanige verslechtering van de concurrentiepositie t.o.v. het buitenland leiden, dat een neergaande conjunctuur onvermijdelijk zou worden. Na de druk van belastingen besproken te hebben zeide de voorzitter nog, dat de verhoging van de huren weer leidt tot een verhoging van de lonen. Hij hoopte dan ook dat de regering op korte termijn een voorstel tot algehele afschaffing der vere veningsheffing bij de Staten-Generaal aan hangig zou maken. Wat de gang van zaken in de voornaam ste bedrijfstakken in het district van de Kamer betreft, verheugde het de heer Mannaerts een gunstiger geluid over de ontwikkeling van de wolindustrie in 1952 te kunnen laten horen dan in de vorige Nieuwjaarsrede. Thans kan in het alge meen van een zeer goede bezetting wor den gesproken. Bij de handel was de omzet niet onbe vredigend, doch niet veel hoger dan in 1951. De export geeft slechts een zeer lich te stijging te zien Er bestaat dus een ze kere discrepantie tussen de ohtwikkeling bij de verkoop aan de consumenten en die in de industrie. Hoe de situatie zich in het nieuwe jaar zal ontwikkelen valt niet te voórspeilen. Aangenomen mag worden, dat tenzij zich bijzondere omstandigheden voordoen, de export zich op het huidige peil zal hand haven of mogelijk nog iets zal kunnen worden uitgebreid. Wat de binnenlandse markt betreft, moet het niet uitgesloten worden ge acht, dat op de huidige vrij grote vraag enige reactie komt, wanneer de handel zijn voorraden weer op peil heeft ge bracht. Indien de prijzen evenwel sta biel blijven en het vertrouwen gehand haafd blijft zal met een normale vraag rekening kunnen worden gehouden, welke de schommelingen in de bezet ting beperkt zullen houden. In het alge meen liep de situatie in de Goirlese textielindustrie in 1952 in meer of min dere mate parallel met die in 4e wol industrie. x Het jaar 1952 zette voor de zoolleder- ir.dustrie uitermate slecht in. Naarmate in het tweede halfjaar de bedrijvigheid in de Schoenindustrie toenam, steeg de vraag naar leder en trokken de prijzen aan Moeten de resultaten van 1952" ais slechts worden beschouwd, voor 1953 ziin de vooruitzichten evenmin onverdeeld gunstig, zolang er geen evenwicht is tus sen de huiden en lederprijzen. Voor de schoenindustrie heeft het af gelopen jaar een verheugende opleving en een bevredigend herstel te zien gege ven. Ai met al kan op een betrekkelijk bevredigend jaar teruggezien worden. De schocnenprijzen hebben een geringe stijging ondergaan, doch er is geen reden om aan te nemen, dat zij zich opnieuw zouden gaan bewegen naar een niveau, dat i.v.m de beperkte koopkracht fnui kend voor de afzetmogelijkheden zou zijn. Naast de afzet op de binnenlandse markt heeft ook de export van de schoenindus trie zich gunstig ontwikkeld. In de metaalnijverheid was de produc tie alsmede de afzet over het algemeen gedurende 1952 niet onbevredigend. I.v.m. een geleidelijke vermindering van de binnenlandse afzet werd in ruimere mate dan in vorige jaren aandacht be steed aan een vermeerdering van de export. Voor de steenindustrie was het verloop minder gunstig dan in 1951 De vraag naar metselsteen bleef achter bij de nog steeds toenemende productie. Mede* tengevolge van het vroeg invallen van de winter moet met een verdere stijging van de voorraden rekening worden gehouden. Omtrent de toekomst valt weinig met ze kerheid te zeggen. De vooruitzichten voor de export naar België zijn weinig bevre digend. T.a v. de bedrijvigheid in de confectie- industne deelde de heer Mannaerts mede, dat deze zich in de loop van het jaar geleidelijk ontwikkeld heeft tot een zo danig niveau dat van een bijna volledige bezetting kan worden gesproken. De sigarenindustrie maakte in de aan vang van het afgelopen jaar «en periode van bedrjjfsslapte door, well* niet kon worden toegeschreven aan de normale seizoensinvloeden. De accijnsverlaging be vorderde een herstel van de normale af zet op de binnenlandse markt. De export mogelijkheden deden zich in de tweede helft van het jaar gunstig -mor; vooral naar Belgie werd een groot kwantum si garen uitgevoerd. Voor de verschillende branches van de detailhandel is het jaar 1952 in het alge meen niet ongunstig verlopen. CottiCa, Amsterdam naar Georgetown, 5 oo 410 mijl WZW van Madeira. Falrsea, Rotterdam naar Sydney, 4 te Mel bourne. Jöhan van OldenbameveM, Melbourne naar Amsterdam, 5 van Pt. Said. Oranje, Amsterdam naar Djakarta, pas seerde 5 Kaap Elba (Rode Zee). Oranjestad. Cristobal naar Amsterdam, passeeerde 5 Azoren. Ryndam 5 van New York naar Rotterdam. Waterman, Rotterdam naar Pusan, pas- seerdee 5 oueseant. eigendom is van de gemeente Rotter dam. En een stuk van de Schiedamse grond is weer eigendom van het plaatse lijke polderbestuur. Wc geven onmiddellijk toe, dat dit de situatie nog ietwat ingewikkelder maakt. Desondanks wil het er bij ons niet in, dat aangezien de grensregeling nog wel minstens vijf jaar op zich zal laten wachten, het niet met een beetje goede wil en dat beetje zand mogelijk zal zijn, een situatie te scheppen, de grenslijn tussen twee grote steden waardig, zodat in een stuk Schiedam en Rotterdam, ge legen aan een druk bereden ryweg, ja de hoofdverbindingsweg tussen deze twee steden, niet zulk een deprimerende toe stand bljjft heersen. Men zal natuurlijk niet met een beetje zand kunnen volstaan. Maar wat het oog thans te zien krijgt, nu het water het er van het land gewonnen heeft, is o.a. be schamend. Dan is er nog iets. Hoeseer hier drin gend behoefte is aan een recreatie- den deze percelen grond aan de gemeente te verkopen. Aangezien de percelen grond binnen het goedgekeurde uitbreidingsplan in hoofd zaak binnen de grenzen dezer gemeente zijn gelegen, stellen 3. en W. de Raad voor, tot aanleg van deze percelen over te gaan. gelegenheid voor de jeugd, is dezer da gen wel bewezen, toen deze van het ta lud van de Rotterdamsedijk een rutsch- baan maakte. Op Schiedams grondgebied werd hier aan. omdat in de hitte van het spel een rozenstruik vernield was, spoedig een einde gemaakt. Eerst werd er een po litieagent neergezet, om het glijbaantje spelen te verbieden en daarna kwam een andere agent pekel strooien. Welk 'een mooie gelegenheid biedt de Hogebanweg, om een eenvoudig speel terrein aan te leggen, waarop talrijke kinderen zich vermaken en bovendien te zorgen dat de velen, die zich nu langs de dijk van de ene gemeente naar de andere moeten begeven, niet langer nat te en besmeurde voeten behoeven te ha len. We zijn geen pessimisten, maar we hebben zo het idee, dat de situatie aan de Hogebanweg pas over tien jaar ge regeld zal worden. In die tien jaar groeit een jeugdgeneratie op, die zich het Ster- rebos ontnomen en zich voor de toe komst het nieuwe recreatieoord in Ke thel beloofd ziet. We zouden zo zeggen, grootse plan nen als de Maasboulevard moeten wor den uitgevoerd. Daar zal het nageslacht ons dankbaar voor zijn. Doch ook het huidige geslacht heeft rechten, het op groeiende inbegrepen. Hiervoor mag men ook wel oog heb ben. Wil men effectief tegen de verwilde ring van de jeugd strijden, dan moet de jeugd gelegenheid tot spelen hebben. Is de Hogebanweg nu niet iets voor de Schiedamse Gemeenschap, om even tueel in samenwerking met haar zuster vereniging in Rotterdam, te dezer zake een zegenrijk initiatief te nemen t DAMWACHTER. eaderin\^a^aanri«^onriIehriUdeiï v,er; datla-overschQt toch als inkomen wordt gaaering /an aandeelhouders der Lahad belast en de fiscus dus aan ziin trAk- Dam Cult. Mij werd medegedeeld, dat komt. 1 U trek ™l8?h de onderneming ver- Hoe staat het nu met Lahad Datu? De TT j T- haar logste beursoverzichtonderneming is verkocht. Er is nog ni«t freSfri^f riinr;ariVr d€r Wer" Hu- besloten tot liquidatie over te gaan Het brecht, dat de onderneming verkocht is.staat op dit tijdstip zelfs geenszins vast, GELOOFT men in Schaepman's le- j venswerk, wil men het doorzetten en in 's lands belang aannemelijk maken voor jongeren, dan is het: „hanr den uit de mouwen" en wordt de oor spronkelijke staatsman, die nieuwe we gen ging en nieuwe oplossingen zocht voor de vragen van zijn tijd, het best ge- eerd door wat dank zij zijn zwoegen werd geërfd, opnieuw te verwerven door eigen, harde inspanning, in de eerste plaats door een helder, realistisch antwoord op de vragen van de zoekers van onze dag. Daarvoor zijn nodig „niet alleen de de gelijkheid, maar de breedheid", om Schaepman's eigen woorden te bezigen waar hij aan toevoegde: „Ik spreek hie: niet van de zonderlinge breedheid onzer 'mg. die geen grenzen kent of ze, waar uitwïs- dagen, van de zonderlinge vrijzinnigheid D4GBIAO VOO* SCH DA V f* OVSTAtAI V 75ste Jaargang No. 22042 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende «lvertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer J cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adver»entie-,wezen. sen onmogelijk blijkt, verflauwt. Neen, breedheid en degelijkheid zijn hier de uitkomst van een zelfde hoedanigheid: wetenschap van beginselen". Schaepman's tegenstrevers hadden in zijn tijd de naar bedoelde aardigheid hem, de priester, bij herhaling in één adem te noemen met de Lamennais. Zij vergaten, dat indien het bevoegde kerkelijk ge zag dwalingen of afwijkingen veroordeelt in een leer of beweging, het daarom niet al wat daar goeds in schuilen kan, ver werpt. De aartsreactionnair Metternich wist dadelijk heel goed, dat in de ency cliek „Mirari vos" juist die politieke denkbeelden niet veroordeeld waren, die hij zo gaarne gebrandmerkt had gezien. En Schaepman verwierp geen na „Mirari vos" verschenen encyclieken, omdat daarin denkbeelden stonden, waarin La mennais wel enige van zijn gedachten zou hebben herkend. De grimmige humor wil, dat de Argen tijn Mienville niet lang geleden een boek publiceerde met de duidelijk insinuerende titel: „De Lamennais a Maritain" en dat de Spanjaard Juan Pablo Lopez die aanval nog eens herhaalde in zijn pas verschenen ..El Mito Maritain". Ook Maritain zoekt nieuwe wegen; niet weinig jongeren blijken door zijn op lossingen geboeid, ook in Nederland, ge lijk sommige publicaties overduidelijk be wijzen. Bü de bestrijders van Maritain som migen niet ten onrechte verschrikt door de uitwerking van zijn geschriften gaat het er Spaans toe. Maar, Nederlan ders hebben er niets van te leren; het is een schaduw-bokspartij, die met de Ne derlandse werkelijkheid weinig te maken heeft. Maritain is een wijseeer, geen histori cus. Dat laatste was Schaepman wel en het is geen toeval, dat het juist de his toricus Nuyens was, die hem voor eigen partij-formatie direct, bijviel op grond, naar hij uitdrukkelijk schreef, van zijn historische studiën. Maritain is een Thomistisch geschoold denker, maar het is alweer merkwaardig, dat juist een Nederlands Thomist van naam, de toenmalige Nijmeegse hoogle raar F. Sassen, hem reeds in 1934 „jam merlijke afdwaling met betrekking tot de politieke organisatie van katholieken" toeschreef en kort daarop nog eens ver zekerde, dat de Franse wijsgeer niet vreemd is aan een eenzijdig-rationalisti- sche uitleg van het Thomisme, dat hem geleid heeft tot een voorbarige begrip pen-constructie, die haar steunpunt in de werkelijkheid mist. Thomistisch den ken, zo ongeveer schreef professor Sas sen. wil zeggen: realistisch denken, óók in de staatsleer en het reële in de staats leer is de bevordering van het algemeen welzijn in dit land en in deze tijd. Dit is Schaepman's grondgedachte ge weest en zo hebben al de grote Neder landse katholieke leraren, die na hem zelfstandig hebben gedacht en gewerkt een Beysens en Nolens, een Struycken, een Van der Grinten en anderen het ge leerd. En het wordt hoog tijd, dat de discussies worden geheven op het vlak, waarop zij die hebben geplaatst, waar men tot dusver de priester zo niet haatte en verachtte, dan toch zelden ver trouwde en op zjjn best burgerlijk be leefd duldde. Aan die toestand heeft Schaepman een einde gemaakt, voor zover de anti-katho lieke haat ooit geheel eindigen kan. Zijn sterven ontlokte de Calvinistische minis ter-president Kuyper een aan het Stabat De verwarring tussen begrippen als „katholieke politiek" en „politiek" van ka tholieken" of „katholiek" en „kerkelijk", begrippen, die Schaepman en na hem de realistisch redenerende katholieken zo zuiver en fors hebben geformuleerd, is niet van de lucht en blijkt tal van hoof den op hol te brengen in ons land, na de afschuwelijkste ravages te hebben aan gericht onder katholieken elders, die zich alleen kunnen verontschuldigen, omdat zij geen Schaepman of Beysens hebben gehad. Zo het boek van Lector van Wely de discussies over partij-formatie weer "doet terug voeren op realistisch-wetenschap- pelijk terrein heeft de schrijver de ver dienste gehad daaraan door zijn tekening van Schaepman, mede de stoot te hebben gegeven, Over Schaepman, de priester, heeft pa ter Van Wely niet gezwegen. Terecht, want door zijn talenten en karakter, zijn woord en voorbeeld heeft Schaepman, misschien meer dan één priester te on- zent na de Hêfvorming, de katholieke geestelijkheid niet slechts doen eerbiedi gen, maar gepopulariseerd in middens, Mater ontleende, spontaan geseinde stro fe als uiting van deelneming: „Wie zou niet wenen?". Schaepman was de levende weerleg ging, van Lord Brougham's vrees, dat politiek optreden het priesterlijk karak ter moet aantasten. Maar. de priester-staatsman heeft het leed geleden, niet slechts te gelden als onkerkse geestelijke, maar ook lang als suspect te worden beschouwd. „Een el lendig lot", schreef hij op zijn levenseinde weemoedig, „en ik gun het niemand". Wie geen vat op hem konden krijgen, herinnerden er aan, dat hij, evenals La mennais gedispenseerd was van het bre- vier-gebed. De boze bedoeling was dui delijk, maar de boosaardigen vergaten één ding: tijdens zijn priesterleven heeft Lamennais van die dispensatie nimmer gebruik gemaakt. Of Giraud gelijk heeft, dat hij haar kreeg door bemiddeling van de Chateaubriand, of Mourret die als bemiddelaar de Lamartine noemt, beide historici verzekeren, dat deze dispensatie met werd gebezigd. En hoe weet men, wat Schaepman op dit punt werkeliik heeft gedaan? De vraag mag gesteld, want dr Persyn, die meedeelt, dat Schaepman niet gere- geld elke dag Mis las (11,598), haalt daar vóór (O.c. 476) een passage aan uit Betsy Belpaire's dagboek, waaruit redelijker wijze precies het tegenovergestelde kan worden afgeleid. Zodra men trouwens komt op een terrein, waar vrijheid heerst en die was er voor Schaepman, zowel voor Mislezen als brevierbidden, als hij ten aanzien van het laatste door de bevoegde autoriteit was gedispenseerd is voorzichtigheid in oordeel eis. Wat de Navolging op dit punt leert (IV, 3, 3), is niet verouderd, gelijk men zien kan in Masie Ward's recente „Return to Ches terton." Pater van Wely geeft over Schaepman de getuigenissen van een priester en een leek, die hem intiem hebben gekend. Nolens noemde Schaepman een „innig- vroom priester" en Mr van Berckel schreef over hem: „Zulk een priester vindt zijn weerga niet". Nog merkwaardiger is, wat de Domini caan citeert uit een vers na het overlij den geschreven brief van een van Schaepman's leerlingen, die hem in de laatste o'genblikken bijstond: „Wat heb ik hem bewonderd tijdens zijn ziekte in alles, maar vooral, en U. die hem kent, kan ik het schrijven, in zijn heiligheid"... In het land, waar de morgensterren el kaar toezingen, hervonden zich Ariëns en Schaepman. De pastoor schreiend bij het heengaan ver weg van zijn meester, de leraar op het sterfbed zijn staatkundige plaats vermakend aan de verscholen leer ling. Zo Pater van Wely's boek met name de staatsman Schaepman weer leven doet, lijkt niet alleen een katholiek, maar nog meer een landsbelang gediend. Want. hij is nu en in de naaste toekomst voor Nederland belangrijker dan hij tiidens zijn leven is geweest. p K. 1) Jos. van Wely, O.P. „SCHAEP MAN". Uitg. Paul Brand, 1952, 663 bl. met 72 afbeeldingen, Voorts wordt aan cliënten het advies ge- geven op 300 pet niet te verkopen en een j eventuele liquidatie rustig af te wachten Deze uitlating geeft ons aanleiding even in te gaan op de fiscale zijde van een liquidatie van een N.V. voor de aandeel houders. In het algemeen realiseren, naar ons gebleken is, noch aandeelhouders, noch vele commissionnairs in effecten, noch personen werkzaam in het bank- en effectenbedrijf zich wat de gevolgen van een liquidatie van een N.V. voor aandeel houders zijn. Art. 31 van het Besluit op de Inkomsten belasting bepaalt, dat als opbrengst van roerend kapitaal o.a. worden beschouwd liquidatie-uitkeringen van vennootschap pen, welker kapitaal geheel of ten dele in aandelen is verdeeld. Als opbrengst geldt dan het bedrag, waarmede deze liquidatie uitkeringen het gestorte kapitaal te boven gaan. Indien bijv. een particulier een aan deel in een N.V., groot 1000 voor 250 pet heeft verworven en hij ontvangt bij liquidatie van deze N.V. een uitkering van 300 pet van het nominale bedrag van het aandeel, dan ontstaat voor hem een belastbaar inkomen van f 2000. (Hierbij is aangenomen, dat het gestorte kapitaal 1000 per aandeel is geweest en er geen sprake is van aanmerkelijk belang). Dit inkomen wordt op verzoek afzonderlijk belast op de voet van art. 48, d.w.z. mat het percentage, dat geheven wordt van de laatste 600 van het volgens de tabal belaste gedeelte van het zuiver inkomen. Dit percentage bedraagt echter niet min der dan 20, noch meer dan 40. Bij een belastingpercentage van 40 is in het on derhavige geval dus f 800 belasting ver schuldigd. De behaalde koerswinst be draagt 500, zodat per saldo het verlies op de transactie 300 beloopt. Het besluit op de Inkomstenbelasting bevat voorts in art. 38 een bepaling welke ten doel heeft te voorkomen, dat als er een liquidatie-uitkering in het vooruit zicht Is, getracht wordt de Inkomsten belasting op de liquidatie-uitkering te ontlopen door de aandelen tijdig te ver kopen. De winst welke bij verkoop van aan delen wordt behaald, is geen inkomen. (Dit uiteraard afgezien van de winst bij verkoop binnen een jaar behaald en bij aanmerkelijk belang). Stel er wordt een aandeel van looo in een N.V., welke in liquidatie is getreden of waarschijnlijk binnenkort in liquidatie zal treden, ver kocht tegen 2500. Nemen wij aan, dat dê nieuwe verkrijger is een binnenlandse belastingplichtige, die bij de verwerving van het aandeel in de uitoefening van een bedrijf of beroep heeft gehandeld. In dit geval zal de fiscus bij deze belastingplich tige bü liquidatie slechts als winst kunnen belasten het verschil lussen de liquidatie uitkering, zeg 3000 en de betaalde koopsom ad 2500. De fiscus zou dus, in dien er verder niets was bepaald in het Besluit op de Inkomstenbelastig. het groot ste gedeelte van de belasting welke hij in gevolge art. 31 moet ontvangen, niet binnen krijgen. Ten einde dit bezwaar te ondervangen, is in art. 36 in lid 2 een bepaling opge nomen, welke inhoudt, dat bü de verkoop van aandelen in een vennootschap welke in liquidatie is getreden, of waarschünlük binnenkort in liquidatie zal treden, het be drag, dat ontvangen wordt boven het ge middeld op de aandelen gestort kapitaal, als inkomen wordt beschouwd Deze be paling geldt echter niet indien de nieuwe verkrijger is een binnenlands belasting plichtige, die bij de verkrijging niet in de uitoefening van een bedrijf of beroep heeft gehandeld. Dit is logisch, omdat bij een dergelijke belastingplichtige het liqui- of een dergelük besluit tot liquidatie ooit zal worden genomen. Het bestuur zou een andere onderneming kunnen kopen of zou van de maatschappij eeti beleggingsmaat schappij kunnen maken. Voor aandeel houders zou liquidatie, zoals uit boven staande uiteenzetting blijkt, een leüjke belastingheffing met zich brengen. Vooral degenen die op een hoge koers aandelen hebben gekocht of nog zouden kopen, zouden kans lopen ernstig getroffen te worden. Het bestuur zal er o.i. naar moeten streven een bod te verkregen op de aan delen. Dit bod zou zonder fiscaal nadelige gevolgen kunnen worden uitgebracht door een belastingplichtige die de aandelen voor zijn bedrjjfg. „f beroepsvermogen verwerft. (Met de aandelen Van Mierlo er het bod van De Twentsche Bank is dit ook geschied). Dan kunnen de aandeel houders de belasting, welke zjj b(j liqui datie verschuldigd zouden zjjn ontlopen. In het geval van Lahad Datu treft de werking van de art. 31 en 33 Besl. in komstenbelasting aandeelhouders trou wens wel zeer hard. In November 1933 werd het gewone aandelenkapitaal met 90 ?Ci gmeed.UC€er<i van f 1 millioen tot 100.000 ter dekking van geleden ver- 'iez®E- Nu zou men wellicht logisch ge dacht aannemen, dat aandeelhouders Lahad Datu er juist goed afkomen, om dat als gestort kapitaal toch wel zal moe ten gelden het bedrag, dat bij de uitgifte van de aandelen is gestort. Helaas denkt de Hoge Raad er anders over. Volgens een arrest van enkele jaren geleden is de oordeel- dat het gedeelte van het Indertijd gestorte kapitaal, dat later 1» aangewend tot dekking van geleden ver liezen, niet als gestort kapitaal geldt. Door de jongste herkapitalisatie, welke Lahad Datu heeft doorgevoerd, is de fis cale positie van aandeelhouders bij een eventuele liquidatie iets verbeterd. Op de gewone aandelen van 100 is een bonus van 65 in aandelen uitgekeerd. Het ge storte kapitaal is hierdoor dus vergroot. Of wellicht ingevolge de op handen zünde verlenging van de mogelijkheid tot her kapitalisatie de Lahad Datu nog eens zal kunnen herkapitaliseren, zal van de be palingen van de" wet afhangen. BU de jongste herkapitalisatie van Dec. 1952 kon men niet verder dan 65 bonus op 100 gewone aandelen gaan, omdat het fiscaal zuiver vermogen zulks niet toeliet. Slechts indien de nieuwe wet Herkapita- Iisatie de peildatum voor het fiscaal zui ver vermogen niet op 1 Januari 1951 stelt, of minder reserves dan 50 pet na her kapitalisatie eist, zal Lahad Datu nog eens een tweede keer kunnen herkapitaliseren. De koers van Lahad Datu voor de divi denduitkering van de bonus ad 65 pet plus 21 pet in contanten op de gewon- aandelen was 318 bieden. De eerste bied- koers ex-dividend was Vrijdag j.l. 300 b. Of deze koers gerechtvaardigd is, hangt op de eerste plaats af van de prijs, welke de onderneming heeft opgebracht en op de tweede plaats van de fiscale positie, waarin een koper bij eventuele liquidatie zou komen te verkeren. Nu de verkoop blijkens het in de aanvang van dit artikel aangehaalde beursbericht (de heer v. d. Werff is commissaris van Lahad Datu) heeft plaats gevonden, lükt het ons een dringende noodzaak, dat directie en com missarissen onverwijld in een bericht aan aandeelhouders mededelen tegen welke prijs de verkoop is geschied. Voorts dienen zij mede te delen, wanneer de transfer op basis van de betalingscondities en de thans geldende transfervoorschriften kan wor den tegemoet gezien. fVan onze correspondent) Op de bewaakte overweg in de Deven ter Straatweg te Zwolle zjjn vanmorgen dertien mensen slechts op het nippertje aan de dood ontsnapt. Een bus van de N.V. Salland, die uit Deventer kwam, |s daar namelijk door de Diesei-eiectrische trein van 9.34 uur naar Groningen aan de achterzijde gegrepen. De bus had gestopt voor de gesloten bomen om de trein uit Almelo te laten passeren. Toen deze voorbü was en de overwegwachter de afsluitbomen omhoog draaide, zette de chauffeur zün wagen weer in gang. Op de overweg gekomen zag hü echter tot zijn ontsteltenis de diesel uit Zwolle vlak bij zich. Gelukkig verloor de man geen moment zijn tegenwoordigheid van geest, dooh gaf hij terstond vol gas. Zodoende was de bus büna geheel de gevaarlüke rails ge passeerd, toen de trein haar bereikte. Zij werd nu alleen aan de achterzijde ge grepen. Hoewel de beschadiging ernstig was, vielen er geen persoonlijke slacht offers te betreuren, Slechts een van de twaalf inzittenden was door glasscherven licht gekwetst. Het treinstel was van voren licht be schadigd en is daarom uit de dienst ge nomen. De reizigers konden met een vol gende trein in de richting Groningen hun reis voortzetten. ROTTERDAM, 6 Januari. Vette koeien en ossen (naar schatting 650 stuks), gebrulksvee w.o. 125 t. b. c. vrij (naar schatting 711); vette kalveren (naar schatting 60); graskalveren w.o. 51 t. b. c. vrij (naar schatting UB); nuch tere kalveren 615, varkens 27, paarden 92, veulens 7, schapen of lammeren 595, bokken of geiten 26. Totaal aanvoer 30»s dieren Prijs per kg.: vette koelen le kwal. f 2.74 a.M, Se kwal. 2.6O--2.70, 3e kwal. ƒ2.16— 2.30, vette kalveren resp. 3—3.10. 2.80—2.90, 2.59—2.70, slachtpaarden resp. ƒ2, 1.85. f 1.70. Prtje per uw: graakalveren ie kwal. 400, 2e kwal. SM. 5e kwal. 250. nuchtere kal veren resp. f 47, 42, schapen resp. 120. 100. lammeren resp. f 95. 85. 70. kalfkoeie-. en melkkoeien resp. /1200 1050, J 875, va-' koeien resp. 825, ƒ725, 600, vaarzen rtf j. 900, 800, 680, pinken resp. 625, X- «00.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2