Neder 1. Spoorwegen hadden gunstig jaar Ongevallencijfer in dalende lijn Geen directe dollarhulp meer voor W. Duitsland? Studentenorkest debuteerde NG- SLAGEN Perscensuur in Lager onderwijs telt duizenden vacatures De komende zuivering in Oost-Duitsland Mossadeq stelt vertrouwenskwestie Weer onlusten in Perzië Bewonderenswaardige prestatie DINSDAG 6 JANUARI 1953 PAGINA S Meesten door tijdelijke leer krachten vervuld REDELIJK GOEDE SALDI AAN VALUTA EN DOLLARS TAKEL SCHOOT UIT RAILS Arbeider ernstig gewond REFERENDUMVVER KERKE AIS KEN PACHT Geen slachtoffers onder de topleiding? BEDRIJFSPENSIOEN FONDS VOOR BAKKERS VERPLICHT GEEN NIEUWE GEVALLEN VAN KINDERVERLAM MING MEER van Uit de onlangs verschenen „Medede lingen" van het. departement van O., K. en W. blijkt o.a. dat er op 16 September j.l. bij het lager onderwijs in totaal 2381 vacatures waren (daaronder begrepen het afwezig zijn wegens ziekte, zuivering militaire dienst, enz.), die voor een deel tijdelijk werden vervuld door in totaal 3047 leerkrachten. Het aantal vacatures in het verplichte personeel bedroeg in totaal 1464, in het boventallig-personeel 457, afwezig we gens ziekte, zuivering, militaire dienst, enz. waren 1360. Onderscheiden naar de richting waren er, wat het verplichte personeel betreft, bij het openbaar onderwijs 957 vacatures, bij het R.K. 221, bij het Prot.-Chr. 239 en bij andere bijzondere scholen 47. De vacatures werden tijdelijk vervuld door in totaal 929 gehuwde vrouwen, 23 voorlopig gepensionneerden, 134 defini tief gepènsionneerden en 1961 andere tijdelijk aangestelde leerkrachten. Van de 929 gehuwde vrouwen waren er 462 werkzaam bij het openbaar onderwijs, 254 bij het R.K., 177 bij het Prot.-Chr. en 36 bij andere bijzondere scholen. Van de 961 andere tijdelijk aangestelde leer krachten waren er 1140 werkzaam bij het openbaar onderwijs, 465 bii het R.K., 314 bii het Prot.-Chr. en 42 bij andere bijzondere scholen. In Egypte is van Zondagavond af cen suur ingesteld op alle uitgaande en bin nenkomende persberichten, aldus heeft Maandagavond luitenant-kolonel Anwar Sadat, een militaire woordvoerder, mede gedeeld. Hg verzekerde buitenland*- cor respondenten dat zij „volledige vrijheid zouden blijven genieten en ingelicht zul len worden over eventuele doorhalingen". Kolonel Sadat zeide, dat men zich niet of slechts weinig met de kopij van buiten landse correspondenten zal bemoeien, be halve met betrekk-'og tot militaire aan gelegenheden. De regering zou trachten vertragingen bij het doorgeven van bin nenkomende berichten te voorkomen. Egypte is nog steeds in staat van beleg, afgekondigd op 26 Januari 1952 na de wanordelijkheden in Cairo. Gisteren werd het haanvak Arnhem Zutfen in electrisclie exploitatie geno men, wat betekent, dat de streek tussen Arnhem en Zutfen een aanzienlijk betere spoorwegverbinding heeft gekre gen. In Mei 1959, als ook de electrificatie van het baan vak ZutfenZwolle, gereed zal zijn, wordt het gehele traject Arn hem—Zwolle officieel in gebruik geno men met een feestelijke openingsrit. De eerste electrische trein uit Arnhem komt Zutfen binnen. Op de achtergrond links de voetbrug en rechts de spoorbrug over de IJssel stoom geheel bij de Ned. Spoorwegen ver dwijnen. Zoals te verwachten kon de heer Den Hollander in deze Spoorweg-revue de ongevallen, die in de periode Novem ber en December voorkwamen, niet on gemerkt passeren. Hoe zeer hij die ook bleef betreuren, hij handhaafde ondanks de gemaakte „menselijke fouten" het vertrouwen in zijn personeel, waaraan hij voor de geleverde prestaties in het alge meen een eresaluut bracht. Hij wees er met voldoening op, dat volgens de statis tiek 1952 ook wat de onregelmatigheden betreft, toch een gunstig jaar is geweest. Bij een indexcijfer van 100 in 1935 was het aantal ongevallen door menselijke fouten in 1952 53,87 en door technische storingen 81. In het komende jaar zal het Spoorweg museum, dat in hel vroeger Maliebaan station in Utrecht wordt ingericht, ge reed komen. Naast een uitbeelding van het verleden wordt in (je linkervleugel van het gebouw een voorstelling gegeven van de komende ontwikkeling geduren de de jaren 1953 t'm 1958. zeker of er voor het einde van het lopen de begrotingsjaar nog meer geld zou wor den toegewezen. De ambtenaren verklaarden, dat West- Duitsland zijn aandeel zal blijven ontvan gen in de indirecte hulp in de vorm van „off-shore procurement" orders, en dat het vrij zeker zou zijn, dat dergelijke orders voor dat land belangrijk zouden toenemen wanneer het tot de Europese Defensie Ge meenschap zou zijn toegetreden. Het is mogelijk, dat West-Duitsiand in het volgende begrotingsjaar geen recht streekse steun in de vorm van dollar schenkingen zal nodig hebben, maar dat het indirecte hulp zal krjjgen in de vorm van contracten, die dollars opbrengen, al dus wordt door goed-ingellchte ambtena ren te Washington verklaard. Zij zeiden, dat West-Duilsland zich thans in een gezonde economische positie bevindt en redelijk goede saldi aan buitenlandse valuta en dollars heeft. Dit zou volgens de ambtenaren reden kunnen zijn dat er in het nieuwe programma voor hulpverlening aan het buitenland voor het begrotings jaar 1953/'54 geen rechtstreekse dollar hulp voor West-Duitsland zal worden uit getrokken. Men is thans bezig met de uitwerking van de laatste bijzonderheden van de glo bale plannen voor militaire en economi sche hulp in het begrotingsjaar, dat in Juli a.s. begint, die binnen enkele weken door president Truman aan het Congres zullen worden voorgelegd. West-Duitsland heeft onlangs een toewijzing van ongeveer 8 22 millioen aan economische hulp uit het vorige programma ontvangen. Het was niet Gistermorgen werd de 27-jarige arbei der R. P. in een Apeldoornse machine fabriek ernstig gewond, toen de takel, waaraan een condensator van bijna drie ton hing, uit de rails van de loopbrug schoot. De arbeider kreeg de takel-stellage ge deeltelijk op zijn hoofd, waarna hij tegen de grond sloeg. Met een diepe hoofdwon de, een zware hersenschudding en een shock werd hij naar het Juliana-zieken- huis vervoerd. Een mede-arbeider, die P. hielp met het transport van het zware gevaarte, kon door tijdig terzijde te springen het vege lijf redden. De politie stelt naar de oorzaak een onderzoek in. In de kerk van het rectoraat Kaalheide te Kerlcrade zullen geen banken meer worden verpacht. Dit is het resultaat van een referendum dat door de paters Min derbroeders Conventuelen van Kaalheide was georganiseerd. Zij hadden huis aan huis stembriefjes bezorgd. De meerder heid van de parochianen sprak zich bij deze stemming uit tegen het verpachten van de kerkbanken. Westberlijnse functionarissen verwach ten dat de in Oost-Duitsland aangekon digde zuivering in het voorjaar zal plaats vinden. Bij dit proces, zo neemt men aan, zullen vermoedelijk slechts tien of elf commu nisten betrokken zijn, waaronder waar schijnlijk geen der zeven hoogste leiders van Oost-Duitsland en de communistische partij de S.E.D.. De functionarissen zeiden, dat in Oost- Duitsland het vooronderzoek van een pro ces tegen Merker een vóór-oorlogs lid van het politieke bureau van de Duitse com munistische partii, en Mueller, gewezen Weslduitse communistische Bondsdag- afgevaardigde, geëindigd is. Over de an dere negen communisten die berecht zouden worden gaven de Westberlijnse functionarissen geen bijzonderheden. Volgens het partijblad „Einheit" is pro vinciale partijfunctionarissen aanbevolen de partijdiscipline beter in acht te nemen. Hst blad klaagde over „wijdverspreide passieve ongehoorzaamheid met betrek king tot de besluiten van het centrale be stuur van de partij". Westberlijnse bladen deelden Maandag mede, dat de Oostduitse regering eer. On derzoek naar de houding van hoge func tionarissen van het ministerie van de ma chine-industrie en d3l van energie had beëindigd. Volgens deze bladen hadden Oostduitse functionali»sen verklaard dat deze ministeries „traag en slordig" wer- Premier Mossadeq verklaarde gisteren in een rede voor Radio-Teheran, dat hg vandaag aan het parlement een vertrou- wensmotie inzake zfln beleid zou vragen. HU besloot tot deze stap na bet optreden van een aantal gedeputeerden, die Zondag jl. een motie indienden, welke "duidelijk vastgesteld wenste te zien. dat Mossadeq's uitgebreide volmachten niet het recht tot kamerontbinding impliceerden. Mossadeq wenste in zijn rede de indruk weg te nemen, zo zeide hij, als zou het parlement verdeeld en zijn positie ver zwakt zijn. Hij voer uit tegen de genoem de afgevaardigden, die hij huurlingen van vreemde machten noemde, wier handen besmeurd waren door het bloed van de martelaren van 21 Juli (de dag, waarop Mossadeq met geweld weer aan de macht kwam). Kort na deze rede werden alle parle mentsleden per radio uitgenodigd om de zitting van vandaag bij te wonen. Bij de jongste onlusten in Teheran, op Zondag en Maandag jl., tussen de zgn. Pan-Iraanse beweging en communisten viel één dode. Er werden 55 mensen ge wond, waarvan ongeveer de helft nogal ernstig. De politie arresteerde 12 rad draaiers. Ook in Koem, 65 km. ten Zuiden van Teheran, is de toestand nog steeds niet rustig. Hier braken ernstige vechtpartijen uit tussen aanhangers van de Fedayah Is lam en communisten na de terugkeer van een der Mohammedaanse leiders, die in Wenen het „Vredescongres" had bijge woond. Een passende reactie! Gisteren vielen hier nog twee doden. De onder minister van justitie is naar het toneel der ongeregeldheden vertrokken om de situatie op te nemen. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Mol (K.V.P.), in ver band met de regeling, waarbij de tuber- culose-infectie van verpleegsters en leer ling-verpleegsters wordt erkend als be roepsziekte in de zin der Ongevallenwet, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het volgende geant woord Inderdaad ieidt de regeling, waarbij de tubereulose-infeotie als beroepsziekte in de zin der Ongevallenwet 1921 is erkend, bij recidives tot beslissingen, welke na delig voor de betrokkenen zullen zijn, indien het loon, dat verdiend werd teil tgde van de recidive, hoger is dan dat, hetwelk verdiend werd toen de primaire infectie plaats vond. De minister acht het sociaal niet ge heel bevredigend, dat. indien een leer ling-verpleegster een tuberculose-infectie oploopt, het. leerlingensalaris door toe passing van artikel 7, eerste lidder On gevallenwet 1921 de basis blijft voor de uitkering krachtens deze wet, indien de Onregelmatigheden ie treindtat* per mltllocn «(gelegde kAomtten enigd in de Landelijke Specialisten Ver eniging voorlopig overeenstemming be reikt ten aanzien van de na 1 Januari 1953 geldende tarieven. Een klein deel der specialisten echter, die in het afge lopen jaar de Landelijke Specialisten Ver eniging hebben verlaten, brengt thans voor de behandeling van ziekenfondspa tiënten een afwijkend en hoger tarief in rekening. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft hiervan met grote be zorgdheid kennis genomen, aangezien door dit optreden de belangen van de verzeker den bij de algemene ziekenfondsen in ern- ■tigo mate zouden kunnen worden ge schaad. Dit spreekt te meer, daar de al gemene ziekenfondsen alles in het werk hebben gesteld teneinde ook met deze specialisten tot overeenstemming te ko men en de regering van mening is, dat een herziening van bet honorarium, zoals de betrokken specialisten dit wensen, on der de bestaande omstandigheden niet verantwoord zou lijn. De regering, die gezien ook de houding van de meerderheid der specialisten to( het laatste ogenblik mocht veronderstellen, dat alsnog over eenstemming zon worden bereikt, kan in het belang van de volksgezondheid niet nalaten met grote spoed maatregelen voor te bereiden, welk* nodig zullen zijn om aan de bestaande situatie bet hoofd te bie den. Hierbij zal er naar worden gestreefd de belangen van de verzekerden veilig te stellen". Sedert gistermorgen acht uur weigeren ook de Bredase specialisten, die allemaal zgn aangesloten bij de (afgescheiden) Ne derlandse Vereniging van Specialisten (N.V.V.S.) hun fondspatiënten die door de huisdokters naar hen zijn verwezen, te behandelen zonder contante betaling. Zjj nemen dus geen genoegen meer met de toestand zoals die tot 1 Januari j.l. be stond en waarbij na afloop van ieder kwartaal de totale rekening werd gepre senteerd aan de ziekenfondsen, waarbij de patiënten zijn aangesloten. Men weet dat de achtergrond van dit conflict is dat de N.V.V.S.-specialisten slechts hun medewerking aan de fondsen wilden blijven verlenen als een ander ta rief werd vastgesteld en bovendien af stand zal worden gedaan door de fondsen van de zogenaamde progressieve korting Toch zouden de Bredase specialisten het voorbeeld van hun Tilburgse collega's, die Wie de oude muze in de studentenwe reld afgestorven waande, hoorde gister avond een wekroep die als de schelp van Poseidon en zijn zoon Triton weerschalde. Dit imperatief gebaar kwam in dit geval van dirigent Yvon Baarspul. aan wiens initiatief het te danken is. dat een zeven tigtal in den lande verspreide en sterk uiteenlopende krachten tot de harmonie van een orkest verenigd werden en zich onder de naam van Ned. Studenten Or kest voor het eerst in het Haarlemse Con certgebouw aan onze muziekwereld pre senteerde. In vroeger tijden waren studentenorkes ten gebruikelijke uitstralingen van een cultuurrijk leven en bijna noodwendig met klassieke vorming gebonden. Onze ratio nele eeuw heeft dit element van levens vreugde en van beschaving achteloos weg geworpen. Iedere poging nu om metter daad de muziek te doen herleven, zeker in de kringen van de toekomstige intel ligentsia, moet met vreugdetonen begroet worden. De maatstaven van critiek zijn dan ook bij deze spelers uit pure liefhebberij an ders gestemd dan bij beroepskrachten. Het bleek al ras dat hier enorm gewerkt moet zijn, om in luttele maanden te komen tot een resultaat om een Suite van Baeh, een begeleiding van een Beethovenconcert of een Suite van Roussel of Landré op ac ceptabele wijze tot klinken te brengen. Hierbij vergoedde geestdrift en muzi kale begeerte veelal wat aan techniek ont brak. De kern van dit orkest, het strijkers ensemble zal in de toekomst herziening behoeven. 2x8 violen zijn gedisproportion- neerd aan 8 celli en enkele zeer zwak klinkende alten. Onder de blazers viel een vrij gevorderde le fluitist op, benevens nettist. De contrabassen en het slagwerk netist. De contrabassen en het slagwerk werden door beroepsspelers bezet. Doch het was alles bijeen een bewonde renswaardige prestatie, dje een belofte voor de toekomst inhoudt. Want het be langrijkste wat men in de muziek kan opbrengen het zeif-doen, is hier het vitaal beginsel. Een zeer goed bezette zaal toonde ver schillende malen luide zijn instemming. M. M. In de week van 21 tot en met 27 De cember zijn, blijkens een opgave in de Staatscourant van gisteren, 93 gevallen van roodvonk aangegeven, waarvan in Groningen 2, Friesland 1, Drenthe 2, Overijssel 7, Gelderland V. Utrecht 3, Noord-Holland 25, Zuid-Holland 34, Zee land 1 Noord-Brabant 8. Limburg 3. Er werden 55 gevallen van diphterie aangegeven, waarvan in: Overijssel 2, Gelderland 2. Utrecht 1. Noord-Holland 12, Zuid-Holland 21, Noqrd-Brabant 1, Limburg 16. Voor het eerst sinds lange tijd wordt in deze opgave geen melding gemaakt van gevallen van kinderverlamming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3