Truman waarschuwt Stalin in afscheidsboodschap Weerzien met wrange bijsmaak Patrick Miles? Politieke doelwitten voor 1953 Samen bouwenbewo en inrichten nen Ook negers zijn mensen „Een nieuwe oorlog zal uw ondergang zijn" Wat deed de Hongaarse politie Guur weer blijft niet zonder gevolgen met Stroom van Joodse vluchtelingen bereikt West Berlijn Auto in volle vaart over de kop Episcopaat van Z.-Afrika neemt opnieuw stelling tegen „apartheid" \DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schaal Bisshoppe- lijke noden moet zivaarder worden „Faustus" blijft zakken Hij blij Donderdag 8 Januari 1953 LeniiTs leer past niet meer in ons atoom tijdperk Jongetje van 7 jaar valt flauw bij het horen van zijn moedertaal Werkloosheid steeg tot 166.000 A nalyst Tragisch ongeluk bij Bremen eist twee doden en een zwaargewonde Partijvoorzitter Andriessen doet beroep op katholiek Nederland Amer. V.N.-employé's nemen ontslag Weer (bescheiden) export van Ned. kolen WEERBERICHT Laatste raad Azië, een uiterst dringend probleem ZIJ, DIE GINGEN BLOKZIJL KREEG NIEUWE FUNCTIE Vrachtauto te ivater Tnee gevallen binnen 24 uur De weerverwachting van het geldig an vanavond tot morgenavond, luidt: Mannacht weinig bewolking en weinig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen ho.r,lag toenemende bewolking met later in et Noorden en Westen van het land enige ",®euw- Tot matig of vrij krachtig toenemende tot t tUssen Zuid en Zuidwest. Lichte vorst temperaturen om het vriespunt. trlidag 9 Januari: Zon op 8.46 uur, onder 16.49 ur- Maan op 2.14 uur, onder 11.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ramatisch pleidooi voor begrip en vrede President Harry S. Truman heeft gisteren in zijn jaarlijkse „State of the l'hioW-boodscliap aan het Congres zijn zwanenzang als president |een dramatisch beroep gedaan op Stalin persoonlijk om de orthodoxe com- i'tUinistisehe leer te wijzigen in het licht van de nieuwe werkelijkheid, welke He natuurwetenschappen de mensheid hebben gebracht. „Gij zegt te geloven in de voorspelling van Lenin, dat een der étappes 'h de vestiging van de communistische maatschappij gevormd zal worden f'°or oorlog tussen uwe wereld en de onze", aldus Truman tot Stalin. „Doch Gnin was een mens van vóór het atomischc tijdperk, die de maatschappij p|' de geschiedenis nog bezag met „prae-atomische ogen", i Sedertdien is de oorlog van aanschijn en afmeting veranderd. Hij kan geen 1 Radium meer zijn in de ontwikkeling van wat dan ook zonder de ondergang brengen voor uw regiem en vaderland. Zodra de communistische leiders ''rze waarheid willen erkennen, aldus Truman, zullen zij ons verlangend v'hdeu verdragen te sluiten, die de wereld zullen behoeden voor de gevaren ,^'elke haar thans bedreigen. jDe president geeft in deze achtste door voorbereide boodschap een uiteen- i ^tting van de opvattingen waardoor hu i ?'ch als staatshoofd heeft laten leiden en ePn overzicht van het door hem in de acht Jaren van zijn presidentschap verrichte ^erk Veel aandacht wordt gewijd aan de houding welke de Ver. Staten hebben in zoomen tegenover de door de tweede Wereldoorlog geschapen „onevenwichtige chaotische toestand, waarin de V.S. de Sovjet-Unie naar voren zijn ge komen als de twee machtigste naties ter Vreld". Een oorlog tussen het Sovjetrussische 'Uk en de vrije landen zou thans het graf Wn,nen graven niet alleen voor onze ''alinistlsche tegenstanders, maar ook vior onze eigen maatschappij, voor onze Nreld zowel als voor de hunne, aldus de boodschap. Hirosjima was kinderspel Truman hoopt, dat de door de V.S. I Ondernomen pogingen ten aanzien var. een internationale overeenkomst voor controle j van de atoomenergie zullen worden voort- tezet zolang er nog maar enige mogelijk- Uejd van voortgang bl^t. De P'oefnemin- ken van Eniwetok op het 1^*" "e™n '«actie betekenen een nieuw c]e «e sensationele ontwikkelmS atoomenergie. Er kunnen thans oia ken worden veroorzaakt, vvaarbfl 'eken de paddestoelwolken van Hirosj en Nagasaki weinig zaaks zijn, zo ver" Ulaart president Truman. Mensen die nadenken, kunnen hun i-oe" Vlucht niet nemen tot een atomische oor log, dat weten we wel. Maar wij'hunnen I ®t ons niet veroorloven te veronderstel- i '6n, dat anderen niet zullen bezwijken I y°or de bekoring, welke de wetenschap I aün thans aandoet. Verklarend, dat hij ais partiCUlier bur- i ger de nieuwe president zijn volledige I s'®un wil geven, en het Amerikaanse volk i ierzoekend evenzo te handelen, zegt human: ..Als w" v?0rtgaan met de ver pachtingen der ,vJe's te beschamen en °hze wereld acbt blijft toenemen, j Jheer verenigd, aantrekkelijker voor de pensen aan weerskanten van het IJzeren i ?.ordijn, dan za onv«rmijdelijk het ogen- ujlk aanbreken van een verandering in de ezem v3n de c ^mstische wereld. Wij weten H*1 *'anneer dit zal zijn bfch of i'd fJ. ,uren als gevolg van weloverwogen beslissing van het s^remlifl» aat®Sreepf een revo ke, van de satellieten, of vati een on;y,r»nzien€ samenloop van der gelijke faC - maar wanneer de com- hiunistische laiders begrijpen, dat zij biet met ooi mg Kunnen winnen en wan neer wij hu? Pogingen om door onder mijning de oaas te worden schipbreuk doen lijden, is het niet overdreven te verwachten, dat wij hun wereld van aanschijn zullen zien veranderen, haar Dlannen realistischer en minder onver zoenlijk zullen zien worden „en de door haar begonnen koude oorlog zullen zien opgeven". Men moest zich niet laten misleiden door het aanzien van de monolithische Cht'van communistische dictatorsDe meesters van het Kremlin, aldus Truman, leven in de vrees, dat hun macht - en positie zullen instorten wanneer hun eigen volk onze vrije maatschappij zou kunnen leren kennen en begrijpen. Een overzicht wijdend aan de door zijn regering gevoerde buitenlandse politiek, zegt Truman, dat „Korea heeft aangetoond dat de vrije wereld vast besloten en in staat is, om datgene te verduren wat nodig is om het hoofd te bieden aan de communistische pogingen tot omverwer ping van de internationale orde door plaatselijke agressie". De V.N. zijn het uitgangspunt geweest en gebleven voor geheel de buitenlandse politiek van de V.S. Ook inzake de economische aspecten is deze politiek er op gericht geweest de communistische profeten te logenstraffen. Thans, aldus Truman, hoopt het Kremlin, dat de economische wederopbouw van de vrije wereld een hevige rivaliteit heeft geschapen tussen de economisch ontwik kelde landen die elkander de markten en wereldhandel betwisten. Er zullen in de komende jaren verbeeldingskracht en veel moeite vereist zijn om opnieuw te be wijzen, dat het Kremlin zich vergist heeft. Maar wij kunnen erin slagen. De proble men van een rechtvaardige verdeling van de overvloed kunnen door internationale samenwerking worden opgelost. „In West-Europa zijn de tolunies, de in stellingen zoals het Plan-Schuman, de be weging voor politieke integratie en de Europese defensiegemeenschap tekenen van een ontwikkeling naar grotere gezamenlijke kracht en naar eenheid", aldus Truman in zijn boodschap. De Westeuropese volken werken samen, met inbegrip van de vrije Duitse repu bliek. De gehele vrije wereld heeft daar voordeel van. De president zegt verder, dat in Azië en Afrika de zaken op politiek, econo misch en maatschappelijk gebied niet in de toestand van vóór de oorlog kunnen blijven. Het is een „verschrikkelijk drin gende taak" geworden, te verhinderen, dat de gistingen aldaar worden uitgebuit ten voordele van de Sovjetrussische lei ders. Het „punt-vier-program" zal nuttig werk verrichten, maar er zal geen snelle oplossing zijn voor de moeilijkheden van de nieuwe naties in Afrika en Azië. Tot zijn opvolger zegt Truman, dat het prijs geven van de geest der huidige Amerikaanse politiek op dit ogenblik het begin zou zijn van „de val der vrije we reld in de door de communisten voor spelde duisternis". Zijn medeburgers vraagt hij, zich niet door vrees te laten overheersen, want vrees zou kunnen bij dragen tot een overwinning voor de com munisten. De „Ahoy" heeft op verscheidene plaatsen nu ook de zeer dikke kleilaag, aan de Noordzijde van de plaats waai de „Faustus" ligt, doorbroken. Dinsdag middag is er niet alleen aan de Noord zijde zand opgezogen, maar ook zijn kledingstukken, kettingen, klinknagels en brandblusapparafen naar boven ge komen. Verwacht wordt, dat. als zich geen stagnatie voordoet, er nog zeker anderhalve maand tot twee maanden moet worden gewerkt met de „Ahoy" voordat de „Faustus" óp de vastgestelde diepte zal zijn beland. Er wordt voort gegaan niet het tot nu toe gevolgde sy steem van het zuigen van geulen onder het wrak. Met behulp van de stroom worden deze geulen groter en daardoor zakt het wrak. H.M. de Koningin, die momenteel met de oudste drie Prinsessen voor een wintersport-vacantiein Sank/ Anton verblijft, heeft in de afgelopen weck de bondskanselier van Oostenrijk en zijn echtgenote in Hotel Post ontvangen. Koningin Juliana en bondskanselier Figl in gesprek. Bnrueh tr New VnJi- Churchill had ten huize van zijn gastheer Bernard €Vi ,onderhoud met generaal Eisenhower, de nieuwe p t der Verenigde Staten. V.l.n.r. Winston Churchill, Bernard Baruch en deneraal Eisenhower. Eind December stonden bij de arbeids bureaus 166.020 werkloze niannen ge registreerd, waarvan er 31.357 waren te werkgesteld bij een DUW-object of bij een gemeentelfik werkverruiiuings- of werkvoorzieningsobject. Op 30 November 1952 bedroeg het aantal werklozen 129.560, op 31 Januari 1952: 174.900 en op 31 December 1951: 155.000. De normale seizoensstijging van de werk loosheid in December werd dit jaar nog versterkt door het ongunstige weer en door de afloop van vele landbouwwerk- zaamheden, die door het natte weer in November nog niet waren gereed ge komen. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 28.914 tot 36.834, de metaalarbeiders van 11.210 tot 12.783, de landarbeiders van 14.007 tot 27.788, transportpersoneel van 7907 tot 9042 en de losse arbeiders van 21.220 tot 26.106. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar steeg van 5445 tot 7622. Het aan tal aanvragen voor mannelijk personeel naaide in December van 9793 tot 9023. n„„^„.rela,ieve werkloosheid was eind 'er het hoogst in Drenthe met 111, het laagst in Limburg met 31 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren, terwijl het rijksgemiddelde 54 be droeg tegen 42 op 30 November. De cijfers voor de andere provincies zijn: Groningen 84, Friesland 82, Overijssel 45, Gelderland 60, Utrecht 50, Noord- Holland 47, Zuid-Holland 41, Zeeland 52 en Noord-Brabant 67. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8968 tot 9745. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 12.294 tot 11.810. „Wie heeft Fatriek zo bang gemaakt? Wat hebben ze met hem gedaan?" Dit zijn vragen, die de heer Anthony Miles, een bekend Engels toneelspeler, tot nog loc niet heeft kunnen beantwoorden. Want Patrick, zijn zevenjarig zoontje, dat tot 31 October 1952 in Boedapest vertoefde, doch nu bij zijn vader in Engeland is, spreekt nog steeds geen woord Engels en kan zich maar niet verstaanbaar maken. En de Hongaarse communistische politie blijkt hem op zodanige wijze behandeld te hebben, dat alleen al het horen van de Hongaarse taal een nachtmerrie voor hem betekent. Anthony Miles zijn eigenlijke naam is Anthony Arnold spior.neerda geduren de de oorlog voor de Intelligence Service. Eind 1943 zond men hem naar Hongarije, waar hij zich verborgen moest houden voor de Gestapo. Hij werd, toen hij in grote moeilijkheden verkeerde geholpen door een Hongaars meisje, met wie hij na enige tijd in het geheim huwde. In 1945, juist toen zij een zoontje hadden gekregen, waren het de Russen, die Miles noodzaakten onder te duiken. Sinds de „bevrijding" van het land door de legers van maarschalk Malinovsky waren er im mers al 45 Engelsen spoorloos verdwenen, nadat zij zich zoals hun was opgedra gen na de Russische overwinning bij de dichtstbijzijnde Sovjetpost hadden gemeld. Anthony Miles was een der weinigen, die naar Engeland wisten te ontkomen. Zijn vrouw was echter niet in staat hem te volgen. Na een jaar stierf zij plotseling. Patrick, hun zoontje, bleef alleen achter. Van Londen uit deed de heer Miles alles wat mogelijk was om de jongen naar huis te doen komen, maar zonder resultaat. Pas in 1950 ontving bij een Hongaarse brief van een familielid van zijn vrou.v. die belast was met de zorg voor Patrick en die het erg op prijs zou stellen, als de heer Miles die zorg zou willen overnemen. Bijna twee jaar lang streed Miles met de Hongaarse autoriteiten een hopeloze strijd om zijn zoontje. Maar de communisten waren niet bereid deze te laten gaan. Al thans voorlopig niet. Op 31 Oct. 1952 werd de heer Miles tot zijn grote verbazing verblijd door de telefonische mededeling, dat Patrick per trein uit Hongarije was vertrokken en nog dezelfde avond in We nen zou arriveren. In allerijl werd een plaats voor hem gereserveerd in een vlieg tuig en op 2 November ontmoette een kleine, tengere jongen met glanzend brui ne ogen voor het eerst zijn vader. Daarna begonnen de moeilijkheden pas. „Ik kon toen geen woord met hem spre ken", zo zegt Anthony. Ook de 74-jarige grootmoeder (tin Patrick, die de verzor ging van haar kleinzoon liefdevol ter hand heeft genomen, verstaat geen Hon gaars. Een Hongaarse kennis van de fa- milie Miles bood daarom aan met de jon- gen te praten en hem het nodige Engels bij te brengen. Zodra de kleine Patrick Miles echter Hongaars hoorde, werd hij bleek, stootte een doordringende gil uit en viel flauw. Niemand begreep wat de jongen scheelde. Na enige vergeefse pogingen om hem tot kalmte te brengen, concludeerde de Hon gaar, dat iemand hem verteld moest heb ben. dat hif, als hjj iets over Hongarije vertelde, of zeil maar Hongaars sprak, een verschrikkelijke ramp over zijn fami lieleden achter het IJzeren Gordijn zou afroepen. Het is geen wonder, dat Mr Miles zich afvraagt: „Wat hebben ze met hem ge daan?" Miles is zeer somber gestemd en vreest zelfs, dat dit wel altijd een raadsel zal blijven. N de aandoenlijke, oude Kerstver halen werd steeds bloemig verteld, hoe op Kerstmis een lang vermiste terugkeerde! Als profane variatie op deze religieuse vertellingen heeft zich in Breda op Tweede Kerstdag een on- bloemige historie afgespeeld, waarbij rut eens niet een man terugkeerde, doch er zeven verdwenen Zeven mannen gingen.' .jZeven" volgens de schriftuur-taal een heilig ge tal, maar al hebben de zeven ex-gevan genen in Breda in figuurlijke zin vleu gels gekregen, op de slagen waarvan zij de vlucht 'namen, bepaald „engelachtig" kunnen zij niet uitgeschilderd worden. Neen, het zijn eigenlijk meer van die „surprise-duiveltjes uit het doosje", die door hulp van buiten zoveel veerkracht kregen, dat zij uit de ,Aoos" gesprongen zijn. Net een film! Ja en het typische is, dat dit drama zich. tijdens een film voorstelling afspeelde. De zeven maak ten gebruik van de duisternis om te ontsnappen en lieten de film, voor wat zij was. Hetgeen o.i. niet pleit voor de kwaliteit van de vertoonde films. Als men film geeft, dient het programma goed te zijn: anders lopen de mensen de zaal uit en daar komen ongelukken van, zoals in Breda! In Breda, laten bewakers zich blijk baar grandioos verschalken. Wij hadden reeds „het turfschip van Breda,en thans hebben wij ook „de koepel van Breda". Nu nemen wij desnoods op ge zag van minister Donker aan. dat de leiding en het personeel van de straf gevangenis in niets tekort zijn geschoten, och dat ontsnappingscomplot hadden zij toch maar niet „geschoten". Enfin, een tweede ..turfschip" of niet, politie- en justitie-ambtenaren zitten vu te turvenop de kansen om de gede serteerde Kerstmannetjeste rangen, want de autoriteiten zijn er blijkbaar niet gerust op, dat de vermisten volgend jaar met Kerstmis als in de traditionele Kerstverhalen weer plotseling aan de deur zullen komen kloppen, als de heren, die terugkwamen Moraal van deze geschiedenis Wan neer wij minister Donker in de Senaat, horen vertellen van de ontzettende blun ders van de betreffende instanties in deze affaire, Jan begrijpen wij niet. dat iemand zich zo kan opwindenwanneer een mens wie hef vergissen als mens eigen is een foutje maakt Opnieuw vluchten Joden uit vrees voor vervolging uit hun woonsteden en zwer ven door Europa. Na de pogroms, welke Hitier tegen deze ongelukkigen organi seerde, treft hen thans de zware knoet van het Kremlin. In West-Berlijn komen dagelijks Joodse families aan. gepakt en gezakt met alles wat zij maar dragen kun nen, om in het Westen beveiliging te vin den. Een Joodse zegsman in West-Berljjn merkte gisteren met bitterheid op: De Oostduitsc communisten maken Hitler's werk verder af. Op het ogenblik zijn er niet meer dan 800 Joden in Oost-Duits- land. In Oost-Berljjn zjjn er nog maar 1800. Weldra is het Joodse geloof in Oost- Duitsland uitgestorven. Na de eerste aanvallen op het zgn. „Zio nisme" begon de stroom van vluchtelingen aan te groeien. Zij herinneren zich de waarschuwingstekens nog te goed! De meesten hunner zijn, in betere dagen, als „slachtoffers van het fascisme" van over- De heer B. Blokzijl, die op het laatste congres van de E.V.C. niet als voorzitter is herkozen, is toch niet geheel in ongenade gevallen. Het nieuwe verbondsbestuur heeft nl. besloten hem met het werk op het sociaal-economisch bureau van de E.V.C. te belasten. Tn de nacht van Dinsdag op Woensdag beeft een tragisch auto-ongeluk in de begeving van Bremen het leven gekost ran twee personen, waaronder de 34- ■Jarjge Nederlander J. A. A. uit Hilver- Het tweede slachtoffer was de puitse weduwe T. H. uit Hamburg. De beer A. v. d. H. uit Hilversum, die zich eyeneens in de auto bevond, liep ern stigs verwondingen en brandwonden op. Dinsdag tegen het middaguur was de bbto met de drie inzittenden uit Amster dam naar Hamburg vertrokken. In de jbigeying van Bremen reed d,e bestuur- VPr met een snelheid van ruim 100 km, ;0en plotseling een der voorbanden "Prong De auto, die hierdoor onhandel baar w'as geworden, sloeg over de kop en a°°k in een slootje langs de weg. Ver moedelijk doordat vuur bij de lekgesla gen benzinetank is gekomen, stond de ^'a?ens onmiddellijk in lichterlaaie. De Op'de personen, die voorin de auto zaten, gisten zich niet meer te bevrijden en kwamen in de vlammen om. Direct toegeschoten automobilisten kenden in zoverre hulp bieden, dat zij de heer v. d. H.. die achterin de wagen Jat, konden bev-«Jden, zodat deze het er levend afbracht. De verongelukte J. A. A. was procu ratiehouder van de Nederlandse Han delscentrale N.V. uit Amsterdam, en was naar Duitsland vertrokken voor een zakenreis van enkele maanden in dit land. Direct nadat telefonische melding van het ongeluk was binnengekomen, is de directeur van de Ned. Han delscentrale, de heer J. M. uit Hilver sum met de echtgenote van het slacht offer naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Om kwart over zes gisteravond is even eens een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 48-jarige heer K. uit Nieuwveen het leven kostte. In een driewielige vracht auto reed hij onder de gemeente Uithoorn in de Amstel. Een passerende wielrijder, die de laad bak van de auto boven het water zag uitsteken, heeft onmiddellijk met de hulp van voorbijgangers de wagen op het droge gebracht, in de cabine werd het stoffe lijk overschot van de bestuurder aange troffen. Volgens de politie zou de wagen door een technisch defect te water zijn geraakt. Het jaar 1953 ligt voor ons. Afgesloten wordt een jaar, dat voor de partij verre van rustig was. De gehouden Kamerverkiezingen brachten voor ons verlies en wij verloren onze positie van grootste partij. Het waren vooral de oorzaken, welke deze verliezen teweegbrachten, die tot nadenken moesten stemmen en met zorg moesten vervullen. Wij treden in dit artikel in deze oorzaken niet terug. Liever werpen wij de blik vooruit en houden bezig met wat ons in 't komende jaar te doen staat. ons Aldus K.V.P.-voorzitter Andriessen op öe voorpagina van het eerste in 1953 zo 1 ïst verschenen nummer van „De Op- mars j z^,n °Proep zover mogelijk te laten rie' nni"«ev' ^ede na de afstraffing van de politieke dutters door Henk van der J„ ™2V'GTgslagen" va" gisteren, brengen we hier de voornaamste passages uit genoemd artikel. De partijvoorzitter verklaart o.a.: Wat dringt meer naar voren dan een versterking van de partij; versterking zowel naar binnen, als naar ledental. Naar binnen, doordat in gemeenschap pelijke arbeid en met de intentie te willen en te moeten slagen, getracht wordt de aanwezige meningsverschillen te over bruggen en de juiste synthese te vinden. Hier worde herhaald wat ik reeds eerder stelde: het moet mogelijk zijn. op basis van onze gemeenschappelijke beginselen een hechte eenheid te herwinnen. Een eenheid, welke omwille van de daardoor alleen met succes na te streven doeleinden voor het land en voor ons katholieke volks deel van niet te onderschatten betekenis is. Breek onze katholieke staatkundige burcht af en de legioenen van andere staatkundige legers zullen de tot dan toe door ons bezette domeinen binnentrekken en daar gaan heersen. Een ieder vrage zich af wat daarvan de gevolgen zullen zijn. Versterking derhalve van de partij naar binnen en in ledental, zij ons eerste doel wit voor het jaar 1953. Een K.V.P. met 5 a 600.000 leden behoort stellig tot de moge lijkheden en daarvoor moeten onze kring- besturen, gesteund door onze Centrale Propagandaraad, zich met geheel hun kracht geven. Laat men deze kracht nu eens opbrengen en afstand doen van de idee, welke nog velen bezielt, dat de „poli tiek" hun niet interesseert. De staatkundige organisatie, de partij derhalve, moet men niet zien als een on verschillige zaak, maar men dient haar in de waardering zeker op één lijn te stellen met de sociale organisaties. Zij is wezen lijk van niet minder belang. Hier geldt dus geen kat uit de boom kijken, maar een daad stellen. Vanuit het secretariaat zal zoveel mogelijk steun ge boden worden, maar 't „zelfdoen" is 't mid del, zonder hetwelk slechts weinig resul taten te bereiken zijn. Ook onze stands organisaties kunnen hier, op de meest ge- eigende wijze en met volstrekte inacht neming van haar positie en taak, de zo nodige steun bieden. Een dergelijke ver sterking van de partij zal aan de komende gemeenteraadsverkiezingen in belangrijke mate ten goede komen. Deze gemeente raadsverkiezingen moeten onze grootste aandacht hebben. Zij hebben voor het vaststellen van de politieke verhoudingen in het land niet die betekenis als de ver kiezingen voor de Tweede Kamer, maar ontkend kan niet worden, dat in de uitslag velen een beeld zullen zien van de ver houdingen in ons katholieke volksdeel. Men zij dus plaatselijk actief voor de ge meenteraadsverkiezing. Van niet minder belang zal het zijn dat de partij in het komende jaar actuele problemen aanpakt en binnen het kader van het algemeen welzijn, poogt op te lossen. Ik moge hier verwijzen naar de zo pas gehouden ver gadering van de Partijraad, waar een aan tal van de hier bedoelde problemen zijn genoemd. Hier zal het niet alleen op ver dedigen aankomen, maar zo nodig zal ook een agressief optreden niet vermeden moe ten worden. Dat aan de internationale ontwikkeling volop en blijvend aandacht moeten worden geschonken en met name de economische integratie onze bijzondere belangstelling hebben moet, spreekt wel vanzelf. Op straffe van verlaging van onze welvaart moet deze integratie worden verkregen. Zo vraagt het komende jaar veel van de partij en haar onmisbare medewerkers, maar niet minder van katholiek Neder land. Wii staan voor een gemeenschappe lijke taak, waaraan wij samen met veel goede wil moeten werken. Samen willen wij bouwen aan ons staat kundig huis, de K.V.P.samen willen wij dat huis bewonen en samen willen wij het inrichten. Deze gezamenlijke arbeid zal inspireren tot een vruchtbare activiteit in het belang van het land en de katholieke zaak. heidswege ondersteund. Maar zij hadden inmiddels reeds te verstaan gekregen, dat de Oostduitse regering niet bereid is de door Hitier geconfiskeerde goederen, wier waarde in de millioenen loopt, terug te geven. Het zijn inmiddels niet alleen de Joden, die in het Westen redding zoeken. De stroom van vluchtelingen, welke West- j Berlijn op het ogenblik te verwerken krijgt, is ontzaglijk toegenomen. Hele dor pen komen over de zönegrens, nu ook de regeringscritiek tegenover de boeren, die zich tegen de collectiveringsplannen heb ben verzet en thans voor de voedsel schaarste verantwoordelijk worden ge steld, openlijk in de communistische pers tot uiting komt. Als de Oostduitsers op deze wijze voortgaan met vluchten, zal het aantal, dat alleen al Berlijn in 1953 op te vangen krijgt, ongeveer 300.000 personen bedra gen. In 1952 bedroeg dit aantal 120.000. Sinds 1945 zijn in West-Berlijn ruim 150.000 vluchtelingen uit de Oostzöne geregis treerd. Maar daarnaast lopen er naar schatting nog 225.000 mensen rond, die op clandestiene wijze zijn binnengekomen en op de een of andere wijze de Westber- lijnse economie belasten. Van de officiële vluchtelingen neemt West-Duitsland het leeuwendeel over. Verleden jaar 80 pet, dit jaar vermoedelijk 90 pet. De vluchtelingencommissie kan het werk bijna niet aan. Logies is zeer moei lijk te vinden, ook al staan vele West- berlijners logeergelegenheid af en al zijn de vluchtelingen reeds dankbaar voor een plaats in de gang. Een tweede hoge functionaris van het secretariaat der V. N. heeft zijn ontslag aangeboden: David Zablodofsky, directeur voor publicaties van de afdeling confe renties en algemene diensten. Hij was met andere Amerikanen be schuldigd van communistische sympa thieën. Maandag nam David Weintraub, directeur van de afdeling economische ontwikkeling, ontslag. Hij sprak de be schuldiging, dat hij communistische sym pathieën zoü hebben, met klem tegen. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N„ heeft het ontslag van beide func tionarissen aanvaard. (Van onze correspondent) De Oranje-Nassaumijnen en de steen kolenmijnen Laura Vereniging hebben van de regering toestemming gekregen om van bepaalde weinig gevraagde soor ten huisbrandkolen, waarvoor in ons land geen voldoende afzet kan worden gevonden, een beperkte hoeveelheid uit te voeren naar Frankrijk. Deze kolen zullen de eerste zijn, welke sinds de be vrijding uit Nederland worden geëxpor teerd. Met het oog op de zich steeds toespit sende situatie in Zuid-Afrika heeft het Hoogwaardig Episcopaat opnieuw richt lijnen uitgegeven. De bisschoppen hebben dit, aldus verneemt K. N. P., voorname lijk gedaan, omdat de politieke en sociale verhoudingen met de dag scherper vor men aannemen en vooral door de con sequente toepassing der apartheidswetten felle reacties van de kleurlingen ver oorzaken. In vier punten hebben de bisschoppen nu nogmaals duidelijk te kennen gegeven, welke de plichten zijn van allen tot op lossing van dit probleem; zij vormen een beknopte, kernachtige samenvatting van het uitvoerige schrijven, dat in Juni 1952 het licht zag. De bisschoppen zeggen: 1. Een discriminatie van de mens, uit sluitend en alleen op grond van zijn huidskleur, is een belediging van de niet- Europeanen met 't oog op hun mense lijke waardigheid. 2. Hoewel in theorie het grootste de..4 der rechten van niet-blanken geëer biedigd wordt, bestaat er nog altijd een wetgeving, die het rassenonderscheid principieel handhaaft en verschil maakt; bovendien hebben de maatschappelijke contracten in de practijk schadelijke ge volgen. 3. De rechtvaardigheid vergt, dat aan de niet-blanken geleidelijk meer kans wordt geboden deel te nemen aan het politieke, economische en culturele leven 4. Alleen dan kan deze ontwikkeling voortgang vinden, wanneer de niet- blanken zich ook ernstige inspanning ge troosten, om zich voor te bereiden op de vervulling van hun plichten, die lo gisch uit de verkregen rechten voort vloeien. Het K.N.P. verneemt, dat de Katholie ken in Johannesburg, ofschoon zij geen sterke groep vormen, reeds practisch be gonnen zijn te ijveren voor grotere toe nadering tussen blanken en niet-blanken. De Katholieke Federatie in deze stad heeft een speciaal comité opgericht, een „Co mité van eerherstel", dat binnenkort overal op de Katholieke scholen voordrach ten gaat houden over het rassenvraagstuk. De Katholieken wensen 'n onbevooroor deelde houding tegenover de kleurlingen en negers aan te nemen. Zij hebben hun standpunt reeds in een brochure, getiteld „De Katholieken en het kleurlingenvraag- stuk", verspreid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1