Geladen atmosfeer in uitgestrekte Friese gemeente BEVOLKINGSVRAAGSTUK EN ROSE VISIE POLITIEKE LEGENDE „Hervat onderhandelingen met ziekenfondsen Toeneming van kanker vervult overheid met zorg De kerkenbouw in het bisdom Haarlem Kabinetsformateur Mayer het passen en meten Gaullisten doen niet mee aan aan de regering Churchill vandaag naar Truman Bewoners negeren samenscholings verbod Autobus werd bekogeld VISSERIJ-GESCHIL WACHT OP EEN OPLOSSING K.V.P. werd niet in 1945 opgericht Coaster zonk voor Franse kust Adenauer „verheugd" over Mayer's standpunt inzake E.D.G.-verdrag „Ommelanden"-affaire veroorzaakt beroering Puzzle voor Apel- doomse markt- bezoekers Grootkruis Oranje Nassau voor Belgische minister Aantasting van rechten van de mens Reders en schippers bereikten nog geen overeenstemming Minister tot afgescheiden specialisten Brand op „Oranje"' spoedig bedwongen Zal tuberculose verdwijnen gelijk de melaatsheid 20 Jaar Banneux Drieling in Helmond Nederl. oud-militairen in Indonesië Uitgifte van Rode-Kruis postzegels Opgevat als aanvulling niet als herziening DONDERDAG 8 JANUARI 1953 PAGINA 3 Onrust bij de Friesland TITO LIET PRIESTERS VRIJ KOLENBIJSLAG VOOR OUDEN VAN DAGEN ETEN STOND NIET DIRECT OP TAFEL Ontaarde zoon mishandelde moeder Vreemde houding Stimulerend? Na botsing met Willem Ruys» Scf>ip vaart door naar Indonesië ('°Lt Garantieloon niet geaccepteerd NIEUW LID EERSTE KAMER Ruwe lippen T p(JRG l Sprokkelbos der armen, oord van zegening en genade De koperen schaal der Bisschoppelijke noden Bemanning uit de sloepen gered Kabinet heeft beslissing genomen P^hsdagavond waren in Koten en Twij nt nonderden mensen op de been en in ~?°tstermolen werd de chauffeur van de •>Ommelanden"-bus toegevoegd dat hij de wagen maar in de sloot moest rijden, J^ant in de garage wilde men hem niet nebben. In Zwaagwesteinde werd Woens dagmorgen de bus bekogeld, een ruit Werd verbrijzeld. Er werd echter nie mand gewond, en Woensdagavond arri veerden niet alleen de werkwilligen weer in Achterkarspelen, maar er zaten ook ongeveer twintig mannen in de bus die naar verluidt met knuppels waren ge wapend. Het samenscholingsverbod bleek nog niet veel indruk op de bevolking te heb ben gemaakt, want het werd volkomen genegeerd. De bus werd begeleid door Rijkspolitie in twee motoren met zijspan. In de dorpen was de politiemacht ver sterkt met 40 man uit omliggende ge meenten, maar behalve dat de werkwil ligen werden uitgescholden door te hoop gelopen gemcentenarcn, deden zich geen ongeregeldheden voor, zodat de politie n'et behoefde op te treden. Zij deed ook geen moeite om de ietwat geladen groe- Pen van inwonenden uiteen te jagen. .Inmiddels is het aantal werkwilligen bit Achtkarspelen geslonken van 16 tot ae stakingsleiding heeft steeds de werk- jyilligen thuis bezocht, om hen alsnog .e bewegen niet voor „onderkruiper te Pslen. Blijkbaar niet zonder resultaat. In Leeuwarden is Woensdagavond ook ut, een vergadering over de „Ommelan- Neri ~Staking gehouden door de Algemene „5 Agrarische Bedrijfsbond. Deze bij- mgornst was in feite een uitvloeisel van hardnekkige geruchten die de ronde ,™n °ver onrust onder het personeel n de condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden, zulks in verband met de ,,Ommelandén"-affaire. Een van de vroe gere afdelingschefs, de heer B. Vooistra is nl. bij Qe ommelanden" in dienst ge treden als onderdirecteur, en nadien heeft de condensfabriek een kort geding hem aanhangig gemaakt wegens overtreding van het concurrentiebeding, Waarna de heer Vooistra is veroordeeld tot een dwangsom of lijfsdwang. Hier over zou ontstemming zijn ontstaan bij het Pers°"®®LYan, d®, condensfabriek, en twee onderchefs hebben nadien ontslag aangevraagd om in dienst van De Om melanden" te kunnen treden. 'Èèn van (Van onze correspondent) Voor alle zevenentwintig dorpen, gehuchten en buurtschappen in de gemeente Achtkarspelen in Noord-Oostelijk Friesland is Woensdag door burgemeester H. van Ek een samenscholingsverbod voor meer dan vijf personen afgekondigd, naar aanleiding van de beroering die in deze gemeente is ontstaan over het feit dat wn aantal arbeiders uit de diverse dorpen in dienst is getreden van de „Omme landen" te Groningen. De directeur van deze fabriek, de heer F. de Boer, heeft oen poging gedaan om in Achtkarspelen arbeiders te werven, waarbij hü echter °P de voet werd gevolgd door de stakingsleiding. En zo werd in deze Friese gemeente het standpunt omtrent de staking van beide zijden toegelicht alvorens Maandagochtend de „Ommelanden"-bus met arbeiders voor de eerste maal van Achtkarspelen uit naar Groningen reed. Intussen heeft de bevolking een vijandige houding aangenomen tegenover de werkwilligen en vooral in Twijzel, Buitenpost en Koten hebben in de afgelopen dagen grote groepen mensen de bus opgewacht. Zij scholden de werkwilligen uit, bonsden op voordeuren en ook werd ergens een ruit ingeslagen. Handtastelijk heden dreigden en de atmosfeer was zo geladen, dat de burgemeester niet beter Wist te doen dan een samenscholingsverbod af te kondigen. hen is inmiddels weer op zijn besluit te ruggekomen. Op de vergadering te Leeuwarden werd door de heer S. v. d. Ploeg, secre taris van de afdeling Zuivel van de A.N.A.B., verklaard dat ondanks de dwangsom en de lijfsdwang die de heer Vooistra boven het hoofd hangen, wan neer hij het terrein van „De Ommelan den" betreedt of contact met het bedrijf onderhoudt, hij een bespreking heeft ge had met de directeur van „De Ommelan den". Er zouden toen namen zijn ge noemd van personeelsleden van de Con densfabriek. die wel voor een betrekking bij „De Ommelanden" in aanmerking konden komen. De heer Van de Ploeg, zei, dat de heer Vooistra nog steeds per soneel voor „De Ommelanden" ronselt, en hij bond de aanwezigen op het hart vooral niet in dienst te treden van de Groningse melkproductenfabriek. Onze bond is in Friesland opgericht, aldus spr., „laat nu op Friesland niet de smaad drukken, dat arbeiders uit deze provin cie hun eigen bond bij „De Ommelan- den"-staking de nek omdraaien. Enkele personeelsleden van de con densfabriek verklaarden tijdens deze bijeenkomst, dat zij van onrust onder het personeel van dit bedrijf niets hebben gemerkt. De heer v. d. Ploeg sprak met de meeste nadruk de bewering tegen, als zou „De Ommelanden" binnen een week in staat zijn gecondenseerde melk te pro duceren. Het ontbreken van voldoende deskundig personeel, het feit dat ver schillende machines defect zijn of ver nield zijn door ondeskundige behandeling zou dit onmogelijk maken. de hp met de grootste beslistheid, dat de fabriek definitief verkocht zou worden (er zouden serieuze candidaten zün) en dat de coöperatie geliquideerd zou worden. Thans stelt dezelfde directeur alles in het werk om „De Ommelanden" weer op gang te brengen. Daartoe is het nodig het aantal arbeidskrachten zoveel mogelük uit te breiden. In Groningen schpnt men zich voor het werken in deze melkproducten- fabriek niet meer te lenen en daardom zpn pogingen in het werk gesteld arbei ders in Friesland te werven. Dit is de heer De Boer gelukt met bovenomschre ven gevolg. Onder de personen, die met Nieuwjaar in Joego-Slavië amnestie is verleend, be vonden zich ook 63 Katholieke priesters, aldus heeft het officiële Joego-Slavische persbureau, Tanjoeg, bekend gemaakt. De geestelijken zouden, volgens dit persbu reau, maarschalk Tito in een schrijven heben bedankt voor hun vrijlating. Zij beloofden, „met toestemming van hun kerkelijke superieuren", oprechte betrek kingen met de Joego-Slavische autoritei ten en het volk te zullen onderhouden. De voorzitter van het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft zowel aan de minister van Maatschappelijke zorg als aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid telegrammen gezonden, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen, opdat ouden van dagen, die onder geen enkele toeslagregeling vallen, in deze koude dagen een kolenbijslag krijgen. (Van onze correspondent). Sinds enige dagen wordt het Apeldoornse Marktplein gemar keerd door enige verkeersborden, waarop binnen de rode cirkel een parmantig heertje met een bolhoed is afgebeeld. Onder dit bord staat aangegeven: „Alleen op Maandag van 9 tot 13 uur en op Zaterdag van 13 tot 21 uur en dan alleen voor voetgangers met een rijwiel aan de hand". Deze borden heeft de Apeldoorn se gemeentepolitie hier aange bracht, om een einde te maker aan het euvel, dat de mensen met hun fietsen tussen de kramen lopen. Er bestaat namelijk geen officieel ver keersbord met een „wandelende wielrijder" er op. Vroeger was het in Apeldoorn per politieverordening verboden tijdens de markturen met een rij wiel het marktplein te betreden. Deze verordening vond echter geen rechtsgrond in de oude wegen- en verkeerswet, ook trouwens niet in de nieuwe wet, die onlangs van kracht is geworden. Met dat al zat men bij de Apeldoornse politie met de handen in het haar. Goede raad was duur: erger nog in dit geval zelfs niet te krijgen. Men puzzelde net zo lang totdat men bovenstaande oplossing had gevonden, een oplossing overigens die vele vragen oproept. Mogen mensen met bolhoedjes de markt niet meer betreden, is zij verboden terrein voor alle wandelaars of In elk geval is het zo dat de markt meester van Apeldoorn overweegt naar de burgemeester toe te stap pen om een of meer assistenten. Want de een na de ander moet hi.i uitleggen wat deze verkeersbor- denpuzzle nu eigenlijk heeft te be tekenen. De heer P. W. Segers, Belgisch minister van Verkeerswezen, ontving gisteren uit handen van zjjn Nederlandse ambtgenoot mr J. Algera het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Koningin Juliana ver leende minister Segers deze onderschei ding op grond van het belangrijke werk, dat door deze voor Benelux wordt ver richt. De plechtigheid vond plaats in de werk kamer van minister Algera aan het Bin nenhof te Den Haag. De beide bewindslieden voerden gister morgen besprekingen over gezamenlijke verkeers- en vervoersproblemen. In de namiddag brachten zij studiebezoeken aan het radar-proefstation te Noordwijk en het waterloopkundig laboratorium te Delft. Tegen de 18-jarige B. v. d. S. uit Venlo is voor de Roermondse rechtbank een jaar gevangenisstraf geëist, wegens mishande ling van zijn moeder. Op 7 Augustus j.l. had hij zijn moeder vast gehouden en de keel dicht geknepen onder het uiten van allerlei bedreigingen, omdat zij niet op zijn wens bij z'n thuiskomst onmiddellijk het eten op tafel had. De vader heeft de vrouw uit de greep van de zoon moeten bevrijden. Ter zitting ontkende v. d. S. iets „ergs" voornemens te zijn geweest. De beide ouders wensten geen getuigenis af te leggen. De door hen voor de rechter commissaris afgelegde verklaringen wer den voorgelezen. e Dr. Wiarda Beekman Stichting, liet wetenschappelijk Bureau van de Partij van de Arbeid heeft onlangs een conferentie georganiseerd ter be spreking van bet „Hoogstbelangrijke onderwerp van de bevolkingsontwik keling". Onze Groningse correspondent meldt ons nog, dat de houding van de „Omme- landen"-directeur, de heer F. de Boer, zo langzamerhand wel een vreemde indruk maakt. Twee maanden geleden verklaar- De loonraad van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren de vertegenwoordi gers van de in de Unie-verkeer samen werkende organisaties van werknemers in het transportbedrijf (waaronder de vis serij) en van de redersvereniging gehoord over de tussen deze partijen gerezen moei lijkheden inzake de vaststelling van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de be manningen van de trawl-loggers. Ook na deze besprekingen is geen overeenstem ming tussen beide partijen bereikt. Vier inleidingen werden gehouden. En wij citeren uit het Parool o.a. de volgende „waarheden" die er werden verkondigd: De zcdelijkheidspolittek van de over heid heeft als neveneffect een belemme ring van de verbreiding van geboorte- regelende middelen. De effectiviteit van die belemmering moet men niet over schatten maar speciaal in de onderste sociale lagen van de bevolking wordt daardoor toepassing van de geboorterege lingstechnieken bemoeilükt. Men behoeft niet halt te houden in een streven naar beheersing van de maat schappelijke ontwikkelingstendenties voor het heilige huisje van de bevolkingspoli tiek. Economisch, sociaal en cultureel en ruimlelük is een voortzetting van de ge boorte-toeneming in Nederland onge wenst; bü de beïnvloeding ervan heeft men slechts keuze tussen emigratie en geboorteregeling. Naast de emigratiepolitiek zal dus een geboorteregelingspolitiek moeten worden gevoerd. Men zal moeten vaststellen welke sociale en fiscale overheidsmaatregelen 'n stimu lerende invloed op de bevolkingsgroei kunnen hebben en er dan naar slrevpn deze te elimineren zonder dat sociale hardheid ontstaat. Naar aanleiding van bovengenoemde „stellingen" schrijft de heer Jorna o.a. in „De Opmars": Wij hebben ons afgevraagd, welke maat- regelen wellicht in de ogen van de in leiders een stimulerende groei op de be volkingsaanwas kunnen hebben. Daar zouden in aanmerking voor kunnen komen de kinderbijslag en de aftrek voor kin deren bij de belastingen. Ter illustratie geven wij hier wat cijfers van de door de Sociaal Economische Raad bereken de tekorten die ontstaan worden van een gezin inkomen van 60. Verwacht wordt, dat de loonraad van de Stichting van de Arbeid een gedeeld advies aan het College van Rijksbemidde laars zal uitbrengen. De bindende regeling van het college wordt Vrijdag a.s. tege moet gezien. In de vissersplaatsen neemt men aan, dat de trawl-loggers na het be kend worden van deze beslissing zo spoe dig mogelijk ter verse-zeevisvangst zul len gaan. Een deel van de trawl-vloot ligt reeds voor het vertrek gereed. Van de Scheveningse vissersvloot zullen ongeveer 25 trawl-loggers naar de visgronden ver trekken. ongeveer 35 gaan er uit Katwijk en drie uit Vlaardingen. Onmiddellijk na de beslissing van rijksbemiddelaars zal met de monstering worden begonnen. Aan de trawl-visserij, die tot het begin van het nieuwe haringvangstseizoen duurt, j neemt ongeveer een derde van de Neder- landse vissersvloot deel. ï?Aa de aanvaring mot 'orante" in de Rode Zee «>P «Jf "£™p rand uitgebroken in een be £P li? vuurschip. Het vuur koVn bedwoii- anning in korte tijd word de F"'1- I>e „Oranje", die alleen /"k en midscheeps aan bakb -ade door de aanvaring oplieP' enigszins vernunderde met zijn reis naar uiuonesw» Kapitein H. W. Hemmes aan de d,rec - Van de N.V. Stoomvaartmij, „Nederland Na debarkatie van de passagiers en hot lossen van de lading in Tandjong Priok zullen zo ligt het in de bedoe ling van de maatschappij voorlopige reparaties worden uitgevoerd. De datum daarop het schip de thuisreis zal aan vaarden zal wel moeten worden uitge steld. „Het is vandaag precies 7 iaar geleden, dat de K.V.P, werd opgericht", aldus partji-raadsiid Smits in de vergadering van 22 Dec. j.l., volgens de Opmars van 2 Januari. Twee jaar geleden herdacht voorzitter Andriessen het „eerste lustrum" van de K.V.P. Indien ons geheugen ons niet in de steek laat, repte hij toen met geen wóórd over het feit, dat er vóór die 5 jaar ook .iets" bestond, n.l. de Katholie ke Staatspartij. Wij vonden dat toen spij tig Het was in zeker opzicht een ontken ning van het ((glorieuze) verleden. Wfl vonden toen. dat Schaepman. Nolens, Aalberse Ruijs de Beerenbrouck beter verdiend' hadden en wij betreurden het, dat zelfs de banden des bloeds, waarmede (en niet die van de Katholieke Volkspar- tij, zoals „Parlement, en Kiezer" ons j trouw wil doen geloven) van 22 Dec. 1945 werd letterlijk besloten: ..dat __de naam der partij gewijzigd worde in: Ka tholieke Volkspartij". I Ze wérd dus niet „opgericht" in 1945 en er was in 1950 geen ander lustrum te vieren dan dat der naamsverandering. Juridisch, materieel en geestelijk was en bleef zii dezelfde. Die valse „stichtingsdatum" moet uit veler hoofden. En uit veler mentaliteit. „Wij eisen het erfdeel onzer vaderen op; hun roem is onze eer. hun werk maakte óns sterk". De herdenking van Sehaepmans dood op 21 Januari a.s. zal de grote emanci der V.P., de in het concentratie-kamp gestorven pator misschien weer iets meer naar vo- partij-voorzitter Goseling het na-oorlogse ren brengen als degene, die de grondsja politieke geslacht aan het vóór-oorlogse gen beeft gelegd voor de stichting bond. doorgeknipt schenen. Maar wij he- katholieke partij dus van onze K, grepen iets van de roes, die het „reee- zoais wjj die partij thans noemen, rtant. vetera nova sint omnia'verwek- Daten wij de draad tussen het. grootse ken kan. verleden en het heden weer spannen en Toen wii de aanhef van het pientere j laten wij, ten einde de nagedachtenis van partijraadslid en de hooggeachte collega Schaepman en zijn opvolgers en de Smits lazen- I waarheid niet te schaden, ophouden '■Bet is vandaar, nrrrics 7 jaar ge-1 met hm verspreiden van de legende, dat Het geschil tuosen reders en vissers over de loon- en arbeidsvoorwaarden van de vissers, is het tweede dat in nog geen jaar tijd aan de orde is gekomen. Betrof het is in Mei 1352 de drijfnetvisserij, dit maal gaan moeilijkheden over een aan tal wijzigingen in de op 1 Januari j.l. af gelopen regeling voor de sleepnetvisserij (trawl-visserii). De unie-verkeer wil voor de tra wl-visserij het garantieloon aanpas sen aan dat voor de drijfnet-visserij '-n handhaving van de reeds vijftien jaar ge- staande vierwekelijkse afrekenperiode. Bij een maandelijkse afrekenperiode wen- sen de reders niet verder te gaan dan tot 45. Zij kunnen een garantieloon van 50 wel accepteren, doch dan dient de afreke ning over de gehele periode te geschieden. Een andere wens van de vissers be taling door de reder van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring is door de reders geaccepteerd. Voorts wensen de vissers een vacantietoe- slag, betaiing buiten en boven het be sommingsaandeel van looncompensaties voor eventuele huurverhogin". Op hun verzoek zijn enige vertegen woordigers van de Nederlandse Ver eniging van Specialisten, op 6 Januari door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in audiëntie ontvan gen, teneinde in de gelegenheid te worden gesteld het standpunt der ver eniging, die zoals men weet is opgericht nadat een aantal specialisten zich uit do Landelijke Specialisten Vereniging teruggetrokken had, ten aanzien van de gerezen moeilijkheden met de alge mene ziekenfondsen nader uit een te zetten. Bij deze bespreking, aldus wordt ons van de zijde van het. ministerie meege deeld, is opnieuw komen vast te staan dat een aantal bij de Nederlandse Ver eniging van Specialisten aangestoten spe cialisten sedert 1 Januari 1953 weigert ziekenfondspatiënten te behandelen te gen de honoreringsregeling, welke in 1952 heeft gegolden ofschoon over voortzetting, resp. wijziging van deze re geling tussen ziekenfondsen en Lande lijke Specialisten Vereniging nog onder handelingen gaande zijn en laatstge noemde vereniging ermede acoord is ge gaan de oude regeling, hangende de be sprekingen. voor drie maanden te con tinueren. De bovenbedoelde specialisten, aangesloten bij de N.V. V. S., wensen met langer de kortingen, zoals die in de overeenkomst voor 1952 waren opgeno men, te aanvaarden. Wel zijn zij bereid i hun hulp aan ziekenfondspatiënten te blijven verlenen tegen de tarieven, welke voor 1952 hebben gegolden, evenwel zon der enige korting. weging de onderhandelingen met de zie kenfondsen te hervatten en de leden te adviseren intussen door te werken onder de voorwaarden van de oude honore ringregeling. De regering zou anders zeer tegen haar zin, genoodzaak zii" maatregelen te nemen. Uitvoering der wettelijke ziekenfondsverzekering door organisaties van het particulier initia- 1ief eist nu eenmaal, aldus de minister, dat alle betrokken partüen bereid blü- ven tot overleg en elkaar niet voor vol dongen feiten stellen. bij h'et groter bij een basis- Gezins Gezins- inkom- kosten sten p. p. week week in pet 62,76 92 2 kinderen 76.50 65.82 86 3 kinderen 84.75 68.88 81 4 kinderen 93,00 72,90 78 5 kinderen 101.25 76,92 76 6 kinderen 109.50 80,94 74 7 kinderen 117,75 84.96 72 8 kinderen 126,00 88,98 71 9 kinderen 134.25 93,00 69 10 kinderen 142,50 97,02 68 In de vacature-wijlen mr. St.einkühler is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer N. Schuurmans (K.V.P.) te 's-Hertogenbosch. Wij kunnen met de beste wil van de wereld geen stimulerende invloed ontdek ken. IntegendeelEen percentage van 70 is niet bepaald bevorderend. Er wordt niet stilgehouden bij de conclusie geboorte regeling. Men geeft ook het middel aan namelijk door ..het toepassen van ge boorte be perkimgstechnieken". Daar komt de socialistische aap uit de mouw. In verband met de beheersing van de maatschappelüke ontwikkeling hebben wij geboorteregelingstechniek nodig. Uit de verklaring van de rechten van de mens blijkt overduidelijk, dat men eerst de mens stelt en dan het belang va,n deze of gene staat. De socialistische inleiders keren het echter om Artikel 22 zegt zeer nadrukkelijk, dat de mens als lid van de gemeenschap recht heeft op maatschappelijke zekerheid. Als lid van de mensengemeenschap heeft hij rechten en eerlijk: „moeder aarde kan ons best voeden". Daar is wellicht internationale samenwerking voor nodig, doch het kan en men behoeft daartoe met de mense lijke fundamentele rechten en plichten aan te tasten. Als de Grieken verhongeren omdat ondanks eigen krachtsinspanning hun land niet voldoende opleverde, bij voorbeeld bij een misoogst, dan rust op andere naties de plicht hen te helpen. Nieuwe gezichtspunten heeft de con ferentie niet opgeleverd. De minister gaf het N.V. V.S..-bestuur dringend in over- Gunstig is onze volksgezondheid, gun- j maaltjjd van de Amsterdamse Univer- stig zelfs in verhoudingen, zoals wij ze siteitsverenieiner snrak over de volksee- 'f vandaag precies leden. dachten wij, dat hij ging zeg gen. dat de K.V.P. nu tot. de jaren des verstands was gekomen en zich niet meer moest aanstellen als een coquette matt one, die als haar leeftijd slechts 4e "jaren van haar tweede of derde jeugd opgeeft. Wij hadden gehoopt., dat collega Smits had gezegd: „Mijne Heren. Leden van de Partijraad, laten wij nu eens ophouden met geschiedvervalsing. Want de Partij bestaat veel en veel langer dan 7 jaar. In 1945 werd werkelijk geen nieuwe par ui opgericht. Want 111 de Partiiraads-ver- "■adering van de Katholieke Staatspartij Advertentie de K.V.P. in 1945 werd opgericht. A. Vijftien Januari is het twintig jaar ge leden, dat Onze Lieve Vrouw voor de eer ste maal te Banneux verscheen aan Ma- riette Beco en zicli aankondigde als de Maagd der Armen. Ter viering van dit 20-jarig jubileum organiseert liet Banneux-secretariaat te niet hadden durven te voorspellen en zeker niet, teen wij nog leefden onder ri„ omstandigheden van 1944 en 1945. Eén voorbeeld slechts, de tuberculose. In 1945 110"" een sterfte van 86 per 109.090 inwoners, in 1951 nog slechts 10. terwijl bet verwachte aantal voor 1952 nog lager is. De nieuwbekende gevallen van deze ziekte op de consultatiehureaux verminderen evenzeer, ondanks de krachtdadige opsporing door middel van röntgenonderzoek. In het eerste halve jaar van 1951 wer den 8401 nieuwe gevallen bekend tegen 7428 in dezelfde periode van 1952, der halve een vermindering van 11 Ziin wij dan heus op weg de tuberculose uit Maastricht drie Nederlandse bedevaarten i te roeien, zal deze zieLte in de toekomst Laar het kleine Lourdes", achtereen- slechts historische betekenis hebben, zo- volgens op 15 Januari 11 Februari en 2 j als de lepra of melaatsheid uit de nud; Maart, drie der verschijningsdagen m j deleeuwen dcze nunog voor ons hee 1933 't heilig iaar, waarin het 19de eeuw- Deze vraag „telde zich de staats feest van dé Verlossing der mensheid secretaris voor de 1 olksgezondheid, dr feest van de veitosa s e Muntendam, toen hij gisteren ter ge werd gevierd, Nederlandse en Beigiscne h 65ste lustrum der Am- bisschoppen en prelaten zullen *an üe universiteit aan een koffie- plechtigheden deelnemen. isteioam» De onmogelijkheid em de voor de zielzorg noodzakelijke kerken te bouwen noopte Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem op de derde kerken- bouw-Zondag de noodtoestand voor zijn Bisdom af te kondigen. Het Herderlijke schrijven, bij deze gedegenheid in alle kerken afgekon digd en de artikelen in de kathoUe^ pers zijn Goddank velen begrepen. cwember Gedurende de maanden SeptemDe October en November bedroegen de extra-giften van particulieren, v kerkbesturen en gestichten een zes- voud van hetgeen een jaar tevoren, gedurende deze zelfde periode recht streeks aan de bisschop of aan het Fonds van Kerkenbouw werd opgezon den. Gebruik werd gemaakt van de mogelijkheid om bij notariële akte zich te belasten met een periodieke uitkering, welke ten volle op het be lastbaar inkomen in mindering kan worden gebracht. Hierbij dient ech ter in aanmerking te worden ge nomen, dat de rechtstreekse giften, indien deze blijven toevloeien in ge lijke mate, slechts 5 pet bereiken van 't kapitaal, hetwelk dit jaar nodig is. Ook de zeereerw. heren bouw pastoors hebben door hun predikaties de inkomsten aanzienlijk verhoogd. Het meest verheugend echter was de stijging der opbrengsten der wekelijkse koperen schaal der Bis schoppelijke Noden met ongeveer 26 pet. Talrijke binnengekomen brieven be wezen eveneens, dat vele katholieken doordrongen zijn geworden van de er"st van dit kerkenprobleem. Ge wezen werd hierin op de mogelijkheid van allerlei buitenkerkelijke acties, zoals 't propageren van automatische giro-afschrijvingen, het oprichten comité's in de parocnies, het - kopen van daartoe geschikte voo werpen enz. Nu echter de bisschop van Haarlem bij de vaststelling van het tienjaren- besloten heeft tot d'e wekelijkse collecte met de koperen schaal voor de Bisschoppelijke Noden, verdient 'le aanbeveling dit eenmaal vastgestelde middel zo krachtdadig mogelijk te benutten en deze moge lijkheid van officiële zijde niet door allerlei neven-acties te verzwakken Zeker zijn en blijven extra-giften zeer nodig en daarom bijzonder wel kom maar de nieuwe kerken, drin gend' noodzakelijk voor de zielzorg, kunnen alleen tot stand worden ge bracht door de elke Zondag terug kerende offerbereide medewerking van alle gelovigen. Om nog duidelijker te daartoe zal nodig zijn s in 1953 minstens het dubbele op brengt van 1952. De ergste noodtoestand kan dus al leen worden opgeheven, indien ae kerkbezoekers hun wekelijkse bij drage verdubbelen. De reeds waar te nemen stijging moge zeer spoedig de 100 pet be reiken. Indien de wekelijkse cent wordt gebracht op 2 cent. de stuiver op een dubbeltje, het dubbeltje op 20 of 25 cent, enz. enz., dan wordt het doel bereikt. Waar mensen komen huizen, zijn ook Godshuizen nodig om de aarde bewoonbaar te maken. Moge dit grote ideële belang ge durende dit pas begonnen jaar wor den bereikt, dank zij de massale in spanning van alle katholieken. Woensdagmiddag tegen twee uur Ned. tüd raakte een kustvaartuig van de Rot terdamse Kustvaart Centrale N.V., de R.P.S., voor het meest vooruitstekende, gedeelte van de kust van Bretagne, 60 mül ten Z.Z.W. van het eiland Ouessant, in moeilükheden. Verscheidene schepen snelden op het S.O.S. ter hulp. De be manning, die uit tien koppen bestond, moest het schip verlaten, en werd des nachts omstreeks één uur uit de sloepen opgepikt door de Franse treiter „Brittia". Allen bleken ongedeerd. De R.P.S. is gezonken. Het schip was gebouwd in 1951 en mat 499 bruto regis- terton. Zaterdag was het uit Rlbadeselta (N. Spanje) naar Rotterdam vertrokken. (Van onze correspondent.) Gisteravond heeft mevrouw M. Noyen— van Houtum te Helmond 't leven geschon ken aan drie meisjes resp. 3, ZVz en 4 pond. De 26-jarige moeder en haar drie dochter tjes maken het uitstekend. Het jonge gezin had reeds een kind. (Telefonisch van onze correspondent PARIJS, Donderdagmorgen. Kabinetsformateur Mayer zal waarschijnlijk nog hedennacht het kunnen samenstellen, althans wat de twintig ministers betre secretarissen zouden pas later benoemd worden om zodoende een soor van evenredige toewijzing der portefeuilles te verkrijgen, verdeeld over de deelnemende partijen. Zijn taak is buitengewoon vergemakkelijkt r oordat generaal König hem namens de Gaullisten heeft meegedeeld, a ie groep niet aan de regering wil deelnemen en bij de beloofde toezegging zal blijven van lovale en „waakzame" steun. Dit laatste past geheel in het beeld der crisisafwikkeling. De Gaullisten zijn in de nationale meerderheid getreden nadat zij ervaren hebben, dat hun eerste hou ding n.l. die van De Gaulle om buiten het parlement hun dwingende invloed op het parlement uit te oefenen op een Winston Churchill vertrekt heden uit New-York naar Washington voor zqn aangekondigde belcefdhcidsvisite aan pre sident Truman. Hü zal op het Witte Huis tevens Acheson, de scheidende minister van buitenlandse zaken, en diens collega van financiën, Snyder, ontmoeten. De democratische senator Smathers heeft inmiddels een enigszins ongeluk kige suggestie gedaan om Churchill uit te nodigen voor een spreekbeurt voor het Congres. Het tijdstip daartoe, nu president Eisenhower nog niet de macht aanvaard heeft, is wel zeer ongunstig en Churchill, die maar een officieus bezoek aan de V. S. brengt, had een dergelijke officiële plech tigheid vrij zeker niet op zijn program. Daar verschillende republikeinse senato ren zich in ongunstige zin over Churchill's opmerkingen inzake Korea hebben uitgela ten, kon de verwerping van Smathers suggestie al gauw als een onheuse beje gening van de Britse eerste minister wor den uitgelegd. Taft, die als „floor-leader" de beslissing in handen heeft, meende voorzichtig, „dat Churchill wel niet geïnviteerd zou wor den". Waarna Smathers zich haastte om te zeggen, dat als er tegenwerpingen wer den gemaakt, hij zijn plan onmiddellijk zou intrekken. „Om onaangenaamheden te voorkomen", voegde hij er, wederom enigszins ongelukkig, aan toe. Churchill bezocht gisteren in New-York het geboortehuis van zijn moeder, 's Mid dags ontving hij bezoek van de hertog en de hertogin van Windsor, die een „vrien den-babbeltje" kwamen maken, zoals de hertog zei. Nog tijdens het bezoek van de Windsors arriveerde ook generaal Eisen hower. Het was diens derde bezoek. fiasco is uitgelopen. Hun tweede tactiek is nu, om in het parlementaire spel mee te spelen en een invloed uit te oefenen, doch zij kunnen voor het ogenblik tegen over De Gaulle niet zover gaan om ook in de'regering te treden. Hun in het vooruitzicht gestelde „waak zaamheid" krijgt nu bijzondere betekenis, temeer waar zij de nieuwe regering liever door Bidault dan door Mayer geleid had den gezien. Doordat laatstgenoemde slechts een verzwakte Pinay-meerderheid heeft, kunnen de Gaullisten nu gemakke lijk van een weifeling bij de aanhangers van de oude meerderheid gebruik maken om eventueel een nieuwe crisis te openen. De grote moeilijkheid voor de heer Mayer is nu de bezetting van buitenland se zaken en defensie. Wat het laatste be treft, omdat Pleven aarzelde deze porte feuille te houden en zelfs zijn groep zich afvroeg, of zij wel aan de regering zou meedoen. Diep in de nacht scheen een bevredigende oplossing te zijn gevonden, waarbij een verdeling van de ministers portefeuilles zou plaats hebben van zes aan de M.R.P., de radicalen en de onaf- hankelijken, twee aan de boeren, terwijl de ex-Gaullisten geen portefeuille zouden ontvangen. De vervanging van Schuman door BI- dault, die hedennacht nog twyfelachtig was, schünl in die zin te worden opgelost, dat Schuman zich terugtrekt. siteitsvereniging sprak over de volksge zondheid in Nederland. En hij herinner de daarbij aan de epidemieën in de eerste helft van de 17e eeuw, toen b.v. Amster dam in 1602 in de ongunstigste week van de pestepidemie 900 doden telde, (ervviil in 1635 dit weekcijfer in Leiden de 1000 overschreed. Met de pokken was het al niet minder. Niet alleen de medische wetenschap maar in niet mindere mate de maat schappelijke omstandigheden en het Overheidsbeleid hebben bijgedragen tot het bereiken van het huidige gezond- heidspeil. In het bijzonder doelde spr. hier op het sociale beleid. Tn het vervolg van zijn rede zeide ilr Muntendam, dat het sterftecijfer van de kanker de overheid met zorg vervult. Er zijn verontrustende verschijnselen, welke erop wijzen, dat sommige vormen van kanker meer In 't bijzonder toe nemen. De longkanker is hiervan een voorbeeld en het verband, dat tussen roken, speciaal van sigaretten en deze aandoening wordt gelegd, is bekend. Dr Muntendam besprak voorts de soci aal-economische betekenis van ziekte om te betogen, dat de overheid geenszins overvraagt als de begroting voor de volksgezondheid bijna 40 millioen aan wijst. Voorts gaf hü o.a. een overzicht van de revalidatie, waarbij in de laatste maanden het oog in 't bijzonder gericht is op de slachtoffers der kinderverlam ming, nu vvfl juist een periode van on gekende omvang (meer dan 1500 ge vallen) achter de rug hebben. De Indonesische minister van Justitie, mr Lukman. heeft aan Aneta medege deeld, dat op ministerieel niveau reeds een beslissing is genomen ten aanzien van de kwestie van expiratie van de toelatingskaarten van voormalige K. L - en K. N- I. L.-militairen. De minister weigerde nader hierop in te gaan. Hij zeide slechte, dat de immigratiedienst In 1953 zullen van rijkswege ten bate van het Ned. Rode Kruis bijzondere post zegels verkrijgbaar zijn. Het tijdstip van uitgifte zal nog door de minister van Ver keer en Waterstaat worden bepaald. Zij zullen een afbeelding vertonen, welke ver band houdt met het doel der uitgifte. De geldigheidsduur voor het gebruik zal ein- I binnen afzienbare tijd een bekendmaking digen op 31 December 1954. hierover zal uitgeven. 99' De Wcstduitse bondskanselier dr Adenauer heeft Woensdagavond in een rede over radio-München zii" instemming betuigd met het denkbeeld van aanvullin gen op het verdrag voor een Europese defensie-gemeenschap en op het defensie verdrag met Groot-Brittannië door mid del van aangehechte protocollen. Adenauer zeide zich te verheugen over de verklaring dienaangaande, die Réné Mayer, de nieuwe Franse premier, Dins dag voor de Franse Nationale Vergadering aflegde. Mayer verklaarde toen, zoals bekend, dat het verdrag moest worden gecomple teerd, gepreciseerd en verhelderd door aanvullende protocollen, waarover hij nieuwe onderhandelingen wil beginnen. Adenauer gaf als zün interpretatie van Mayers standpunt, dat dit niet moet wor den beschouwd als een herziening, doch louter als een verheldering en organische ontwikkeling. Hij zeide er niet bij of deze verhelde ring naar zijn mening vóór, dan wel na de ratificatie plaats moest vinden. Maar in het vervolg van ziin rede lag opge sloten, dat eventuele protocollen eerst na ratificatie moesten worden opgesteld. Hij zeide nl. niet te kunnen geloven, dat iemand in Duitsland de verantwoordelijk heid op zich kon nemen om ..zonder nood zaak nog meer onherroepelijke tijd ver loren te laten gaan". Hij beschuldigde de sociaal-democrati sche oppositie er van de weg te versper ren op het ogenblik, waarop Duitsland, door ratificatie van het E D G -verdrag en de conventies van Bonn zijn plaats in de Europese vergaderzalen zou kunnen innemen. Hoewel de verdragen niet op alle punten overeenkwamen met de wen sen van alle ondertekenaars, zijn het geen „dode documenten",aldus de kanselier. In gezaghebbende sociaal-democratische kringen te Bonn meende men intussen, dat het lot van het E.D.G.-verdrag „twij felachtiger dan ooit" is geworden door Mayers verklaring. Voorts verwierp men in deze kringen Mayers plan om de kwes tie Saarland vóór de Franse ratificatie van het verdrag te regelen. Sociaal-demo cratische leiders menen, dat geen deel van Duitsland zou kunnen worden ge- ujropeaniseerd voordat de Duitsers op nieuw volledig gelijke partners zouden zijn bij internationale onderhandelingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3