voor Schipbreukelingen stapten zes sloepen Alle opvarenden door Britse liner gered zingend m Amerika's Truman vraagt defensie-begroting 46.3 milliard Naam-kathol icisme in Bolivia WAS HET EEN WRAK? ROOFOVERVAL op Blaricum's Boerenleenbank COMMANDO voor het Midden-Oosten lDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 7 Is raak met de ongelukkendie de scheepvaart troffen Drie radio boodschappen Eind© van NOG ZES ANDERE SCHEEPS ONGEVALLEN Passagiers moesten alles achterlaten Kap itein stuurde cable" Kard. Visjinsky niet naar Rome? Ten hemel schreiende wantoestanden Thee wordt goed koper Vrijdag 9 Januari 1953 ZUID Het spookte op de Oceaan Vurige" sabotage Mevrouw Cornelius Vanderbilt t Twee gemaskerden gingen met 17 mille aan de haal Eierprijs daalde weer Kluis stond open Anglo-Amerikaans plan WEERBERICHT f "N PLAMS VAN se "Kam? Voor de ogen van bemanning en passagiers is-gistermiddag in de Straat van Mozam bique, vijf mijl uit de kust van Portugees-Oost-Afrika, ter hoogte van Kaap Barra, een Nederlands vrachtschip, de 10.555 br. reg. ton metende „Klipfontein", toebehorende aan de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij in Den Haag en varend voor de Holland-Afrika-Lijn in Amsterdam, gezonken, nadat het schip, dat een trip rond Afrika had gemaakt en des nachts van Lorengo Marques was vertrokken op weg naar Beira in Mozambique lek gestoten was. De „Klipfontein" was op thuisreis; zowel in Kaapstad, uor ïzaoeth, Oost-Londen, als in Durban en Lorengo Marques waren passagiers van oor gegaan en hadden zich anderen ingescheept. Het juiste aantal is dan ook nie 6 maatschappij in Amsterdam spreekt van 30, terwijl corres pondenten van p ureaux melding maken van 103 passagiers. De bemanning telde 117 koppen. a z®er kalm, toen het schip om ongeveer 16.22 u. plaatselijke tijd, met een va mijl plotseling op een onbekend voorwerp (latere berichten spreken van een ooitte,waardoor een groot gat in het schip onder de water spiegel ontstond ïpfontein" langzaam begon te zinken. Kapitein J. H. Oosterhuis en zijn officieren behielden hun tegen woordigheid van gees. n de Passagiers werd gelast op he, dek aan rijkste papieren hy z M en zongen, terwijl de zes sloepen werden gestre uonrri h m *vaats en met achterlating van alles wat zich verder aan boord bevond roeide men weg van de plaats des onheils. 2jagen de ppvarenden toen het trotse zeekasteel, angere tijd hun „tehuis" was geweest, langzaami m g0 ven wegzinken, totdat er niets meer overbleef dan een tade zee waarop spoedig wrak stukken kwamen bovendrijven. dat de schipbreukelingen een half uur in de sloepen hadden r0"dgU .^er^' redding opdagen. De „Bloemfontein Castle" vim de JA^Castte Mailship Company, die op weg was naar Lorenzo <3 m m de buurt. Een barkas werd uitgezet en alle passagiers en bemanningsleden werden geheel ongedeerd - aan boord van het reddende schip gebracht. Terstond werd in de lounge van de volgeboe e „Bloemfontein Caste" dat ruim 700 personen vervoerde, een dankdienst gehouden om God te loven dat deze verschrikkelijke ramp geen mensenlevens had gekost. steld van het feit, dat bij de cata strophe niemand omgekomen was. Laatste reis Scheepshond ging mee Branden in series Onbekroonde koningin van New-Yorkse Society SCHRIJVEN VAN BISSCHOP VAN SUCRE Kassier redde 20 mille Britse troepen zouden worden teruggetrokken I De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk enige regen, en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over wegend matige Westelijke wind. Vannacht tem peraturen om het vriespunt, morgen overdag lichte dooi. Zaterdag 10 Januari: Zon op 8.45 uur, onder 16.50 uur. Maan op 3.31 uur, onder 12.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „KLIPFONTEIN" KUST VERGAAN AFRIKAANSE Nd'iniMimniapH Vit radioboodschappen, die in Beira zijn opgevangen, blijkt het gehele verloop van de ramp. In de eerste, een noodsein van kapitein Oosterhuis, werd ver klaard dat het schip lek was. De positie werd opgegeven als 24.32 Zuiderbreedte en 35.14.5 Ooster lengte, 2Vl mijl van de vuurtoren van Zavora, bij Inharrime, en er werd om hulp gevraagd. De tweede kwam van de „Bloem fontein Castle", die seinde, dat zij in de nabijheid was en passagiers en bemanning zou opnemen. Daarna kwam een volgend bericht van kapitein Oosterhuis, meldend, dat het schip was gezonken, maar alle opvarenden gered. Het K.N.M.I. deelt mede Aan de vorst periode, die tussen Kerstmis en oudejaar inzette, kwam vandaag vrij plotseling een einde. Nadat gedurende de vorige dagen verscheidene storingen ten Westen van ons land naar het Zuiden waren getrok ken, passeerde vandaag een storing ten Noorden van ons land. Hierdoor draaide de wind naar het Westen en drong ge leidelijk zachtere lucht West-Europa bin nen, hetgeen vanmorgen met regen en natte sneeuw gepaard ging. Aangezien op de Oceaan nieuwe depressies in aantocht zijn, is een terugkeer van de vorst de eerste paar dagen niet te verwachten. via Suez op de terugreis naar Amster dam, waar het omstreeks 21 Februari werd verwacht. Tijdens de oorlog in Mei 1940 be vond het schip zich in Oost-Afrika heeft de „Klipfontein" in de Pacific in Amerikaans verband troepen vervoerd. Na terugkeer in Nederland werd zij ge heel gereviseerd. Het schip, dat in 1939 bij P. Smit te Rotterdam werd gebouwd, was uitgerust met radar en had een dubbele schroef, aangedreven door twee dieselmotoren. De lengte was 520 voet. Het was een snelvarend schip. De passagiers-accomo- datie bedroeg 130 personen in de eerste klasse en 60 in de toeristen-klasse. De „Bloemfontein Castle", die 18.400 ton meet, is een dubbelschroefs motor schip, dat in begin 1950 te Belfast werd voltooid en in April van dat jaar zijn eer ste reis van Londen naar Zuid- en Oost- Afrika maakte. Het schip heeft accomodatie voor 739 passagiers en was hst eerste schip van da Union Castle Line, dat alle passagiers in één klasse onderbracht. Het is ook inge richt voor vrachtvervoer. Het heeft de modernste veiligheids- en navigatiemid delen aan boord, o.a. een richtingzoeker, radar en echolood. Gezagvoerder is kapi tein J. H. F. Ferguson. De „Bloemfontein Castle" had Dinsdag Durban verlaten op weg naar Lourengo Marques en wordt op 10 Februari a.s. te Londen verwacht. De regering-Truman heeft het ontwerp van de Amerikaanse militaire-begroting voor 't komende belastingjaar bij 't Con gres ingediend, 't Eindcijfer der begroting wijst een bedrag van 46.3 milliard dollar aan, hetgeen twee milliard meer is dan het vorige jaar. Daar er echter een aan zienlijk overschot is van reeds uitgetrok ken, doch nog niet bestede gelden van de vorige Amerikaanse militaire begro ting, wordt het Congres thans om nieuwe militaire credieten tot een bedrag van 41.5 milliard dollar gevraagd. Voor het leger is 15.4 milliard, voor de vloot 11.8 milliard en voor de luchtmacht 17.5 milliard dollar uitgetrokken. De nieuwe begroting beoogt het in stand houden van 24 gevechtsklare Amerikaanse divisies. De Amerikaanse luchtmacht zou op 143 groepen, dat is twintig duizend vliegtuigen moeten worden gebracht. Hierbij komen dan nog 15.000 marinevlieg tuigen, zodat de Ver. Staten in totaal de beschikking over 35.000 militaire vlieg tuigen zullen krijgen. Ongeveer 58 pet van het in de begroting voor „aankopen van materiaal" uitgetrokken bedrag zal worden besteed voor het aanschaffen van vliegtuigen. Het aantal militairen van leger, viöot en luchtmacht tezamen zal 3.500.000 be dragen, tegen thans 3.600.000. President Truman wijst in zijn bege leidende boodschap op het belang van het streven om onderzeeboten uit te ruston met atoomkrachtmotoren. Hetzelfde wordt „Bloemfontein Castle" als reddende engel optrad. De zes reddingsloepen bleven leeg op zee achter, zij leveren gevaar op voor het scheepvaartverkeer. In Johannesburg werd vannacht bericht, dat de bemanning van de „Klipfontein" waarschijnlijk naar Zuid-Afrika zal terug keren om vandaar naar Nederland te gaan. De passagiers krijgen van Beira uit, waar de „Bloemfontein Castle" vandaag zou aankomen, de gelegenheid met andere schepen hun reis te vervolgen. Het m.s. „Klipfontein", dat een water verplaatsing van 17.000 ton had, vertrok op 5 December j.l. uit Amsterdam, ging via Southampton langs de Westkust van Afrika naar Kaapstad en was vandaar Het radiostation Portishead bij Jh Zuid-Engeland, was de eerste cue a lammertijding van deze voor de Neae - landse scheepvaartwereid zo gevoelige slag, <ie wereld inzond. Om ongeveer half zeven meldde het kort en zakelijk, dat de „Klipfontein" haar graf gevonden had m de zee bij Mozambique. „Alle passagiers en bemanningsleden zijn gered", zo luidde IKVg®ruststellende toevoeging. Onmiddel- iÓh» am lnen overal in actie. Directie- <ie Verenigde Nederlandse AfriknanrtmaatschaPPii en de Holland- terecht knnrt trachtten overal waar ze winnen, maa?'^"ejnlichtin8en. in .te andere Remterels^dl' SVIT nieuws van de pershuro'. *n» .,°P Niet lane daarn» aux Ult Afrika V NS in Kaanstjd de a*ent van de V.N.S. in Kaapstad een telegram waarin summier de ongelukstijding Vermeld stond. Millioenschade Erg blij was men met een „cable" van kapitein Oosterhuis, die van de „Bloemfontein Castle af de eige naars seinde, dat hun schip verloren was gegaan, maar dat er God zij dank niet een van de opvarenden gewond of verdronken was. En hoewel het verlies niet gering is, de herbouw waarde van het schip wordt geschat op twintig milliocn gulden toch ging er een zucht van verlichting op, nu men officieel in kennis was ge- Na de schok van de aanvaring deed zich een ontploffing voor in een olietank van de „Klipfontein" en de boeg van 't schin zakte diep in het water. De hutten van dc passagiers liepen snel onder. Toch was er in het geheel geen paniek. Zoals ge zegd, verliep de „debarkatie" zeer rustig; ook de scheepshond werd door de matro zen mee in de sloepen genomen. Toen men aan wal van het onheil hoor de eaven Portugese autoriteiten 'n sleep boot opdracht het Nederlandse schip ter hulp te snellen, doch voordat deze uitvaren, vernam men Behalve de ramp met dc „Klipfontein" zjjn op de Stille Oceaan Donderdag nog vjjf andere schepen in nood komen te ver keren. Het 10.000 ton metende Zweedse vrachtschip „Avanti" is ten Zuiden van Japan in tweeën gebroken. Elf leden van de bemanning bevonden zich, althans voorlopig veilig, op het drijvende achter schip. Acht man, die zich op het losge slagen voorschip bevonden, verdronken. Ruim 20 man die in een sloep rond dre ven, werden gered door een Brits vracht schip. De „Avanti" behoort aan de Rederi A/B Fraternitas te Gothenburg. Bij het eiland Ocean, 3200 kilometer ten Noord-Oosten van Australië, is het Britse vrachtschip „Kelvinbank" gestrand. Uit Brisbane is per vliegtuig een deskundige vertrokken. Men zal trachten het schip op eigen kracht vlot te krijgen. De „Kel vinbank" was met een lading vet op weg naar Australië. Midden in de Stille Oceaan, 970 kilo meter ten Noorden van Midway, is het nagestreefd voor militaire vliegtuigen. Voor beide doeleinden zijn bedragen uit getrokken. Voor het komende belastingjaar is 2.7 milliard dollar aangevraagd voor het tot ontwikkeling brengen van atoomkracht wapens, hetgeen 700 millioen meer is dan in het afgelopen jaar. De ontwerp-be- groting wijst een hoger bedrag aan dan enige vorige begroting, maar de president acht het mogelijk, dat in volgende jaren met een lager bedrag zal kunnen worden volstaan, dat echter z.i. niet beneden de 35 a 40 milliard dollar per jaar zal dalen. In hoeverre generaal Eisenhower zich aan deze begroting van zijn voorganger zal houden is overigens een heel andere zaak! Naar A.F.P. bericht, zou de nieuw benoemde kardinaal Z. Em. Visjinski aartsbisschop van Warschau, het Vaticaan telegrafisch hebben medegedeeld, dat hq niet naar Rome zal komen voor de bij woning van het a.s. Consistorie. 77 Panamese vrachtschip „Sandapesto" in zware storm onklaar geraakt. Het schip, dat 7.189 ton meet, was op weg van Japan naar Portland. Op 480 kilometer ten Noord-Oosten van Honoloeloe drijft het Britse schip „King Edgar" (7.074 ton) stuurloos rond. Het zal trachten Honoloeloe te bereikeq als het weer voldoende opgeklaard zal zijn om tijdelijke voorzieningen aan het roer mogelijk te maken. Bij de kust van Oregon heeft de Ame rikaanse schoener „Cynthia Olson" zijn deklading hout verloren. Het schip is op weg naar San Francisco en heeft om as sistentie gevraagd. Het Britse stoomschip „Santander" (6648 ton en gebouwd in 1946) verging in een zware storm voor de kust van Colum bia. Twintig personen verdronken. Ver scheidene overlevenden werden opgepikt door het vrachtschip „Rose Marie", dat de noodseinen van de „Santander" had opgevangen. Plaatselijke autoriteiten in Buenos Aires schreven het opvallend groot aantal bran den, waardoor oogsten en te velde staande gewassen in een gebied van duizenden hectaren werden verwoest, toe aan „een uitgebreid plan om de productie te sabo teren". In een officiële verklaring in de stad „Eva Peron", genoemd naar de vorig jaar overleden echtgenote van president Peron, wordt melding gemaakt van niet minder dan honderd branden. Drie nieuwe branden verwoestten Woensdag bijna tienduizenden hectaren met graangewassen. Mevrouw Cornelius Vanderbilt, die ge durende de laatste halve eeuw onbetwist de ongekroonde koningin van de New- Yorkse society is geweest, stierf Donder dag op 80-jarige leeftjjd in haar weelde rige woning aan de Fifth Avenue. De thans verscheiden „eerste gastvrouw" van New-York, die vele vorstelijke per sonen en hoge autoriteiten o.m. de vier laatste Engelse koningen, te beginnen met Edward VII, koning Albert en koningin Elizabeth van België en koningin Maria van Roemenië heeft ontvangen en wier invitatie gelijk stond met een bevel, waar aan men zich onmogelijk kon onttrekken, huwde met Cornelius Vanderbilt, zeer te gen de zin van diens ontzaglijk vermo gende vader. Zozeer zelfs, dat deze spoorweglgoning zijn zoon dreigde te onterven, indien hij toch met zijn uitverkorene, de dochter van een Engelse katoenkoper, zou wensen te huwen. Toen de zoon zich niet bij de zienswijze van zijn vader neerlegde, hield de vader zijn woord en liet bij zijn over lijden Cornelius het peuleschilletje van 500.000 dollar na, benevens de rente van een „garantiefonds" van één millioen. Hetgeen weinig, was in verhouding tot de 7.5 millioen, die elk der andere kinderen ontving, om nog te zwijgen van de 17.5 millioen, waarmee Cornelius' broer Alfred zich verrijkt zag. Alfred was later zo goed om zijn broei nog 6 millioen af te staan. Niettemin slaagde de gisteren overleden mevrouw Vanderbilt er in de opvolgster te worden van haar schoonmoeder als toonaangevende persoonlijkheid van New- York's mondaine wereld, ja haar zelfs nog te overtreffen. Zij was op het laatst de enige levende herinnering aan en als het ware de band met de legendarische tijd van vóór de eerste wereldoorlog, met de overdadige praal van New-York's „rijke families". Toen zij in 1941 een militair officierenbal gaf „om ook een steentje bij te dragen aan de defensie" schatte men de waarde van de juwelen, die de gasten droegen, alleen al op 750 millioen gulden. kon dat de „Klipfon tein" geionken was. Een andere boot die uit Beira wegstoomde om hulp te bieden, de Punque", keerde terug, toen de Corruptie, uitbuiting en, daardoor, het snel opdringende communisme vormen dc achtergrond van het belangrijke herder lijke schrijven, dat de aartsbisschop van Sucre in Bolivia, mgr Clement Maurer C. ss. R., heeft gepubliceerd. De prelaat richt een dringende en ernstige oproep aan Katholieken en niet-Katholickcn om een dam op te werpen tegen het commu nisme en door grondige, sociale en andere voorzieningen in Bolivia dc voedings bodem van 't communisme weg te nemen. Het marxisme wordt onderwezen op universiteiten en op scholen, „onbekende elementen" voeren een systematische agitatie onder de Indianen op boerderijen en in mijnen, ambtenaren plegen verraad aan de belangen van het land en plaveien zo de weg voor het communisme en anti- clericalisme. Dit alles gebeurt, aldus de Vanzelfsprekend heeft men zich onmiddellijk na de ramp van de „Klipfontein" de vraaa aesteld wat de oorzaak geweest kan zijn van deze noodlottige schip breuk, waarbij een Nederlands zeekasteel voor de kust van Potugees-Oost- A frik a een graf in de golven heeft gevonden. Vast staat, dat de „Klipfontein", een sclnp dat was uitgerust met de modernste veiligheids- en navigatiemiddelen, in aanvaring is gekomen met een vreemd obstakel. Oorspronkelijk was men van mening dat het hier een onbekende klip betrof, doch men is de mogelijkheid gaan overdenken dat ook dit laatste sclieeps- ongeval wel eens een rampzalig uitvloeisel zou kunnen zijn van de Tweede Wereldoorlog. Immers, het is bekend dat zich in de omgeving van Kaap Barra nog verschillende wrakken bevinden van tot zinken gebrachte oorlogsschepen, en hoewel wordt aangenomen dat al deze wrakken zich op een „veilige" diepte oevinden, is het niet ondenkbeeldig dat een Duitse duikboot, die in deze omgeving oofKens officiële gegevens in ondiep water werd getorpedeerd, een rol gespeeld vergaan van de „Klipfontein". Als het inderdaad het wrak van deze ikboot IS geweest dat de „Klipfontein" op haar noodlottige laatste reis j J dan is het alleen maar te betreuren dat de Nederlandse scheep- laartwereld door deze nasleep van de oorlog alweer haar tol heeft moeten opiaten, en een van haar trotse boten in de golven van de Indische Oceaan heeft moeten zien ondergaan. aartsbisschop, in een land, welks regering zich voortdurend Katholiek noemt. De sociale toestanden in Bolivia zijn ten hemel schreiend. De grote ondernemingen voeren een politiek van ergerlijke uitbui ting. De omstandigheden, waaronder de arbeiders, mannen, vrouwen, meisjes en jongens moeten werken, zijn mens onterend. Op vele plaatsen zijn de landarbeiders niet veel meer dan lastdieren. De gevolgen op moreel terrein blijven niet uit. Het drankmisbruik neemt hand over hand toe. Het aantal ongehuwde moeders en in de steek gelaten kinderen groeit onrustbarend Concubinaat en abortus worden bijna als normaal geaccepteerd. Ondanks het feit, dat Bolivia voor 96% Katholiek is, verkeert dc Kerk in een (oestand van gevaarlijke onvrijheid. Dc hoge regeringsautoriteiten leggen welis waar een zekere welwillendheid tegen over haar aan de dag, vele lagere ambte naren echter laten geen gelegenheid voor- hijgaan om te laten zien, dat Marx en Voltaire meer voor hen betekenen dan de Kerk. De Kerk is sterk in Haar bewegings vrijheid belemmerd, daar de staat zich mengt in Haar interne aangelegenheden, zoals benoemingen e.d. De regering be roept zich hierbij op eeuwenoude privi leges, door de H. Vader in de 16e eeuw aan de Koning van Spanje verleend. De wetgeving is beslist anti-kerkelijk. Alleen de nog soepele houding der rege ring verhindert een directe kerkvervol ging- De laatste jaren is er een kentering te bespeuren; enerzijds ten goede, ander zijds ten kwade. De nationalisatie van de tinmijnen achten de bisschoppen een goede sociale vooruitgang, mits de winsten uit deze ondernemingen het volk ten goede komen. Mgr Maurer protesteert echter ten krachtigste tegen de „nationalisatie van de geestelijkheid". Deze nationalisatie houdt in, dat slechts Boliviaanse priesters in het land werkzaam mogen zijn, Bolivia evenals de andere landen in Zuid- Amerika een ernstig priestertekort ver toont, zou een consequente doorvoering dezer nationalisatie een ernstige ramp voor de Kerk in Bolivia betekenen. De aartsbisschop van Sucre besluit zijn herderlijk schrijven met een opwekking van de naam-Katholieken, die „voor een groot deel schuld zijn aan de slechte sociale en godsdienstige situatie van het land". (Van onze correspondent) Twee gemaskerde mannen hebben gisterenavond omstreeks negen uur een roofoverval gepleegd op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum. Zij slaagden er in zeventienduizend gulden buit te maken. Direct na de overval, die zich in enige ogenblikken afspeelde, zijn de mannen spoorloos in het nachtelijk duister verdwenen. De geleidelijke daling van de eierprij» zette zich gisteren te Barneveld voort met een sprong van ruim drie cent per ei. Was vorige week Donderdag de algemene prijs nog 17,10 per 100 stuks, thans was ze 13.80. Nadat zij de bank, die ook in de avoi duren voor het publiek geopend is, waren binnen gestapt, trokken beide mannen plotseling een masker voor de ogen en een hunner richtte een revolver op de kassier, de heer H. Bek en op de Blarieumse bloemengrossier H. L-, die zich toevallig in de bank bevond. De ander kroop door het loket en eiste van de kassier, dat hij zijn kas zou afgeven. Deze probeerde nog de alarm installatie, die zich in de vloer bevindt, in werking te stellen, doch de installatie weigerde. De heer Bek werd gedwongen zijn kas uit de safe te halen en de inhoud om te keren in een actentas, die de gemaskerde man bij zich had. Het pntging de beide overvallers echter dat de kassier met een vlugge beweging twintigduizend gulden op de grond Bevoegde kringen te Londen hebben Donderdagavond medegedeeld, dat hoge Britse en Amerikaanse functionarissen een nieuw uitgewerkt plan voor de verdedi ging van het Midden-Oosten hebben op gesteld. Het plan zou de basis zijn van de stap, die, naar wordt verwacht, Groot-Brit- tannië binnenkort bij Egypte zal doen om over het dode punt te komen in de be sprekingen over het Britse garnizoen in de zóne van het Suezkanaal. Als de belangrijkste punten van het plan Daar worden genoemd: 1. Een nieuwe uitnodiging aan Egypte om als oprichter-lid deel te nemen aan het beoogde geallieerde opperbevel voor de verdediging van het Midden- Oosten; 2. De terugtrekking van de ruim 50.000 Britse troepen uit de zóne van het Suezkanaal, mits Egypte er mee in stemt, dat de inrichtingen van de steunpunten in de een of andere vorm blijven bestaan; 3. Militaire hulp aan Egypte; 4. Economische hulp om Egypte te hel pen uit zijn huidige mo-vlijkheden op het gebied van de financiën en handel te komen. Officiële uitnodigingen om deel te ne men aan het nieuwe opperbevel zouden eveneens worden gezonden aan de rege ringen van de andere Arabische stater- schoof, en slechts zeventien mille in de actetas deponeerde. Ook merkte geen van twee dat de kluis van de bank. waarin zich een aanzienlijk kapitaal bevond, open stond. Terstond nadat de beide overvallers vertrokken waren, renden de kassier en de heer L-, aan wie bevolen was drie minuten op hun plaats te blijven en geen alarm te maken, haar buiten. Het toeval wilde, dat net twee politieagenten het bankgebouw passeerden. Onmiddellijk werden de Gooise politie corpsen gealarmeerd, waarna men de wegen, naar Blaricum afzette met over valwagens. Het vermoeden was namelijk gewekt, dat de gemaskerden gebruik hadden gemaakt van een auto, omdat tijdens de overval in de nabijheid van de bank een onbekende auto gesignaleerd was. Men slaagde er niet in de daders te grijpen- Later deelde men mee te vermoeden dat niet van een auto gebruik is gemaakt. Het staat vast, dat de overvallers van de plaatselijke situatie goed op de hoogte zijn geweest, maar er niet op hebben gerekend dat zich een cliënt in het gebouw zou bevinden, en zij verplicht zouden zijn een snelle aftocht te blazen. De Blarieumse boerenleenbank is tegen diefstal verzekerd. Naar wij nader vernemen, was men er vanmorgen nog niet in geslaagd de mannen te achterhalen. De politie be schikt slechts over een vaag signalement, dat verspreid is. Ook het zoeken met speurhonden heeft nog geen resultaat opgeleverd. Naar wij vernemen is in de gisteren ge houden vergadering van theepakkers be sloten de detailprijzen voor de betere theesoorten met 80 centen per kg. of 8 cen ten per ons, te verlagen. De kwalitatief mindere soorten zullen naar verhouding eveneens een verlaging ondergaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1