Nieuws uit STAD en OMTREK BOMEN STERVEN STAANDE LAATSTE BERICHTEN De ramp met de „Klipfontein Engelse zeelieden weigerden uit te varen Van duiven en duivenhouders Johan van Oldenbarnevelt" valt in voor „Willem Ruys" VERLOVINGSRINGEN O ver de A. R00DB0L, Boekhandel r eOVSNOfSN oPRwmmpRtaeN „Comedia" schonk Kunstkring prachtige avond Diamanten huwelijks- feest In de Torenzaal Geen gewonden H. Th. v. d. VLERK Nederlanders namen hun plaats in „Het spelen met duiven" gaat terug tot de grijze oudheid Half jaar geëist tegen belastingontduiker Emigranten per Fairsea' STOfpEN'*°b'<itn9 per meter iï'iZy J**>7sn '301 lijdos VRIJDAG PAGINA 2 RIKA HOPPER LIET VOLMAAKT SPEL ZIEN In een illusie-fabriek Uitnemend spel en regie Huldiging Rika Hopper ONZE JAARLIJKSE BOEKENOPRUIMING Over de nieuwe balletten van Kurt Jooss ZILVEREN COLLECTANTEN- JUBILé VERMIST MEISJE TERECHT HAAN GESTOLEN DE DRIELING glad en bewerkt zonder inlevering van goud ZIE ETALAGE BURGERLIJKE STAND C. A. O. VOOR KAPPERS „NIJVERHEID 2" BEHOUDEN In Amsterdam aangekomen EEN TELEURGESTELDE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zo oud? Nee toch-..! Ja heus! Ook de pers gebruikte duiven Postduiven in de oorlog Maar waar komt nu de lieden daagse postduif vandaan? Hoe staat het nu in Schiedam? Hij vond geld op zijn tafel OM DE ROTTERDAMSE JEUGD-SCHAAKTITEL *an fa OÖ'bZl "NGf*IEZ|JD£ py, ""l'r 1.2S ihjRr,„MAFLAmi *0l«N ruitZ 495 OP ACCS „vet antUstof oMWSlWO»«*« HEREUCOSt Heren" VflHRi'D ,jaari K0RMN& Luisterend en kijkend naar de toeleg van „Bomen sterven staande" van de Spaanse schrijver Alexander Casona, door Comedia, gisteravond voor de Kunstkring in het Passage Theater ge speeld onder de titel „De Ander", wis ten wp echter niet wat wij ervan moes- r. ten denken. Hetgeen niet o verwon- stmoV^er'ijk is, als u bedenkt, dat wij ach- J tereen volgens op het toneel zagen verschijnen: een energieke secreta resse, een bekoorlijk typistetje, een pseudo-dominé met een fameuze talen kennis, een verstrooide goochelaar, een wanhopige jongedame en een in lom pen geklede zakkenroller. Zij traden op in een wonderlijke ruim te, die het midden hield tussen de ka mer van een opkoper met een uitge breide verzameling rariteiten en de re- quisietenkamer van een schouwburg. Al lengs werd het ons echter duidelijk, dat de wanhopige jongedame en de oude heer verzeild waren geraakt in een soort illusiefabriek, een onderneming, die tracht met een glimlach, het gezang van een nachtegaal, een lied, weer wat le vensmoed te brengen in de harten van wanhopigen en eenzamen. Advertentie De vreemde figuren, die wij achter elkaar op het toneel zagen verschijnen, bleken tot het personeel van de droom- fabriek te behoren en de jongedame is door de onderneming zojuist van haar plan om zelfmoord te plegen afgehouden. De oude heer komt bij de directeur van de onderneming om raad. Zijn kleinzoon raakte n.l. jaren geleden op het slechte pad en om zijn vrouw het verdriet hier van te besparen heeft de oude J™311 gefingeerde brieven aan zijn vrouw geschreven, waarin de kleinzoon ver telt van zijn stijging op de maatschap pelijke ladder, van zijn huwelijk, etc. De kleinzoon is echter verdronken en de oude man, die in zijn laatste bnef ge- schreven heeft, dat hij naar huis komt, is ten einde raad. Hier komt de droom- fabriek in werking en het geredde meis je krijgt al direct de kans als actief me dewerkster op te treden. De directeur gaat n 1. naar het huis van de oude men sen om zich uit te geven voor de terug gekeerde kleinzoon (een afwezigheid van twintig jaar, waarin de jongen tot man werd maakt dit mogelijk) en het meisje Isabel gaat mee als zijn vrouw Aan vankelijk gaat alles van een leien dakje, maar als blijkt, dat de echte kleinzoon niet verdronken is en zelfs opduikt ln het huis van de grootouders, wordt het moeilijker. Een bekering van de klein zoon zou het toch reeds naar het sen timentele hellende stuk finaal de nek om gedraaid hebben, maar de schrijver is niet voor niets een oude rot in het vak. Hij heeft een uit dramatisch oog punt betere oplossing achter de hand. Regisseur J<wis Diels heeft op uitste kende wijze zijn mensen tot een voor treffelijke opvoering van dit spel ge voerd. De vrolijke momenten in het stuk werden naar voren gehaald en de droevige worden onder zijn regie niet te schrijnend. Bovendien was het gehele gezelschap in uitnemende vorm. Johan Elsensohn vertolkte met ernstige ge baren en beheerste stem op prachtige wijze de rol tuin grootvader, Enny Meu nier speelde ais Isabel zuiver, dichterlijk en niettemin «ober. Steye van Branden berg als .De ander" gaf een voortref felijke vertolking van de directeur, die dit alles deed zonder dat zijn hart erbij betrokken was en zijn weergave van het besef, dat het leven, het echte, belangrij ker is dan de kunst, was zeer aanneme lijk. Hèt succes van de avond was echter voor Rika Hopper, wie de grootmoeder rol ,,op het lijf geschreven lag". Zij speelde een schat van een grootmoeder, die bij alle lieftalligheid haar wil weet door te zetten en over een sterke geest bschikt, bereid om te lijden te offeren. Een boom die staande sterft! Zij won de harten der toeschouwers stormenderhand met sublieme gevoeligheid en schalkse humor. begint Zaterdag 10 Januari a.s. Zie onze etalage! VRIJ ENTREE! Schiedam Rubensplein 16 Telefoon 69513 In zijn eenvoudige woning aan het Spin huispad wacht het krasse echtpaar J. J. Meure—G. H. v. d. Stap, op de grote dag van hun 60-jarig huwelijksfeest. Ze zullen die daar feestelijk doorbrengen. De familie en vooral de jongeren, hadden het plan op gevat, een zaaltje te huren en er op 19 Januari velen uit te nodigen. Maar neen zeiden grootvader en grootmoeder, we blijven thuis en jullie komt maar naar ons toe. Aangezien het echtpaar veertig jaar achtereen onze krant heeft gelezen, naar het ons met voldoening mededeelde, heb ben we niet geaarzeld, het op een plaatje te vereeuwigen, er van overtuigd, dat onze abonné's vol belangstelling met hen kennis zullen maken. Trouwens, we geloven, dat het 't echtpaar Meurev. d. Stap op de unieke gedenkdatum niet aan medeleven zal ontbreken. Het Ballet Jooss, dat een groot tournee door Nederland begonnen is zal Vrijdag 16 Januari a.s. één voorstelling geven in de Rotterdamsche Schouwburg. Het mo derne ballet is een van de kunstuitingen, die in de Torenzaalbij eenkomsten nader bekeken zullen worden. Populair is de balletkunst in Nederland nooit geweest. Vooral toen er een vrije uit drukking van persoonlijke gevoelens inge legd werd, liep de belangstelling voor het ballet nog meer achteruit. Men begreep deze kunst niet meer, de dans was vol gens velen alleen te waarderen door die genen, die veel van de dans gezien of ge leerd hadden. In zekere zin is dit waar, toch willen we ons niet bij deze passieve mening aansluiten. A.s. Zaterdag zullen we proberen Iets meer van de dans te gaan begrijpen en wie kan beter belangstelling voor de moderne dans bijbrengen dan een balletdanseres zelf? Mevr KootGroosjohan uit Den Haag die zee", deskundig is op het dansgebied, zal een Inleiding houden. De aanwezigen van de vorige Toren- zaalbijeenkomst hebben allen, op uitzon dering van enkelen, die hun adres ondui delijk opgegeven hebben, een mededeling thuis ontvangen. Ook zij, die eerst nu in staat zijn, naar de Torenzaal te komen, zijn van harte welkom. Echter in verband met de plaatsruimte is het wen selijk, dat laatstgenoemden zich even op geven bij C. H. Pols K.O.-laan 155 b tel. 68983 of 'bij W. Willemse, Grote Markt 25 tel 67819. Mededelingen omtrent de mogelijkheid van een bezoek aan de Rotterdamse Schouwburg voor 't Ballet Jooss in groeps verband, zullen Zaterdagavond gedaan worden. Zondag 18 Januari a.s. hoopt de heer Nic. v. Baarle zijn zilveren jubileum als collectant van het college ,,St. Hyronimus Aemllianus", parochie St. Liduina, te her denken. Als collectant was hij steeds een voorbeeld in het vervullen dezer plichten. In 1944 werd hij tot voorzitter van het col lege gekozen. De Hoogmis van 9.15 zal uit dankbaarheid die dag tot intentie van de jubilaris worden opgedragen. In de bo venzaal van Hotel „Beijersbergen" is er te vens die dag gelegenheid tot feliciteren, van half twee tot half drie. De 16-jarige C. K., die sedert Woens dagochtend te Schiedam vermist werd, is gisteren uit eigen beweging teruggekeerd. Uit een hok achter de woning van G. V. aan de Schietbaanstraat is een haan ontvreemd. De berichten in een der ochtendbladen als zouden twee leden der „Klipfontein- bcmanning" gewond zijn bjj de ramp, werden ons btf informatie bq de „Ver enigde Nederlandsche Scheepvaart Mf|" ten stelligste tegengesproken. Het aantal passagiers zou ongeveer 130 bedragen hebben (niet 30 zoals aanvanke lijk gemeld), Het grootste deel der pas sagiers zou van Britse nationaliteit zijn. Volgens internationaal zeerecht rust de verplichting om de bemanning van een Verongelukt schip te repatriëren op het land, onder welks vlag het schip vaart. In dit geval zou dat dus de Nederlandse regering zijn. Of de bemanning in Beira op een Neder lands schip zal overstappen om naar Kaapstad te worden vervoerd, is momen teel nog niet bekend. Ook de ..Bloemfon tein Castle" gaat namelijk door naar Kaap stad en zal daar ongeveer gelijktijdig met de „Zuiderkruis" arriveren. Naast deze transportmogelijkheid be staat uiteraard voor de oemanning nog altijd de kans om met speciale charter vluchten te repatriëren. Voor de passa giers van het gezonken schip ligt het enigszins anders. De verplichtingen van de maatschappij houden Op zodra deze bet schip verlaten. De V.N.3. heeft echter haar vertegenwoordiger in Beira reeds „carle blanche" gegeven om voor de pas sagier» alles te doen, wat de onaangena me gevolgen van deze ongeluksreis tot 'n minimum kan beperken. De Schiedamse drieling Stuivenberg is gisteren drie maanden geworden. In die tijd is zijn gewicht verdubbeld. De kin deren zijn goed gezond. Advertentie. ROTTERD.DIJK 268 - TEL. 67593 Rika Hopper, die met deze rol haar 75-ste verjaardag vierde, werd na afloop gehuldigd door de voorzitter van de Schiedamse Kunstkring, de heer K. J. Hyboer, die haar bloemen en bonbons aanbood. De heer Hyboer noemde haar een begenadigde vrouw en dankte haar voor de wijze, waarop zij in haar 75ste jaar de Kunstkring nog zo'n prachtige avond wist te schenken. In een geestig speechje dankte de actrice spreker en publiek. „Als .ie ouder wordt, zijn herinneringen het dierbaar ste bezit en leeft rnen op die herinnerin gen". Daarom vind ik het zo heerlijk weer in Schiedam te zijn en te mogen logeren bij Dr Meyer, die ik nog als baby in mijn armen heb gedragen. Er zweven voor mij dierbare herinneringen rond deze i stad, spak mevrouw Rika Hopper. Ook i de vroegere burgemeester ken ik heel j goed. Toen ik dan ook op de repertoir- j lijst Schiedam zag staan dacht ik: Oh wat heerlijk! Een stormachtig applaus beloonde na haar woorden mevrouw Hopper en de overige leden van Comedia. GEHUWD: C. J. Hoedt 23 j. en C. J. Th. de Kok 23 j„ J. C. Bakker 20 j. en C. van Loenen 17 j., F. W. Ossenforth 24 j. en H. Schulze 25 j., C. Kooijman 25 j. en M. v. d. Wilt 23 j., J. G. van Konijnenburg 27 j. en J. Winkelman 23 j., C. Vis 41 j. en A. J. v. d. Put 30 j., J. de Koning 25 j. en C. Noordijk 25 j., G. Ketelaar 266 j. en D. Hi- bels 23 j., J. K. Scheuler 23 j. en W. P. C. Bouter 22 j., H. v. d. Brink 52 j. en M. M. v. Leeuwarden 59 j., E. v. d. Waal 38 j. en p T TT afohpp i ONDERTROUWD: H. Harte 25 j. en A. M. C. Corpeleijn 23 j„ W. Jansen 18 j. en J. L. van Oosterhout 18 j., J. E. Meijers 25 j. en F. J. A. Mastenbroek 24 j., J. Middel 25 j. en H. C. Ossewaarde 22 j., J. Troost 27 j. en C. J. Soeters 22 j. GEBOREN: Augusta L. H. d. van P. A. de Kaper en C. Th. Sprong, Fredericus H. z. van H. H. Christen en M. H. Valk, Jo hanna d. van M. van Veen en W. B. Plan ken, Johannes Th. z. van A. G. Hogeling en C. J. v. d. Voort, Gerdina d. van C. M. Hofman en E. Schilperoort, Henrina G. C. d. van M. A, J. Sars en M. J. Bernoster, Catharina M. B. d. van J. W. H. Maissan en M. J. P. v. d. Water, Jan z. van Ph. Braber en A. Tuijtel. OVERLEDEN: G. v. d. Velde, 55 j. vr. van C. Prince, J. A. Daalmeijer 78 j. De C.A.O. voor het kappersbedrijf is ingaande 1 Januari jl. verbindend opge legd. De volgende bepalingen zijn hieruit de voornaamste: verplicht vakonderwijs voor leerlingen en aankomende bedien den, een vijftigurige werkweek en beëin diging van de dagtaak uiterlijk zeven uur 's avonds en vacantietoeslag van l°/« van het jaarloon. Verder moet bij ziekte van mannelijk personeel over de eerste 14 dagen het volle loon worden uitbetaald en bij beëindiging van de dienstbetrekking behoudt het personeel aanspraak op alle nog niet genoten vacantie- en snipperda gen of uitbetaling daarvan. Het motorvrachtschip „Nijverheid 2", dat twee dagen geledenll uit Urk is ver trokken en i.i het ijs was blijven steken, is behouden in Amsterdam binnenge bracht. Het schip is vanmorgen door de motorsleepboot „Tlna", die met een sleep onderweg was naar Huizen, aangetroffen in de koers Marken—hoek van het IJ. De „Nijverheid 2" maakt water. De be manning verkeert in goede welstand. Ja, zei de zeventig jarige peinzend, ik ga de stad verlaten. Tevoren had hij ons verteld, hoe hy reeds in het begin van deze eeuw van Schiedam naar Rotterdam forensde, waar hij zijn werkkring had gevonden. De trein, de stoomtrein, vormde in ate tijd de vlugste verbinding. Er reed. een stoomtram, maar die had zo vaak op- onthoud, dat een rit er mede nog erger was achteraf beschouwd dan een tocht met de trein. Later moest het eind punt van de stoomtram in Rotterdam nog een stuk uit het centrum worden ge leid, naar de plaats, waar nu de tram remise aan de Sclioonebergerweg staat. Dat maakte een rit met de stoomtrein voor hem wel een bijzonder tijdrovend ueval. De zeventig-jarige ging tn zyn lienn- negen terug. En toen stelde hij het weer weemoedig vast: ik ga Schiedam ver laten. Op onze verwonderde blik antwoord de hij: ja, Schiedammer, een mensen leven met de stad verbonden. Uit hetgeen hij vertelde, bleek ons, dat hij een teleurgesteld man was. Zijn huis, ergens in de peripherie, is onteigend. Och, zei hij, het spreekt vanzelf, dat een zich uitbreidende stad zich niet door enkele, alleenstaande, oude huizen kan laten tegenhouden. Maar ziet u, de schadevergoeding, die het gemeentebe stuur me heeft uitbetaald, is volgens mij nauwelijks de helft van hetgeen ik voor mijn huis had behoren te krijgen. Het werd gotaxeerd. De experts v:a- hen het eens.'Maar houden die wel reke ning met andere factoren dan materiele En is een oud huis vrijwel alleen de grond en het puin bij afbraak waard. De zeventig-jarige schudde het grijze hoofd De gemeenschap, vervolgde hij, mag offers van het individu eisen. Doch is het rechtvaardig, dat van enkele in dividuen bijzondere offers worden ge vraagdEr is veel geld nodig voor de stadsuitbreiding, ik weet het, doch met het geld, mij door de gemeente uitbe taald, kan ik misschien alleen op de Mo kerhei iets gelijkwaardigs kopen Neen- Weer schudde hij het grijze hoofd en on willekeurig dachten we aan die negro spiritual: They have done me wrong (ze hebben me onrecht aangedaan). We zagen geen verbitterd, doch wel een teleurgesteld man heengaan. En we overwogen, dat wtj die ons verbazen en verheugen over het tot stand komen van het moderne Schiedam, toch wel eens mogen bedenken, dat het voor sommigen onzer een hard gelag kan zijn. Een nieuwe stad groeit soms over de graven van menige'illusie heen... DAMWACHTER ORGBHP BOOR SCRHOAM OBBSTB1KSH 75ste Jaargang No. 22045 Toen wjj onlangs op een duivententoon- stelling van S.V.O. tussen de ruim zes honderd duivenkooien rondwandelden, zagen we in gedachten al die duiven in een blauwe zomerse hemel hun kringen vliegen en hoorden we het zaadbusje van de lokkende duivenhouders rammelen, zagen we onze buurman vol spanning van zfjn dakraam uit de hemel afzoeken „waar biyft dat beest nou toch; als het niet bin nen tien minuten hier is, heb ik geen kans meer" en dachten we aan die driftige ken nis van ons, wiens duiven maar niet „bin nen" wilden komen. Deftig kopknikkend trippelden ze met afgemeten pasjes over de nok van het dak. En de tijd draaide nog even en de kans op een prijs was ver keken. Tot hij het niet meer kon uithou den en met zijn zaadbus het dak opging Zo lieflijk fluitend als zijn grimmig ver beten lippen het toelieten, naderde hij langzaam zijn vogels. Nog evennog iets.... jahush, op vloog het stel, ge schrokken van een grijze kater, die niet minder belangstellend was dan onze dui- venliefhebber. Maar ook onze kennis schrok zich een aap door het plotseling opvliegen van zijn duiven. Hij liet de zaadbus los, die klet terend langs de pannen de goot inrolde. Maar hij liet ook de hand los, die hem tot stut en steun in zijn wankele positie dien de. Om kort te gaanhij kon nog juist de dakgootrand grijpen, waaraan hij alle haren recht overeind bleef hangen tot een op zijn hulpgeroep aanstormende buurman hem aan zijn kraag naar binnen hees. Wij dachten ook aan al onze lezers, die misschien een tikkeltje geringschattend spreken van „dat duivenmelken, nou ja!" En wij zijn als leken, ondanks onze buurman, ons licht eens gaan opsteken bij een „ouwe liefhebber" zoals dat in duiven, fokkerskringen heet. We hebben deze goede man geholpen een koffiepot van zijn inhoud te ontdoen en wij schreven vele vellen vol, terwijl onze gastheer maar bleef vertellen, ver tellen. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 {Ier week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte, ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte, contract gelden lagere tarieven, welke Bij erkende bij de administratie of bij de advertentiebureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Eik woord meer cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluiten bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Hij vertelde van eeuwenoude Egypti sche monumenten, waarop duivenzwer- men staan afgebeeld, van Noë, die niet vergeten was een spannetje duiven in zijn Ark mee te nemen, van de oude Perzen die reeds een uitgebreide berichtendienst door middel van duiven kenden. De eerste Olympische marathonloper, een Griekse herder met de schone naam Taurosthenus, berichtte zijn overwinning te Pisa aan zijn ouders in Aequina door middel van een postduif, die hij een stukje van de erekrans aan de poot bond. Hij had hiervoor een duivin uitgezocht, die jongen voerde en speculeerde" dus op de ouderdrang van het dier. Hij was daar mede de eerste in de geschiedenis die het z.g.n. „nestspel" beoefende, een vorm van duivensport die tegenwoordig elke lief hebber kent. Kalief Achmed een groot man or ganiseerde in de 12e eeuw een perfecte be richtendienst met behulp van duiven en verzekerde zich rierdoor van een actuele, uiterst snelle berichtgeving vanuit alle de len van zijn uitgestrekt rijk. Rothschild, de bankier wiens naam een legendarische en spreekwoordelijke ver maardheid verwierf, wist een handig ge bruik van duiven te maken en vooral de snelheid waarmee het bericht over de slag bij Waterloo hem in Londen bereikte met behulp van duiven hij was dagen eer der op de hoogte dan het Engelse opper bevel heeft hem een fortuin bezorgd. Wie kent het Persagentschap Reuter niet? Maar minder bekend zal zijn, dat Julius Reuter, de grondlegger van dit wereldbekende persbureau, duiven heeft gebruikt bij het doorgeven van berichten. En in de vorige eeuw ontvingen ver schillende kranten, o.a. de N. R. C„ hun berichten „per duif". In de oorlog van '70 waren het duiven die de opgesloten Parijzenaars berichten brachten vanuit Engeland. Die berichten werden geschreven, gefotografeerd en zeer sterk verkleind. Zo kon één enkele duif 40.000 berichten binnenbrengen. Natuurlijk maakten oorlogvoerende lan den een gretig gebruik van de mogelijk heid, een snelle berichtgeving tot stand te brengen door middel van duiven. Voor al in de laatste twee wereldoorlogen werden duizenden postduiven gebruikt en een van de eerste daden der Duitsers bij hun intocht in Nederland, was het op gro te schaal doden van de Nederlandse post duiven. De fokkers kregen hierdoor een klap, die zij slechts moeizaam te boven zijn gekomen, hoewel het peil van de Ne derlandse duiven momenteel bijna niet meer onderdoet voor dat van voor de oorlog. Men bond de vogels zelfs fototoestellen om en verschillende waardevolle foto's zijn hierdoor verkregen. Vooral in de eerste wereldoorlog was er geen vliegtuig, geen schip, geen tank eenheid, of het beschikte over postdui ven en talloos zijn de mensenlevens, c«e door de gevederde boodschappers werden gered. Sommige vogels ontvingen hier voor zelfs hoge militaire onderscheidin gen, anderen werden na hun dood opge zet of met militaire eer begraven. Over één duif werd zelfs in Frankrijk een heel boek geschreven! Het ras, waarmee duizenden duivenlief- hebbers in ons land fokken? vroegen wij onze gastheer, want we vreesden de nacht te moeten overblijven als we hem nog meer sterke staaltjes zouden laten vertel len. Het hedendaagse ras, ja, dat is moeilijk te zeggen, fronste hij. Weet U, in het begin van de vorige eeuw kende men reeds vele rassen. In België had men de Smierle, in Gro ningen de Slenker, in Engeland de Tipp lers, Den Haag kende zijn „hollekroppers", in Amsterdam en vele steden van Noord- Duitsland waren de tuimelaars en hoog vliegers favoriet, en zo waren er tiental len plaatsen en streken die hun eigen voorkeur hadden voor bepaalde rassen. Ik geloof echter dat onze hedendaagse vliegduif ontstaan is door drie grote fok- centra, nl. Antwerpen, Luik en Gent. In ons land is de liefhebberij waarschijn lijk via Brabant en Limburg binnengeko men. De oudste vereniging van postdui- venliefhebbers is dan ook „La Colombe' in Maastricht, die dateert van 1844,. Maar ook in Rotterdam, Gouda, Utrecht Amsterdam en Den Haag werden al spoe dig daarna fokkers gevonden. Vandaag aan de dag is er geen stad of dorp zonder een vereniging van duiven melkers, beweerde onze gastheer, en er bestaat een uitgebreide administratie van ringnummers, fokmethoden en -resultaten afstamming, enz. Het is jammer dat er in de liefhebberij soms zo zwaar gegokt wordt. Vooral de zwaarste klasse die van St. Vincent Bordeaux e.d. worden soms bedragen „vervlogen" waar je van rilt. Er bestaan echter ook verenigingen van z.g.n. Zater dagvliegers, die aan het gokken niet mee doen. informeerden we nieuwsgierig. Nou, la-me-es kijken, d'r zullen hier zo'n kleine driehonderd liefhebbers, zit ten. We hebben hier twee verenigingen, nl. „De blauwe Doffer" en S.C.V. „De Postduif" en dan nog een kleine vereni ging van Zaterdagvliegers „De Snelvlie- gers". De beide eerste verenigingen zijn aan gesloten bij het z.g.n. Rayon S.V.O., dat verleden jaar opgericht werd en waarbij Het succes van de grote duiven- tentoonstelling in Musis Sacrum was voor ons aanleiding, eens een praatje te gaan maken met een Schiedamse duivenliejheb- ber. We hoorden er veel, maar in-teresseerden ons vooral voor hetgeen hij over de duivenhou- derij in Schiedam vertelde. Naar we hopen, zullen ook onze lezers het interessant vin den. tevens de Vlaardingse vereniging „Keer Weer" en „De Blauwe Doffer" uit Over- schie zijn aangesloten. Al die verenigingen samen hebben die tentoonstelling in Musis Sacrum georga niseerd, die tussen haakjes een reuze- succes is geworden. Er is nog nooit zo'n grote duiven-show in Schiedam geweest. „Nou meneer, we hopen dat U nog veel plezier van uw duiven moogt beleven en natuurlijk hartelijk dank voor uw inlich tingen". Hiermee eindigden we dit inter view, want anders hadden we nog bij de ze duivenliefhebber gezeten. Want duivenhouders zijn enthousiaste mensen! Ze praten graag en gezellig over hun liefhebberij en hun dieren. Woensdag vertrok uit de Rotterdamse haven naar Monrovia het 7120 ton meten de s.s. „Maidenhead" van de Londense rederjl J. P. Hadoulis Ltd. Zestien Britse zeelieden weigerden echter op dit schip te monsteren. Hun plaatsen werden daar om ingenomen door Nederlandse zeelie den. De Britten zijn op 2 Januari per vlieg tuig uit Engeland in ons land aangekomen en ondergebracht in het Zeemanshuis aan de Veerhaven. Het gezelschap bestond uit 29 personen. Zestien hunner waren van oordeel, dat de verblijven op de „Maiden head" niet schoon waren en ook maakten zij aanmerkingen op verschillende voor zieningen op het dek, als bijvoorbeeld winches. Zij wendden zich daarop tot de Britse consul te Rotterdam, alsmede tot een ver tegenwoordiger van de „Shipping Fede ration", die de bezwaren gedeeltelijk ge grond achtten, aldus vernamen wij van de zijde der generaal-agenten te Rotter dam van de Engelse rederij. Maandagmiddag om half drie zouden de 16 zeelui monsteren, doch dit werd 24 uur uitgesteld. Het schip werd voor het ver richten van diverse herstellingen door personeel van de Rotterdamsche Droog dok Mij onderhanden genomen, de ver blijven werden schoongemaakt, en na de genoemde 24 uur zijn de Britten in de gelegenheid gesteld het schip opnieuw te inspecteren, waarna zij zouden kunnen kunnen monsteren, doch, zo deelde men ons verder mee. er verscheen niemand. De generaal-agenten zeiden ons van me ning te zijn, dat de zeelieden van bepaal de zijde zijn opgestookt en daar men van tevoren het idee had, dat deze geschiede nis zich wel eens zou kunnen voordoen, had men maatregelen getroffen. Er werd 17 man Nederlands georgani- seerd dekpersoneel aangenomen van wie een aantal reeds lid van de „Shipping fe deration" was, terwijl de overigen lid zijn geworden. Dinsdag monsterden zij voor de Engelse consul, aldus de generaal- agenten. De zestien Engelsen, die door de gene raal-agenten in het zeemanshuis waren ondergebracht, verbleven daar tot giste ren op kosten van deze agenten, die ver der verklaarden, dat de mannen naar Engeland terug zullen keren. De vakbond zal de kwestie opnemen met de rederij om de zaak verder te regelen. Voor de Haarlemse rechtbank had zich gistermiddag te verantwoorden de 48-ja- rige eerste luitenant der luchtmacht J. S. thans woonachtig te Eindhoven, verdacht van overtreding van het buitengewoon navorderingsbesluit. Hij had verzwegen in de jaren 1941 tot en met 1943 extra-inkom sten te hebben genoten en hij had schrif telijk verklaard na 30 April 1940 buiten de officiële beurs om geen effecten te heb ben gekocht. Uit het verhoor bleek, dat J. S. na de bezetting werkzaam was op een bureau te Haarlem, dat een voortzetting was van het vroegere genie-bureau. Er kwamen vaak aannemers op het kantoor, die ver moedden, dat verdachte veel invloed had bij de Duitsers, als het er om Hing werken te gunnen. Verdachte vond op zijn tafels bedragen, doch hij wist niet van wie ze afkomstig waren. Hij merkte op, dat hij daardoor niet in de gelegenheid was het geld terug te geven. Invloed Bij de Duit sers had hij echter niet en vilor de aan nemers heeft hij niets gedaan. Voor het geld en hetgeen hij in de loop der jaren gespaard had heeft hij cassettes, schil derijen en effecten gekocht. Hue groot het bedrag was, dat verdachte aan de belas tingen verzwegen heeft, kon hij niet op geven. Het bedrag over de drie jar«n is geschat op f 266,500. Ambtshalve zal de inspectie te Haarlem een bedrag navorderen. De Officier van Justitie deelde in zijn requisitoir mee, dat verdachte de belang rijkste is van enige verdachten in een be lastingfraude. De anderen zijn reeds ver oordeeld, doch de zaak tegen J. S. is later behandeld, omdat men aanvankelijk van mening was, dat hij zich voor de krijgs raad moest verantwoorden. Belastingza ken worden echter door deze raad niet be- deld. Spr. achtte bewezen, hetgeen ver- dache is ten laste gelegd. Hij noemde de feiten buitengewoon ernstig en eiste een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank zal op Donderdag 15 Ja nuari uitspraak doen. ,5? Het Directoraat Generaal van de Scheepvaart van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Gravenhage heeft medegedeeld dat naai aan leiding van de aanvaring van het m.s. „Oranje' met liet m.s. „V illem Ruys" ter voorziening in het passagiersvervoer tussen Nederland en Indonesië het in.s. „Johan van Oldenbarnevelt" ter beschikking is gesteld voor een reis naar Djakarta in plaats van het m.s. „Willem Ruys". Deze beslissing is genomen op grond van de overweging dat slechts de „Johan van Oldenbarnevelt" in de positie is om deze afvaart onmiddellijk waar te nemen. Hierdoor komt de emigrantenreis van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" op 29 Januari a.s. naar Australië te vervallen. Hierbij is ernstig rekening gehouden met de belangen van de emigranten, die voor dit schip passage hadden geboekt. in overleg met het commissariaat van de emigratie zullen zij nl. met voorrang in de gelegenheid worden gesteld de voor genomen reis te maken met het door de Nederlandse regering gecharterde m.s. „Fairsea" dat onvoorziene omstandighe den voorbehouden tussen 10 en 14 Febru ari a.s. van Amsterdam naar Australië zal vertrekken. Daardoor wordt de ver traging in het vertrek van deze emigran ten tot een minimum beperkt. Hel m.s. „Fairsea" biedt aanzienlijk meer plaats ruimte dan het m.s. „Johan van Olden barnevelt". De boeking van passagiers, die reeds van plan waren Pe* »»r airsea" te reizen, gaat dan ook normaal door in volgorde van aanmelding. Voor het Jeugdkampioenschap van de Rotterdamse Schaakbond, dat begin Febr. zal beginnen, kunnen alle jeugdige scha kers, ook zij die niet bij een club zijn aan gesloten, zich opgeven, mits zij op 31 Aug. a.s. de leeftijd van 20 jaar nog niet zullen hebben bereikt De kampioen van de R.S.B. zal t.z.t. wor den afgevaardigd naar de wedstrijden om het Nederlands Jeugd-kampioenschap van de Kon. Ned. Schaak Bond, die dan de kosten van deze deelneming voor zijn re kening zal nemen. Georganiseerde zowel als niet-georgani- seerde jeugdige schakers kunnen zich voor dit Rotterdamse kampioenschap opgeven bij de secretaris van de R.S.B., Mathenes- serdijk 18 a, Rotterdam-West. Per meter STATENWEG184 „WINKELSTAD-BLIJDORP" PLEINWEG 196 WINKELCENTRUM WERELDHAVEN ZUID

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2