hotels Geredden in Beirase ondergebracht Veldslag woedde in Karatsji Brutale inbraken in Groningen opgehelderd Europese Kamer (op papier) van aanzien veranderd Frans plan stuitte op hevig verzet Katholiek Thuisfront tegen de humanistische cursussen Wij dachten aan realistische oelenmg! De roofoverval in Blaricum 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN* Koopt nu eens meer prentbriefkaa rten Zie succes op pag. 3 V) Rustig weekeinde De Gaulle onder ging oogoperatie Brits schip aan de horizon c ir> Nieuw-Zeelandse nam alleen maar tandenborstel en breiwerkje mee Bruidsschat verdween in de golven Zaterdag 10 Januari 1953 Hevige onlusten in oude stadscentrum Roodvonk en diphterie Besteding Amerikaanse begrotingsdollar Vrouwelijke Amerik. ambassadeur in ons Het gevecht met de bakker land? ïol„„. sas.1; Adres aan minister van oorlog en beioep op K.V.P.-fractie V) „Das Locli im Westen" nog steeds attractief Pater Wesseling terug in liet land Analyst Taxi-chauffeur vervoerde twee mannen WEERBERICHT Veertien Nederlanders w^"s£lir^ een ramp A Binnen 4uur Roe de begrotingsdollar ver- JtregéH wordt VIJF PERSONEN GEARRESTEERD Ere-aalmoezenier der Kath. Amerikaanse jeugd Druipend van de olie DE GEREDDE „R.P.S."- BEMANNING WEER THUIS VOLGENS DE PLANNEN De weerverwachtlng van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Rustig weer met enkele opklaringen en plaat selijk mist. Vannacht en morgenochtend tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag bijna overal lichte dooi. Zondag 11 Januario Zon op 8.45 uur, ionder 16.52 uur. Maan op 4.50 uur, onder 12.27 uur. Maandag 13 Januari: Zon op 8.44 uur °nder 16.53 uur. Maan op 6.09 uur, onder 13.Ub uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kan „Klipfontein worden? Er bestaat redelijke lioop dat liet Nederlandse vrachtschip „Klipfontein", dat Donderdagmiddag in de Straat van Mozambique op minder dan 16 km. van de kust van Portugees Oost-Afrika na een aanvaring is lek gestoten en gezonken, zal kunnen worden geborgen. In Kaapstad verklaarde men gisteren dat er op de plaats, waar dit trotse zeekasteel nu op de zeebodem rust, weinig of geen stroom staat, en dat het water er ongeveer veertig meter diep is. Bovendien bevindt zich op het ogenblik een van de nieuwste en best uitgeruste Britse bergingsvaartuigen, de „Twyford", voor de kust van Zuid-Afrika, waar het tracht'n bijna twaalf jaar geleden verloren gegane lading koper te bergen. Voor zover thans bekend is, had de gezonken „Klipfontein duizend ton koper aan boord, waarvan de 'waarde geraamd wordt op twee en een half millioen gulden, en honderd balen wol, met een geschatte waarde van honderdduizend gulden. geborgen Het feit, dat zich b(J de ramp met de „Kiipfontein" geen enkel persoonlek on geluk heeft voorgedaan, wordt door de 116 passagiers eenstemmig toegeschreven aan het in alle opzichten lofwaardige, ge disciplineerde optreden van de kapitein en bemanning van het verloren gegane schip. Een ervaren zeeman, die tijdens de oorlog reeds tweemaal een scheepsramp heeft meegemaakt, noemde het vergaan van de „Klipfontein" zijn meest „com fortabele" schipbreuk. Hoewel de opvarenden al hun bezittin gen op de zinkende boot moesten achter laten, verliep alles in een ordelijke, rus tige, zelfs opgewekte stemming. Een tref fend voorbeeld hiervan was wel het ge zang van de op het dek van de zinkende „Klipfontein" aangetreden Nederlandse passagiers, die tijdens de laatste ogenblik ken van het door de golven °Pgee*Y_ schip NedeTlandse zeemansliedjes zong over Piet Hein, Michiel de Ruyter en van de woelige baren. geriefelijk mogelijk gemaakt; de geredde v..manning genoot dezelfde behandeling ïl, de passagiers en allen kregen kleren de meest noodzakelijke toiletartikelen. De kapitein van de „Klipfontein" heeft hen gisteren toegesproken en verklaard, dat de maatschappij alles in het werk zal stellen hen te helpen. Alle passagiers, die Europa als bestemming hebben, zullen indien dit mogelijk is overstappen op het Italiaanse schip „Europa", dat Zaterdag uit Beira zal vertrekken. Momenteel is alle beschikbare hotelruimte in Beira in genomen door de 234 schipbreukelingen, die Vrijdagnacht aldaar met de „Bloem fontein Castle" zijn gearriveerd. Onder hen bevonden zich veertien Nederlanders, drie Denen en een Duitser, de meeste an dere passagiers waren Britten De namen van de veertien Nederlandse schipbreukelingen luiden; Hendrik» S. Bosch, Gerda B. van Duyn, Nellie van Gijn, Maria A. Honig, Theo doms H. Koek, Jo W. Kooistra. Gerardus J. W. Mathot, Gertruida H. Mathot, Theo dora A. Mathot, Cornelia H. R®es' theus W. Rees, Elly de Vente, Karin M. Roozen (uit Den Haag) en W. A. Hocke. seind. dat binnen vier-en-een-half uur na het lekstoten van de „Klipfontein" alle schipbreukelingen veilig aan boord van de „Bloemfontein Castle" waren gebracht. Het telegram van de kapiteins luidde: „Om ongeveer 11.18 uur GMT stootte de'„Klipfontein" op een obstakel onder water nabij Zavora Point. De kapitein van de „Klipfontein" bracht mij, aldus de kapitein van de „Bloemfontein Castle", hiervan op de hoogte en ver zocht mij om assistentie. Ik heb toen onmiddellijk met volle kracht koers ge zet naar de „Klipfontein", die snel zin kende was. Alle voorzieningen om de schipbreukelingen aan boord te nemen werden getroffen. Bij het overbrengen waren een motorboot en twee sloepen van de „Bloemfontein Castle" behulp zaam. Om 15.45 uur waren allen aan booid genomen en werd koers gezet naar ?eir,f' 91" UUr z°nk de „Klipfon tein aldus dit telegram, dat door beide kapiteins was ondertekend Het K.N.M.I. deelt mede: De storing, die gisteren in ons land, regen en dooi bracht, trekt nu over Duitsland weg en wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die zich boven de Britse eilan den bevindt. Deze rug van hoge druk neemt nog langzamerhand in betekenis toe en verplaatst zich in de richting van ons land. In verband hiermee mogen we op een rustig en overwegend droog week einde rekenen, aangezien de aanvoer van zachtere lucht ophoudt is geen verdere stijging van temperatuur te verwachten. Tijdens nachtelijke opklaringen kan de temperatuur tot even beneden het vries punt dalen, waarbij mist kan ontstaan, maar overdag zal het over het algemeen blijven dooien. De „Willem. Ruys", die in aanvaring is geweest met de „Oranje" met een be schadigde neus op weg naar Port Said waar het schip vermoedelijk eerst op de helling moet om de drie grote gaten in 'de steven te laten repareren. - S - X 1 Sg. In de week van 28 December tot en met 3 Januari j.l. is één geval van kinderver lamming aangegeven in Numansdorp (Z.-H.). Voorts zijn aangegeven in totaal 195 gevallen van roodvonk en 68 gevallen van diphterie. De roodvonk kwam voor in de provin cies Groningen (3), Friesland (11), Drente (9), Overijssel (5), Gelderland (18), Utrecht (16), Noord-Holland (39, waarvan 26 in Amsterdam), Zuid-Holland (65, waarvan 31 in Rotterdam en 5 in 's-Gravenhage), Zee land (9), N.-Brabanf (14) en Limburg (8). In het stadscentrum van Karatsji is het gisteren wederom tot hevige onlusten ge komen. Ondanks de na de ongeregeld heden van Donderdag ingestelde avond klok, van 5 uur namiddag tot 7 uur voor middag, begonnen demonstranten reeds om 6 uur in de morgen samen te scholen en tegenover de aangevoerde politieverster- kingen een dreigende houding aan te nemen. De handhaving van de avondklok was noodgedwongen min of meer een wassen neus, omdat een deel der bevolking bij gebrek aan een woning nu eenmaal per manent op straat „woont". Het Is daar door onmogelijk alle oproerkraaiers van de straat te houden. De dageraad brak onder grote span ning aan. De politie trachtte de beto gers uiteen te drijven. Troepen patrouil leerden door de straten van het oude stadsgedeelte. Al spoedig braken de gevechten uit, die al gauw ontaardden in een wilde veldslag. Waren de relletjes Donderdag In hoofd zaak tot studenten beperkt gebleven, gis teren kwam een deel van de volksmassa in beweging, die in de ochtenduren al haar grieven luchtte. Men ging tot plundering van wapenwinkels over, waar honderden pistolen en geweren, benevens munitie In antwoord op een Donderdagavond verzonden telegrafisch verzoek van het ANP hebben de kapiteins van de „Klip fontein" en de „Bloemfontein Castle" ge- Van elke dollar, welke president Tru man heeft gevraagd voor het begro tingsjaar 1953'5)lt zal 59 dollarcent besteed worden voor militaire diensten, 1 o dollarcent voor internationale veilig heid en betrekkingen met het buiten land, 8 dollarcent voor rente op lenin- aen6 dollarcent voor oud-strijders en 17 'dollarcent voor alle andere regerings programmas. Van elke ontvangen dollar zal 1,1 dol larcent «;orrfe« i-'crfcregen uit directe belastingen voor personen, 29 dollarcent uit directe belastingen op bedrijven, 13 dollarcent uit leningen, 12 dollarcent uit acdjnsen, 5.d?lj^en douanerechten en andere heffingen. werden buitgemaakt. Tegelijkertijd moesten ook drankzaken het ontgelden, en de winkelruiten van andere magazijnen. In de smalle straatjes ontwikkelden zich verwoede vuurgevechten, waarbij min stens zes doden vielen. Daardoor is het totaal der dodelijk getroffen slachtoffers der laatste twee oproerdagen tot minstens twaalf gestegen. Het aantal gewonden loopt tegen de honderd. In allerijl aangerukte versterkingen, die met pantserwagens de orde trachtten te herstellen, moesten straat voor straat ver overen. Tegen de avond scheen de over heid de situatie weer in de hand te heb ben. De straten, overdekt met glasscher ven en kapotte flessen, waren nog wel vol mensen, maar de spanning leek bedui dend afgenomen. Overal zag men de ver wrongen „zonnedakjes", waaronder de politie het verkeer pleegt te regelen. Deze voorwerpen, die de politie een bijzondere bescherming tegen de felle zon geven, welke de overige „straatbewoners" moeten missen, schenen de bijzondere woede van het volk te hebben opgewekt. Zij zagen er na afloop uit als „versteende dronkaards". Voor de verschillende ministerie, voor het paleis van de gouverneur-generaal en de verschillende buitenlandse legaties zijn troepen gestationeerd. Het Pakistaanse kabinet kwam gisteren in een spoedvergadering bijeen om de on lusten te bespreken. Later werd het bevei uitgegeven dat op plunderaars en brand stichters zonder pardon moest worden ge schoten. Volgens commissaris van politie Naqvi zijn communistische elementen aansprake lijk voor de onlusten. Hij zeide, dat de regering de toestand volkomen meester was, doch verwachtte voor vandaag nieu we spanningen. Inmiddels zijn honderden personen ge arresteerd. (Van onze correspondent). Een groot aantal brutale inbraken in Groningen de laatste maanden gepleegd is tot klaarheid gebracht door de arres tatie van twee jeugdige Groningse inbre kers, ni. de 23-jarige D. S. en de 22-jarige P. H. en drie medeplichtigen, te weten G. S„ H. R. en H. W. De stad Groningen zal zeker herademen want dit tweetal ontpopte zich als oe- roepsinbrekers, die er altijd wel in slaag den ergens binnen te dringen. Zij zwier ven door de stad, hier en daar „tipge vers" tracterend op sigaretten en bios- coopjes. De eerste die hen wat vertelde over het doen en laten bij de coöperatie „Ze f- help" te Groningen was de 16-jarige H. R. die bij deze coöperatie loopjongen^ was. Hij schetste het tweetal de situatie ter plaatse en op een nacht drongen de beide inbrekers het gebouw binnen en vonden inderdaad in het kantoor een geldkistje met 700. In de bakkerij braken zij het kistje open en besloten meteen de buit te verdelen. Op dat moment kwam de 43-jarige bakker E. W. binnen. Fluks kropen de beide jeugdige bandieten weg, H. achter de oven en S. er boven op. De bakker die meende dat er een kat in de bakkerij zat keek achter de oven en zag een voor hem onbekende. Hij som meerde hem te voorschijn te komen. H. sprong met een zak over het hoofd »e voorschijn en viel de bakker aan. Deze verweert ge^ucjlt en siaagde er in zijn aanrander vast te pakken. Op dat moment sprong S., die het ge vecht van de oven af had gevolgd, boven op de vechtenden en sloeg de bakker met een koeklat. Door deze onverwachte aan val in de rug moest de bakker H. wel los laten en het tweetal ging er vandoor. Verder braken deze dieven in ïvij het kantoor van de Centrale Transportarbei dersbond, waar zij een geldkistje met slechts 70 stalen. In het Noorderbad werd 50 buitgemaakt, in een garage 20 en allerlei andere inbraken leverden slechts weinig succes op. Bij een inbraak in een lood op het Bodenterrein werden allerlei goederen gestolen, o.a. koffie. Het materiaal werd later dank zij be middeling van enkele anderen ver handeld. Alle vijf mannen zijn ter be schikking van de Justitie gesteld. De grondwetsvergadering van Straatsburg beeft zich "Vrijdag uitgesproken voor de samenstelling van een Europese kamer door directe verkiezingen en met een vertegenwoordiging der landen naar gelang van het bevolkings aantal. Een poging van Nederlandse zijde om de rechtstreekse Europese ver kiezingen uit te stellen tot de Europese idee in de volken rijper zou zijn geworden, mislukte. Ook een Belgisch-Nederlands initiatief om te trachten een gelijke vertegenwoordiging van alle landen in een Europese senaat te verkrijgen, werd door de meerderheid der vergadering afgestemd. Daarentegen heeft de Nederlandse delegatie liet succes gehoekt, datt de werkcommissie werd opgedragen haar onvoldoende geachte voorstellen m. h. t. de economische taak voor een Europees gezag, te herzien. Generaal Charles de Gaulle heeft on langs een geslaagde oogoperatie onder gaan. De toestand van de generaal, die lijdende was aan „staar" is alleszins be- vredigend, aldus wordt in Gaullistische kringen te Parijs verzekerd. De Gaulle j zal echter nog een lange rustkuur moe ten doormaken. De operatie was strikt geheim gehouden. De vergadering heeft dus een belang rijke wijziging bewerkstelligd van de richtlijnen, die haar commissie voor de Europese grondwet, had opgesteld. De commissie had immers geadviseerd alle landen in de Europese kamer een vast gesteld aantal zetels te garanderen, terwijl thans het principe der evenredigheid is aangenomen. Bij verrassing kwam de Franse groep in de vergadering met een voorstel, om Frankrijk 20 zetels méér te geven dan de beide andere grote partners. Het voorstel werd gedaan door de negerafgevaardigde Senghor met het argument, dat ook de Franse overzeese gebieden recht hadden op vertegenwoordiging. Fransen van alle richtingen verdedigden dit voorstel hard nekkig, doch zij stuitten op zodanig verzet, dat zij het tenslotte moesten intrekken. De Duitsers stonden onmiddellijk klaar met scherp geformuleerde tegenargu menten. Ecker zeide op scherpe toon, dat als de bewoners van Frankrijk-over zee wensen te worden vertegenwoordigd, zij zich „tot de Franse Unie moeten wenden in plaats van tot Straatsburg En Von Brentano voegde hieraan toe, dat de Duitsers in het Europese verband als eerste doel de herwinning van hun oostelijke landhelft zouden blijven na streven en dan ook aanspraak zouden moeten maken op meer zetels voor de 18 millioen Duitsers, die daar wonen. In een nachtzitting heeft de Straats- burgse vergadering het zeer omstreden thema der bevoegdheden van de Raad van nationale ministers in een federatief be stel aangesneden. Over de vraag, of do ministers invloed moesten kunnen uitoefe nen op de benoeming van de uitvoerende raad der gemeenschap, bleken de menin gen sterk verdeeld. Twee en twintig der aanwezige leden spraken zich tegen zulk een invloed uit en een en twintig er vóór. De vergade ring formuleerde algemene richtlijnen om trent de rechten, die zij aan het college der ministers toedacht. Volgens deze richtlijnen zullen de ministers de rechten blijven uitoefenen, die zij in overeenstem ming met de bestaande verdragen of door te sluiten protocollen bezitten. Op gebie den, die buiten de werkingssfeer dezer verdragen vallen, zou het Europese sta tuut de bevoegdheden der ministers moe ten omlijnen. Als algemene taak van het ministerscollege is voorzien een coördi- naire van het werk van de Europese uit voerende raad met dat van de landelijke regeringen. hinglon «'"'.„h™. Col, nemen hebben mt de yer. Houghton tot ambassadeur van Staten in Nederland te b tj ujt Red Mevrouw Houghton is afk echtge- Oak in de staat Iowa, waar h»ar ec noot bankier is. Zij maakte zeJ deel uit van de Hoge Raad voo derwys van Iowa. - waardoor het m rn t ai ren" m ogel U k wordt gemaakt humanistische vormingscursussen te hebbfn het bestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront bewogeuzich schriftebjk tot mbiister Staf te wenden. Het bestuur van Nationaal Katholiek TMsfront tot minister sde mogelijkheid tot het volgen van humanist.sche vor- het belang van gelovige en buitenkerkelijke militairen ----- 1 1„ J!. Tn ila wor nn (1 e De maatregelen, door de minister van Oorlog te^volgen, mocreliik wordt gemaakt humanistische vorndngscursusseg keht'héTopenstellen van de mogelijkheid tot het volgen van humanistische vor mbiUeursussen tegen het belang van gelovige en buitenkerkelijke militairer. en tevens afwijkend van de inzichten over godsdienst, zoals die in <le wet °P de Kriivstucht zibi neergelegd. Het bestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront heeft de minister van Oorlog dan ook verzocht de faciliteiten, welke tot dusver werden verleend voor godsdienstige vorming, voor het Humanistisch «bond, ■li -/linde een niet-godsdienstige beweging, in te trekken. Tegelijkertijd heeft het bestuur zich tot de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. gewend om zijn voldoe ning t» betuigen over de door Mag. Stokman schriftelijk gestelde vragen en uit drukking te geven aan de hoop, dat het beleid van de fractie ertoe leiden moge, daf de bij de ouders ontstane onrust door intrekking van de getroffen maatregelen wordt weggenomen. Hoe weinig de passagiers van de gisteren bij Mozambique vergane „Klipfontein" begrepen hebben in welk een immens gevaar zij verkeerden, blijkt uit het verslag dat de 24-jarige mevr. E. M. Yurak uit Nieuw-Zeeland deed, toen de „Bloemfontein Castle", dat de schipbreukelingen gered had, vannacht voor anker ging op de rede van Beira. Mevr. Yurak, had alleen haar kleren welke zij aanhad, een tandenborstel eneen breiwerkje mee genomen in de reddingssloepen, vertelde, dat het die Donderdagmiddag juist erg gezellig was aan boord. Plotseling voelden men een geschuur en toen een sloot; het schip voer nog een eindje verder voor de machines stopten. „Geen van ons", aldus vervolgde mevr. Yurak haar verhaal, besefte, dat er iets ergs gebeurd was en er ontstond dan ook helemaal geen paniek. Na een uur ongeveer, terwijl het leven aan boord onder de passagiers gewoon verder ging, kregen we het bevel dat we onze paspoorten en ons geld moesten halen en voor de reddingboten moesten aantreden. Nog dachten tve aan geen gevaar en toen men ons zeide in de sloepen te gaan, meenden we dat er sprake was van een zeer realistische oefening". Eerst toen alle reddingboten vol waren en wij van de „Klipfontein" wegvoeren, zagen we tot onze schrik, dat het mooie schip overhelde en voor het eerst begrepen wij aan welke grote ramp wij ontkomen waren. Niet lang daarna, terwijl wij in allerijl wegvoeren, zagen wij en velen hadden de tranen in hun ogen dat de „Klipfontein" haar neus diep in het water stak en zonk. We waren alleen op de golvende wijde zee.... Behalve de kostbare lading is ook voor een waarde van tien duizend gulden aan persoonlijke bezittingen met de „Klipfontein" ten onder gegaan. Een meisje uit Amsterdam, dat op weg was naar Mombassa waar zij in. 't huwelijk zou treden, verloor haar gehele uitzet, evenals een meisje uit Zuid- Afrika, dat op weg ivas naar Engeland. Enige emigranten, die naar Kenya gingen, verloren alles wat zij bij zich hadden en een boer uit Kenya, die naar Engeland terugkeerde, zag zijn waardevolle moderne landbouwwerktuigen met het schip in de golven verdwijnen. Ook enkele bejaarde echtparen, op weg naar Engeland om daar hun laatste levensdagen te slijten, ver loren in één slag al hun zittingen. D'e koffiesmokkelarij door „Das Loch im Westen" bij Aken is in 1952 practisch even intensief geweest als iij 1951. Hoeveel koffie er verleden jaar in totaal uit Ne derland en vooral ook uit België door dit gat Duitsland binnen werd gesmokkeld, is uiteraard niet bij benadering vast te stel len. Dat het heel wat tonnen geweest moeten zijn, kan men echter afleiden uit het feit, dat per dag gemiddeld 200 kg. d.w.z. 74.000 kg. in het hele jaar in handen van de Akense Souane vielen. In 1951 bedroeg in deze streek het verlies van de smokkelaars 79.000 kg. koffie. Het smokkelen van rookartikelen moet hier aanzienlijk zijn verminderd, want in 1952 maakte de Akense douane slechts 360.000 sigaretten buit tegen tweemaal zoveel in 1951. Ook daalde het totaal aan tal aangehouden smokkelaars en wel van ongeveer 11.000 in '51 tot 8000 in '52. Ge zien het feit, dat de koffiesmokkel zich practisch onverminderd wist te handha ven, kan men hieruit afleiden, dat de smokkelarij „en gros" d'e overhand heeft gekregen op die „en detail". De Akense justitie deelde in 1952 aan het smokke- laarsgilde in totaal meer dan een mil lioen mark boete en bijna 400 jaar gevan genisstraf uit. be- (Van onze Amsterdamse redactie) Vanmorgen vroeg, een uur vóór de offi ciële schematijd, is met het K.L.M.-toestel „Soerabaja" op Schiphol aangekomen de bekende jeugdzorgpater P. Wesseling C.ss.R. Hij keerde terug van een vier- maands bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij de methoden van zielzorg onder de katholieke jonge mensen heeft bestu deerd en in opdracht van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding een rapport heeft samengesteld over de schoolstrijd in Amerika. Pater Wesseling heeft het grootste ge deelte van die vier maanden doorgebracht in New-York, maar verder heeft hij ook reizen gemaakt door Connecticut en Loui siana en tevens de stad Chicago bezocht. Hij is teruggekeerd als ere-aalmoezenier van de „Catholic Youth Organization". Met drukke handgebaren vertolkte mevr. Yurak, die met de „Klipfontein" naar Europa reisde voor een vacantietrip en 'n bezoek aan Engeland tijdens de kronings feesten, de dankbaarheid, die aller harten vervulde, toen men namens de kapitein mededeelde, dat de „Bloemfontein Castle" op komst was om hen te redden. „Er ging een daverend gejuich onder ons op, toen het Britse schip aan dt horizon verscheen" zo besloot de Nieuw-2»elandse haar ver haal. Kapitein Oosterhuis werd door de steward Robert Kosteman een toonbeeld van kalmte en moed genoemd. „Iedereen in zijn omgeving werd door zijn houding bezield", aldus Kosteman die verder ver telde, dat alle boten gestreken waren een uur na de aanvaring. Mej. Waller uit Durban zei, dat de „Bloemfontein Castle olie op de golven goot om deze tijdens de reddingsoperaties wat te bedaren. „Som migen van ons dropen van de olie, nog voor we aan boord waren genomen zo ging ze verder, „maar we hielden de stem ming er in. We zongen en de kleinste kinderen vertelden we dat alles maar een heel mooi spelletje was Een ander lid van de bemanning zeide, dat er tijd genoeg was geweest om het schip te verlaten en dat men maar enkele uren in de reddingboten was geweest. Het was de 234 schipbreukelingen, die vanoch tend in Beira aan wal gingen, nauwelijks aan te zien. dat zij een der ergste schip breuken, een Nederlandse boot na de oor log betreffend, hadden meegemaakt. Gistermiddag zijn met de Parjjse trein in Rotterdam aangekomen negen beman ningsleden van het kustvaartuig „R.P.S." dat Woensdagmiddag voor de kust van Bretagne verging. Alle tien opvarenden werden, na uren in een sloep te hebben rondgezwalkt, gered door de Franse treiler „Brittia", die hen in Lorient aan wal bracht. De derde machinist verliet het gezelschap in Roosendaal. Vele fa milieleden stonden de mannen aan het station in Rotterdam op te wachten en enkelen rolden de tranen van vreugde over de wangen bij dit blijde weerzien. JN Frankrijk schijnt men weer een nieuw kabinet te hebben, als wy het goed gelezen hebben en de rege ring intussen al weer niet getallen is. Men fabriceert ze daar blijkbaar aan de lopende band. Wat teel nodig gebleken is, want de Franse Kamerleden hebben de onhebbelijke gewoonte om oude schoenen weg te gooien, voor zij nieuwe bezitten. Heel eerlijk gezegd, wij kunnen de regeringsverwikkelingen te Parijs niet bijhouden. In het film-journaal ziet men een stelletje deftige heren op de deftige trappen voor een heel deftig gebouw en de geluidsband, produceert dan: „Frank rijk heeft weer een nieuw kabinet". Nu dachten wij al een paar maal: .Min wy achterlijk of de film?", want wij meen den stellig gelezen te hebben, dat het Franse kabinet teas afgetreden. Wel, die mannen, welke gekomen wa ren, gingen weer, zo ons achteraf bleek. Op dat moment staat men er eigenlijk niet langer by stil, want hoe gaat dat Er zijn weldra andere dingen, waarmee men zich verwondert in de bioscoop; b.v. waarom die Western-boef die dienaar van het recht niet meteen neerpaft, doch integendeel kans geeft om hem, de boef, een hak te zetten. Wellicht zal men tegenwerpen: dan is de film te gauw uit". Hélemaal niet, die boef kan dan nog een serie moorden plegen, aan de lopende band desnoods. Immers, hoe meer moorden, des te „mooier" de Wild- West. Doch wij waren niet in het Wilde Wes ten, maar in het „beschaafde" Westen, n.l.' Frankrijk. Nou ja. het heet nog altijd zo. Laten wij er verder over zivijgen. Dus Frankrijk heeft weer een kabinet, en kan, alzo thans uitzien naar de vol gende regeringscrisis.' Schiet iemand 'daar een „bok", dan maakt hij spoedig allicht een kans op een portefeuille! Wie er allemaal kwamen Wij vrezen de namen spoedig te vergetenHet loont trouwens de moeite niet om ze te onthouden. Zijn zo weer weg! Alleen Schuman. die naam kenden wy, want de drager daarvan was dl jaren minister. Laat. nu echter juist, die éne. diezelfde Schuman, niet terugkeren (Van onze correspondent). In verband met de roofoverval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum worden thans verschillende sporen en aanwijzingen onderzocht. Een taxi-chauffeur heeft de politie mede gedeeld, dat op de bewuste avond om streeks kwart over acht een jongeman te Hilversum in zijn taxi kwam die hij naar Blaricum moest rijden (de overval ge schiedde om tien over half negen). De jongeman vroeg de chauffeur waar het postkantoor was. Hij liet de wagen stop pen voor hotel „Ruimzicht" dat schuin tegenover de Boerenleenbank aan de Huizerweg ligt. De chauffeur kreeg op dracht een half uur te wachten. Na 25 minuten kwam de passagier terug met een tweede man. Beiden namen in de taxi plaats en de chauffeur moest zo snel mogelijk naar de rijksweg rijden. De mannen vertelden, dat zij met grote spoed naar Amsterdam moesten. Vlak hij de rijksweg kreeg de chauffeur opdracht te stoppen, d'e mannen verlieten daarop ds taxi en verdwenen in de duisternis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1