Ons Succespatroon van deze week Er is nog genoeg smakelijk èn gezond voedsel Neil Lyndon ontsnapt ctifral-10" Het menu in de winter „Buurman's Buurman" Geautoriseerde vertaling uit het Engels van VICTOR BRIDGES HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Hollywood gaat aan de slag. Plannen voor drie dimensioale films. „Ben Hur" weer op het witte doek. ff insten in Hollywood dalen. Bankiers maken zich ongerust. Bioscoop-amusement wijzigt zich. Howard Hughesde tovenaar van Hollywood. \fr Hughes kan beter denken, als het donker is". - Harold Lloyd maakt nieuw van oud. „Ivanhoe" door „The Christophers" onderscheiden- PAGINA 4 Propaganda-film voor het werven van B. B.-vrijwilligers Combinaties Citrusvruchten Schillen bewaren! Van de schillen van citroen, grapefruit *r.u si n ausap pel kan zeer goede marmeladp bereid worden. Gelei van appelen of stoofperen kunnen we met zo'n schille tje pittiger van smaak maken. Hiervoor kunnen we de gesnipperde schil bv met stoofappelen meekoken en daarna het nat verwerken op de volgende manier: Appelgelei met snippers Hollywood is momenteel a.1 druk in de weer om onze voorspelling van verleden week, dat Amerika nog dit jaar zj}n drie dimensionale bioscoop zal krijgen, waar te maken. Verschillende studio's hebben bekend ge maakt, dat ze plannen koesteren om over te gaan tot de vervaardiging van driedi mensionale films, films dus, waarvan het beeld ook diepte heeft. Columbia is op zoek naar een csenario voor een Cineramafilm, die welicht Rita Hayworth tot de eerse Cineramaster zal maken. Ook de bekende regisseur John Ford loopt met plannen rond om een groots op gezette Cineramafilm te maken over de Amerikaanse burgeroorlog. Merian C. Cooper tenslotte schijnt voor nemens te zijn om, ook al weer volgens dit systeem, een nieuwe versie te maken van zijn fameuze film „King Kong". Warner Brothers op hun beurt zullen een film van normale vertoningsduur ver vaardigen in Natuurvisie. Het Britse driedimensionale systeem, het „Tri-opticon", heeft men tot nog t&e links laten liggen, hoewel dit volgens deskun digen beter is dan de beide andere ge noemde systemen, .omdat 't beeld er min der door wordt verwrongen. In Hollywood gelooft men, dat de Engelsen een ernstige fout hebben begaan door bij de Amerikaan se première van hun systeem niet 'n meer opwindende film te vertonen dan de paar korte filmpjes van het Festival of Britain, die ook hier te lande in de grote steden zijn vertoond „Natuurvisie vertoonde een Afrikaanse avonturenfilm „Bwana Devil", die op het ogenblik te Los Angeles in twee bioscopen volle zalen trekt. Toch zijn de bonzen in Hollywood van mening, dat er nog wel andere manieren zijn om geld te verdienen. Opnieuw zullen wagenmenners over het witte doek snellen in „Ben Hur" het oude verhaal over de christenen in het klassieke Rome. Lewis Wallace schreef het in 1880 en Hollywood maakte er in 1927 een film van met Ramon Novarro in de hoofdrol. Trouwens, iedereen in Hollywood wil op eens films maken over de oude Romeinen, nu „Quo Vadis?" zoveel nieuwe dollars heeft opgebracht. Stewart Granger en Robert Taylor zijn de voornaamste gegadigden voor de rol, Gene Autrey, de filmcowboy, heeft voor drie millioen zijn derde radio station gekocht. die indertijd door Ramon Novarro is ge speeld. Intussen stapelen in Hollywood de moei lijkheden met de geldschieters zich meer en meer op. De studio-dividenden dalen. De winsten van de aandeelhouders over de eerste tien maanden van 1952 waren 19.830.000,— lager dan in dezelfde periode van het daaraan voorafgaande jaar De bankiers die het geld fourneren voor de vele millioenen dollars kostende films maken zich bezorgd over de toekomst van Hollywood. Er zijn te veel studio's, waar niets meer wordt verdiend. Eén ervan, de |R.K.O., maakt zelfs helemaal geen films meer en Metro-Goldwyn-Mayer heeft 200 man van zijn personeel op non-actief gesteld. Een grote bankinstelling heeft een spe ciale commissie in het leven geroepen om na te gaan, welke filmmaatschappijen in de toekomst nog zullen worden gefinan cierd. De kwestie is, dat, zoals we vorige week reeds opmerkten, het bioscoopamusement, met name in Amerika, zich sterk aan het wijzigen is. De Cinerama en de overige driedimensionale systemen zijn gekomen om te blijven en door middel van de groot beeldtelevisie kunnen honderden bioscopen bokswedsrtijden, revue's of operavoorstel lingen vertonen, die op een mij! afstand worden gegeven. De productieleider van de Paramount, Don Hartman, meent iets te hebben gevon den om de concurrentie het hoofd te bie den: nieuwe vrouwelijke sterren. Hij ge looft dat de bioscoopbezoekers genoeg heb ben van de oude gezichten en dat ze weer zullen komen, als er nieuwe schoonheden zijn te zien. Hartman heeft daarom con tracten afgesloten met het blonde televi sie-zangeresje Rosemary Clooney, Enge- lands jonge actrice, de kastanjebruine Audrey Hepburn, de Broadway-ster Pal Crowley, en Joanne Gilbert, de nachtclub- zangeres. Alsof knappe gezichtjes ooit in staat zijn geweest om indertijd de geluidsfilm tegen te houden! Avond na avond dronk hij glazen melk, terwijl hij zijn tovenaarsoplossing uit broedde: de Chicago-groep koos hem en twee van zijn vertrouwensmannen in het R.K.O.-bestuur en nam zelf op een enkele uitzondering na, ontslag. En op die manier heeft Hughes zijn con trole over de R.K.O. terug zonder een aan deel te hebben gekocht. Zover bekend is hij zelfs niet in 't bezit van één enkel aandeel. Harold Lloyd, de komiek van de stomme films, is tot de ontdekking gekomen, dat het gemakkelijker voor hem is geld te verdienen met het afstoffen van zijn oude films dan met het maken van een nieuwe, zoals hij drie jaar geleden beloofde. Hij is op het ogenblik bezig 'n hoofdfilm samen te stellen met behulp van scènes uit de kluchten, die hij tussen 1918 en 1939 heeft gemaakt. igrootste Hollywood-drama van deze tijd is inmiddels niet overdag opgevoerd in een filmstudio, maar des avonds in een suitte van het Beverly Hill Hotel. In Hollywood, waar eens „The Wizard of Oz" (De Tovenaar van Oz) is gemaakt, zou men dit drama „The Wizard of Hol lywood" kunnen noemen. Want de hoofd rol wordt gespeeld door een financiële to venaar: de schatrijke Howard Hughes. Hughes heeft van Jean Harlow en Jane Russell sterren gemaakt. Jarenlang is hij eigenaar geweest van de R.K.O.-filmmaat- schappij, die een kapitaal heeft van 190.000.000,—. Bovendien is hij één van Amerika's meest vooraanstaande vliegtuig bouwers en fabrikant van bestuurde pro jectielen. Hughes heeft twee maanden geleden, zo als we toen meldden, zijn controle op de R.K.O. voor 28.300.000,— verkocht aan 'n groep financiers uit Chicago. Veel plezier hebben deze heren niet aan hun koop be leefd. Er verschenen ongunstige publica ties over hun zakenloopbaan en de mees ten hunner trokken zich terug. Tot grote ontsteltenis van de 5000 man personeel en de 15.000 aandeelhouders dreef R.K.O. stuurloos rond op de woelige finan ciële baren. Avond na avond trok de Chicago-groep naar de suite van het Beverly Hills Hotel, want de secretaris had verklaard: Mr. Hughes kan het beste denken als het donker is". De spelers en technici, die meewerken aan de filmkomedie „Isn 't life wonderful?" (Is het leven niet prachtig?), die door Associated British wordt gemaakt, en waarin Eileen Herlie, Cecil Parker en Do nald Wolfit de hoofdrollen spelen, waren dierenliefhebbers, toen het filmen begon. Nu zijn ze daar zo zeker niet meer van. Op de eerste plaats waren daar de paar den. Die werden gebruikt om een koets voort te trekken. Eén ervan dat schrok, toen de koets over een steen reed, sloeg op hol, brak het lemoen en vernielde bijna een reusachtige technicolor-camera. Vervolgens kwamen de konijnen. Om het precies te zeggen: twee konijnen, die vol komen aan elkaar gelijk moesten zijn. Bij hun komst in de studio bleek één ervan smetteloos wit. Het kostte de „make-up"- mannen heel wat tijd om dat in orde te brengen. Het ster-konijn had een doodge makkelijke rol en hoefde niets anders te doen dan door een deur te huppelen. Het werd in de juiste positie gebracht en men verzocht het vriendelijk om te huppen. Maar al spoedig bleek, dat dit konijn een tegenstander was van deze soort lichaams beweging. Er werd een koude luchtstroom op het dier gericht. Er gebeurde niets. De regisseur en assistent-regisseurs prikten 't met potloden. Het konijn sliep. Er werd 'n geweer gehaald en in de lucht afgeschoten. Iedereen in de studio maakte een ver schrikte luchtsprong, behalve het konijn. Dat at rustig spinazie. Tenslotte waren er honden. Alles, wat die te doen hadden, was blaffen. Maar misschien hadden ze wel door, dat ze per uur werden betaald. De cameraman en zijn assistenten deden het gemiauw van 'n kat na. De honden keken zenuwachtig om zich heen en hielden zich muisstil. De twee konijnen werden gehaald en voor de honden uitgestald. Deze gingen rustig lig gen en kwispelden met hun staart. Het ge weer werd opnieuw geladen en afgevuurd. De honden bleven stil. Er werd een echte kat gehaald. De honden gingen er vandoor met de staart tussen de benen, zwijgend. Rita Hayworth wordt waarschijnlijk de eerste Cinerama-ster Maar alle dieren ten spijt is „Isn 't life wonderful?" dezer dagen toch in de Ei- stree-studio's gereedgekomen. De katholieke organisatie, in Amerika bekend als „The Christophers", die is ge sticht door pater James Keller en die tal van bekende Hollywood sterren onder haar leden telt, heeft deze maand een onder scheiding toegekend aan de M.G.M.-film „Ivanhoe". „The Christophers" hebben tot nog toe een jaarlijkse prijs toegekend aan bepaalde boeken en films. Thans hebben ze besloten deze prijs iedere maand toe te kennen en „Ivanhoe" is de eerste film welke deze eer te beurt valt. In hun motiveringen mer ken „The Christophers" op, dat „het doel van deze onderscheiding is te wijzen op de onvergelijkelijke macht ten goede, welke ligt in de handen van degenen, die crea tief werk verrichten. Wij pogen hen aan te moedigen, deze macht te gebruiken om het publiek diè vorm van waardevolle ont spanning tae geven, welke 't wenst en ver dient. „Ivanhoe" is een grote stap in de goede richting en bewijst dat ons streven met succes kan worden bekroond". Gene Autry is zo rijk geworden met het spelen van cowboy-rollen voor radio en film, dat hij onlangs voor ongeveer drie millioen gulden zijn derde radiostation heeft gekocht, het Los Angeles KMPC. Hij was al eigenaar van twee stations in de hete woestijn- en bergstaat Arizona. Eén ervan heeft de oproepletters KOOL (koel). Hollywood is vast van plan er voor te zorgen, dat het geen dag ten achter is bij de mode in bommen. Voor een film, die de titel krijgt „Forty-nine Men (49 Mannen) over saboteurs, die plannen beramen om heel Amerika te vernietigen heeft de regisseur bevel gegeven het woord atoombom uit het draaiboek te schrappen. De samenzweerders zullen alleen nog maar H-bommen gebruiken. (Van onze Utrechtse redacteur). Voor een aantal genodigden, voorname lijk personen, die op een of andere wijze bij het werk van de Bescherming Bevol king betrokken zijn, zoals burgemeesters, politie, brandweerautoriteiten en andere functionarissen, is gisteren in het Rem- brandt-theater een eerste vertoning gege ven van de film „Buurman's Buurman". Het scenario werd geschreven door Lean- hard Huizinga, die rekening houdend met het propagandistisch doel van deze film: het werven van vrijwillige krachten, een aardig eenvoudig verhaaltje bedacht van een manufacturier, in wiens zaak brand was uitgebroken. Het was nog al meegelo pen en verzekering dekte de schade. Al les bij elkaar dus reden genoeg voor de patroon en een trouwe bediende, die het vuur met een schuimblusapparaat be dwongen had, de brand in een grote si gaar te steken. Wanneer meneer Burger, zoals onze zakenman heet, juist 't nieuws naar vrouw-lief telefoneert, komt de man van de verzekering op bezoek, die tevens blokhoofd van de Bescherming Bevolking pleegt te zijn en zijn cliënt voor dit werk poogt te strikken. Meneer Burger gelooft het echter wel en vindt, dat anderen die karweitjes maar moeten opknappen. Eerst moet hij een uitvoerige oefening van de brandweer en Eerste hulpdienst hebben bijgewoond, voor welk gedeelte van de film de medewerking van Haagse politie en brandweer werd verkregen, om tot in zicht te komen, dat niet alleen de buur man, maar ook buurman's buurman, dus iedereen, moet meewerken om een zo goed mogelijk beschermingsapparaat voor het geval de oorlog weer eens over ons land zou komen, op te bouwen. Onder regie van Ted de Wit met Gerard J. Raucamp aan de camera aan wie wij goede opnamen danken, is deze geschiede nis filmisch zodanig in beeld gebracht, dat men van een vlot verhaal kan spreken, waarbij er voldoende aandacht op de ernst van de zaak valt en er juist net genoeg humor in aanwezig is om het geheel pak kend en onderhoudend te maken. Een enkele scène is wellicht wat te na drukkelijk, hetgeen te meer opvalt, als men juist even te voren de eerste Neder landse B. B. film „De Les van Londen" van Kees Stip heeft gezien, die het, al was de opzet daar een geheel andere, in kwa liteit wint. En zeker heeft „Buurman's Buurman" de Engelse film „The Waking Point", waarmee het programma opende, niet kunnen evenaren. Al met al toch een ge schikte film om op wervingsavonden te draaien. \oor deze week een eenvoudige japon ten gunste van de aanstaande Moeders. Dit model is zowel van wollen of van zijden stof te maken. In het midden van het lijfje en van de rok is ruimte aangebracht, welke Wanneer U in deze eerste maanden van het nieuwe jaar bedenkt, wat U de huisgenoten nu eens voor zult zetten, uan kunt u veel gemak ihebben van on derstaand lijstje. We zouden U dus wil len raden: bewaar het op een voor de hand liggende plaats. ,Er i.s variatie genoeg mogelijk, want er zon in deze tijd volop: groenten. Boeren kool spruitjes, rode-, witte-, savoyekool, zuurkool, witlof, winterpostelein, veld sla anduvie, prei, uien. biet, knolraap selderp, winterwortel, schorseneren. Dp meeste groenten van dit lijstje kunt U met. alleen gekookt of gesmoord of in de vorm van stamp, of stoofpot geven, maar ook rauw. als sla. Als vitamine C-ruke broodbelegging zijn vooral'kool slaatjes uitstekend. (Hiervoor de groen te goed fijn snijden of malen); vlees. Alle soorten, voornamelijk rund en varkensvlees; echte wintervleeswaren zjjn rolpens en rookworst, daarvan kun nen we nu goed in deze tijd van het jaar profiteren; vis. De aanvoer hiervan is sterk af hankelijk van het weer. In het algemeen zijn in de wintermaanden de volgende soorten verkrijgbaar: kabeljauw, koolvis, schelvis, wijting (tong, tarbot), schar, schol, bot, baars, snoekbaars; de aanvoer van verse haring en ma kreel wordt minder; stokvis- en zoutevis- maal tijden kunnen we klaarmaken als er weinig verse vis is; (Advertentie) door er een bies stof achter te stikken en er elastiek door te halen altijd past. De aparte kraag en klepjes op de rok, zijn met knopen versierd. De ruime mouw is met een manchet afgewerkt. Het patroon is verkrijgbaar in maat 42, 44, 46, 48 a 0.85 ct Benodigde stof 2.50 a 3.00 m. van 130 cm. breedte. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON. BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f l.op een kaart, 'wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. mosselen en garnalen blijven vrij ge regeld verkrijgbaar; sprot en gestoomde en gerookte ma kreel, kan men thans kopen; fruit: hand-, moes- en stoofappelen, stoofperen, cranberries of veenbessen bananen; citrusvruchten, dat zijn: sinaasappelen, citroenen, mandarijnen en grapefruits. Wanneer alles zo bijeen wordt gezet ziet men dat er wel keus genoeg is. Hei gaat er nu nog om, goede combinaties te maken. Bij een vismaaltijd smaken o.a goed- wortelen, bieten, rodekool, gebakken uien, veldsla en sla van andere rauwe gropnten of stevige gekookte groenten. Lieren kunnen we in dit seizoen geven sla's stamppot met rauwe groente, Groentenslaatjes kunnen ook als broodbelegging dienst doen, evenals fruit. Natuurlijk kunt U vruchten als toetje geven of bijv. als extra hapje voor t naar bed gaan. nolH vitaniin<? C-ge'halte van de aardap- mif bewaargroenten en -fruit is niet sefzoen° n>°? 8 in het begin van het seizoen. Daarom is het goed om de groenten en aardappelen niet geregeld dooreengestampt op te dienen, waardoor extra vitammeverlies optreedt en om als gewoonte een paar maal in de Week een Portie citrus-fruit te gebruiken al is het maar een citroen(kwast), een halve si naasappel of een kwart grapefruit Het krHo dez? vruchten, dat in blik ver- ls beeft meestal een even hoog Tói 9l?,ehahe als vers uitgeperst sap. Is het blik echter eenmaal geopend, dan gaat de waarde van het sap achter uit, Een grapefruit kan evenals een sinaasappel geschild en in partjes of plakken verdeeld worden. Omdat de vlie- zen vaak wat taai zijn, snijdt men deze vruchten vaak met schil en al in tweeën of vieren, en lepelt sap en vruchtvlees dan uit de schil. Dc-> meesten zullen er de voorkeur aan ge7.en' .1?et emgszins bittere vruchtvlees met suiker te eten; deze moet men er dan eerst 6en poosje laten intrekken. 1 kg stoofappelen, 1. water, de schil van 2 sinaasappelen, kg. suiker, wat citroenzuur. De sinaasappelschillen schoonborstelen en een half uurtje in warm water weken. Ze daarna van het wit ont doen en in dunne snippers snijden of malen. Deze snippers opzetten en rt 'i uur koken met het water. De geschilde aa iu pertjes gesneden appelen toevoe gen. Het geheel gaar koken, 20 min. ,7^..apPflen uit het nat nemen en met r bestrooien. Het vocht met de snippers wegen of meten en een geliike hoeveelheid suiker nemen. Het sap weer opzetten en bij gedeelten tegelijk de sui ker er in oplossen. Een weinig opgelost citroenzuur toevoegen en de massa een paar minuten flink laten koken. Haar keuren op dikte door een druppel op een bordje te laten vallen. Loopt dov.,. d«-un- pe na afkoeling langzaam uit, dan is de gelei goed Onderwijl de pan van het vuur afhouden. De gelei afschuimen en overdoen in met heet sodawater gewas sen potjes. Deze zo vol mogelijk doen. De potjes afdekken met een deksel of een paar laagjes papier die met een elastiekje om het potje worden tigd. Advertentie beves- Een beetje geluk, zei Tommy lachend. Als ik onze vriend hier niet had ontmoet, zou ik stellig niet op tijd geweest zijn. Het is, geloof ik, niet nodig, jullie aan elkander voor te stellen. Jullie hebt el kander immers bij de hut ontmoet? Latimer, die juist een sigaar opstak, die ik( hem aangeboden had, hield een ogen blik met die bezigheid op. Ja, zei hij kalm. Wij hebben elkander al ontmoet. Toch zou ik liever aan hem voorgesteld willen worden. Er was iets in zijn manier, dat mij enigszins vreemd voorkwam. Maar als ook Tommy dat merkte, toonde hij dat stellig niet. Wel, dat kan, antwoordde hij vrolijk Dit is James Nicholson. Latimer stak zijn sigaar op en blies de lucifer uit, die hij over boord wierp. Zo! antwoordde hij. Dat bewijst, hoe uiterst onaccuraat iemands logisch ver stand kan werken. Er was een ogenblik van benauwende stilte. Toen leunde Tommy voorover en vroeg met die bijzonder vriendelijke stem, die hij voor de meest gezouten ogenblik ken reserveert: Wat bedoelt u daarmee? Latimer's gezicht bleef prachtig onbe wogen. Langzaam antwoordde hij: Ik verkeerde onder de onjuiste in druk, dat ik mijn leven te danken had aan Neil Lyndon Enkele seconden sprak niemand, toen verbrak ik het zwijgen met een korte lach en merkte op: Daar zijn we niet tegen opgewassen, Thomas. Tommy keek ons beurtelings aan. Wat nu? vroeg hij rustig. Hem over boord gooien? Dat zou min of meer verspilling van kracht zijn, wierp ik tegen, nu we hem Juist uit het water hebben gehaald. Latimer glimlachte. Ik weet niet zeker, of ik het niet ver dien, zei hij. Ik heb je wat voorgelogen, Morrison. Werkelijk, op 'n schaamteloze manier. Hij zweeg even. Toch zou het krachtsverspilling zijn, vervolgde hij. Ik denk dat ik je daarvan voor Queensborough kan overtuigen. Tommy zette de motor op de kleinste kracht. Kijk eens, Latimer, zei hij. Wij gaan niet naar Queensborough of ergens anders heen voor we de waarheid weten. Je be grijpt dat natuurlijk. Je hebt jezelf opzet telijk in onze macht gesteld en je moet daar een reden voor hebben. Hij sprak op zijn gewone, vriendelijke manier, waarachter echter een grimmige- ernst lag. Latimer knikte goedkeurend en zei: Je hebt groot gelijk. Ik was besloten je vanavond in ieder geval de waarheid te zeggen. Daarom vooral heb ik gevraagd mij te ontmoeten. En toen ik zag, dat je mijnheer Lyndon had meegebracht be sloot ik, je in het geheel niets meer te ver bergen. Het is ten slotte ook het eenvou digste en het beste. Hij zweeg een ogenblik en wij zaten alle drie in stilte, terwijl de „Betty" langzaam voorwaarts gleed en aan weerskanten van haar boeg het zwarte water omhoog duwde. Toen begon Latimer weer te spreken, heel rustg: Het is waar, dat ik tot de geheime dienst behoor, maar de rest van wat ik je laatst vertelde, kun je wel vergeten, Mor rison. Ik jaag op groter wild dan op een paar Russische spionnen. Ofschoon die mij prachtig in mijn jacht te pas komen. Ik ben drie vrienden van mijnheer Lyndon op het spoor, naar wie men hard verlangt bij de Whitehall-rechtbank. Ik leunde achterover met een merk waardig gevoel van voldoening. Ik dacht het wel, zei ik zacht. Hij keek mij aan met zijn scherpe blau we ogen, het lamplicht viel op zijn gelaat en verlichtte die rechte, koppige trekken van kracht en vastberadenheid. Het was een mooi gezicht het gezicht van een man zonder zwakheid en zonder vrees. Bijna een jaar geleden, ging hij voort, bemerkte men in ons hoofdkwartier, dat er iets aan de hand was. Er is altijd een zekere mate van spionnage in ieder land een rustig, half-officieel soort van spionnage, die niemand ook maar enige schade berokkent. Nu en dan wordt er na tuurlijk iemand gesnapt en dan is er wat lawaai in de kranten, maar er is eigenlijk niemand, die er zich wat van aantrekt. Maar dit was iets anders. Er zijn dingen gebeurt, die er inderdaad op aankomen. Dingen, die ons bovendien bewezen, dat wij tegenover een geheel nieuw systeem stonden— 'n organisatie, die hoegenaamd met met gewone spionnage te maken had. Ik besloot de gehele zaak te onder zoeken. Casement, die op het ogenblik aan het hoofd van ons departement staat, gaf mo volkomen vrijheid en ik begon mijn werk geheel onafhankelijk van de politie. Het duurde zes maanden voor ik enige aanwijzing vond. Dat was, toen enkele ontwerpen ontwerpen voor slagschepen uit Devonport Dock yard verdwenen. Het was een vreemd geval, maar het overtuigde mij er van dat het werk van dezelfde organisatie was en dat zij hoogstwaarschijnlijk er gens in de buurt waren. Ik hoef u niet lastig te vallen met alle bijzonderheden, maar gemakkelijk is het mu niet gevallen hen te ontdekken Zij waren er de mensen niet naar, een enkel bewfls tegen zich te leveren en toen ik had ontdekt, waar zij woonden, was het juist te laat. Hij wendde zich tot mij: Anders, mijnheer Lyndon, zou ik vermoedelijk het genoegen gehad hebben u eerder te ontmoeten. Plotseling kwam mij een vergeten her innering uit het eerste onderhoud met McMurtrle levendig voor de geest. Goede hemel! riep ik uit. Wat ben ik dom! Ik wist, dat ik uw naam al eerder had gehoord. Latimer knikte. Ja, ging h(j voort; ik mag wel zeggen, dat men levendig belang in mn begon te stellen in dat huishouden tegen de tijd, dat u er kwam, Hij zweeg even. Overigens ben ik er nog altijd over in het duister, hoe u met hen in verbin ding kwam. Waren zij er in geslaagd, u bericht in de gevangenis te doen toeko men? Neen, antwoordde ik. Ik ben evenzeer er over in het duister, hoe u hebt ontdekt, wie ik ben, maar u schijnt zoveel te weten, dat ik u evengoed de gehele waarheid kan vertellen. Het was toeval louter toeval en een fiets. Ik wist in de verste verte niet, wie in dat huis woonde. Ik trachtte er eten te stelen. Latimer knikte weer. Het was een toeval, dat iemand als McMurtrie niet voorbij Iaat gaan. Waar mee u hem betaalt voor zijn hulp weet ik nog niet, maar ik kan wel begrijpen, dat het een hoge prijs zal zijn. Daarop komen wij echter nog terug. dat het een hoge prijs zal zijn. Daarop ■'omen wij echter nog terug. Zoals ik juist vertelde, was het juist te laat, uw huiselijk onderonsje daar te verstoren. Ik wist echter te ontdekken, dat enkele van hen naar Londen waren gegaan en ik volgde hen onmiddellijk. Bij die gelegenheid was het, dat de dokter besloot, mij uit de weg te ruimen. Tot dusverre had ik, ofschoon ik hen weken lang op de hielen gezeten had, niemand van hun kring persoonlijk gezien Toch had Ik er een vrij duidelijke voorstelling van hoe hoe McMutrle en Savaroff er uit zagen en ik denk, dat zij ook een der gelijke voorstelling van mij hadden. In elk geval werd het derde lid van deze broederschap met het baantje belast met mij af te rekenen. Even gleed een spottende glimlach over zijn lippen. En daar vergiste de dokter zich voor het eerst. Stellig had die derde Hoffmann noemt hij zich, geloof ik een goéd ver haal klaar en hjj vertelde het goed ook, maar na dertien jaar van geheime dienst zou Ik zelfs de koning niet geloven zo lang hij mij geen bewijzen overlegde Ik nam de uitnodiging om bij Parelli te dineren aan, maar nam de voorzorg, daar twee van mijn eigen mannen mee te brengen, een in het restaurant en een op de straat. Zij hebben bevel om, wat er ook gebeuren mocht, Hoffman te vol gen tot zij andere orders kregen. Wel, u weet even goed als ik, hoe het diner is verlopen. Ik was u zeer dankbaar, toen u mij het briefje zond, maar natuurlijk had ik zelf al niet de minste bedoeling, de wjjn te drinken, ik wendde mij zelfs opzettelijk af om Hoffman gelegenheid te geven tot zijn daad. Wat mij even uit het veld sloeg was, wie u kon zijn. Ik had gezien, dat u een van ons beiden herkende, toen u binnenkwam en dat u onze tafel nogal aandachtig in de spie gel gadesloeg. Ëen ogenblik 'had ik het bedroevend vermoeden, dat u iemand van Scotland Yard was en mijn gehele onder neming bederven zou, door Hoffman te arresteren. Daarom zond ik u mijn kaar tje. Ik wist, dat u mijn naam zoudt ken nen, wanneer u van Scotland Yard kwam. Ik wist Hoffmann aan de uitgang kwijt te raken en sinds hij het restaurant ver liet, verloren mijn mannen hem niet uit het oog. Zij volgden hem naar zijn wo ning in een zijstraat bij Victoria woon de hij en gedurende de laatste dagen ontving ik geregeld rapport van alles wat h(j deed, Een interessante lectuur! O.a. hield het een ochtendbezoek in aan dé hut, waar u tegenwoordig woont, mijn heer Lyndon. Daar vandaan ging hij naar Sheppey, waar hij de middag by een paar vrienden doorbracht. Ik lachte zacht. Wonderlijk eenvoudig, zei ik tot Tommy, als men eenmaal weet hoe de zaken zich toedragen. Alles is nu begrijpelijk, zei Tommy, alleen weet ik nog niet hoe hij heeft be grepen, wie jij was. Dat was nog eenvoudiger, antwoord de Latimer. Een van mijn mannen be richtte mij, dat de hut verlaten was, daarom ging ik er eens een kijkje nemen. Hij wendde zich tot mij: Natuurlijk herkende ik u onmiddel lijk als de welwillende vreemdeling uit het restaurant. Dat bracht mij nog niet veel verder. Maar toen Morisson op kwam dagen met zijn vernuftig vertelsel, gaf hij m(j juist de aanknoping, waarnaar ik zocht. Ik wist, dat zijn verhaal geheel gelogen was, omdat ik u gezien had na die tijd. Nu geeft iemand als Morisson zich niet met dergelijke vertellingen af, wanneer hl) daarvoor geen gegron de reden heeft. En het was niet zo moei lijk die reden te vinden. Ziet u, ik herin nerde mij hem hoodzakeltjk in verband met uw veroordeling. Ik wist, dat h(1 uw beste vriend was, ik wist, dat u uit Dartmoor ontkomen was en u ergens in de buurt van het huis van McMurtrie moest ophouden en uit de combinatie van deze twee gegevens was maar één ge volgtrekking mogelijk. Mijn uiterlijk moet u toch enigszins in verwarring hebben gebracht? vroeg ik. Latimer haalde zijn schouders op, Behalve uw gezicht, klopte alles nauwkeurig en ik wist genoeg van McMurtrie's verleden om ook dit te be grijpen. Wat ik niet begrijpen kon, was, waarom hij het gevaar op zich nam u te helpen. Natuurlijk bestond de mogelijk heid, dat u hem een grote som geld geboden had, wanneer u dat vroeger er gens mocht hebben gedeponeerd. Maar dat verklaarde niet, waarom u in een hut aan de Theems bleef omhangen. Waarom bracht je de politie met op de hoogte? vroeg Tommy. De politie! herhaalde hij; zijn stem was vol goedmoedige ironie. Maar beste Morisson, het is onze grootste zorg de politie buiten onze zaken te houden. Met Lyndon had ik ambtshalve alleen te ma ken voor zover hij tot McMurtrie in be trekking stond en persoonlijk had hjj volkomen mijn sympathie. Niet alleen had hij getracht by Parelli mijn leven te redden, maar sinds het vonnis ben ik bijna van oordeel, dat hij niet hele maal ongelijk zou gehad hebben door die vunzige Marks te doden. Ik aanvaardde die opmerking met een lichte buiging. Dank u, zei ik. Overigens heb ik hem niet gedood, weest u daarvan overtuigd. Latimer keek mij een ogenblik recht in de ogen. Het land heeft u dan mooi behandeld, zei hij langzaam. En het Is enigszins on bescheiden, als ik uw hulp verwacht. Ik lachte. Ga maar verder, zei ik. Het slot van mijn verhaal is spoedig verteld ging hij voort. Om verschillende reden kwam ik tot de overtuiging, dat de beide heren uit Sheppey heel wat met de zaak hadden uit te staan. Mijn mannen hadden onderzoek naar hen gedaan en i it wat ik daardoor te weten kwam bleek mij, dat zij hoogst waarschijnlijk twee Rus sische zeeofficieren met verlof zijn. Als dat juist is, maakt het feit, dat zij met Hoff mann in verbinding staan, het ook duide lijk waar McMurtrie zijn afzetgebied vindt. Mijn mannen vertelden mij, dat zij des avonds meestal afwezig waren en ik be sloot, het huis eens te onderzoeken, zodra ik de kans ertoe schoon zag. Ik vroeg Mor- risson, mij hier met zijn boot te komen ophalen om twee redenen: ten eerste wenste ik met u beiden in aanraking te blijven en ten tweede meende ik, dat het wel eens van pas zou kunnen komen, mij nog een tweede terugtocht mogelijk te maken. Het kwam nogal van pas, zoals ge bleken is, onderbrak Tommy hem. Zeer van pas, gaf Latimer droogjes toe. Zij kwamen de tuin in juist toen ik een van de ramen had geopend en schoten op mij van achter de heg. Hij stond op en keek om zich heen. Wij waren Juist tegenover de haven van Queensborough en de dichte mist, die vroeger op de avond alles han onthuld, trok snel op. Een waterige maan verlichtte de verschillende oorlogsschepen, die voor anker lagen, grijze vormloze gevaarten met hier en daar een plek van licht. Wat denk je te doen? vroeg hij aan Tommy. Züllen we hier binnen lopen en meren? Voor we verder gaan moeten we Lyndon's gedeelte van het verhaal horen; dan weten we alle drie nauwkeurig waar we aan toe zijn. Daarna kun je me wel in het v/ater gooien, of ofwel, er zijn verscheidene mogelijkheden, dunk me. We zullen wel zien, antwoordde Tommy Hij zette koers naar wal en voorzichtig liepen we de haven binnen, de geankerde oorlogsschepen voorbij tot wij enkele on bezette meerpalen ontdekten, waar wij aan legden. Het was een goer plekje een zaam ook een vinnig uitziende kanon neerboot was onze naaste buur. In deze aangename sfeer van wet en orde vertelde ik zo kort en snel mogelijk de hoofdzaken van mijn ontsnapping en de gevolgen daarvan. We waren nu te ver gegaan om nog iets te verbergen. Latimer had het er op gewaagd zijn eigen kaarten open op tafel te leggen, ons bleef niets anders over dan zijn voorbeeld te volgen. Hij luisterde bijna voortdurend zwijgend maar de enkele opmerkingen, die hij maakte, toonde ons met welk een harts tochtelijke aandacht hij mijn verhaal volgde. Ik geloof niet, dat hij zijn ogen ook maar even van mij gezicht afwendde van het eerste tot het laatste woord. Toen ik eindelijk geëindigd had, bleef hij lange tijd zitten zonder iets te zeggen, toen stak hij ons, geheel zeker van zijn zaak. zijn hand toe. Voor het eerst stond ik te genover een man wiens vingers sterker waren dan de mijne. }k fieloof dat dit u tot mijn mede plichtige maakt, merkte ik op. Er staat ongeveer anderhalf jaar op een ontsnapte gevangene bij te staan. U kunt een ontsnapt gevangene zijn, mijnheer Lyndon, zei hij met nadruk, maar als u wilt, denk ik dat u meer voor En geland kunt doen dan iemand anders. Het lijkt mij, onderbrak Tommy, dat Engeland al enige verplichting aan Net! heeft. Hindert niet, zei ik edelmoedig. Laat ons horen, wat denkt u Latimer. Wie zijn McMurtrie en Savaroff? En wat is de bedoeling van dit alles? De bedoeling is, tot op zekere hoogte, duidelijk genoeg. Ik twijfel er niét aan, of zij zijn van plan het geheim van uw springstof aan Engeland te verkopen, even als zij hun andere gegevens hebben ver kocht. Als ik zeker wist, dat dit het enige was, zou ik handelend optreden en onmiddellijk. HU zweeg. Wel? vroeg ik. Maar ik geloof dat er meer achter zit - iets dat we moeten te weten komen voor w(j onze slag slaan. De laatste twee maanden heeft Rusland een toon tegen ons aangeslagen, die diplomatiek maar één betekenis kan hebben. Zy zullen hun zin doorzetten of vechten en als het tot oorlog komt zyn zy er zeker van ons te overwinnen. U bent er van overtuigd, dat Mc Murtrie en Savaroff voor dal optimisme verantwoordelUk zUn? vroeg ik enigszins ongelovig. Latimer knikte. Dokter Mc. Murtrie, zei hij met langzame stem, is de gevaarlijkste man van Europa. Hij is van geboorte half Engelsman, half een Rus. Hij is vroeger hofarts in St. Petersburg ge weest. Savaroff is een Duitse Pool H(j heet eigeniyk Vasslloff Zp heiden waren grotendeels verantwoordelijk voor de grote rampen in het begin'van de grote oorlog. Een ogenblik zaten wy allen zwygend toen leunde Tommy vooruit en zei: Zijn dit werkelijk feiten, Latimer? De Russische regering weet dit nog beter dan wy. 6 77 Als Lzi) Rusland zoveel nadeel be rokkend hebben, waarom zitten z(j dan nu met in Siberië? Ik heb nooit gehoord dat de Russen zo teerhartig zijn tegen over veraders, wierp ik tegen Latimer vergenoegde zich met ziin droge glimlach, met zun inT„^aS„^8v,r^8fring van toenmaals hen hlstemmi^, kunnen krijgen, zou hun g een beetje warmere plaats on tifa lestL Maar zi' verdwenen juist bestonrt een gehele organi satie vijf of zes man minstens, en allen van invloed en gewicht., zy moeten een enorme som van een der staten in de Halkan hebben getrokken. Tenslotte ver ried een van hen de anderen, naar het schynt. Maar Mc.Murtrie en Savaroff verdwenen en met zulk een haast, dat zy het grootste gedeelte van hun geld hebben moeten achterlaten. Ik vermoed dat zU daarom hun zaken in Engeland hebben hervat. ,iüTv Ben £r zckpr van> dat ZÜ dezelfde zyn? vroeg Tommy Absoluut zekér. Ik heb volledige inlichtingen. Die kloppen geheel zelfs Savaroff s dochter. Ér is immers een meisje bij hen? Ja, zei ik er is een meisje. Een ogenblik zweeg Ik en toen ver volgde ik: K;jk eens, Latimer; wat wil je dat wy doen? Ik zal je helpen zoveel als ik kan. Toen ik mijn afspraak met Mc.Murtrie maakte, wist lk in de verste verte niet, welke betekenis dat hebben zou. Ik denk er niet aan mijn vryheid te kopen door Engeland aan Rusland te verraden. Het enige, wat ik absoluut weiger te doen, is de rest van mijn straf uit te zitten. Als het uitko men moet, wie ik ben, moet je my je woord geven, dat ik van te voren rede- iyk zal worden gewaarschuwd Als ik dood moet, in vredesnaam dan maar ik zie werkelijk liever Engeland van de kaart -verdwijnen, dan dat ik naar Dart moor terugga. Latimer maakte een lichte handbe weging. Je hebt myn leven gered, zei hy, eenmaal tenminste. Misschien is dat voor jou een kleinigheid, voor niü is het een zaak van aanzienlijk gewicht heznria'3 unLet',dat je over Dartmoor bezorgd behoeft »e maken, zolang er nog een geheime dienst bestaat Zog dan maar, wat ik te doen heb, vroeg ik opnieuw. Hij zweeg een tijdje om zyn gedachten te ordenen. Toen begon h(j heel langzaam en wel overwogen te spreken. Je moet door gaan, alsof er niets voorgevallen was. Schrilf dadelijk morgenochtend aan Mc.Murtrie, dat je met de uitvinding ge slaagd ben, Je kunt hem laten zien. dat dit waar is, maar laat hem in geen ge val lets van de stof in handen krygen. Zeg hem, dat je het. geheim slechts tegen een geschreven overeenkomst wilt over leggen en maar het hen duidelijk, dat het je daarmee ernst is. Houd mü intus sen zo spoedig mogeiyk van aller op de hoogte. Telegrafeer mH naar 145 Jer- mijnstreet. Je kunt de telegrammen naar Tilhury laten brengen door die man. die op de boot past. Gebruik een gemakke lijk en eenvoudig eijefrschrift of b.v. het alfabet omgekeerd zet de z voor a enzovoort. Heb je geld genoeg? Ik knikte, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4