Richtlijnen voor een Europese grondwet De Europese staalproductie op nieuw hoogtepunt KRACHTIGER ANTI-BRITSE GELUIDEN TE CAIRO „Ommelanden-expres" rijdt nog Beroering onder bevolking blijft nog stijgen ®Dhe"rt Siroop onmtm Specialisten zijn bereid onderhandelen Vrees voor verambtenarisering van hun beroep tot Grootliandelsprijzen weinig veranderd SCHOUWBURG-DIRECTEUR IN DE BLOEMEN GROTERE BEVEILIGING VAN SPOORWEGOVERGANGEN Niet veel meer dan „sight-seeing Bredase uitbreker dook op in Bonn MAANDAG 12 JANUARI 1953 PAGINA 4 Eerste deel van Straatsburgse program geëindigd Al Slechte stemming in de koffiekamer K.V.P. 255.000 leden FEESTELIJKE AVOND IN DE UTRECHTSE SCHOUWBURG Procentuele stijging in Sovjetblok groter LICHTENDE DRIEHOEKEN OP DE AFSLUITBOMEN Ontmoeting met West-Duits parlementslid Over andere hoeg Nieuwe „bevrijdingsorganisatie^ steun voor Naguib Melkfabriek doet adjunct-directeur ir Vos een proces aan DE „ELLEN" WORDT VERKOCHT Strenger optreden van politie HOESTBUIEN, VAST SLIJM SL'JM-OPLOSSEND Ziekenfondsen moeten zelf hun dragen Reeds tachtig mille voor Ere fonds voor oud- verpleegsters risico Wensen geen risico van de fondsen te del n Specialistische hulp neemt steeds toe Geen verrassing Slechts vier Friese werk willigen over? NED. GEZANT HAD AUTO ONGELUK zrl° geyad' Terwijl h« daar ALGEMEEN INDEXCIJFER IN NOVEMBER ONGEWIJZIGD (Telefonisch van onze speciale correspondent) STRAATSBURG, 12 Januari. Het eerste deel van het Straatburgse winterwerk is geëindigd met de opstelling van een aantal zeer voorlopige richtlijnen voor de toekomstige grondwet an het Europa der zes landen van de Gemeenschap voor kolen en staal. De richtlijnen komen er op neer, dat de vergadering een paar forsere strikken gezet heeft in de ruwe schetstekening, die haar was voor gelegd: rechtstreekse Europese verkiezingen, economische bevoegdheden voor een Europees gezag en beperking van de rol der nationale ministers. Drie dagen hebben de 87 afgevaardigden kunnen besteden aan het overzien van het werkterrein van een omvang, zoals het zelden voor parlementsleden iv as uitgestrekt. Geen wonder, dat de overbelaste wijzen niet veel meer hebben kunnen doen dan wat „sight-seeing" langs de schetsen, die de ^vengsten onder hen in de voorgaande maanden reeds hadden gemaakt. Waar zij even langer blijven staan, om te trachten de zin der ruw getrokken lijnen te verstaan, werden zij door president Spaak vriendelijk maar beslist aangemaand haast te maken. ,fn T1ir *un"e" »e sentimenten weg, toen zij op deze en doen dan de architecten hier en daar wat vluchtige, soms al te vluchtige aan wijzingen te geven en nu zullen deze heren opnieuw verwezen worden naar de besloten conferentiezaal van Hotel Palais d'Orsay in Parijs, om de nodige correcties aan te brengen, teneinde het toekomstbeeld van Europa te voltooien. Ze zullen daarbij een aantal knopen moe ten ontwarren, die bij al dit haastwerk onvermijdelijk gelegd zijn. In Maart komen de wijzen dan weer in Straatsburg terug om te zien of het zo ontstane werk dus fraai genoeg is, om het aan de ministers te presen teren. Zij zullen dan een paar dagen meer tijd moeten nemen, niet alleen omdat een kort tijdsbestek als dat van deze week een beetje spot met de ernst van de zaak, maar vooral ook omdat er dan wellicht een paar harde noten gekraakt zullen moeten worden, die men nu met de ge bruikelijke parlementaire wijsheid naar de commissies heeft teruggestuurd. Dat men daartoe hu moet overgaan is niet meer dan normaal. Zoals de zaken in deze zitting lagen, waren er nog geen rijpe vruchten aan de grondwettelijke plant, die gevoeglijk reeds geselecteerd konden worden. De werklieden in de po litieke wijngaard van Europa zijn nog niet aan de pluk toe, laat staan aan het wijnfeest der Europese constitutie. Veel eer hebben zij nu moeten volstaan met nog wat federale geest op de vruchten te spuiten, opdat deze beter bestand zul len worden tegen de nationale insecten, die zoemend door de wijngaard gaan. Hun onwelluidend gezoem vormde de achtergrond van het soms een beetje on werkelijk aandoende debat. De insecten brachten ook weer menige steek toe. Dit ondervonden de Nederlan ders, toen zij op de Franse protectionis- ten stootten bij bnn pogingen om een flinke scheut economische integratie In de grondwettelijke brij te gieten. Een lof waardige poging overigens, die voorlopig geslaagd is, doch die een waakzaam oog nodig zal hebben, wil zij in de volgende procedure weer niet ongedaan worden ge maakt. De Fransen kwamen bij verrassing eisen, dat zij het grootste contingent zouden krijgen toebedeeld in de Europese kamer. Zij hadden twintig extra zetels nodig, zo vonden zij en wel om de zwartjes van Afrika ook een plaatsje onder de zon der Europese grondwet te geven Ter illustra tie hiervan lieten zij hun wensen uiten door de pikzwarte Senegalees Senghor, die vermanende woorden tot de blanke broeders richtte. De Duitsers lieten een i andere wensen antwoordden. Trouwens bij de drie grote broers bleek de federale geest nog niet zo diep geworteld, toen zij wel bereid waren om de vertegenwoordiging der kleine lan den in de kamer der volken grondig te verzwakken door deze te baseren op bevolkingsaantal, niet echter om daar tegenover klein en groot in de Europese senaat gelijke macht te geven. Mr Sassen heeft hen daarop even zonder veel om haal attent gemaakt en erbij gezegd, dat zulke demonstraties de federale eetlust der kleinen niet ten goede zou komen. Deze grondwetmakende vergadering werd gevoerd in een minder spanningrjjke atmosfeer dan die van een plattelands ge meenteraad. Dit lag ten dele misschien aan het feit, dat een goed deel dezer voor een ander doel samengestelde kamer, wel zeer vreemd tegenover het werk stond. Het leek bovendien, of de gehele federale spi rit verlamd was door het slechte nieuws, dat uit Parijs, Brussel en Bonn over het defensieverdrag werd gegoten. De ver dedigingsgemeenschap is beschouwd als een deel van het fundament waarop het Europese gebouw zal moeten rusten. Nu bleek de grondslag al aan het verzakken, terwijl men nog met de eerste schets- tekeningen van het Europese huis bezig was. Nu konden Franse en Duitse vrienden wel plechtig staan te beweren, dat er van ontrouw aan het verdrag geen sprake zou zijn, maar toch kon dit de stemming in de koffiekamer niet verbeteren. Daar besprak men de revisiewensen van twee regerin gen, wensen die natuurlijk niet bepaald parallel lopen en dus niet gemakkelijk vervulbaar zouden zijn. Daar piekerde men over Brentano's vinnige uithaal, vol gens welke het nu maar eens uit moet zijn met de voorstelling, als zou een Duits nationaal leger een gevaar voor Europa zijn. Daar vertelden andere regerings duitsers maar vast, dat nationale Duitse divisies toch heel wat meer mans zouden zijn dan alleen maar contingenten in Euro pees verband. En van de onverbiddelijk- ste tegenstanders van het Europese leger, de Duitse socialisten, kon men horen, dat zij nu ook hun zegen zullen gaan geven aan een Duits nationaal leger. Zo zag men hier als het ware het drijfzand onder dit Europese fundament wegvloeien, maar met bedrukte geest tekenda men voort aan het ontwerp voor het Europese huis in de hoop, dat er straks een politieke en econo mische basis voor gevonden zal worden. Om te worden voorgelegd aan de ko mende Partijraadsvergadering is thans de begroting van de KVP voor 1953 versche nen. Zjj sluit op een totaal van 324.750. Overeenkomstig de taxatie bij de begro ting voor 1952 wordt voor dit jaar het aantal leden geraamd op ongeveer 255.000 Gezien de huidige ontwikkeling en de groeiende belangstelling voor de KVP, aldus de toelichting, is dit aantal zeker niet hoog te noemen, te meer nu in vele afdelingen der Partij de inning van de contributie in termijnen ter hand genomen is of zal worden. Het aantal leden van de Jongerenorga nisatie in de KVP wordt op 1500 geschat. Het derde rapport van de Commissie Middengroepen der partij is intussen voor het partijbestuur aanleiding geweest de salarissen van een aantal medewerkers op het Partijbureau met 7% procent te verhogen. Voorts is voor die medewerkers op het bureau, die niet vallen onder de verplichte verzekering een ziekenhuiskos tenverzekering gesloten. In de voordracht voor de verkiezing van leden van het Partijbestuur, welke wij dezer dagen publiceerden, is een wijziging gekomen. In plaats van het dubbeltal mej. Van Lanschotmej. De Waal komt mej. mr W. van Lanschotmej. A. Nolte. En dan komt er nog bij het dubbeltal: mr dr L. de Goudr A. Knaapen. (Van onze Utrechtse redacteur) De directeur van de Utrechtse Stads schouwburg, de heer P. Houtman, kon Zaterdagavond, hoe graag hij het ook ge wild had, niet zijn gewone plaatsje ter zijde in de stalles innemen om de voor stelling „Daar moet je een vrouw voor zijn" door het Vrije Toneel bij te wonen. Op de eerste rij waren twee plaatsen voor hem en zijn echtgenote gereserveerd, om dat deze avond gearrangeerd was als een hulde aan de schouwburg-directeur bij zijn 40-jarig jubileum. Het feestelijk in avond toilet uitgedoste publiek bracht het echt paar, toen de voorzitter van het Feest comité Mr W. H. Derks hen binnenleidde, een hartelijke ovatie. Zodra de voorstelling ten einde was, verschenen de heer Houtman en z'n echt genote op het toneel in de gezellige kamer van het landhuisje der Murray's in Sussex, wier dolle avonturen met hun tante de aanwezigen met grote hilariteit gevolgd hadden. (Van een bespreking over stuk en spel kunnen wij ons na de in ons blad verschenen recensie ontslagen achten). De heer Derks roemde de vele kwali teiten van de jubilerende schouwburgdi recteur, die aan grote bekwaamheid een opvallende bescheidenheid paart. Namens vele relaties van de schouwburg en talrijke vrienden bood hij de ju- olgens de ramingen van het secreta- Van de afzonderlijke Westeuropese lan- riaat van^de economische commissie voor den, die in het rapport van de E. C. E. ge- Europa (E.C.E.) heeft de productie van ruw staal in Europa (excl. de Sovjet- Unie) in 1952 een nieuw record bereikt met 73.870.000 m'etr ton, waardoor de pro ductie van 67.639.000 ton in 1951, het tot dusverre beste jaar, met ongeveer 9 pet werd overtroffen. De productie voor 1952 is geraamd op basis van de productie in de eerste 9, 10 of 11 maanden van dit jaar. De productie in West Europa steeg van 58.103.000 ton in 1951 tot 62.970.000 ton in 1952. In Oost Europa was de stijging naar verhouding groter en wel van 9.536.000 ton in 1951 tot 10.900.000 ton in 1952. Voor West Europa betekent dit een stijging met 8 pet voor Oost Europa was het stijgingsper centage 14, terwijl voor de Sovjet-Unie de stijging 12 pet beliep, nl van 31 tot 35 millioen ton. In dit opzicht vertoont West Europa dns wel een achterstand. De productie in de V. S. van Amerika was in 1952 meer dan 10 pet lager dan die van het voorafgaande jaar. Dit als gevolg van de langdurige staking in de staal industrie, die door de extra inspanning van de industrie in de resterende maan den van het jaar niet meer kon worden goedgemaakt. De prodictie over 1952 in de V. S. wordt geraamd',op een totaal van 105 millioen ton. De vrije westerse wereld heeft dus in 1952 een totale staalproductie bereikt van bijna 168 millioen ton, v'aartegenover het heleboel van hun vroegere in deze zaal j Sovjetblok een productivities stellen van gedemonstreerde gevoelens voor de Fran- bijna 46 millioen ton. In het eerste kwartaal van dit jaar zul len de afsluitbomen van 500 afgesloten overwegen voorzien worden van Iichtre- flecterende driehoekige borden. Dit zal in de eerste plaats geschieden bij die spoor wegovergangen, waarvan de afsluitbomen veelvuldig worden aangereden en verder bij alle overwegen in wegen met snel verkeer. Bij het merendeel der onbewaak te overwegen van enige betekenis zullen voorts de schrikhekken van reflecterende middelen worden voorzien. Dit gebeurt op advies van de „contact groep overwegbeveiliging", welke in Juni van het vorig jaar werd ingesteld door de Directeur-Generaal van het Verkeer In deze groep hebben deskundigen zitting van het Directoraat-generaal van het Ver keer, de Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen, de KNAC en de ANWB. Deze contactgroep heeft tot taak de be veiligingsproblemen van spoorwegover gangen te bestuderen en adviezen te geven inzake op te stellen richtlijnen. Voor de beveiligingen van spoorweg overgangen zal, zo meent de contactgroep, een zo efficiënt mogelijk gebruik dienen te worden gemaakt van moderne waar- schuwingslichten in diverse vormen, waar bij speciale aandacht moet worden ge schonken aan de zichtbaarheid overdag. Internationaal zijn voorstellen gedaan tot vereenvoudiging van het systeem der hui dige automatische knipperlichtinstallaties voor onbewaakte overwegen, zulks ten behoeve van een mogelijke vaststelling van een algemeen standaardtype. De conclusie van de contactgroep is, dat het rode knipperlicht dient te gelden als absoluut stopverbod, terwijl het groene lichtsein op veilige toestand wjjst. Het zogenaamde storingssein zou kunnen vervallen, aangezien dit sein niet van essentiële betekenis wordt geacht Teneinde de opvallendheid van alle voor het verkeer bestemde kentekenen te ver hogen wordt het wenselijk geoordeeld op doelmatige wijze natriumlampen te plaat sen, op de overwegsluitbomen driehoekige borden aan te brengen en gebruik te ma ken van intensief lichtreflecterende mid delen. Verder zullen nog adviezen worden uit gebracht over de wijze, waarop de waar schuwingsmiddelen voor straat- en weg- kruisingen met tramwegen kunnen wor den verbeterd, adviezen met betrekking tot de classificatie der overwegen met het oog op de aanpassing van diverse bevei ligingstypen en adviezen over de moge lijkheid tot stimulering van de uitvoering van diverse bijzondere maatregelen. noemd worden, geven wij hier enkele productiecijfers: De geraamde productie van ruw staal van Groot Brittannië be liep 16.400.000 ton, die van West Duitsland 15.800.000 ton, van Frankrijk 10.900.000 ton van België 5.100.000 ton van de Saar 2.800.000 ton, van Luxemburg 3.000.000 ton van Italië 3.500.000 ton en van Nederland 630.000 ton. In de eerste drie kwartalen van 1952 was de Europese productie van ruw ijzer 8 pet groter dan in de overeenkomstige periode van 1951. Ook de productie van ijzererts en metalurgische cokes vertoonde een aan zienlijke toeneming en deze hield gelijke tred met de grote productie van ruw staal en ijzer. Uit de cijfers van de E.C.E. over de in voer en uitvoer van afgewerkt staal in de eerste 9 maanden van 1952 blijkt, dat En geland op het ogenblik een netto impor teur van staal is en dat West-Duitsland zich in dezelfde richting beweegt. Een vermindering van de Europese uitvoer naar het buitenland wordt gecompenseerd door een grotere invoer door deze beide landen. De productie van ruw ijzer in Europa (excl. de Sovjet-Unie) bedroeg in de eer ste 9 maanden van 1952 53 millioen ton, vergeleken met 49.1 millioen in de over eenkomstige periode van 1951. De E.C.E. meldt, dat de productie van ijzererts in 11 van de belangrijkste Europese landen, waarvoor cijfers be schikbaar zijn, is gestegen van 65,8 mil lioen ton in de eerste 9 maanden van 1951 tot 76,3 millioen ton in de overeenkom stige periode van 1952, een stijging met 16 procent. De cokesovenproductie van cokes van 10 Europese landen is gestegen van 55,6 millioen ton in de eerste 9 maanden van 1991 tot 61 millioen ton in de overeen komstige periode van 1952, een stijging met 10 pet. bilaris een som gelds aan, verborgen in een schip, voor een reis naar Tasmanië, waar een zoon van de heer Houtman ver blijft en wie hij des morgens nog getele foneerd had. De loco-burgemeester, de heer H. A. Bekker uitte de waardering van het ge meentebestuur voor het werk van de heer Houtman, die sedert tien jaar de schouwburg in Utrecht leidt. Tevens ver tolkte de heer Bekker de erkentelijkheid van het bestuur van de Kunstkring van de K.A.B., die van de heer Houtman steeds zeer gewaardeerde adviezen ontvangt. Een en ander ging vergezeld van een fraai bloemstuk. De Rector van het Utrechts Studenten corps huldigde eveneens met bloemen, de heer Deinum, voorzitter van de Vereni ging van Schouwburgdirecteuren, waarvan de heer Houtman vice-voorzitter is, be dacht mevrouw Houtman met een grote doos bonbons, waarna nog zeer vriende lijke woorden, onder het aanbieden van geschenken, zijn gesproken door Johan de Meester, namens de Ned. Comedie; Jaap v. d. Poll, namens de Ned. Opera; Jo Sternheim namens het Amsterdams To neel en de Ned, Vereniging van Toneel spelers, Meyer Hamel, directeur van de Hoofdstad Operette en secretaris van de Vakgroep, Anton Ruys van het Vrije To neel, de heer Van Luyk, directeur van de Rotterdamse Schouwburg en vertegen woordigers van de Utrechtse Rederijkers kamers, het Rode Kruis en de Ned. Ama teur Unie. De heer Houtman kon geroerd en over bluft door deze hulde slechts een kort dankwoord spreken. Velen hebben de ju bilaris en zijn echtgenote daarna nog de hand gedrukt. Een van de nog steeds verdwenen zes vluchtelingen uit de Bredase gevangenis is, zoals wij in een deel der vorige editie reeds konden meiden, weer eens opgedo ken en wel nergens minder dan in het parlementsgebouw in Bonn. Maar hij is al weer ondergedoken ook. Het betreft hier Antoinc Touseul. Vrijdag heeft deze in het parlementsgebouw een onderhoud ge had met het vrij-democratische lid van de West-Duitse Bondsdag dr Erich" Mende. De ontvluchte gevangene, zeide dat hij en de anderen niet schuldig waren aan misdaden doch dat zij om politieke rede nen veroordeeld waren. Dr Mende zeide, dat de ontmoeting in het geheim had plaats gehad en dat de W.-Duitse justitiële autoriteiten zich met deze kwestie moesten bezighouden. Wan neer werd vastgesteld, dat de zeven man nen vanwege politieke misdrijven veroor deeld waren, zouden zij niet naar Neder land teruggestuurd kunnen worden daar artikel 16 van de West-Duitse grondwet zegt, dat politiek vervolgden het recht van asyl behoren te genieten. Touseul heeft intussen de zaak ook nog oyer een andere boeg gegooid, namelijk die van de nationaliteit. Hij had aan dr Mende gezegd, dat hij de Nederlandse nationaliteit tijdens de oorlog had ver loren en dat hem. toen bij de SS diende, de Duitse nationaliteit was baloofd. Wan neer zou blijken, dat de mannen inder daad Duitse burgers waren, dan zou het hele geval een ander aanzien krijgen, meende dr Mende. Hij verklaarde, dat hij het materiaal, dat hij van zijn bezoeker had ontvangen, zou doorgeven aan het West-Duitse ministerie van Justitie. De directeur van de Utrechtse Schouwburg werd bij zijn 40-jarig ambts jubileum Zaterdagavond gehuldigd. Twee leden van het huldigingscomité overhandigen de jubilaris (tweede van links), het geschenk in de vorm van een schip. Gedurende het afgelopen weekeinde zijn in Cairo verschillende anti-Britse gelui den gehoord, onder meer uit de mond van het staatshoofd zelf, premier Naguib. Hij herdacht Zaterdag „de martelaren", die een jaar geleden „gevallen zijn in de vrij heidsstrijd tegen de Britten" en hij ver zekerde, dat hun offer niet tevergeefs ge bracht zou sijn. De adjunct-directeur van het kabinet van generaal Naguib. Magdi Hassanein, was nog duidelijker. „De Brit ten zijn onze vijanden en wij moeten ons van hen bevrijden", zeide hij. Het Duitse tankstoomschip „Ellen", dat in December jl. bij het uitvaren van de Petroleumhaven te Pernis op de Nieuwe Waterweg werd overvaren door de naar de Verenigde Staten vertrekkende „Maasdam", zal worden verkocht. De „El len" is, zoals men weet, na de aanvaring gezonken en daarbij zijn zes mannen om het leven gekomen. Het schip is gelicht en ligt thans in de Vulcaanhaven te Vlaardingen. Ir E. Vos, die onlangs ontslag nam als adjunct-directeur bij de coöperatieve fa briek voor zuivelproducten „De Omme landen" te Groningen is thans benoemd tot adjunct-directeur b(j de „Sterovita"- zuivelfabrieken te Breukeien. Naar aan leiding van deze benoeming zal de direc tie van „De Ommelanden", zo vernemen wij, bij de rechtbank een proces tegen ir Vos aanhangig maken wegens het niet na komen van het concurrentiebeding, dat ir Vos getekend heeft en waarin hij ver plicht is binnen anderhalf jaar na zijn ontslag bij „De Ommelanden" geen functie bij een concurrerende zuivelfabriek te aanvaarden. Naar aanleiding hiervan deelde ir Vos mede, dat hij ontslag heeft genomen, om dat hij zich niet kon verenigen met de wijze, waarop de directeur zijn melkpo- litiek voerde en zich verzette tegen elke poging om de staking op te lossen. Door de bemiddelingspogingen van de hand te wijzen, aldus ir Vos, heeft de directie propaganda willen maken bij de Groning se boeren voor het verzet, dat zij voert tegen de arbeidersorganisaties en sym pathie bij die boeren kweken, die nog melk leveren aan andere zuivelfabrieken. Dit vond ir Vos immoreel en heeft daar om ontslag genomen. Hij beroept zich thans op artikel 639 q. van het Burgerlijk Wetboek, welk artikel een concurrentie beding ongeldig maakt, wanneer er drin gende redenen zijn geweest, welke tot ontslagneming geleid hebben Deze drin gende redenen waren volgens ir Vos vol op aanwezig. De spanning in de gemeente Achtkar- spelen en met name in de dorpen Kooten en Kootstertille is tegen het einde van de vorige week dusdanig toegenomen, dat het in Kootstertille en tussen dit dorp en Drogeham wildwest-achtig is toegegaan. Niet alleen de Ommelandenbus werd met rfV A «ft A y-fe, 4 T gelegd, die 50 pet. bedraagt I overschreden deel en welke De opbrengst van de rebusactie voor het Erefonds voor oud-verpleegsters bedraagt op het ogenblik meer dan 80.000. Het Erefonds streeft er naar de netto-op brengst tot 100.000 op te voeren. Het werkcomité, waarvan het secre tariaat gevestigd is in Amsterdam (Heren gracht 306), heeft nog een beperkt aantal rebuskaarten gratis ter beschikking. Er weken op h'et ogenblik 85 plaatselijke comité's. De gemeente Philippine, die zich kort geleden aansloot, heeft reeds een actie gehouden, die netto 400 heeft op gebracht. Deze gemeente telt slechts 1300 inwoners. Naast de rebusactie voert het Erefonds voor oud-verpleegsters ook een lepeltjes actie. Vele lepeltjes, voorzien van het ver- pleegstersinisigne, hebben reeds hun weg door Nederland gevonden. (Van onze Utrechtse redacteur) „Het is ons niet om het bedrag te doen, maar om het beginsel. Wij specialisten menen, dat wij niet een deel van het risico der ziekenfondsen moeten dragen. In het verre verschiet vrezen wij bij een organisatie-vorm, die gelding begint te krijgen, een verambtenarisering van ons beroep, een belemmering van onze vrijheid. Deze vrijheid is noodzakelijk voor een goede verhouding tegenover de patiënt. Het is zeer zeker niet onze bedoeling de strijd zo te voeren, dat de fondsverzekerden er schade van ondervinden. Ons eerste doel blijft het dienen van hun gezondheid". Dit verklaarde op een bijeenkomst met de pers, die Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden werd en door vele specialisten bijgewoond, dr R. Ruding chirurg te Breda, toen hij als voorzitter het standpunt van de Ned. Ver eniging van Specialisten (N.V.V.S.) ten aanzien van de moeilijkheden met de ziekenfondsen uiteenzette. Sinds enkele jaren waren er al onder handelingen gaande tussen de specialisten tot voor kort uitsluitend georganiseerd in de Landelijke Specialisten Vereniging en de Ziekenfondsen, waarvoor als ver tegenwoordigend lichaam optrad het COZ het Centraal Overleg Ziekenfondsen. Een jaar of drie geleden is met een proefover- eenkomst voor één jaar gestart, die (soms met wijzigingen) telkens verlengd werd, met een heel of een half jaar. Hat laatste half jaar geschiedde de honorering van de specialisten volgens vastgesteld» voor verschillende specialist!***? ue *- delingen en verrichtingen, w»acp ir. be- I paalde gevallen, kortingen past. Deze kortingen vormden het eers'e grote twistpunt en gaf tenslotte aan een groep specialisten aanleiding om uit te treden uit de L.S.V., die een onderdeel is van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, en tie N.V.V.S. te vor men. Sinds een jaar geldt oo ':fty-regeling, waarbij - - vastgesteld bij over «e i° specialisten eer. k< ,(>n z.g. fifty- vast bedrag ijding waar ds vsrii rs- van dit over alle specialisten wordt verhaald. De specia listen vinden het heel vreemd, dat bijna iedereen die overwerkt een extra-ver goeding krijgt, terwijl zij juist extra wor den gekort wanneer zij harder gewerkt hebben. Dit is 't tweede twistpunt, omdat hierdoor een deel van het risico der fondsen wordt overgeheveld op de hun diensten verle nende specialisten. Het merkwaardie daar bij is, dat andere groepen voor aan pa tiënten te verlenen diensten of te leveren goederen integraal worden uitbetaald. Dit risico, aldus dr Ruding, wensen wij niet en is ook in strijd met artikel 9 van de Richtlijnen van World Medical Orga nization, waarbij is bepaald, dat de ho norering voor geneeskundige diensten niet direct afhankelijk behoort te zijn van de financiële positie van verzekerings- iichamen. De Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, die bij deze wereldorgani satie is aangesloten, heeft in haar ver gadering van 12 Juli '52 ditzelfde beginsel aanvaard. Dr Ruding wees er daarbij op, dat de specialistische geneeskunst met sprongen toeneemt door de ontwikkeling van de we tenschap, nieuwe operaties en geneesmid delen, terwijl grote gebieden in ons land. die tot heden van specialistische hulp ver stoken waren, bezig zijn deze achterstand in te halen. Een andere factor, waardoor de specialistische hulp toeneemt, is het wegvallen van de angst bij de patiënt om de hulp van een specialist in te roepen. Dit alles maakt het onmogelijk, om, zo als de Ziekenfondsen dit wensen, ten aan zien van omvang en kosten der specialis tische hulp tevoren enige zekerheid te hebben. Dr Ruding noemde het ook een zonder- van een specialist onder de ziekenfonds patiënten groter wordt, meer korting wordt toegepast. De korting is ineens pro gressief en wordt groter (10, 20, 30 tot 40 procent) bij het toenemen van het aan tal jaarlijkse declaraties. De N.V.V.S. wil met de fondsen spreken over een tarief, over de hoogte waarvan zij zich niet heeft uitgelaten, dat echter zonder enige korting moet worden uitbe taald. Volgens dr Ruding zijn de onderhande lingen nog gaande en de N.V.V.S over dit voorstel geen antwoord ontvangen, maar zijdelings in de pers de mededelingen van de Ziekenfondsraad vernomen, welke aan leiding zijn geworden tot de bekende strubbelingen in Tilburg en Breda. Wij hebben ons, aldus dr Ruding, be reid verklaard, verder te onderhandelen, maar de Ziekenfondsen wensten de be staande toestand drie maanden te hand haven, hetgeen voor ons onaanvaardbaar is, omdat wij in beginsel tegen die re geling zijn. De N.V.V.S. Wil komen tot een een voudig tarief, dat voor elke verrichting onverkort wordt uitbetaald. Zij is zeker bereid mee te werken aan de uitvoering van maatregelen, die tot bezuiniging kunnen leiden. Er kan onderhandeld worden over een tarief zonder korting of over de tarieven, die in een dit jaar gereed te komen rapport van het Sociaal Economisch Instituut van de twee Hogescholen te Rotterdam en Tilburg zullen worden voorgesteld naar aan leiding van een onderzoek naar de juiste honorering van specialistische ver richtingen. Deze tarieven zouden dan met terug werkende kracht 1 Januari j.l. moeten ingaan. Dr Ruding ontkende, dat de houding van de specialisten in Tilburg voor de ziekenfondsen daar een verrassing zou zijn geweest. Deze specialisten hadden reeds in September, toen zij geen lid meer van de Maatschappij waren en dus niet langer aan overeenkomsten met zieken fondsen gebonden, verklaard, dat zij van 1 October af geen honorering met korting zouden accepteren. Op uitdrukkelijk verzoek van de Zie kenfondsen hebben zij echter gewacht tot 1 Januari, omdat het voor de fondsen on mogelijk zou zijn in het lopende jaar een -..Afwijkende regeling te treffen. stenen bekogeld en zelfs met een hamer, waarbij de reserve-chauffeur licht werd gewond, maar ook een politieman werd door een steen getroffen. Honderden men sen waren op de been zonder zich ook maar iets aan te trekken van het samen scholingsverbod, dat de burgemeester van Achtkarspelen, de heer H. van Ek, had uitgevaardigd. In een en ander heeft de burgemeester aanleiding gevonden om Zaterdagochtend een ernstige waarschu wing huis aan huis in Kooten en Koot stertille te laten verspreiden, waarin wordt gezegd, dat van nu af aan met de meeste strengheid zal worden opgetreden en dat de politie indien nodig, van de vuurwapenen gebruik zal maken. Ondanks deze waarschuwing, waarin het publiek ook werd aangemaand niet op straat te komen, wanneer zulks niet nodig is en waarin een beroep op het ge zonde verstand van de bevolking werd ge daan, waren in Kootstertille Zaterdag toch enkele honderden mensen samenge stroomd om de Ommelandenbus op te wachten. De enige werkwillige uit het dorp werd met een soort Indianengehuil ontvangen en moest door twee agenten van de Rijkspolitie worden begeleid naar zijn woning, die, naar verluidt, dag en nacht wordt bewaakt, omdat men met moord en doodslag heeft gedreigd. Hoewel de directeur van de coöp melkproductenfabriek „De Ommelanden" omstreeks de jaarwisseling verklaarde, dat hij er zonder moeite in zou slagen de condensfabriek weer in werking te stel len, schijnt deze opzet nog niet zo gemak kelijk te gaan als hij zich zulks had voor gesteld. Immers met de werving van Friese arbeiders schijnt alles niet zo ge makkelijk te gaan en stellig mede daar door is er tot dusver van een geconden seerde melkfabricage nog niets gekomen Het gevolg van een actie in enkele Friese gemeenten was een totaal van der- lJêJne daT de en' °0Ch reeds in de eerste reed werd dit a?6?1?1® Ommelandenbus Het rumoer dat gaandeweg minder. fneciaTTn 'd 3' ln deze Friese Plaatsen, dageliiks rmt f gemeente Achtkarspelen, landen-ev °ntsto"d' wanneer de „Omme- iig fop h," ®?S® passeerde heeft er stel- beidp,-c- ll>edrageni dat verschillende ar- se foK f l51331" van werken in de Groning er j .nek afzagen. Volgens de ANAB zijn in totaal slechts vier overgebleven. De ANAB zegt ook, dat de condensaf- deling nog niet in werking is gesteld. Alles was maar schijn. Alleen een enkel apparaat, waarin lactrine wordt fijn ge malen was in werking, teneinde op die manier naar buiten te suggereren, dat de fabriek volop" werkte. Daarom liet men des nachts ook op deze afdeling het licht branden, zonder dat er iemand aanwezig Hij sprak voor een gehoor van artisten en ofiicieren, die een rondreis door het land zullen maken. „Vertel het volk, dat wij de Britten zullen verjagen", aldus Hassanein: „Ieder zal deelnemen aan deze strijd. Vertel, dat generaal Naguib en zijn luitenants dag en nacht werken voor de evacuatie der Britten uit Egypte". Deze en andere soortgelijke verklarin gen schijnen echter voornamelijk voor binnenlands gebruik te zijn bestemd en derhalve forser te klinken dan bedoeld is. Tegenover het Britse lagerhuislid Cross man heeft generaal Naguib verklaard, dat het Egyptische volk ongeduldig begint te worden en dat de jonge officieren, die de Egyptische staatsgreep organiseerden, „onmiddellijke evacuatie van de zóne van het Suezkanaal eisen". Naguib zeide te hopen, dat spoedig „een eervolle overeen stemming" hieromtrent kon worden be reikt. Crossman zelf was van mening, dat de Britten de zóne moesten ontruimen. Er bestaat nog steeds een Brits-Egyp tisch contact en juist gisteren heeft am bassadeur Stevenson nog aan premier Na guib gevraagd, of de besprekingen over Soedan zo spoedig mogelijk hervat kun nen worden. Intussen wordt door de officieren, die hem in Juli aan de macht brachten, de oprichting van een organisatie voorbe reid, welke een krachtige steun voor ge neraal Naguib zal moeten vormen. Het zal een burgerlijke „bevrijdingsorganisatie" worden als tegenhanger van de bestaande politieke partijen. De organisatie zou in het bijzonder tegen de W.A.F.D. zijn ge richt, die zich nog steeds de grootste poli tieke partij noemt. Generaal Naguib is uitgenodigd zelf het voorzitterschap van de nieuwe beweging te aanvaarden. De „bevrijdingsorganisatie" stelt zich ten doel de Egyptische maatschappij op te bouwen op basis van „geloof in Allah en het vaderland, zelfvertrouwen en het stre ven om het land te bevrijden van buiten lands imperialisme op politiek, econo misch en sociaal gebied". 1 yeeneLn^a0gt- de beweSin§ ..al de rech- advrijheden te beschermen, de lint vift rd te verh°Sen en de bevol- Jin ouwd te maken met haar rech ten en plichten in de maatschappij". De öeweging krijgt een eigen dagblad. Men verwacht, dat vele personen uit allerlei kringen zullen toetreden. Op 23 Januari, precies een half jaar na de staatsgreep van generaal Naguib, zullen de namen van de leiders van de organi satie worden bekend gemaakt. Volgens welingelichte kringen zal lui tenant-kolonel Gamal Adel Nasser, één van de belangrijkste figuren van het hui dige militaire bewind, secretaris-generaal der organisatie worden. Nasser verklaar- de onlangs, dat de Egyptenaren tot een guerilla zullen overgaan, indien Groot- Krittannië niet spoedig z\jn troepen uit de Suez-kanaalzöne terugtrekt. De Nederlandse gezant in Italië de heer H. N. Boon, heeft Zaterdag nabij het dorp Lizzana in de provincie Trente een zijn vrouw en drie dochters reed heeft lute aanriJ'dmS gehad .eet een andere schok Va" de meisjes kwam door de met11 1 voorruit terecht en moest h,f;. f gebroken neusbeen in het zieken- g te Verona worden opgenomen. De anderen bleven ongedeerd. INDISCHE NEDER LANDERS IN DE KOU Over de zender Hilversum II zal van avond om kwart vóór negen een klank beeld worden uitgezonden getiteld: Indi sche Nederlanders kleumen in dé 'kou'" Hierin wordt het werk van mevr SnonrJ Dijkema behandeld. Het C.B.S. heeft thans indexcijfers van groothandclsprijzen per 29 November 1952 samengesteld. Het prijsindexcijfer voor de hoofdgroep voedingsmiddelen steeg met 2 punten, ter wijl 't prijsindexcijfer voor de hoofdgroep grond- en hulpstoffen met 1 punt daalde. Bij de voedingsmiddelen steeg het prijs indexcijfer van consumptie-aardappelen, boter, kippen, eieren en geïmporteerde copra, terwijl het prijsindexcijfer van rogge, haver, varkens en van geïmpor teerde cacaobonen en mais een daling te zien gaf. Bij de grond- en hulpstoffen steeg het prijsindexcijfer va., huiden, rundbox en van geïmporteerde ruwe fosfaat, ruwe ge wassen wol en lood in blokken. Het prijs indexcijfer van verfgrondstoffen, stookolie en van geïmportee1 de ruwe katoen, staaf-, plaat-, band- daarentegen. en L- en T-ijzer daalde Bij de afgewerkte producten vertoonde net prijsindexcijfer van cementwaren dakpannen en stro een stijging. Het prijs indexcijfer van geneesmiddelen, essences en reukstoffen, snoer en kabel, getrokken ijzer- en staaldraad, ijzer- en staalgietwerk en tarwebloem daalde. INDEXCIJFERS VAN GROOTHANDELS- PRIJZEN (Basis 1948 100) 1952 1949 1950 1951 30/9 31/10 29/11 Voedings middelen 101 112 122 129 129 131 Grond- en hulpstolf. 108 128 171 163 164 163 Afgewerkte producten 104 116 143 133 132 132 Algemeen Indexcijf. 104 117 143 138 138 138

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4