Tekort op exploitatie van een luchthaven Schoonheid in de scheepsbouw In sterke mate afhankelijk van gering aantal producten bekw. Bandleidsters ALBERT HEIJN BIM OPENT EEN REISBUREAU Kampioenen Kampioen-Advertentiën Schiphol verwacht vijf millioenste na oorlogse bezoeker Interessante rede van prof. Bonebakker Surinaamse economie is kwetsbaar Officiële Publicatie GEVRAAGD 39 ct ct 18 ct 49 ct 77 ct 77 ct 45 ct MAANDAG 12 JANUARI 1953 PAGINA 8 Nationale luchthaven leed in 1952 geraamd verlies van 2,4 mill OnQT.DTTTTCiT AND TTUVPT TEKORT AAN TEXTIEL HONDERDEN ARRESTATIES IN KENYA BREDASE GEVANGENIS WAS GEWAARSCHUWD Maar dat gold voor andere gevangene AMERIK. LUCHTMACHT KOOPT IN NEDERLAND SCHOONHEID, STERKTE EN BEWEGING VAN SCHEPEN in de winkel 75 JAREN NOORD- EUROPEESCHE ERTS- EN PYRIETMIJ. IN 1952 BIJNA 1,4 MILLIARD EIEREN UITGEVOERD OETELDONKSE PRINS CARNAVAL wacht joyeuze ontvangst op Schiphol De „WILLEM RUYS" IN PORT SAID DE OVERVAL TE BLARICUM SCHEEP VAARTBER1CHTEN RIVIERTIJDINGEN VISSERIJ VOORUITZICHTEN NIET ONVERDEELD GUNSTIG RITMEESTER IN CADENA- FABRIEK TE CULEMBORG? SCHEEPV AARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG Begrafenis onderneming F*. J.J. VIELVOYE Personeel gevraagd en enkele Leerlingen van 14-16 jaar. WORTELBOER'S CONFECTIEBEDRIJF N.V. Zij dragen haai naam met ere, onze 13 JANUARI Chocohagel Speksnijbonen V/1 V/1 Vermicelli Gekookte worst Boeren Meikaas Zuiver vet Zaanse Koeken De magnetische kracht van Schiphol op honderdduizenden bezoekers is nog on verflauwd werkzaam. Op 31 December 1952 bedroeg het totaal aantal betalende bezoekers in het afgelopen jaar 831.139 (1951: 810.071). Aldus staat Schiphol als toeristische attractie op het niveau van de alom bekende wereldattracties zoals de Eiffeltoren te Parqs en het Empire State Building te New York. Sinds de weder- openstelling van het bezoek aan Schiphol na de bevrijding, welke niet eerder dan In Juli 1946 kon geschieden, hebben thans meer dan 4.84 miliioen bezoekers de lucht haven betreden. Nieuwe attracties, zoals een rondrit- treintje over het steeds groter wordende bebouwde areaal en een kinderspeeltuin, welke in de zomer op de luchthaven t.b.v. de luchthavenbezoekers werden ingevoerd, bleken een succes op te leveren. De vqf- millioenste na-oorlogse bezoeker wordt dit jaar verwacht. Het totale passagiersvervoer bedroe? 't afgelopen jaar 485.000 passagiers (1938: 112.965; 1951: 474.947), het postvervoer 3.100.000 kg. (1938: 762.965; 1951: 2.904.341), het goederenvervoer 15.600.000 kg. (1938: 2.458.110; 1951: 15.229.043) en het bagage- vervoer 9.100.000 kg. (1938: 1.534.002; 1931: 8.779.524). Het aandeel van de K.L.M. in het totaal der commerciële vluchten van en naar Schiphol in het afgelopen jaar was 57,3 pet. (1951: 57,9 pet.) en de rest der vluch ten, dus 42,7 pet. kwam voor rekening van de buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen en chartermaatschappijen van zeer uiteenlopende nationaliteit. Hieruit blijkt, dat ook de vreemde handelsvlag op Schip hol sterk is vertegenwoordigd. Ter illustratie zij vermeld, dat in de Amsterdamse haven, wat de zeevaart be treft, dit verkeersbeeld van dezelfde aard is. Van de binnengekomen en vertrokken zeeschepen was in 1952 59 pet. van Neder landse nationaliteit en 41 pet. vreemde schepen. De 100 pet. uitbreiding, welke aan de wachtkamer-restaurant voor Europees verkeer wordt gegeven, was zover gevor derd, dat het nieuwe gedeelte met Kerst mis in gebruik kon worden genomen. Als in Maart a.s. ook het bestaande ge deelte aan de uitbreiding is aangepast, zal deze vergroting in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien. Met het gereedkomen van het vracht gebouw met het daaraan gebouwde admi nistratiegebouw-Oost, kreeg Schiphol als eerste luchthaven in Europa een modern en afzonderlijk luchtvrachtstation. De exploitatie van een luchthaven levert nog geen directe baten op Op een jaar budget van zes miliioen voor 1952 wordt een verlies van 2,4 miliioen geraamd. In 1953 wil men komen tot de bouw van een garage voor auto's van lucht reizigers, terwijl tevens een proefstation voor straalmotoren door de K.L.M. zal worden opgericht. De Senaat van het Nijmeegs Studenten Corps zal voor al diegenen, die voorne mens zijn zich te laten inschrijven als lid van het Corps, voor deze tussentijdse in schrijving zitting houden op 14 Januari van 14.0016.00 uur en op 15 Januari van 10.0012.00 uur in het Corpsgebouw, Oranjelaan 42 te Nijmegen. Zij moeten twee pasfoto's overleggen. De politie van Kenya heeft, na een plot seling ingesteld onderzoek op de markt van het 50 km. ten Noord-Westen van Nairobi gelegen Thika, 485 inboorlingen gearresteerd. Afrikaanse en Indische leiders in Nai robi hebben Zondag de tekst van een no ta over de toestand, welke zij aan de gou verneur van Kenya zullen aanbieden, ge publiceerd. Hierin wordt o.m. verklaard, dat een oplossing moet worden gevonden voor het „moeilijke vraagstuk" der land hervorming. Voorts meent men, dat stam hoofden in vrijheid zullen moeten kunnen worden gekozen, dat de lonen moeten worden verhoogd en dat meer gedaan moet worden om de toegezegde grond wetshervormingen te verwezenlijken. Naar aanleiding van een mededeling, als zou het departement van Justitie reeds enige tijd vóór de ontsnapping van ge vangenen uit de strafgevangenis te Breda gewaarschuwd zijn, wordt van de zijde van dat departement het volgende mede gedeeld Omstreeks half October 1952 werd door de afdeling gevangeniswezen bericht ont vangen over een mogelijke poging tot ontsnapping van een bepaalde gevangene, die niet tot de zeven ontvluchten behoort. Het bericht is terstond doorgegeven en in de strafgevangenis zijn daarom ver schillende maatregelen genomen, ener zijds van algemene aard, anderzijds be trekking hebbende op de bedoelde gede tineerde. Zoals bekend, is vervolgens met het oog op de overbrenging van de Duit se oorlogsmisdadigers naar Breda op 7 November j.I. nog een aantal belangrijke extra beveiligingsmaatregelen van alge mene aard genomen. Overigens kan nog worden opgemerkt, dat aan tips, betrek king hebbende op bepaalde gedetineerden, welke tips wel meer voorkomen en vaak van twijfelachtige aard zijn, steeds de no dige aandacht wordt geschonken, gevallen. Van niet-officiële zijde schat men het aantal doden echter op 29. Het thans officieel in 's- Gravenhage geïnstalleerde aankoopbureau van de Amerikaanse luchtmacht, dat onder lei ding staat van kolonel Lewes H. Warner, en dat het centrale punt is voor aankopen in Zweden, Noorwegen, België, Nederland, Denemarken en Luxemburg, heeft in Ne derland een groot aantal orders geplaatst. Het betreft hier hoofdzakelijk tankauto's, z.g. crash trucks, (die op de vliegvelden gebruikt worden bij ongelukken b.v. brandweerwagens) trailers en vliegtuigon derdelen. Voorts zijn reeds geruime tijd een aantal Amerikaanse vliegtuigen in on derhoud op Ypenburg en Schiphol. Ter gelegenheid van de lilde Gedenkdag der Technische Hogeschool heeft Zaterdagmiddag de secretaris van de Senaat, prof. ir J. W. Bonebakker, een rede uitgesproken in de Westerkerk aan de Hugo de Grootstraat. Spreker vroeg de aandacht voor enige aspecten van de scbeeps- bouwkunde, eeuwenlang een overgeërfde kunst, waarin aesthetische elemen ten, een rol speelden, welke in de loop van de 19e eeuw bijna geheel ver dwenen. Aan de hand van schiderijen en teke ningen alsook van de oude scheepsmo dellen is de ontwikkeling sinds de 16e eeuw goed te volgen. Spreker wees op vele bekende schilderijen van zeeslagen en zeeschepen waarop te zien is, dat omstreeks 1600 de gangbare grote zee schepen klein van afmetingen waren. Het dek loopt naar voren en naar ach teren sterk omhoog, de bovenbouw op het achterschip, de kampanje waar de WintPrmssen nas p'md December verblijven van de officieren zijn onder- YV inierjassen pas eina ueternucr ?ebrachtj is hoog en smal. De versiering Het blad van de Oost-Duitse communis tische partij, Neues Deutschland, plaatst een artikel van staatssecretaris Konzok van het ministerie van lichte industrie, waarin deze zichzelf en zijn ministerie de schuld geeft van het tekort aan textiel- goederen. Het blad, dat twee vorige zelfcritieken van Konzok als „onvoldoende" van de hand heeft gewezen, is van mening, dat ook deze critiek niet tot de wortel van het kwaad doordringt, namelijk „onder schatting van de arbeiders en arrogantie van ambtenaren". Konzok is de enige staatssecretaris van de liberaal-democratische partij die nog over is. Hij zei dat er het vorige jaar niet eerder dan 15 December winterjassen te koop waren voor het publiek. De Noordeuropeesche Erts- en Pyriet- maatschappij heeft Zaterdag de dag her dacht, waarop zij vóór 75 jaren te Breslau werd opgericht. In de jaren dertig is :1e hoofdzetel naar Amsterdam overgebracht en sindsdien heeft de maatschappij zich hier verder ontwikkeld. De directie recipieerde 's middags m het Amstelhotel, waar vele relaties en be kenden het bestuur complimenteerden. De burgemeester van de hoofdstad en de Zwitserse en Duitse consul kwamen even eens hun gelukwensen aanbieden. Enkele bloemstukken en geschenken ontbraken weliswaar niet, doch de meesten hadden gevolg gegeven aan het verzoek van de directie, de hiervoor te besteden gelden aan het Koningin Wilhelmina Fonds te schenken. Volgens de door het Nederlandsch Eiercontrole Bureau verstrekte gegevens bedroeg de Nederlandse uitvoer van ver se kippeneieren in 1952 1.345.649.383 stuks, van broedeieren 6.259.737, van kippen eieren 2e soort 3.723.180, van koelhuis kippeneieren 7.324.920, van kalkkippen- eieren 503.640 en van verse eendeneieren 34.304.030 of in totaal 1.397.764.890 stuks. Duitsland was de grootste afnemer met bijna 1,2 milliard stuks. (Van onze Amsterdamse redactie) Prins Carnaval Amadeiro XVI van Oeteldonk (Den Bosch) is in zijn parti culiere functie van zakenman drie maan den lang door Midden-, Centraal- en Zuid-Afrika gereisd. Zaterdag keert hij in ons land terug en de Raad van XI uit Oeteldonk heeft besloten deze „vorst", die reeds 24 jaar in het Oeteldonkse re geert, op grootse wijze op Schiphol in te halen. Zijn „ministers" zullen gekleed zijn in groot tenue om hem te verwelkomen. Door een haag van zijn onderdanen zal de prins zich naar het restaurant bege ven om daar de erewijn aangeboden te krijgen, terwijl zijn folkloristische hof kapel „De Kikvorsen" in feestelijk uni form het entrée van Prins Amadeiro XVI zal opluisteren. De „Willem Ruys", die op h'et ogenblik In Port Said ligt om enkele noodzakelijke reparaties te ondergaan, zal tot ca 15 Ja nuari a.s. in deze haven blijven. Daarna zal het schip naar Nederland doorvaren. De rijkspolitie van Blaricum heeft Za terdagavond in samenwerking met de Hilversumse recherche twee inwoners van Hilversum gearresteerd, die ervan verdacht werden betrokken te zijn ge weest bij de overval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum op Donder dag j.I. waarbij een bedrag van 17.000 werd gestolen. Een van de mannen is inmiddels op vrije voeten gesteld. De ander is gecon fronteerd met de Hilversumse taxichauf feur, die op de bewuste avond twee man nen naar de rijksweg heeft vervoerd. De chauffeur heeft de gearresteerde echter niet als een der passagiers herkend. beperkt zich voornamelijk tot het schil derwerk in bonte kleuren. De spiegel heeft de vorm van een hoog smal trape zium, dat doet denken aan de Amster damse klokgevels en toont vaak een wapenschild met schildhouders. In de loop der 17e eeuw, wordt dit trapezium lager en breder. De randen krijgen steeds overdadiger lofwerk in de vorm van menselijke figuren en dieren. De ramen in de spiegel worden talrijker en vor men een sprekender element. Het ge beeldhouwde wapenschild met schild houders en geflankeerd door hoekmannen blijft gehandhaafd tot in de 18e eeuw. Dan wordt de heraldieke versiering ver vangen door ramen. Het trapezium krijgt afgeronde bovenhoeken en neemt onge veer de vorm aan van een halve ellips. Het lofwerk wordt verfijnder, het silhou et vertoont een meerharmonisch beeld. Daarna verstrakken de contouren en in de loop van de 19e eeuw verdwijnen de randversieringen van de spiegels. Aan de hand van het bekende schilderij van Willem van de Velde de Oude, Aan komst der scheepskapiteins voor de ons in bevinden, moet scherp gelet worden op onverhoede stromingen en niet in kaart gebrachte klippen. Spr. meende te mogen constateren, dat de gezagvoerder, de rec tor magnificus, geacht wordt te beschik ken over een combinatie van eigenschap pen waar het in dezen op aankomt, welke zich laten samenvatten in één woord, dat ook de éénheid van schipper en schip in houdt: zeemanschap. Spr. feliciteerde én de Rector Magnificus èn de Technische Hogeschool. Uitslag van prijsvraag Na de rede van prof. Bonebakker werd het woord gegeven aan prof. ir J. L. van Soest, buitengewoon hoogleraar in de af deling electrotechniek, om verslag uit te brengen over het ingekomen antwoord op de op 1 Juni 1951 uitgeschreven prijsvraag inzake een onderzoek naar „analytische signaalfuncties". Toen de prijsvraag werd uitgeschreven, zo zei spr. lag op dit gebied nog een be langrijk terrein braak, dat sindsdien ech ter, door onderzoekingen van J. Oswald, practisch werd ontgonnen. De afdeling betreurt dat door de publicaties van Os wald het elke inzender wel zeer mogelijk werd gemaakt een antwoord in te zenden dat voor bekroning in aanmerking kon komen. De inzending echter getuigt van een werkwijze van zodanige kwaliteit en geeft een zodanige synthese, dat thans ROTTERDAM aangekomen 10 Januari: Loppersum, Casablanca, fosfaat, VinOse, Vuicaann., VJaardin-gen; Harold, Brake, ledig, Mauritz, Z wij ndr echt; Stad Vlaar dingen, Wabana, erts, Oudkerk, Waalh. 86; Walenburgh, Casablanca, stg.. Muller, Merweh. M; Reykjafoss, Reykjavik, stg., Seeuwen, Schieh. Nz.; NordshaLl, Kopen hagen, ledig, v. Ommeren, B. P. M. st. 4; Westlaan, Hamburg, suiker en stg. v. Niev. Goud ri a an Merweh. 2e gat; Karin, Bilbao, erts, Muller, Waalh. T. H. B.; Caltex Pernis, Sidon olie, Ruys, 2e Petrh.; Carpo Dublin, stg., Hudig en Veder, Merweh. K. V.; Nijenburgh, Mi'ddlesbro, stg., Muller, Merweh. M; Zelydja, Rouaan, ledig, Wam- bersie, boei 5, rivier; Sione, Dagenham, ledig. Rotrama, Waalh. S. H. V.; Winnipeg. Vancouver stg., Cons Reunis, Merweh. 2e Gat; Ruim, Malmo, Vinke, B. P. M., Vlaar dingen; Gaaster land, Newcastle, kolen, S. S. M. Merweh. 3e gat; City of Paris, An<v stg., Hoyman Schuurman, Merweh-, Corn. Swarttouw; Jan. Hamburg, suiker, Erh. Dekkers, Entrepothaven 11 Januari: Ja-ba, Londen, stg., Donse laar, Rijnh. Oz.; Myllykoski, Vivero, stg., Ned. Rijnv. Ver., Dordrecht; Black Toroa, Baltimore stg., v. Nievelt Goudriaan, Lekh T. H. B.; Prins Willem HI, Valencia, fruit, Antih. Veder, Uselh. Wz.; Teal, Hamburg, Gen. Steam, Merweh. K. V.; Skald, Col chester, hooi, Wagenborg, Jobsh. Wz.; Aliphard, B Aires, stg., v. Niev Goudriaan, Lekh. T. H. B.; Duivendyk, Antw., stg. H. A. L. Rij Ah. Nz.; Benmacdihui, Kure, stg., M eye ra, Waalh. Nz.Nieuw! andGrange mouth, kolen, stg., S. S. M., Merweh. 3e gat; Lolde Chili Santos, stg., Kersten Hunik Merweh. Q. D.; Land-aura Boulogne, stg., Gen. Steam, Waalh. Nz.; Capt. Pierre Meric Caen, ledig, Worms, Waalh. 7; Timo, Lon den, stg., Invotra Rijnh. Oz.; Aconcagua, N. Yorik, stg., Seeuwen, Maash. T. H. B.; Dalatflven Domsjo, stg., v. Ommeren, Merweh. K. V.; Leuvehaven Kopenhagen, stg., v. Uden, 2e Katdrh. Oz.; Ostmark, Hamburg, olie, v. Ommeren, stroom ten anker; Prince de Liege, Antw., ledig, Her- furth Waalh., Com Swarttouw; Indrapoera Antw., stg., K. R. L., Lloydkade; Neeltje B, Ajaccio, Mauritz, Dordrecht; Vrouwe polder, Lissabon, stg., Lenders pakhuis- meesteren; Melrose Abbey, Hull, stg.. Ver. Hutnber Ag., Parkh.; Express, Kingslynn, stg., Muller, Jobsh.; Batavier II, Londen, stg., Muller, Jobsk.Soderhamn, Sundsvall, cellulose, v. Uden, Maash. Nz.; Bomma Sarpsborg, stg., Burgef. Uselh. Oz.; Mies, Goole, kolen, Erh. en Dekkers, Maash. S. H. V.; Wel in, Kopenhagen, ledig, Vinke, B. P. M. st. 30; Elbe, Hamburg, stg. Wam- bersie stroom ten .anker; Megrez N, Rouaan ledig, v. Nievelt Goudriaan, Pelgrfcmsk.; Ulla, Bremen, stg., Ruys, Merweh.; Sam- bre, Parijs, stg., Muller, Parkh.; Traute Sarnov/, Hull, stg., Rijnlloyö, Merweh.; 12 Januari: President Emile Marcesche, Havre, ledig, Le Ithin, Maash.; Erpel. Man- tyluoto, stg., Burger, Lekh.: Glen 1, Wabana erts, S. E. A. M., Waalh.; Ceylon Antw., stg., Wambersie, Maash.; Ruhrort, beter dan voorheen een overzicht is te p krijgen van theorie en toepassingsmoge-Sevilla, stg., erts, S. A. M., Schieh.; Alf lijkheid der analytische signaalfuncties, j Lindeberg, Glasgow, ledig. Meyer, Merweh.; De afdeling acht het dan ook zonder de Modica Tt. Edremit, erts, S. E. A. M., Waal- hav.; Peüeus, Liverpool, stg., Meyer, Merwe hav.San Giuliano, Huieva, erts, Kersten 'ruit, Burger. Merweh.; Baden, Oslo, stg., Burgoer, LTselh.; Lolde Cuba, Hamburg, stg., Kersten Hunik, MerwehDeo Duce, geringste twijfel juist om de inzender de heer A. G. Hardenbol, cand. natuur- iïunik," Wftalh.Madof'lpswichj mout," Ver- kundig ingenieur en student aan de TH j maas, Merweh.: Springcrag, Londen, stg., met ere te vermelden. Spr. wenste de Aratai. Veder. IJselh.; Svenskund, Valencia, heer Hardenbol van harte geluk met zijn m»™» scheepsraad aan boord van „De Zeven j onderscheiding. Provinciën" bezag spreker een 17e eeuws j\Ya de plechtigheid ln de kerk hielden Kopenhagen, stg.. Schellen. Merweh.; Lyra specimen van spiegelversiering nader.rect0r-magnificus en secretaris van de i ®ergen: stg"„ Burger, uselh.; City of Jo- De schepen van nu zul en binnen af- senaat receptie in het hoofdgebouw van zienbare tijd geen enkel aanknopmgs- de Hogeschool aan de Oude Delft. 1 Su2èkSc le ka™ Mantyluoto, erts, punt voor aesthetische beschouwingen meer bezitten. Op het ogenblik spelen zeeg en silhouet nog een zekere rol en de schoorsteen is nog een magisch sym bool van stuwende krachten. Onze sche pen verhouden zich tot die uit de glans periode van de zeiltijd als een auto, een truck of een gevechtswagen tot een karos, j een Friese sjees, een dissel wagen of een bespannen stuk veldgeschut. Ijzer en staal contra schoonheid De toepassing van ijzer en staal voor de samenstelling van de scheepsromp en van de schroeven voor de voortstuwing heeft de schepen van hun luister en laatste schoonheidselementen beroofd. Aanvankelijk is er naar gestreefd de ijzeren en stalen schepen zo star moge lijk te construeren. Met het toenemen van de afmetingen werd dit steeds moeilijker door te voeren en de ervaring leerde, dat het niet nodig was. Deze ontwikkeling is volkomen empi risch geweest. De bouwvoorschriften der klassebureaux zijn van oorsprong een codificatie van ervaring. Nadat spreker de ontwikkeling van deze bureaux had geschetst, wees hij erop, dat deze bu reaux, die gedurende meer dan een halve eeuw vele duizenden schepen gevolgd hebben, over een ontzaglijke hoeveelheid gegevens moeten beschikken. Uitvoerig heeft spr. hierna stilgestaan bij de toe laatbare elasticiteitsgrens, de economisch verantwoorde veiligheidscoëfficiënt en spanningsmetingen. Spreker was van oor deel, dat parallel met het meten aan boord laboratoriumproeven met scheepscon- structies onmisbaar zijn ter toetsing van aan boord opgedane ervaring, vooral ter vergelijking van het gedrag van verschil lend uitgevoerde constructies onder de zelfde belastingen. In Nederland zijn de voorbereidingen tot stichting van een la boratorium voor het onderzoek van scheepsconstructies in een vergevorderd stadium. Deze voorbereiding en straks de leiding zijn toevertrouwd aan prof. ir H. E. Jaeger. Spr. kwam tot de con clusie, dat veel bezweken constructies moeten worden geanalyseerd, veel span ningsmetingen aan boord moeten worden verricht en veel laboratorium onderzoek moet worden gedaan, voor en aleer men tot het opstellen van een maatgevend be lastingschema kan overgaan. Vervolgens heeft spr. de bewegingsverschijnselen van schepen varende in bewogen water be handeld. Spr. wees er in zijn conclusie op, dat dit op het ogenblik meer programma dan werkelijkheid is, maar dat er goede grond is voor het vertrouwen, dat op dit gebied practische resultaten zijn te be reiken. T. H. torst te veel deklast Aan het slot van zijn lezing vergeleek spr. de T.H. met een schip, dat sinds de bevrijding te veel deklast torst. Dat beïn vloedt de stabiliteit ongunstig. Die deklast berokkent de equipage grote zorgen en een groot gedeelte spoelt overboord. Hoe is het met de voortstuwingsinstallatie, vroeg spr. Zoals meer voorkomt op oudere schepen is er in de machinekamer heel wat vernieuwd en het aantal hulp- en bij- werktuigen is aanzienlijk uitgebreid. En het schip zelf? De belastingtoestand is niet gunstig. Wind en zee baren momen teel geen grote zorgen, maar in de weinig bevaren gebieden waar wij, aldus spreker, vertrokken 10 Januari: Maja, Ostende; Nassauhaven, Kopenhagen: Maas, Piraeus; Fiensau, Hamburg; Medee, Caen; Black Heron, N. York; Baumwall, Kopenhagen; Polytrader, Swansea; Norl'onn, Casablanca; Caltex Leiden, Sidon; Midhurst, Hampton Roads; Wea, Dellzij'.; Hans Hermann*, Esbjerg; Maine, Parijs: Toulón, Hampton Roads; Hoogkerk, Hamburg; An.nelis Chris- tophersen, Blyth: Hondsrug, Londen; Honds bosch, Londen; Bacicin, Las Palmas; Bal duin, Menstad: Midsland, Grangemouth; Woodcock, Londen; Grion Fin). Helsinki; Selene, Stockholm; Lark, Wismar; Morsum, Bremen; Hildegard J. Nimtz, Hamburg; Yang Tse, Hamburg; Merwede. N. Orleans: Havorn, N. YorkNovian Coast, Antw.; Campa Grande, Londen; Dangulfoil, Kopen- hagten: Amstedyk, N. Orleans: Deja, Gent; Talabot, Hamburg; Marja Luss Nurminnen, Emden; Beekbergen, Cardiff: Ainnenkerk, Hamburg; Doride, Bilbao; Apollo, Swansea; Duurswold, Dublin; Trompenburgh, Stock holm; Eridano, Sunderland: Marechiaro, Antw.: KToordam, N. York; Authority, Lon den; Veer.en burgh, Middlesbro; Glengarry, Hamburg; Medea, Huil; Clan Maclaren, Hamburg; Sigborg, Malmo; Lievevrouwe- kerk, Calcutta; Fiat, Londen: Sirena, Genua; Leemans, Arendai; Martini, Huil; Woodford, St. John: Hanseat, Kopenhagen; Dryburgh, Leith; Renovatie, Boston; Kate Oitmann, Hamburg: Evertsen, Antw.: Ode- mis, Istanbul; City of Ottawa, Hamburg; Luise Bergmann, Hamburg; Rudolf Sche pers, Londen; Macclesfield, Hull; Batavier I. Londen: Nordkap, Hamburg: Olivian Coast, Newcastle; Tyro, Drogheda; Goote, Rouaan; Olga. Savannah; Coolhaven, Bou logne; Sheringham, Harwich; Export, Lon den: Hector, Gibraltar; Rio Aguapey. Antw Cordias, Lissabon; Drie Gebroeders, Londen Lucas Bols 2, Duinkerken; Vlier, Oporto; 11 Januari: Rio Gualeguay, B. Aires: Londen: Rio Parana, B. Airese: Hurtworth, Hampton Roads; Griesh'eim, Civita Vecchia, Badzo, Londen. NEDERLANDSE SCHEPEN Aalsum 11 te Duala; Aardyk 13 (17 u.) te Havre verw.: Abbedyk 11, 330 mijl NW_ van Flores; Abbekerk 12 v. Port Said n. Rottm: Agamemnon 11 te Laguaira; Agatha 12 te Saigon; Akikrumdvk 11 te Chittagong; Ala- mak 12 te Genua; Albiasserdyk 10 nog te Havana: Alcyono 11 te Calcutta: Alphacca 10 v. Rio Janeiro n. Vitoria; Alphard 11 te Rottm; Aludra 11 te Suez; Amerskerk p. 11 Massowah; Amor 11 v. Valencia n. Rottm; Ampenan 11 v. Khorramshar n. Kuweit; Am- steldiep 11, 620 mijl ZO. v. Kaap Race; Am- steldyk 11 te Antw.; Amstèlkroon 11. 700 mijl Z.W. v. Ceylon; Amstelland 11, 530 mijl NNO. v. St. Vincent (CV); Amstelstad 11, 456 mijl N. v. de Azoren; Amstelveen 12 te Curagao: Andyk 11, 800 mijl W. v. Flores; Anr.cnk.erk 11 te Hamburg; Arendskerk 11 te Manilla; Arnedyk p. 11 Wight; Arundo p. 11 Wight; Ary Scheffer 11. 100 mijl ZO. v. Kaap St. Vincent; Axeldyk 11, 690 mijl O. v. Bermuda; Baarn 12 te Manta verw.; Bab T 10, 30 mijl ZW. v. St Nazaire; Baren dracht p. 11 Run- sal Jebel; Batavier III p. 11 Ftndsterre; Beng- kalis 11 te Amstm; Bennekom p. 11 Kaap San Lorenzo; Bernisse p. 10 Oporto; Binnenhaven p. 11 de Burlings; Blitar 11, 1'0 mijl NW van Guardafui; Bloemfontein 10 bij Walsoorden geankerd: Borculo 12 te Genua: Borneo 11 te Pladju; Roschfontein 12 te Antw.; Boskoop 10 v. Guayaquil n. Callao; Breda 11 te Amstm Cailisto 11, 400 mijl N. v. eil. Guam: Cal tex Delft p. 11 Kaap de Gata; Caltex Leiden p. 12 Ouessant; Caltex Nederland 10, 150 mijl ONO. vb Algiers; Caltex Pemis 10 te Rottm; Caltex the Hagua p. 11 Kaap St. Vincent; Caltex Utrecht p. 11 Gibraltar; Catharina p. 11 Kaap Vilano; Ceram 12 v. Port Said n. de Perz. Golf; Cirrus (weersehip) 10 v. Station op Atl. Oceaan n. Rottm; Clavella 11 v. Ma nilla n. Mirl; Cleodora p. 11 Kaap Comorin; Cory da 11 op 180 mijl O. v. Fortaleza. Daje Bohmer p. 11 Kaap Nao; Dalerdyk 11, 840 mijl ZW. v. Flores; Delfshaven p. 11 Gi braltar; Delft 11, 770 mijl ZW v Flores: Die- merdyk 12 te Los Angeles; Dorigedyk 11, 410 mijl ZO. v. Bermuda; Dracoo p. 11 Ouessant; Drente p. 11 Malta; Duivendrecht 12 op 120 mijl WZW. v. Ouessant; Duivendyk 1). te Rottm. Edam 11, 8000 mijl O. v. Kaap Race; Eem- dyk 12 te Antw. verw.: Eendracht 11 te Port Said; Enggano p. 12 Gibraltar; Eos p. 12 V'ie- land: Erinna 11 te Mirt; Etrema 12 te Spezia. Farmsum 10 te Amstm; Friesland (KHL) 11 te Genua. Gaasterkerk 10 o rede Zanzibar; Gaaster- land 11 te Rio Grande; Gadila 12 te Thatres- haven; Garoet 11 te Surabaja; Glessula 11 te Curagao; Gooiland p. 10 Knap Verdisehe eil.' Gordias p. 11 Beachyhe-.d; Graveland 11, 470 mijl NO. v. St. Vincent C..VGruotckerk p. 10 Dakar Hathor 11 te Lattakia; Haulerwijk 11 te Bandar Abbas verw.; Hector p. 11 Dover; Hecuba 12 te Bremen. Heelsurn 11 te Char leston; Heemskerk 12 re Aden: Helder u te Amstm; Hera 12 v. Quanta n. Curacao; Her mes 11, 550 mijl ZW. v. Fayal: Hestia 10, 37C mijl NO. v. eil. Mona- ilofiuaan p. 19 Lundy eil.; Hoogezand 11, 30 mijl v. Stevanger: Hoogkerk 11 te Bremen. Import p. 12 Royal Sovereign; Ittersum 10, 420 mijl W. v. Finisterre. Jagersfontein 11 te East London; Japara (MR?,) 11, 2!» mijl NNO. v. Sabang: Kerto- sono 11 v. Surabaja n. Madras: Kieldrecht 11 te Genua; Kota Agoeng p. 11 Gibraltar; Kota Baroe 11, 14S mijl ZW. v. Kreta; Kota Gede 12 te Baltimore; Kota ïnten 11 te Tamp-a. Laigkerk 9 te Geelong; Laertes p. 12 Cey lon Langkoeas 13 te Genua verw.; Larenbeig 11 te Casablanca; Laurenskerk U v. Karachi n. Bombay; Lawak 10 v. San Pedro n. Porti land (Ore); Leersum 11, 75 mijl W. v. Key West; Lekkerkenk 12 te Aden; Lemsterkeilk 12 v. Hamburg n. Londen; Leopoidskerk 11 te Damman; Leuvekerk 11 te Suez; Lieve- vrouwekei'k 30 v. Rottm n. Calcutta; Lim burg p. 11 Kaap de Fer; Llndekerk 11 nog te Khorramshar; Linge 15 te Hamburg verw.; Lissekerk 11 v. Muscat n. Rottm; Lombok p. tl eil. Guam: Loosdrecht 11, 65 mijl Z. v. Finüsterre: Loppersum 10 te Vlaardingen; Lututerkeik 11 v. Port Said n. Perz. Golf; Maas p. 11 Ouessant; Maaskerk 11 v. Mon rovia n. Takoradi; Maasyrn N 10 v. Bayonne n Boston (L.); Madoera p. 11 eil. Bengkaüs; Malea 11, 540 mijl NO. v. eil. Sombrero; Mapia 12 v. Port Said n. Amstm; Mariekerk p 11 Finisterre; Matthew 11 te Grangemouth Meerkerk 11 v. Suez n. Japan; Mentor U te Malaga; Merwede 11 te La Pallice; Mojokerto 13 te Penang verw.; Murena 12 te Miri. Nestor 10 v. Amstm n. W. Indië; Nieuwe- haven p. 12 Ouesant; Nigerstroom p. 12 Finisterre; Noordwijk 11, 130 mijl ZO. v. Key West. Ootmarsum 12 te Antw.; Oranjefontein p. 12 Dakar; Orion 12 te Palermo verw. ;Over- enssel 12 v. Rottm n. Antw.; Ovula 10, 160 m-1 O v. Guadeloupe. Falma 13 te Helsinki verw.; Parkhaven 10 t.e Bremen; Perna 12 te Pladju: Polydorus 1:1 v. Halifax n. Djakarta; Polyphemus 12 v. Aden n. Penang: Ponzo 11 in de Wash Baar, Poseidon p. 11 Crooked eil.; Prins Fredernc Hendrik 11 v. Gibraltar n. Piraeus; Prins Frederick WiUem l'l te Valencia; Prins Johan Willem Frlso p. 11 Portland Bill; Prins Mau- rits 10 te Bristol; Prins Willem III U te Rotitm; Prins Willem IV 10 v. Burriana n. Gandia; Prior 12, 100 mijl ZW. V. Ouessant. Radja 11 v. Pangfcal Pinang n. Muntok: Raiki. 11 V. Suez n. Aden; Hempang 11, 310 mijl NW. v. Mini coy; Ridderkerk 12 te Afttw. verw.: Roebiah 11 te Manilla; Rotti 11 v. Algiers n. Djakarta; Rijnhaven 12, 80 mijl Z. V. Finisterre; Rijnkerlc 12 te Calcutta. Sail and 11 v. Rio Grande do Sul n. Amstm; Samarinda 7 v. Vancouver n. O. Afrika; Saparoea 11 te Pointe Noire; Sarangan 11 v. Los Angeles n. San Francisco; Saroena 12 v. Singapore n. Miri: Sarpedon p. 12 Land's End; Scherpendrecht 10, 160 mijl NjNiD. v. Vitoria; Schie 11 te Amstm; Schiedyk 11 te Belawam; Singkep p. 11 eil. sJ)i? Walburg p. 1.1 Gibraltar; Sipolanda 12, 120 mijl O. v. Malta: Stad Alkmaar p. l'l Kaap Florida; Stad Breda 11. 130 mijl WZW v. Land's End; Stad Dordrecht p. 1.1 Kaap de Gata; Stad Maassluis 11, 140 myl ZW v. de Lofoten; S-tad Schiedam p. 11 de Bur lings: Straat Banka 1:1, 130 mijl NW. v. Cairns; Straat Makassar 12 te Maurtius: Straat Malaikka 10, 720 mijl NW. v. Triston da Ounha; Straat Soenda 9 te East London; Strabo 12 te Venetië verw.; Sumatra 11 v. Dieddah n. Djakarta; Swallow 12, 140 mijl NO. v. Kaap Vilano. Tabian 12 (n.m.) te Amstm verw.; Tabinta 10 v. Makassar n. Banijuwangi: Tamo 10 v. Baltimore n. Philadelphia; Tankhaven 11 13 te Palembang verw.: Tankhaven III 10 v. Sungei Gerong n. Singapore; Tawali 11, 440 mijl NW. v. Minlcoy; Tegelberg 8 v. Lorenzo Marques n. Durban; Teiresias p. 11 Oostkust v. Malakka; Ternate 10 v. Brunsbuttel n. Rottm; Thalatta p. 10 Dieddah; Them.isto 10 te Amstm; Tifea 10 v. Rio Jan. n. Rottm: Tiberius 10, 280 mijl W. v. Key West: Tibia 10 v. Hongkong n. Singapore; Tjiluwah 11 te Hongkong; Tomori 12 te Djakarta: Tosarl p. 10 Guadafui; Triton 10, 410 mijl NO. v. Sombrero; Twee Gebroeders 11 V. Bordeaux n. Casablanca. Utrecht 7 te Los Angeles. Waal 11 v. Thessaloniki n. stanvbul; Wie- bold Bohmer 10, 120 mijl ZW. v. Finisterre: Wield recht 10, 360 mijl ZW. v. de Bahama eil.; Winsum 12 v. Port Gentil n. Rottm: Winterswijk 10 v. Huelva n. Gent; Wonosari 12 te Penang. T.Tssel 11 te Lissabon. Zeeland ;KRL) 11 le Semarang; Zeeland fSiccM) 12 op 75 mijl W. v. Hastholm; Zonne- vv-iik 10 te WaMsbaai; Zijpenberg p. 11 Finisterre. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN ALENI HILL 8 v. Pepel ALPHA ZAMBESI v. Adelaide, 28 op 20.35 Z. 94, 20 O. ANNE TORM 8 V. Bilbao. ANTHONY 31 v. Hongkong. ARIMA MARU v. Japan, 7 v. Casabianca. ARMANISTAN v. Mormugao, p. 9 Gibraltar. ASTYANAX v. Tslngtao, 9 te Singapore. ASYNETI 30 v. Curacao, 17 verw. ATHELVISCOUNT 4 v. Curatjao. BALI vertrekt 19 v. Taku Bar, 11-3 ver'.v. BENDOEAN v. Ma:til a, p. 9 Gibraltar. BENMORE v. Mena ai ALmadl, p. 9 Gibraltar RENVORLICH v. JarM, 9 v. colomb 1. BLANT COUNTY 7"'e st John N B. j BRASIL v. Falpatriro 2.< v. Curagco. i EFAUNFELS v. PoL-)*t>, 8 te Port Siula*.. BURMA v Japa i, li te Singapore, 16-2 verw CFILE 8 v. B. AU'tïS. C-TY OF LU -KNOW v. Beira, te Port Elizabeth. D-NIELA BORGHARD v. Limassol, 7 te Fa- iregusta. Dl ONE 4 te Lissiboi. ELiTHA W GLEUE F. 19 IVrcelon*. EMMY OTTENS 3 Bilbao. G C BROVIG Mc a Ahmadi, p. G1* b? .-Jtar. GLENBERG v. Japan, 8 v Aden. GLENROY v. Ja j.o, Lobe. GOOD HOPE CaT "JZ v. Mauritius, 4 te Mcmbassa. HELLENES V Ch t i v '.'-fi f.'l HEREFORDSHIRE v Wellington 9 te ilK.l HUDSON FIRTH v Algiers, p 9 Gibraltar INDIAN IMPOR «.R v Calcutta, i v Viza* p.'-xnam ;aj AKIRTI 5 te Ciioma JAI,AMOTI v CaiO.i .o, 8 te Mains KARMADA v Calcutta, 8 te Djibouti. KRONOLAND v. Calcutta, vertrekt 13 van Port Said. KUNGALAND v. Japan, 11 v. Genua. LANGFONN v. Sydney, 8 v. Port Said. LOS ANGELES v. Vancouver, 7 v. Port land (D.). MAGDALA v. Manilla, 11 te Aden. MALAYA v. Rangoon, 8 v. Aden. MANGALORE v. Taku Bar, 9 te Port Swet- tenham. MAR TERSO v. New Orleans, 7 te St. Mi chaels. MOLDANGER 5 te Vancouver. MONGALA v. Villa Constitucion, 7 te Casa blanca. MONGOLIA v. Vancouver, p. 8 Cristobal. M1LDRID v. Walvisbaai, 30 v. Dakai MULBERA v. Eeira, 8 te Suez. NIGARIA v. Lobito, 7 te Takoradi. NILLA 7 v. Casablanca. NURANI v. Calcutta, 9 te Suez. OSCAR BORJESSON 4 v. Civita Vecchia via Melilla. PAOLO II v. Novorasisk, p. 9 Gibraltar. PANAMA v." Japan, p. 10 Gibraltar. PAZIFIK l v. Lagos. PRETORIA v. Bangkok, 10 te Colombo. PROTEUS 2 v. Kingston (J.), RINGHORN 5 te Bona. SAN MIGUEL v. Lissabon, 7 v, St. Michael» SELANDIA v. Bangkok, 9 te Singapore. SIPIKA 4 te Alicante. ST JEAN v. Dualiar, 9 te Havre. ST. ESSYLT 31 te Khorramshahr. 24-2 verw, ST. MARCOUF v. Japan, 8 v. Barcelona SUMATRA v. Japan, vertrekt 14 v. Yoko hama, 19-3 verw. SVEALAND 9 V. Narvik. TAMERLANE v. Brisbane. 9 te TARN v. Japan, 8 te Yokohama TENERIFFA 8 v. New Orleans', 12 te Aden verw. TRONDANGER v. Vancouver, 7 te Cristobal, machineschade. UMATILLA 7 v. Sidon. VALENCIA 5 v. Lobito. VALTELLINA v. Genua, p. 8 Gibraltar VERENA v. Mena al Ahmadi, p. 9 Gibraltar. VULKAN 9 te Philadelphia WOLFSBURG 3 v. Basrah. HANSWEERT, 19 JANUARI 1953. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Adri, v. Wijk; WORMBR- VEER: Pama, Oerlemans; Lauma, Poppe- lier; AMSTERDAM: Helena, Molewyk; ENSCHEDE: Johanna Maria, Oomens; SCHEVENINGEN: Johanna 3, Schipper; BREDA: Energie 2, Schuller; DUITSLAND: WTAG 136, Wilhelm; Vir ginia, Stutel. BASEL: Pelikaan, Dijkema Express 28, de Rover; Edelweiss 14, de Smedt; Sllezia, Nieuwdorp; otto Haller, Neuer; Heidi Hal- Ier, Licbtsteiner BELGtië: Animo, Foekens: Rival, van Kaam; 5 Gebroeders, v. Rijk; Jannes Jn- tonie, Vegter; Kehdïnger, Brummer; Bata vier, de Korte; Catharina, Maas; Rio Rosa, Oom: Scheidezonen, de Koning: Louis, van Gimst; Meppen, Feldman; Attentio, Grin- wis; Westfrieskmd, Lindhout; Francisco, Muller; Volti Subito, v. d. Kolk; Rijn- Schelde 2. Smist; Mon Desïr, v. Leeuwen; Margare'the, Neyenhof; Assam 2, de Jong; Labor, v. Vliet. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 13 Januari: le tij 2.24 u., 2e tij 14.45 u. WATERSTAND TE DORDRECHT Dinsdag 13 Januari 1953 le hoogwater 3.14, 2e hoogwater 15.41, le laagwater 11.05, 2e laagwater 23 37. WATERSTANDEN. VAN 12 JANUARI. (Breisach 4.76 0.02); Straatsburg 2.4» (—0.05); Maxau 4.23 (—0.1.1); Mannheim 3.00 (—0.11); Mainz 3.12 (—0.05); Blngen 2.40 (—0.06); Caub 2.37 (—0.07); Trier 2.07 (—0.06); Cbblenz 256 (—0.09); Keulen 2.49 0.11); Ruhrort 4.79 O.l'l); Lobith 11.04 (—0.12); Nijmegen 8.90 (—0.11); Arnhem 8.74 (—0.13); Eefde (I'Jssel) 4.10 (—0:18); Deventer 3.09 •—0.16): Monsin 55.25 (+0.15); Visé 50.62 O.ClFt; Borgharen 40.86 O.Oié-); Belfeld 11.87 0.02); Grave (beneden de Sluis) 5.10 0.09); Namen 1.55 0.09.) SCHEVENINGEN, 12 Jan. Van de kar,aal visserij kwamen heden morgen aan de maikt SCH 121 met 6 last en 600 kisten verse haring. SCH 112 met 17 last en 400 kU:cn verse haring. Notering verse haring: voile haring 17,50— 18; ijle haring 13, beide per kist van 50 kg. Ondertrouwd: QUIRIN LA CM A NS en MIEN DE I-I A ES De plechtige huwelijksinzege ning zal plaats vinden op 24 Januari om 31 uur in de parochiekerk van de H. Lan- dricus te Eeht. Receptie: Belleke Eeht 13.30—15.00 uur. Toekomstig adres: Rijksweg 23, Reuver. „Behoudens ingrijpende veranderingen in de wereldsituatie, ben ik ten aanzien van de vooruitzichten van Suriname voor 1953 niet geheel optimistisch gestemd. Dit vloeit voort uit de omstandigheid, dat Suriname nog steeds in zo sterke mate afhankelijk is van de export van een gering aantal producten, terwijl de vooruitzichten inzake enkele dezer pro ducten niet onverdeeld gunstig zijn", al dus schrijft de directeur van de Suri- naamsche Bank, dr D. C. Renooy in het blad „Suriname". Dit geldt met name voor Balata, welk artikel een ernstige prijsval heeft mee gemaakt, en voor bauxiet, waarvoor aan wijzingen bestaan, dat de export daar van in 1952 zijn hoogtepunt heeft be reikt, zodat het komende jaar wellicht een daling te zien zal geven. De rest markt vertoont een voor Suriname gun stige ontwikkeling, doch helaas zal het overschot van de oogst 1952, dat in hoofdzaak in 1953 zal worden geëxpor teerd, geringer zijn dan de. vorige maal, zodat van de gunstige prijzen niet ten volle zal kunnen worden geprofiteerd. Hout en koffie bieden vermoedelijk vrij redelijke perspectieven, doch of de uitvoer daarvan zich zodanig zal ont wikkelen, dat zij een eventuele daling bij de reeds genoemde producten zullen kunnen opvangen is te betwijfelen. Ver der is niet te verwachten, dat de pro blemen op het gebied van de citrus- export en -verwerking reeds spoedig tot een oplossing zullen komen, zodat ook te dezen aanzien geen aanleiding is tot optimisme. Verheugend is, dat suiker weer een exportproduct van Suriname zal kunnen worden, doch het is niet aan te nemen, dat de export daarvan reeds in 1953 groot gewicht in de schaal zal leggen. Het is zodoende te verwachten, dat de inkomstenzijde van de betalingsbalans een minder gunstig beeld zal gaan ver tonen. Dit kan worden opgevangen door buitenlandse kapitaalinvesteringen, doch er zijn zeker geen aanwijzingen, dat deze, zolang de ontwikkelingsplannen nog niet tot uitvoering komen, in flinke mate zullen toenemen. Dit alles zal dan ook nopen tot een zuinige import, hetgeen echter niet hoeft te betekenen, dat de overheid op de ingeslagen weg der liberalisatie zal behoeven terug te keren, wel, dat de handel er goed aan zal doen om daar, waar nog relatief grote voorraden aan wezig zijn, de liquidatie voort te zetten en t.a.v. artikelen, waarvan de voorra den niet te groot zijn, door een zo goed mogelijke op de reële vraag afgestemde import een oplopen der voorraden te vermijden. Op deze wijze zal de liquiditeit van de handel zich kunnen verbeteren, terwijl het scheeftrekken van de beta lingsbalans wordt tegengegaan. In dit verband merkt dr Renooy nog i op, dat hij niet ontevreden is over de i met de credietbeperking bereikte resul- I taten. De stijging van het credietvolume, dat de betalingbalans ongunstig dreigt te beïnvloeden, heeft plaats gemaakt voor een geleidelijke daling, waardoor het beeld der betalingsbalans is verbeterd. Voor de naaste toekomst is dit zeker een gunstige factor. Op industrieel gebied acht de direc teur van de Surinaamsche Bank een ge leidelijke vooruitgang mogelijk, wanneer de reeds begonnen export succes blijft opleveren. Wellicht zal zieli in het ko mende jaar ook een enkel nieuw bedrijf vestigen of op gang komen, doch grote invloed op de betalingsbalans zal dit nog niet kunnen hebben. Bij het bovenstaande heeft dr Renooy de invloed van het tot uitvoering bren gen van de ontwikkelingsplannen op de Surinaamse economie buiten beschou wing gelaten, omdat nog niet is te ver wachten, dat met de uitvoering daarvan reeds in 1953 kan worden begonnen. (Van onze correspondent) Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zouden besprekingen tussen verte genwoordigers van de N.V. Compania „Ca- dena" v/h Dresselhuis en Nieuwenhuyzen te Culemborg, welke fabriek op korte ter mijn zal worden ondergebracht bij de An- tonio-sigarenfabrieken te 's Hertogenbosch (eveneens van de Vereniging van de Hol landse Sigarenfabrieken) en Ritmeester s Sigarenfabrieken uit Veenendaai tot het beginselbesluit hebben geleid om in de leegkomende fabrieksgebouwen en kanto ren te Culemborg een dépendance onder te brengen van de Ritmeester Sigaren fabrieken. Tevens zou zijn overwogen een belang rijk gedeelte van het ongeveer zeventig man sterke Cadena-personeel over te nemen. Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 358 sche pen met een inhoud van 651.140 netto reg. ton tegen 293 schepen met 524.922 reg. ton in de overeenkomstige week van 1952. Hiervan waren bestemd voor: Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Vonde lingenplaat) 304, Schiedam 3. Vlaardingen 17, Hoek Holland 14, Maassluis 4, Dor drecht 12 en overige havens 4. Schepen Netto reg ton 1953 500 877.876 1952 401 713.367 Nu 164.509 (Firmant Joh. C. Terlaak) Schietbaanlaan 10, Rotterdam Tel. J0680, b.g.q. 32435 Gevraagd: Nette jongen be neden de 16 Jr voor lichte fa- briekswerkzaamheden. Aanm. N.V. Arba, Rozenburgsestr. 14 Belangrijk bericht voor dege nen. die over 1952 een vorde ring hebben op een rijks instelling. Het Ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op rijks instellingen over 1952 zo spoedig mogelijk moeten wor den Ingediend. Vorderingen ten laste van de verschillende departementen van algemeen bestuur en de daaronder res sorterende diensten, instellin gen enz. moeten uiterlijk ;!8 Februari a.s. bij het be trokken departement zijn In gediend. Vorderingen op het staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf, op het staatsbedrijf der pos terijen, telegrafie en telefonie, op het staatsmuntbedrijf, op het staatsvissershavenbedriji te IJmuiden en op de staats mijnen moeten uiterlijk t.i I Januari a.s. worden inge zonden. In het belang van de schuld-1 eisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat latere indiening tot langdurig uitstel der afdoening kan lei den. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk be- wijs worden verkregen. gelden priizen Aanmelden: N'WE BINNENWEG 310 B ROTTERDAM 250 gram 2 blik 250 gram de echte Gelderse 150 gram 250 gram 500 gram per bus 41. Knappe vaklieden hadden al spoedig de stoom machine op de autobus gemonteerd. „Reist met Ali- kruik's stoombus", stond er op het bord. Bim stookte het vuurtje lustig op. Inmiddels had Bart Baart ook niet stil gezeten. Hij had een bom gemaakt die de stoom machine uit elkaar zou doen springen Aan een jongetje op de hoek van de straat zei h(j: .Dag ventje, wil jij tien repen chocola verdienen?" „Welzeker", zei het kind, „Geef maar op!" Baard gaf ze. „Dit kleine pakje moet je in de stoommachine gooien die daar op die bus zit. Anders leg je het er maar onder!" „Laat-ie fijn zijn", zei het jongetje. Hij nam het pakje van de Baart. Het kind woog het op de hand. „D'r zit natuurlijk een bom in", zei het. „Een ouderwetse, niet eens een atoombom!" Minachtend gooide hij de bom in een sloot en begon aan zijn eerste reep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8