Russische doktoren van samen zwering tegen de Sovjet-staat beschuldigd Zij zouden militaire leiders uit' de weg willen ruimen Voorwaardelijke invrijheid stelling Voor oplossing van het Ommelanden-conflict „Westeuropese intregatie in een kritiek half jaar" In Zeeland meet men schedels „Het was mijn christen-plicht zegt gastheer van Faber Gegrepen Breda-vluchteling niet bang voor uitlevering m Helper van Faber heeft een hekel aan verraderswerk ADENAUER: „NOG NOOIT ZO ONGERUST GEWEEST..." Contra Mau-Mau {DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Piryr-da» Januar:' "953 „Tass" spreekt van (Joodse) spionnage en „oorlogsvoorbereiding" „Gapa' de super sonische proef rakel Vuurtje stoken oorzaak van brand te Enschede? Ingrijpende voorstellen der commissie-Pompe Publieke opinie moet zich uitspreken Hallo!, zei de hond Arbitrage liet enige middel, zegt C.N.V. Sneeuwonderzoek in de Oudejaarsnacht Agrarische gemeenschap mag niet te klein zijn Studie over samenstelling der bevolking Bij oude kennissen vond hij goed onthaal Woningbouw bleef bij 1951 achter Communist uit de raad zaal gezet Q WEERBERICHT Antisemitisme Katoenbalen vlammen nog op Ze leveren me toch niet uit Hij kreeg gelijk Kolonisten in Kenia willen „verenigde leiding" Maar toch nog boven de 50.000 Eerst besprekingen Rust in Achtkarspelen Fractiegenoten volgden hem ïïmssKmssaai Ml De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tan heden- tot Woensdagavond, luidt: Plaatselijk mist of wolkenvelden, maar hier en daar ook opklaringen. Zwakke tot matige, wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte tot matige vorst. Woensdag 14 Januari: Zon op 8.42 uur, onder 16.56 uur; Maan op 8.14 uur, onder 15.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het officiële Russische persbureau „Tass" heeft Dinsdagochtend bekend gemaakt, dat een groep Russische medici is gearresteerd, „die poogde het leven van enige Sovjet-politici te verkorten". De betrokkenen hebben, Volgens Tass, bekend verantwoordelijk te zijn voor de dood van de voor- tnalige secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij en lid van het Polit-bureau, de vaak als opvolger van Stalin gedood verfde generaal Andrei Alexandrewits Zhdanof, die in 1948 tengevolge van teen hartkwaal overleed. De medici, die zich in hechtenis bevinden, worden voorts beschuldigd van pogingen om een aantal militaire leiders van de Sovjet-Unie uit de weg te ruimen, zoals de maarschalken Wassilefsky, Uovorof en Konief, generaal Stemcnko, admiraal Levtsjenko en anderen. Volgens „Tass" behoorde 't merendeel van de gearresteerden (geheel in de lijn der laatste antisemietische propagandagolf) tot een internationale Joodse organisatie. Andere leden van de groep zouden zijn ontmaskerd als Voormalige agenten van de Britse geheime dienst. aldus „Tass". „Zij saboteerden de behan deling van de zieken door hun gezondheid opzettelijk en op misdadige wijze schade te doen. Zij stoorden zich niet aan de resultaten van een onpartijdig onderzoek van de patiënten en stelden verkeerde diag nosen door het karakter van de ziekte niet juist voor te stellen. Vervolgens lieten zij de zieken tengevolge van een onjuiste be handeling sterven". Volgens „Tass" konden de artsen worden gearresteerd, voordat zij „hun doel" kon den bereiken, zy hadden hun daden be- kend. De schuldigen worden ook betaalde agenten van buitenlandse geheime dien sten" genoemd. ..De misdadigers bekenden", zo wordt In het bericht worden de namen van de Professoren Vovsi, Vinogradof, Jegorof, Geldman, Etinger, Grinstein, Mairof, B. Kogan en M. B. Kogan als leden der •.medische terrortstengroep" genoemd. ..Met behulp van documenten, ondervra gingen, verklaringen van medische des kundigen en de bekentenissen van de schuldigen is vastgesteld, dat de misdadi- ïers geheime vijanden van 't volk waren i - in het bericht gezegd, „dat zij misbruik hadden gemaakt van de ziekte van Zhdanof, een verkeerde diagnose van zijn ziekte hadden bekend gemaakt en de symptomen van zijn hartkwaal had den verzwegen. Later schreven zij een geneesmiddel voor, dat schadelijk was voor deze ernstige kwaal, waardoor zij Zhdanof doodden". Maarschalk Wassilefsky, die genoemd wordt als een van de militaire leiders, die de gearresteerden uit de weg wilden rui men, is minister van het leger. Maarschalk Konief is opperbevelhebber van alle Rus sische grondstrijdkrachten. Volgens „Tass" is de organisatie „Joint", waartoe de medici behoorden, door de Ameriitaanse geheime dienst opgericht, z.g. om materiële hulp aan Joden in andere landen te verlenen, „doch in werkelijkheid om spionnage, terrorisme en andere onder grondse activiteit in een aantal landen, waaronder de Sovjet-Unie, te leiden". Prof. Vovsi had bij zijn arrestatie bekend, dat hij opdracht had gekregen „de leiding gevende figuren van de Sovjet-Unie uit de weg te ruimen". Dit bevel had hij van de organisatie „Joint" ontvangen via Sjimelo- witsj, een arts uit Moskou en „een wel bekende Joodse bourgeois-nationalist, Mihoels". „Het onderzoek zal spoedig zijn voltooid", aldus „Tas". De „Pravda", het orgaan van de commu nistische party, heeft Dinsdagochtend in een commentaar op de ontdekking ver klaard, dat „het ontmaskeren van deze bende een slag was voor de internationale Joodse Zionistische organisatie". Het blad viel bovendien de „organen van de staatsveiligheidsdienst" aan we gens gebrek aan waakzaamheid, aange zien Zij niet op tijd de organisatie hadden ontdekt. Voorts beschuldigde het Amerika en Engeland wegens „oorlogsvoorberei dingen" en pogingen om in de Sovjet-Unie een vijfde kolonne te organiseren. De „Pravda" waarschuwde de Russen tegen „zelfingenomenheid" en legde de na druk op de noodzaak „om de Sovjet-strijd krachten en de contra-spionnagc-dienst te ontwikkelen". De Westduitse bondskanselier dr dat er geen alternatief van het E.D.G.- Adenauer heeft Maandag in een toespraak plan, bestaat en dat hij als president tot Duitse journalisten verklaard, dat de zich aan dit plan zal houden", aldus Westduitse regering onder geen beding I Adenauer. een vertraging in de ratificatie van het oe Westduitse kanselier waarschuwde E.D.G.-verdrag zal dulden omdat hier- tegen „vals optimisme" en zeide dat West door de Russische hoop op een breuk in het westelijke kamp zou worden ver sterkt. Adenauer zeide nog nooit zo on gerust te zijn geweest over Duitsland en Europa als thans. Adenauer haalde een oud argument aan, dat volgens hetr. hoe langer hoe krachtiger wordt. „Zolang de conventies j van Bonn niet zijn bekrachtigd, bestaat er nog steeds een mogelijkheid van over eenstemming tussen het Oosten en het Westen ten koste van Duitsland".' Een alternatief van het E.D.G.-ver- drag, zelfs de gedachte van een natio naal leger, werd door Adenauer afge wezen. „Ook de nieuwe president der V S„ generaal Eisenhower, had duide lijk als zijn mening te kennen gegeven, Europa, uitgezonderd Engeland, nog steeds „ongewapend" is. Tenslotte verklaarde Adenauer, dat de nieuwe Franse regering niet van plan is de Saar-kwestie aan de ratificatie van het E.D.G.-verdrag te kop- i>eien, hetgeen tenminste één licht puntje is. Voor het eerst, sinds de Pro®J''U" mingen met de „Gapa D f 'n', stond het Departement i an peje sic der V.S. tor, dat er emgede monstraties met dit van de ■grond af bestuurbare ivapen voeraenge publiceerd. De proeven met ae,.- raket eindigden in 19j9. Het na pen werd ontworpe n onder auspi ciën van de Luchtmacht der V.h. als onderdeel van het programma ter ontivikkeling van nieuwe ver dedigingswapens tegen mogelijke vijandelijke bombardementen. In 191f6 werden te Wendover in Utan enige van deze projectielen afge vuurd. Later werden de onderzoe kingen in Alamogordo voortgezet. „Gapa" bereikte snelheden van 1500 mijl per uur, doch werd nooit in de productie geplaatst. "Enige stadia bij het afschieten. De politie te Enschede stelt met gro te voortvarendheid een onderzoek in naar de oorzaak van de brand bij de N.V. Sesam, welke Zaterdag ontstond in een opslagplaats van balen katoen. Dit onderzoek gaat bit naar 9™ jongens, die, zoals wij reeds berichtten, mogelijk door het stoken van een vuur tje de brand hebben kunnen veroor zaken. Gisterenavond stond omtrent hun schuld evenwel nog niets vast. De Enschedese brandweer heeft mede gedeeld, dat uit de tot dusver ter be schikking staande gegevens kan worden opgemaakt, dat de brand met grote mate van waarschijnlijkheid had kunnen wor den voorkomen, indien de directie van de v. s. de balen katoen, waarin de brand is ontstaan, had afgedekt met een tentzeil. Zulks is elders bij de loods ook geschied. u Naar aanleiding van een en ander heeft het gemeenteraadslid A. v. d. Horst aai»i?'.en^' enkf-le vragen gesteld. Met kracht wordt thans gewerkt aan de ontruiming van de grote loods. De worden constant onder water ge houden want zodra zij „jt elkaar wor den getrokken, laaien de vlammen veelal Weer op. De geblakerde balen worden thans naar een opgespoten terrein ge bracht, waar ze uit elkaar worden ge trokken en natgehouden. Deze werk zaamheden zullen nog verscheidene da gen duren. Teneinde de publieke opinie in de ge legenheid te stellen zich over de daarin gedane voorstellen uit te spreken, heeft minister Donker opdracht gegeven tot Publicatie van liet rapport, dat de com missie-Pompe verleden jaar aan minister Mulderije liecft uitgebracht over de wet telijke regeling der voorwaardelijke invrijheidstelling van veroordeelden. Het rapport bevat namelijk enkele ingrijpen de voorstellen tot herziening van het Wetboek van Strafrecht op dit punt. De commissie acht het o.m* wenselijk, dat in bijzondere gevallen lang gestraften na het verstrijken van 1/3 deel van hun straftijd voorwaardelijk in vrijheid kun nen worden gesteld en kort gestraften als de helft der straftijd is uitgezeten. Thans is voor beide groepen invrijheid stelling eerst na 2/3 deel van de straftijd mogelijk. Verder wordt bepleit, dat tevoren steeds het advies van de rechter zal moe ten worden ingewonnen, evenals dit bij gratiëbeslissingen is voorgeschreven. Het rapport zal spoedig in druk ver schijnen. Per telefoon heeft 'n journalist uit Mel bourne 'n hond geïnterviewd; u leest 't goed 'n hond en het dier zat 800 k.m. verder aan de telefoon in New castle (N.S. Wales.) De reporter beweert (en schrijft in z'n krant), dat het dier vier keer „hallo hallo" riep en dan zei: >,Ja, hier ben ik". De Anglicaanse bis schop van N.S. Wales zat bij de hond en bevestigde de woorden van de repor ter en van het hondje. Het dier is van mevr. Brown en ze heeft, zegt ze, haar hond aangemoedigd bij die spreekpogin- gen, door hem zo nu en dan 'n koekje te geven. Nicky, zo heet de praatvaer, kan ook een heel lelijk woord zeggen, als hij erg boos is, maar mevr. Brown heeft er geen idee van, waar haar hondje zulk een woord heeft opgepikt. Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond is van mening dat arbitrage de enige mogelijkheid biedt om tot een oplossing te komen van het „Ommelanden-conflict". In een medede ling daarover sehrijft het o.m.: Reeds meer dan vier maanden duurt het conflict van „De Ommelanden" voort. Naar het oordeel van de christelijke vak beweging zijn zowel door de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond als door de lei ding van „De Ommelanden" ernstige fou ten begaan, niet alleen vóór het uit- brenken van het conflict, maar ook tij dens de duur ervan. Het bestuur van het C.N.V. is van oor deel, dat het uiterste moet worden ge daan om dit conflict tot oplossing te bren gen en is dan ook bereid het zijne daartoe bij te dragen. Blijkens de verkregen er varingen zal de normale weg van on derhandeling waarschijnlijk niet tot voor een van beide partijen bevredigend resultaat leiden. Ook de bemiddeling van derden is een en andermaal mislukt. Onder deze omstandigheden blijft er, naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur, slechts één weg over: arbitrage. Dat wil zeggen de uitspraak van een onpar tijdige instantie, welke een grotere waar borg biedt, dat het recht wordt betracht dan het proclameren of het doen voort- Gisteren arriveerden in Rotterdam, aan boord van 't stoomschip Trautesarnw dc eerste drie Centur ion-tanks, die van uit Engeland verscheept werden. In de loop van 1953 zullen aldus enige honder den van deze tanks naar Nederland wor den vervoerdZij worden aan ons land geleverd als Amerikaanse bijdrage in de gemeenschappelijke beveiliging, terwijl zij in West-Éupropa worden vervaardigd. De oproep van het K.N.M.I. in het weerpraatje op Oudejaarsavond tot alle Nederlanders om die nacht tussen twaalf en kwart over twaalf uur de dikte van de sneeuwlaag te meten, is een succes geworden. Bijna 6800 Nederlanders uit vrijwel alle leden van het land hebben de bevindingen van hun nauwkeurige meting van de sneeuw in liet eerste kwartier van het nieuwe jaar en later nog eens in l'e loop van Nieuwjaarsdag bij het K-N.M.I. ingezonden. Zoals men weet, wil het instituut met behulp van deze gegevens de invloed vaststellen van duinen, heuvels, grote steden, meren enz. op de regen- en sneeuwval. Het registreren «i in kaart brengen van de gegevens vereist enorm veel tijd, zodat het uiteindelijke resultaat pas over enkele weken kan worden tegemoet ge zien. De duizenden berichtgevers hebben enthousiast gereageerd op de oproep van het K.N.M-I. en enkele kaarten met ge gevens waren zelfs voorzien van foto's en nieuwjaarswensen. Het ligt in het voornemen, de inzenders een persoonlijk dankberie'nt te doen toekomen. In politieke zin zal het eerste halfjaar van 1953 kritiek zijn voor de integratie van West-Europa, aldus dc opvatting van minister S. L. Mansholt. Hij gaf tijdens 'n persconferentie als zijn mening te kennen, dat een politieke integratie weinig of geen zin zal hebben, indien daaraan niet een economische integratie vooraf gaat. Op economisch terrein speelt de integratie van de landbouw naast de kolen- en staal gemeenschap een belangrijke rol. Minister Mansholt zal Woensdag en Donderdag te Kopenhagen met zijn Deen se collega en met de wederzijdse mede werkers confereren. Nadien bezoekt hij zijn Duitse ambtgenoot dr Niklas te Bonn. Zeer waarschijnlijk zal ook overleg met bondskanselier Adenauer worden ge pleegd. Aanstaande Zaterdag heeft de heer Mansholt een bespreking met de heer Monnet in Luxemburg. Hij deelde mede, dat de conferentie over de agrirische integratie der zestien Westeuropese landen waarschijnlijk in In Zeeland zijn medewerkers van het Anatomisch Instituut van de Utrechtse Rijksuniversiteit bezig met het meten van schedels en het maken van vinger afdrukken van de schooljeugd van de gemeente Tholen. Men wil op deze ma nier trachten meer te weten te komen over de samenstelling van de Zeeuwse bevolking in het verleden. Weliswaar is reeds veel bekend door geschreven historie en oudheidkundig bodemonderzoek, maar het is nog niet voldoende om een juist beeld te krijgen over het verleden van de Zeeuw. De leiding van dit onderzoek is in han den van dr J. Huizinga, privaatdocent in de physische anthropologic te Utrecht. Hem interesseren met name de verschil len, die geconstateerd -ijn tussen de be volking van de diverse Zeeuwse eilan den. Deze verschillen zouden wellicht verklaard kunnen worden uit een ver schillende afkomst in een ver verleden. Tegen het einde van deze maand zul len de medewerkers van dr Huizinga op grote schaal in geheel Zeeland met dit onderzoek beginnen. Men is momenteel met de Tholense jongens en meisjes reeds begonnen, omdat dit „materiaal" vrij ge makkelijk „afgewerkt" kan worden. In de Kassstrasse te Emmerik heeft de Duitse politie Zondagavond omstreeks half twaalf Klaas Carel Faber, een van de zeven vluchtelingen uit de strafgevangenis in Breda, gearresteerd. De aanhouding waarvan wij in een deel van onze vorige oplaag nog melding maakten, geschiedde op verzoek van de recherche, te Arnhem, die een tip had gekregen, dat Faber daar een verblijfplaats had gevonden. Ecn speciale verslaggever van het A.N.P. heeft gisteravond een onderhoud gehad ">et 6e man, die Faber huisvesting had verleend, dc 45-jarige Hubert Schragmann, m n*et. wat j°n8cre zuster, de wed. l. Bruins in de Kassstrasse een Siiss- warengeschSft heeft. Uit hun verhaal bleek, dat de vader van Schragmann al meer dan 20 jaar goed be vriend is met de familie Faber, terwijl de jonge Schragmann zelf in de jaren dertig anderhalf jaar in Haarlem heeft gewerkt. Zo kwam het dan ook, dat toen de vluch telingen in Duitsland elk een eigen weg zochten, Faber over een adres beschikte, waarheen h« zich gevoeglijk meende te kunnen wenden om onderdak. En hij was al spoedig op nummer 76 in de Kassstrasse in Emmerik. Faber van wie algemeen wordt aangeno men, dat hij de vlucht in elkaar heeft gezet en de leider van het clubje is ge weest. heeft zich Zondagavond rustig laten arresteren want, zo is zijn opvatting: „uit leveren zullen ze me toch niet, krachtens de bepaling in de Duitse grondwet, da* politieke vluchtelingen niet uitgeleverd worden". Hij is gisteravond overgebracht naar Kleef in afwachting van de beslissing van het ministerie van Justitie te Bonn. „Het was mijn Christenplicht" zegt Schragmann, „hem te helpen. Het betreft hier geen misdadiger, maar een politieke vluchteling". Schragmann zegt zelf geen lid van „de partij" geweest te zijn. In het begin hadden de nazi's zelfs de zaak van zijn vader willen sluiten, maar omdat hij een vooraanstaand man was in de kringen van de Duitse banketbakkers en bovendien erelid van de Nederlandse banketbakkers- bond, liet men hem verder ongemoeid. Kassstrasse 76 is thans een kleine ruïne; de zaak zelf werd door een bombardement geheel vernield en in het noodvertrek hangt de was van Faber te drogen. „Ik zou wel eens willen weten", zegt Maria Bruins, „wie hem verraden heeft". Zij denkt aan een bekende Duitser, die thans in Rotterdam werkt en die daarvóór geregeld bij hen over de vloer kwam. Hij wist over Faber en hij wist ook, dat er een beloning van 1000,— was uitgeschreven. Verraderswerk, bah", zegt Schragmann. die zelf in Griekenland bij de „Feld- gendarmerie" is geweest. Hij en zijn landgenoten beschouwen, naar hij zegt, de „Sicherheitsdienst" als een onderdeel van de S.S. Faber is, volgens hun redenering, in dienst geweest bij de S.S. Hij geeft toe, dat Faber straf heeft verdiend, maar „hij zat in Nederland al zeven jaar" en dat vindt Schragmann rijkelijk genoeg. Als we hier allen, die in dienst van de S.S. zijn geweest, moesten opsluiten, zo zegt hij, hadden we geen ruimte meer in de gevangenissen. Faber is, volgens zijn voormalige gastheer, ook helemaal niet bang voor de Duitse politie, want wat hij heeft gedaan was in zijn ogen niet straf baar. Tegen Schragmann heeft hij gezegd, dat hij tijdens de bezetting „alleen maar bij de schietpartijen tegenwoordig is ge weest". Hij kon in Nederland niet blijven, omdat hij daar te veel opgejaagd zou wor den. Toen Schragmann Zaterdag 27 December in de uitzending van de Nederlandse ra dionieuwsdienst de berichten over de ont snapping hoorde er wordt in Emmerik veel naar de Nederlandse radiostations ge luisterd had hij tegen zijn zuster ge zegd „Het zou mij niets verwonderen, wanneer Faber hier komt" en enkele da gen later, de man wil niet zeggen wan neer precies, kwam zijn zuster hem waar schuwen „Je hebt gelijk gehad Faber is hier". Als hem onder ogen wordt gebracht, wat Faber deed tijdens de bezetting, verandert hij niet van inzicht. „Jullie in Holland", zo zegt hij, „hebben na de eerste wereldoorlog keizer Wilhelm, die werd beschouwd als „Kriegsverbre- cher", gehuisvest en met uitgeleverd. Waarom wij Faber dan wel?" Overdag ging Faber niet op straat. Schragmann laat alleen los, wat naar zijn mening zijn vroegere gast niet zal deren en hij wil de publieke opinie in Duitsland voor deze zaak wakker maken. „Wij hier", zo zegt hij, „hebben de haat allang over wonnen. Wij moeten verder". De publieke opinie is in Duitsland ech ter naar het schijnt, niet erg gevoelig voor dit soort zaken. De bewoners van Emme rik zien tenminste met passieve nieuws gierigheid hoe Nederlanders daar nu ko men. Al het gerucht om de zaak Faber raakt hen nauwelijks. In Duitse kringen is men van oordeeel, aldus meldt D.P.N. nog, dat de ontvluch ten slechts uitgeleverd zullen worden, als de Duitse gerechtshoven in staat worden gesteld zich aan de hand van de Neder landse dossiers een beeld te vormen over de zeven gevallen. Maart te Parijs zal worden gehouden. Voordien ligt het in de bedoeling een be spreking tussen de ministers van land- bouw der Schuman-landen te beleggen. Uit deze laatste conferentie zal waar schijnlijk weinig definitief resultaat ko men, omdat de agrarische integratie niet alleen een kwestie van de ministers van landbouw is. De reis van minister Mansholt naar Denemarken heeft, naar hij zeide, twee aspecten. Door de politieke ontwikke ling in de zes Schuman-ianden is het duidelijk, dat deze zes sneller tot een agrarische gemeenschap zullen kunnen komen, dan de zestien landen, 't Dient, naar de mening van de heer Mansholt, echter een zakelijk en politiek beginsel te zijn om voorop te stellen, dat de in tegratie der zes landen op agrarisch ter rein geen besloten gemeenschap mag zijn. De situatie, zoals deze rond de kolen- en staalgemeenschap is ont staan, mag op agrarisch terrein niet op treden. Een te eng besloten marktgebied kan nadelig zijn. Het Franse standpunt, dat slechts voor een beperkt aantal producten overeen komsten moeten worden gemaakt, is ver laten. Een studie-commissie te Parjjs heeft overeenstemming bereikt voor on geveer 75 pel. der producten, waarvoor een vrije markt moet worden gecreëerd. Honderden blanke boeren uit geheel Kenia zijn gisteren te Thomson Falls bijeengekomen. Zij besloten een „ver enigde organisatie ter bescherming van Kenia" te vormen. Zij eisen dat in de een of andere vorm een „verenigde lei ding" voor de strijd tegen de Mau-Mau zal worden gevormd. Ook willen zij, dat onverwijld zal worden overgegaan tot een stelsel van „snelrecht". Op de bijeenkomst der blanke kolonisten werd voorts uiting gegeven aan „de vaste overtuiging, dat er geen vrede in Kenia zal zijn zolang dit gebied nog onder toe zicht van het Britse ministerie van kolo niën staat". Geëist wordt, dat een „rege ring .van Kenia voor Kenia" zal worden gevormd, die onder blanke leiding zou moeten staan. In November 1952 is in het gehele land begonnen met de bouw van 4497 wonin gen. In deze maand kwamen 5517 wonin gen gereed, zodat aan het einde van de maand nog 51.991 woningen in uitvoering waren. In de eerste elf maanden van 1952 kwamen in totaal 50.503 woningen ge reed, tegen 53.250 in de overeenkomstige periode van 1951. De verdeling van deze 50.503 woningen was als volgt: Gronin gen 1985, Friesland 1364, Drente 996. Overijssel 4270, Gelderland 5104, Utrecht 3109, Noord-Holland 5272, Zuid-Holland 5672, Zeeland 1335, Noord-Brabant 6529. Limburg 4432, Amsterdam 2676, 's-Gra- venhage 3510, Rotterdam. 3033, Noord oostpolder 516- duren van een conflict. Op grond hiervan doet het bestuur een beroep op de strijdende partijen het ge schil te onderwerpen aan de uitspraak van een onpartijdige instantie en is be reid, het nodige te verrichten tot de benoeming van deze boven de partijen staande instantie. In afwachting van de beslissing der beide partijen zal het C.N.V.-bestuur zich op het ogenblik onthouden van het geven van een advies over de vraag, of het al dan niet gewenst is, dat de leden der christelijke vakbeweging bij „De Om melanden" gaan werken. De stakingsleiding deelde gisteren avond bij monde van het hoofdbestuurs lid van de A.N.A.B., de heer Sake van der Ploeg, mede, dat zij reeds wist, dat men zich in C.N.V.-kringen bezig hield met het conflict. De stakingslei- din- wenst zich voorlopig van elke commentaar te onthouden, daar het door het C.N.V. voorgestelde eerst in het hoofdbestuur van de A.N.A.B. besproken zal worden en daarna Maandag a.s. in een bespreking tussen de dagelijkse be sturen van de A.N.A.B. en het N.V.V., welke in Amsterdam zal worden gehou den. De directeur van „De Ommelanden" wenste zich ook van commentaar te onthouden. Hij deelde mede, dat het voorstel van het C.N.V. vandaag in een bestuursvergadering van „De Ommelan den" zal worden besproken. (Van onze correspondent) In Achtkarspelen begint langzamerhand de rust terug te keren. Gisteren was er bij aankomst van de Ommelandenbus te Kootstertille zelfs geen publiek op de been en naar verluidt is burgemeester H. van Ek voornemens om het samenscholings verbod in zijn gemeente zo spoedig moge- lijk op te heffen. De Ommelandenbus arriveert met In gang van gisteren reeds voordat de avond valt, hetgeen waarschijnlijk ook aanmer kelijk tot het herstel van orde en rust zal bijdragen. Het is trouwens in Achtkarspelen niet gebleven Dij de ernstige waarschuwing van de burgemeester. Ook dominee Hen driks van de Ned. Hervormde Gemeente heeft van de kansel een beroep op de bevolking gedaan om zieh rustig te ge dragen. Het hoofd van de lagere school te Kooten heeft Maandag de jeugd tot orde gemaand en de stakingsleiding heeft dat eveneens gedaan in een pamflet, waarin een openbare vergadering van de A. N. A. B, te Buitenpost wordt aange kondigd. De stakingsleiding laat 't er n.l. nog niét bij zitten. Het aantal welkwilligen uit Friesland bedraagt momenteel nog acht, maar de directie van „De Ommelanden" vraagt nu per advertentie in de provin ciale bladen jong personeel, dat zij hoog loon en een pensioenregeling aanbiedt. Het personeel moet echter „karaktervast en tegen de revolutie" zijn, zo lazen wij in enkele advertenties. Van alle kanten is er bij de bevolking op aan gedrongen een waardige houding te bewaren, welk standpunt men ook in neemt ten aanzien van de Ommelanden affaire. Er wordt voor zover thans valt te bezien geen nieuwe activiteit van Je bevolking verwacht tegen de groene Om melandenbus. Het communistische raadslid van Onst- wedde de heer Kuiper heeft gisterenavond de raadszaal moeten verlaten, nadat de raad In een motie hem de verdere aan wezigheid had ontzegd. De heer Kuiper wenste zich aan deze uitspraak niet te storen. Pas toen de politie in de zaal was verschenen, ging hij heen, gevolgd door zijn fractiegenoten. Tijdens de raadsvergadering, ontstond een conflict tussen de heer Kuiper en de voorzitter, burgemeester S. Knottnerus. Bij de behandeling van de ontwerp-ge- meentebegroting lanceerde de woordvoer der van de C.P.N.-fractie verscheidene opmerkingen over de landspolitiek. De voorzitter was van mening, dat de heer Kuiper hiermede geheel buiten de orde handelde en nadat hij enkele malen de hamer had gehanteerd, ontnam hij 't com munistische raadslid het woord. De laatste zette zijn beschouwingen evenwel voort. Toen hij nogmaals tot de orde was ge roepen stelde de voorzitter voor hem we gens overtreding van het reglement van orde de verdere aanwezigheid in de raad te ontzeggen. Dit voorstel werd met 12 tegen 5 stemmen aangenomen. De uitslag van de postzegelprijs- vraag, die werd uitgeschreven door de Verenigde Naties, voor het ontwerpen van een aantal post zegels, die door-dit lichaam zouden kunnen worden gebruikt, is sinds enige tijd bekend. Er werden in het geheel door 67 mededingers uit SB leden-staten 19j ontwerpen in gestuurd, die door een internatio nale jury van 5 experts, aangewe zen door de secretaris-generaal, werden beoordeeld. Hier ziet U de drie ontwerpen, die werden be kroond in groep II (de afkondi ging van de menselijke rechten). De'ontwerpen werden ingestuurd door: Kathrine Harries (links) uit Zuid-A frika; Leonard C. Mit chell (midden) uit Nieuw Zeeland en Dirk van Gelder (rechts) Ne derland. ItlMKC NAH06S HK*J sawifcfït M nr-.N .lKG UM'V' V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1