Karei. Ottaviani over de oude en nieuwe vijanden van de Paus „Zij kunnen ons geen vrees inboezemen" Rede van de Paus tot Consistorie „Zoenoffers voor de Benelux" ZINVOLLE, EEUWENOUDE PLECHTIG HEDEN IN HET VATICAAN Broeiende spanning tussen de K.S.G.-landen en Engeland BISDOM ROERMOND BOUWT KERKEN Woensdag overhandiging van de purperen bonnet K.S.G.-parlement start met bepleiten van nationale belangen Na het Geheim Consistorie In 'S2 meer dan ée?i en een kwart millioengeofferd Droefheid over afwezigheid van Kardinalen Stepinac en Visjinsky Ontslagen politiemannen voor het ambtenarengerecht Pater Bartholomeus iin O.C. naar Rome Catij Aannemers op de Jaarbeurs Amerik. importeurs wensen meer liberale handelspolitiek Koninklijke trein had vertraging Nederlandse schoen industrie Ned. kustvaarder gezonken Schaepman-herdenking te Tubbergen DINSDAG 13 JANUARI 1953 PAGINA* Duizenden gelukwensen DE VERDRONKEN „MUNIFICENTIA" IN EEN DAG GELICHT MAN OVERBOORD Belangrijke expositie in nieuwe Croeselaanhal BOERENBEDRIJVEN OP ZANDGRONDEN Nieuw onderzoek van het L.E.I. Nieuwe Camerlengo MOEILIJKHEDEN BIJ DE COMMUNICATIE MET HONGARIJE Depressie geheel overwonnen CIRCUS MULLENS NAAR PARIJS WERKVERRUIMING TE UTRECHT EM. PAST. W. VERHOEVEN OVERLEDEN Het openbare Consistorie Te Deum Na aanvaring met Noors schip Telefonisch van onze correspondent) ROME, Maandagavond. Terwijl de H. Vader vanmorgen na Zijn redevoering, waarin Hij de 24 nieuwe kardinalen creëerde, het Consistorie voortzette, omringd door niet minder dan 21 kardinalen, ontstond er in geheel Rome een intense activiteit. De officiële delegaten van het staatssecretariaat begaven zich per auto naar de nieuwe kardinalen om hun de benoeming officieel mede te delen. In elk van de tien paleizen, waar zich de zestien te Rome aanwezige nieuwe kardinalen ophielden, had een korte plechtigheid plaats. De benoemingsbrief werd aan de nieuwbenoemde overhandigd, die hem direct doorgaf aan de voornaamste persoonlijkheid van zijn gevolg. Deze deed daarop plechtig voorlezing van de inhoud en de nieuwe kardinaal sprak enkele woorden van dank aan de H. Vader. We hebben een uittreksel gegeven van de toespraak, die de aartsbisschop van Bombay, kardinaal Grazias, hield. Het is niet mogelijk ook de andere kar dinalen hier aan te halen. Alleen voor de rede van kardinaal Ottaviani moeten we een uitzondering maken. Deze prelaat, die jarenlang substituut van het staatssecretariaat is geweest en thans as sessor van de suprème Congregatie van het H. Officie is, herinnerde aan de uiterst moeilijke jaren, waarin het Hitler-regiem met alle middelen de Kerk vervolgde. En hij vermeldde hoe de vijandschap van het regiem zich voornamelijk richtte tegen de Paus van Rome en Zijn naaste medewer kers. De kardinaal zelf stond in die jaren bloot aan de felste aanvallen uit Berlijn. Hij werd door minister Goeb- bels met name genoemd als een van de „Manner um den Pabst", die hij op vul gaire wijze beledigde. „Van deze vijan den is er niet een overgebleven", aldus de kardinaal: „Zij werden eens dodelijk gevreesd, thans zijn zij verdwenen en worden zij door de gehele weldenkende mensheid verafschuwd. Maar de Paus, die zij vervolgden en beledigden, is nog 'steeds de Vader der volkeren. Hij is het licht van het Christendom, dat in de duistere nacht van deze tijd de wegen der geschiedenis verlicht". Diepbewogen sprak Zijne Eminentie over „de twee grote afwezigen", de kar dinalen Stepinac en Visjinsky, die juist in deze historische dagen „de stralende fi guur van een andere kardinaal in herin nering brengen, die nu reeds enkele jaren zucht in de gevangenis, waarin de blinde, anti-christelijke haat van de roden hem heeft geworpen. „Zij zijn afwezig, deze broeders, omdat de vijanden, die nog wreder zijn dan de Nazi's waren, hun verhinderd hebben om te komen. Maar, aldus kardinaal Ottaviani in zijn indrukwekkende rede, hoe machtig en schijnbaar sterk deze nieuwe vijanden van Gods Kerk ook zijn mogen, zij kunnen ons geen vrees inboezemen. Ai zouden wij hun de rest van ons le ven moeten offeren en al ons bloed, dan nog blijven wjj voor altoos „MSnner um den Pabst". Zowel gisteren als vandaag menen zij ons te beledigen door ons zo te noemen en ze begrijpen niet, dat dit onze hoogste eretitel is. „Om wie anders zou den we ons moeten scharen tenzij om de- geen, die God Zelf vertegenwoordigt op deze aarde? Ook deze nieuwe Barbaren zullen voorbij gaan en wellicht wie weet? is hun uur nabij. De Paus echter zal blijven!" Onmiddellijk nadat de nieuwe kardina len officieel van hun benoeming in kennis waren gesteld, begonnen de gelukwenS- bezoeken. Hieraan hebben letterlijk dui zenden deelgenomen. Overal in Rome zag men auto's rijden, waarin prelaten, kamerheren van het pauselijk hof in hun elegante uniformen, en officiële persoon lijkheden in gekleed costuum zaten, die op weg waren naar de tien adressen, waar zich de te Rome aanwezige nieuwe kardi nalen bevonden. Op de pleinen en in de straten, waar deze paleizen gelegen zijn, regelden spe ciale afdelingen van de politie het ver keer, terwijl grote groepen belangstellen den zich voor de ingangen verdrongen om de komende en gaande persoonlijkheden gade te slaan. In de gehele stad heerste een sfeer van vreugde en opgewektheid en op straat sprak men over niets anders dan over de historische gebeurtenis Vfcn he denmorgen, die voor de H. Kerk van de allergrootste betekenis is. Des middags waren de visites uitsluitend voorbehouden aan de oude kardinalen en de ambassadeurs, geaccrediteerd bij de H. Stoel. De Nederlandse gezant, jhr mr Mare van Weede, legde zijn bezoeken af in ge zelschap van de kerkelijke raadsheer aan de legatie, mgr dr J. Damen. Heden, Dinsdag, zullen de nieuwe kardi nalen kunnen uitrusten van de uiterst ver moeiende dag van vandaag en zich voorbe reiden voor de nieuwe plechtigheden, die Woensdagavond in het Vaticaan zullen aanvangen, waar de H. Vader de uitverko renen „in forma private" de rode bonnet zal overhandigen. De 544 ton metende rijnaak „Munifi- centia", die enige tijd geleden na een aanvaring met de spoorbrug te Deventer in de IJssel was gezonken, is in minder dan een dag door de bok „Holland" van de N.V. „De Wit's Bergings- en Trans portonderneming" uit Rotterdam gelicht en vlot gebracht. Het schip zou heden morgen naar de werf „Gelria" te Nijme gen worden gesleept. De aak heeft in de voorsteven aan bakboordzijde een gat van twee bij drie meter. Alvorens met de lichtingswerkzaamhe den een aanvang werd gemaakt, is nog een deel van de lading 500 ton steen kolen uit het schip gezogen. Een dui ker legde vervolgens een kabel om het achterschip en gistermorgen kon het schip door de bok worden gelicht. Toen het vaartuig gedeeltelijk boven de water spiegel was gebracht, heeft men de rest van de lading geborgen en vervolgens het schip leeggepompt. De kapitein van het Nederlandse s.s. „Hermes" van de K.N.S.M. heeft Dinsdag ochtend vroeg gemeld, dat een der opva renden ten Zuiden van de Azoren over boord is geslagen. Aan alle schepen werd verzocht naar de vermiste uit te zien. De „Hermes" is op thuisreis uit de West. tweede jaar van de kwartjesactie voor de bouw van nieuwe kerken tn het bisdom Roermond heeft 1.273,000,- opgebracht. Het eerste jaar bracht 20.000,minder op. Intussen werd in Limburg reeds een bedrag van f 2.100.000,besteed aan de bouw van nieuwe kerken. rAD, kV'amen nieuwe kerken gereed te Brunssum-Langeberg, Haler- Uffelse,Heibloem-Roggel, Kakert-Schaesberg, Mariaberg-Maastricht en Sittard-Sanderbout. Bijna zijn thans gereed de nieuwe kerken van Bruns- sum-O.L Vrouw van Fatima. Geleen-Christus Koning, Heerlen-H. Anna, Roermond-O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand, Sittard-Stadsbroek en Ven- Ottersum In aanbouw zijn sedert kort nieuwe kerken te Boekend-Blerick, Bleyerhetde-N ulland, Nieuw dorp-S tein, en te Oirsbeek. In totaal werden dus in 1952 zestien Limburgse kerken voltooid of werd met de bouw daar van begonnen. De bouw van andere nieuwe kerken zal binnen afzienbare tijd aanvan gen en wel te Blerick-St Hubertus en Roermond-Roer zicht, terwijl o m. plannen worden gemaakt voor kerken ten behoeve van nieuwe parochies te Maastricht. Vaals, Spekholzerheide en Weert. Ook de wederopbouw van tijdens de oorlog vernielde kerken in Midden- en Noord-Limburg maakte in 1952 goede vorderingen. Gereed kwam men met de wederopbouw van de kerken te Baarlo, Broekhuizen, Grubben- vorst en Horst. Gewerkt wordt aan kerken te Bil (definitief herstel en vergroting), Helden-Beringen, Hout-Blerick, Grathem, Helden, Melderslo, Oostrum, Swolgen en Wellerlooi, terwijl weldra ook de kathedraal van Roermond weer in gebruik zal kunnen worden genomen. Verder zal waar schijnlijk spoedig kunnen worden begonnen met het herstel van kerken te Gennep, Haelen, Herten, Heyen, Sevenum en Swalmen. (Van onze correspondent) Hedenavond vertrekt de zeereerw. pa ter Bartholomeus Catijn, prior van het Carmelklooster te Aalsmeer naar Rome. Op verzoek van de Hoogeerw. Pater Ge neraal zal hij in het Carmelklooster aldaar gedurende twee maanden een studie maken van de rubrieken van de ritus der Orde, waarin zo mogelijk over heel de wereld een eenheid moet worden bereikt. Pater Catijn mag in de orde beschouwd worden als een specialist op het gebied der rubrieken. Van zijn hard verschenen de uitgaven van het Carmel- brevier en het Carmelmissaal, terwijl se dert jaren de rubriek-uitgaven, het di rectorium e.d. aan zijn zorg zijn toe vertrouwd. Gedurende zijn 20-jarig le raarschap aan het klein-seminarie te Zenderen heeft hij zich grote verdien sten verworven op het gebied van de kerkelijke muziek. Hierdoor is ook in Rome de aandacht op. hem gevestigd en op verzoek van de Generaal der Orde heeft de Hoogeerw. Pater provin ciaal dr Brocardus Meijer hem nu ver lof verleend in Rome dit belangrijk stu diemateriaal te gaan verzamelen welke tot het beoogde doel moet leiden. In het voorjaar hoopt pater Catijn weer op zijn standplaats in Aalsmeer terug te zijn. Het Bestuur van de Kon. Ned. Jaar beurs te Utrecht zal, in verband met de omvangrijke deelneming van de bouwnij verheid, tijdens de aanstaande 60e Voor- jaarsbeurs van 17 t.m. 26 Maart het ac- rent leggen op de nationale en internatio nale werkzaamheid van de Nederlandse aannemerswereld. Deze belangrijke groep zal worden on dergebracht in de nienwe grote hal op het terrein aan de Croeselaan, welke bij die gelegenheid officieel zal worden in gebruik genomen. Het bestuur van de Jaarbeurs heeft de organisaties van ondernemers in het bouwbedrijf voorgesteld, ter beurze een collectieve stand in te richten, waar een overzicht wordt gegeven van de werk zaamheden van Nederlandse uitvoerders van bouwwerken in binnen- en buiten land, waarbij vooral de mogelijkheden over de grenzen zullen worden belicht. Hiermede wordt beoogd, in het kader van de exportbevordering het bouwbedrijf meer in contact te brengen met het buiten land, waar van de zijde der Jaarbeurs voor dit doel propaganda zal worden ge voerd. Het dagelijks bestuur van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft gemeend op deze suggestie van het Jaarbeursbestuur te moeten ingaan. De besturen van de Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers, van de Vereniging Centraal Bag gerbedrijf en van het Nederlands Insti tuut van Aannemers Grootbedrijf, hebben reeds in beginsel hun steun en medewer king toegezegd. Naast de inrichting van een gemeen schappelijke expositie, welke op een zeer representatieve plaats in de ineuwe hal zal worden ondergebracht, zullen de or ganisaties van het bouwbedrijf de ge legenheid hebben, buitenlandse bezoe kers een beeld te geven van wat de Nederlandse bouwwereld presteert. De Stichting voor de Landbouw heeft bet Landbouw Economisch Instituut ver zocht, het in 1949 gedane onderzoek in dertien gemeenten met ongeveer 10.000 grondgebruikers in verband met het „'kleine boerenvraagstuk op de zandgron den", voort te zetten. De uit het onderzoek gebleken resul taten hebben de behoefte gewekt om op de hoogte te blijven van de ontwikkeling van arbeidsvoorziening en werkgelegen heid op de zandgronden. Besloten is, dat het L.E.I. tussen 26 Januari en 7 Maart onderzoekingen zal instellen te Nederweert, Sint Oedenrode, Zelhem, Ruinen en Raalte. Het onder zoek blijft tot deze gemeenten beperkt. In Zijn aankondiging van het besluit tot benoeming der nienwe kardinalen heeft de H. Vader gisteren uiting ge geven aan Zjjn Vaderlijke bezorgdheid en genegenheid voor kardinaal Stepinac en kardinaal Visjinsky, die door de politieke machthebbers in hun landen verhinderd werden aanwezig te zijn. Sprekende over kardinaal Stepinac, zei- de de H. Vader: „Wij wensen met nadruk dat iedereen wete, dat Wij bij Onze beslis sing om hem tot kardinaal te verheffen niets anders beoogden, dan hem om zijn voortreffelijke verdiensten te belonen, en voorts een bewijs te geven van Onze wel willendheid tegenover zijn gehele natie. En, in het bijzonder, beoogden Wij Onze grote bewondering te uiten en troost te schenken aan Onze geliefde zonen en dochters, die met grote zielskracht in deze moeilijke tijden hun katholieke geloof openlijk belijden". „Het is verre van de waarheid' Z. H., „te zeggen, dat deze benoeming bedoeld was om de leiders van Joego slavië door een uitdaging te beledigen. Deze verkiezing wilde verder evenmin een antwoord zijn op de zeer heftige taal, waarmede men Ons evenals de Apostolische Stoel beschimpt, doch wel ke Wij overigens van ganser harte ver geven en willen vergeten". „Ons geweten kon ons echter niet toe laten, de basis van de tegen onze aarts bisschop van Zagreb ingebrachte beschul digingen te erkennen. Bovendien konden wij niet de hoop en verwachting bescha men van de katholieke wereld en van een groot aantal niet-katholieken, die met levendige voldoening kennis hebben ge nomen van het bericht der verheffing tot het purper van een herder, die een voor beeld van apostolische ijver en christe lijke kracht is". Ook de afwezigheid van de Poolse pri maat was voor de H. Vader een oorzaak van diepe smart. „Toen Wij besloten hem (d.i. kardinaal Visjinsky) tot de waardig heid van het Romeinse purper te verhef fen, aldus de H. Vader, hadden Wij niet slechts de bedoeling deze aartsbisschop voor zijn uitnemende verdiensten jegens de H. Kerk te belonen, maar Wij beoog den anderzijds een verheven getuigenis te geven van Onze levendige Vaderlijke ge negenheid voor de edele Poolse natie, welke op de bladzijden der Christelijke ge schiedenis, zelfs in moeilijke en stormach tige tijden, hoofdstukken van stralende glorie heeft geschreven". „Het heeft Ons met droefheid ver vuld, dat de kardinaal enkele dagen ge leden Ons door een zeer korte bood schap heeft laten weten, dat hij niet naar de Eeuwige Stad kon komen zoals hij wel gewild had. De redenen van die verhindering zijn Ons nog niet bekend". In Zijn rede herdacht de Paus eerst de leden welke aan het H. College van Kar dinalen zijn ontvallen. Het college is thans aangevuld, aldus zei de Paus, niet alleen om zijn getal weer volledig te maken, maar ook om op waar dige wijze een beloning te geven aan een élite van prelaten, die hetzij in hun ponti ficale zaak, bij het bestuur van de hun toevertrouwde bisdommen of in de Ro meinse Curie zich hebben onderscheiden door hun werkzaam en wijs beleid en heb ben bijgedragen aan de glans van het Christendom. Het zou Ons aangenaam geweest zfln, aldus de Paus, tot dezelfde waardigheid ook nog anderen te verheffen, die Ons van zo nab(j bijstaan met hun raadgevin gen en ijver of die, ver van Ons werk zaam, uitblinken door hun deugden en verdiensten. Maar na rijp beraad hebben Wij het niet opportuun geoordeeld om in de huidige omstandigheden het aantal kar dinalen te wijzigen. Het was ook de aanvankelijke bedoe< ling, aldus de H. Vader, de twee „eminen te" prelaten, die aan het hcofd staan van twee afdelingen van het Vaticaanse staats secretariaat, tot kardinaal te benoemen en hun namen stonden bovenaan op de lijst. Maar zij verzochten zelf, dat van deze be noeming zou worden afgezien, opdat an deren zouden kunnen worden benoemd. De Paus zeide, zich bij de keuze van de nieuwe kardinalen te hebben laten leiden door de bedoeling het heilig college zo veel mogelijk een levende afbeelding van de gehele Kerk te doen zijn. Tensyotte wees de H. Vader kardinaal Bruno -aan als nieuwe Camerlengo van het H. College van kardinalen. Deze be noeming, welke steeds geschiedt in het eerste Consistorie van het jaar, geldt voor aldus I de duur van het lopende jaar. Kardinaal Bruno is als zodanig de opvolger van kar dinaal Mercati. Alle kardinalen worden op hun beurt met deze waardigheid be giftigd. De benoeming geschiedt op deze wijze: de Paus neemt een beurs uit de handen van de laatste Camerlengo en reikt deze aan zijn opvolger over. Deze beurs wijst op de bediening van deze titularis, nl. hij moet de gelden van het H. College beheren. De Nationale Vereniging van Ameri kaanse Importeurs heeft zich uitgespro ken voor een meer liberale invoerpolitiek. Zij verlangt, dat de wet op de weder kerige handelsovereenkomsten, welke over enige tijd afloopt, voor een periode van 3 jaar of liever nog voor een periode van 5 jaar wordt vernieuwd, en dat in deze wet zodanige wijzigingen gebracht worden, dat de Amerikaanse regering grotere bevoegdheden voor het aangaan van dergelijke overeenkomsten verkrijgt. Bij het sluiten van overeenkomsten, die in tariefsconcessies voorzien, zou Ameri ka er "naar moeten streven concessies te verlenen, waarvoor het geen tegenpresta ties verlangt, daar er minder behoefte bestaat aan vergroting van de Ameri kaanse uitvoer dan aan een uitbreiding van de invoer. De Vereniging beveelt voorts opheffing aan van de invoerrechten op een aantal producten en grondstoffen, die niet of slechts in kleine hoeveelheden in de Ver. Staten worden voortgebracht. Verder zouden de invoerrechten, die op 1 Januari jl. meer dan 40 pet ad valorem bedroegen, gehalveerd moeten worden. Precies volgens het schema is gisteren, enige minuten voor twaalf uur, H.M. de Koningin, vergezeld van de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, uit Sankt Anton te Utrecht op het Centraal Station gearriveerd. Ter begroeting waren onder meer aanwezig H.K.H. Prinses Wilhel- mina, prinses Marijke (die in de auto bleef zitten), de president-directeur der Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander en de hoofdcommissaris yan politie te Utrecht, de heer R. W. van Ejjk. De trein bestond, evenals bij het ver trek, ook nu uit twee locomotieven, een bagagerijtuig en het salonrijtuig. Een Duits eerste en tweede klasse-rijtuig was aan de grens afgekoppeld wegens een klein defect. De daardoor entstane ver traging werd echter snel ingehaald op het traject NijmegenUtrecht via de Betuwe. Hier ontstond echter een nieuwe kleine vertraging, daar de trein in Tiel stopte, om H.M. de Koningin gelegenheid te geven enige stukken te tekenen. Het ambtenarengerecht te 's-Hertogen- bosch heeft zich gisteren zeven uur lang bezig gehouden met de openbare behan deling van de zaak van opperwachtmees ter Van der S. en wachtmeester L„ bei den uit Lage Mierde, die in beroep waren gekomen van het hun op 15 Juni 1952 uit de politiedienst verleende ontslag. Beiden menen, dat geen rechtvaardiging van deze ontslagen kan worden aangevoerd. Zij hebben de overtuiging, dat zij de dupe zijn geworden van een diplomatieke stap tussen België en Nederland. De voorgeschiedenis gaat terug tot 25 Augustus 1950, toen in de omgeving van de Brabantse dorpen Hoge en Lage Mier de een Belgische stroper op Belgisch grondgebied door een wachtmeester der Nederlandse rijkspolitie met een pistool schot werd gedood. De procureur des ko- nings liet een strafvervolging instellen tegen de wachtmeester en de correctio nele rechtbank te Turnhout heeft hem in December 1950 bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en tot het betalen van een schadevergoeding ten gunste van de weduwe van de doodge schoten stroper. Vervolgens is de algemeen inspecteur van de Nederlandse rijkspolitie overge gaan tot het verlenen van eervol ontslag uit de dienst der rijkspolitie aan Van der S. en L., op grond van het naar zijn be vinding onbetrouwbare en ondeskundige optreden van de beide politiemannen. Volgens de raadsman van de opper wachtmeester, mr G. Cammelbeeck uit Eindhoven, zou het ontslag zijn gegeven in opdracht van de toenmalige minister van Justitie en tegen de opvatting in van de algemeen inspecteur van de rijkspoli tie. Deze laatste zou, naar de raadsman meende te weten, een conflict met de mi nister hebben willen vermijden. Het be vreemdde pleiter, dat aan de onmiddel lijke superieuren der wachtmeesters geen enkel advies is verzocht, hetgeen, naar sprekers mening, geen normale gang van zaken is. Mr Cammelbeeck zag het verleende ontslag als een zoenoffer op het altaar der „Benelux". De raadsman van wachtmeester L., mr G. Notten uit Eindhoven, pleitte ongeveer eensluidend wat de kwestie in het alge meen aangaat en oefende in het bijzonder critiek op de wijze, waarop L. destijds in hét paleis van Justitie te 's-Hertogen- bosch aan een verhoor was onderworpen. De dirigerend officier der rijkspolitie, mr Van der Steur van de algemene in spectie te 's-Gravenhage, ontkende, dat de toenmalige minister het ontslag zou heb ben bevolen. Het was uitgegaan van de algemeen inspecteur, generaal Penders. Naar sprekers mening is de opperwacht meester ernstig in gebreke gebleven bij het instellen van het eerste onderzoek ter plaatse. Door het ondeskundige optreden zou zeer veel zijn verknoeid. „Wanneer een politieman niet kan worden ver trouwd door de Justitie en de burgerij, dan heeft hij als politieman afgedaan", aldus mr Van der Steur. Het ambtenarengerecht zal op 2 bruari uitspraak doen. Fe- Naar wij van diverse zijden vernemen, is de post in Hongarije tijdens de feest dagen in sterke mate opgehouden. Bijna geen Nederlanders ontvingen tijdens de Kerstdagen en met Nieuwjaar post van hun Hongaarse familieleden. Nu echter begint een en ander langzaam los te ko men. Of deze post is opgehouden of dat brieven zenden naar het Westen verboden was, konden wij niet achterhalen. Ook de verzending van postpakketten wordt al lengs moeilijker. Inderdaad, het zenden van pakketten is toegestaan, zij het onder vrij zware beperkingen doch wanneer er iets gezonden wordt, hetzij toegestane le vensmiddelen, hetzij gedragen kleding, dan zijn de invoerrechten zo hoog, dat het bijna niet doenlijk is deze op te brengen. We hoorden verscheidene bedragen noe men en die wisselden steeds tussen 300 en 350 forint voor pakketten, variërend van 5 tot 10 kilo. Bij informatie bleken het pakketten te zijn, welke hier op een waar de van 25 tot hoogstens 50 werden ge schat. Wanneer we nu de forint rekenen op ruim 25 cent, dan is commentaar over bodig. In een dezer dagen gehouden inter-18 bijeenkomst heeft de heer A. Nossek, ül' recteur van de N.V. Nederlandse Schoe"' en Lederfabrieken Bata te Best, gespr"' ken over de toestand in de Nederland- schooenindustrie in het algemeen 811 die in zijn bedrijf in het bijzonder. De heer Nossek had de overtuiging, d8' de depressie, die de laatste maanden v8 1951 en de eerste van 1952 kenmerk*8, vooral tegen het einde van het aft8! lopen jaar overwonnen bleek te zijn. I', export van Nederlands schoeisel hec' een grote vlucht genomen. Het is echtej naar spr.'s mening mogelijk de expo'; nog belangrijk te vergroten wanneer het vaststellen van handelsverdrag8" meer dan tot nu toe rekening zou wc1" den gehouden met de belangen van d8 Nederlandse schoenindustrie. In het a'* gemeen mag men het jaar 1953 met op' timisme tegemoet zien. Wat de Bata-fabrieken betreft deeld8 spr. mede, dat deze in totaal 1,2 n# hoen paar lederen en rubbersohoenen e*' porteerden in 1952. De fabrieken hebbe" het gehele jaar door aan gemiddeld 2300 arbeidskrachten werk verschaft. Van Zaterdag 17 Januari af zal he' cirous van Jos. Mullens een serie gast- voorstellingen geven in het jubilerende Cirque d'Hiver te Parijs. Deze voorstellingen zullen in hoofd' zaak bestaan uit het vertonen van he' zuivere paardenspel. De gebroeders Will? en Henri Mullens zullen optreden al» acrobaten te paard en mevrouw Josd Strassburger—Mullens zal het Franse pu-, bliek laten zien hoe zij par-force rijd' op het ongezadelde paard. Vandaag zal de karavaan van tractors en wagens vertrekken uit het Amster damse winterkwartier aan de Duiven- drechtsekade te Amsterdam. De rit gaat geheel langs de weg. B. en W. van Utrecht hebben de ge- meemeraad een lijst voorgelegd van een aantal uit te voeren werken ter verrui ming van de werkgelegenheid. De kosten daarvan worden geraamd op ruim 2.600.000. Het Rijk heeft zich bereid ver klaard tot een maximale bijdrage, deel" van 75 pet en deels van 50 pet der totale kosten. (Van onze correspondent) Na een arbeidzaam leden van ruim 82 jaar, waarvan 59 jaar in de actieve ziel zorg, is te Breda overleden de emeritus pastoor Wilhelmus Antonius Josephus Maria Verhoeven. De thans overledene werd in 1870 te Breda geboren en ontving zijn priester wijding op 24-jarige leeftijd. Nadat hij enige tijd in België als onderpastoor werkzaam was geweest, werd hij in 1895 benoemd tot kapelaan te Clinge in Zeeuwseh-Vlaanderen. Zes maanden la ter vertrok kapelaan Verhoeven naar het Bredase klein-seminarie „Ypelaer", waar hij ruim elf jaar docent was. Van Augus tus 1906 af was hij kapelaan in Roosen daal, waarna hij in 1912 werd benoemd tot pastoor te Ossenisse- Van de St Willi- brordusparochie aldaar is hij niet min der dan 34 jaar herder geweest. Daar vierde hij ook op 19 Mei 1944 zijn gouden priesterfeest. Nadat hij in 1946 zijn emeritaat had verkregen, vestigde hij zich in het R.K. Gasthuis der zusters „Alles voor Allen" aan de Haagdijk te Breda. Van onze Romeinse correspondent) Woensdagmiddag moeten allen, die daartoe de plicht of het privilege bezitten, hun bezoek aan de nieuwe kardinalen hebben gebracht. Deze ver laten dan weer voor bet eerst hun residentie om zich voor het eerst officieel naar het Vaticaan te begeven. Om 6.30 begeeft de H. Vader zich „in forma privata dus van slechts enkele leden van Zijn hof vergezeld naar de grote Troonzaal om daar aan de nieuwe kardinalen de purperen bonnet op te zetten. Aan deze plechtigheid zullen evenwel, zoals elders op deze pagina wordt vermeld, niet alle nieuwbenoemden deelnemen: de nuntii in Parijs, Madrid, Lissabon en Rome zullen op ditzelfde uur in de residenttie van liet staatshoofd, hij wie ze tot nu toe waren geaccrediteerd, uit handen van deze hun bonnet ontvangen. Hetzelfde geldt voor de beide Spaanse Aartsbisschoppen (n.l. van Tarragona en Santiago dit Compostella)die op grond van de nadrukkelijke goedkeuring van de Paus hun bonnet nit handen van generaal Franco zullen ontvangen. Terwijl de Paus op de troon is gezeten, worden de nieuwe kardinalen een voor een in de zaal binnengelaten, plechtig aan gekondigd door de prefect van de ceremo niën. Elke nieuwgekomene maakt op weg naar de troon driemaal een diepe knie buiging voor de Paus en, eenmaal bij de troon aangekomen, kust hij eerst de voet en dan de hand van de H. Vader. Nog steeds geknield ontvangt hij dan van de Paus de rode bonnet. Als allen deze hebben ontvangen, stellen zij zich in een grote kring voor de Paus troon op. En de oudste der toekomstige nieuwe Curie-kardinalen, (ook wel ge noemd: „di prima creatura"), in dit geval kardinaal Celso Costantini, richt dan tot de Paus een kort adres waarin hij zijn dankbaarheid en die van zijn collega's on der woorden brengt. Bij het verlaten van de zaal na het vertrek van de K. Vader ontvangt elke nieuwe kardinaal uit handen van een in het scharlaken geklede „guardarobbiere" het rode „zuchetto", het kleine rode kapje, dat hij van nu af altijd zal dragen. Ten slotte heeft dan Donderdagmorgen De twist tussen Engeland en de hoge K. S. G.-autoriteit broeit in Straats burg en zal in de deze week te houden bijeenkomst van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa worden uitgevochten. Leidende figuren uit het kolen- en staalparlement, onder wie de Fransman Reynau-d, zijn voornemens om een aanval in te zetten op het weinige maanden geleden door de Raadgevende Vergadering aangenomen „Plan- Eden", dat een hechte samenvoeging van de Raad van Europa met de kolen- en staalgemeenschap beoogt. Monnet, de president van het gezagsorgaan, heeft zich lijnrecht tegen stander verklaard van de plannen om Britse waarnemers in het K.S.G.- parlement te ontvangen zolang de Britten geen vaste verplichtingen tegen over de gemeenschap op zich wensen te nemen. Zijn standpunt heeft sterk aan aanhang gewonnen sedert de Raad van Europa zich gebrusqueerd gevoelt, doordat zijn delegatie niet werd toegelaten op de con ferentie van het Britse Gemenebest. Al met al is de kwestie hier Maandag zeer heet geworden, doordat president Spaak de Britse vertaling liet stopzetten, hetgeen door de ln het gebouw aanwezige Britse politici als een slechte diplomatieke geste werd beschouwd. Op aandrang der ver gadering kwam Spaak voorlopig vin zijn besluit terug en het geschil werd naar de huishoudelijke commissie afgevoerd. Vol gens het statuut heeft de gemeenschap een viertalig systeem, doch tot dusver was daaraan ten gerieve van de Britse waarnemers bij de besprekingen over de grondwet een Engelse vertaling toege voegd. De Nederlander Nederhorst (PvdA) is benoemd tot voorzitter van de sociale commissie van het parlement der kolen- staalgemeenschap. Mr Sassen (KVP) rdt vice-voorzitter en s wordT vice-voorzitter van de commissie voor de eenheidsmarkt, die onder lei ding van de Franse oud-minister Paul Reynaud staat. De commissie, die de investeringsvraagstukken zal behande len is onder leiding van de Italiaan Togni geplaatst. De Duitse socialist Schoen is voorzitter van de commissie voor het transportwezen geworden. Lei der van de politieke commissie is de Belgische senaatpresident Paul Struye. Het kolen- en staalparlement is met de behandeling van het eerste verslag van het hoge gezagsorgaan in de commissies begonnen. Tevoren had een korte alge mene bespreking van het verslag plaats, die heden wordt voortgezet. Dit eerste debat van het parlement beperkte zich echter in hoofdzaak nog tot het vragen van nadere toelichtingen aan het gezags orgaan. Tot een diepgaande bespreking van het rapport is het nog niet gekomen, daar de leden niet voldoende tijd hadden gehad om het te bestuderen. In de ver gadering werd de suggestie geopperd, de door het gezagsorgaan ontvouwde plan nen na een grondige voorbereiding in de commissies in Maart opnieuw aan een al gemeen debat te onderwerpen. Afgezien van de critiek op de late indie ning van het verslag was er in alle rede voeringen waardering voor de wijze waar op het gezagsorgaan van start is gegaan. De zakelijke opmerkingen, voorzover zij door de afgevaardigden der voornaamste kolen- en staalianden werden gemaakt, stelden voornamelijk de nationale belan gen dezer landen in het middelpunt. Zo stelde de Belgische liberaal Motz de wens voorop dat spoedig uitkeringen zou den worden vastgesteld, die in een over gangsperiode ter bescherming der weinig rendabele Belgische mijnen zijn voorzien. De Fransen uitten bij monde van de ka tholiek de Menthon bezorgdheid voor de gevolgen, die de opening van één der markten voor de Franse deviezenpositie zou hebben. Van de Duitsers kwam de liberale afgevaardigde Preusker er aan herinneren dat het statuut der gemeen schap de weg opende naar een herstel van een grotere mate van concentratie der Duitse zware industrie. De decentralisa tie daarvan was om politieke redenen volgens hem zover gedreven, dat het in het belang van alle landen der gemeen schap zou zijn haar ten dele weer onge daan te maken. Ook liet Preusker door schemeren, dat Duitsland niet van plan is de kosten van de nog noodzakelijke in voer van Amerikaanse kolen grotendeels alleen te blijven dragen. De in uiterst critische stemming naar Straatsburg ge komen Duitse socialisten, meenden thans reeds de neiging van het gezagsorgaan te hebben kunnen constateren, de industrie der Bondsrepubliek in een slechtere uit gangspositie te plaatsen dan, die van de andere partijen. 15 Januari het grote openbare Consistorie plaats, waarvan de Paus zelf heeft ge wild, dat het zich „in forma solenne" zal voltrekken. Om negen uur precies wordt de H. Vader, gekleed in de rode koormantel en met de mijter van goud-lamé op het hoofd (die één van de tekenen Zijner waardig heid is) op de draagstoel de basiliek van de Sint Pieter binnengedragen. De zil veren bazuinen spelen de Paus-hymne en het gehele Hof neemt deel aan de pro cessie: alle te Rome aanwezige kardinalen lopen voor de draagstoel uit. En de nieuw benoemden dragen vandaag voor de eerste maal hun purperen gewaden. (Evenwel zonder de beroemde, vijf meter lange sleep, die immers enkele weken geleden door de Paus voorgoed werd afgeschaft. Zodoende zullen ook de „oude" kardinalen voor het eerst zonder de pittoreske „coda" verschijnen!). In de absis van de basiliek hebben de sampietrini" de z.g. grote troon opge steld, Dit is de troon, die slechts ge bruikt wordt voor de grootste plechtig heden, zoals heihge-verklaringen en de proclamatie van een dogma De Paus z!t,z®®r h°°g en v°or iedereen duidelijk zichtbaar, de symbolische zeven treden h„"in ^!M?masten achtergrond, waar- verlenen Paus-wapen is aangebracht, der ?n dlt scllouwspel een bijzon der indrukwekkend karakter. hi^1V'^zonderheld vermelden we nog, dat J deze unieke gelegenheid de beide pnnsen-troon-assistent aanwezig zullen zijn. Wegens historische moeilijkheden in zake de voorrang" werd langgeleden vastgesteld, dat zij om de beurt zouden dienst doen Thans echter staan zowel prins Aspreno Colonna als de jonge prins Filipo Orsini naast de troon, beiden in hun elegant middeleeuws costuum en met de briljanten gespen op hun schoenen, die de roem uitmaken van hun doorluchtig geslacht. De „Capella Slstlna" zingt gewijde mo tetten, terwjjl alle kardinalen in lange rij de troon naderen. Elk van hen knielt en kust de voet en de hand van de H. Vader, die onbeweeglijk voor zich uitkijkt. Dit is de „obbcdienza" een ceremonie, die al tijd weer zeer diepe indruk maakt! Na afloop van deze „gehoorzaamheids betuigingen" begeven de nieuwe kardina len zich naar een der zijbeuken van de basiliek, waar zij in de kapel van de H. Petronilla een voor een de plechtige eed afleggen. Ze doen dit in handen van de drie oudsten der Orden van het H. Col lege, de deken van de bisschoppen, van de priesters en van de diakens. Na het afleggen van de eed begeeft iedere nieuwe kardinaal zich naar de troon, daarbij ver gezeld van twee oudere collega's. En ter wijl hij op de bovenste trede knielt, houdt de Paus hem (geholpen door de eeremo- nian) de reusachtige, symbolische rode hoed boven het hoofd. De H. Vader bidt dan voor ieder van hen, opdat zij stand vastig en heilig mogen zijn en te allen tijde bereid om desnoods zelfs hun bloed te offeren voor Kerk en Geloof; iets waar aan de purperen kleur van hun gewaden hen voortdurend moge herinneren Welk een indruk deze plechtigheid maakt, juist thans, nu zich niet minder dan twee kardinalen in gevangenschap bevinden, en welke de gevoelens moe- ten zijn van de H. Vader zelf, durft men zich nauwelijks in te denken Na het overreiken van de rode hoed omhelst de Paus Zijn nieuwe raadgever en „broeder". Deze begeeft zich daarop naar de banken der andere kardinalen, die hem een voor een omhelzen. Als de Paus dan tenslotte de plechtige Apostolische Zegen heeft gegeven, verlaat Hij wederom „in forma solenne", dus vergezeld van het gehele hof - de basi liek. Na het afscheid keren alle kardinalen evenwel terug naar de absis. Hier zetten de „oude" kardinalen zich opnieuw op de hun toekomende plaats, terwijl de nieuwe zich plat voorover op de grond werpen voor het Paus-altaar, dat zich recht boven het graf van Petrus verheft. De Deken van het H. College, kardinaal Tisserant, heft het Te Deum aan, dat door de Six tijnse Kapel wordt overgenomen. De nieu- we malen blijven liggen totdat kardi naal Tisserant het gebed zingt: „Wij sme- j. ?eer* kon* Uwe dienaren te hulp, die Gij met Uw kostnaar bloed ver lost hebt". Aan het einde van het Te Deum knielen allen neer en zingt de De ken van het H. College tot slot de oude gebeden, waarin Gods zegan wordt afge smeekt over de nieuwe kardinalen Oo- nieuw omhelzen de gewijde broeders el kaar en knielen dan in grote kring rond ui6-, van Te'rus om daar enkele ogen blikken in stilte te bidden. Daarna verlaten zij ln plechtige pro cessie de basiliek en begeven zich regel recht naar de Consistorie-zaal van het Vaticaan, waar de Paus hen op de troon opwacht. Hier wordt dan tot besluit van de lange reeks plechtigheden het tweede Geheime Consistorie gehouden, dat uit sluitend door de kardinalen wordt bij gewoond. ^f ,Paus ontbiedt elk der nieuw-ge- rln tlv kardinalen en sluit hem de rnond hy alt«d en onder alle om standigheden zwijgen zal over de aange legenheden, die de Paus hem zal voor leggen. Vervolgens opent de Paus hem de mond om hem eraan te herinneren, dat hij van nu af altijd vrijelijk en oprecht zal spreken en zijn mening zal zeggen telkens als de Paus hem dit vraagt Tenslotte zal dan de Paus aan eik der nieuwe kardinalen diens titelkerk ofwel zijn diaconie binnen de stad Rome toewij zen, waardoor zij voortaan deel zullen uitmaken van de Romeinse clerus. Bij deze gelegenheid overhandigt de H. Vader tevens aan elk der nieuw-benoemden de kardinaals-ring, die een persoonlijk ge schenk is van de Paus. "Stella Marls", een kustvaarder van 499 ton en eigendom van de redery Theodora te Uithoorn, die met teerolie op WC j ^5® van Newcastle naar Kristian- sand (Noorwegen), is gisternacht bij de kust van Z.-Noorwegen in aanvaring ge komen met het 3800 ton metende Noorse m.s. „Lyngenfjord". Nadat het Noorse schip alle 12 opvarenden van de „Stella Maris aan boord had genomen, zonk het Nederlandse schip. De bemanning van de „Stella Maris" is Maandagochtend in Kristansand aan wal gebracht. De kapitein verklaarde, dat de „Lyn- genfjord" in dichte mist zijn schip aan stuurboord, bijna midscheeps, raakte De „Lyngenfjord" bleef, met de „Stella Ma ns" tegen de boeg gedrukt, langzaam op- stomen totdat ae bemanning van het Ne- derlandse schip via een touwladder aan boord van de „Lyngenfjord" had kunnen klimmen. Korte tijd later zonk de „Stella Maris" De „Lyngenfjord" liep op de waterlijn een klein lek op. Op Zaterdag 24 Januari a.s. zal in Tub bergen een bijeenkomst worden gehouden ter herdenking .van de persoon en het werk van dr Schaepman. 's Morgens zal in de parochiekerk van de H. Pancratius aldaar een H. Mis worden opgedragen. Na een kranslegging bij het Schaepman- monument zal 's middags in hotel Kempe rink de eigenlijke herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. Prof. dr L. G. J. Ver- berne zal de herdenkingsrede uitspreken. In een zijzaaltje zal een kleine expositie worden ingericht betreffende persoon en werk van dr Schaepman. Nieuwe Amerikaanse hoge commissaris. Gen, Eisenhower, heeft James Bryant Conant, thans prcs'dent van de universi- telt van Harvard, aangewezen als de nieu- we hoge commirtar:» der Ver Staten in west-Duitsland. "oals men weet is de vorige Amerikaan-j» hoge commissaris, Donelly, in December 1952 afgetreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4