Ontstemming over toekenning van Jacob Marisprijzen am VLAARDINGEN ROTTERDAM Overval op fotograaf mislukte B>j 't 175-jarig bestaan van Herman Jansen NV Nederlandsche Bank Vader en Zoonin Haagse gemeenteraad „Wij kunnen ook zonder Amsterdam het Holland Festival organiseren' Willem Ruys" vervol WOENSDAG 14 JANUARI 1953 PAGINA 3 -• DE ONVERWACHTE GLADHEID BURGERLIJKE STAND DEVIEZENBEZIT TOONT WEER EEN AANWAS STEL JE VOOR TRACTOR REED TEGEN PAAL Na voltooide noodreparatie GEEN STAKING IN OOST-SUMATRA We zitten in een kamer die meer van een zaal weg heeft van liet statige kantoor der Herman Jansen N.V. aan de Zijlstraat. In het hartje van het oude Schiedam. Dit kantoor was eertijds de statige huizinge van de familie Jansen, het brandersgeslaeht, waarvan een energieke afstammeling thans tegenover ons zit, de heer Herman J. Jansen, directeur van de Vennootschap. Hedenmorgen veroorzaakte de onver wachte gladheid nogal ongerief. Vooral het snelverkeer ondervond veel hinder van het gladde wegdek. Er ontstonden enkele aanrijdingen, die echter geen ernstige gevolgen hadden. De R.E.T.- bussen V en P, die Schiedam met Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht verbin den konden intussen de dienst vrij nor maal onderhouden, maar de buslijn L tussen Kethel en Killegersberg, via Schiedam en Overschie ondervond in de loop van de ochtend veel vertraging, evenals de stadsdienst K, terwijl de bus dienst M de dienst heeft moeten staken. Vanwege de Gemeentereinigingsdienst is men zo spoedig mogelijk met het strooien van zand en pekel begonnen, waardoor op de belangrijkste verkeers punten enige opluchting verkregen werd. Hedenmiddag is tengevolge van de glad heid op net Stationsplein een bus van lijn K tegen een verkeerspaal gereden. De verkeerspaal werd vernield en de bus bekwam schade. Persoonlijke ongevallen vonden echter niet plaats. GEBOREN: Jannetje, dochter van S. Moerer en J. HollemanPieter, zoon van P. Clausing en E. Markesteijn; Jan, zoon van G. var. Katwijk en E. Looman; Nieo- laas A„ zoon van A. Niehot en H. Lam mere; Peter C., zoon van C. C. van Kluijven en H. Noorduin. OVERLEDEN: J. van Leeuwen, S2 j.; G. van Eden, 61 j.: D. J. van Dommele, 66 j.; Th. G. v. d. Ende, 58 j. vrouw van H. S. Kerklaan; A. Kerklaan, 83 j.; M. J. Wiegel, 2 maanden; H. P.'van Vei- zen, 41 j. De jongste weekstaat van de Ned. Bank staat nog volledig in het teken van de afwikkeling van de bij de jaar- ultimo opgetreden spanningen, zowel op de geldmarkt als ter saks van de daarbij gebleken krachtige stijging van het chartale geldvolume. De ontspanning komt voor wat het geldmarkt aspect betreft ook ditmaal tot uiting in een verdere inkrimping van de bij de centrale bank opgenomen voorschotten ter grootte van 5.6 mil- lioen. Vervolgens is een vrij krachtige daling van het bij de Bank door de par ticuliere banken ondergebrachte schat kistpapier n.l. met niet minder dan ruim 17 millioen, zodat het restant van deze laatstft post volgende week wel volledig zal zijn geliquideerd. Wat het verloop tier chartale geld- hoeveelheid betreft, ook hier valt een vrij belangrijke inkrimping waar te ne men, die voor bank- en muntbiljetten tezamen 74,6 millioen heeft belopen. Hierdoor is van de belangrijke uitzetting ter gelegenheid van de jaarultimo van in totaal 161.7 millioen per saldo nog 44.8 millioen in het verkeer achter ge bleven. Het tegoed van de Schatkist blijkt met f 70.8 millioen te zijn toegenomen. Ten aanzien van de ontwikkeling van de deviezenpositie in de afgelopen week kan nog worden opgemerkt, dat de da ling, die zich de vorige week manifes teerde zich niet heeft doorgezet. Ditmaal is er n.l. weer een vrij behoorlijk over schot van ruim 23 millioen, waardoor het totale deviezen vermogen incl. het goud op 3.703.3 millioen is aangeland. Dit overschot is als volgt ontstaan: tegenover een stijging van de goudvoor raad met 56.8 millioen beeft er bij de andere deviezenposten een vermindering van 33.6 millioen plaats gevondeh het geen vermoedelijk voor het grootste deel het gevolg is geweest van een omzetting van valuta in goud. Door deze laatste uitbreiding is nu het goudbezit gestegen tot 2.117.7 millioen, of bjjna 58 pet van het totale deviezenvermogen. Wü vermoeden, dat het ditmaal een omzetting van dollars in goud is geweest an niet een overdracht van goud van de Javasche Bank aan de Ned. Bank. Wij maken van deze gelegenheid gebruik, om een fout te heretellen. In Van Week tot Week van Zaterdag j.l. berekenden wij n.l. de goudafdracht van de Javasche Bank op R. 341.4 millioen, die wij bij de omzetting in guldens waardeerden in de verhouding 1 3. De waardering van de rupiah op de weekstaat van de Ja vasche Bank is echter nog steeds in de vroegere verhouding van 1 rupiah 1 gulden gebaseerd, zodat het goudverlies niet 113.8 millioen, maar 341.4 mil lioen heeft bedragen. Inmiddels blijken deze goudbaten uit Indonesië grotendeels te zijn geëffectueerd, zodat en de ont wikkeling van de totale deviezenpositie én die in het bijzonder van het goud ge durende de komende maanden aan het normale verloop van het handelsverkeer met het buitenland zal zijn overgeleverd. Nu is het een bekend feit, dat van oudsher onze export ziin zwaartepunt in de tweede helft van het jaar heeft. Daar naast is in de komende maanden het effect van in het buitenland onder te brengen militaire orders te verwachten, zodat gelet op deze overwegingen met een geleidelijke lichte achteruitgang resp met een belemmering van de tot dusver plaatsgevonden stijging van de deviezen voorraad rekening kan worden gehouden. Bovendien zal in de komende maanden het restant yan de dollarlening van het1 onetaire Fonds ter grootte van j ca. 40 millioen worden afgelost. 5 Jan- 12 Jan' i ACTIVA: (in 1000) Wissels in disconto 21.250 4 050 Schatk.pap. door de Bank gekocht Idem overgenomen van de Staat 151.300 151.300 v oorschotten in rek-ert. 39.465 33 812 Boekvord. op de Staat 1.300.000 1.30o'oo() Gouden munt en mater. 2.060.905 2.117 758 Zilveren munt en mater. 13.642 13 777 Vord. in papier in bui tenlands geld 1.479.332 1.503.791 Buitenl. betaalmiddelen 423 418 Vordering in guldens uit betalingsaccoorden 387.484 343 498 Diverse rekeningen 81.071 80.579 PASSIVA Bankbiljetten (oude) 38.691 38 665 Bankbiljetten (nieuwe) 3.076.665 3.003 868 Rek.-cour. saldo schatk. 880.898 951 621 Idem bijz. rekening 1.154.694 1.154.694 Saldi v. banken in Ned. 34.806 46.661 Saldi uit betalingsacc. 33.993 3s!o65 Andere saldi van niet- ingezetenen 86 368 85.969 Andere saldi 133.861 134.575 Saldi in buitenl. geld 33.381 30.910 Diverse rekeningen 62.266 64.145 Circulatie muntbiljetten 145.142 143.380 Schatkistpapier, waarvan guldens uit betalings accoorden zijn belegd107.650 120.650 Stel je voor dachten we gisteren, toen voor de radio een actuele kwestie ter sprake werd gebracht. Zoals bekend, heeft de commissaris van politie er herhaaldelijk de aandacht van de burgerij op gevestigd, dat men volgens de gemeenteverordening ver plicht is, bij sneeuw of gladheid door vorst voor zijn woning zand of as te strooien. Er is hier ter stede slechts spaarzaam aan het door hem gedane verzoek vol daan. Maar misschien zal het in het vervolg beter gaan, indien de mensen het ant woord lezen, dat gegeven werd op de vraag, wat er nu wel gebeurt, wanneer iemand voor een huis, waar geen zand of as gestrooid is, valt en een been of arm breekt. Wel, het antwoord kwam hierop neer, dat de bepaling in de gemeenteverorde ning door een artikel in het Burgerlijk Wetboek geruggesteund wordt. Elke Nederlandse burger moet zich volgens dit artikel betamelijk tegenover een medeburger gedragen, anders is hy strafbaar. Conclusieiemand, die door nalatigheid van een medeburger een ongeluk over komt, kan een eis tot schadevergoeding instellen. Zeer zeker voor ongevallen als een ge broken arm of been of gehavende kle ding en in het algemeen kosten van dok tersbehandeling. Men hemde er dus rekening mede. Toen we een en ander overwogen, dachten we aan Dinsdagochtend, toen we op het Stationsplein over een bijna spie gelgladde tegelvloer liepen. Stel je voorpeinsden we, wat even tueel de gemeente zou moeten betalen, indien b.v. een groep haast hebbende treinpassagiers op weg naar de juist ver trekkende bussen een schuiver sou ma ken, met daaruit voortvloeiende gevolgen van gebroken ledematen en gescheurde klederen. Het zou in ieder geval een interessant proces kunnen worden. Laten we volledigheidshalve opmer ken, dat hedenochtend het Stationsplein keurig begaanbaar was. DAMWACHTER Twee Nederlanders zijn Dinsdagavond gewond, toen hun tractor met aanhang wagen, toebehorend aan een Eindhovense firma, verongelukte op de weg van Mar- che, bij de „Point-de-Bonne" te Modave (België). Het zijn de bestuurder, de heer Jespers, en zijn begeleider, de heer Van den Reydt. Beiden zijn met niet zeer ern stige verwondingen naar de gemeentelijka kliniek te Hoei overgebracht. Vermoedelijk tengevolge van het breken van de remmen, reed de tractor plotse ling tegen een betonnen paal aan de rechterzijde van de weg. Door de hevige schok kantelde de tractor, terwijl de aan hangwagen, die geladen was met bomen op de cabine terecht kwam. Na een uur slaagde men er in. de inzittenden te be vrijden. niet voldoende tot haar recht komt, vroeg de heer Dinkhuijsen plaats te reserveren in de uitbreiding van het Gemeente-mu seum. Ten aanzien van de verhoging van het bedrag voor aankoop van kunstwerken ten behoeve van het Gemeente-museum vroeg hij de bovenstaande gespecialiseer de collecties met bijzondere stukken te vergroten. Na een oponthoud van nog geen vie' dagen voor het aanbrengen van een nood- reparatie, als gevolg van de aanvaring met de „Oranje", is het m.s. „Willem Ruys" van de Kon. Rotterd Lloyd reeds gistermorgen om half acht uit Port Said vertrokken om zijn reis naar Rotterdam te vervolgen. Het voorschip van de „Willem Ruys", (lat op de waterlijn een scheur had ge- kregen, is voorlopig gerepareerd, zodat het schip weer in volle zeé kan varen, Volgens A.F.P. zouden 516 passagiers aan boord zifn gebleven, terwijl zestig na dp aanvaring met andere vervner- middeip:; .ar Nederland zijn gereisd. Bij de Kon Roterdamsche Lloyd in Rot terdam is ^ificieel echter slechts van vijf passé;. bekend, dat zij de „Ruys" hebben vei ïaten. Een hunner is per vlieg- tuing naar .orussel vertrokken, de andere vier zijn met de -J-angkoeas" eveneens van de Rotterdamse Lloyd, verder ge reisd. De Indonesische minister van Arbeids taken, de heer Tedjasukmana, heeft ver klaard, dat in principe overeenstemming met de Sarbupri (vakbond van onderne mingsarbeiders) is bereikt in het geschil betreffende de besteding van te weinig be taalde overwerkgelden door de onderne mingen in Oost-Sumatra. Als protest te gen de aankondiging van de minister, dat die gelden in een apart fonds zouden' worden gestort en niet rechtstreeks aan de arbeiders zouden worden uitbetaald heeft de Sarbupri enige dagen geleden in' een verklaring gedreigd met een alge mene staking op 25 Januari a.s. De mi nister heeft thans medegedeeld, dat het geld op een bank zal worden gestort en dat over de wijze van besteding nog be sprekingen met de Sarbupri zullen wor den gevoerd. De door de Sarbupri aange kondigde staking zal tengevolge van deze overeenkomst niet doorgaan. 75ste Jiargang No. 22049 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte- 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. BIJ contract gelden lagere tarieven, welke bil de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn Kamplodnen (kleine advertentiën) tot 20 (voorden 30 cent. Elk woord meer 3 cent. aximutn 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A- e advertentie-orders worden afgesloten en 8r!' aatst overeenkomstig de Regelen voor "e'' Advertentie-wezen..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2