Katholiek contra humanist in de Eerste Kamer I De mogelijkheid van een casus belli Uitbreiding „Het Volkstoneel" iVOROL Holland Festival in Den èn in Amsterdam VAN NELLE L INKTVIS Schipbreukeling uit vrije wil r> Vuelta-rijders Faanhof en Yoorting in Roosendaal thuis AKKERTJES Geluwd socialistisch verkiezings- enthousiasme Overzicht Eerste Kamer Nederlander die Duits sprak Russen niet naar Hamar wel naar Helsinki Donner terug aan kop Kou, koorts, griep, De T WOENSDAG 14 JANUARI 1953 PAGINA 4 De nederlaagder K.V.P. De West AMERIKAANSE ASTRONOOM NAAR LEIDEN MAN OVERBOORD VERDER WEINIG BELANGRIJKE VERSCHUIVINGEN IN TONEELWERELD Proberen blijft begeren! RIJKSSUBSIDIE AFHANKELIJK VAN SAMENWERKING DER TWEE STEDEN B. M. R. S. TWEE ZIEKE A.T.G.-LEDEN Arrestatie aan de grens bij Venlo Rossolimo-Euwe-O'Kelly op de tweede plaats in Beverwijk ...die helpen direct! J door PETER BARON DERKSEN BESTOLEN OM DE KORTE-BAAN-TITEL VAN DRENTE (vrouwen) ENGELS CUP-VOETBAL AUSTRALISCHE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN NEDERLANDSE SKI ERS IN BERNER-OBERLAND 's-GRAVENHAGE, Dinsdag vertrouwen van de P.v.d.A. in het kabinet 13 Januari 1953. Geheel het fundamentele verschil tussen K.V.P. en de P.v.d.A. kwam b(j de alge mene beschouwingen, in de Eerste Kamer heden gehouden, wel het sterkst tot uiting in de redevoeringen van de heren Krop man (K.V.P.) en In 't Veld (P.v.d.A.). Lag in de redevoering van de heer Kropman het zwaartepunt op het herstel van de sociale orde volgens de wet van het Evangelie en op de christianisering van het maatschappelijk leven, de kern van het betoog van de heer In 't Veld was ge heel materieel. Daar ging het over de werkgelegenheidspolitiek, de industria lisatie-politiek, de exportbevordering, de arbeidsproductiviteit en wat dies meer z(j. Dat wil niet zeggen, dat de heer In 't Veld een volkomen materialist zou zijn. Dat is hij niet, maar hij aanvaardt de teruggang van het christendom zonder zich in de oorzaken daarvan te verdiepen. En hij gelooft in zuiver materiële methoden tot redding van Europa. De heer In 't Veld is een humanist en deze kwam dan ook stevig om de hoek kijken. Het is langzamerhand genoeg be kend, dat de humanisten politiek hun humanisme verdedigen met het argument, dat de buitenkerkelijken niet mogen weg zakken in het nihilisme, maar zij vergeten, dat, als hun zelfgenoegzaamheid het christendom niet nodig meent te hebben, zij juist hun volgelingen tot het materia lisme en nihilisme brengen, terwijl het christendom zich tegen het materialisme verzet, dat de oorzaak is van de neergang der maatschappij. Voor de heer Kropman zijn christendom en humanisme water en vuur, omdat het hu manisme anti christelijk en ongodsdienstig is. Nu is de heer In 't Veld een wijsgerig denker, maar men kan hem toch moeilijk volgen, als hij beweert, dat 't geloof in de Godheid van Christus het was de heer Kropman, die hem door een interruptie tot deze uitspraak verleidde niets ter zake doet, indien men samen maar vecht voor het behoud van de essentiële waarden van het christendom. Een contradictio in ter minis noemt men dat. Als de heer In 't Veld poneert, dat het humanisme geen vijand is van het christendom, dan vergeet hij, dat de dui vel zijn eigen vermomming kiest om het christendom te bestrijden en de gevaar lijkste van deze vermommingen is het humanisme zelf, omdat de humanisten niet kunnen beseffen, dat zij hiertoe wor den gebruikt. Dit debat was bij deze algemene be schouwingen wel het meest principiële van de dag. Het was ontstaan door het antwoord, dat de heer Kropman gaf op de bewering, dat de K.V.P. geen duidelijk politiek standpunt zou hebben ingenomen bij de verkiezingen en daarom een neder laag zou hebben geleden. Toen kwam de heer Kropman met de wel zeer principiële uitspraak over de waarde en de betekenis van het geestelijk fundament en de zede lijke grondslagen van het christendom ter oplossing van de noden en de problemen des tijds en voor de hervorming der maat schappij. Dat was het politieke standpunt der K.V.P. Het gaat, aldus stelde de heer Kropman en terecht, om de christianise ring van het maatschappelijk leven en als het gaat om de hoogste geestelijke goede ren, heeft de P.v.d.A. alleen maar zwij gend toe te zien. Deze zaak kwam trouwens ook om de hoek kijken, toen de heer Kropman het Mr. G. KROPMAN ter sprake bracht. Hjj maakte toen nl. één reserve, waarvoor hij het aaitwoord van minister Staf op de vragen van pater Stokman betreffende de humanistische geestelijke zorg in het leger zou moeten afwachten. Hier ligt, als men de zaak goed beluistert, in de komende tijd de mogelijk heid van een casus belli. Dit is een zeer principiële zaak. Men begint het gevaar van het humanisme voor het christendom steeds meer te onderkennen en wenst nu het opdringende, a-godsdienstige huma nisme een halt toe te roepen. Dit humanisme spreekt heel sterk in de Pv.d.A. De behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer heeft dit reeds te zien gegeven en de opvattin gen spitsen zich de laatste tijd steeds meer toe. Dat het vertrouwen van de P.v.d.A. in dit kabinet lang geen honderd procent is, is in de Tweede Kamer reeds gebleken. Prof. Anema (A.R.) herinnerde te dien aanzien nog eens aan de verklaringen van de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, die ongerust was wegens het ontbreken van een duidelijke verkla ring, welk stempel deze regering eigen lijk had en hij bedoelde toen het ont breken van een socialistisch stempel. Als men aan die kant zegt, betoogde prof. Anema: „We zullen er maar het beste van hopen", dan klinkt daarin niets door van het socialistisch enthou siasme. Men zou bijna gaan geloven, dat de overwinnaars bij de verkiezingen zich verliezers zijn gaan voelen. De con clusie nl. van de P.v.d.A. uit de ver kiezingsuitslag, dat de confessionele partijen geen rol meer spelen, welke conclusie door de heer In 't Veld weer met andere woorden werd bevestigd, werd niet alleen door de heer Kropman zeer fundamenteel bestreden, maar ook door de heer Kolff (C.H.). Deze consta teerde, dat P.v.d.A. èn V.V.D. elkaar vinden als het er maar om gaat het bestaansrecht der confessionele partijen aan te vechten. Met de wijze van kabinetsformatie, zo als die na de verkiezingen te zien werd gegeven, bleek de Kamer het volkomen oneens. Van all'e kanten wees men op het gevaar van een te sterke binding van de formateurs met de Tweede Kamer. Dit gevaar bestaat inderdaad. En de heer Kropman formuleerde het aldus, dat dit alleen maar kon leiden tot een ver zwakking en van het kabinet en van de volksvertegenwoordiging. Deze hebben eder een eigen zelfstandige verantwoorde lijkheid. Dit „novum" om met de frac ties vooraf de richtlijnen te bespreken had een verzwakking van de regeerkracht ten gevolge. Wij zien hier nog meer gevaar van de aantasting van de onafhankelijkheid der volksvertegenwoordiging, waarop intussen ook werd gewezen. In deze geest spraken ook de heren Anema en Kolff. Ondanks het feit, dat prof. Molenaar die mensen uit de middengroepen be klaagde, die verleid door de verkiezings propaganda van de P. v. d. A., hun stem op die partij hadden uitgebracht, nam de heer In 't Veld het toch voor de midden groepen op. Men zou zeg gen, dat dit niet geheel strookt met de reactie van de P.v.d.A. op het betrok- ten rapport van de K.V.P. Vermelding ver dient ook, dat, wie goed luis terde naar Je heer Kropman sen toon van onbehagen ko:i horen aangaan Mr In t Veld de de vorming van het z.i. zo noodzakelijke departement van Maatschappelijk Werk. Hij zei n.l. dat dit departement zijn taak in heel haar omvang moet kunnen vervullen; dat ande re departementen, hoe ongaarne ook, daartoe taken zullen moeten overdragen endat de minister-president dienaan gaande bestaande twijfels zou moeten wegnemen. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat de taken speciaal tussen het depar tement van Sociale Zaken en dat van Maatschappelijk Werk reeds zijn verdeeld en dat deze verdeling niet zo gunstig voor het nieuwe departement schijnt te zijn uitgevallen. Dit zal straks als de begro ting van het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk zal worden inge diend, nog duidelijker worden. Tot zo lang zal men wel moeten wachten, on danks de vraag van de heer Kropman. Tenslotte de kwestie Suriname, waar over van alle zijden opheldering werd ge vraagd. Met name achtte men het in deze kwestie onbegrijpelijk, dat het verzet in de ministerraad eerst is gekomen een maand na de terugkeer van minister Kern kamp. Men vroeg zich af, of dit verzet niet was gekomen door invloeden van buiten (In 't Veld) of dat het kabinet zó was geschrokken van wat er gebeurd was (n.l. het toekennen van het secessierecht), dat men maar heeft afgewacht, wat er gebeuren zou (Molenaar). Prof. Molenaar meende ook, dat men er niet mee van af was door de verklaring en toelichting van minister Kernkamp van de bekende vijf punten te scheiden. Deze situatie, welke de heer Kropman aan de onervarenheid van de minister weet had niet mogen ontstaan. Men vroeg dus allerwegen toelichting en ook tevens een bevredigende oplossing in het be lang van Nederland en Suriname beide. Dat het secessierecht zelf volgens prof. Molenaar niet zou kunnen worden gege ven zonder grondwetsherziening, doet er achteraf niet zo veel meer toe. De op lossing van deze kwestie zal nu wel elders liggen. Maar eerst zal prof. Gerretson hierover morgen nog uitgebreid praten en dan zal minister Drees op deze en andere vragen moeten antwoorden. F. S. (Voor het verslag van de zitting zie pag. 4) Door een subsidie van de Nederlandse organisatie voor het zuiver wetenschap pelijk onderzoek is het mogelijk geworden dr W. Baade, verbonden aan de sterre- wachten van Mount Wilson en Palomar naar Nederland te laten komen. Dr Baade wordt als een der grootste sterrekundi- gen van deze tijd beschouwd. Hij zal enige maanden te Leiden werkzaam zijn, waar hij ongeveer half Maart zal arri veren. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd tijdens stormweer ten Zuiden van de Azoren de gezagvoerder van het s.s. „Hermes" van de K.N.S.M. gewaar schuwd, dat de 24-jarige timmerman W. van der Struys uit Den Helder vermist werd. Nadat het gehele schip was door zocht, moest aangenomen worden, dat de man mêt een stortzee overboord werd geslagen. Aan alle schepen in de buurt werd een spoedradiobericht gegeven om uit te zien naar de vermiste timmerman. De „Hermes" is op thuisreis uit de West. De maand Januari is ditmaal belangrijk voor onze toneelwereld. In de eerstkomen de dagen zullen n.l. de beslissingen vallen over de samenstelling der gezelschappen die tot de Toneelcoördinatie behoren, hetgeen zoals men weet inhoudt dat zij voor subsidie in aanmerking komen. Naar geruchten wilden doen geloven zouden ditmaal grote verschuivingen en aanzien lijke wijzigingen in de samenstelling der gezelschappen te verwachten zijn. Het blijkt dat een en andere nog al meevalt. Het belangrijkste nieuws is oud nieuws: reeds lang was bekend dat het A. T. G. op het eind van dit seizoen zou ophouden te bestaan. Daarmee valt dus een van de grote gesubsidieerde groepen uit en de vraag is nu wat daarvoor in de plaats zal komen. Hoewel absolute zekerheid nog niet te geven is, kunnen wij veronderstellen dat de Ned. Comedie de vaste bespeling van de Stadsschouwburg zal overnemen. Wat de spelrs van het A. T. G. betreft, is er nog weinig bekend. Er is sprake van een nieuw gezelschap in Arnhem, dat naar aanvankelijk werd gemeld onder leiding zou komen van Albert van Dalsum. Hier over hoort men thans minder; de gedach ten gaan nu meer naar regie door Kees van Iersel of Robert de Vries met welke acteurs men thans in Arnhem aan het onderhandelen is. Ongetwijfeld zullen en kele leden van het A. T. G. naar de Oos telijke groep overgaan. Anderen zullen vermoedelijk het Ned. Volkstoneel gaan versterken. Aug. Defresne zal, naar verluidt, als artistieke leider aan het Volkstoneel wor den verbonden, en J. Dufourny, die tot dusver de functie van administrateur bij het A. T. G. vervulde, als zakelijk leider. Verdere namen van A. T. G.-ers die naar het Volkstoneel zouden overgaan zijn Hans Tiemeier, die ook als regisseur zou optreden en Marie Hamel. Het Volkstoneel, dat wellicht onder een nieuwe naam zal optreden, hoopt zich het komend seizoen niet tot voorstellingen in de Doelenzaal te beperken, maar ook in de Stadsschouwburg en in het Centraal Theater op te treden. Over het lot van Comedia is nog niets bekend. Geruchten als zou Comedia de opengevallen plaats in de Coördinatie, ontstaaan door het wegvallen van het A. T. G., gaan innemen, lijken onwaar schijnlijk. Mogelijk gaat de Toneelcoördi natie ditmaal met drie in plaats van vier grote gezelschappen in zee. HET IS WERKELIJK geen wonder, dat Van Zuid-Frankrijk uit startte hij in zijn de mensen tegenwoordig op reizen opgeblazen gummiboot, die hij de „Hér' - naar de maan en andere planeten tiQue" had gedoopt en van een zeil en de I zinnen. Franse vlag had voorzien. Het was een Immers, met de romantiek op onze aar- boot, zoals in nood verkerende schepen de is het zowat gedaan. Alleen de diepzee uitzetten. wacht nog op enkele verkenningstochten. .OP de Canarische eilanden kreeg hij ru- Maar dan hebben we het gehad. Z1? me* een Engelsman. Deze had hern De wetenschap is intussen bezig, ons willen vergezellen. Aan de Rivièra had zelfs de zoete herinnering aan een eens een Nederlander reeds van het experiment gretig gezwolgen romantiek te ontnemen. Helaas. Er was toch al zo weinig over. De Dr Alain Bombard ging alleen. Hij nam Indianen bezitten tegenwoordig petro- levensmiddelen en water mee, doch in leumbronnen en zijn „Spitzbürger" ge- verzegelde vaten. Zijn voornemen was, er worden. En wat de cowboys betreft, nu, uiet aan te komen. Hij zou leven van het die bestaan nog alleen in de radio, waar- tn de zee voorkomende planten,, waarmee in ze met hun paardenhoofdstel 'n moei- de vissen zich voeden en van hetgeen zaam bestaan voorsiepen. de zee hem nog meer zou opleveren. En wat de romantiek van de zee betreft: Nu, dat plankton bleek rijkelijk voor- schipbreuken, zwerftochten op vlotten etc. banden. Het smaakte soms naar caviaar, zopas heeft een Franse dokter onomstote- dan weer naar kreeft, maar ook menig- lijk bewezen, dat al die helden uit soms maal was het zelfs voor een half uitgehon- klassiek geworden verhalen, die van dorst serd man als Dr Bombard nauwelijks te versmachtten of elkander van honger op- eten. Hij at het echter, aten, na zoveel dagen op zee te hebben Van de Canarische eilanden zeilde hij rondgezwalkt, eigenlijk onnozele stumpers in en zestig dagen naar Barbados in waren West-Indië. Hij had op ongeveer veertig Dr Alain Bombard is dezer dagen in dagen gerekend. Desondanks viel het hem Frankrijk teruggekeerd, na een formida- toch niet tegen. beier stout stukje te hebben geleverd dan Water kreeg hij af en toe uit de lucht en Heyerdahl met zijn Kon Tiki, of Alain wanneer hij helemaal zonder was, perste Gerbault met zijn schoener in zijn reis bij een vis uit en dronk het aldus gepro- helemaal alleen om de wereld. duceerde vocht. Met een harpoen maakte Hij had Kerstmis in Amerika gevierd, hij jacht op eetbare vissen. Des nachts na een reis in een gummiboot over de vielen vliegende vissen in zijn gummiboot. Atlantische Oceaan. Met deze reis had hij Zwaardvissen waren zijn grootste vijan- zich ten doel gesteld te bewijzen, dat een den. Ze probeerden met hun scherpe mens op de zee, dank zij de zee, kan leven zwaardbekken grote gaten in het gummi en als schipbreukeling niet jammerlijk te boren en menigmaal moest de vrijwil- van honger en dorst behoeft om te komen, lige schipbreukeling een flink gat dicht- plakken. Golven deden zijn boot herhaal delijk bijna omslaan. Doch hij haalde het. Met verzegelde vaten. Ter hoogte van Barbados ontmoette hij een Nederlands schip, waarvan hij brood en worst kreeg. Hij kwam er niet aan. Dr Alain Bombard is erg blij, dat zijn experiment glansrijk gelukt is. Maar hij eet nooit meer vis Advertentie Het bestuur van het Holland-Festival heeft zich tot B. en W. van 's-Gravenhage gewend met het verzoek om voor het in 1953 te houden Holland Festival, evenals in vorige jaren, in aanmerking te mogen komen voor een subsidie van de gemeen te 's-Gravenhage en wel tot een bedrag van f 80.000. Het bestuur heeft eenzelfde verzoek gericht tot het Rijk en tot de gemeente Amsterdam. Verwacht mag n.l. worden dat B. en W. van Amsterdam op het tot hen gerichte verzoek gunstig zul len beslissen, zodat bij aanvaarding van dit voorstel door de gemeenteraad, de toestand van vóór 1952 weer hersteld zou zijn. Gezien de gunstige ervaringen met het in Den Haag en Scheveningen geconcen treerde Holland Festival 1952, zouden B. en W. van 's-Gravenhage niet geaarzeld hebben, indien deze situatie ware ge continueerd, de raad voor te stellen, daaraan zijn medewerking te verlenen, ook indien daartoe een hogere subsidië- DONDERDAG 15 JANUARI HILVERSUM I (402 m.) 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huisvr. 9.30 Waiterst. 9.35 Gram 10.35 „Ik weet ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. muz. 12.00 Orgel en plano. 12.25 „In 't spion netje". 12.33 L. muz. 12.50 „Uit het bedrijfs leven" 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Hoorsp. 14.35 Piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf" 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mil. vraagespr. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.25 L muz 18.55 Report, of gram 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazz Sociëteit. 19.40 Jan Brusse. 20.00 Nws. 20.05 Studentenork. en sol. 22.05 Voordracht. 22.20 Gevar. prog. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.30- 24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) 7.00 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Voor dc huisvr. 9.40 Gram. 10.00 Gewij de muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luis tert'. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.35 Piano 14.00 Metropode-ork. en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. 15.50 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 16.55 Gram. 17.00 Hoorsp. 17.30 Gram. 17.45 Voordracht. 18.00 Gram 18.35 „Op de stelling 18.45 Ork. van het Leger des Hedls. 19.00 Nws 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant 20.20 Gevar. progr. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Piano. 22.45 Avondover- denking. 23 00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 M. 33.00 Voor de boeren; 13.25 Voor de arbei ders; 13.55 Weerber.; 14.00 Nws.; 14.10 Mede delingen; 14.20 Filmprogr,15.00 Voor de scholen: 16.10 Gram. 16.30 Hoorsp.; 18.00 Voor de kinderen: 10.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Sport; 19.20 Voor de boeren: 19.35 Gevar. muz.; 20.00 Hoorsp.; 20.30 Koorzang; 21.15 Caus.; 21.30 Gevar. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Kiankb. 23.00 Gevar. progr.; 23.20 Weten- schapp. overz.; 23.45 Gram.; 24.00—0.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's dagboek; 12.15 Gevar muz; 13.00 Dansmuz.; 13.45 Orkestconc.14.45 Voor de kleuters; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gevar. muz.; 16.30 Pianosp.; 16.45 Amusementsmuz.; 17.15 Mrs Dale's dagiboek; 17.30 Caus.; 17.45 Mil. ork.; 18.15 Variété Ork.; 18.46 Verzoek- progr.; 19.16 Voor de jeugd; 19.46 Hoorsp.; 20.00 Nws. en radiojourn.; 20.25 Sport; 20.30 Gevar. progr.; 21.00 „To Feedom"; 22.00 Gram.; 22.15 Amusementsmuz..: 23.00 Nws.; 23.15 Actual.; 23.20 Dansmuz.; 0.05 Voordr.; 0.20 Orgelspel; Oa.561.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Omroepork.; 13.00 Nws.; 13.26 Pianosp.; 15.50 Dansmuz.; 17.00 Nws.; 17.46 Gram.; 19.00 Nws.; 1930 Gram.; 20.15 HooTsp.: 21.15 Lichte muz.; 21.45 Nws.; 22.10 strijkkwartet; 23.00 zang en piano; 23.15 Symphonie-ork.; 21.00 Nws.; 0.30 Amusementsmuz. Frankrijk. Nationaal Progr. 347 M. 12.30 Operamuz.; 13.00 Nws.; 13-20 Opera- muz.14.00 Nws.; 14.05 Pianorecital; 14.26 Hoorsp.; 17.10 Orgelconc.; 17.50 Gram.; 18.30 Amerik. uitz.; 19.01 Balletmuz.; 20.00 Nat. ork.; 20.42 Idem; 22.30 Gram.; 23.00 Idem; 23.45—24.00 Nws. België. 334 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.56 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.00 Zang en piano; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les. 14.45 Gram.; 15.00 Orkestconc.; 15.55 Gram.; 16.00. 1625 en 1630 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Hoornkwartet; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Politieke caus.; 19.50 Gram.; 20.00 Klankbeeld; 20.20 Verzoek- progr.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoek- progr. voor de vrouw; 22.00 Nws.; 22.15 Gram; 22.55-J23.00 NWS. 484 M. 12.06 Omroepork.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.00 Gram.; 15.00 Groot Symphonie-ork. en soliste; 15.45 Gram.; 16.00 Lichte muz.; plm. 16.25 Gram.; 16.35 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Verzoekprogr.; 18.30, 19.00 en 19.40 Gram.; 19.46 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 2240 Lichte muz.; 22.50 Nws. Radio-programma B. M. R. S. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp Hoek van Holland Golflengte 31 Meter. WOENSDAG, 14 JANUARI. 26.00 uur: By invitation Bruce Monroe. 2230 uur: Alfredo Antonini. 22.45 uur: The Jack Smith Show. 23.00 uur: Jo Stafford zingt. 23.115 uur: Muziek voor ledereen. 24.00 uur: Sluiting. ring zou worden vereist, zo delen zij de raad mede. Ook vóór het Rijk zou er aan leiding zijn geweest aan een dergelijke, in Den Haag geconcentreerde nationale manifestatie steun te verlenen. Nu echter het gemeentebestuur van Amsterdam zich wederom bereid heeft verklaard, aan de subsidiëring van het Holland Festival 1953 mede te werken, kunnen B. en W. van Den Haag er be grip voor hebbeiv dat de beslissing van de regering thans anders is uitgevallen, en de medewerking van het Rijk afhan kelijk is ..ld van de samenwerking van de gemeenten Amsterdam en Den Haag in dezen. De medewerking is wederom verkregen van de Ned. Opera, het Concertgebouw orkest, het Residentie-orkest, de Ned. Bachvereniging, de Maastreechter Staar, e.d., terwijl omtrent ballet- en toneelop voeringen de onderhandelingen nog gaan de zijn. De heer Louis Saalborn van het Amster dams Toneel Gezelschap, die sedert de Kerstdagen ziek is, en' oorspronkelijk Maandag zijn werk zou kunnen hervatten, moet op advies van zijn dokter nog zeker 14 dagen volkomen rust houden. De heer Albert van Dalsum, verbonden aan hetzelfde gezelschap, heeft Zaterdag j.l. een zware keelaandoening opgelopen. Op medisch advies mag hij tien dagen niet spelen. Hij moet eveneens rust houden. Een douanebeambte ontdekte Maandag avond aan de grens nabij Kaldenkirchen twee personen, die zijn argwaan opwek ten. Hij sommeerde hen halt te houden en loste een waarschuwingsschot, toen de mannen aan zijn bevel geen gevolg gaven. Een hunner bleef daarna staan, doch de andere ontkwam. Daar de aangehoudene geen aanneme lijke verklaring kon geven van zijn aan wezigheid in het grensgebied, is hij nader aan de tand gevoeld. Gisteren heeft hij, in afwijking van wat hij bij zijn aanhou ding vertelde, gezegd Nederlander te zijn. Hij spreekt Duits met een Nederlands accent. Ofschoon het niet mogelijk was nadere verklaringen van de plaatselijke politie te verkrijgen staat toch reeds vast, dat de aangehoudene niet tot het Bredase complot behoort. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, Dinsdag. Op de dag van de vermoedelijke aankomst van de boot te Genua kwamen de renners Henk Faanhof en Gerrit Voorting in Roosendaal al thuis. Dus twee dagen eerder dan hun terugkomst vanuit Argentinië verwacht werd. De renners hadden echter vanuit Bazel telegrammen naar huis gestuurd, zodat behalve de familie leden ook vertegenwoordigers van de Roosendaalse supportersclub op het grens station hun opwachting maakten. Op de thuisreis bleek Faanhof al zo bekomen te zjjn van zijn opgelopen verwondingen in de bovengenoemde ronde dat bij btj het passeren van de evenaar al onder grote hilariteit was gekroond tot „koning Nep- tunus". De begroeting op het station was allerhartelijkst en de supportersclub stelde meteen Maandag een gezellig avondje in het vooruitzicht waarop dan nog een balavond zal volgen. In café Sjef van der Vijver, oud wereldkampioen amateurs sprint, vertelden de- renners honderd uit over hun ervaringen in Zuid Amerika. Volgens Voorting kan de Ronde van Argentinië, alias de eerste „Vuelta Ciclista al Centro de la Nueva Argentinia", ook in verhouding nog geen vergelijking door staan met de Tour de France Ten eerste moet men te snel acclimatiseren, aldus Voorting en bovendien vervalt men er ook wat het wegdek betreft van het ene uiter ste in het andere, naast goede autowegen komt men ineens op mulle zandwegen, om te lachen gewoon Het is ook op deze „binnenwegen", dat Voorting de Italiaan Conté met Neder landse hardhandigheid duidelijk maakte, wat hij in het Spaans te zeggen had Zo'n opfrissertje hoorde er echter bij daar in Zuid-Amerika, waar de Argentijnen in tussen goede wegrenners bleken, maar volgens de smaak van Voorting en Faan hof met te weinig technische ervaring Doorzetters waren het échter wel, vooral met wind op kop. Over de Duitse ploeg maten was men minder te spreken; meer baan- dan wegrenners. Men was er echter van overtuigd, dat met een volledige Nederlandse ploeg er in Argentinië wel te marchanderen viel, maar men moest nu eerst oog afwachten of het contractgeld wel vlot binnen zou komen. Nu moest er speciaal een Italiaan achter blijven om „een en ander" op temperamentvolle wijze te regelen.... Hij stond aan de kade te nuilen, toen de Italiaanse „Julius Caesar" met tien ren ners huiswaarts koersten via Genua. De andere Europese renners waren al eerder per vliegtuig vertrokken. D belangstelling voor de eerste „Argen tijnse Tour" was opvallend minimaal: enige tientallen mensen aan de étappe- finishes en slechts enkele honderden aan de finish van deze door president Peron, hoogst dezelve, in elkaar gespijkerde „Vuelta Ciclista", waarvan het een raad sel is, hoe de contanten ervoor aanwezig zijn. Alle renners kregen echter een heuse foto van president Peron en de foto van zijn onlangs overleden „onsterfelijke" echtgenote prijkte op het officiële pro gramma, zodat men mag aannemen, dat de achtergebleven Italiaan, die ook van wan ten weet, niet met lege handen naar Genua komt. „En als die „boot dan aan is", dan zijn Voorting en Faanhof zeker enthousiast om het. daar in dat natuurschoonrijke land nog eens echt op zijn Nederlands dunnetjes over te doen, maar dan op zijn „Au grand complet" en daar is geen woord Frans bij! Faanhof, die twee étappes op zijn naam had gebracht, had van de strijd een lit teken over gehouden; een gespleten rechteroor, het gevolg van een val in een diepe kuil op de laatste dag. Voor Gerrit Voorting was de Ronde halverwege afgelopen. Hij kreeg toen zeven lekke banden in één étappe en na de zevende slaagde hij er niet meer in een nieuwe tube te krijgen. Over de prestaties van de winnaar, de Belg Van Steenbergen, waren de beide Roosendalers vol bewondering, vooral om dat de overwinning behaald werd onder geheel andere omstandigheden dan de Europese renners gewend zijn. Het lid van de Sovjet-Russische sport federatie, Konstantin Krupen, heeft be kend gemaakt, dat Rusland (ondanks de zege op Zweden Red.) niet zal zijn vertegenwoordigd op de Europese kam pioenschappen hardrijden op de schaats, welke op 31 Januari en 1 Februari door de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond te Hamar in Noorwegen worden georganiseerd. Hij voegde er aan toe, dat het wel waarschijnlijk is, dat een Russische ploeg zal deelnemen aan de Wereldkampioen schappen op 14 en 15 Februari te Hel sinki. De Russen zullen hun specialisten thuis laten, maar met een ploeg van sterke all-round-rijders komen. afgebroken partijen uit de zesde ronde voortgezet, slechts een hiervan werd uit gespeeld, namelijk die tussen Heidenfeld (Z.-Afr.) en Fuester (Hong.), welke dooi de Hongaar werd gewonnen. De overige partijen werden opnieuw afgebroken. De resultaten uit de achtste ronde wa ren Kramer (Ned.)Van Scheltinga (Ned.) VaHeidenfeld (Z.-Afr.)—Cortlever (Ned.) 01, Rossolimo (Fr.)O'Kelly de Galway (Belg) Toran (Spanje)— Fuester (Hong.) afgebr.; Bouwmeester (Ned.)dr. Euwe (Ned.) afgebr.; Donner (Ned.)—Trott (Gr.-Br.) 1—0. Ook werden nog enkele afgebroken par tijen gespeeld, waarvan de uitslagen wa ren 6e ronde Bouwmeester (Ned.)Donner (Ned.) 8e ronde Bouwmeester (Ned.)dr Euwe (Ned.) 01, Toran (Sp.)— Fuester (Hong.) V2. De stand na de 8e ronde Juidt 1. Donner (Ned.) 5 pnt.; 2/3/4 Rossolimo (Fr.), dr Euwe (Ned.) en O'Kelly de Gal way (Belg) ieder 4% pnt en 1 afgebroken partij; 5. Toran (Sp.) 4% pnt.; 6. Bouw- meester (Ned.) 3% pnt.; 7/8. Van Scheltin ga (Ned.) en Kramer (Ned.) ieder 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 9. Fuester (Hong.) 3 pnt.; 10. Cortlever (Ned.) 2V2 pnt. en 1 af gebroken partij; 11. Heidenfeld (Z.-Afr.) 1 pnt.; 12. Trott (Gr.-Br.) 0 pnt. Te Beverwijk werd het Internationaal Hoogoven Schaaktornooi voortgezet. In- plaats van de partijen van de zevende ronde, speelde men die van de achtste ronde, dit in verband met de werkzaam heden van dr Euwe. Tevens werden de Advertentie. Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol. maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar 37). Snel besloten ontdeed hij zich van zijn kamerjas, die hij om de twee divankus sens heen dichtknoopte, hvj fabriceerde er iets waarschijnlijks van en legde het op de divan, maar zodanig, dat iemand, die door de ogen van 't portret de biblio theek zou inkijken het niet anders dan onder een scherpe hoek zou kunnen zien. Om zich van het effect te overtuigen nam hij een stoel, met behulp waarvan hij op de schoorsteenmantel klom en het leek inderdaad of iemand op de divan lag met voorover gezonken gelaat, dat beschermd werd door een arm. Met een voldane glimlach zette hij de stoel op zijn plaats en ging de geheime kamer weer binnen. Daar trok hij de boekenplanken in hun oorspronkelijke positie. Twee uur later kwam John zeggen dat het avondmaal gereed was. Hij vond de gast van zijn meester op de divan uitgestrekt. En om de lippen van de slapende Fred die speelde een lichte, vrolijke glimlach. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De Squid kaatst de bal terug. De hertog van Framlingham, in avondcostuum en met een deukhoed in zijn hand, trad zijn werkkamer binnen en knipte het electrische licht aan. Aha. Elveden, zei hij vrolijk, weer bezig met zoveel heerlijke slaap ver loren te laten gaan? Hij sprak tegen de rug van een leu ningstoel, dicht bij de geheime bergplaats van zijn diamanten. Uit de diepte van de stoel kwam een gegrom en het hoofd van de inspecteur werd even zichtbaar. Er staat niets anders op, dan maar te wachten, zei Elveden, vroeg of laat zal hij toch wel toehappen. Och, ja, zuchtte de hertog. dat zeg je nu al vier maanden achtereen inspecteur. Elveden had wel zin om te vloeken, maar hij beheerste zich. Zijne genade kon soms zulke plagerige buien hebben. Zjjn gastheer ging naar het buffet, en kwam terug met een karaf en syphon, die hij op een tafeltje nabij de inspecteur plaatste. Maak het je gemakkelijk, nodigde hij uit, ik geloof, dat de whisky uit stekend is. Anders moet je dat Masters maar eens vragen. Hij liep nogeens weg en kwam terug met lucifers, sigaren en een glas. 't Is een keurig merk sigaren, zei hij. Ook daarvan zou Masters je meer kunnen vertellen. Hij rookt er iedere avond een. Maar vertel hem toch maar liever niet, dat ik dat allemaal weet. Hij zou er door overstuur geraken, mis schien. De ogen van de hertog glinsterden vrolijk. Op hetzelfde ogenblik verscheen het voorwerp van zijn opmerking in de deur. Is er voor mij nog werk aan de winkel vanavond mijnheer? vroeg Mas ters. Nee, ik ga uit dineren en zal laat terugkomen. Jij hebt Masters zeker ook niet nodig, is 't wel Elveden? Nee? Dat is 't dan, Masters. Je hoeft niet te wachten. De butler boog en vertrok. Ik zal u vanavond nog wel zien, inspecteur, zei de hertog, bij de deur, en als u 't soms nodig mocht vinden mij op te bellen, dan vindt u me wel bjj de „Nocturnes". Ik zal daar denkelijk wel ettelijke uren doorbrengen met Jimmy Graven en juffrouw Richmond. En Sir Marcus?, merkte Elveden zoetsappig op. Zijne genade trok zijn wenkbrauwen omhoog. Een natuurlijke discretie dwong mij, hem niet te noemen, antwoordde hij min of meer verontwaardigd, 't komt me voor, dat er iets gebeurd is, de laatste maal, dat jullie met elkaar gesproken hebben. Wel ja, merkte de inspecteur ietwat grimmig op. Ik zie met belangstelling er naar uit, zei de hertog met een glimlach, dat de vriendschappelijke verhoudingen tussen Sir Marcus en u bij de volgende ontmoe ting hersteld zullen worden. Die niet zover meer af is, antwoordde Elveden langzaam. En ik betwijfel of uw optimisme inzake een mogelijke overeen komst, tussen Sir Marcus en mij, wel ge rechtvaardigd is. Hij zonk weer terug in zijn stoel. Framlingham keerde zich om, zei: Goé den nacht en draaide het licht uit. Elveden glimlachte en bereidde zich weer op een lange nachtwake voor. Hij keek naar de lichtgevende wijzerplaat van zijn polshorloge en zag, dat het precies half negen was. Hij verschoof een voet zodanig, dat die precies de deur van de brandvrije ruimte raakte, haalde een revolver uit zijn zak, en legde die voor zich op zijn schoot. Toen wachtte hij. Hij nestelde zich overigens zo gemakke lijk mogelijk in zijn stoel en sloot zijn oêen. De inspecteur liet veel minder slaap ver loren gaan, dan de hertog in zijn onschuld wel dacht. Toen hij zijn ogen wederom opende was het niet ver van kwart vóór één. Het ver trek was in absolute duisternis gehuld en de stilte was bijna voelbaar. Hij keek vlug naar de safe en zag, of liever voelde, dat die nog gesloten was. Niet, dat hij nu juist door zijn dutje in de war gebracht zou zijn. Licht slaper als hij was, zou leder geluid dat een normaal mens niet wekt, hem onmiddellijk hebben gewaarschuwd. Hij verschoof zijn voet, waarin hij kramp begon te krijgen en ging in afwachtende houding, iets meer rechtop zitten. Blijkbaar beloofde deze nacht al even onvruchtbaar te worden als zijn drie voorgangers. Hij was er zeker van dat de hertog ook nog niet teruggekeerd was, anders zou hij wel direct wakker geworden zijn, wanneer de buitenste hal-deur geopend was ge worden. Dat hij dit zou gehoord hebben bleek reeds direct. Want tegelijkertijd, dat die gedachte hem door 't hoofd flitste, hoorde hij die deur werkelijk opengaan en met een klap weer dichtslaan. Geheel en al aandacht ging hij nu, in gespannen luisterend, rechtop zitten en liet zich toen weer met een glimlach terug vallen in zijn stoel. Uit de hal klonken de klanken van een liedje. Het liedje brak plotseling af en nu hoorde men het geluid van iemand, die struikelt. Verdraaide.hik.mat,, kwam een gemompel uit de hal, en toen zette de solist zijn deuntje weer voort. Elveden glimlachte. Naar zijn slechte vorderingen te oordelen, was zijne Genade Genade ongetwijfeld een beetje boven zijn theewater. Toen hoorde hij een hevig gescharrel tegen een stoel, die omviel en het liedje verstomde eveneens plotseling. In het donker tastte de inspecteur naar het tafeltje en schonk een glas in. In absolute stilte verliep de tijd en de inspecteur, zijn glas wederom neerzet tend, overwoog of hij de hertog, die aller waarschijnlijkst hulpeloos ergens op de grond lag, te hulp zou komen. Intens toeluisterend en niets horend ln de hal, stond Elveden juist op het punt, op te staan, om eens te gaan kijken, toen een lichte tocht en het onmiskenbaar kraakgeluid van een opengaande deur hem plotseling op zijn hoede en inge spannen in zijn stoel rechtop deden blij ven zitten. (Wordt vervolgd.) De Nederlandse wielrenner Jan Derksen die reeds enkele weken in Australië ver toeft voor het deelnemen aan een reeks wielerwedstrijden, is door een stel bru tale inbrekers van zijn pyama, scheergerei en, wat erger is, zijn paspoort beroofd. Derksen was al eens eerder, tijdens zijn reis, een koffer kwijtgeraakt. Hillie de Graaf (Valthermond) won Dins dag in Borger het provinciaal kampioen schap van Drente hardrijden op de korte baan voor vrouwen. Samen met'lke Nien- huis (Roden), Jantje Tienkamp (Donderen) en Arina Struik (Eesergroen) kwam zij in de finale. Van dit viertal maakte Hillie de Graaf over de laatste 3 ritten de snel ste tijd namelijk 45,1 sec.. Tweede werd Ike Nienhuis met 45,35 sec. gevolgd door Jantje Tienkamp met 46,35 sec. Arina Struik bezette de vierde plaats met een tijd van 46,8 sec. Het ijs verkeerde in pri ma toestand en een groot aantal bezoekers woonde de wedstrijd bij. De voor de 3e ronde van de Engelse bekercompetitie overgespeelde wedstrijd tussen Burnley en Portsmouth is door Burnley met 3-1 gewonnen. Van de drie Amerikanen, die zich in de kwart-finales van de Australische tennis-kampioenschappen te Melbourne hadden geplaatst, heeft er slechts een, de V.S.-kampioen Vlc Seixas, zich naar de halve finales weten te werken. De an deren werden uitgeschakeld. Seixas kwam tegen Brown en won in straights sets; 64, 6—4, 7—5, waarbij hij de zege overigens niet cadeau kreeg. In twee andere Australisch-Amerikaanse duels zegevierden echter de Aussies: Ro- sewall vrij gemakkelijk tegen Clark: 6—4, 64, 62, Rose slechts na lange en verbit terde strijd tegen Richardson: 810, 64, 16, 86, 75. En in de volledige Austra lische vierde kwart-finale won Ayre met 64, 11—9, I6, 8—6 van de jonge Wilder- spin. Zondag werd in de Internationale Lau- berhornrennen te Wengen in het Berner Oberland in de Zwitserse Alpen 't tweede onderdeel van de alpine-combinatie, de slalom gehouden. Het was prachtig zonnig weer en de beide pistes (de „Maennlichen^ met 53 poortjes en de „Jungfrau" met paartjes) die beide door de totaal 87 deel nemers moesten worden genomen, waren zeer fraai. Evenals de afdaling werd ook de slalom een overwinning voor de Oostenrijker Molterer, Zijn tijden bedroegen 69.6 en 52.1, totaal dus 121.7 sec. Het verdere klas sement luidt: 2. Obermueller (Dtsl.) 711 en 53, totaal 124.1; 3. Perres iZwits.) 71 en 53.8, totaal 124.8; 4. Linherr (Oost) 72 en 55.8, totaal 127.8; 5. Panisset (Fr.) 71.7 en 56.2, totaal 127.9. Van de drie Nederlandse deelnemers was Dick Pappenheim weer de beste. Hi.i plaatste zich 62e met tijden resp 91 'en 80 sec. Peter Pappenheim legde het eerste parcours in 105 seconden af, hetgeen bo ven het toegestane maximum was, zo do' hij niet voor de tweede slalom op "e Jungfrau-piste mocht starten. Gert Mos- ler, die ongeveer IOO seconden noteerde, miste op het tweede parcours een poor J en werd zodoende niet geklasseerd. r Molterer werd met 0 punten winn^3_ van de combinatie, Gevolgd door: 2- ja ren (Zwits,) 4.64 p„ 3. Strolz (°oS'lla'rd p.; 4. Senger (Oost) 8.10 p., 5. fa"s (Fr.) 9.29 p., 6. Linherr (Oost)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4