Industrialisatie zal worden bevorderd Minister Van der Kieft ontvouwt regeringsbeleid Klaar beeld van werkgelegen- heidspolitiek gevraagd Eerste zitting K.S.G.-parlement hoopvol beëindigd Goochelaar pleegde oplichters- practijken Moderne automobielfabriek in Amersfoort Duurt het ruimen van „Faustus*- wrak nog drie maanden? ZEVENTIG JAAR OPVOEDING lil I m H A L en K L M zorgen voor huisvesting Drs J. H. Vermeulen overleden Kamerlid Janssen wijst regering op bezorgdheid in den lande Eensgezindheid over begin van eenheidsniarkt j Vincent van Gogh- herdenking m Frater S. Rombouts jubileert Tournee door Amerika Auto's voor de helft Nederlands materiaal Aannemer zou dan tevreden zijn WOENSDAG 14 JANUARI 1953 PAGINA S Batig saldo? Rentegamma Materiële oorlogsschade LIJK VAN OORLOGS SLACHTOFFER GEVONDEN ZWOLSE PLANNEN VOOR IJSSELFRONT DOORKRUIST Tariefspolitiek en transport LENTE IN DE WINTER Tweede „Bloemlust"-tentoon stelling te Lisse TH. HEUKELS f HIJ KAN HET NIET NALATEN Enige Morris-assemblage in Benelux-landen DRAPER BLIJFT NOG AAN REGISTER CREDIET- INSTELLINGEN Voor de vierde maal Tivee sleuven De regering staat een beleid voor, waar bij een belangrijke plaats wordt inge r-.iimd aan een krachtige bevordering der industrialisatie, vooral te ver^ezenltfken door het tot stand brengen „f ,even ringen in het P-ticul.ere bedr^Meven. Aan de fiscaie aspecten v ht to(. v,ge vraagstuk komf gro Met de voorbere.d.ng vaoruUzjcht gesteldc wetsvoorstellen dlenaangaande is inmid dels verdere eoortganff gemaakt^ De positie van Nederland brengt mede, dat de Uitbreiding van de afzet voor een groot deel in het buitenland zal moeten worden gezocht. Intussen zal echter ook de steun van een voldoende afzet binnen de grenzen niet kunnen worden gemist, aldus de minister van Financiën in zijn M. van A. aan de Eerste Kamer. Teneinde de werkgelegenheid op korte termijn te bevorderen heeft de regering, zoals bekend, besloten enkele posten van de rijksbegroting voor 1953 te verhogen. Voor de beoordeling van de vraag, of meer aan belasting gevorderd is dan voor de financiering van de rijksuitgaven nodig was, is het naar 't oordeel van de minister voorbarig de conclusie, dat te grots be dragen gevorderd zijn, zonder meer te ver binden aan het feit, dat a_c^era* °P <|e lopende rekening voor 1951 een batig saldo van 1258 millioen aanwezig blijkt te zijn. In dat jaar hebben allerlei toevallige fac toren een rol gespeeld. In het vervolg van de memorie merkt de minister oo dat nu de achterstand in het defensieprogramma wordt ingelopen, dit betekent dat in de naaste toekomst ten laste van 's rijks kas grotere bedragen noeten WOrden betaald dan die welke in de begroting aan uitgaven worden ge raamd. Tussen het uitgavenbeleid en de binnen kort voor te stellen belastingplannen be slaat een nauwe samenhang. De vraag, in hoeverre de belastingvoorstellen ook be paalde consequenties moeten hebben voor de uitgavenzijde van de begroting maakt nog een onderwerp van beraad uit. De minister van Financiën heeft het voorne men te doen weten, wat hg ten deze mo gelijk en doeltreffend acht. In verband met gemaakte opmerkingen aangaande de kwestie van de bestedmg van het batig saldo op lopende rekening voor dekking van de bui engew II (de eigenlijke kapitaaldienst) gaat ide minister de .f^ndsU indtne'n der S tingsvooruitzichten smds^het^^ dat ntdew °de behandeling der ontwerp begroting 1953 in de Tweede Kamer daar- b, hb nota's van wijzigingen verhogingen ziin aangebracht, waardoor het batig saldo ad 131 millioen is teruggebracht tot 76 millioen. Daarenboven is het voor nemen aangekondigd de post voor werlc- gelegenheidspoltiek op het hoofdstuk on voorziene uitgaven met 50 millioen te verhogen en het tempo der uitkeringen wegens oorlogsschade in het belang der werkgelegenheid verder te versnellen, waarmede eveneens 50 millioen is ge moeid. Ook zijn sindsdien beleidswijzi gingen in de landbouwsector getroffen, waardoor het verwachte tekort op het landbouw-egalisatiefonds niet onaanzien lijk is gestegen De minister komt tot de conclusie, dat wanneer men nog enkele noodzakelijk gebleken verhogingen in aanmerking neemt, voor 1953 op lopende rekening niet een batig saldo wordt verwacht, maar 'n tekort, dat in de orde van groot te van 60 a millioen ligt. HierbfJ is hebben. Vervolgens merkt hij op, dat, in dien de waargenomen activiteit van de gemeenten tot het aantrekken van kapi taal. die zover ging, dat in vele gevallen meer geld werd aangetrokken dan nodig was, reeds plaats vond bij het bestaan der rentevoorschriften, men kan aanne men, dat deze activiteit nog groter zou zijn geweest, indien de gemeenten vrij waren, elkaar te overbieden op het stuk van de rente. dan nog afgezien van dc budgetaire ge volgen van de alsnog voor te stellen be lastingmaatregelen. Ten aanzien van de handhaving van de zogenaamde rentegamma merkt de minis ter op, dat de rentevoorschriften, zoals zij thans bestaan, de marktpositie van de lagere publiekrechtelijke lichamen ver sterken tegenover het monopoloide kapi taalsaanbod der institutionele beleggers. Indien bij 'n dergelijke marktsituatie waar in althans de machtsfactoren van weers zijden naar evenwicht ter markt tenderen, alleen aan de vraagzijde de bindingen komen te vervallen, zijn de voorwaarden geschapen voor een ontwikkeling die alle kenmerken draagt van een vraagconcur- rentie die bij aaneengesloten blijvend aan bod een prijsopdrijvend karakter kan Ter voldoening aan het verzoek, een algemeen overzicht te geven van de af lossing der bedragen voor materiële oor logsschade (zowel de bedragen, welke reeds zijn uitgekeerd als die, welke in de komende jaren nog zullen worden uit gekeerd) verstrekt de minister de volgen de staat van verplichtingen en betalingen naar de toestand op 31 October 1952 (in millioenen guldens): Gemeenten: Obligatie leningen 419,7 Onderhandse leningen 644,6 Totaal1064,3 Provincies: Obligatie leningen 9,4 Onderhandse leningen 28,2 Zoals bekend zal het s.s. „Rijndam" van de Holland Amerika Lijn tijdens de Kro ningsfeesten in Londen op 2 Juni a.s. dienst doen als hotelschip. Naar w\j thans vernemen zal ook het s.s. „Veendam" in geschakeld worden bg de oplossing van het huisvestingsprobleem voor hen die deze unieke festiviteiten willen meema ken. De „Veendam" zal op 1 Juni a.s. naar Londen varen en in de buurt van Grave- send voor anker gaan. Voor een goede verbinding met de stad zal door middel van een extra trein worden gezorgd. Het schip zal laat in de avond van 2 Juni weer vertrekken en in de ochtend van 3 Juni te Rotterdam terugkeren. Ook de KLM is van plan haar lucht reizigers, die op Z Juni in Londen willen zijn, te helpen onderdak te krijgen. Voor en na de Kroningsdag zal de KLM name lijk een serie extra-vluchten op Londen uitvoeren, die kosteloos zullen zijn voor die reizigers, die via de Atlantische lucht lijnen van de KLM naar Europa reizen. Voor deze passagiers heeft de KLM in de grootste hotels in Den Haag, Schevenin- gen. Noordwijk en Lisse 140 bedden voorlopig gereserveerd, zodat deze reizi gers zich niet bezorgd behoeven te maken over hun huisvesting. Zowel de Holland-Amerika-Lgn als de KLM zorgen tevens dat ook het Neder landse deviezenlaatje gespekt wordt tij dens de Britse kroningsfeesten. De drie Volendamse jongens, die Zaterdagmiddag op de Gouwzee door het ijs zakten en verdronken, t.w. Johan van Vlaanderen (10 j)., Cor Kwakman (11 j.) en Nico Zwarthoed (M j.) zijn gisteren onder grote belangstelling van de rouwende Volendamse bevolking, ten grave gedragen. De bedroefde familieleden bij het gemeenschap pelijke graf. Totaal 37,6 .v:v.:-h^,Góv.vv. In Schoondijke (Z. VI.) is. bij het op ruimen van de resten van een in de oor log verwoeste woning, het Hik van een oude vrouw gevondem Hoewel niets werd gevonden waaruit de identiteit van de vrouw kon worden vastgesteld, is bekend dat op 11 October 1944 de 79-jarige we duwe De V. tijdens een luchtaanval ter plaatse werd gedood De officier van Jus titie te Middelburg 'heeft een nader on derzoek gelast. Het stoffelijk overschot werd in de kel der onder het puin gevonden, toen men bezig was met het bouwrijp maken van het terrein waarop de verwoeste woning heeft gestaan In het Sint Ignatiuszieker.huis te Breda is gistermiddag op 31-jarige leeftijd over leden drs J. H. Vermeulen, directeur- econom van het R.K- sanatorium '~e Klokkenberg". Een kwaadaardige ziekte heeft in enkele dagen tijds een einde ge maakt aan dit verdienstelijke leven, dat geheel ten dienste van de lijdende mens heid was ingesteld. Immers de realise ring van het nieuwe sanatorium aan de Gelderse Weg te Breda is voor een niet onbelangrijk deel het werk geweest van drs Vermeulen. Dag en nacht als het ware heeft hij gearbeid om de plannen tot de bouw hiervan mee te helpen ver wezenlijken. Hij is meer dan eens door heel Brabant getrokken teneinde door middel van fancy-fairs, miniatuur-ker missen en dergelijke, gelden voor deze stichting bijeen te brengen. De stichting van het nieuwe sanatorium had hij zich tot tweede taak gesteld. En het is tra gisch te noemen, dat drs Vermeulen de rijpe vruoht van zijn arbeidzaam leven niet meer in volle glorie heeft mogen aanschouwen. Het personeel van het sanatorium „De Klokkenberg" verliest in de persoon van de heer Vermeulen, die uit Breda afkom, stig is, bovendien een groot en sociaal- voelend mens. Vrijdag a.s. zal 's morgens om 10 uur in de parochiekerk van het H. Sacrament aan de Zandberglaan de Uitvaartdienst worden gecelebreerd. Het katholieke lid van de Tweede Ka mer dê heer Janssen heeft aan de minis-, ter-president en de ministers van Finan ciën, van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrif telijk een reeks vragen gesteld over de werkverruimingspolitiek. Is het waar, zo vraagt hij, 'dat de regering heeft besloten tijdelijke een uitbreiding te geven aan de omvang van de openbare-werken-politiek en daarbij met name ook te trachten ge- Va vier dagen van ongeregeldheden in Karachi syu 27 personen gedood en ijSZ gewond. Kr wordt beweerd, dat deze relletjesdie ontstonden uit protesten van studenten tegen verhoogde college gelden, werden geïnspireerd door de communisten, om de regering te ver lammen. Dr studenten-organisatie ont kende dit. hen auto. behorend aan de minister van Binnenlandse Zaken, Gur- mani, geparkeerd in het oude gedeelte van Karachi, werd in brand gestoken. Het Parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft gisteren zijn eerste zitting te Straatsburg beëindigd. Het zal Mei a.s. weer bijeenkomen, tenzij een tussentijdse zitting noodzakelijk wordt geacht. De laatste vergadering van het Parlement werd door Monnet, de presi dent van de hoge autoriteit van de JC.S.G., gebruikt om olie te doen op de golven der Duitse vrees voor achterstelling van de belangen der Duitsers op de gemeenschappelijke markt. Voorts hebben vier leden van het gezags orgaan antwoord gegeven op het grote aantal veelal technische vragen, dat door de leden van bet Parlement in een debat van twee dagen was gestéld. Ter gelegenheid van de herdenking van de 100e geboortedag van de Nederlandse impressionistische schilder Vincent van Gogh, zal op 30 Maart a.s. in het Gemeen- 1e museum te 's Gravenhage een grote herdenkingstentoonstelling worden ge opend. Op die dag zal in een bijeenkomst bovendien het feit worden herdacht, dat van Gogh honderd .iaar geleden in Zun- dert (N. B.) werd geboren. De tentoonstel ling zal na Den Haag achtereenvolgens worden gehouden in het „Kroller-Müller museum" in het nationale park De hoge Veluwe" en in het Stedelijk Musucni te Amsterdam. De data voor deze exposities zullen t.z.t. worden vastgesteld. Zoals bekend is, zal gelijktijdig met de expositie in Den Haag, in Zundert een aantal schilderijen uit de vroegere periode van Van Gogh worden geëxposeerd. (Van onze correspondent) Overijssels hoofdstad koestert sinds lang grote plannen, die gemaakt zijn door Du- dok. Zij beogen de stichting van een IJs- selfront, met insteekhavens, industrieter reinen en woonkernen in het gebied van drie kilometer, dat Zwolle van de IJssel verwijderd ligt. Grote kunstwerken zou den hierbij noodzakelijk zijn. De rand heeft dit plan evenwel nog steeds niet goedgekeurd en het lijkt er nu op, dat het ook nooit zover zal komen. B. en W. heb ben namelijk bekend gemaakt, dat het geenszins uitgesloten moet worden geacht, dat door het rijk in de naaste toekomst, waarbij gedacht wordt aan een tijdslimiet van vijf jaren, een nieuw verbindings- kanaal IJssel-Zwartewater wordt gegra ven. De Duitser Etzel, vice-president van het orgaan, bevestigde daarbij nogmaals de vastbeslotenheid van de autoriteit, vast te houden aan de invoering van de een- heidsmarkt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari en voor staal op 10 April. Er was in de vergadering overigens alge mene instemming daarmee betuigd. De overgang zal volgens Etzel van de deelnemende landen offers vragen. „De gemeenschap is tot dusverre wel een goed huwelijk gebleken", zeide hij; „maar men moet inzien, dat het niet altijd bij de wit- j tebroodsweken zal kunnen blijven". Op vragen, gesteld door de Nederlandse af gevaardigde, de heer Nederhorst, ant woordde Etzel, dat het gezagsorgaan zou moeten trachten de conjunctuur in ex pansieve zin te beïnvloeden. Het was voor de gemeenschap zelfs een bestaanskwes- i tie, dat het daarin zou slagen. Het ge- i zagsorgaan zou dit doel trachten te berei- i ken met zo weinig mogelijk dirigisme en met zoveel mogelijk indirecte hulp. „Wij j denken niet aan een dirigisme, dat gericht zou zijn op het bestendigen van bestaande toestanden". De Belgische vice-president Copné ging nog verder in op het pleidooi van de heer Nederhorst voor een expan sionistische politiek ten gunste van het behoud van de werkgelegenheid. De Nederlander had de vraag gesteld, of het gezagsorgaan niet wat optimistisch was geweest in zijn voorspelling van een duurzame stijging van het staalge- bruik. „Inderdaad moet in dezen", aldus Coppé, „meer op zijn hoede zijn. Welis waar heeft de commissie van prof. Tin bergen een stijging van het gebruik in de eerste tien jaren voorzien, doch dit sluit conjunctuurschommelingen niet uit. De gemeenschap heeft niet de mid delen deze te voorkomen; wel echter zal zij de gevolgen zoveel mogelijk kunnen opvangen". Met grote aandacht is kennis genomen van de vraag van de Nederlandse afge vaardigde Vixseboxse, of kolen als ener giebron in de komende tien jaren wel de zelfde betekenis zullen behouden als tot dusverre. In het rapport was zijns inziens de samenhang tussen de kolenproductie en de andere energiebronnen niet vol doende in acht genomen. „Het is een open vraag of op de duur binnen de gemeen schap de kolensector niet tot een energie sector zal moeten worden uitgebreid, die het gehele terrein der energie-productie zou omvatten", aldus had de heer Vixse boxse opgemerkt. Wat de uitwerking van de eenheids- markt op de muntpolitiek der landen be treft, een thema, dat door de heer Neder horst en ook cjoor de Fransman De Men- thon was aangesneden, verklaarde Coppé, dat de regeringen op zich hebben geno men die maatregelen te nemen, welke voor de eenheidsmarkt nodig zijn. Daar onder moest volgens hem ook worden ver staan, dat voorrang zou worden gegeven aan de uitwisseling van kolen en staal. Vragen, die de tariefspolitiek en het transport betroffen, werden beantwoord door het Nederlandse lid van het ge zagsorgaan, de heer Spierenburg, die in het Frans sprak, terwijl zijn Belgische collega de helft van zijn rede in het Nederlands had gesproken. Spreker be lichtte de betekenis van de overeen komst, die door het gezagsorgaan met de G.A.T.T. is getroffen. Op het gebied van de invoertarieven blijven de staten souverein en het gezagsorgaan kan in dezen slechts adviezen uitbrengen. De heer Spierenburg was evenwel van mening, dat de harmonisering der invoer rechten vanzelf zal gaan, daar anders de landen met de laagste tarieven alle in voer naar zich toe zouden trekken. Hij zeide, dat de ergste discriminaties op het gebied van het verkeer verdwenen zullen zijn op het ogenblik, dat de eenheids- markt geopend wordt. De harmonisering der verkeerstarieven zal over een periode van twee jaren moeten worden uitgestre ken Tenslotte Werden de vragen over de sociale werkzaamheden van het gezags orgaan beantwoord door .de Belg Finet, die in de K.S.Q. een middel ziet om het algemene levenspeil te verhogen en om werkloosheid te voorkomen. Maandagmiddag zal te Lisse de tweede „Bloemlust"-wintertentoonstelling van ge broeide boibloernen worden geopend. Deze expositie, die speciaal bedoeld is om te tonen, wat de bloembollenkwekers pres teren, is een vaktentoonstelling. Tot en met Zaterdag 24 Januari zullen de resul taten ook voor het publiek te bezichtigen zijn. Aan deze expositie, die gehouden wordt in de hallen van het H. B. G„ zal een wedstrijd in het bloemenschikken voor leerlingen van avondcursussen verbonden zijn. Verder wordt in een aparte hal een mechanlsatietentoonstelling voor het ge hele bloembollenvak ingericht. Te Rotterdam is gisteren in de ouder dom van 72 jaar overleden het oud-lid dei- Tweede Kamer en van Ged. Staten van Zuid-Holland de heer Th. Heukels. De heer Heukels, die in 1880 te Lollum (Won seradeel) was geboren, is o.a. hoofd ge weest van de Prin3 Mauritsschooi te Rijs wijk en chef-boekhouder bij de scheeps werven A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJssel. Tijdens deze laatste functie was hij van 1919 tot 1925 lid van de Rotter damse gemeenteraad voor de A. R. partij en in 1928 en 1929 lid van de Tweede Ka mer. Voorts was hij lid van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland en van 19251946 lid van Ged. Staten. Daarbij was hij tot voor kort curator van de Ned. Economi sche Hogeschool te Rotterdam, commis saris van de Bank van Nederlandse Ge meenten, voorzitter van de Stichting Landverbetering Zuidholland en bestuurs lid van het Fonds voor Bijzondere Noden. De 70 levensjaren, die frater Rombouts morgen in Til'burg gaat herdenken, staan vrijwel geheel in het teken van de op voeding, zij het dan dat de eerste aan de opvoeding van de jubilaris zelf waren gewijd. Maar de Bergeijkse jongen heeft aan die beginperiode voldoende te dan ken gehad om later uit te groeien tot de emancipator van de katholieke onder wijspraktijk binnen onze grenspalen. Het katholieke onderwijs, dat met de Lager- Onderwjjswet van 1920 in zijn gelijkstel ling nieuwe mogelijkheden kreeg, vond in frater Rombouts de stuwer die met mgr Hoogveld, Vincent Verbeeten, pater Gervasius, dr Moller en pater Lamers S.J. vocht voor de opbloei van een eigen katholieke paedagogick, en zijn taak Vooral zag in het bemiddelen tussen de wetenschap en het praktische paedago- gische werk. Behalve wat hij als hoofd- „compilatie" verweet, hij streed eenvou digweg naar de emancipatie van het katholiek onderwijs en de katholieke paedagogiek zonder aanzien van welke persoon ook, zelfs niet van zijn eigen persoonlijkheid. En de vruchten van zijn werk zijn dan ook in grote hoeveelheden voorhanden. Het leesonderwijs, dat het in de twintiger jaren nog moest stellen met werkjes als „Ik lees al", groeide in Rombouts bloei tijd uit tot een prettige bezigheid binnen het raam van de globaal-methode. Nieuwe banen zocht de Tilburgse fra ter niet enkel voor een dergelijk onder deel, maar bereikte hij ook voor de pae dagogiek als een groter omvattend ge heel. Zijn „Históriese Pedagogiek" (Rom bouts Was ook een voorvechter van een vereenvoudigde spelling), later samen gevat tot het „Leerboek der Historiese Pedagogiek", heeft vooral via de kweek scholen en hoofdakte-cursussen een grote invloed op het katholieke onderwijs en zijn leerkrachten gehad- Figuren als Sint Augtistinus, Petrus Canisius, Don Bosco durende een beperkte periode de uitvoe ring van een aantal objecten van lagere publiekrechtelijke lichamen te stimuleren. En voorts of voor de bedoelde openbare werken een financiële tegemoetkoming van rijkswege zal worden verleend. Indien het inderdaad in het voornemen ligt een dergelijke financiële tegemoet koming aan lagere publiekrechtelijke organen te verlenen, welke zullen dan de voorwaarden zijn, die deze lagere publiek rechtelijke organen op zich zullen moeten nemen en hoe zullen deze tegemoet komingen gefinancierd worden, c.q. haar budgetaire verantwoording vinden? Is het de ministers bekend, zo vraagt hij verder, dat het feit, dat de regering sedert het optreden van het kabinet nog steeds geen afgerond beeld van haar werk- gelegenheidspolitiek openbaar heeft ge maakt, bij velen in den lande bezorgdheid heeft gewekt en dat deze bezorgdheid wordt vergroot naarmate publicaties, als in de eerste vraag bedoeld, de schijn wek ken als zou de regering in de praktijk van haar werkgelegenheidsbeleid de ontwik keling van toet normale bedrijfsleven niet primair achten? Zijn de ministers niet van oordeel, dat het nog steeds uitblijven van de aankon diging van fiscale en economische plan nen, resp maatregelen, welke de investe ringen in het normale bedrijfsleven kun nen bevorderen waarbij de heer Jans sen bij wijze van voorbeeld wijst op de voorzieningen ter zake van de extra ver vroegde afschrijvingen op bedrijfsmidde len een toestand van onzekerheid schept, welke ten nadele strekt van de realisatie der noodzakelijke investeringen en van schadelijke werking zal blijken te zijn op de omvang der werkgelegenheid? Kunnen de ministers mededelen, of het kabinetsberaad naar aanleiding van het interdepartementale advies, waarop de minister-president dr Dtees in zijn op 8 November 1.1. in de Tweede Kamer uit gesproken rede doelde en waarvan de verschijning toen binnen enkele dagen door hem werd verwadht, inmiddels zijn beslag heeft gekregen en tot beslissingen ter zake van het werkgelegenheidsbeleid in zijn geheel heeft geleid? Kunnen de ministers mededelen of en, zo ja, op welke wijze thans op korte ter mijn het werkgelegenheidsbeleid in zijn geheel door de regering zal worden ont vouwd en de uitvoering daarvan in de eerste plaats met betrekking tot de stimu lering van het normale bedrijfsleven be vorderd, opdat de werkloosheid alsnog binnen de engst mogelijke grenzen zal worden gehouden? redacteur van „Ons Eigen Blad" pubii- en vele anderen zijn door dit ceerde, getuigt ook de imposante reeks j Werk binnen het blikveld gekomen van zijn boeken en brochures op paeda- gogisch en didactisch terrein van dit stre ven. Het was hem blijkbaar onverschillig of een minder welwillende critiek hem De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr J. F. Iloeffclman, heeft gisteren bevestiging gevraagd van een vonnis van de rechtbank te Utrecht tegen de 56-jarige jn Semarang geboren f'I^sT1948 in Nederland woonachtige fW" die op 21 November 1952 w-gens oplichting is veroordeeld tot een aar gevangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering. Volgens de tenlastelegging heeft deze verdachte goochelaar van beroep van diverse personen geld gekregen, nadat hij hun had verteld, dat hij een tournee van een show door de Verenigde Staten aan het voorbereiden was. Deze personen zou- den aan de show mogen medewerken. Verdachte zou in contact zijn gekomen tUet een zekere „Levinson een Ameri- anse impresario, die hij echter nooit &°nlijk heeft gezien. Op de trraaj[van er raadsleden, wat dan wel het adres n deze „Levinson" is, antwoorde de goochelaar, dat de Amerikaan een reizend impresario is, die geen vast adres heeft. Toen 't S. met enkele personen die door hem voor de show waren geëngageerd, in Duitsland werd gearresteerd en voor het „Landesgericht" werd gebracht verdacht van oplichting, ('t S. werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf) kregen zijn toekomstige medewerkers argwaan. Hij had aan een zekere B. verteld, dat diens vader en enkele anderen al per vliegtuig naar Berlijn waren gereisd om daar voor bereidingen voor de Amerikaanse tournee tc treffen. Van de gevangenis uit heeft deze B. aan een kennis ln Nederland ge schreven. Uit het antwoord bleek, dat zijn vader, noch een der overigen de reis naar Berlijn hadden gemaakt. In zijn requisitoir zei de procureur-ge neraal: „Deze man is een gevaar voor de maatschappij; hij kan niet nalaten derge lijke dingen te doen. Het is zijn tweede ik geworden". Het hof zal op 27 Januari a.s. arrest wijzen. Montage-afdeling in Molenaars Automobielfabriek te Amersfoort. (Van onze Utrechtse redacteur) Uit een eenvoudige garage, die onge veer vijftig jaar geleden door de heer J. J. Mol naar in Hoevelaken werd opge richt en later is uitgebreid tot een nog bestaand modern garage-bedrijf aan het Stationsplein te Amersfoort, is een auto mobielbedrijf gegroeid, waar de nieuwste werkmethoden worden toegepast. Reeds in 1950 besloot de directie van J. J. Mole- naar's Automobielbedrijf N.V. over te gaan tot de assemblage van Morris per sonenauto's, bestelauto's en Morris Com mercial bedrijfsauto's, waarvoor toen een pand aan het Merwedekanaal te Utrecht werd gehuurd. Al spoedig bleek echter de behoefte aan een meer moderne outil lage en einde 1951 werd begonnen met de bouw van een nieuwe fabriek op een 7 H.A. groot terrein aan de Eem in Amers foort. Vanmorgen is deze fabriek, die een op pervlakte van 1 H.A. beslaat en een in houd van 75.000 kubieke meter heeft, of ficieel namens de minister van Economi sche Zaken door dr A. Winsemius, direc teur-generaal voor de Industrialisatie, geopend. Het bijzondere van deze industrie is wel, dat zij geheel uit eigen middelen is ge- financieerd, terwijl het nationale karak ter eveneens duidelijk spreekt uit het feit, dat gan de hier in elkaar gezette automo bielen voor de helft binnenlands materi aal is verwerkt. Het moge dan weliswaar een assem blage-bedrijf zijn, waarvoor de voor naamste onderdelen uit de Morris-fabrie ken in Engeland (Oxford) worden betrok ken, wie een rondwandeling door de rui me hallen maakt en de arbeiders het personeel bestaat in totaal uit 250 man bezig ziet met de montage, ververij etc., komt tot de overtuiging, dat hier van j een wezenlijk zelfstandige industrie sprake Er kan een productie-capaciteit bereikt worden van ongeveer 120 wagens per j week, doch voorlopig is de bezetting be- j rekend op een jaarlijkse productie van 3000 eenheden. Uiteraard komt dit getal overeen met de vraag naar Morris-auto's in eigen land en de landen waarheen geëxporteerd kan worden, zoals België, Duitsland, Frankrijk en Algiers. Men heeft |j echter niet voor niets voor uitbreidings mogelijkheid gezorgd, omdat er hoop be staat op enkele overzeese markten en een gunstig perspectief biedt verder een be paling van de Belgische regering om de import van complete automobielen stop te zetten. Slechts de invoer van onder delen-sets voor verwerking in eigen as semblage-industrieën is dan nog toege staan en door de Benelux-overeenkomst kan ons land daarvan profiteren. Men schat het aantal Morris-automo bielen. dat België jaarlijks nodig zal heb ben, op 5000, zodat uitbreiding van de Amersfoortse fabriek, de enige in de Be nelux-landen, die Morris-modellen ver vaardigt, wellicht reeds in de naaste toe komst geschieden zal. De prachtige wasgelegenheid met douche-cellen en een gezellige cantine op de bovenverdieping wijzen erop, dat ei met de belangen van de arbeiders reke ning is gehouden, hetgeen de arbeidslust in niet geringe mate bevordert! Het prettige lichte interieur van het gebouw, dat voornamelijk uit beton is opgetrokken, draagt daartoe ook bij. De meest moderne machinerie en apparatuur, met uitzondering van de puntlasmachines voor het samenvoegen der carrosserie onderdelen weer van Nederlandse oor sprong, maken het werken zeer efficiënt. Door haar onafhankelijke positie is de N.V. Molenaar in staat naast de thans ge van de Nederlanders, katholiek of niet- katholiek, die hun onderwijzersopleiding genieten en via de opvoedkundige bro- churenreeks werden tal van katholieke begrippen op het opvoedkundig terrein zelfs buiten de eigen kring verbreid. De jubilerende frater mag met reden een jarenlange voortzetting worden ge wenst van zijn werk binnen de klooster muren, die zo zegenrijk voor de wereld daarbuiten zijn. William Draper, de speciale vertegen woordiger van de Ver. Staten in Euro pa, zal op verzoek van de gekozen pre sident Eisenhower nog enige tijd in func tie blijven, ook als permanent vertegen woordiger bij de NATO. Het was aanvan kelijk Draper's plan deze maand af te treden. John Foster Dulles, de aanstaande Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Harold Stassen, de nieuwe directeur voor het program van de wederzijdse beveiliging (M.S.A.) zuilen aan het eind van deze maand naar Europa reizen om inlichtingen voor Eisenhower in te winnen over het poli tieke klimaat in Europa. In een afzonderlijk bijvoegsel van de Nederlandse Staatscourant van 12 Januari (s een afschrift per 31 December 1952 van het register der credietinstelling, als be doeld in de Wet Toezicht Credietwezen, opgenomen. Precies in de monding van de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland is bij gunstig weer een onooglijk gevaarte zichtbaar. Het iigt er aan zes verankerde boeien en schijnt het grootste gedeelte van de rivier af te sluiten voor het scheepvaartverkeer. Toch is het in feite een kostbaar schip, dat Nederland en in het bijzonder Rotterdam daar een grote dienst bewijst: het is de zandzuiger Ahoy van de fa. Boele en Oosterwijk. welke nu al gedurende ruim zes weken bezig is te trachten het wrak van de „Faustus" „in de grond te boren". Inderdaad, men is al zes weken bezig daar in Hoek van Holland en men zou geneigd zijn op te merken, dat het dan wel eens t(jd wordt dat de „Faustus" voorgoed verdwijnt. Doch een vijf-minu ten-gesprek niet schipper P. C. Ooster wijk doet U deze gedachte onmiddellijk uit het hoofd bannen, want in die weinige minuten wordt het duidelijk, dat de taak, waarvoor deze schipper, die tezamen met een broer en nog tien stevige kerels aan het werk is, staat, nu niet bepaald ge makkelijk is. Van die zes wekeen, waarover zoëven werd gesproken heeft men bijvoorbeeld maar in totaal 14 dagen en even zovele nachten kunnen werken. Zo gauw het slecht weer wordt moet men snel opbre ken, anders bestaat de kans. dat de Wa terweg een tweede wrak rijk wordt. In zo'n geval wordt teruggevaren naar de „fruitsteiger" te Hoek van Holland. Gisteren was men voor de vierde maal op het wrak van de „Faustus". Intussen heeft men in al die weken toch bereikt, dat de minste peiling op 29 December 6,20 nieter water bedroeg tegen 2.80 me ter aan liet begin van dezelfde maand. En behalve voor slecht weer moet men ook wel eens ophouden, omdat een of bouwde Morris-modellen ook andere mer- i ander voorwerp in de zuigbuis is geraakt, ken in productie te nemen. J De Ahoy, die twee zandpompen heeft met een diameter van 90 cm. welke worden aangedreven door Deutz Dieselmotoren van 900 P.K., heeft dan ook kettingen, een geheel verwrongen deur van de „Faustus" en een klein suiker aan boord liggen, voorwerpen, die bg het zuigen zijn meegekomen. Op het ogenblik is men aan het zuigen bij het achterschip van het wrak, dat zoals men zal weten dwars tussen de einden van de pieren ligt met de steven naar de Noorderpier, terwijl het dek van het gekantelde schip naar de zeekant is gekeerd. Het is de bedoeling twee sleuven ex onder te zuigen, zo vertelt schipper Oosterwijk. De stroom schuurt deze ver der uit en het wrak kan dan verder weg zinken. Onder het voorschip is al zo'n „krater" gemaakt. Men kan tot een diep te komen van 35 meter. Hoeveel zand er wordt verwerkt kan onmogelijk worden geschat. Schipper Oosterwijk weet ech ter wel, dat, de Ahoy de 2991 ton meten de zandschuit „Sahara" in drie kwartier vol maakt! De directeur van de firma, de heer Jf. C. Oosterwijk, vertelt iets meer over de verwachtingen, welke men koestert. En daarbij springt één uitspraak wel bij zonder naar voren: „Als het wrak in drie maanden verdwenen is, ben ik te vreden!", zo luidt zijn oordeel. De vraag is, zo vertelt hij verder, wat de stroom gaat doen in de toekomst. E11 net is niet denkbeeldig, dat het wrak in tweeën breekt. Op zichzelf is dat niet zó erg natuurlijk, maar voor het ruimen kan het enorme moeilijkheden meebrengen. Als het schip zodanig breekt, dat een stuk grond eronder wordt, opgesloten, krijgt men dit materiaal daar niet meer vandaan en hoe dan te zorgen, dat de wrakstukken tot 14 meter beneden het laagwaterpeil (zover moet „de rommel" zinken) komen is een vraag, waar men zich nu gelukkig nog geen zorgen over behopft te maken...

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5