Ex-Nazibonzen wilden weer aan de macht komen Opzienbarende arrestaties in West-Duitsland De Gasperi zet zijn regering op het spel STAATKUNDIGE EENHEID DER KATHOLIEKEN In 1967 eerste atoomvliegtui Voorlopig geen supersonische verkeerstoestellen Spanningen in de Sovjet-Unie Recente arrestaties leveren het bewijs van er Enscliedese brand gevolg van vuurtje stoken VERKEER eiste ZWARE TOI Laat Zonclag a.s. de collectebus niet vergeefs rammelen Donderdag 15 Januari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Samenzweerders reeds geruime tijd „bezig" «Klipfontein"-bruidje trouwt in geleende kleren Griep klauwt naar Frankrijk en Japan MIJNEXPLOSIE EIST 13 DODEN Gratie voor de Rosenbergs? Overheid moet kopen bij Nederlandse bedrijven Reclamefilmpjes in Utrechtse bussen Vertrouwenskwestie op voorstel tot kieswetlierziening Centrum van Staatkundige Vorming stelde studiecommissie samen driehonderd granaten Fruittelers ontstemd over Benelux K.L.M. ontving 255 milüoen Stalin ten aanzien van de Joden in het voetspoor van Hitier DE LAdeTedEh^CIFER Wankele voorkeur voor turboprop en turbo jet Twee doelen en twee zwaar gewonden WEERBERICHT Zij is gered, dat is het voornaamste' Commissie van advies ingesteld It: Richtlijnen bij de samen stelling Het hotel op Biak Tot 1960 nog zuigermotoren Buurman hield van bout KIPPEN LIETEN ZICH VERLOKKEN 7-jarig kind overreden De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte neerslag en aanvankelijk hier en daar mist. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi, maar in het Zuid-Oosten van het land vannacht lichte vorst. Vrüdag 16 Januari: Zon op 8.41 uur, onder 16.59 uur; Maan op 9.22 uur, onder 18.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het Britse ministerie van buitenlandse «aken heeft Donderdag te Londen bekend Kemaakt, dat een groep vooraanstaande voormalige nazi's heeft samengezworen ooi weer aan de macht te komen. Zij Werd van centra in de Britse zóne van Huitsland uit geleid. De leiders van het complot zijn gearres teerd. Het Britse ministerie deelde voorts mee, dat de groep zich op het gebied van de buitenlandse politiek voornamelijk bezig hield met het propageren van anti-Wes terse ideeën. De Britse hoge commissaris in West- Duitsland heeft besloten, dat er een verder onderzoek naar de groep zal worden in gesteld. De volgende personen zijn gearresteerd: 1. Dr Werner Naumann, voormalig staatssecretaris van Goebbels' ministerie yan propaganda. In het testament van Hit- 'er was hij genoemd als opvolger van G°ebbels. Dr Gustav Scheel, voormalig Reichs- studentenfuehrer en gouwleider van Salz- burg. In Hitler's testament was hij be noemd voor de post van minister voor cultuur. Imnermann, voormalig S.S.-Brigade- fuehrer en ambtenaar van de economische en administratieve afdeling van de S.S., Welke te maken had met de administratie Van de concentratiekampen. Dr Heinrich Haselmeyer, die heeft Meegewerkt aan Hitler's putsch in 1933 „Het kan mij niets schelen, dat wii al onze spulletjes kwijt zijn. Het voornaam ste is, dat Elly gered is". Dit zei Jan sto£k uit Uithoorn, toen hij gisteren op de kade van Mombassa in Kenya zijn toekomstige bruid, de 22-jarige blonde blauwogige Elly de Vante uit Amsterdam, verwelkomde Elly heeft de laatste dagen heel wat mee gemaakt, al was het haar met aan te zien. was een der opvarenden vpn de „Klip- fontein" het Nederlandse schip, dat, zoals bekend, vorige week bij Mozambique ver ging. Voor Elly en haar aanstaande echtge- noot, die sinds acht maanden in Kenya als scheepsbevrachter werkt, had deze ramp zeer ernstige gevolgen. Het meisje verloor namelijk haar gehele uitzet (meubelen jn Cluis), ter waarde van bijna vijiduizen enlden, die met het schip in, delptgt°rlhk verdween. Niets en dan ook mets heeft Elly kunnen redden. Zij ver- het de zinkende „Klipfontein" met alleen naar eigen kleren aan en omarmde haar «loofde op de kade van Mombassa met en geleende blouse en rok. Het tweetal fi 11 over een paar dagen trouwen en dan nilen ze in een hotel gaan wonen, net zo °ng tot er geld genoeg gespaard is, om y,,n nieuwe uitzet te kopen. Want, hoewel f'ny s bagage op de „Klipfontein" wel was crzekerd tegen brand of andere schade, clausule, dat ook tegen verloren gaan "°°r schipbreuk een garantie werd gege- •^.n> Was niet in het contract opgenomen. e denkt daar nu ook aan in München en leider was van de natio- naal-soCialistische studentenbond in Ham burg. Hij heeft werken gepubliceerd over rassenwetenschap en sterilisering van „onvolwaardigen". 5. Heinz Siepen, voormalig Ortsgrup- penleiter en Landrat van de N.S.D.A.P., thans mede-eigenaar van de Punktal- staalfabrieken in Solingen. 6. Dr Karl Scharping, voormalig ambtenaar van de radio-afdeling van het rijksministerie voor propaganda. De Britse autoriteiten deelden mee, dat zij reeds enige tijd op de hoogte waren van het bestaan van deze groep. Het on derzoek, dat naar de groep zal worden in gesteld, zal de vraag betreffen in hoeverre de voormalige nazi's een gevaar vormden voor de veiligheid van de geallieerde strijdkrachten. In een mijn te Wasmes (ten Westen van Bergen) in de Zuidbelgische mijn streek de Borinage, heeft Dinsdagavond een mijngasontploffing plaats gehad op een diepte van 1040 meter. Elf mijnwer kers kwamen ter plaatse om het leven, terwijl twee van hun 16 gewonde kame raden later in een ziekenhuis zijn -over leden. Acht der omgekomen arbeiders waren Italianen. Walter Winchell van de „New York Mirror" beweert, in hoge regeringskrin gen te hebben vernomen, dat president Truman op het laatste ogenblik gratie zal verlenen aan het echtpaar Rosenberg, dat wegens spionnage ter dood is veroordeeld. De zegsman had hieraan toegevoegd: Truman heeft nog nooit iemand laten te rechtstellen ep hij is geen voorstander van de doodstraf". De minister van Economische Zaken heeft ingesteld de „commissie overheids bestellingen". Zij heeft tot taak de mi nister van advies te dienen over de vraag of en. zo ja, op welke wijze dient te wor. den bevorderd, dat de staat en andere publiekrechtelijke lichamen, zomede lichamen, waarin de overheid een over wegend aandeel heeft, hun bestellingen zoveel mogelijk bij het Nederlandse be drijfsleven plaatsen, alsmede over daar mede verband houdende problemen. Voorzitter is prof, dr F. L, van Muis winkel, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam: secretaris de heer W. Brakel, ec- drs., plv. hoofd van de directie algemene economische politiek van het ministerie van Economische Za ken. Het betreft hier een onderwerp, dat in het bijzonder de laatste tijd de belang stelling heeft getrokken. Men denke b.v. aan de recente klacht van de N-V. Staal- werken „De Maas" te Maastricht. De commissie zal ter zake advies uit brengen aan de minister van Economi sche Zaken. Het secretariaat is gevestigd bij het ministerie van Economische Za ken. (Van onze Utrechtse redacteur). De Utrechtse busdiensten hebben een waarschijnlijk Europese primeur. Binnenkort, zo deelde de Utrechtse wet houder van Bedrijven mede, zal het voor de Utrechtenaren nog aantrekkelijker wor den om met de bussen te reizen, als er na melijk gebruik wordt gemaakt van de mo gelijkheid in deze bussen reclamefilmpjes te vertonen. Zij zullen boven het hoofd van de chauffeur worden afgedraaid, zo dat de bestuurder niet afgeleid wordt. De Utrechtse busdiensten hebben in 1952 goed gefloreerd. Er werd een batig saldo verkregen van tien mille. Men ver wacht voor 1953 als de filmpjes draaien een nog hoger batig saldo. is Oj - rt v s 59» <SN. V 'vk grfenl'krijk maakt zijn eerste ernstige duiZp-P>ldernie van deze winter door. Vele dwonoden Fransen zijn door de griep ge- ten anetl thuis te blijven. Woensdag moes- naren ,n al 1-200 Parijse P. T. T.-ambte- lingen terstek laten gaan. Honderden leei- huis e Rennes zijn voor zes dagen naar Clerm„^?0nden. De technische school te is even» ^errand, die 900 studenten telt, geen W6ns gesloten. De epidemie heeft Ook jnaadaardig karakter, ere Hat okio heerst griep, maar wel zó milliner, -let Minder dan de helft van de 7 aangetast nW°ners van de stad er d°°r Zd" Te Breskens zijn bij het baggeren mi" ,Sl0tcn met een dragline niet De "dan 300 granaten gevonden, de B.Tr1JnoP.r"iniingsdienst maakte delijfc aarl'ïke Projectielen onscha- bestuur van het Centrum voor Vr.it tUnd'se vorming heeft besloten ge- lmat.,,, jPven aan het verzoek van het het i„ft ?,er Kath°Iieke Volkspartij, tot noodzaak Van een eommissie, die de Katholieke^" ,st?atkundige eenheid der Katholieke Nederlanders in studie neemt. De commissie is als volgt samengesteld- voorzitter: prof. mr W. c L van der- Grinten te Tilburg; leden: mevr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruijs de Beeren- brouck te Warnsveld; inej. prof. dr Chr Mohrmann te Nijmegen; mej. A. H. Nolté te Amsterdam; drs J. H. L. Albers te Bilt- hoven; prof. mr A. L. de Block te 's-Gra- venhage; C. Burger te Amsterdam; prof. dr A Chorus te Oegstgeest; mr A. M. En- eels te 's-Gravenhage; A. Hennekens te Heerlen; mr Ph. A. M. Hillen te Arnhem; rirs H L Jansen te 's-Gravenhage; Tj. de Jong te Bolsward; mr W. A. M. van der Kallen te 's-Gravenhage; mr H. A. M. T. Kolfschoten te Eindhoven, rm H. P. Mastboom te Oud-Gastel, C. G.A. M tens te Hout-Blerick; J. A. Middelhuis te Utrecht; J. J. M. Sickmg, pastoor te Ein l hoven; mr B. J. M. van Spaendonck te Tilburg; mr dr Th. W. F. Speetjens te Venlo; mag. dr J. G. Stokman O. F. M. te Utrecht; prof. dr L. G. J. Verberne te Breda; Bernard Verhoeven te Arnhem; H. J. A. M. Vrouwenvelder te 's-Graven hage en prof. G. H. L. Zeegers te Wasse naar. Secretaris is drs J. M. Aarden te Voorburg; adjunct-secretaris: mr J. A. Mommersteeg te Amsterdam. Het bestuur van het Centrum heeft zich bij de samenstelling van de commissie la ten leiden door de volgende overwegin gen. Vooreerst is het van oordeel, dat er aanleiding is, zelf deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie, dair het een vraagstuk betreft, dat zeer in het biizonder op het terrein van het Centrum liet De leden en adviserende leden ma ken derhalve allen deel uit van de com missie terwijl tot voorzitter en secretaris de overeenkomstige functionarissen van het Centrum zijn aangewezen. Het bestuur meende voorts de commissie voldoende breed te moeten samenstellen, zodat door de verschillende maatschappelijke groe pen der Katholieke Nederlanders m haar vertrouwen kan worde"„g^' ties leek het tegenwoordiging van orgam bestuur minder wenselijk. Opneming in de commissie van perso nen, die in het bestuur van de Katholieke Volkspartij of in de fracties van deze par tij in de Staten-Generaal met de leiding zijn belast, is naar het oordeel van het Centrum niet aanbevelenswaard. Partij bestuur en fracties moeten vrijstaan te genover de uitkomsten van het werk der commissie. De commissie zal, gelijk wij hebben gemeld, Zaterdag, 17 Januari a.s., worden geïnstalleerd. De 72-jarige Italiaanse minister-presi dent Dc Gasperi, heeft Woensdagavond besloten hij behandeling van zijn voor stellen tot herziening der kieswetten de vertrouwenskwestie te stellen. Het besluit hiertoe werd genomen op een in allerijl bijeengeroepen zitting van het Italiaanse kabinet, minder dan twee uur vóór de voortzetting der beraadslagingen in de kamer van afgevaardigden. De Gasperi l3 tot zijn besluit gekomen met het oog op de veelvuldige en scherpe critiek op zijn voorgestelde kieswether vormingen. Deze voorzien er, als gemeld in dat de party of groep van partijen, die bij de in Mei 1953 te houden algemene verkiezingen méér dan de helft van het aantal stemmen op zich verenigen, twee derde van de zetels krijgen toegewezen. De voorstellen beogen de regeringspar tijen van een bruikbare meerderheid in de volksvertegenwoordiging te verzekeren en de oppositie, voors! gevoerd door com munisten en neofascisten, te verlammen. Het verzet der oppositie tegen deze voorstellen is ook zeer heftig. Haar afge vaardigden vertragen de behandeling zo veel mogelijk, in hoofdzaak door het af steken van ellenlange redevoeringen Er zijn maar liefst 2500 amendementen inge diend. Ook buiten de parlementsmuren is het verzet aanzienlijk. Woensdagavond zijn in vele delen van het land in totaal ruim honderd personen gearresteerd, die waren betrokken bij wanordelijkheden welke zich hebben voorgedaan na com munistische demonstraties tegen de voorstellen. De toegangen tot het Italiaanse parle mentsgebouw zij" door bewapende poli- tie-afdelingen afgezet. Niemand mag het gebouw dichter dan 'n kilometer naderen. De zitting van gisteren werd gehouden in een zeer gespannen sfeer. Een door de leider der communistische fractie, Tog- liatti ingediend voorstel, strekkende tot een verdaging der zitting, werd met alge- mene stemmen aangenomen. Heden, Donderdagavond, zal over het lot van de regering-De Gasperi worden beslist. De premier is niet helemaal zeker van zijn zaak, want ook in de kringen der christendemocratische (regerings-) partij is verzet tegen de voorgestelde kies wethervormingen gerezen. Men meent, dat dit verzet het sterkst is onder de aanhan gers van de meest rechtse vleugel, die neigingen vertonen tot een samengaan met de snel groeiende nieuw-fascistische par tij Aanvaarding van De Gasperi's voor tellen zou een dergelijk samengaan, naar zij menen, mogelijk belemmeren. Tijdens de legeroefening „Pols stok", die eigenlijk in November gehouden zou worden, doch tenge volge van het hoge water van de Ussel, welke rivier aanvankelijk genomen zou zijn, werd uitgesteld om de manschappen te trainen in een winters klimaat. Als hindernis werd het Twenthekanaal gekozen. Woensdagmiddag werd over dit kanaal een brug geslagen om de zware tanks en legertros gelegen heid te geven over te steken. Het oversteken van het kanaal over de balkbrug, die 50 ton draagt. Deze brut] is een geschenk van Ame rika en bestaat uit rubberpontons en aluminium balken. Mochten de rubberpontons worden stukgescho- ten, dan blijft de brug toch drijven. De Nederlandse fruittelers blijken al lerminst te spreken te zjjn over de gang van zaken in Benelux-verband. De Ne derlandse Fruittelersorganisatie N.F.O. noemt de „manier waarop in Benelux- verband met de Nederlandse tuinbouw wordt gesold, een aanfluiting van het be ginsel van een economische unie". ,„In onze kringen", aldus de N.F.O., „is een groeiend protest merkbaar tegen de wijze waarop België de bepalingen van het Landbouwprotocol toepast". „Laten onze Zuiderburen", aldus zegt het be stuur van het N.F.O. verder, „zich niet vleien met de gedachte dat een „econo mische unie" waarin het Landbouw protocol behouden is, voor land- en tuin- bouwend Nederland aanvaardbaar zou zijn. Zij zullen goed doen er rekening mede te houden dat agrarisch Nederland zich met hand en tand zal verzetten tegen handhaving van het Landbouw protocol". Het N.F.O.-bestuur heeft vertrouwen in de regering dat bij de onderhandelin gen, welke dit jaar met België zullen worden gevoerd om de verwezenlijking van de Benelux naderbij te brengen „volledig rekening zal worden gehouden met de gevoelens van groeiend verzet tegen de positie van de Nederlandse tuinbouw in Benelux-verband". De K.L M.-ontvangsten over 1952 heb ben 255 millioen gulden bedragen, zo heeft dr A- Plesman gisteravond mede gedeeld op een bijeenkomst van de Ame rican Businessmen's Club in Den Haag. Dit is 11 procent meer dan de ontvang sten over 1951. De vliegtuigen van de maatschappij hebben 45 millioen kilo meter afgelegd in het afgelopen jaar, d.w.z. een afstand van meer dan duizend maal rond de equator. Het aantal vlieg uren bedroeg 135 000. De K.L M. zal aan haar in aanbouw zijnde hotel op Biak een bedrag van ƒ1.800.000 ten koste leggen, zo deelde dr Plesman voorts mede. Het K.L.M.-vracht- vervoer op Nieu-w-Guinea neemt thans een belangrijke plaats in het transport naar dit eiland in. Sprekende over de toekomst van de luchtvaart zeide hij, dat de positie van Engeland in dit opzicht thans zeer goed is. „Misschien heeft de K.L.M. de boot gemist", zo zeide hij, „maar als men de boot mist en nog steeds zijn geld in de zak heeft, kan men altijd nog de tweede boot nemen". Een jongen van zeven brand in de katoen opsla«jfë* 1bl«kt 6e N.V. „Sesam" te Enschede Tts naJ\.de aangestoken. Deze knaap, K. \y 1 n vier andere jongens Zaterdag jj™®? met kelp middag door de stad gezworvp.? r?~ JS-,jarige G. B. beschikte over een do0Se ucifprs en hier en daar had het vijftii brandjes gemaakt. Toen er nog maar een lucifer over was, stak de zevenjarige een der katoenbalen van de N.V. „Se sam den ook de andere balen in vuur en vlam.. De jongens hebben nog getracni de vlammen met kledingstukken te do ven, maar dat bleek onmogelijk. De 12-jarige A, J. was toen naar een café gegaan om de brandweer te laten waarschuwen. Doordat de vader van deze jongen zich, naar aanleiding van een via de pers door de recherche gedane oproep,'bij de politie had vervoegd, kon den ook de andere knapen worden aange houden. Deze waren de 16-jarige F. G. en de 17-jarige H. van der M. Zoals men weet heeft de brand een schade daarmee aan. In een oogw enk ston- 1 van enige millioenen veroorzaakt. SINDS MAANDAGAVOND speculeert de gehele wereld en we erkennen eerlijk, dat we sinds dat moment meegespeculeerd hebben over de vraag, wat zich in verband met de sensationele arrestatie van negen geneesheren, die bovendien nog de medische verzorgers en raadgevers van de hoogste autoriteiten in de Sovjet-Unie waren, in Rusland heeft afgespeeld en nog afspeelt. Elk orgaan van de internationale pers lijkt we, een eigen antwoord te hebben, een eigen op lossing, in elk geval heel sterke nuancen naar voren te brengen, zodat de staalkaart van de mogelijkheden een uiterst bont beeld van wat men het Russische leven pleegt te noemen, vertoont. Op één punt heerst intussen volkomen overeenstemming: de negen namen, welke aan de openbaarheid zijn prijsgegeven, zijn bijna alle die van Joodse artsen; duidelijk wordt gezinspeeld op een Joodse organisatie in de Verenigde Staten, de Joint, welke achter „het ontdekte com plot" zou staan; minder openlijk, maar toch voor een ieder verstaanbaar wordt de verantwoordelijkheid voor het niet tijdig ontdekken van het complot op de M.V.D., de geheime politie, en dus ook op haar leider Beria geworpen. Waarbij opvalt, dat zelfs de dood van Zjdanof, die in 1948 op geheimzinnige wijze te Petro- grad overleed, toegeschreven wordt aan dit z-g. Zionistische complot, terwijl die Zjdanof toch ook zelf een Jood was. Ongetwijfeld moet men aan dit complex van feiten, dat een merkwaardige over eenkomst vertoont met het proces tegen Slansky en consorten, dat zich enkele weken geleden te Praag afspeelde en met de dood van de meeste beklaagden ein digde, wel een bijzondere waarde hechten. Als iets met zekerheid kan worden vast gesteld. dan is het wel, dat de komende zuiveringsprocessen in de Sovjet-Unie en in de satellietstaten tegen de Joden zuilen zijn gericht. Natuurlijk zal dit, evenals te Praag het geval was. geschieden met de camouflage, dat het tegen het zionisme, een politieke beweging, en niet tegen het Jodendom als ras en godsdienst gaat. Maar eerstens begrijpt de grote massa niets van dit subtiele onderscheid en als haar hartstochten eenmaal zijn ontketend, is het praetisch onmogelijk deze in be dwang te houden; bij de beruchte Rus sische pogroms uit het verleden is dit zelfs nooit geprobeerd; en vervolgens kan men zonder vrees voor tegenspraak zeg gen, dat de leiders van het Kremlin in elke Jood een zionist of minstens een potentiële zionist zien, zodat in hun geest anti-zionisme tegelijkertijd anti-semitisme betekent. IN DIEPSTE WEZEN wortelt deze men taliteit in dezelfde gedachte, welke ook de strijd tegen het katholicisme, tegen elke godsdienst, tegen God zelf bezielt Het communisme is op zichzelf reeds totalitair, het Russische communisme gaat nog verder: het is totalitair communistisch en tegelijkertijd totalitair Russisch. Daar om concentreert elke activiteit zich op het Kremlin, op het belang, het uitslui tende belang van Rusland. Toen maar schalk thans president Tito het accent op de Joegoslavische belangen be. gon te leggen, werd hij onmiddellijk uit gestoten; de katholieken en alle gelovigen moeten uitgeroeid worden, omdat zij een nog hogere macht dan Stalin erkennen: God en Hem onderdanig moeten en willen zijn. Voor de Joden geldt hetzelfde; zij hebben echter behalve hun aardse Rus sische vaderland en het hemelse vader land ook nog een Land der Vaderen: Israël. Gelijk het hart van elke katholiek naar het Rome der Pausen uitgaat, zo hunkeren hart en ziel van elke Jood naar Palestina, thans Israël. In het louter materialistische commu nistische Rusland wordt deze menselijk zo begrijpelijke en natuurlijke hunkering als landverraad beschouwd. De Rus, van welk ras of welke godsdienst hij ook zij, moet slechts één vaderland hebben: de Sovjet- „In 1967 zullen de eerste vliegtuigen met atoomenergie in de lucht zijn", zo heeft gisterenavond dr A. Plesman verklaard als gastheer van de „American Businessmen's Club" in het K.L.M.-hoofdkantoov. „Zij zullen in staat zijn enige malen rond de aarde te vliegen zonder brandstof op te nemen. Dan zal het dus praetisch zo zijn, dat vliegtuigen onafhankelijk zijn van hun brandstof en in dit opzicht zal de luchtvaart dan een decentraliserende invloed op de wereld hebben, omdat dan afstanden feitelijk niet meer bestaan". De president-directeur wilde hiermede tot uitdrukking brengen dat, wat betreft het vraagstuk „passagiersvliegtuigen met straalmotoren" de K.L.M. nog geen be slissing heeft genomen, maar wel nauw gezet de ontwikkeling in het oog houdt Zijn mening was, dat in de jaren 1957, '58 en 59 het aantal burgervliegtuigen met straalmotoren een enorme vlucht zal nemen. Over de toekomst van vliegtuigen en hun motoren werd ook gesproken tijdens een vergadering van de afdeling voor ver keer en verkeerstechniek van het Kon. In stituut van Ingenieurs, welke gisteren werd gehouden op Schiphol en waar ir E. Driessen, chef van het wetenschappelijke bureau van de K.L.M., een lezing hield over moderne voortstuwingsapparaten in de luchtvaart. Niet alleen door constructieve en eco nomische moeilijkheden, maar ook om dat bij het vliegen met snelheden gro ter dan die van het geluid besturings moeilijkheden optreden, die nog niet afdoende zijn opgelost, behoeven wij voorlopig geen supersonische verkeers vliegtuigen te venvachten. Voor de practische vliegerij komt, be halve de zuigermotor, voornamelijk de turbine, zowel met als zonder schroef, in aaiimerking. Alle luchtvaartmaat schappijen staan nu voor een zeer gecom pliceerd dilemma: wat moeten zij in de toekomst gaan gebruiken, turboprops of turbojets, vliegtuigen met of zonder schroefaandrijving? Turboprops met 600 kilometer per uur, wat meer trillingen, maar minder brandstofverbruik en dus ook minder operationele moeilijkheden, of turbojets met circa 800 kilometer per uur, meer comfort, maar meer kritieke vluchtplanning? Vier jaar geleden dacht men dat men het wist. Het zou de schroefturbine wor den. Twee iaar later was men echter van mening veranderd en nadien heeft men deze mening nogmaals moeten herzien, toen men weer meer voelde voor de turboprop. Het Is uiterst moeilijk nu reeds te overzien, hoe de verkeersluchtvaart zich zal gaan ontwikkelen, want tot omstreeks 1960 zal het grootste deel van het we- reldluchtverkeer nog met zuigermotoren geschieden. Voor de ontwikkeling van een modem verkeersvliegtuig zijn immers vijf a zes jaar nodig. Voorzover het thans kan worden ge zien, zal er voorlopig plaats zijn voor beide aangeduide typen. Het straal vliegtuig zal worden gebruikt voor snel en gerieflijk eerste klasse vervoer, het vliegtuig met turboprops is vooral ge schikt voor het tweede klasse vervoer, met wat lagere snelheid en bovendien voor het vervoer van vracht. Unie en één leider, Stalin. Wie zelfs om de hoogste doeleinden over de grenzen heenziet, is een misdadiger, wiens mis daad slechts met de hoogste straf: de dood kan vergolden worden- Maar dan is het makkelijker het odium te werpen op het zionisme dan op het Jood-zijn van „de misdadiger"; Hitier heeft dat in zijn tijd ook al geprobeerd en het gevolg er van was dat millioenen en millioenen Joden op de wreedste, onmenselijkste en ge meenste wijze zijn uitgemoord. Het is te vrezen, dat de Joden in de Sovjet-Unie en de satellietstaten hetzelfde tragische lot wacht. Kan 't dan verwonderen, dat de Joden in die gebieden alle pogingen doen om naar hun tweede vaderland, ook als het clandestien moet geschieden, te emi greren? NOG OP EEN ANDER punt valt sterk de aandacht. Algemeen is de opvat ting, dat de reeks grote z.g. zuive ringsprocessen, van de spectaculaire met de grote mannen tot die waarvan men bijna nooit iets hoort, een duidelijke aan wijzing zijn, dat in de Sovjet-Unie en de horige staten spanningen bestaan, welke, als zij geen uitlaat krijgen, gevaarlijk voor het huidige regiem zouden kunnen worden of misschien reeds zijn. Men spreekt over een conflict tussen Malenkof, die veelal als de opvolger van Stalin wordt gezien, en Beria, tot dusverre het hoofd van de geheime politie, de stevige zuil, waarop het regiem steunt. Beria is door het noemen van de M.V.D. onder de beschuldigden opgenomen, zij het dat zijn naam nog niet wordt genoemd en met een zekere spanning ziet de wereld er naar uit, of hij aan de galg of het vuurpeloton zal weten te ontkomen. Hier en daar wordt zelfs gesuggereerd, zonder echter dat daarvoor een bewijs bare grond wordt aangegeven, dat het gehele Russische regiem wankelt. Zo ver zijn we hoogstwaarschijnlijk nog lang niet. Zeker echter is het allerminst een bewijs van goed gedrag voor de bestuur. deren in het Kremlin, dat complotten als nu onthuld zijn en waarbij zelfs de medi sche stand zou zijn betrokken, in Rusland en zijn satellietstaten schering en inslag zijn. Als er iets waar is, van wat de Rus sische radio en pers uitbazuinen, dan blijkt Rusland allerminst het aardse paradijs te zijn. waarvoor de Westeuro- pese communisten het zo gaarne uitgeven. Dan is het eenvoudig en zonder meer een pervers systeem, dat nog enige tijd de wereld in onrust kan houden, maar dan ook tot de zelf bewerkte ondergang is gedoemd. Een 66-jarige inwoner van de gemeente Mierlo had vaak reuzen- trek in een mals kippenboutje. Hij maakte daarom een kleine opening in het hek tussen zijn erf en de tuin van zijn buurman, waar een troep vette kippen hem het water steeds in zijn mond liet komen. Om de hoenders een beetje te animeren strooide de man lokvoer uit van het gat in de heg tot bij zijn schuur, waarvan de deur heel gastvrij openstond. Wanneer een nieuwsgierige kip, verlokt door het lekkere voer zich in buur- mans schuur had gewaagd, pakte deze de waaghals beet en draaide het dier de nek om. De Mierlonaar ging hierbij blijk baar zo omzichtig en snel te werk, dat zijn buurman reeds veertig kip pen miste, toen hij eindelijk ver denking kreeg tegen zijn 66-jarige buur. Deze werd op heterdaad betrapt bij het nekom draaien en nadat eerst vier maanden gevan genisstraf tegen hem waren geëist, is hij door de politierechter nu veroordeeld tot twee maanden. De kippenverlokker ging onmiddellijk de cel in. Op de rijksweg te Laren is gistermid dag een Ford-personenwagen tegen een melktransportauto met aanhangwagen van een firma uit Leersum gehotst, waarbij de beide inzittenden van de Ford zwaar gewond werden. Het zijn de 42-jarige Amsterdamse textielhandelaar A. K. en de 46-jarige bonthandelaar M. K. eveneens uit Amsterdam. Zij werden naar het Sint Jansziekenhuis te Laren overgebracht. Voor hun leven wordt ge vreesd. De auto werd totaal vernield. De chauffeur van de transportwagen dreigde direct na de aanrijding verplet terd te raken door de schuivende tanks, die tengevolge van de schok in beweging waren gekomen. Deze tanks, waarin zich 10.000 liter melk bevond, kwamen echter gelukkigerwijze op slechts enkele centi meters afstand van de chauffeur tot stil stand. Vermoedelijk is de aanrijding ontstaan, doordat de bestuurder van de Ford de Vredelaan heeft willen inrijden en daar bij de afstand, die hem nog scheidde van de uit de andere richtin, naderende transportwagen, verkeerd beoordeelde. De luxe-auto week plotseling van de rijbaan en reed toen schuin tegen de melkwagen met het noodlottig gevolg. Toen om kwart over twaalf gisteren middag een autobus van de Westlandse Stoomtramwegmy. de halte aan de Var kenmarkt in Den Haag bereikte, pro beerde een twintigtal kinderen nog voor de wagen stilstond in de bus te komen. In het gedrang kwamen enkele kinderen te vallen, waarbij de zevenjarige D. V. uit Naaldwijk met het hoofd onder het rechterachterwiel terecht kwam en ter plaatse overleed. Bq voor-oefeningen voor de militaire oefening „Polsstok", welke in Twente wordt gehouden, is de sergeant G. Sch. uit De Zilk bij Hillegom om het leven gekomen tengevolge van een auto-onge luk. Op de rijksweg MarkeloGoor slipte een jeep, die in colonne reed, door de gladheid van het wegdek en botste tegen een boom. De sergeant, die naast de be stuurder zat werd uit de jeep geslingerd en ernstig gewond. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar hij korte tijd later overleed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1