ZWITSAL SÏROÖP Nieuw karakter Brabant Grensrit Rossolimo sloeg Euwe en nam de leiding in Hoogoven-tournooi euners en Sport-Spatten Nederlandse schaatsers braken privé-records Minister opent Biblio theek voor het Amateur toneel Het gaat slecht in de diamantindustrie Rally e Monte Carlo wordt zeer zwaar Donner de beste Nederlander DONDERDAG 15 JANUARI 1953 PAGINA 4 Ook Van der Voort op dreef JAN RITZEMA KAMPIOEN LANGE BAAN GRONINGEN Ook Van der Eist winnaar KORTE-BAAN-TITEL DAMES VAN GRONINGEN En Overijssel Noord-Holland GEEN BLINDE KAART; ANDERE INDELING -i' Klasse-indeling Nieuw prijzenstelsel „INDRAPOERA" MAAKT 120e UITREIS ENGELS CUP-VOETBAL OM „SUGAR" 'S ERFENIS Minister installeerde commissie j REVANCHE DER AUSSIES Z.-Afrika's cricketers gekraakt ENERVEREND IJSHOCKEY IN DEN HAAG IIHYC deelde 3—3 met KEV Bescherm Uw Kinderen B. M. R. S. door PETER BARON HAMAR, Woensdag. De Nederlandse rijders hebben onder fraaie ijs- en weersomstandigheden tij dens avondwedstrijden te Hamar prach tige successen geboekt. Niet alleen dat de vertegenwoordigers van Hamar Idraetslag met groot verschil werden verslagen, maar de leden van de kern ploeg hebben ook getoond, dat zij in de paar weken, welke zjj in Noorwegen vertoeven, goed vooruit zijn gegaan. Op de 500 meter werd Gerard Maarse winnaar in de tijd van 44.0 sec., een nieuw persoonlijk record. Maarse ont wikkelt zich meer en meer als een sprin ter van klasse, Ivar Martinsen, een van de favorieten voor de Europese titel, werd tweede in 44,2 sec. en Wim van dei- Voort bezette de derde plaats in 44,6 sec. Kees Broekman schoot op dit voor hem zo moeilijke nummer uit zijn schaats: de horlogers drukten voor hem 44,9 sec. af. En Anton Huiskes bleef niet achter; ook voor hem is de korte af stand een lastig nummer, maar met 45,4 sec. knabbelde de Twentenaar eveneens zijn persoonlijk record af. Jan Charisius reed dezelfde tijd als Huiskes en bezette de zesde plaats. Wim de Graaf noteerde 46,2 sec.. Van 't Oever en Schuier beiden 47.sec. Op de 5.000 meter won Kees Broekman in de tijd van 8 min. 25,4 sec., een be wijs, dat hij ruim twee weken voor de Europese kampioenschappen, de vorm al aardig te pakken heeft. Anton Huis kes. die na Broekman reed. bedreigde de Lierenaar vele ronden, maar zakte in het tweede gedeelte iets af en werd met 8 min. 31,2 sec. tweede. Wim van der Voort reed tegen zijn oude rivaal Ivar Martinsen; zij leverden een felle strijd welke door onze landgenoot werd ge wonnen met vele lengten in de tijd van 8 min. 36 sec. Ivar Martinsen werd vierde in het klassement in 8 min. 42,6 sec. Gerard Maarse slaagde er zo waar in met een tijd van 8 min. 54,4 sec. zijn per soonlijk record aanzienlijk te verbeteren. Van 't Oever negende in 9 min. en 8 sec., tiende De Graaff in 9 min. 8,7 sec., Schu ier was elfde in 9.16,3. Charisius dertien de in 9 min. 21 sec. Na afloop verklaarde Wim van der Voort, dat deze wedstrijd hem meer ver trouwen had gegeven, hetgeen na zijn matige tijden te Drontheim, die hem danig gedeprimeerd hadden, ook wel nodig was. Zoals bekend is door samenwerking tussen de twee belangrijkste organisaties op het gebied van het amateurtoneel in ons land „de Nederlandse Amateur Toneel Unie" en „hét Werkverband voor Katho liek Amateurtoneel", in November van het afgelopen jaar „de Stichting Neder landse Bibliotheek voor het Amateur toneel" in het leven geroepen. Op 24 Januari a.s. zal deze bibliotheek officieel geopend worden door de minis ter van O., K. en W. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Na de officiële opening zullen twee amateur- toneelverenigingen een éénacter opvoeren. De vereniging „De Spelewaghe" (Den Haag) speelt „Bij het opgaan van de maan" van de Ierse schrijfster Lady Gre gory, waarna de Utrechtse Rederijkers kamer ,,dr Willem Royaards" Tsjechofs „Het Jubileum" ten tonele zal brengen. Daarna zal een toneelforum vragen naar aanleiding van de gespeelde stukken be antwoorden. In dit forum zullen zitting hebben mej. Luisa Treves en de heren dr Schroder, S. Carmiggelt en Ton Lutz. Het voorzitterschap van dit forum zal in han den zijn van mr Jan Derks, voorzitter van de Stichting Nederlandse Bibliotheek voor het Amateurtoneel. die 4 5 contröles hadden gemist, doch juist daardoor niet in tijdnood kwamen, hetgeen tal van strafpunten betekende. Gouden, zilveren en bronzen medailles zullen nu uitgereikt worden aan hen, die alle controles hebben aangedaan of slechts enkele daarvan hebben gemist. Door bovenvermelde opzet hoopt de R.A.C.-Zuid te bereiken, dat deze Bra- bant-Grensrit en voor de bestuurder en voor de kaartlezer dezelfde inspanningen oplevert, en dat niet, zoals dit in het ver leden het geval was, de kaartlezer het leeuwendeel van de moeilijkheden te ver werken zal krijgen. Te Lageland-Ham werden wedstrijden gehouden in het hardrijden op de schaats, korte baan, voor dames om het kampioenschap van Groningen. De titel- houdster, Lucie Koops (Uithuizen) kon wegens ziekte niet meedoen- Het ijs ver keerde in goede staat. Het was windstil en een beetje mist. Er bestond grote belangstelling voor de wedstrijden van de zijde van het publiek. De uitslagen waren: 1. en provinciaal kampioene van Groningen: Grietje Die- terman-Schuur (Finsterwolde) 48,8 sec. voor drie ritten; 2. Teupke Brouwer (Scheemda) 50,0 sec.; 3- Riekje Ruben (Borgweg) 50,1 sec.; 4. Grietje Ooster huis (Tolbert) 50,5 sec. Woensdag werden te Vollenhove wed strijden gehouden in het hardrijden op de schaats voor het kampioenschap van Overijssel voor dames op de korte baan. Winnares werd Bertha Aaten uit Blan kenham met de totaaltij d van 52,5 sec. voor drie ritten. Tweede werd Hendrika van der Worp uit Welsum in 53,9 sec., derde Jannie Koebers uit Vollenhove in 54,6 sec. Het weer was goed evenals de toestand van het ijs, terwijl er veel belangstelling van de zijde van het publiek bestond. Te Sint Pancras wordt nu op Vrijdag 16 Januari het provinciaal kampioen schap van Noord-Holland op de lange baan gehouden. Diezelfde dag te mid den Beemster het provinciaaal kampioen schap schoonrijden voor paren, aanvang elf uur. Zaterdag 17 Januari worden te Pur- merend de kampioenschappen van Noord-Holland korte baan dames ver reden, aanvang 13.00 uur. Nationale langebaanwedstrijden te Midden Beem ster over 500, 1500 en 3000 meter op Zon dag 18 Januari. De Sportcommissie van de R.A.C.-Zuid heeft mededelingen verstrekt over de op 20 en 21 Maart te verrijden 10e Bra- bant-grensrit, die 'n geheel ander karak ter zal dragen dan de vorige. Om te vol doen aan de wensen van vele deel nemers is het ontworpen systeem daar aan aangepast en is radicaal gebroken met de gevolgde traditie om uren vóór de start een blinde kaart met ingeteken de route uit te reiken. De Brabant-grensrit 1953 zal vóór alles het karakter dragen van een betrouw- baarheidsrit en de te berijden wegenzul len van hoge kwaliteit zijn, zodat schade aan auto-materieel uitgesloten is. De ca 800 km lange rit is onderverdeeld in 4 étappes, ieder van andere aard. Er zijn rustpozen van één uur tussen de le en 2e en tussen de 3e en 4e étappe, onder scheidenlijk in Nijm'egen en Steenbergen Tussen de 2e en 3e étappe is een grote rust van 2 uren en wel in Tilburg, dat tevens als begin- en eindpunt van de Brabans-Grensrit fungeert. Deze 4 étappen zijn geletterd A-B-C-D en bij iedere start zal worden bekend gemaakt welke étappe verreden moet wor den. Een uur tevoren kunnen de deel nemers aan het startbureau de route beschrijving afhalen, gebaseerd op de A.N.W.B.-bladen Oost en West van Noord- Brabant. Hoewel men vrij is in de keuze der wegen, zullen in deze route-beschrij vingen vele opdrachten en vaste punten vermeld zijn, de opgestelde geheime route- contróles en aangegeven tijdcontróles zul len moeten worden aangedaan, wil men niet een serie strafpunten oplopen. Ten einde in ex aequo gevallen een zuivere rangschikking te kunnen verkrij gen, kunnen de deelnemers tijdens de rit zich vrijwillig onderwerpen aan een twee tal klassementsproeven, die echter van geen verdere invloed op de totale prestatie zijn, Nieuw bij deze Lustrum-Brabamt- Grensrit is het wegvallen van de in deling naar cylinder-inhoud, waarvoor in de plaats is gekomen een „klasse- indeling naar keuze van de deelnemer". Klasse A wordt gereserveerd voor de cracks en de geoefenden. Daar slechts de A-klassers mee kunnen dingen naar het kampioenschap van Nederland, is de inschrijving ongelimiteerd. Voor hen die gaarne aan de Brabant- Grensrit wensen deel te nemen, zonder zich te meten met de cracks, is een B- klasse gecreëerd, waarin ook zij die nog nooit aan een dergelijke rit hebben deel genomen, kunnen uitkomen. Hoewel de keuze van de klasse vrij willig is, zal in bepaalde gevallen de sportcommissie van de R.A.C.-Zuid naar haar mening geoefende equipes niet toe laten tot de B-klasse. Teneinde het sportieve karakter niet aan te tasten, is zowel de route (800 km) als de gemiddelde snelheid (wisselend ca 40 km) voor beide klassen volkomen gelijk. Ook het prijzenstelsel is gewijzigd. De wisselprijzen blijven bestaan en worden uitsluitend ter beschikking gesteld voor klasse A. In het verleden is het echter voorgekomen, dat zij, die practisch alle route- en tijdcontróles hadden aangedaan, lager werden geklasseerd dan degenen, Te Midwolda (Oldambt) werden Woens dag wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden om het kampioenschap van Groningen, lange baan, voor heren. Winnaar werd Jan Ritzema uit Groningen. De wedstrijden werden gereden onder gunstige weersomstandigheden. Het ijs verkeerde in goede staat en ongeveer 2500 toeschouwers waren aanwezig. Ritzema won de 500 en 1500 meter in resp. 52.2 sec. en 2 min. 49.8 sec. en werd tweede op de 5.000 meter in 10 min. 33.7 s,, achter Kruger 10.31.5. Algemeen klassement: 1 Jan Ritzema (Groningen) 172.170 punten, 2 Smit (Hooge- zand) 178.186 pnt., 3 Kruger (Middelstum) 179.550 pnt., 4 Jacob Ritzema (Nieuwwol- da) 185.423 jnt., 5 Rondhuis (Leermens) 194.253 pnt. Daarnaast werden te Midwolda tevens nationale wedstrijden lange baan voor he ren gehouden. Hier werd Kokkie van der Eist uit Rotterdam winnaar, eerste op 500 meter in 48.2 sec., eerste op 1500 meter in 2 min. 366.8 sec., tweede op 3.000 meter in 5 min. 40.5 sec. achter Van der Berg 5.33. Algemeen klassement: 1 Kokkie van der Eist (Rotterdam) 157.2166 punten, 2 Van der Berg (Nijbeets) 159.200 pnt., 3 Rosen- daal (Warmenhuizen) 159.516 pnt., 4 De Goede (Amsterdam) 162.482 pnt., 5 Paping (Dedemsvaart) 163.916 pnt., 6 Van der Pol (Hilversum) 164.916 pnt. IN ENGELAND, het land der „gentle men", tooien zich ook de Zigeuners met die titel. Naar het schijnt, kunnen ze inderdaad als de „gentlemen" onder de Zigeuners worden beschouwd. In vergelijking met hun rasgenoten op het continent, zijn ze het al reeds vanwege hun grote zindelijk heid. In hun woonwagens blinkt alles en het is er keurig en netjes. Engeland telt 30.000 Zigeuners. Ze heb ben stuk voor stuk een rijkelijke hoeveel heid Engels blo'ed in hun aderen, maar ze spreken hun eigen taal, daarnaast echter vloeiend Engels, zodat men hen menig maal voor een gewone Engelsman zou houden. De Engelsen beschouwen de Zigeuners echter niet als gewoon. Kort geleden heeft het blad „Observer" een onderzoek inge steld naar de positie, welke dit zwervers volkje in de Engelse samenleving inneemt. Het kwam tot de conclusie, dat het als een verachte en soms gehate minderheid onderdrukt wordt en verstoken zelfs van bijna alle rechten, welke de Engelse wet de burgers van Engeland verleent. Een Zigeuner, al is hij dan een gentle man, wordt in Engeland als een uitgesto tene beschouwd. Stuurt hij zijn kinderen naar een dorpsschool, dan worden die met de nek aangekeken en zelfs mishandeld. Gevolg: bijna alle Zigeuners zijn analpha- beten. Er is inmiddels een Engelse artistocrate, die het voor hen heeft opgenomen en aan een stam zomaar heeft aangeboden, zich op haar landgoed te vestigen. Het is Lady Hart Dyke. Ze gaat er groot op, Zigeu nerbloed in de aderen te hebben. En ze heeft een medestrijder gevonden in het parlementslid Norman Dodd, die thans ijvert voor een ordentelijke status voor de thans nergens gedulde Zigeu ners. Dit parlementslid wees ei reeds her haaldelijk op, dat men in Engeland heden ten dage nog precies over de Zigeuners denkt, als in de zestiende eeuw, toen ze voor het eerst Engeland binnenkwamen deze geheimzinnige afstammelingen van een uit India afkomstig volk, dat in de Middeleeuwen zijn zwerftocht naar Europa begon. De Zigeuners worden verdreven uit kampen, waarin ze hier en daar reeds bijna een eeuw bivakkeren. Intussen, ze hadden het vroeger veel harder te ver antwoorden. In die zestiende eeuw wer den decreten uitgevaardigd, waarbij hun het verblijf in Engeland verboden werd, terwijl later hun deportatie naar Amerika werd voorgesteld en gedeeltelijk ten uit voer gebracht. Wie zich verzette, was des doods schuldig.... Heel wat hebben al die maatregelen overleefd en tevens de afkeer en de ha«\t van de gemiddelde Engelsman, waarovef mr Dodd een weinig opwekkend boekje opengedaan heeft. In zijn ijver doet hij de weegschaal mis schien wat te veel naar de andere kant overslaan. Hij beweert, dat de Zigeuners eerlijker zijn dan de gemiddelde Engels man. Waar de gentlemen-Zigeuners van leven? Wel, van de handel in paarden en bij ge breke daarvan van die in tweedehands auto's. Lady Hart Dyke en mr Norman Dodd willen nu modelkampen voor hen gaan inrichten. Of de Zigeuners dit zelf prettig zullen vinden, lijkt ons een grote vraag.... Vrijdag a.s. zal het m.s. „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, geheel volgeboekt, voor de 120ste maal uit Rot terdam naar Indonesië vertrekken. De in scheping geschiedt aan de Lloydkade om 11 uur 's morgens. Onder de passagiers bevindt zich de heer Hamid Tadjoedin, adviseur in pelgrimszaken van de Kongsi Tiga, de drie aan het pelgrimsvervoer van Indonesië naar Mekka deelnemende Ne derlandse scheepvaartmaatschappijen. In Genua zullen nog ongeveer 100 passagiers aan boord gaan. In de Engelse bekercompetitie behaal de in de 3e ronde Bolton Wanderers een 31 zege op Fulham en Newcastle Uni- tel sloeg Swansea Town met 30. Voorts werden twee ontmoetingen voor de 3e ronde overgespeeld: Chelsea overwon Derby County met 10 (na verlenging) en Southampton wees Lincoln City met 2—1 terug. In totaal zullen tien boksers in het tor nooi om de vacante wereldtitel midden- gewicht uitkomen. De National Boxing Association en de Bokscommissik van New-York hebben buiten Carl Olson, Ernie Durando, Rocky Castellani, Nor man Hayes en Pierre Langlois, die reeds waren aangewezen, Paddy Young, Lee Sala, Joey Giardello, Walter Cartier en Gene Hairston op de lijst geplaatst. De winnaar van het tornooi zal moeten uitkomen tegen de Europese kampioen, d-w.z. de winnaar van de wedstrijd tus sen Randolph Turpin en Charles Humez. Op het ministerie van Economische Za ken heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, gisteren de commissie voor de diamantindustrie ge ïnstalleerd, die tot taak heeft suggesties te doen, welke kunnen leiden tot verster king van de positie der Nederlandse dia mantindustrie onder de huidige interna tionale verhoudingen, waarbij vooral aandacht moet worden besteed aan het vraagstuk van de werkgelegenheid. In zijn installatierede zeide de minister dat men na de bevrijding met grote ener gie het herstel ter hand heeft genomen. Bedroeg in 1945 het aantal arbeiders, dat in de diamantindustrie werkte nog slechts 800, in 1950 was dit alweer gestegen tot 2000. In 1950 werd op diamant een devie- zenwinst behaald van ruim 14 millioen gulden. Nederland leverde in dat jaar zeer circa 60 net. van de wereldproductie van geslepen diamanten. In de laatste jaren is de situatie in de diamantindustrie evenwel wederom slech ter geworden. Van de ruim 1760 diamant bewerkers zijn volgens de meest recente gegevens 40 pet zonder werk, waarvan een deel tengevolge van veranderingen in het productieproces. De verdere herovering van onze oude positie in de diamant wereld waarnaar werd gestreefd, is uit gebleven. PARIJS, Woensdag Over eni.ele dagen, om precies te zijn 20 Januari, wordt in verschillende steden van Europa, te weten Palermo, Monte Carlo, Lissabon, Glasgow, München, Stock holm en Oslo, het vertreksein gegeven voor de meer dan 400 equipes, welke dit maal aan de Monte Carlo Rallye deel nemen. Reeds zijn diverse wagens onder weg naar de startpunten en uit de ver schillende gegevens, welke binnendrup pelen, blijkt duidelijk, dat deze sterrit over 3,300 km een van de allermoeilijkste zal worden, welke in de geschiedenis van dit merkwaardige en bijzonder belang wekkende automobielevenement zijn ge houden. Over geheel Europa is het weer slecht. Berichten uit Scandinavië maken melding van ijs en sneeuw.op de wegen. Maar ook in Frankrijk zijn verscheidene wegen ge blokkeerd voor automobielen. De equipes, die te Monte Carlo starten, rijden eerst naar Digne over ongeveer 175 km en van daar naar Chambery, een afstand van 250 km. Nu is reeds gebleken dat de weg tussen Digne en Chambery volkomen door sneeuw is geblokkeerd. De wagens zul len een omweg moeten maken en wel over Sisteron en Gap, waarna zij via Vi- zille weer de hoofdroute kunnen bereiken. Het is natuurlijk zeer de vraag of het mogelijk is om het voorgeschreven gemid delde van 50 km per uur te halen. De hoofdverkeersweg tussen Soissons en Parijs is in reparatie, zodat de deel nemers een andere weg zullen moeten kiezen, waarbij zij geholpen zullen worden bij het binnenkomen van de Franse hoofd stad door motorpolitie teneinde de con trole bij de Etoile zo snel mogelijk te be reiken. Wanneer de equipes op de terugweg zijn naar Monte Carlo, wacht hun een nieuw probleem. De omstandigheden in de om geving van Clermont Ferrand en Le Puy zijn altijd moeilijk geweest voor de deel nemers, maar dit jaar schijnt de weg tus sen Le Puy en Valence, een afstand van 126 km, onmogelijk te berijden te zijn, vooral als men in aanmerking neemt, dat dit gedeelte van de route in de nacht wordt afgelegd. De organisatoren nemen dan ook aan, dat, indien de weersomstandigheden blij ven zoals zij de laatste tijd zijn geweest, slechts heel weinig deelnemende teams Monte Carlo zullen bereiken, afgezien nog van het feit, dat het strafpunten zal regenen. De derde test-match tussen Australië en Zuid-Afrika te Sydney is door de gast heren gewonnen met innings en 38 runs, waarmee Australië tevens een 21 voor sprong in de reeks van vijf wedstrijden heeft verkregen. De uitslag luidde: Zuid-Afrika 173 en 232, Australië 443. Door de snelle over winning van Australië (de beslissing viel reeds kort na de lunch op de vierde dag) duurde de wedstrijd anderhalve dag korter dan was vastgesteld. In de Australische aanval hadden de fast-bowlers Miller en Lindwall op het snelle wicket het leeuwenaandeel in de zege, met de fraaie 162 n.o. van Harvey aan bod. Een strop voor de Aussiers was echter, dat hun spin-bowler Tayfield bij het vangen van een harde bal een vinger brak. Advertentie Bij gevatte kou direct de Uw kind bedreigende gevaren bestrijden met:j De op de H.O.K.Y. te Den Haag ge speelde yshockeywedstrjjd in het kader van de competitie om de Lippensbeker, tussen H.H.Y.C. (Den Haag) en K.E.V, (Krefeld), is geëindigd in een gelijk spel 33. De tussenstanden waren 21, 10, Zowel H.H.Y.C. als K.E.V. hebben zich tot het uiterste ingespannen. De felle strijd maakte de ontmoeting spannend en soms zelfs enerverend, en men was het er dan ook over eens, dat deze wedstrijd de beste was geweest, welke in dit seizoen op de H.O.K.Y. is gespeeld. Aanvankelijk leek het er op, dat de Duitsers hun gastheren een lesje zouden geven. Het spel in het middenvak was beter en bovendien begrepen de spelers elkaar zo goed, dat elk handigheidje ge lukte en de Hagenaars er niet aan te pas kwamen. Voorts werd H.H.Y.C. een zeer hoog tempo opgelegd, dat de Canadezen wel konden volgen, doch dat te machtig was voor de rest van het team. Schutters echter ontbraken in het team van K.E.V. In de buurt van de Haagse veste werd het dan ook dikwijls paniek- ijshockey, maar gelukkig gaf Van der Heiden geen krimp. In de eerste periode was K.E.V. in de meerderheid, doch niettemin eindigde deze door twee doelpunten van Liski in een 21 voorsprong voor H.H.Y.C. In de tweede helft ging de strijd gelijk op, doch het was wederom Liski, die met een doelpunt de voorsprong vergrootte, waar K.E.V. niets tegenover wist te stellen. De derde en laatste periode, gekenmerkt door hard spel, was voor K.E.V. met twee doelpunten; eindstand 3—3. België. 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weer 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Orgelspel 14.00 Schoolradio 15.30 Gram. 16.00 Lyrisch progr. 16.40 Gram. 17.00 Nws 17.10 Dansmuz. 18.00 Kamermuz. 18.30 V. d. soldaten 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Idem 20.15 Orkestconc (in de pauze Kunst- kaleidoscoop) 22.00 Nws 22.10 Staten-generaal der Oudstrijders 22.15 Int. radio-universiteit 22.45 Gram. 22.55—23,00 Nws. 484 M. 5 12.05 Gev. rnuz. 13.00 Nws 13.10, 14.30, 15.00 en 15.45 Gram. 16.00 Lichte muz. 16.25 gram. 16,35 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Vlooi en piano 18.30, 19.00 en 19.40 Gram. 19.45 Nws 20.00 Omroepork. 21.30 Hoorspel. 22.00 Nws 22.10 Kamermuz. 22.50 Nws. Radio-programma B. M. R. S. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp Hoek van Holland Golflengte 31 Meter. DONDERDAG, 15 JANUARI. 22.00 uur: Verzoekplaten. 22.30 uur: Hook Hits. 23.15 uur: Een plaatje en een praatje. 24.00 uur: Sluiting. TELEVISIE NCRV 20.15-21.45 1. Journaal, 2. Zang en piano 3. weerraatje. Pauze 4. Artis-vissen als televisie-acteur. 5. Dagsluiting. VRIJDAG 16 JANUARI 1953 HILVERSUM I (402 m.) 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 2100 VARA 22.40 VPRO. 23.00- 24.00 VARA. 7.00 ws. 7.13 Gram. 8.00 ws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr 9.05 Gram. 9.36 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Cans. 10.06 Morgen wijding 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.25 Radiofeuilleton. 11.45 Vocaal dub- belkwartet. 12.00 Zigeunermuz. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Dansmuz. 1400 Voor de huisvr. 14.20 Cello en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Kna penkoor 15.30 Metr. ork. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties 18.45 Voordracht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Caus. 19.30 Caus. 19.50 Berichten 20.00 Nws 20.05 Boekbespr. 20.10 Pianotrio. 20.30 Benelux. 20.40 Caus. 21.00 Fidelio, opera (fragmenten). 22.05 Buitenl. weekoverz. 22.20 Dansmuz. 22.40 Caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15 Caus. 23.30- 24.00 Grain. HILVERSUM n (298 m.) 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.45 Schoolradio. 10..00 Maastrichts Sted. Ork. 10.50 Gram. 11.00 Voor de zieken. 1140 Gram. 12.00 Angelus'. 12.03 Luneheonc. 12.55 Zonne wijzer. 13.0 Nws en kath. nws. 13.20 Actual. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Solistenconc. 15.00 Schoolradio. 15.30 Piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Viool en piano. 18.00 Mil. caus. 18.10 Amus. muz 18.30 L. muz. 18.52 Autual. 1900 Nws 1910 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Omroepork. 21.10 Brabants prog. 21.40 Politiekapel 22.05 „Om de toekomst van Nederland", klank beeld. 22.25 Kamerkoor. 22.45 .,Ik geloof in ene, heilige katholieke kerk" caus. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 M. 13.00 Lichte muz. 13.25 Gev muz. 13.55 Weer. 14.00 Nws 14.10 Gram. 15.00 V. d. scholen 16,00 Hoorspel 16,30 Orkestconc. 17.30 Klankbeeld. 18,00 V. d. kinderen. 18,55 Weer 19,00 Nws 19.15 Sport 19.20 Gram. 20.00 Gev. muz. 20.40 Cause rie. 21.00 Klankbeeld 21.45 Causerie 22.00 Nws 22.15 Nws-brief uit Amerika. 22.30 Gev. progr. 23.00 Tenor en piano 24.00—0.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 „Mrs. Dale's dagboek" 12.15 BBC Welsh Orchestra 12,45 Voordr. 13.00 Arbeidersork, 13.30 Gram. 13.45 Concertork. 14.45 V. d. kleu ters 15.00 V. d. vrouw 16.00 Dansmuz. 1645 Strijkensemble; 17.45 „Mrs Dale's dagboek" 17,30 Orgelspel 18.00 Variété Orkest en solisi 18.45 Verzoekprogr. 19.15 Gev. progr. 19.45 Hoorspel 20.00 Nws en radiojoum. 20.25 Sport 20.30 Gev. progr. 21.00 Gev. progr. 21.45 Hoor spel met muz. 22.15 Discussie over actuele vraagstukken 23.00 Nws 23.15 Actual. 23.20 Amusementsmuz. 0.05 Voordr 0.20 Lichte muz. 0.561.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Gev. muz. 13.00 Nws. 13.25 Gev. muz, 15.50 Omroepork. en solist. 16.15 Gev muz. 17.00 Nws 17.45 Gev. progr. 19.00 Nws 19.55 „Die Landstreicher", operette. 21.45 Nws 22.10 Orgelconc. 24.00 Nws 0.30 Amusementsmuz, 1.15 Muziek tot morgen vroeg. Frankrijk. Nationaal Progr. 347 M. 12.30 Orkestconc. 13.00 Nws 13.50 Idem 18.30 Amer. uitz. 19.10 Klassieke muz. 20.00 „Gene- viévo de Paris", opera 21.10 „Geneviève de Paris", opera (vervolg) 22.55 Gram. 23.00 Viooj en piano; 23.43—24,00 Nws, De Delftenaar J. van Grieken van de vereniging „Sandow" is er in geslaagd twee Nederlandse records in de licht- zwaargewichtsklasse, te weten in het tweehandig drukken en tweehandig trek ken, te verbeteren. Van Grieken, lichaamsgewicht 84 kg., haalde in het tweehandig drukken 105 kg., welk gewicht na de officiële weging pre cies 104.2 kg. bleek te zijn. Bij het trekken maakte Van Grieken 107 kg., welk ge wicht na weging 106.5 kg. bleek te zijn. De oude records stonden sedert een half jaar op naam van zijn clubgenoten Van Slingerland resp. Straathof, met 102.5, resp. 100.2 kg. duidelijk onderscheidend, waar hij eigen lijk kroop, door het vertrek. Meter voor meter vorderde hij. Het licht uit de zaklantaarn rustte nog steeds onbeweeglijk op de safe. Toch wel merkwaardig. Degene die de lantaarn vasthield, wachtte nu toch al een heel tijdje. Waarom maakte die kerel toch geen enkele beweging. Zonder voorafgaande waarschuwing, werd de kamer plotseling door een vloed van licht overstroomd. Is dat een nieuwe vorm van lichame lijke oefening, inspecteur? vroeg een spot tende stem en tegelijkertijd drong de loop van een revolver in de rug van inspecteur Elveden. De inspecteur klemde zijn tanden vast opeen en hield zich volmaakt stil. Vanwaar hij nu geknield lag, niet ver van de muur verwijderd, kon hij de lan taarn zien liggen. Ze lag op een tafeltje in de nabijheid van de deur en hij beet zich op de lippen als hij aan de onnozel heid van de list dacht, waardoor hij was gevangen. Sta op inspecteur, nodigde de spot tende stem koeltjes. Die houding valt hele maal niet in uw voordeel uit. Denk er ook aan, uw handen boven uw hoofd te houden. Gewillig stond Elveden op, de loop van de revolver nog steeds tussen zijn ribben, een teken, dat iedere ondoordachte bewe ging noodlottig zou kunnen worden. Een zwartgehandschoende hand nam El- veden's pistool uit diens uitgestrekte rech terhand. Zo is het beter sprak de stem van zijn onzichtbare tegenstander. Je mag je nu wel omkeren, maar maak, om je eigen bestwil,geen onberaden beweging, vriend. Elveden gehoorzaamde en keek in het uitdrukkingsloze wassen masker van de Squid..voor de eerste maal. De ogen in het masker keken hem ironisch aan. De kennismaking kunnen wij ons wel besparen, geloof ik, zei de Squid kalm. Ik ben hier gekomen om die bespottelijke handschoen, die u hier voor me had neer geworpen, op te rapen. Behoedzaam nam Elveden zijn tegenstan der op, en de ogen in het masker keken hem met gelijke belangstelling aan. U bent dus in 't net gelopen? vroeg Elveden, met meer zelfvertrouwen, dan hij bij zich zelf voelde. Och, zei de Squid, laten we daar nu niet verder over praten. De grootste im beciel zou er niet ingelopen zijn. Betekenisvol bewoog hij zijn revolver. Wilt u zo goed zijn en een paar pas sen achteruit gaan, beval hij rustig, en Elvedens pistool in zijn zak stekend, kwam hij naar voor, naarmate de ander achter uit week. Voor de safe bleven zij stilstaan. Boven in het huis bleef alles stil. Geen gerucht verstoorde de zware, drukkende stilte. De bedienden hadden blijkbaar niets gehoord van de thuiskomst van zijne genade of waren aan zijn manier van doen zozeer gewoon geraakt, dat zij hem maar lieten betijen. Ja, die hertog, wat was er toch met die man? Als toevallig zweefde Elveden's blik naar de deur, die nu gesloten was. De Squid merkte het op en een spottend licht glinsterde in zijn ogen. Zijne genade, zei hij koud, is dron ken en onbekwaam. Beslist tot niets in staat! Ga alstublieft voor de safe weg! Elveden keek nu weer naar de sinistere, zwarte gestalte. Gehoorzaam ging hij opzij. Het was wél een vernederende positie. Het gevolg van zijn.valstrik! De Squid deed nog een stap naar voren en liet zich op een knie voor de safe neer zinken. Zijn revolver kwam nu onder een scherpe hoek gericht in zijn hand te liggen en de inspecteur keek recht in de drei gende loop. Toen haalde de Squid een rood zak boekje uit zijn zak en wuifde er uitdagend mee. Zijne genade is wel eens een beetjè zor geloos in zaken, die hem toch zeer na aan het hart moeten liggen, zei hij. Hij keek even in het boek en toen terug naar de inspecteur. Vlug strekte hij zijn hand uit naar de koperen wijzerplaat mid den in de deur van de safe. De kleine wijzer begon achter- en voorwaarts te be wegen. Zeven vooruit drie terug vijf voor twee terug drie voorzó! Hij zweeg en de deur ging open. Beweeg u niet. inspecteur, zei hij en z'n vrije hand verdween in de safe. Zij kwam terug met de diamanten keten er in, die glinsterde en schitterde in het licht. De Baraipur-diamanten! De Squid stak 't- ding in zijn zak en voor de tweede maal reikte zijn hand in de safe. Hij haalde er een bundel papieren uit. die in een andere zak verdwenen. Hij stond op en zijn spottende ogen keken recht in die van de inspecteur. De schoonheid van klein bankpa pier, zei hij, is, dat het onnaspeurbaar is. Ze kunnen me ook een vergoeding schen ken, voor een anders verkwiste avond. Bij gelegenheid, zal ik me meer speciaal toeleggen op het vinden van de diaman ten-collectie, die, als ik me niet vergis, met de mijne in meer dan één opzicht kan wedijveren. Hij beduidde de inspecteur van de tafel weg te gaan, stapte naar voren en schonk een glas in. Spottend stak hij zijn glas omhoog. Op onze volgende ontmoeting, in specteur. Bij gelegenheid zal ik de valse sieraden terug bezorgen. Hij lachte hartelijk, toen hij de ander schrikken zag. Te nadrukkelijke berichtgeving is erg dwaas, inspecteur. Beseft u niet, dat van het ogenblik, waarop u dat hele, nu niet zo erg schitterende schema, met onze vriend in elkaar zette, u alle kaar ten tegen u hadt? Met één teug dronk hij zijn glas leeg. Die whiskey, zei hij, is goed. En ais u uw handen nog een centimeter of twee laat zakken inspecteur, dan gebeurt er wat. Elveden beet zich op de lippen en strekte zijn handen zo hoog mogelijk uit. De langzame, neerwaartse beweging er van, was de ander blijkbaar niet ont gaan. 38). Het volgende ogenblik verscheen een kleine schijf van wit licht op de muur tegenover de deur. Voorzichtig verder wegzinkend in de diepte van zijn stoel, tuurde de inspecteur ingespannen naar die cirkel en legde zijn hand op zijn revolver. Een zaklantaarn? Wat was er dan toch gebeurd? Wiens zaklantaarn was dat? Van de hertog? Zeker niet. 't Was helemaal niet nodig, dat hij zoiets in zijn eigen huis zou ge bruiken. Een volgende gedachte flitste door het brein van de inspecteur, en toen over dacht hij, dat plotseling ophoudend gezang en die min of meer zware val in de hal. Zijn lippen klemden zich vaster op elkaar. De kleine, witte cirkel van licht zweefde de kamer rond. Eindelijk, na een hele reis rond de kamer gemaakt te hebben, bleef hij rusten op de deur van de safe, een paar voeten van Elveden verwijderd. Geruisloos en langzaam liet de inspecteur zich op de grond zakken en op een divan vallen, die aan de rechterhand stond. Hij was nu gedekt door de stoel. Nog steeds rustte het licht op de deur van de safe. Elveden glimlachte even en begon zich in de richting van het lan taarnlicht te bewegen, meer tastend dan (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4