Nieuws uit STAD en OMTREK ïoscopeo Bokswedstrijden van goed gehalte Keceptie Herman Jansen N.V. j dienstregeling kunnen houden en is er veel „HET ONSTUIMIGE HART" Stijgende werkloosheid in het gewest Rotterdam Voor de naaste toekomst wat meer optimisme LAATSTE BERICHTEN rOSTUUMS KLUmPERS VERLOVINGSRINGEN jj öuer de H. Th. v. d. VLERK Kunstagenda Apostolische Constitutie „De Ruyter" maakt teclmische proeftochten J NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eerste paal geslagen voor Martens Co Verkeersstagnatie in Zuid-Limburg Eerste onderzeeboot jager bijna gereed Met de verhoren begonnen Longkanker VRIJDAG 16 JANUARI 1953 PAGINA Z ipPfP^ *sf Begin volgende maand OPLICHTER AANGEHOUDEN MONOPOLE-THEATER ,,De Laatste Grens" WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND FRAAIE OVERWINNING VAN W1M VAN KLAVEREN DE GLADHEID ZE DEED HET LIEVER ZELF Gestoorde feestavond voor Katholieke Kring glad en bewerkt zonder inlevering van goud ZIE ETALAGE ZAL URSUS WINNEN? BURGERLIJKE STAND IN ROTTERDAM HAVEN VAN ROTTERDAM K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Heden van kracht Gladde ivegen UIT HET S.V.V.-KAMP EXCELSIOR-VOETBAL Tewaterlating van „Friesland" door mevr. Staf KUSTVAARDER STOOTTE LEK Het proces-Oradour van onze 5950 4950 VLIEGTUIGBOTSING BOVEN MIDDELLANDSE ZEE SCHIEDAM Hoogstraat 86 Telefoon 68981 SCHIEDAM TWEE STANDBEELDEN VOOR dr POELS Sé AAA f: f —i'.l. A In tegenstelling tot andersluidende be richten zal de „De Ruyter", de kruiser die momenteel bij Wiiton-Fjjenoord te Schie dam gebouwd wordt, en waaraan hard gewerkt wordt, vermoedelijk in het begin van de volgende maand enkele technische proeftochten op de Noordzee maken. Dit betekent niet, dat de kruiser wat men noemt ,,in de vaart" komt, aangezien juist de proeftochten zullen leren, welke be langrijke verbeteringen er nog aan de in stallatie zullen moeten worden aange bracht. Bij Wilton-Fijenoord verwacht men, dat de kruiser in September geheel gereed zal zijn en dan spoedig haar eerste of ficiële proefvaart zal maken. De eerste grote proeftocht zal zo goed als zeker samenvallen met het bezoek van H.M. de Koningin aan Schiedam, dat dus in September zal plaats vinden. De Sehiedamse recherche heeft een 43- jarige Rotterdammer aangehouden, die er van verdacht wordt oplichtingen tot een totaal-bedrag van 15.000 te hebben ge pleegd. Hij slaagjje er telkens in bij men sen met goede woorden geld los te krijgen, zgm voor het doen van grote zaken, die bijzondere winsten zouden opleveren. Het geld heeft hij ten eigen bate aangewend, goede sier makend. Hij is voor de officier van Justitie geleid. Enkele jaren geleden heeft de man zich. eveneens te Schiedam, aan dergelijke oplichtingen voor ongeveer hetzelfde bedrag schuldig gemaakt. Hij is toen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf, mede omdat zijn moeder een gedeelte van het door hem onrecht matig verkregen bedrag had terug betaald. James Stewart speelt een. hoofdrol in de film „De laatste grens", die thans in het Monopole-Theater gaat- Ze is in technicolor uitgevoerd en beeldt ditmaal eens het Noorden van de Verenigde Sta ten uit, dat slechts zelden tot achtergrond van een rolprent dient. Er wordt een stuk historie rond de stad Portland in weergegeven. Natuurlijk ontbreken schermutselingen met Indianen niet. Maai de blanken geven elkander niet veel toe, als het op handgemeen aankomt. Toe gankelijk voor personen boven de 14 jaar. Te bevragen bij het hoofdbureau van politie (tussen 9—12.30 en 2—6 uur): Rood kindermutsje, rood wollen ceintuur, oorbel (witte knop), melkmaat (1 1.), ge reedschap, zadeldekje. Te bevragen bij de vinders: beige damesglacéhandschaen. W. Knol, Lortenzlaan 53b; bruin kinder wantje, Rokus, P.K.O-laan 97; grijze da meshandschoen, M. L. de Schipper, Gras winkelstraat 28c te Vlaardingen; 1 paar kinderwantjes, F. Vermaat, Graaf Floris- straat 11; geruite sjaal, Blonde, Oostsin gel 36: damespo-rtemonnaie, mevr. Van Wamelen, Bilderdijkstraat 13b; muntbiljet van 2.50, F. J. Huisman, Hillegersberg- straat 88a te Rotterdam; muntbiljet van 1. Van Rij, Puttershoeksestraat 24; bank biljet van 10, A. Cornat, Boergoense- vliet 113 te Rotterdam; damestasje, G. Kortenaer, Singel 132; horlogebandje, C. W. Ebs, Hogebamveg 75b; 3 muntbiljet ten van ƒ1, W. P. den Kotter, Schiet baanlaan 94a, Rotterdam; doublé dames polshorloge met rood leren bandje, Ten Napel, Buys Ballotsingel 41a; doublé arm band met groot medaillon, Ten Napel, Buys Ballotsingel 41; 1 paar kinder gum milaarsjes. J- de Jong, Buitenihavenweg 176b; 3 veilingkisten, Van Katwijk's Glas- handel, L. Kerkstraat 38; rode autoped met luchtbanden, Gerarts, Gasstraat 19; 5-kg. gewicht, V.V.V.-huis aan de Gerrit Verboonstraat; huissleutel, J. W. Volle- bregt, Fabriplein 20b; grote bruine hond (krullend haar), tijdelijk Gem. Reiniging; étui met sleutels, C- Mak, Fr. Halsplein 8b; ring met huis. en Lipssleutel, H. van Oppijnen, Zwartewaalstraat 7- Men ge lieve na het afhalen van de voorwerpen bij de vinders het hoofdbureau hiervan in kennis te stellen. Zó zal het nieuwe gebouw van de Amsterdamsche Bank-Incasso Bank worden. Het is, zoals reeds gemeld, ontworpen door he-t architectenbureau Kraaijvanger te Rotterdam en zal aan de Gerrit Verboonstraat, waar het wordt gebouwd, ongetwijfeld een grote aanwinst in 't stadsbeeld opleveren. De tekening is inmiddels, naar de architecten ons mededeelden, slechts een voorlopige schets, zodat het nieuwe bankgebouw er in werkelijkheid vermoedelijk enigszins anders uit zal zien. «TT - enigszins begaanbaar gemaakt. Toch heb- vertraging ontstaan. Er vond inmiddels HET PERSONEEL BOOD EEN', °nder degenen, die hun gelukwensen slechts één verkeersongeval plaats. In de iznramon oonhiaann -r».iI Lange Nieuwstraat botste een auto, be stuurd door de heer Van G. uit Den Haag, iTi-niWT-niw-oi.i 4 AT-rvrrrr. (kwamen aanbieden, merkten we Deken HERINNERINGSPLAQUETTE ;Reijnen op en de burgemeester, mr J. W. a 4 NT i Peek> voorts wethouder mr M. J. M. van j Kinderen en vele andere vooraanstaande Grote, nationale vlaggen beheersten i_F_ezf'erlen vj>n onze stad, talrijke distil gisteren het beeld van de Zijlstraat, waar de 175-jarige Herman Jansen N.V. zetelt. Up de plaats, waar tot voor betrekkelijk lateurs en vertegenwoordigers van andere industrieën, te veei om cp te noemen. Er kwam een deputatie van de Vereniging De talrijke boksliefhebbers, die gister avond de plotseling opkomen gladheid trotseerden om de bokswedstrijden in Musis Sacrum bjj te wonen, hebben geno ten van een ruime beloning voor hun moeite. Er waren zeer spannende en dik wijls bijzonder goede partijen te zien. Hiervan dient allereerst genoemd te worden de wedstrijd van Wim van Klave ren tegen Nic. v. d. Berg, twee knapen met een practisch identieke stijl, die elkaar tot de laatste gongslag de overwinning fel be twistten en waarin de bokser met het grootste uithoudingsvermogen, in dit geval Wim van Klaveren, de overwinning be haalde. Een langdurig applaus bewees hoe zeer het publiek deze harde, maar sportie ve en technisch-zuivere wedstrijd appre cieerde. Als tweede noemen wij de partij tussen Tom Schuurman.1-; en B. Bouwhuizen. De laatste moest het voornamelijk heb ben van zijn uitstekende verdediging, het geen op zich natuurlijk een aanbeveling is (heet niet de bokssport „the noble art of self-defense?"), doch hetgeen tegen een zeer agressieve tegenstander als Schuur- mans nadelen met zich brengt, tegen de 43-jarige fietser H., wonende al- Ofschoon Bouwhuizen zich meermalen hier. De man moest per auto naar zijn op schittende wijze uit moeilijke situaties huis vervoerd worden. j wist te bevrijden en dan vaak zeer fraai Door de gladheid, die gisteravond on verwacht optrad, is weer heel wat onge rief veroorzaakt. De Gemeentelijke Reini gingsdienst heeft direct zout en pekel ge strooid en aldus de hoofdverkeerswegen. kort niet bepaald heider water min of I va" Distillateurs. De heren Buschmann en j meer stroomde, stonden nu blinkende li- j* **innen kwamen de gelukwensen van j mousines. De verkeerspolitie had in deze van Koophandel voor de Be- I gewoonlijk tamelijk rustige omgeving een ne°eP Maas aanbieden. Enz. enz. taak, waarvan ze zich op voortreffelijkeTot sIot zl\ verme d' dat te voren door j wijze kweet. "et Pers°neel aan de directie een fraai De hele middag door was het een va Vi?eJdf herinneringsplaquette werd et vient van de velen, die de firmanten 1 ?le 4® gang van het kan en hun naaste medewerkers kwamen ge- lis aangebracht. De heer Stapels heeft lukwensen. Men had op ongeveer duizend i woord gevoerd, bezoekers gerekend. We hebben ze niet geteld, maar het getal is vermoedelijk nog overtroffen. Er was een speciale re ceptiezaal ingericht en daar bleek het een voortdurend défilé. In dit stukje kwakkelwinter is het ijs een voortdurende zorg van vaders en moeders. En een gelegenheid voor hun sprui ten, om zich aan waaghalzerijen te bui ten te gaan. Voor de politie is het een ware be proeving. Want ondanks alle waarschu wingen waagt de jeugd zich b.v. op de singels op ijs, dat volstrekt niet betrouw baar is. Voor de politie is het een onmogelijke en ondankbare taak, om de waaghalzen van het verlokkende ijs verwijderd te houden. En ze wordt daarbij af en toe nog gehoond ook. En wanneer er waaghalzen het slachtoffer van hun Waaghalzerij souden worden, krijgt de politie de schuld. Ja, het publiek houdt er zonderlinge opvattingen op na. Dit merkten we gis teren nog. Langs een der singels liep een welge dane volksvrouw met twee jongetjes. Die zeurden steeds maar weer, of ze nu eens op het ijs mochten. Ergens klonk het lied op de waaghals, die een paar natte voeten heeft gehaald: Dat komt van je ijssie piepen, hi ha, ho Desondanks bleven de jongens zeuren. Toen zette him moeder zich in postuur. Ze nam haar spruiten van het hoofd tot de voeten op. - Ik verz jullie als het dan moet, liever zelf, zei ze. En ze pakte haar spruiten beet en sleurde ze mee. Naar het veilige huis. Achter haar klonk het weer: Dat komt van je ijssie piepe, hi ha, ho DAMW ACHTER. Advertentie. De feestavond, die gisteren voor het personeel gegeven werd, is enigszins ge De Katholieke Kring heeft gisteravond in het Passage Theater de Rotterdamse Comedie op bezoek gehad, met „Het on stuimige hart", een ietwat wrang toneel spel van de Amerikaan John Patrick. In een zaal van een veldlazaret achter zoudL^f'ni Jaid(^°fen 3 aiIlCieIe artiaten ooit over een toneelvloer wandelde. Er Irwfl avonds uit Amsterdam js één bed vrij in de zaal, maar dat wordt i c w ihoofdstad naarspoedig ingenomen door een Schot, een Schiedam ontstond er 'echter onder Voor-1 verbeten zuurpruim, in zichzelf gekeerd schoten een botsing tussen hun auto en i en nors, ongenietbaar Rotterdamse Comedie speelde stand °p de hoogte brengt en de man ont- r dekt, dat het hier hoofdzakelijk medelij den was, wat zijn kameraden en de zus- TEL. 67593 ROTTERD.DIJK 268 - ter tot hun hartelijkheid dreef, wordt hij weer met één slag de isegrim van voor heen. De simpele, onhandige goedheid van de neger, de tact van de verpleegster en een uitbarsting van de Amerikaan maken ten slotte dat hij zich gewonnen geeft. Dit spel geeft de toeschouwer het volle pond sentiment. Vooral de zuster is een echt toneeltype met een eeuwig eendere dosis goed humeur en moederlijke goed heid, terwijl de eigenaardigheden van de landsaard der verschillende personen er ook wel wat erg dik opgelegd werden. Mieke Verstraete speelde de model-ver een andere. De vehikels werden flink Deze Schot heeft echter volgens de pleegster goed en gevoelig. Wim Hodder beschadigd. Wat de artisten betreft, dieleger-dokter slechts één nier overge' v—'1- 1*- --1-1 1 i AM'An ImiÜ AH n U .1 n 11 1 1 liepen builen en schrammen op, dooh kon den zich, na wat op hun verhaal gekomen te zijn, toch nog naar Schiedam begeven. Zij -kwamen er met enkele uren vertra ging aan, droegen daarna het hunne tot de feestvreugde bij. Wanneer het weer het toelaat, zal Ursus a.s. Zondag in het veld komen tegen V.D.S. uit Den Haag. Gezien de stand die de Schiedammers op de ranglijst innemen wordt het hoogtijd, zij nu eens een paar wedstrijden gaan winnen. V.D.S. zal ech ter ook zijn best doen te winnen, zodat het voor de Ursus-mannen dubbel op passen is. houden bij een operatie en ook deze nier zal het spoedig begeven. De man is er zelf niet van op de hoogte dat hij het hospi taal nooit meer zal verlaten en de dokter roept de hulp van de overige zaalbewo ners in om deze man die vrienden noch verwanten heeft wat vriendschap en gezelligheid te geven in de maanden die hem nog resten. Lacklen, zoals deze Schot heet, maakt het zijn mede-patiënten echter wel erg moeilijk om aan het ver zoek van de dokter te voldoen, doch zij houden vol en als zij deze man, die nooit liefde van iemand heeft ontvangen, een kilt geven op zijn verjaardag en daarme de zijn hartewens vervullen, ontdooit hij langzamerhand. Als de dokter echter op bevel van ho gerhand onze Schot van zijn ware tóe- maakte als Yank de beste typering, vlot en jongensachtig, terwijl de neger Bloe sem (Leen Bakker) zonder woorden toch nergens in het stuk „verdween" en voort durend zijn tegenwoordigheid deed voelen. Ook de rollen van de dokter (Jan v. d. Linden), en de Tommy (Richard Flink) als de genoeglijke grappenmaker, werden goed gespeeld. Kees Brusse maakte van de Schot misschien een wat al te nuchtere figuur, zijn hoekigheid en Britse stijf koppigheid leken echter zeer geloofwaar dig. De rest van het gezelschap was be paald onder de middelmaat. Ondanks dat, heeft de Rotterdamse Comedie een zeer behoorlijke opvoering laten zien. De leden van de K. K. hebben de voor stelling zeer gewaardeerd, getuige het langdurig en hartelijk applaus, waarmede de spelers werden beloond. „terugkwam", moest hij de overwinning toch aan Tom Schuurmans laten. Verder viel het ons op, dat Sugar Willy Schanshuizen alleen in huidskleur over eenkomst vertoont met de grote Sugar Ray Robinson. Zijn stijl was maar matig en zijn wijze van verplaatsen door de ring te weinig soepel. Slechts in zijn incasse ringsvermogen overtrof hij zijn tegenstan der van Velzen en dit redde hem dan ook van de nederlaag. Toen Sugar Willy in de tweede ronde door de slagen van v. Velzen heenwandelde en enige directe rechtsen plaatste, was het pleit snel beslist. De eer ste stoot zond van Velzen voor acht tellen tegen het canvas en na de tweede gaf hij het wijselijk op. Ravensteyn was niet bij machte H. Don ker op afstand te houden. Toen hij in de tweede ronde vol aangeslagen werd gaf hij meteen op. Piet Huyser compenseerde het nadeel van zijn geringere lichaamslengte tegen van Bommel door onder diens lange armen door te duiken en diverse treffers in de maagstreek te plaatsen. In de 2e ronde moest hij het initiatief aan van Bommel laten, doch in de derde herstelde hij zich snel. Een kleine puntenoverwinning was het resultaat. H. Jansen putte K. van Geel in de le ronde met snelle slagwisselingen uit en benutte dit voordeel in de 2e ronde, toen van Geel even zijn dekking verwaarloosde, i door een felle rechtse hoek op diens kaak, welke van Geel voor de volle tien tellen tegen de planken joeg. Ulenberg won op punten van de Reuss. Van d. Hogenband won op punten van Scherpenzeel. Wiesschoft bokste onbeslist tegen Koops. De laatste partij van de avond bracht enige sensatie. Mahieu zocht het in een dubbele dekking, van waaruit hij zo nu en dan als een tijger naar voren sprong om Toon v. d. Berg te overrompelen. Deze be schikte echter over een harde stoot en ving in de eerste ronde zijn tegenstander keu rig op en zond hem met een harde stoot tegen het canvas. De gongslag redde Mahieu bij de zesde tel, doch direct na de gongslag die de 2e ronde inluidde, was v. d. Berg er als de kippen bij om een beslissing te forceren en Mahieu ging onmiddellijk weer tegen de grond. Hij kon dit niet verwerken en gaf op. Al met al een avond van goede sport, die promotor van Yperen zijn publiek geboden heeft. OAGBIAO VOOtt SCMICOAM tH OH SI Af A t M 75ste Jaargang No. 22051 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentie-wezen. In liet gewest Rotterdam is in de loop van 1952, zoals overal elders in het land, de werkloosheid toegenomen. Het totale aantal mannelijke werklozen steeg in genoemd jaar met 1819 tot 9312, hetgeen betekent, dat er per 1000 beroepsbeoefenaren 31 werklozen waren tegen 20 in 1951. Deze ongunstige ontwikkeling doet zich, blijkens het door het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam gepubliceerde overzicht, voor in alle rayons van het gewest Rotterdam, dat behalve Hoek van Holland ook de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis omvat. Volgens dit overzicht bedroeg de werk loosheid in Rotterdam gedurende het af gelopen jaar gemiddeld 33 (21 in 1951), in Schiedam 25 (18), in Vlaardingen 15 (7), in Maassluis 5 (2) per duizend werkende mannen. De sterkste stijging vertoont volgens deze cijfers het rayon Rotterdam (inclusief Rhoon, Poortugaal, Capelle en Hoek van Holland) met 12 werklozen per duizend beroepsbeoefenaren. De stijging der werkloosheid kan reeds van begin 1951 worden waargenomen. Met een gematigde voldoening mag intussen worden geconstatSerd, dat althans de laat ste maanden een zekere stabilisatie in de werkloosheid is opgetreden, zij het dan op een hoger niveau, zodat het verdere verloop van de curve met wat meer optimisme mag worden afgewacht. Niettemin zal het duidelijk zijn, dat iédere maatregel, welke zal kunnen leiden tot verruiming van de werkgelegenheid, met instemming zal worden begroet en dat de emigratie als noodzakelijk complement zoveel mogelijk zal worden bevorderd. Uit het hierna volgende overzicht, waar in een specificatie naar bedrijfsklassen (groepen) wordt gegeven, verkrijgt men een duidelijker inzicht van de verschui vingen, die plaats vinden. In de bouw nijverheid bedroeg de weridoosheid 1445 personen op 31 December 1952 (1516 per 1 Januari 1952); hout, kurk en stro 277 (206); kleding 262 (231); metaalnijverheid 1209 622); voedings- en genotmiddelen 132 (111); landbouw 75 (72handel 353 (216); hotelpersoneel 457 (381); transport- personeel (varend) 399 240); transport- personeel (niet varend) 463 294); kantoor personeel 467 (423); artisten en musici 166 (121); personeel algemene dienst 3478 (2931); overige klassen 131 (129). Het meest in het oog springen de werk loosheidscijfers in de bouwnijverheid, de metaalnijverheid en in de groep personeel algemene dienst, welke in hoofdzaak is samengesteld uit ongeschoolde arbeiders, die in diverse branches kunnen hebben gewerkt. By de beoordeling dezer cyters dient echteg te worden overwogen, dat dit in sterke mate wordt beïnvloed door het seizoen. Een vergelijking met het vorige jaar valt ten gunste van de huidige situatie uit. Vorig jaar verkeerden tal van grote objecten in een aflopend stadium, terwyi thans juist het omgekeerde het ge val is, zodat verwacht mag worden, dat men straks handen te kort zal komen om alle werken voldoende te bemannen. Overigens zyn in het cyfer van 1445 werk lozen o.m. 635 schilders en 88 woning stoffeerders en behangers begrepen, ten aanzien van wier spoedige tewerkstelling twyfel bestaat. Het huidige cijfer voor de metaalnijver heid betekent vrijwel een verdubbeling van dat op het eind van 1951. De situatie bij de grote werven bleef nog onverdeeld gunstig, doch in een aantal andere me taalbranches werd vermindering van werkgelegenheid geconstateerd, welke vooral een gevolg was van verzadiging van de binnenlandse markt, toeneming van de buitenlandse concurrentie en af neming van de export-mogelijkheden door beperkingen door het buitenland hier en daar opgeworpen. Personeel algemene dienst vormt verre weg de grootste groep, welke in de loop van het jaar een vrij grote stabiliteit ver toonde. Kwalitatief blinkt deze groep over het geheel genomen niet uit en een be langrijk deel der ingeschrevenen heeft in meer dan één opzicht dusdanige beper kingen. dat aan een tewerkstelling ernstige bezwaren in de weg staan. De omvang van deze groep onderging in'het afgelopen jaar nogal uitbreiding door terugbrenging van de grootte der Haven Arbeids Re serve, welk feit ook de stand der werk loosheid onder het transportpersoneel na delig beïnvloedde. Van de overige categorieën, waarin grotere werkloosheid werd gerigistreerd, worden nog genoemd hout enz. (meubile ringsindustrie!); kleding (maatkledingsbe- drijf) en handel. De plaatsingsmogelijk heden voor mannelijk handelspersoneel zijn vooral afgenomen als gevolg van het alom waarneembaar streven tot bezuini ging op het verkoopapparaat, waaraan de grotere werkloosheid werd geregistreerd, markt niet vreemd is. De vraag naar arbeidskrachten is goed deels geconcentreerd op de metaal- en bouwnijverheid en betreft daar vooral vakkrachten. Met name in de metaalnij verheid is er zeer moeilijk aan te voldoen. Vooral het Sehiedamse en Vlaardingse vraagcijfer wordt overwegend bepaald door de metaalsector. Het aantal personen, dat op het einde van 1952 in eigenlijke D.U.W.-objecten werkzaam was bedroeg 105; 129 mannen waren tewerkgesteld op gemeentelijke ociaie werkvoorzieningsobjecten voor handarbeiders en 125 personen op werk verruimingsobjecten voor hoofdarbeiders. 3eze aantallen zijn in het werkloosheids- ijfer begrepen. GEHUWD: J. Brouwer 23 j. en M. J. M. van Leeuwen 24 j.; D. Romeijn 31 j. en Th. J. van Hulst 30 j.; M. G. van Gehlen 23 j. en A. C. Hpppstein 22 j. Th. Reher- man 28 j. en P. v. d. Pluijm 23 j.; A. J. H. van Deurzen 26 j. en L. van As 30 j.; A. J. Th. van Loenen 23 j. en J. C. C. M. Heeze 21 j. ONDERTROUWD: L. van Beek 22 j. en A. J. Phillippa 19 j.; C. C. J. Hellemons 19 j. en G. I. Henny 18 j.; W. P. Huigen 22 j. en P. M. Krop 21 j.; A. J. M. Lau- wers 21 j. en N. Reichardt 20 j.; A. van Loenen 24 j. en C. Zagwijn 21 j.; A. Mo- ritz 21 j. en F. Lucas 19 j.; A. J. .1. Ooms 28 j. en M. F. de Regt 25 j.; J. Seheenloop 25 j. en Th. J. Vierboom 27 j.; M. J. Windhorst 26 i. en M. M. van Gel- deren 24 j.; M. C. H. Wouters 34 j. en L. C. M. Heijmans 21 j. GEBOREN: Robert P. z. v. C. Heijboer en C. Vogelsang; Elisabeth d. v. J. Leve ring en W. J. v. d. Gaauw; Adrianus J. z. v. D. van Staalduinen en A. Bijl; Mar- ceila d. v. E. de Jonge en G. Nijhof; Cor nelia M. d. v. C. W. van Noort en A. v. Wagtendonk; Francisca d. v. G. van Loe nen en F. Hommel. OVERLEDEN: L. H. Vendeville, 83 j. vr. van A. Burgers; D. van Waardenburg, 73 j. Zaterdag 17 Januari: TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur; „Het Hemelbed", (Rotterd. Toneel), (volw.) Aula, Zuid, 8.15 uur: „Moord bij open doek", (Rotterd. Oomedie) Koninginnekerik, 8 uur: Bach's „OHohe Messe", m. m. v. solisten en R. Ph. O. o. 1. v. P. v. d. Kerkhof! Gehoorzaal Muzieklyceum, 8 uur: Altvioolavond Bert Veldman Ahoyhal, 2 en 8 uur: „Winter- droom", (jjsrevue.) Op de hoek van de Hoogstraat en de Keizerstraat is vanmiddag de eerste paal geslagen voor het nieuwe gebouw van de Manufacturenhandel v.h. H. Martens Co. Het nieuwe gebouw krijgt een front breedte aan de Hoogstraat van 22 meter. De diepte zal 35 meter bedragen. Langg de Hoogstraatzijde komen etalages cn een wandelgang. Ook aan de kant van de Keizerstraat en aan de achterzijde van het gebouw (Steiger) zijn etalages ge projecteerd. De totale lengte van het eta lagefront wordt 96 meter. Basement, begane grond en eerste ver dieping zijn bestemd voor de verkoop- Aan de Hoogstraatzijde komt één verdie ping met daarboven een luifel. Aan de zijde van het Steiger bevinden zich boven de begane grond drie etages, die hoofd zakelijk voor de dienst zijn bestemd- Het ontwerp voor het nieuwe pand 's gemaakt door de architecten A. J. M. Buys, ir E. H. Kraaijvanger en H. M. Kraaijvanger. De bouw wordt uitgevoerd door Gebr. v. Heeswijks aannemersmaat schappij te Best. Men wil vóór 1 Novem ber van dit jaar met het gebouw gereed zijn. Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam zijn in de week van 4 t.m. 10 Januari in Rotterdam aangekomen 322 schepen, metende tezamen 1.676.629 netto kub. meter (2.83 kub. meter 1 reg. ton), tegenover in de overeenkomstige week van het vorig jaar 246 schepen met 1.259.571 netto kub. meter, nu dus meer 76 schepen met 417.058 netto kub. meter. De voor Zaterdag vastgestelde wed strijden voor de juniores- en Zaterdag middagcompetitie van de K.N.V.B. afd. Rotterdam (de vroegere Rotterdamse Voet balbond), gaan wegens de gesteldheid van de terreinen niet door. 14 Januari nam.: 250 ton haver Den Bosch; 85 ton granen Doetinchem: X 600 ton mais l.-varen; 500 ton id. Delft; 500 en 276 ton cellulose Wageningen; 440 en 275 ton id. Arn hem; 285 ton cokesbries Best; 500 ton id. Zwijndrecht; 132 ton kunstmest Kolhorn: 85 ton id. St. Joosland; 880 ton id. Ganzepanne- brug. Totaal 32 reizen, 9 vletreizen. 15 Januari voorm.: 100 ton super Puttters- hoek; 20O ton materialen Olst; 200 ton stuk goed Amsterdam; 160 ton zaad Oudewater; 221 ton celluloce Arnhem; 75 ton kunstmest Stavenisse; 75 ton id. St. Maartensvlotburg. Tengevolge van de gladheid konden in Dc Vaticaanse persdienst deelt Zuid-Limburg vanmorgen de autobussen j j in de vroegte niet rijden. De diensten van officieel mede, dat de nieuwe vooi- de L T M (Limburgse Tram Mij.) werden schriften betreffende liet nuchter-zijn omstreeks 9 uur gedeeltelijk hervat, o.a. op voor de H. Mis en de H. Communie, j ïeH lifen MHeTlenu"(K^er,kraT-de' ?eeT}T I Sittard en Maastricht-Vaals. Een groot ge en de bepalingen omtrent de avond- deelte van de mijnwerkersbussen in de missen lieden, Vrijdag, om 4 uur in i oude mijnstreek ging uit. Op de „Oranje- i i 1 i Nassaumijn" te Heerlen en op de Staats- de namiddag van kracht zijn mijn „Maurits" te Lutterade kwamen de geworden. i outobussen binnen, met aanzienlijke ver- Deze richtlijnen, vervat in de i traging. Enkele treinen hadden een ver- 1 tragmg van circa 10 monuten. IJs en weder dienende, zal S. V. V. Zondag a.s. de zeer belangrijke wedstrijd tegen V.V.V. uit Venlo aan de West Fran- kelandsedijk moeten spelen. Het 2e elftal is vrij. Het 3e zou naar Feijenoord 4 gaan, terwijl het 4e thuis tegen D.H.S. 2 zal spelen: Als het ten minste doorgaat A.s. Maandag houdt de R.K.S.V. Excel sior haar eerste club-avond voor haar voetbal-leden boven 17 jaar en dona teurs, om 8 uur in het KAJ-gebouw aan de Nieuwe Haven 121 (naast de Fran- kelandse kerk). En als er a.s. Zondag gevoetbald wordt, staan de volgende wedstrijden op het programma: Voor Excelsior 1 een uitwedstrijd te gen V.V.P. in Den Haag, aanvang 2 uur, vertrek om kwart vóór 1 van de Koemarkt. Ook een uitwedstrijd voor Excelsior 4 en wel om 12 uur bij Hol- landiaan 4 in Vlaardingen. Thuiswedstrijden: het 2e tegen Hol- landiaan 2 om 2 uur, het 3e tegen R.F.C. 6 om 12 uur, het 5e tegen The Rising Hope 5 om 12 uur, het ?e tegen D.C.V. 6 om half 3 en het 8e tegen Nadov 4 om half 3. Apostolische Constitutie „Christus Dominus" en in de instructie van het H. Officie, zijn vandaag in dc Acta Apostolicae Sedis verschenen. Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam zal op 14 Februari a.s. om tweelt' uur de onder zeebootjager „Friesland" te water worden gelaten. Deze jager is de eerste van de twaalf, die thans voor de Kon. Marine bij Nederlandse werven in aanbouw zijn. De tewaterlating zal worden verricht door de echtgenote van de minister van Marine, mevrouw B. Staf-Mol. De onderzeeboot jager „Friesland" is een dubbelschroefturbineschip. Grootste leng te: 116.0 M„ grootste breedte H-7:i M., standaard waterverplaatsing 3150 ton. De turbines hebben een vermogen van 60.000 pk, waardoor het schip een snelheid kan bereiken van 36 mijl per uur. De be manning zal bestaan uit 265 koppen. Het 425 ton metende, en in 1950 in Gro- ningen gebouwde, kustvaartuig „Unitas" is gisteren bij de Ierse kust op een rots gelopen en lek gestoten. Nadat het schip, dat water maakte, noodsignalen had uit gezonden, kwam hulp opdagen. De Britse torpedobootjager „Creole" sleepte de coaster naar X.och Foyle in Noord-Ierland en pompte het schip daar leeg. Kapitein-eigenaar van de „Unitas", die acht man aan boord heeft, is de heer L. van Bruggen te Groningen. Het schip was met een lading van ongeveer 400 ton zout op weg van Westonpoint aan de monding van de Mersey (Engeland) naar de Ierse haven Sligo Onder doodse stilte van de talrijke aan wezigen is Donderdag voor het militair tribunaal van Bordeaux de tenlastelegging in het proces-Oradour voorgelezen. De 21 beklaagden. 7 Duitsers en 14 Elzassers, stonden onbewogen tussen hun bewakers, toen de griffier de geóeurtenissen in de zomer van 1944, die aan 642 inwoners van Oradour-sur-Giane het leven kostte, nog eens de tevue liet Passeren. Het enige andere geluid in de kleine rechtzaal was het onderdrukte gesnik van verwanten van de slachtoffers en enige van de zeven inwoners, die op wonderbaarlijke wijze aan de dood zijn ontsnapt. Vervolgens werd een begin gemaakt •Het het verhoor van de beklaagden. Als eerste werd gehoord sergeant-majoor Karl de hoogste in rang van de beschuldigden. Deze zeide niet te weten, of anti-tank-groep van de S.S.-eenheid, die Oradour uitmoordde, met vlammen werpers was uitgerust. De president gaf als commentaar op deie verklaring, dat Lentz de uitrusting van zijn groep zeer stecht scheen te kennen. Hierop werd het proces tot heden ver daagd Reuter seint ons uit Londen Dr Horace Joules, geneesheer-directeur van een ziekenhuis te Londen, bepleit in een brief in 't „Briti hsMedical Journal", een nationale campagne tegen het sigaret ten-roken. Dr Joules wijst op recente con clusies van doctoren, volgens welke siga retten de voornaamste kankerverwekken de factor zijn bij longkanker. De schrijver legt nadruk op het statis tisch verband tussen toeneming van het roken en sterfte tengevolge van kanker, kanker. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat Donderdag boven de Middellandse Zee, twee vliegtuigen van de luchtmacht met elkaar In botsing zyn gekomen, nl. een Lancaster-bommenwer per met een bemanning An 7 leden en een Valetta-transportvliegtuig met 16 pas sagiers .en een bemanning van 3 leden Men vermoedt dat alle 26 inzittenden van beide vliegtuigen om het leven zjjn ge komen. Tussen de eilanden Pantellaria en Sicilië zijn wrakstukken waargenomen. De Lan caster was van de basis Lucia opgestegen om deel te nemen aan anti-duikboot oefeningen met de Britse vloot. De Valetta was op weg van Malta naar Marignane bij Marseille. Kom onze prachtige collectie regenjassen, pantalons, ulsters en sporteolberts eens zienl Wij ruimen alles op tegen de laagst denkbare prijzen l Twee Limburgse gemeenten, Venray en Heerlen, zullen in de loop van dit jaar standbeelden ter nagedachtenis van mgr dr H. A. Poels oprichten. In Venray, waar dg „Doctor" werd geboren en begraven, resp. in 1868 en 1948, hoopt men op 13 Sep tember a.s. tijdens een Credo Pugno-dac, welke hier dan wordt gehouden, een beeld te kunnen onthullen, dat wordt vervaar digd door de Venravse beeldhouwer P, vjn Dongen. Dit beeld komt te staan voor de vroegere ouderlijke woning van Lim burgs grootste sociale voorman. De ver- vaadiging van het Heerlense beeld js toe vertrouwd aan de in Amsterdam wonen de Limburgse beeldhouwer Wim van Hoorn. Het zai op het Emmaplein worden opgericht in de schaduw van Heerlens eeuwenoude St. Pancratiuskerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2