De kruisbeelden van Hoe de tentoonstelling eruit ziet, die niet doorgaat Kromstaf AMSTERDAM GAAT OUDE WIJKEN HERBOUWEN Honderd jaar kromstaf"- viering onder St. Willibrord's patronage PROCES AU VATICAN van André Haguet BELANGRIJK JAAR VOOR KON. NED. JAARBEURS Franck en Van Hemel Horribele uitstelling van onmacht Plannen bij de Raad ingediend Plechtigheid rondom standbeeld te Utrecht Verfilmde hagiografie over het leven van de H. Theresia van Lisieux Gezinstarief voor electriciteit Evenwicht tussen algemene beurzen en vakbeurzen noodzakelijk ZATERDAG 17 JANUARI 1953 PAGINA 10 Ontwerpen Onmacht GOED CONCERT BIJ HET BRABANTS ORKEST Uit de fabriek GEMEENTEBESTUUR VAN WAALRE Wekt misnoegen van de Tweede Kamer ARNHEM DOET HET GOED CHESAPEAKE AND OHIO DE JAVASCHE BANK 125 JAAR Défilé van 30.000 jonge tnensen Belangrijke congressen ter inleiding OPBRENGSTEN R. T. M. STEFANOPOELO: NAAR BELGRADO De eilanden De Nieuwmarkt 18 meter brede verkeersweg Katholieke films' Oprechtheid en goede smaak Niet alleen historische juistheid Nog geen oplossing Brabantse Staten nemen motie aan Motie aangenomen Nieuwe ingang van Croeselaan-terrein Ook de export van diensten gepropageerd De op gisteren verwachte expositie van de ca. 75 ontwerpen voor een Kruisbeeld, ingezonden op de prijsvraag van „Honderd Jaar Kromstaf", zal niet gehouden worden. Men kan niet anders zeggen: dit plotseling terugkrabbelen is een erg onfraai gebaar ten opzichte van de instantie die reeds het Stedelijk Museum van Amsterdam beschikbaar had gesteld. Bovendien een gebaar dat niet bepaald een gelukkige bijdrage is tot de strijd van die katholieken die genoemde instantie bij tijd en wijle betichten van al te opvallende voorkeur voor een bepaalde kunstrichting en een bepaalde levensopvatting. Maar wie, als wij, in de gelegenheid is geweest de verzameling kruisbeeld-ont werpen te zien, zal het raadsel gemakke lijk hebben kunnen oplossen. Men heeft gejuicht over het grote aan tal der inzendingen. Maar, is dit aantal Inderdaad ook zeer loffelijk op zich, met betrekking tot de kwaliteit moet het eer griezelig heten. Wij hebben een tiental goede sculptu ren, waarvan vier aanvaardbare, oor spronkelijke en goed doorleefde kruis beelden en dat zijn dan ook de inderdaad bekroonde met het eervol vermelde. De Jury kan er geen moeilijke taak aan gehad hebben ze uit te kiezen, waar schijnlijk wél ze ten opzichte van elkaar meer of minder voorkeur te verlenen. Zij getuigen alle vier van echte religieuze beleving en zijn sculptureel gedacht. Maar het zijn ontwerpen, en met be trekking tot de uiteindelijke realisatie in een beeld laten zij heel wat vragen open. Dat geldt nog meer voor de eerste en tweede, dan voor de derde prijs en de eervolle vermelding. Bovendien verschil len zij diepgaand van opvatting, slechts tussen de eerste en derde bekroning is overeenkomst. Beide zijn dan ook „tradi tioneel" maar in de goede zin. Onder de goede sculpturen zag ik ver der geen aanvaardbaar kruisbeeld, wel een voor een kruisvorm staande H. Anto- nius van Padua met kruinschering en in pij; en een arbeider in broek en kiel, staande op een genopt Engeltje of is het de Dood? Het stuk draagt het Motto „Dood waar is Uw overwinning" een aardig beeldje, maar ondanks het bordje INRI onder het Engeltje heeft het niets met een Crucifix te maken. Ik vraag mij overigens af wat het knop- pig verschijnsel op het engelenjurke en vooral de kniedopjes die de arbeidersfi- uur vertoond, voor beektenis hebben, culptureel in ieder geval geen enkele. Er is nog een goed beeld onder het mot to „Kruisstam", ik denk zo dat de maker niet gauw misgeraden zal worden. Maar dit is toch geen geslaagd kruisbeeld, hoe wel de kop zeer schoon leeft: de expres sie zet zicht niet door, de weinig fraaie houding van het lichaam is noch konink lijk, noch werkelijk lijdend en „ge vend" zoals de kop. Voor de rest is deze verzameling een horribele uitstalling van onmacht, gebrek aan persoonlijkheid, onbezieldheid en ▼aak ergerlijke pietluttigheid. „Psychè" en de Symphonie van Franck Wnraamden v. Hemel's Vioolconcert op het Uitverkochte concert van het Brabants Orkest in het Casino van Den Bosch. Men kan de muziek van „le maïtre angélique" niet genoeg laten klinken in het bijzonder voor de zuiderlingen. Daar zijn vele verwantschappen, die de kunst aan onze meer Romaans gelovende dan Germaans nadenkende zuiderprovincie- bewoners verbinden en die een geluk, een levensblijheid, een puurheid van lyriek bezitten, welke zich door middel van een gothisch geaarde melodiek openbaart. Daarom stoorde het, in het programma de versleten term van „van Waalse afkomst" t.o.v. het geslacht der Franck's aan te treffen. Deze muziek is juist élles behalve WaalsNa al hetgeen hierover de laat ste jaren is geschreven en door schr. dezes aan het licht gebracht aan de hand van onloochenbare getuigen en archiefstukken, hadden we dit anachronisme niet meer verwacht. Gelukkig intussen dat Hein Jordans zich hier als dirigent beter te weer stelde dan als musicoloog. Zijn Psyche-interpretatie deed me denken aan een der creaties van zijn gewezen leraar, wijlen Henri Hermans. Het viel op en ook in de Symphonie hoe het B.O. wint aan homogeniteit, aan speelvaardigheid. Zelden hoorde ik van een provincie-orkest zulk een volumineuze tuba en geacheveerdheid van streek in de violen. Dit heeft een jong orkest vóór op oudere, dat de vonk der liefde die uiteindelijk ólles moet bezielen telkenmale ont brandt tot een vurige gloed; tot een jong élan Oscar v. Hemel's Vioolconcert bleek bij de concertmeester van het Res. Orkest Theo Olof, in goede handen te zijn. Hij bracht alle technische kracht op en alle capricieuze melodiesprongen, waarvan het werk vervuld is. Zó vol, dat een klassieke strakheid van bouw eraan ontbreekt; het vermeit zich in spitsvondige invallen, v. Hemel kent het orkest en zijn lievelings instrument de viool i. h. O. Het is zijn aard om op speelse, Vlaamse wijze te doen als de goochelaar met zijn hoed, waaruit allerlei verrassingen te voorschijn schie ten. Royaal gebruikt hij „tok-tok"-doende fagotten en buitelingen makende clarinet- ten en het solo-instrument zelf geeft een ongewilde les in zijn technische mogelijk heden. Maar méér beperking, bezinning omtrent de aard der melodiek zou v. He mel's inventieve geest ten goede komen. Het werk werd hartelijk ontvangen waar voor de „vinder" even hartelijk kwam danken. Ontwerp voor het ..Kromstaf-kruisbeeld door F. Verhulst, dat met de tweede prijs werd gehonoreerd. Zeker, er zit een doublure van Zadkine bij, er zijn Henry Moore's etc. Met rollen en bollen deeg of „geschepte" plastiek met volumina van holten en gaten; al mo derniteiten, maar nergens persoonlijk daarbij, zonder wérkelijke durf, slechts slaafse imitatie. Ook zijn er de hevigste lichaams- en ge laatsverwringingen, de kromgespijkerde benen en binnenste-buiten gekeerde han den enz., waarmee men telkens weer nóg geweldiger en expressiever probeert te Gisteren zou de tentoonstelling geopend zijn van de kruisbeelden, die als ontwerp voor het Kromstaf monument op de uitgeschreven prijsvraag zijn ingezonden. Zoals wij al berichtten, gaat deze expositie niet door, voornamelijk omdat maar een klein deel van het ingezondene van voldoende kwaliteit was. Wij menen echter niet te mogen nalaten onze lezers te laten weten, hoe deze tentoonstelling eruit gezien zou heb ben, als zij wel gehouden was. In de eerste plaats omdat vrijwel iedere katholiek belangstelling zal hebben voor de drie bekroonde ontwerpen en voorts, omdat bij het jubileum, dat wij dit jaar gaan vieren, de critische instelling zeker niet mag ontbreken. Als het peil van onze religieuze kunst teleurstellend is, dan is het beter dit niet te verdoe zelen terwille van de feestelijke gelegenheid. zijn dan Grünewald en Servaes. Maar dat levert hier alleen maar wonderlijke acro baten en debielen op. Zowaar zijn er nog volledig uitgewerkte en afgelikte („Volbracht" is het motto van het gladste), afleveringen uit de gipsen Kerkfabriek, maar dan uit de persoonlijke handarbeid en het eigen brein van indi viduen ontsproten, en het zijn er niet eens weinig. Wat er dan nog rest, bestaat uit stop verf in allerlei kleuren, welker amorphe voorkomen soms naarstig met pennemes- jes van haartjes, rimpeltjes en baard- putjes enz. zijn voorzien. Het is duidelijk, dat deze collectie het exposeren niet waard is, ook al had men geld over. De voorgewende vreugde over de stand van zaken in onze religieuze beeldhou werswereld, moeten wij dus maar liever afschrijven als dit haar gezicht is, is ze bedroevend. K. S. f.' (Van onze Amsterdamse redactie B. en f. van Amsterdam hebben thans bij de Raad de ontwerpweder- opbouwplannen ingediend voor een viertal stadswijken t.w. Jodenbreestraat, de Oostelijke eilanden, de Nieuwmarkt en de Weesperstraat. Vóór de oorlog was de Jodenbuurt een verzameling van neringdoenden en de percelen waren dan ook meer winkelhuizen dan woonhuizen. Bovendien waren de straten zeer smal en voor normaal verkeer absoluut niet geschikt, Daardoor is met het voortschrijden van de tijd deze buurt meer en meer in verval gemaakt. Doordat in de oorlog de bewoners grotendeels gedeporteerd werden, de huizen leeggeroofd en in de hongerwinter afgebroken werden om er nog uit te halen, wat er uit te halen viel, heeft men de gelegenheid gekregen deze buurt te transformeren in een wijk, die past in het karakter van de binnenstad en voldoet aan de moderne eisen van verkeer en hygiëne. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over de inlichtingen op het adres van J. Leijssen, te Waalre, waarin deze om ver goeding verzocht van door hem geleden financiële schade gedurende de tijd, dat zijn zoon, die de Belgische nationaliteit bezit, in Nederlandse militaire dienst is gehouden. In dit verslag zegt de commissie, dat zij, kennis genomen hebbende van de brief d d. 5 Juli 1951 van de minister van Binnenlandse Zaken het ten zeerste betreurt, dat het gemeentebestuur van Waalre niet bereid is gebleken aan J. Leijssen een schadeloosstelling toe te kennen. Aangezien noch de Staten- Generaal, norih de minister van Binnen landse Zaken over de mogelijkheid be schikken de gemeente tot het verstrek ken van een schadeloosstelling te dwingen, rest de oommissie tot haar leed wezen niets anders dan haar misnoegen over het standpunt van het gemeente bestuur van Waalre uit te spreken en de minister van Binnenlandse Zaken dank te zeggen voor de verstrekte inlich tingen. Anhem beschikt thans over een com pagnie Nationale Reserve, een voltallige afdeling grensbewaking en een reserve- gemeentepolitie alsmede over een voltal lig corps Luchtwachtdienst. De vrijwilli gers van alle reservediensten en hun echt genoten hebben deze mijlpaal gisteravond gevierd, tijdens een bijeenkomst in de Stads Schouwburg, die werd bijgewoond door een aantal hoge militaire en burger lijke autoriteiten o.w. generaal C. D. Toet, bevelhebber tweede militaire gewest. Burgemeester Oh. Matser. provinciaal voorzitter van het instituut „Steun Wettig Gezag", bracht hulde voor hetgeen hier bereikt is. Er werd daarna een gevarieerd pro gramma afgewerkt met als hoofdschotel ten historisch spel, opgevoerd door de vrijwilligers en geschreven door de heer Sanders, „Waar vrijheid eeuwen stond". Chesapeake and Ohio heeft volgens voorlopige cijfers in 1952 een netto winst behaald van 45 millioen of per aandeel 5.56 behaald, vergeleken met 38 millioen of per aandeel 4.80 in het Voorgaande jaar, Op Zaterdag 24 Januari a.s. zal het 125 jaar geleden zijn, dat de Javasche Bank N.vj werd opgericht. Te Djakarta zal dit feit officieel worden herdacht; hier te lande houdt de directie van de bijbank te Amsterdam rond het middag uur een receptie te haren kantore aan de Keizersgracht. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen zal de herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie Woensdag 13 Mei a.s. des avonds worden ingeleid met een Vigilie-viering, bestaan de uit een ingetogen plechtigheid rondom het standbeeld van St Willibrord op het St Janskerkhof te Utrecht. Daarbij zal de officiële viering worden gesteld onder patronage van onze grootste nationale heilige. In tegenwoordigheid van enige kerkelijke en wereldlijke hoogwaardig heidsbekleders wordt een klein défilé langs het beeld gehouden. De volgende dag, Hemelvaartsdag, wordt eveneens in de avonduren, in een der Utrechtse kerken een bijeenkomst gehou den, gewijd aan eerbiedwaardige Neder landers, die in de laatste honderd jaar in een geur van heiligheid zjjn gestorven, te weten Pater Roothaan S.J.. de Redemp torist Peerke Donders en de Carmeliet Titus Brandsma. Des morgens is er, zoals fnen weet, in elk diocees een Pontificale H. Mis en 's middags wordt in het Stadion te Utrecht een manifestatie gegeven van het Neder landerschap der katholieken, waarvoor rar J. Derks en Albert Welling een ont werp hebben gemaakt, dat onder regie van Anton Sweers wordt uitgevoerd. Vrijdag 15 Mei is er in de kathedraal een vijf-voudige huwelijkssluiting, waar bij de Aartsbisschop-coadjutor, Z. H. Exc. mgr dr B. Alfrink uit elk diocees een paar in de echt zal verbinden, 's Middags is er een kinderoptocht, die de rijkdom van ons H. Geloof zal uitbeelden met fraai versierde wagens, het geheel naar ontwerp van Marius de Leeuw en waar aan behalve kinderen uit Utrecht ook de jeugd uit ongeveer dertig andere plaatsen zal deelnemen. Des avonds is er in het Stadion een ge- zinsspel, dat geschreven wordt door An- toon Coolen. Zaterdag 16 Mei is een bijzondere dag door de komst vermoedelijk van de Kar dinaal-Legaat en de Avondmis, weer in het Stadion, bij kaarslicht, zoals wij reeds hebben bericht. Eerst heeft er die middag in de Jaar beurshallen een Solidariteitscongres van de Standsorganisaties plaats. De begroeting van de Kardinaal-legaat met de protocolaire eerbetuigingen zal aan de grens van de gemeente geschieden, waarna Z. Em. op een podium in het Wil- helminapark wordt ontvangen, waar ook de Nederlandse en de te verwachten bui tenlandse bisschoppen zullen plaats nemen. Dan zal langs deze kerkelijke hoog waardigheidsbekleders een fakkeldéfilé gehouden worden, waaraan 30.000 leden van jeugdverenigingen zullen deelnemen, die vervolgens naar het Stadion optrek ken. Indrukwekkend belooft ook te wor den de Pontificale H. Mis Zondagmorgen 17 Mei in het Stadion met algemene H. Communie, waarvoor wellicht de nodige faciliteiten ten aanzien van het zich ont nuchteren verkregen zullen worden. In de namiddag heeft de aanbieding van het huldeblijk aan het Episcopaat plaats, hetgeen besloten wordt met een Pontificaal Lof, waaronder men de stem van Z. H. de Paus hoopt te horen. Des avonds wordt in Tivoli een gala concert gegeven en zal het Franciscus- Volkstoneel uit „Wijk C", dat aanvanke lijk in de open lucht zou spelen in de Jaarbeurshallen een opvoering geven van „Sta op je stand", een spel van H. Weh- berg onder regie van Jan Muller. De herdenking in Utrecht, waartoe ook nog gerekend moeten worden een kunst tentoonstelling en een historische ten toonstelling in het Aartsbisschoppelijk Museum en het Centraal Museum, Is met dit programma ten einde, doch de volgen de dag, dus Maandag 18 Mei, wordt wel nog in Nijmegen een Academische zitting gehouden, onder auspiciën van de Uni versiteit van Nijmegen en de Tilburgse Hogeschool alsmede van het Thijmgenoot- schap. Bovendien gaat aan de feestviering te Het ontwerp waarmee F. Verhaak uit Breda de derde prijs won. Motto „Verlosser" Utrecht een reeks congressen vooraf, die aan de betekenis van dit eeuwfeest een bijzonder relief zullen geven. Zo wordt 9 April een congres georganU seerd door het Landelijk Sociaal Charita tief Centrum, 11 April is er een besloten Studiecongres van de Katholieke Jeugd raad, voor 19 April is een Missiecongres genoteerd, 24, 25 en 26 April is er een groot landelijk K. A. congres, evenwel in Den Bosch, over de taak en plaats van Ue leek in de Kerk en 29 April congresseert in Utrecht wederom het Katholiek onder wijs in al zijn geledingen, waarbij 2000 mensen verwacht worden. Onderwerpen van dit onderwijs-congres zijn: School en Gezin, School en Maatschappij. School en Kerk. Vermeldingswaardig is zeker ook een congres, dat de Kath. Volkshogeschool „Drakenburgh" in September organiseert, eveneens over de leek in de Kerk, vooral gezien van de intelligentsia uit. In ver band met het K. A.' congres in Den Bosch is het meerdaagse congres in „Draken burgh" met opzet naar een latere datum verschoven. Tenslotte zijn in voorbereiding een con gres van de Raad van Overleg voor de Volksgezondheid en van de St Willibror- dusvereniging over het bisschopsambt, waarvoor de data nog niet zijn vastge steld. Volgens voorlopige cijfers bedroegen de opbrengsten van de Rotterdamsche Tram weg Mij. in October f 372.146 (v.j. 373.920) De opbrengsten uit reizigersvervoer be liepen f 185.111 (v.j. 192.576), uit goederen vervoer f 163.089 (v.j. 159.096) en bijz. ver voer en diversen bracht op f 23.946 (v.j. 22.348). In de periode van Jan. t.m. October be liepen de ontvangsten in totaal f 3.319.111 (v.j. 3.289.579). De Griekse minister van buitenlandse zaken, Stefanopoelos, heeft 'n uitnodiging van de Joegoslavische regering om in het begin van Februari Belgrado te bezoeken, aanvaard. Door de vernieling van de percelen is men in staat gesteld de Jodenbreestraat en de Muiderstraat te verbreden zonder dat een kostbare doortvaak zal moeten worden gebezigd. De Rapenburgerstraat is momenteel ongeveer 10 meter breed en dit is voor een straat van een dergelijke importantie veel te smal. Derhalve zal ook deze worden verbreed. Zo heeft men de belangrijkste straten verbreed geprojec teerd, terwijl aan de bebouwing eveneens de nodige aandacht is geschonken. Zoals reeds is gezegd, was de Joden buurt een wijk van neringdoenden. Dit karakter zal zij behouden, doch men is alleen van plan een betere scheiding te brengen tussen werk- en woongelegen heid. Zo zullen de Jodenbreestraat, de Muiderstraat en de Rapenburgerstraat winkelstraten blijven met winkelpanden en bovenhuizen, doch de bedrijven wil men bij elkaar brengen in een groot werkplaatsengebouw. dat afdelingen heeft van verschillende afmetingen, zodat am bachtslieden er een naar hun keuze kun nen huren om er hun werkplaatsen en bedrijven in te vestigen. Dit gebouw zal centraal gelegen zijn en kan door de ont worpen verbrede wegen in voldoende mate bereikt worden. De eiland'en, Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg zijn in de jaren 1625 tot 1655 „gemaakt" met het doel hierop scheeps werven en andere met de zee verband houdende bedrijven te vestigen. Op Oos tenburg vond de stadsscheepstimmerwerf een plaats en op Kattenburg de Admirali teit. Op de eilanden vestigden zich ook de werklieden die in de verschillende be drijven werkzaam waren. Reeds bij de woningtelling in 1936 bleek dat ruim 13 pet van de woningen onbewoond was, het geen er op wees, dat de bewoners zo veel mogelijk naar elders trokken. In de be zettingstijd nam dit aantal nog foe, ter wijl in de hongerwinter ook hier de hui zen werden gesloopt om aan brandstof te komen. In die winter werden er 186 percelen vernield. In het ontwerpplan heeft men vastge steld, dat Kattenburg, voorzover het niet in beslag genomen wordt door de marine werf, geheel voor de bewoning wordt ge reserveerd. Men wil de percelen, die zich bevinden tussen de Grote on Kleine Kat tenburgerstraat slopen, om aldus een grote verkeersweg te krjjgen, aangezien de weg in zijn tegenwoordige toestand volkomen ontoereikend is voor zijn functie. Wittenburg is en blijft geheel aan de industrie gewijd en slechts een klein ge deelte wordt bestemd voor de bewoning. Op Oostenburg voert „Werkspoor" de hoofdtoon. De weinige woningen, die hier nog zijn. zullen worden opgeofferd aan de industrie. De Nieuwmarkt en omgeving die vroe ger „Lastage" werd genoemd was aan vankelijk een industriegebied, dat buiten de stad lag, doch toen het door een stads uitbreiding in het vestinggebied kwam te liggen, volgden al spoedig meerdere woon huizen. Door de slechte verkavelingstoe stand is in de jaren van 1340 tot 1947 de bevolking zeer sterk teruggelopen, terwijl de woningvoorraad afnam met ongeveer de helft en de industrie zich in dat gebied zeer uitbreidde. De verkeerssituatie in deze wijk moet ook hoognodig worden verbeterd, meer nog in verband met de ontworpen verbe teringen in de naburige stadsdelen. Men wil door verschillende verbredingen een goede verbinding scheppen met de Joden buurt en het Weesperstraatkwartier. Wat de bouwvoorstellen betreft, heeft men rekening gehouden met een uitbreiding van het Trippenhuis, terwijl men een nieuw bouwblok heeft ontworpen tussen de Nieuwe Hoogstraat, Kloveniersburgwal en de Nieuwmarkt. Evenals elders is ook in de wijk Wees perstraat een formidabel aantal huizen gesloopt, hetgeen zo'n ernstige omvang heeft aangenomen, dat B. en W. meteen de kans willen aangrijpen om dit terrein aan te passen aan de eisen van het mo derne verkeer. In plaats van de Weesperstraat willen zij een grote verkeersweg doen aanleggen van 18 meter breed met een dubbel tram spoor. Men wil langs deze straat voorna melijk kantoorgebouwen plaatsen, terwijl in de begane-grondverdieping winkels, café^s, restaurants e.d. zullen worden ge vestigd. Achter deze winkels en kantoor gebouwen zijn wegen geprojecteerd, waar voertuigen goederen van en naar de win kels kunnen vervoeren. Men heeft verder een speelterrein geplaatst op het eiland tussen de Nieuwe Prinsen- en de Nieuwe Achtergracht, ofschoon er een groot ge deelte van de bebouwing zal moeten wor den afgebroken om een behoorlijke toe gang naar dit speelterrein te verkrijgen. De herinnering aan „De Ontbladerde Roos", een film over de H. Theresia, die voor altijd zal gelden als een beschamend voorbeeld van katholieke wansmaak, wordt op verheugende wijze door „Proces au Vatican", een nieuwe film van de Franse regisseur André Haguet, met wiens werk men hier te lande onlangs door middel van „Het is middernacht, dr Schweitzer" heeft kunnen kennismaken. Wel is er tevoren nog een tweede film over 't leven van deze beminnelijke heilige geweest, heter van opzet en uitwerking dan „De Ontbladerde Roos", maar toch nog zó naief en gekunsteld, dat men ook dit product zal vergeten bij het zien van deze nieuwe film, die is geproduceerd door Paul de Saint-André in samenwerking met „Les Films Artistiques Francais" en „Les Films Femand Rivers". D'e verschijning van deze bij uitstek katholieke film, geproduceerd onder toe zicht van Abbé André Combes, van wiens hand talrijke geschriften over het leven van de H. Theresia zijn verschenen, ves tigt weer eens de aandacht op de wense lijkheid en mogelijkheid van een katholieke filmproductie, een probleem, dat herhaaldelijk op de internationale congressen van het Office Catholique In ternational du Cinéma aan de orde is geweest. Bij die gelegenheid is telkens gepleit voor een samenbundeling van de katholieke talenten op het gebied van de filmkunst, zonder dat daarbij niet-katho- lieken van samenwerking behoeven te worden uitgesloten. Deze samenwerking immers kan vruchtbaar e-n zelfs wenselijk zijn, omdat de niet-katholiek een reli gieus georiënteerde productie voor een zijdigheid en overdrijving kan behoeden. De opmerkingen, die met betrekking tot een katholieke productie zijn gemaakt, droegen echter tot nog toe altijd een al gemeen en vaag karakter. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat men nog steeds niet weet, wat men eigenlijk precies wil. In die richting wijzen trou wens de vele pogingen, die in de meest verschillende richtingen zijn ondernomen en die steeds van zeer korte duur bleken te zijn. Tot een permanente productie heeft men het nooit kunnen brengen. Trouwens, men loopt voortdurend gevaar, het slachtoffer te worden van avonturiers, die een grenzeloze zelfoverschatting en een ongebreidelde fantasie paren aan een gladde tong en een lege beurs. Van der gelijke lieden is de wereld vol, zoals men enkele jaren geleden ook hier in Neder land heeft kunnen ervaren. Het ongeluk is, dat men bij de produc tie van een film eerst de resultaten moet afwachten. Beantwoorden die niet aan de gekoesterde verwachtingen, dan is het zeer aanzienlijke kapitaal, dat in een der gelijke onderneming moet worden gesto ken, verloren. Kapitaalkrachtige deskun digen, die de moeilijkheden, maar ook de mogelijkheden kennen en die dus in staat zouden zijn, de juiste producenten en re gisseurs te kiezen, wagen zich niet ge makkelijk aan een dergelijk experiment. De goedgelovigen worden het slachtoffer van lieden, die men niet anders dan op lichters kan noemen. En daarom zal er van een permanente, zuiver katholieke filmproductie derhalve voorlopig wel geen sprake zijn. Niettemin zijn er heel wat katholieke films en films met een religieus gegeven van zeer uiteenlopende aard verschenen, doch slechts in enkele gevallen kan van enig succes worden gesproken. Voorbeel den van de wijze, waarop de commerciële producenten munt poogden te slaan uit religieuze onderwerpen zijn „De Koning der Koningen", „De Kruistochten", „Het Teken des Kruises", „David en Bathsheba" en „Samson en Delila" van Cecil B. De Mille alsmede „Going my way". Beter waren „The Song of Bernadette", „The Keys of the Kingdom" en de Spaanse film „La Senora de Fatima", die getuigden van enig begrip voor het behandelde onder werp, of althans van de goede wil en de eerlijkheid van de makers. De enige meer recente films, die boven de middelmaat uitkwamen, waren „Journal d' un Curé de Canmpagne" en „Monsieur Vincent". Een vergelijking van deze beide films met „Procés au Vatican" zou onvermijde lijk ten nadele van de laatste moeten uit vallen en is trouwens niet mogelijk, omdat „Procés au Vatican", evenals de films over het leven van Pater de Foucault en de Pastoor van Ars, een verfilmde hagio grafie is, een historisch-getrouw beeldver haal van het leven van de H. Theresia, waarbij de filmmaker zich angstvallig heeft gehoed voor een persoonlijke inter pretatie. De film getuigt van de oprechtheid en de goede smaak van haar makers, zij is vol pictorale schoonheid. Het spel wordt ge dragen door de grootste Franse acteurs (Jean Debucourt als de vader van There sia, Valentine Tessier als Mère-Gonzague, Catherine Fonteney als Mère Geneviève, Jean Yonnel als Abbé Faure, Jean Meyer als Abbé Delaroëtte, Jane Faber als Soeur Philomène en Thérèse Dulac als Soeur Elisabeth, terwijl France Descaut, de jonge actrice, die de titelrol speelt, zich met een verblijf van vier maanden in het kloos ter op haar rol voorbereidde. De muzikale begeleiding onder leiding van Maurice- Paul Guillot is van voortreffelijke kwali teit. Maar het geheel lijdt onder een ernstig gebrek aan begrip voor de film als autonoom en dramatisch medium. „Procés au Vatican" geeft op pijnlijk nauwkeurige wijze de levensgeschiedenis weer van de kleine Theresia, van haar jeugd af tot haar heilig afsterven in de zuivere sfeer van de Camel toe. Daarbij heeft de maker, als onvermijdelijk gevolg het visuele medium, waarvan hij zich be diende, iets aan dit leven van de Heilige afgedaan de werking van de Goddelijke Genade in deze bevoorrechte ziel en haar contact met het bovennatuurlijke, zonder dat hij daaraan iets van zich zelf als kun stenaar heeft toegevoegd. In de filmkunst kan men nu eenmaal het artistieke element, dus de persoon lijke interpretatie van het gegeven door de kunstenaar, niet verwaarlozen, zon der het gevaar te lopen, dat men een serie sentimenteel-religieuze plaatjes krijgt dan wel een documentaire. Een film kan pas volledig een stichtende werking hebben in de goede zin van hetwoord. naarmate zij de ^persoonlijke expressie is van de kunstena'ar. „Procés au Vatican" behoort tot de categorie van de documen taire film, de verfilmde hagiografie. Zij is alleen aanvaardbaar voor de diep-gelovige mens, die zich zal stichten aan de histori sche werkelijkheid van het verheven leven, dat hij ziet uitgebeeld. Zij zal zijn verering voor de kleine Heilige nog doen toenemen, maar zij zal de toeschouwer niet nader tot haar brengen, noch hem ontroeren. Als voorbeeld van de artistieke onmacht van Haguet met betrekking tot zijn ver heven onderwerp wijzen wij op de won deren, die de film toont. Eerst de plotse linge genezing van Theresia in haar jeugd op voorbede van de H. Maagd, en vervol gens de miraculeuze wijze, waarop de Carmel tijdens de jongste wereldoorlog voor vernietiging gespaard bleef. De uit beelding van deze wonderen is alles be halve aanvaardbaar voor mensen met critische zin. Op zich bewijzen deze beel den immers niets, omdat, wét zij tonen, het eeuwige bedrog van de filmtechniek kan zijn, hetzij door trucage-beelden, hetzij door een bepaalde (zij het nog zo weinig geïnspireerde) door de maker gekozen opeenvolging van beelden. De film als kunstwerk eist daarom een andere basis dan alleen de historische juistheid, en wel de innerlijke overtuiging van de kun stenaar, die volledig in zijn medium tot uitdrukking komt. De oplossing met betrekking tot films, waarin het bovennatuurlijke element de hoofdrol speelt, is er nog lang niet, ook niet met deze nieuwe film, hoe voortreffe lijk haar kwaliteiten ook mogen zijn in vergelijking met de producten, die tot nog toe op het witte doek zijn verschenen. Daar zijn experimenten voor nodig, die men zal moeten ondernemen buiten de commerciële productie om. De fout is tot nog toe geweest, dat men, zelfs al koesterde men geen winstbejag, mank ging aan hetzelfde euvel als de pro fane filmindustrie: het streven om de grote massa te bereiken. Aan deze fout hebben de makers van „Procés au Vatican" zich gelukkig niet schuldig gemaakt. Integendeel, zij hebben de moeilijkste weg bewandeld. De vertoningsrechten van deze film voor Nederland zijn yerworven door de M.S.C.- Filmdienst van het Missiehuis Tilburg, dat met de opbrengst de opleiding van zijn priesterstudenten wil bekostigen. Dege nen, die een vertoning van „Procés au Vatican" bijwonen, zullen dus niet alleen een van de beste verfilmde hagiografieën te zien krijgen, die tot nog toe zijn ver vaardigd, maar zij zullen tevens een ver heven doel dienen. jr. Na een debat van drie en een half uur hebben de Prov. Staten van Noord- Brabant gisteren met 474 stemmen de interprovinciale ziektekostenregeling aangenomen. Dit betreft een gemeen schappelijke regeling tussen de provincies Drente, Friesland, Groningen, Noord- en Zuid-Holland, Overijssel, Utrecht en Noord-Brabant. Limburg en Gelderland hebben reeds voor het eigen gewest een regeling getroffen. Zeeland daarentegen wenst buiten elke regeling terzake van ziektekosten voor provinciaal personeel te blijven. Aanvankelijk bleken in de Prov. Sta ten van Noord-Brabant tegen het voor stel vele bezwaren te bestaan, maar toen uit het antwoord van Gedeputeerden bleek, dat de regeling anders op losse schroeven zou komen voor de andere provincies, welke haar reeds hadden ge accepteerd, werd zij aanvaard. In de middagzitting kwam een even tueel in te stellen electriciteitstarief voor grote gezinnen aan de orde. Naar aan leiding van de beschouwingen in de Sta tenvergadering in Januari 1952 zün Ged. Staten met de P.N.E.M. in overleg ge treden om de mogelijkheid voor gezins tarief te onderzoeken. Het bestuur van de P.N.E.M. stelde zich op het stand punt, dat in het tariefsbeleid, zij het op indirectie wijze, reeds rekening wordt ge houden met de grote gezinnen. Het acht te geen voldoende aanleiding aanwezig, bovendien een directe korting voor de grote gezinnen in te voeren. Daaraan zouden ook zeer kostbare administratieve complicaties verbonden zijn. De belofte, welke de regering in 1951 deed, om het grote gezin tegemoet te komen en waaraan tot op heden nog geen uitvoering is gegeven, werd meermalen tijdens de discussies gememoreerd. Hoewel men overwegend van mening bleek, dat de regelingen ten gunste van het grote gezin slechts op goede gronden ten uitvoer kunnen worden gelegd, wan neer deze getroffen worden als onder deel van de loonpolitiek en in de fiscale sfeer, meende men bet 'n gebreke blijven van de rijksoverheid noodgedwon gen een verzachting der financiële lasten voor het grote gezin te moeten zoeken in de consumptieve sfeer. De heer Th. J. Planken (K.V.P.i dien de tenslotte een motie in, waarin Ged. wordt verzocht bij het bestuur van de P.N.E.M. aan te dringen op gezins korting. Ged. Staten verklaarden zich, na kort beraad, tegen de motie, omdat hier mee verzachting wordt voorgesteld in de consumptiesector en omdat Ged. Staten nog een half jaar zouden willen afwach ten, wat de thans zittende regering ten aanzien van de in 1951 gedane beloften zou willen doen. De Staten namen echter de motie aan met 3111 stemmen. Ged. Staten zegden daarop toe, ten spoedigste onderhandelingen met de P.N.E.M. te zullen openen. (Van onze Utrechtse redacteur) Over het geheel genomen hebben de jaarbeurzen in 1952 een goed resultaat opgeleverd en ook over de vijf gehouden vakbeurzen kan men, aldus de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Mi- Iius, zeer tevreden zijn, maar toch dient men zich af te vragen, in hoeverre verder aan de wensen van het bedrijfsleven om vakbeurzen te houden gevolg gegeven moet worden, want een teveel zou uit den boze zijn en splitsing over verschillende steden is zeker ongewenst. Evenwicht tussen de algemene beurzen en de vak beurzen is zeer zeker noodzakelijk. In ieder geval gaat het jaarbeursbestuur, zo verklaarde de heer Milius verder op de Nieuwjaarsbijeenkomst met de pers, 1953 vol vertrouwen in, een jaar, dat zich on derscheidt door het houden van de 60ste beurs in het voorjaar, waarbij tevens de nieuwe zaal aan de Croeselaan geopend zal worden. Niettegenstaande de slechte weersom standigheden is de bouw gunstig verlopen en de hal is thans reeds glas- en water dicht. Voor wat de voorjaarsbeurs zelf betreft, die gehouden wordt van 17 tot en met 26 Maart, de nieuwe hal zal volledig bezet worden door de groep bouwmaterialen, zware machines en verdere techniek. In 't Vreeburggebouw komt een afzonderlijke afdeling van electro-technische artikelen voor huishoudelijk gebruik, geheel van de Nederlandse industrie. Collectieve inzen dingen zullen er zijn van Zwitserland, België, Italië (textiel), Luxemburg, Oos tenrijk, Duitsland (Oost), terwijl Canada, Indonesië, U.S.A.. Engeland, Frankrijk, West-Duitsland met informatie-stands komen. Uitgebreid zullen o.m. worden de afdelingen speelgoed, klokken en uur werken, waarbij een collectie Franse bijouterieën. Gisteren is de Graadt van Roggenweg die van de Paul Krugerbrug naar de Croeselaan leidt, opengesteld, aan welke nieuwe weg de hoofdingang van het Jaar beursterrein wordt gemaakt. De Jaar beurs krijgt hierdoor een andere groepe ring en ook een beter overzichtelijke indeling Een bijzondere afdeling van de groep Bouwmaterialen is een collectieve inzen ding van grote aannemers van binnen- eli buitenlandse werken, zodat de Jaarbeurs naast de export van artikelen ook de export van diensten gaat propageren. De Najaarsbeurs van 1 tot, en met 10 September zal weer in het bijzon de aandacht vestigen op de efficiency in het bedrijfsleven, waarvoor speciale demon straties en bijeenkomsten worden gehou den. terwijl de medische afdeling ver moedelijk een uitbreiding ondergaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 10