Nieuws uit STAD en OMTREK Groeiende vraag naar gas en electriciteit Watervoorziening is sterk verbeterd „STELLA MARIS" VIJF JAAR LAATSTE BERICHTEN Italiaanse Kamer reeds 48 uur in onafgebroken zitting bijeen Dr H. J. Damen in Amsterdam overleden jBlijven schoolraden vrome wensen? Een braakliggend arbeidsveld De treinbotsing te Deventer Kunstagenda Besparing op de verlichtingskosten en toch verhoging van de verlichting VLAARDINGEN OVERSCHIE Het eerste lustrum van een zegenrijk werk ROTTERDAM Rotterdam leent 10 millioen Strijd om Kieswet bijna ten einde NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vechter voor lekenverpleegsterbleke kind en katholiek onderwijs Exempel van „rasechte huisarts" DE GRIEP KR. O. zal rede van Eisenhower uitzenden De roofmoord op de visventer Feit is verjaard Scheiding School-Gezin DINSDAG 20 JANUARI 1953 PAGINA 2 VERPLAATSING SECTIE INV. EN ACC. EN OMZETBELASTING Kraakgas De watervoorziening En de straatverlichting PAUL NIESSING KOMT Als solist op Caecilia-concert „NUTTIGE ONTSPANNING" INBREKER GEKNIPT Na gedane arbeid is het goed rusten AANGEHOUDEN EEN MERKWAARDIGE SCHUTTER TE WATER VERKEERSONGEVAL AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN NED. VRACHTENMARKT MOND- EN KLAUWZEER DIEFSTAL IN ZWEMBAD BURGERLIJKE STAND WONINGVERBETERING EN -SPLITSING B. en W. vragen crediet voor premieregeling PRIMEURS Gewonden maken het wel MONOPOLE THEATER „Kindersniokkel Prettig kibbelaar K i nderuitzending Vertrouwelijke sfeer ROTTERDAM In Frankrijk twee millioen lijders VRAGEN IN DE TWEEDE KAMER Ontsnapte gedetineerden uit Limburg „VOOR HET KIND" Uitslag rebus-wedstrijd passagiersschepen ROTTERDAMSE VEEMARKT Hoe is de toestand nu? Inzicht in het gezin als achter grond voor de opvoeding A De Technische Bedrijven, aldus de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede, werden in de afgelopen jaren voor grote problemen gesteld. Niet alleen moest het gedu rende de oorlog achterwege gelaten onderhoud van de gasfabriek in versneld tempo worden ingehaald, daarnaast stond de groeiende Vraag naar gas en elec triciteit, welke tot een grote uitbreiding noodzaakte. Slechts gedeeltelijk is deze groei te zien als het normale gevolg van de stadsuitbreiding. Hiernaast zjjn andere factoren in het spel, welke tot een verhoogd beroep op de openbare nutsbedrijven aanleiding gaven. Voor particulieren toch is de kolenprjjs het viervoud van vóór de oorlog, voor de industrie het zevenvoud. Waar nu de tarieven van gas en electriciteit in de zelfde tijd gemiddeld slechts ongeveer verdubbeld zijn, is het begrijpelijk, dat in toenemende mate een verschuiving naar de goedkopere bronnen voor kracht en verwarming heeft plaats gevonden. Op 26 Januari worden de sectie Invoer rechten en Accijnzen en de Dienst Omzet belasting verplaatst van de Westvest 52 naar Grote Markt in het pand nummer 29. Dit pand was eigendom van de Ned. Herv. Gemeente en werd voor pastorie gebruikt. Het is door het Rijk aangekocht. Wanneer men zich realiseert, dat de vraag thans 2 maal zo groot is als die van 1939 en dat deze sterke groei in nau welijks 4 jaren tflds moest worden opge vangen, dan is het duidelijk, dat hier in alle stilte een belangrijk werk is verricht. Maar tevens groeit dan het inzicht in welke mate deze ontwikkeling van in vloed is op de sociale hygiëne. Niet lan ger behoeft een industriestad somber en grauw te zijn door de rook der fabrieken; zon en licht en lucht kunnen meer dan vroeger onbelemmerd toetreden en ac centueren daardoor het veranderend uiterlijk van onze samenleving. Om dit alles mogelijk te maken moes ten zeer vele voorzieningen worden ge troffen. De vermeerdering van de gas productie komt hoofdzakelijk voor reke ning van de watergasinstallatie; door dit apparaat kunnen de schommelingen in het verbruik worden opgevangen, zodat de productie op meer economische wijze plaats vindt. Een tweede installatie zal dit jaar in gebruik worden genomen. De mindere calorische waarde van het wa- tergas werd gecompenseerd door de toe voeging van propaan, terwijl in de ko mende jaren het kraakgas van toene mend belang zal worden. Door dit alles kan een constante waarde van 4000 ca lorieën voor het stadsgas verkregen wor- De mogelijkheid om deze waarde te verhogen is in studie. De vergroting van de vraag naar elec triciteit dreigde meermalen tot overbe lasting van het distributienet te leiden; door uitbreiding van het aantal transfor matorhuisjes en door verzwaring van de bestaande is hierin voorzien.. De moei lijke overgangstijd, gedurende welke de beruchte piek-uren-regeling gold, is ge lukkig voorbij. De capaciteit van het schakelstation aan de Singel werd met 50 pCt. vergroot, van welke vergroting reeds zeer binnen kort een belangrijk deel in gebruik zal worden genomen. De watervoorziening, welke vooral in het Westelijk deel van de stad veel moei lijkheden ondervond, werd aanmerkelijk verbeterd door een nieuwe transportlei ding naar dat gedeelte der gemeente. Door verdere electrificatie van het pomp station werd een meer rationele bedrijfs voering bereikt, terwijl tevens daardoor de capaciteit van dat station verdubbel de. Afzonderlijke vermelding verdient nog de verbetering van de straatverlichting. De" in 1940 aanwezige gaslantaarns zijn voor de helft vervangen door electrische; door toepassing van de nieuwste verlich tingsmethoden werd naast een verhoging van het lichtmveau tot het 243 voudige een dusdanige besparing op de verlich tingskosten verkregen, dat de kosten, voortvloeiende uit deze wijziging, na en kele jaren gecompenseerd zullen zijn. De bekende pianist Paul Niessing treedt Woensdag 29 dezer als solist op tijdens een Caecilia-concert, dat in de gehoorzaal van de R.K. Volksbond gegeven wordt. Op de jaarvergadering van de tuinbouw- vereniging „Nuttige Ontspanning" werd het bestuur als volgt samengesteld: J. W. Zuidgeest, Ant. Muysstraat 6a, voorzitter; K. Degeling, J. A. Alb. Thijmstraat 52b, secretaris; P. A. Verbeek, Talmastraat 29, penningmeester; A. Smit, Pieter de Hoogh- straat 13; K. v. d. Kolk, Paulus Potter straat 16b. De heer J. Bloemendaal, die 38 jaar pen ningmeester is geweest, werd tot erelid benoemd. De voorzitter dankte hem har telijk voor zijn beleid en voor hetgeen hij voor de vereniging heeft gedaan en wenste hem nog vele jaren toe. Daarna spoorde de voorzitter alle leden aan, propaganda te maken voor de vereniging en nieuwe leden aan te brengen, daarbij de nadruk leggend op het spaarsysteem, dat inge voerd is, ter betaling van tuinhuur en zaden. De bewaker van de terreinen van de Fa v. D. aan het Hoofd heeft Zondag avond een man aangehouden, die zich daar op verdachte wijze ophield. De man bleek de 41-jarige B. de J. te zijn. Nadat hij naar het hoofdbureau van politie was overgebracht, is hij daar verhoord en bekende hij drie inbraken in het kan toor van de Fa. v. D. gepleegd te hebben. Zijn buit bestond de eerste keer uit een bedrag van 100 en een revolver (hij wierp deze later in de Maas). De tweede keer maakte hij zich van enig geld mees: ter en enkele flessen wijn en toen hu voor de derde maal inbrak kon hij niets vinden, dat de moeite waard was. Hu bekende voorts nog enkele inbraken m voetbalketen en in de can tine van S.V.V. alsmede bij de fa. v. d. E. aan de Buiten havenweg Er kwam geen einde aan zijn bekennen, want hij gaf nog toe ingebro ken te hebben in de lighallen van de Ver. tot Bestrijding van de t.b.c. aan de Stad houderslaan. Daar wordt echter niets vermist. Deze actieve inbreker hield er een merkwaardige gewoonte op na. Hij bleef n.l. altijd in het pand, waarin hU had ingebroken enkele uren slapen. Hij wordt voor de officier van Justitie geleid. De politie heeft, aangehouden de 25- jarige C. M. wonende alhier die van een bouwwerk aan de Prins Bernhardlaan enkele houten schotten heeft gestolen. Zijn aanhouding geschiedde toen hij zijn buit op de fiets vervoerde. Een zeventigjarige man bediende zich gisteren van een catapult, waarmee hij kinderen weg wilde houden van een ter rein aan de Daltonstraat. De politie heeft dit min of meer gevaarlijke speeltuig in beslag genomen. Aan de Buitenhaven is gistermiddag de 12-jarige J. S. wonende Buitenhavenweg te water geraakt, toen hij een wagentje wilde opvissen. Een agent van politie en voorbijgangers slaagden erin hem bijtijds op het droge te brengen. In de B. Knappertlaan geraakte de 47- jarige P. H. loodgieter wonende Sparta- straat te Rotterdam met het voorwiel van zijn fiets verward in een trapper van een andere fietser. Hierdoor kwam hij te vallen en brak zijn linker knieschijf. Men heeft hem per auto van de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis van Schie dam vervoerd. De 9-jarige M. G., die in een woning aan de St. Liduinastraat van 8 meter hoogte uit een zolderraam viel, is gister middag in het gemeenteziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. LOOP DER BEVOLKING Loop der bevolking in onze gemeente van 1 t/m 31 December 1952. Geboren 97, overleden 35, overschot we gens geboorte 62; gevestigd 224, vertrok ken 126, overschot wegens vestiging 98; totale vermeerdering in December 169 Aantal inwoners onzer gemeente op 31 December jl. 52.420. Aantal huwelijken 42, aantal echtscheidingen 5. In 1952 zijn ge boren 1302 personen; in 1952 zijn overle den 287 personen; in 1952 zijn vertrokken 1678 personen De bevolking van Vlaar- dingen nam in 1952 met 1949 toe. SECRETARIAAT K. A. J. Het plaatselijk bestuur der K.A.J. deelt mede, dat het secretariaat wordt waar genomen door P. Kloosterman. Narcis straat 33. POSTAGENTSCHAP INDISCHE BUXJRX Naar wij van de P.T.T. vernemen, zal het postagentschap, dat thans is gevestigd Billitonlaan 26, met ingang van Woens dag 21 Januari worden overgeplaatst naar Billitonlaan 87a. JUBILEUM De heer L. Bakelaar, touwsorteerder bij de Zuidhollandse Metaalmij „Zethameta" N. V. alhier, hoopt Woensdag 21 Januari a.s. het feit te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. DIEFSTALLEN In de Landzichtstraat is een houten schuurdeur ontvreemd terwijl van eqp werkman in een fabriek aan de Overschie- seweg uit diens jas 12.50 is ontvreemd. Bovendien wordt melding gemaakt van het stelen van een nieuwe fiets ten nade le van M. de J. uit de Verlaatstraat. Uit een schaftlokaal van het Ned. Bouwsyndi- caat wordt enig timmergereedschap ver mist en een deksel van 6 x 3 m. Bij de fir ma de Winter aan de Kanaalweg is ge poogd in te breken maar de ongewenste gasten zijn gestoord In hun snood bedrijf. Tegen S. te Bergschenhoek is procesver baal opgemaakt wegens diefstal van een takel uit een fabriek te Overschie. Een drietal personen te Overschie zijn verbaliseerd wegens steunfraude. ROTTERAM, 19 Januari 1953 17 Januari voorm.: 210 ton klei Geldertnal- sen; 490 ton motoren Atblasserdam; 275 ton cellulose Maastricht; 2 X 70 en 80 ton gerst Amsterdam: 3 X 480 en 400 ton suiker Am sterdam; 2 X 200 en 250 ton stukgoed Am sterdam, 550, 520 en 510 ton kolen Leiden; Het meisje woonde, zoals gemeld, aan de 2 X 140 ton id. Apeldoorn; 450 en 350 ton T snerp Arhterwec ld. Schiedam; 530 ton ld. Den Haag; 150 ton L,an0e Acmerweg^j id corinehem. Totaal 31 reizen, 6 vletreizen. 19 Januari voorm.: 75 ton granen Meppel; 275 ton cellulose Arnhem; 250 ton stukgoed Amsterdam; 120 ton cokes Zwtjndreeht; 160 ton meel l.-v. Nijmegen; 48 ton zinkas Budel; 4il ton veevoeder Berg Ambacht; 150 ton milocom Apeldoorn. Onder het vee van de weduwe J. A. v. V. aan de Harreweg is mond- en klauw zeer geconstateerd. Ten nadele van een 14-jarige bezoeker s in het Sportfondsenbad uit een kleed hokje een portemonnaie met ongeveer 5 gestolen. Het geld was eigenlijk con tributie door de jongen bij leden van een vereniging opgehaald. GEBOREN; Nely F., d. v. A. Spruijt en P. F. Scholten; Henricus B. C. M., z. v. H. M. Ronteltap en A. M. A. Kloos; Dick L., z. v. C. L. Jansson en N. E. v. Waarden burg; Hendrika, d. v. S. den Boer en M. Hamerslag; Jan, z. v. J. v. d. Sluis en T. Poot; Adriana J. M., d. v. J. W. Boone kamp en C. J. v. d. Boor; Paulus M„ z. v. W. D. v. Diggelen en H. M. Ooms; Jo hanna C., d. v. J. F. Wessel en J. C. v. Kemenade; Lijntje E., d. v. B. de Jager en A. C. de Bruijn. OVERLEDEN: P. v. Katwijk, 64 j.; L. Begeman, 59 j„ vrouw v. A. Meijer; J. Westbroek, 62 j. Het zal 25 Januari a.s. voor het R.K. Zeemanshuis Stella Maris weer een ge denkwaardige dag zijn. Die dag is het n.l. 5 jaar geleden, dat het in de gelegen heid werd gesteld om op de Scheepswerf van Wilton Fijenoord aan de Vlaardin- gerdjjk 's Zondags in de Seamen's Canteen van de Missions to Seamen gebruik te maken van de kapel, waar voor de bui tenlandse zeelieden de H. Mis kan worden gelezen. Het zal vele Schiedammers niet bekend zijn, dat alle buitenlandse zeeschepen van iedere nationaliteit bij genoemde scheeps werf, alsook bij de Mij. „Nieuwe Water weg", de „Vulcaan" en „Nieuwe Matex" te Vlaardingen des Zaterdags-namiddags door enkele katholieken wórden bezocht met het doel, de zeelieden van deze sche pen voor een bezoek aan het Zeemans huis uit te nodigen en de katholieke zee lieden mede te delen, dat zij 's Zondags in genoemde kapel de H. Mis kunnen bij wonen. Door velen van hen wordt daar een dankbaar gebruik van gemaakt. Men moet enkele jaren scheepsbezoeker geweest zijn, om iets van het leven van de mensen van de zee te leren kennen en om te kun nen begrijpen wat zij, die in ons leven een zeer grote sociale taak vervullen, moeten missen, wanneer zij zich in een buitenlandse haven bevinden. Zo is het bijv. geen zeldzaamheid als je van een zeeman te horen krijgt, dat het 4 of 5 jaar geleden is, sinds hij het Kerstfeest of de jaarwisseling thuis met vrouw en kinderen heeft doorgebracht. Hij zwierf op deze hoogtijdagen ergens op de wijde wereldzeeën rond of vertoefde in een vreemde haven, waar hij slechts met stil verlangen aan huis kon denken. De geestelijke verzorging van de Katho lieke zeelieden berust bij het Apostolaat ter Zee „Stella Maris", v. Vollenhoven- straat Rotterdam, dat zijn zorgen via een Schiedamse afdeling tot het havengebied van de Beneden Maas uitstrekt.. Het is begrijpelijk, dat deze grote zee mansparochie zeer veel zorgen heeft, daar ze geheel van liefdadigheid moet bestaan en de collecten 's Zondags de kosten niet kunnen dekken. Hoewel men blij is genoemde kapel van de Engelse „Missions to Seamen" te kun nen gebruiken, welkedikwijls voor het aantal zeelieden, die de H. Mis komen bij wonen, te klein is, ontbreken voor Schie dam nog alle benodigdheden, nodig voor het opdragen van de H. Mis. Nu na 5 jaar de noodzakelijkheid is ge bleken, dat onze vrienden van de zee >n de gelegenheid moeten worden gesteld ook in Schiedam hun Zondagsplichten te kun nen nakomen, wat durft „Stella Maris" op de R.K. Schiedammers een beroep te doen, in het bijzonder op hen, die reeds in de gelegenheid zijn geweest nader met het werk van het Apostolaat ter Zee kennis te maken. „Stella Maris" vraagt allen, het door een bijdrage in staat te stellen het hoognodige voor Schiedam te kunnen aanschaffen. Het adres is: „Apostolaat ter Zee" v. Vollenhovenstraat 33, Rotterdam. Giro no. 95272. EEN SCHIEDAMS SCHEEPEBEZOEKER VAN „STELLA MARIS". Het Rotterdamse college van B. en W. heeft aanbiedingen ontvangen voor het verstrekken van drie onderhandse leningen, respectievelijk groot 1 mil lioen, 5 millioen en 4 millioen. De beide eerste leningen zullen in de pe riode 1964 tot en met 1983 in 20 jaar lijkse gelijke termijnen worden afge lost. De derde lening zal in haar ge heel worden afgelost na een looptijd van vijf jaren. Versterkte of algehele aflossing van de dertigjarige lening ad 5 millioen kan eerst in 1963 plaats hebben met inacht neming van de bekende boetebepaling, aanvankelijk van IV2 pet, later van 1 pet. Versterkte of algehele aflossing van beide en de andere leningen is niet toe gestaan. Aangezien de rentepercentages van deze leningen, t.w. 4 en 2% pet, onder scheidenlijk V\ enI2 pet beneden het rentegamma liggen, voldoen zij ruim schoots aan de van Rijkswege voorge schreven richtlijnen. De opbrengst der leningen zal in het Algemeen Leningfonds worden gestort voor de financiering van kapitaalsuitga ven. In overeenstemming met de commissie voor de financiën zijn B. en W. van me ning, dat de voorwaarden aannemelijk zijn en derhalve stellen zij de gemeente raad voor, de offerten te aanvaarden. De premieregeling woningverbetering en -splitsing van 13 Maart 1948 bood de mo gelijkheid ten behoeve van het verbeteren en splitsen van woningen een premie van overheidswege te ontvangen, waarvan 25 pet ten laste van de gemeente en 75 pit ten laste van het rijk kwam. Toen de regering besloot deze regeling, wat betreft het verlener, van premies voor woningverbetering niet te verlengen, heb ben enige particulieren tot hetzelfde doel, het z.g. Terlingenfonds, opgericht, waar uit op Jjasis van de premieregeling, doch uitsluitend in zeer urgente gevallen, bij dragen werden verleend. Inmiddels zijn ook van rijkswege weer middelen voor woningverbetering beschik baar gesteld, zodat op een toeneming van het aantal aanvragen kan worden gere kend. Voor de naaste toekomst verwachten B. en W. dan ook, dat het gemeentelijke aandeel in de premies voor woningver betering 50.000 zal bedragen en in de premies voor woningsplitsing 25.000. Bovendien heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid goedgevonden, dat de D.U.W.-subsidieregeling, weike in de afgelopen winter voor schilderwerk heeft gegolden, thans ook zal worden toe gepast op de gedurende de wintermaan den 1952-53 uit te voeren werken op het gebied van woningverbetering en -split sing. Het subsidie, dat 16 gedeelte van de totale kosten van een werk bedraagt, komt geheel ten laste van het rijk. Uit betaling zal evenwel geschieden door be middeling van de gemeente. Hiermede zal voorshands een uitgaaf van 125.1)00 zijn gemoeid. In totaal zal een crediet van 375.000 beschikbaar moeten worden gesteld, waar tegenover een ontvangst uit 's rijks kas zal staan van 300.000. 3. en W. vragen de gemeenteraad dit crediet te voteren. De verwoede strijd in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden tussen regeringspartijen en oppositie, met De Gasperi's ontwerp voor een nieuwe kieswet als inzet, duurt onverminderd voort. Dinsdagochtend was de kamer 48 uur onafgebroken in zitting. Door de handelsmaatschappij van groen ten en fruit van Jac. Vonk te Rotterdam, waarvan de kwekerijen staan te Berg schenhoek, werd gisteren aan de V. V. Westerlee de eerste rabarber ter veiling aangeboden. De prijs bedroeg 0.50 p. kg. In deze tijd hebben 145 communistische en zeer links-socialistische afgevaardigden de een na de ander „verklaringen" afge legd, met het doel de stemming over de vertrouwenskwestie, welke door premier De Gasperl aan het ontwerp-kieswet is gekoppeld, te vertragen. Men verwacht de stemming thans in de loop van de avond. Er moet twee keer worden gestemd: éénmaal om het ontwerp goed te keuren, zoals het door de regering is ingediend, en nog éénmaal, en dan in een geheime stemming, om de wet officieel van kracht te doen worden. Indien de Kamer het ontwerp goed- De naam van de bestuurder van de electrische trein is Kamst en niet Schram zoals elders in dit blad vermeld staat. In de loop van de vroege ochtend is een van de lijnen van het dubbelspoor vrijgemaakt waarlangs een beperkt ver keer naar het Oosten en Zuiden weer kan worden onderhouden. Men hoopt rond het middaguur beide lijnen vrij te hebben, zo dat vanmiddag het verkeer normaal door gang zal kunnen vinden. De in het ziekenhuis te Deventer op genomen gewonen van het treinongeluk maken het zeer wel. Behalve de vier reeds eerder genoemden blijkt ook de heer Klein Nagelvoort uit Vroomshoop zich als gewonde treinpassagier in het ziekenhuis te bevinden- Deze film handelt over merkwaardige practijken met babys in de Verenigde Staten. Er bestaan daar organisaties, die kleine kinderen al of niet clandestien aan kinderloze echtparen ter adoptie aanbie den. Het adopteren is daar veel gemakke lijker dan hier te lande, waar zoals be kend nog slechts een wet ten behoeve ener gedeeltelijke adoptie in voorberei ding is. De baby, waar het in deze film om gaat, wordt ten slotte door de hoofdrolspeler geadopteerd, zodat het eind goed al goed is. (Voor personen boven de 18 jaar). DACBtAO VOOtt SCVICDAM (H omsntFttem 75ste Jaargang No. 22054 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke b.i de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden »o cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Ad verten tie-wezen. (Van onze Amsterdamse redactie) Zondagmiddag is in de leeftijd van 82 jaar in Amsterdam, zoals we reeds in een deel van onze editie van gisteren bericht ten, overleden in het huis waar hij meer dan veertig jaar zijn artsenpraktijk had uitgeoefend, de bekende geneesheer dr II. J. Damen. Met hem is een man van grote allure heengegaan, iemand die zich spon taan gaf aan het werk dat hij op zich had genomen. Nooit eigen voordeel zoekend eiste hij van zijn medewerkers in de di verse besturen waarin hij zitting had of die hij presideerde hetzelfde idealisme, dat hij gaf. Een van zijn gevleugelde woorden was; „Wie iets voor niets doet, moet het beter doen dan iemand, die er voor betaald wordt". Dokter Damen was niet alleen een arts van de oude stempel, in de goede beteke nis van het woord, die patriarchaal zijn patiënt in het statige patriciërshuis aan dc Prinsengracht uitnodigde de spreek kamer binnen te gaan, waar hij zich in een gezellig milieu ontpopte als een va der, die de patiënt gerust stelde; hij was ook de onvermoeide ijveraar voor de ver betering van de sociale toestand van de lekenverpleegsters in de ziekenhuizen, de stimulator voor het goede katholieke on derwijs en de toegewijde voorzitter van de diocesane kinderuitzending. Daarnaast was hij nog tot zijn overlij den een van de geneesheren van het St. Jacobgesticht, waar de oude vrouwtjes aan zijn zorg waren toevertrouwd. Een dag voor zijn overlijden is juist de brief verzonden waarin hem werd meegedeeld, dat hij per 1 Februari a.s. op non-actief gesteld zou worden als behandelend ge neesheer van 't St. Jacob-gesticht. Nog tot voor kort maakte hij drie maal per week de tocht van zijn woning naar de Plantage Middenlaan, waar hij meer dan 30 jaar de vrouwelijke ouden van dagen de nodige medische behandeling gaf. Als voorzitter van de Katholieke Bond van Verplegenden heeft dokter Damen gevochten voor de sociale belangen van de lekenverpleegsters en hierbij kwam hij vaak in conflict met besturen van reli gieuze congregaties en van ziekenhuizen. Hij kon heftig uitvallen, maar zijn optre den droeg ook vaak het karakter van Dokter H. J. Damen t prettig kibbelen. Pleitte dokter Damen voor iets, dan deed hij dat met zijn hele persoon en steeds bleef hij de hoogstaande mens, die vocht voor iets waarvoor reden .was om zijn persoon voor in te zetten. Toen zijn kinderen no„ op school wa ren, gaf hij zijn krachten ook aan het katholieke onderwijs. Hij was een der oprichters van de R.K. Schoolvereniging had zitting in het bestuur en in de Raad van Toezicht. Wellicht is de ervaring uit zijn eigen jeugd mede oorzaak, dat dokter Damen streed voor de verbete ring van het onderwijs. Hijzelf heeft het n.l. nog meegemaakt, dat zes klassen on dergebracht waren op de zolder van de woning van de „bovenmeester". Gelijk stelling van het bijzondere onderwijs kende men in die jaren nog niet. In 1931 werd op initiatief van de toen malige Bisschop van Haarlem, mgr Aen- genent de vereniging „Kath. Kinderuit zending in het Bisdom Haarlem" opgericht en dokter Damen werd als de eerste voor zitter benoemd. Tot 1949 heeft hij deze functie bekleed. Maar reeds voordat deze vereniging tof stand kwam had hij zich reeds op het gebied van de kinderuitzen ding bewogen. Hij was voorzitter van de Amsterdamse Vacantie Kolonie, die een eigen huis exploiteerde in Dieren. Ook in deze functie ging hij voor niemand op zij als hij de overtuiging had, dat hij voor een goede zaak streed. Onder zijn voorzitterschap kwam deze vereniging tot grote bloei. Thans zijn er in het diocees Haarlem 107 afdelingen, die ongeveer 4000 kinderen jaarlijks uitzen den In 1952 boekte de vereniging de 2.00Ó.000ste verpleegdag. In zijn fuhetie als voorzitter van de katholieke vereniging had hij ook zitting in de Amsterdamse Raad voor Kinderuitzending, van welke Raad hjj lange tijd voorzitter was, waar uit blflkt dat het woord van dokter Da men in die kring hogelijk werd gewaar deerd. In zijn particuliere practijk had dokter Damen een voortreffelijk kaartsysteem van zijn patiënten aangelegd. De hele lichamelijke en geestelijke constitutie van de betrokken jfersonen stond daar op aangegeven. Als hij een patiënt ont ving, dan nam hij daar de tijd voor Wellicht kon hij dat doen omdat hij geen „buspatiënten" had. Steeds opnieuw bleek het dat hij op de hoogte was van het wel en wee van zijn patiënten en dat hij meeleefde met de huiselijke om standigheden en een open oog had voor alle moeilijkheden. Als hij op huisbe zoek kwam, dan wist hij steeds door te dringen in de familiekring. Hij schiep een vertrouwelijke sfeer en was het exempel van een „rasechte" huisarts, Dokter Damen was een groot kenner van de Nederlandse literatuur. Hij las veel en iedere avond, nadat hij de vaklittera tuur had bestudeerd, verdiepte hij zich in de Nederlandse letteren. Dokter Damen was ook een vitaal mens. Hij liep steeds blootshoofds. Tocht kende hij niet. Tocht was voor hem na Noord. Zuid, Oost en West de „vijfde wind". Naast al zijn drukke bezigheden had hij nog andere functies, zo was hij o.a. kerk meester en Schoolbestuurder van de pa rochie van St Willibrord binnen de Veste. In verschillende organen en vakbladen zijn artikelen van zijn hand verschenen Geregeld werkte hij b.v. mee aan het tijdschrift van de Kath. Bond van Ver plegenden, aan het Orgaan van de Kath. Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem én in het destijds door Mgr Van Noort opgerichte parochieblad „De Vredesduif' Vele malen heeft hij ook het Jaaroverzicht van de R.K. Schoolvereniging geschreven en steeds weer wist hij zijn consciëntieus opgebouwde zinnen aantrekkelijk te ma ken en de inhoud te verrijken met zijn met groot talent geschreven gedachten. Het overlijden van dokter Damen bete kent een groot verlies, niet alleen voor de hoofdstad, die een van haar markant ste figuren verliest, maar ook voor het bisdom Haarlem en voor het gehele land De uitvaart zal worden gehouden Woensdag a.s. Na de gezongen Requiem mis van 10 uur in de parochiekerk St Willibrord binnen de Veste, zal de begra fenis plaats hebben op de R.K. begraaf plaats „St Barbara" TONEEL EN MUZIEK Woensdag 21 Januari. Schouwburg, 8 uur: „G'schichten aus dem Wienerwald" (Hoofdstadoperette) Rivièra- hal, 8.15 uur: Rotterd. Philh. Orkest o. 1. v. Ed. Flipse. Solist Marinus Flipse, piano Ahoy-hal, 8 uur: „Wintel-droom." BIOSCOPEN Arena: The Greatest Show on Earth, 14 j. Capitol: De Arend van Madagascar, 14 j. Cineac: De terugkeer van Bulldog Drum mond, 14 j. Colosseum: Ik heet Niki, 14 j. Harmonie: Limelight, a. 1. Lutusca: De Rranch der Verdoemden. 18 j. Passage (Schiedam): De Geluidsbarrière, 14 j. Prinses: De lokkende wildernis, 14 j. Rex: De Jantjes, 18 j. 't Venster: Onder de hemel van Parijs, 18 j. Victoria: Ik heet Niki, 14 j. Ongeveer 2 millioen personen in Frank rijk lijden aan griep, aldus een officiële mededeling van het Franse ministerie voor volksgezondheid. De epidemie heeft ongeveer een twin tigste deel der bevolking aangetast, doch is niet van ernstige aard. De voornaam ste verschijnselen zijn: verkoudheid, pijn in de ledematen en drie of vier dagen koorts. De voorraad hoest- en anti-griep tabletten is in sommige apotheken en dro gisterijen uitverkocht. Op het ministerie' volksgezondheid is ongeveer tien procent van het personeel absent wegens griep. De K.R.O. zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden vanavond van ongeveer 6.10 uur tot omstreeks 6.45 uur via Hilversum H een Amerikaanse uit zending relayeren van de door president Eisenhower ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding te houden toespraak. Jhr mr C. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Justitie schriftelijk ge vraagd of het waar is, dat op 15 Decem ber j.l- twee in het mijnkamp Eijgels- hoven gedetineerden zijn ontsnapt. En zo ja, is de minister bereid mededelingen te doen van de omstandigheden, waar onder dit geschied is en van hetgeen gedaan is om de ontvluchten te achter halen? keurt, zal het door de Senaat in behan deling worden genomen. Men verwacht, dat de leden der linkse en rechtse oppo sitie-partijen zich daar even heftig tegen het ontwerp zullen verzetten, als zij het in de afgelopen twee maanden in de Ka mer hebben gedaan. Het kieswet-ontwerp-De Gasperi voor ziet er, als gemeld, in, dat de partijen, die bij de in Mei a.s. in Italië te houden algemene verkiezingen meer dan de helft van het aantal uitgebrachte stem men op zich verenigen, twee derde der zetels toegewezen zullen krijgen. Naar de politie ons meedeelde betreft de zaak van de moord op de Scheveningse visventer, waarvan we elders in dit blad melding maken tot nu toe een affaire van geruchten. De betrokken man, die bekend zou héb ben, is nog niet door de politie gehoord kunnen worden. De moordzaak is inmid dels het feit had 34 jaar geleden plaats verjaard. Meer dan 150.000 oplossingen nijn bin nengekomen van de prijsrebu», die ge voegd -rfas in mapjes door kinderen „Voor het kind" verkochte postzegels. De eerste vijf prijzen zijn aio volgt ge trokken: le prijs reis naar Zwitserland voor 2 personen mevrouw K. de Bruin- Nieuwburen, Kollum (Fr.); 2e prijs bromfiets de heer B. Konkïler, W. Ma- risstraat 90, Dordrecht; 3e prijs radio toestel de heer H. Verbunt, Lavendel plein 52, Eindhoven; 4e prijs cassette gero-zilver J. v. d. Plaat, Spoorstraat 53 Den Helder; 5e prijs rijwiel de heer M. Smits. B. Gaerlandtstraat 52 Go- rinchem. Fairsea, Sydney naar Rotterdam, 19 op 480 mijl zzw. van de Cocos-eil. Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 19 van Cowes, 25 te Marseille verwacht. Maasdam, San Juan naar Norfolk, 18 op 210 mijl o. van Turks-eil. Ryndam, Rotterdam naar N. York, pas seerde 19 S-cilly. Sibajak, Rotterdam naar Wellington, 19 van Curasao. Waterman, Rotterdam naar Pusan, 19 te Cristobal. Willem Ruys. Djakarta naar Rotterdam, 20 te Southampton. Zuiderkruis, Amsterdam naar Kaapstad. 19 op 4-30 mijl NO. van St. Helena. ROTTERDAM, 20 Januari. Aanvoer in to taal 3379 dieren, als 850 vette koeien en ossen, 777 stuks gebruiksvee, waarvan 178 t.b.c.-vrij, 55 vette kalveren, 167 graskalveren, waarvan 47 t.b.c.-vrij, 1006 nuchtere kalveren. 45 varkens, 125 paarden, 4 veulens, 307 scha pen of lammeren, 43 bokkij of geiten. Prij zen: vette koeien le kw. 2.722.82, 2e kw. 2.53—2.65, 3e kw. ƒ2—2.20; vette kalveren 2.80—2 90, 2.70—2.80 en 2.40—2.60: slacnt- paarden 1-90, ƒ1.80 en ƒ1.70, alles per kg.: graskalveren 380, 330, ƒ250; nuchtere kal veren f50, ƒ45, ƒ40; schapen ƒ120, loo. ƒ80; lammeren ƒ95, f85, S '6; kalf- en melk koeien 1200, 1000, 860; vare koeien fsoo, f 700, ƒ600; vaarzen 875, ƒ800, 680; pinken 600, 525, 400, alles per stuk. Vette koeien aanvoer kleiner, handel traag, met dalende prijzen, prima's boven notering. Vette kal veren aanvoer iets minder, handel redelijk, teruggaande prijzen. Graskalveren aanvoer als vorige week. handel lui, prijzen met moeite te handhaven. Nuchtere kalveren aan voer groter, handel stroef, met teruglopende Prijzen. Siachtpaarden aanvoer iets kleiner, handel slepend, prijzen vooral niet hoger. Schapen en lammeren aanvoer even minder, handel redelijk, prijzen constant. Kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen prijshoudend, vare koeien aanvoer marig. handel stug, prijzen iets lager. Vaar zen en pinken aanvoer tamelijk, handel sle pend, prijzen onveranderd. T.b.c.-vrij vee aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen stabiel. "1 ~lT rnot V> o f Mpp nllpQ Ia mnef»n /Jnon n Het oude gezegde, dat alles beweegt en niets blijft, een woord, dat wij als katholieken natuurlijk niet voor de bovennatuurlijke waarden kunnen aanvaarden, maakt in onze tijd weer veel opgang. Na een oorlog van wereldformaat is dat geen bevreemdend verschijnsel. En dit zoeken naar nieuwe wegen opent aan vele kanten nieuwe, goede perspectieven. Het onderwijs is in deze niet achtergebleven. Het doorbrekend persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef heeft hier geleid tot. het propageren van de z.g.n. schoolraden, ivaarin ook de ouders zitting hebben. Nemen wij als voorbeeld de schoolmis. Het moet voor het kind vreemd zijn, wan neer de onderwijzer hen aanspoort naar de Mis te komen en het ziet, dat zijn ou ders niet gaan. Dit kan een hevig inner lijk conflict veroorzaken. Dit moet de op voeder opvangen. Het kan dikwijls voorkomen dat de ou ders niet kunnen, ook dat zij zonder meer niet gaan, en dat dus de godsdienstige op voeding grotendeels door de school ge leid wordt,, een uiterst verantwoordelijke en in dit licht bezien delicate taak. Z.H. Paus Pius XII heeft in een Adhor- tatio Apostolica, een brief aan de geeste lijkheid gericht, juist op het catechismus onderricht gewezen. En wij zijn van me ning, dat ook de kloosterhervorming, die juist de kloosterlingen met de opvoeding belast, het inzicht in „wereldse" verhou dingen wil bijbrengen, ten dele in deze richting gezocht moet worden. De algemene richtlijnen die in het gezin als „het" opvoedingsinstituut gevolgd worden, dienen op de school aangevuld en uitgewerkt te worden. Een kind bezit een eigen gevoels- en gedachtensfeer, die voor een voornaam deel thuis gevormd en gevoed wordt. Inzicht in de huiselijke verhoudingen is voor de opvoeder een belangrijk en nog al eens verwaarloosd onderdeel van zijn zware taak. Het is eegi vaak voorkomende klacht, dat de ouders merken, dat hun gezag bij de kinderen daalt. Wij kennen verhalen van kinderen, die op school worden inge prent, dat zij het hun ouders maar moeten vergeven, wanneer zij hen slaan, want slaan is toch niet pae<iagogisch verant woord en een teken van onmacht. Zon der te vervallen tot een vaag generalise ren, halen wij dit slechts aan als een voor beeld, waarop wij wat dieper willen in gaan. Want wat blijkt uit een dergelijk gezegde Dat de theorie van de onderwijzer of onderwijzeres, in haar algemeenheid, aan kinderen zonder onderscheidingsvermogen wordt voorgehouden. En ieder weet, hoe een onderwijzer op de kinderen een gees telijke superioriteit kan hebben, die groter is dan de ouders bezitten, vooral wanneer de ouders slechte opvoeders zijn. Maar uit dit gezegde blijkt ook, dat theorie zon der de practijk van het gezinsleven zelfs funest kan werken op de opvoeding in het gezin Wij geven direct toe, dat hier van een scherp gesteld voorbeeld sprake is. Maar waar het gaat om de karakter vorming van elk kind. dat later in de grote wereld als steen in het water ge gooid, „geworpen" zouden moderne filo sofen zeggen, een eigen kring heeft die steeds wijder wordt en waarin het een le venshouding aan anderen overdraagt, wil len wij op het probleem ouders-school na der ingaan. Kinderen worden opgevoed in de aller eerste plaats in het gezin, de meest na tuurlijke plaats, door God gesteund met Öe genaden van het H. Sacrament van het huwelijk De school heeft als taak deze opvoeding uit te breiden, maar dient zich tevens die beperkingen op te leggen in zaken, die de opvoeding thuis zouden kun nen beknotten. Hoe is dit inzicht te verkrijgen Het instituut van de ouderavonden of -midda gen, begint op verschillende scholen vaste voet te krijgen, en de waarde hiervan is duidelijk. Maar er zijn verschillende gronden aan te geven die de oprichting van schoolraden, oudercommissies of zelfs zitting van ouders in de schoolbe sturen vertragen. Een van de voornaamste is o.i. wel het tekortschieten van de ouders in hun op voedende taak. Het verwennen van kinde ren met het idee alles te moeten doen om het kind aangenaam te maken, daardoor de ongehoorzaamheid in de hand werkend, is een vaak voorkomend euvel. „Er is niets mee te beginnen" is de verzuchting die dan geslaakt wordt. En moeten de onderwijzers die juist de orde een axioma bij hun opvoeding achten van deze ouders raad aannemen Moeten ouders, die in hun taak tekortschieten de onderwijzer voorlichten Het antwoord kan alleen maar gevonden worden door te wijzen op de positieve vruchten, die een intens con tact tussen gezin en school kan voortbren gen en waarbij nu eens de onderwijzer, dan weer de ouders een verrijking van hun Inzicht verkrijgen. Deze uitwisseling is van het grootste belang, vooral voor de ongehuwde onderwijzer of de onervaren ouders. In een belangwekkend artikel in „De Linie" van 17 Januari, merkt de onder- wijsspecialist pater E. Pelosi S.J. op „Buiten Gods Kerk kan niemand aan spraak maken op de onfeilbaarheid, zelfs niet in de school Men zou er dus ook geen enkele ouder een verwijt van kunnen maken als hij, uitgaande overi gens van een houding van vertrouwen tegenover de school van zijn kinderen, daarom nog niet zonder meer alles op voorhand aanvaardt, wat er op deze school gebeurt en het als het beste er kent. Integendeel, hij vervult een be langrijk stuk van zijn oudertaak als hij uitgaande nogmaals van een houding van vertrouwen, maar tevens uitgaande van zijn ouderlijke verantwoordelijk heid. de loop van zaken op school zake- lijk-critisch waarneemt en zich een oor deel vormt over de al of niet juistheid van het gevoerde schoolbeleid. En wie zal hem dan het goed recht willen ont zeggen om, als hij tekortkomingen van welke aard ook meent te constateren, invloed te willen uitoefenen ter correc tie van wat hem fout voorkomt Ove rigens hoeft men bij dit negatieve as pect van de zaak volstrekt niet te blij ven stil staan en het geen onzinnige ge dachte te achten, dat de invloed van de ouders op de schoolleiding behalve cor rectie van tekortkomingen ook zeer goed zich zou kunnen uiten in positieve bij dragen in het opvoedkundig belang der kinderen. De school heeft immers niet het monopolie van de opvoedingswijs heid." Deze inmenging van dc ouders in de school is dus niet voortgekomen alleen uit critiek op de onderwijskrachten, maar wel uit het besef, dat een nauwere sa menwerking voor beide pa -tijen de vor ming van het kind in hog mate kan be vorderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2