Nieuwe bewoner van Witte Huis grandioos verwelkomd Millioenen volgden inhuldigingsplechtigheid Drie der ontsnapte misdadigers niet meer in Duitsland? Zij zouden uitgeweken zijn naar Spanje en Argentinië De Gasperi zegeviert onder een storm van lawaai Communisten en socialisten in terreur-stemming Tweede verzameling opgezette dieren in beslag genomen r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* Duitse opvattingen van t geval-Breda zijn vrij vreemd Protest van Oost- Duits Episcopaat Gelukwens van Nederlandse regering RUSTIG WEER HOUDT AAN Melk een cent duurder Woensdag 21 Januari 1953 Harry Truman hartelijk uitgeleide gedaan Toeseul onder lioede van F.D.P. Oost-Berlijn bestuurd als Moskou De priestervervolging der communisten Is „onderkruiper" een scheldwoord? Utrechtse bioloog hield er een filiaal op na Drie melkfabrieken sluiten "N WEERBERICHT Eisenhower haalde Truman Omstreeks elf uur (plaatselijke tijd) be gaven Ike en Mamie zich naar het Witte Huis om daar president Truman en diens echtgenote te halen. Het was twintig jaar seleüen, dat een aftredende president (Hoover) met de nieuwgekozen president (wijlen Franklin Roosevelt) tezamen naar het Kapitool reed. Bij de plechtigheden van gisteren zat oud-president Hoover op de officiële tribune. „Geheel en al soldaatj „Eenvoudig Truman ambteloos burger'.... Atoom kanon Tegen materialistische opvoeding zonder God Onderzoek bleef zonder resultaten Misbruik van vertrouwen.— YEE NAAR DUITSLAND DUIZEND UITGEBLAZEN EIEREN De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met later kans op wat lichte regen of motregen. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige, wind ruimend van West naar Noord. Iets kouder overdag. Donderdag 22 Januari: Zon op 8.34 uur, onder 17.09 uur; Maan op 10.59 uur, onder 1.42 uur. E SCHIEDAMSCHE COURANT) Eisenhower werd Mr President Ongeveer een eeuw geledenbij de ^XrMool Zog president Lincoln m 1861, was het Capuooinog in aanbouw: de koepel moest nog worden v ooul. Nog nooit in de geschiedenis is een historische gebeurtenis doon een zo groot aantal mensen aanschouwd als gisteren de inhuldiging van de nieuwe Amerikaanse president, generaal Eisenhower. De naar schatting 175.000 mensen, die de plechtige eedsaflegging hij het Kapitool bijwoonden, vormden slechts een heel klein gedeelte van de „toeschouwers". Een over het gehele land verspreid netwerk van televisie-stations (niet minder dan 120) gaf de plechtigheden in woord en beeld door aan de millioenen en millioenen mensen, die aan een van de 21 millioen t.v.-ontvangtoestellen zaten, welke in de V. S. in gebruik zijn. Men berekent, dat ongeveer 70 procent van de bevolking de plechtigheden bij het Kapitool op deze wijze heeft kunnen volgen. De radio-uitzending werd gerelayeerd door maar liefst 1300 stations. Wat slechts heel weinigen te zien hebben gekregen, was wat aan de openbare plechtigheden vooraf ging. In alle stilte ver liet de nieuwe president, arm in arm met zijn echtgenote, des morgens zijn hotel om in de Nationale Presbyteriaanse kerk te Washington een speciale dienst van twintig minuten bij te wonen. Slechts enkele mensen stonden aan de touwafzetting bij het hotel en ook op weg naar de kerk trok het kleine gezelschap slechts weinig aandacht. Eisenhower was gekleed in een donker blauw costuum en had een grijze hoed op. Bij de dienst waren tegenwoordig de familieleden van de nieuwe president vice-president Nixon en echtgenote, het gehele nieuwe kabinet en vele andere functionarissen. Er werd gebeden voor „allen, die met gezag bekleed zijn", voor het Amerikaanse volk en voor de wereld vrede. Nadat het „Onze Vader" was gebe den, smeekte de predikant nog Gods zegen over Eisenhower af: „Heer, schenk uw dienaar een hart vol begrip". Na de kerkdienst reden de genodigden in open auto's naar het Kapitool, terwijl het echtpaar Eisenhower terugkeerde naar het hotel. In het begin van de morgen was het bewolkt en mistig geweest, maar later brak de zon door. die echter de vinnige koude niet verzachtte. Niettemin stonden al duizenden mensen urenlang op het plein het Kapitool te wachten. Daar had de plechtigheid der inhuldi ging nlaats. Noch in de grondwet noch in imle andere wet is omtrent de wijze, wafrop deze inhuldiging plaats moet heb ben °ets bepaald. De grondwet spreekt slechte van de eed (of belofte), d.e moet worden afgelegd. George Wash ngwn de eerste president der V.S heeft ecbte^ aa" het ceremonieel der installatie een vorm gegeven, welke in de loop der tijden tra ditie is geworden en ook nu gevolgd wera. Langs de weg, welke de presidentiële auto's volgden, stonden duizenden toe schouwers, die met vlaggetj.es Wuifden. Eisenhower noch Truman wuifden terug; W-l glimlachten beiden en zij onderhielden zich voortdurend met de andere inzit tenden. gezang en gejuich werd de stoet op het plein voor het Kap»0?1 ontvangen. In de handen van rechter Vinson, de pre sident van het Opperste Gerechtshof, leg den Eisenhower en Nixon de eed af. Blootshoofds en staande op de trappen van het Kapitool, sprak Eisenhower, na Nixon, de volgende formule uit: „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk het ambt van president der Ver. Staten zal vervullen en naar mijn beste vermogen de grondwet der V.S. zal bewaren, beschermen en ver dedigen". Eisenhower sprak de woor Jen op korte, krachtige wijze uit. Daarna drokte hij ex- president Truman de hand en Kuste zijn echtgenote. Een correspondent van Reuter, die de inhuldigingsplechtigheid van nabij gade sloeg, zeide later: „president Eisenhower zag er erg streng en strak en als van graniet (geheel en al een soldaat) uit, toen hij de ambtseed aflegde. Maar even als vele beroemde soldaten voor hem, was hij niet ongevoelig, hetgeen bleek uit de tranen, die zijn wangen bevoch tigden, toen hij de traditionele woorden herhaalde". Na de eed te hebben afgelegd, sprak Eisenhower zijn inhuldigingsrede uit, die wij elders in dit nummer weergeven. Kanitme?e. was rie plechtigheid bij het van zfin u einde- Samen met de leden lunch nm met gebruikte Eisenhower de een lanee Lervolgens aan het hoofd van het Witte Huis te'r°ü de hoof(J®J?4 n.aar ditionele optocht" zoift?'aW^ar Dit was de derdl Ta,deslaan' parade ter ME ging van een president deelnam. In 1912 liep hij bij de inhuldiging van president Woodrow Wilson de parade mee in de af deling van de militaire academie van West Point. In 1945 was hij een van de vooraanstaande militaire persoonlijkhe den, die achter president Truman reden. En nu reed hij aan het hoofd van dé pa rade, die voor hem zelf werd gehouden. De auto van de president werd vooraf gegaan door een indrukwekkende rij mo torpolitie. De kapel van het leger, onge veer 200 man in schitterende uniformen, volgde de auto. Er werden 21 saluutscho ten gelost, toen de nieuwe president het plein van het Kapitool opreed, vanwaar de stoet naar het Witte Huis vertrok. Daar aangekomen, byklom Eisenhower het podium voor het Witte Huis, waar hij, in de houding, de parade van drie uur afnam. Het moment van de eedsaflegging. (Telefoto) grote traditionele bals te Washington be zocht. Daarmede was de plechtige inhul diging ten einde. President Truman heeft de feestelijk heden niet tot het einde toe bijgewoond, 's Morgens ging hij voor de laatste maal naar de bureaux in het Witte Huis om daar afscheid van enkele vroegere mede werkers te nemen. Tijdens de inhuldiging van Eisenhower zag Truman er „bedroefd en vermoeid uit", aldus verklaarden oog getuigen. Alvorens Washington te verlaten om terug te keren naar zijn vroegere woon plaats Independence (in de staat Mis souri) bracht de ex-president nog een afscheidsbezoek aan ex-minister Dean Acheson. Bij diens woning had zich een kleine groep mensen gevormd, die hem toejuichten. Truman dankte hen met de woorden: „Ik stel dit meer op prijs dan elke andere toejuiching, die mij ooit als president ten deel is gevallen. Dit is de grootste betoging, hie voor iemand ge houden kan worden. Ik immers ben eenvoudig Harry Truman, ambteloos staatsburger" Op het station hadden zich meer dan duizend mensen verzameld om de gaande man toe te juichen bij diens vertrek uit Washington. Voordat de trein vertrok, sprak Truman de menigte, die intussen was aangegroeid tot minstens 4000 men sen, nog enkele woorden toe. „Ik zal deze laatste hulde nooit vergeten, al word ik honderd jaar -— en hat verwacht ik wer kelijk te worden!" Toen vertrok de trein met de man, die acht jaar president is geweest in een der allermoeilijkste tijden van de wereldge schiedenis. De vier en dertigste president van de Verenigde Staten, generaal Eisen hower, heeft zijn taak officieel overgeno men. In het paleis op de Dam bood HM. de Koningin gisteravond aan het corps diplomatique een diner aan. De aankomst van het Koninklijke Paar. Aan deze parade namen achttien dui zend mannelijk en vrouwelijke leden van de strijdkrachten deel. De nieuwste wa pens, o.a. een reusachtig groot en 85 ton zwaar kanon waarmede ook atoomgrana ten kunnen worden afgevuurd, werden in deze parade meegevoerd. Het was de eerste maai, dat het atoomkanon in het openbaar werd vertoond. Wei duizend man valschermtroepen van de 82ste luchtlandingsdivisie, die in 1944 in Normandië in actie is geweest, en een negentigtal oud-strijders uit Korea namen aan de parade deel. Van de in schakeling van vliegtuigen had men af gezien. Behalve de parade van de strijdkrach ten werd ook een allegorische optocht ge houden, waarin praalwagens van de ver schillende staten van de unie meereden. Na de parade heeft Eisenhower de twee „Touseul heeft htcr geruime tijd in Aken gezeten, maar is rt'u overgeplaatst naar de omgeving van Koblenz. Van de overige vier ontsnapten uit de Bredase gevangenis die nog op vrije voeten zijn, zitten er drie al niet meer in Duitsland." Dit heeft een officiële vertegenwoordiger van de Freie Demokratische Partei te Aken tegen een verslaggever van „Het Parool" verklaard. Ook in zijn huidige onderduikoord is Touseul nog onder de hoede van de FDP Drie anderen, wier namen men niet wilde noemen, zijn al met valse papieren naar Spanje en Argentinië, aldus Het Parool. De FDP, die op dit moment nog een van de belangrijkste deelgenoten is in de huidige Westduitse regeringscoalitie, is niet van plan de verblijfplaats bekend te maken van een der ontsnapten, vóór dat het hoogste Duitse gerechtshof heeft uitgemaakt of de „Breda-mensen" uit geleverd zullen worden. „Wij willen, dat er recht wordt gedaan", werd van Duitse dum, dat deze gisteren over de zaak aan 't kabinet heeft voorgelegd. De bezoeker Touseul had zich volgens Mende „naar hij zelf verklaarde, in geen enkel geval aan criminele delicten schuldig gemaakt". Slechts had hij „in een enkel geval bij de ontwapening van een verzetsstrijder uit noodweer van zijn wapens gebruik ge maakt". Mende sprak voorts de overtuiging uit, dat de gevluchten naar Nederlands recht statenloos waren. Naar Duits recht zouden zij volgens hem het Duitse staatsburger schap hebben. „Indien dit bewezen kan worden, kan aan uitlevering niet gedacht worden, wanneer men hun geen politiek asylrecht zou toekennen. Want volgens artikel 16 der grondwet mag geen Duitser aan het buitenland worden uitgeleverd", aldus dr Mende. De afgevaardigde heeft anderzijds In een herderlijk schrijven, dat Zondag 18 Januari in alle kerken van Oost-Duits- land werd voorgelezen, heeft het Oost- Duitse Episcopaat op buitengewoon scher pe wijze stelling genomen tegen de school» politiek der communistische regering, al» dus meldt het K. N. P. „Onze tegenwoordige scholen", zo zeg» gen de bisschoppen: „zijn atheïstisch; in haar leerplan is geen plaats voor God. Integendeel, men leert de kinderen het materialisme, dat het bestaan van God en de onsterfelijkheid der ziel ontkent en deze ontkenning waardeert als het resul taat van wetenschappelijke berekeningen. De ouders en zielzorgers moeten dezo situatie goed onder ogen zien en een be schermende dam tegen deze theorieën voor de kinderen oprichten". Bijna gelijktijdig met dit bisschoppelijk schrijven heeft de Oostduitse communis tische partij (S.E.D.) het reeds eerder ge geven bevel herhaald om bij de opvoe ding der jeugd God uit te bannen. De studenten aan universiteiten en de leer lingen aan middelbare en vakscholen moe ten, zo luidt een bepaling van de commu nistische jeugdraad, „het masker der gods dienstige belangstelling afleggen om te komen tot een eenheid onder de jongeren" Hij eist van alle studenten „liefde en ach ting voor de partij en de arbeidersklasse en haat tegen de vijanden van het commu nistische regime, waartoe ook de Christe lijke godsdienst behoort". Het Oostberlijnse stadsbestuur heeft Maandag tot principiële veranderingen besloten in de bestuursvoering van Oost- Berlgn- De veranderingen, worden gekenmerkt door de invoering van het „radenstelsel", waarbij sterk wordt afge weken van het principe van de scheiding van machten. Als voorbeeld heeft het stadsbestuur van Moskou gediend. zijde verklaard Maar op de vraag of dus erkend, dat alles gedaan moet worden om v.j 1J 1 Jeen nieuwe belasting van de verhouding tussen Nederland en Duitsland te verhin deren. „Anderzijds moeten de bevoegde autoriteiten der bondsrepubliek zich er echter van bewust zijn, dat een bepaling van onze grondwet juist in moeilijke en politiek delicate grensgevallen haar waar de moet tonen", aldus dr Mende. He Italiaanse kamer van afgevaardigden heeft Woensdagochtend haar vertrouwen uitgesproken in premier De Gasperi's regering, na de langste onafgebroken vergadering in de Italiaanse parlementaire geschiedenis, namelijk een zitting van ongeveer drie etmalen. Het verloop van de avondzitting van gisteren was eenvoudig weerzin wekkend. Onder de kamerleden brak op een gegeven ogenblik een tumult uit, toen een communistische afgeiaaidigde binnen kwam wankelen, een zakdoek tegen zijn hoofd gedrukt, terwijl hij uitriep, dat de politie hem buiten geslagen had. Namens 'je Nederlandse regering heeft minister-president dr Drees het volgende telegram tczo„den aan Pres-dent Eisenhower: Mijnheer de Ik heb het gre „(,fukwensenaïï Vaan' van de Nederlandse regering mijn meest hart'em t der Vereniga-'5, bieden ter gelegenheid van uw inau guratie als prei"u «ae Staten van Amerika. 1 n/]S0 O*" /«ftl ZlCh li ola.»» Het Nederla aChten, die Êurom. herinneren als de leider van de geallieerde strijd voor de opbouw V'jdden. De grote belangstelling, die u heeft g'n'nese landen, geeft on 8? 'let economische- en militaire, potentieel der Eu .!pZjeJende leiding hun 1 vertrouwen dat de Verenigde Staten onder UW D handhaving van de ^«menwerking met alle vrede lievende naties ter j> mheitl en de democratie in de wereld zullen bestendige' Meer dan honderd communisten en so cialisten maakten aanstalten om de reae ringsaanhangers aan te vallen. Een cor don suppoosten trachtte hen daarvan të weerhouden, terwijl de voorzitter tever geefs om orde riep. Om het tumult te bezweren gaf de voorzitter opdracht de tribunes te ontruimen en hij verliet zelf de Kamer ten teken., dat de vergadering geschorst was. Om de vertragingsactie in de Kamer te ondersteunen had het communistische vakverbond in Rome een algemene staking uitgeroepen van vijftien uur tot midder nacht. Duizenden politiemannen hadden alle straten afgezet, die naar het parlementr- 1 gebouw leiden, in het centrum van Rome. De vergadering werd hervat na een schorsing van anderhalf uur. Schreeuwen de linkse afgevaardigden overstemden bij na premier De Gasperie, toen deze ver slag uitbracht over de klappen, die eer dergenoemde communistische afgevaar digde had opgelopen. Hij zei, dat deze af gevaardigde getracht had een betoging, die de politie had uiteengedreven, op nieuw te organiseren Onder aanvoering van de communisti sche leider Palmiro Togliatti schreeuw den de linkse afgevaardigden „dit is het einde van het parlement jullie zijn be zig een politiestaat te maken". Asgrauw van vermoeidheid luisterde premier De Gasperie met strak gezicht toe. Alleen al te Rome zijn gisteren twee duizend mensen aangehouden als gevolg van de actie van communisten en socia listen tegen het wetsontwerp van de re gering tot wijziging van het kiesstelsel. Jeeps vol politie, met loeiende sirenes, voerden charges uit op stakers, die op trokken naar het parlement. Tientallen mensen, waaronder enige politiemannen, moesten in de ziekenhuizen verbonden worden. Volgens te Rome beschikbare gegevens, hebben de communistische regeringen in Oost-Europa en China in totaal 50.000 katholieke geestelijken, onder wie ten minste 99 bisschappen, gedood, gevangen gezet of verhinderd hun taak uit te oefenen. In de sovjet-unie alleen zijn 45.000 geestelijken op de een van de bovenge noemde wijzen behandeld. Van de bolsje wistische revolutie tot aan 1940 werden 99 procent van de katholieke geestelijken en 75 procent van de bisschoppen „geliquideerd." bijvoorbeeld Touseul onmiddellijk na een uitwijzing aan de autoriteiten zou worden overgegeven, volgde een ontkennend ant woord. „Wij zijn niet overtuigd van zijn schuld als werkelijk oorlogsmisdadiger: wij menen, dat hij slechts op politieke gronden is veroordeeld", zei men. Het, Westduitse kabinet heeft gisteren het Nederlandse verzoek tot uitwijzing dei uit Breda ontsnapte gevangenen behan deld en besloten, dat vertegenwoordigers van de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken opnieuw voeling zul len nemen met de Nederlandse ambassade. Van de zijde der Nederlandse ambassade te Bonn werd verklaard, dat de ambassade nog niet op de hoogte gesteld was van dit besluit en daarom een afwachtende hou ding zal aannemen. Niettemin sprak een woordvoerder der ambassade de hoop uit; dat de beide gearresteerden zullen worden uitgewezen en dat de opsporing der vijf nog niet gegrepen misdadigers spoedig tot resultaat zal leiden. De woordvoerder sprak er zijn bevreem ding over uit, dat deze vijf voortvluchtigen zich nog steeds verborgen weten te houden j ondanks het feit, dat zij zich zonder mid delen van bestaan in het gebied der Bondsrepubliek ophouden. De afgevaardigde van de Duitse bonds dag dr Erich Mende van de liberale partij, die een der voortvluchtigen heeft ontvangen doch geen aanleiding heeft gevonden om hem bij de politie aan te geven, heeft gis teren verklaard, dat hij zich daarbij had gevoeld ais „een advocaat der menselijk heid, die ook daar betracht moet worden waar zij op het eerste ogenblik misschien onverdiend leek". De grondwet gaf volgens dr Mende iedereen, ook niet-Duitsers, het recht zich met verzoeken tot de afgevaardigden te wenden Het zou volgens hem in strqd met de grondwet geweest zijn dit vertrouwen tc misbruiken. „Evenals de beambte van Sociale Zaken in Hagen, die een om hulp vragende vluchteling uit Breda aan de politie overleverde". Dr Mende verklaarde voorts: „Een par lementslid is geen hulporgaan van de politie en niemand moet proberen hem daartoe te degraderen". Het bezoek had dr Mende voorts gelegenheid gegeven om in lichtingen te vragen over de gronden waarop de gevluchten asylrecht vroe„er>. Dr Mende heeft deze gronden bekend ge maakt aan de minister van Justitie ten einde deze te verwerken in het memoran- De Westduitse autoriteiten hebben gis teren een bedrag van 350.000 DM be schikbaar gesteld voor de invoer van vee uit Nederland. (Van onze correspondent). De Officier van Justitie te Gro ningen eiste gisteren 50 of 25 da gen en 14 dagen voorwaardelijk te gen de 29-jarige mevr. W. de B. uit Noordhorn. B. had op 6 December j.l. „smerige onderkruiper" tegen de fabrieksarbeider J. Dijkstra ge zegd. Dijkstra werkte bij „De Om melanden", terwijl de man van verdachte staakte. De raadsman van verdachte beriep zich op Koenens woordenboek, waarin het woord onderkruiper een minachtend, doch geen beledigend of scheldwoord wordt genoemd. Ook de politierech ter was van mening dat „onderkrui per" een vrij kleurloos begrip is. Maar in de combinatie met „sme rige" kreeg volgens de politierech ter het woord een ander accent. Hij vonniste verdachte met 20 boete, of 10 dagen en 5 dagen voorwaarde lijk. (Van onze correspondent) De Apeldoornse politie heeft in samenwerking met ambtenaren van het ministerie van O., K. en W. wederom een opslagplaats met grote aantallen opgezette beschermde vogels en uitgeblazen eieren ontdekt, ditmaal bij een expediteur aan de Wormseweg te Apeldoorn. Deze expediteür is echter geheel te goeder trouw en gaat dan ook vrij-uit. Anders is het echter met de eigenaar, de Utrechtse bioloog J. G. R., wiens naam enige weken geleden reeds in de pers circuleerde in verhand met het feit, dat een opslagplaat» van dode beschermde vogels van hem in een pand aan de Kanaalstraat te Apeldoorn werd aangetroffen. erae N:^ minder dan 1160 opgezette vogels werden thans weer door de politie in be slag genomen, verder ruim 1000 uitgebla zen eieren. Het zijn vrijwel allemaal be schermde vogels, waaronder tal van zeer zeldzame. In beslag genomen soorten zijn o.a. buizerd, torenvalk, groene specht, bruine keukendief, visarend, fuut, water- ra], koekoek, ooievaar, pestvogels enz. Meer en meer blijkt dat R. over hon derden „helpers" heeft beschikt, want voor een klein groepje personen is het onmogelijk een dergelijke verzameling bij een te krijgen. Uit de grote aantallen welke men van sommige soorten aantrof kan geconclu deerd worden, dat hele broedkolonies zijn uitgemoord, waardoor aan de vogelstand in ons land zeer grote schade is toege bracht. De gehele verzameling is overgebracht naar het politiebureau te Apeldoorn in Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land blijft onder in vloed staan van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Britse eilanden tot over de Alpen uitstrekt. Langs de Oostflank van d't hogedrukge- bied stroomden tijdens net weekeinde koude luchtmassa's vanuit Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in Duitsland en het Alpengebied tijdelijk weer strenge vorst voorkwam. Ook in Italië houdt de winter aan. Tijdens de afgelopen nachten kwam in de Povlakte plaatselijk zelfs 11 graden vorst voor. De koude lucht kan ons land echter niet( bereiken, zodat de temperaturen bij ons eindelijk tot enkele graden boven de normale waarde oplie pen. Ondertussen vindt over Scandinavië een nieuwe koude-uitval plaats, na het pas seren van een diepe stormdepressie, die van IJsland over de Noordkaap naar het Oosten trok. Het front, dat deze koude luchtmassa's scheidt van de zachtere lucht boven onze omgeving kan morgen ons land bereiken. Aangezien de koude lucht echter over de Noordzee moet stromen, voor zij ons land bereikt, ts morgen nog geen belangrijke temperatuurdaling te verwachten. Of het passeren van het front met enige neerslag gepaard zal gaan is nog onzeker, maar deze zal waar schijnlijk slechts zeer licht zijn. Aangezien ons land dicht bij het cen trum van het hogedrukgeaied boven de Britse eilanden blijft liggen, mag men verwachten, dat het rustige weer zal aan houden. afwachting van een nadere beslissing. Vermoedelijk zullen de op vakkundige wijze opgezette vogels in musea worden ondergebracht Het spreekt vanzelf dat tegen R. wederom proces-verbaal is opge maakt. Het ligt in het voornemen van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening om binnenkort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te verhogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn besprekingen nog gaan de, maar naar verluidt zou deze Maandag a.s. zijn. Deze maatregel zal een grote ontlas ting voor het Landbouw Egalisatiefonds betekenen, waaruit de subsidie op de con sumptiemelk betaald wordt. Een even tuele verhoging van de consumptiemelk prijs zal zowel in de subsidiesector, als in die der gezinsuitgaven worden gecom penseerd door de sedert November van het vorig jaar ingetreden daling der vleesprijzen, zo vernamen we van het Ministerie. Naar aanleiding van onderling gevoer de besprekingen zullen drie consumptie- melkfabrieken op 22 Februari a.s. hun bedrijf stopzetten, n.l. de firma Snoek te Abcoude, de firma Gebr. Venneman te Nederhorst den Berg en de firma Koel te Amsterdam, Andere bedrijven in de omgeving zullen 't werk van de te liqui deren fabrieken overnemen. Hoewel het de detaillisten vrijstaat een fabriek naar eigen keuze te kiezen zouden de direeties van de drie bedrijven het zeer toejuichen wanneer er een redelijke verdeling van de vrijgekomen omzetten tot stand zo* komen. -Y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1