Lente begeleidde de Portugal—karavaan NEDERLAND tegen CEYLON en vervolgens tegen Italië In Stockholm de eerste uitvallers Uren „in de hand" in Madrid HANgfgL Schaats-cracks toch naar Davos L INKTVIS <Sport-*Spcitten Porsche's gingen welgemoed, bewerkt" maar van start Rallye Monte Carlo 1953 AKKERTJES WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voornaamste zorg: te hoog moyenne België b-Nederland b op 19 April te Brugge Slimme Sientje" op weg naar de Pyreneeën In eerste resp. tweede ronde Davis Cup ook in huis het natuurlijke, de spijsvertering bevor derende bronwater uk de Belgische Ardennen. verkrijgbaar Goede resultaten van Nederlandse boksers De roep naar sneeuw en ijs Vliegtocht Oslo—Zürich en terug De Ned. ski-kampioenschap PAGINA 4 WOENSDAG 21 JANUARI 1953 door Martin W. Duyzings ELVAS, Dinsdagavond. In Elvas verbrasten wij onze laatste escudo's Het heette dat er, sedert enige uren, een Rallye naar Monte Carlo gaande was, doch dat merkte men nauwelijks.' Onder de rook van deze controle onze eerste, sedert wij vanmiddag te Lissabon van start gezonden waren stalden we, als waren we hier uitsluitend op zoek naar de plaatselijke bezienswaar digheden onze Fiat op het stadsplein dat er, in het gelige licht der oude lantaarns uitzag, alsof men het uit een meesterstuk van wijlen de heer Velasquez weggesneden had; en nog vóór we bij gebrek aan wat beters, in de eetzaal van het Hotel Alentejo, onze allerlaatste escudo's omwisselden voor een ko ninklijke omelette en een beker vol koffie, waarvan men onder meer normale omstandigheden- een lawaaierige hartkwaal zou oplopen, moesten wij tóch met enig heimwee denken aan de heden, die bijvoorbeeld Monte Carlo als startplaats gekozen hadden en die tien tegen een op dit ogenblik al een paar keer dwars hebben gestaan op een beijzelde weg. Want wij mochten, nuchter bezien, niet mopperen. We stonden vanmiddag in Lissabon in het Parque Eduardo VII nog steeds te worstelen met onze zenuwen en te wachten op onze start, toen de plaatselijke weergoden eindelijk tot de overtuiging kwamen dat het met het oog op de propaganda en het vreemdelingenverkeer, wellicht tóch aanbeveling ver diende de druilregen, die ons nu al sedert Zaterdag had achtervolgd, voor enige tijd uit de circulatie te nemen. De weergoden namen vervolgens geen halve maatregelen! We hadden, bij wijze van spreken, onze overschoenen nog niet uit en onze paraplu's nog niet dicht, of we holden, onder een stralend- blauwe hemel, al om zonnebrillen en tóen al son men zonder moeite op zijn vingers natellen, dat we de toch al niet bar moeilijke etappe van Lissabon naar de Portugese grensplaats Elvas (227 kilometer), desgewenst ook geblinddoekt met het voorgeschreven moyenne van 50 kilometer per uur zouden kun nen rijden en dat we, haastig als men direct na,de start van een Rallye nu eenmaal is, daarentegen de frootste moeite zouden hebben om het, in het reglement verankerde maximum-moyenne van tachtig kilometer per uur niet te'overschrijden. Toerisme op top-snelheid BELGIE NAAR ZüRICH DRINKT Jansen en De Voogd wonnen in, 2 ronden; Van Kempen onbeslist Alle tijd voor een omelette Pesetas voor bochten-ijs Mist voor Glasgoivers Griep voor Greta door PETER BARON HARRY BOS GING K.O. Slimme Sientie in de Lissabon- _i j InoVi Madrid-Expres ste escudo's en moesten we er tóch even aan denken, dat we verleden jaar, toen we in Monte Carlo van start gin gen, na 200 kilometer al volop gelegen heid hadden gekregen te ervaren, dat een Rallye van Monte Carlo élke Rallye van Monte Carlo een mens op de duur slechts bar weinig kans biedt op het nuttigen van een vorstelijk maal en het plegen van wat haastig toerisme. Vermoedelijk zouden wij het, met het oog op dit alles, direct al bijzonder kalm aan hebben gedaan, ware het niet, dat we aan de start ervaren hadden, dat de aldaar verzamelde duizendkoppige me nigte volkomen overkookte van puur Portugees chauvinisme en ware het ver der niet dat toevallig een Neder lands nummerbord een opvallende gelij kenis vertoont met de registratieborden waarmee men Portugese automobielen pleegt te versieren. Lieden als de be roemde Fransen Rogier en Béquart, wier wagens doorbuigen onder de rallye-lau- weren, moeten wel vreemd opgekeken hebben toen (als gevolg van dit misver stand bij de belangstellende Portugese schare) ons zo simpele „Sientje" van start stoof, terwijl half Lissabon ons met schorre kreten en wilde gebaren stond aan te moedigen! En omdat we onze Por- we de voor ons gestarte Hotchkiss van het Franse echtpaar Delbreil al geënterd voor we, dertig kilometer na de start, de beroemde brug van Villa Franca ove-rto- gen; duelleerden we, twintig kilometer verderop, al lustig met de snelle Por sche van de Fransman Rocque (de man won dat even, doch we stoven hem, minzaam wuivend, weer voorbij, toen hij een half uur later met nerveuze handen en met een opgewonden gezicht onder zijn kap moest duiken) en waren er mo menten, dat onze moyenne-meter schan delijke gemiddelden van dicht in de buurt van de negentig kilometer per uur re gistreerde! We gedroegen ons bij al dat gejakker niettemin als toeristen. We genoten in de nu snel vallende avond van het boeiende panorama, dat zich aan weerszijden van de eindeloos- igolvende en vaag-slingerende weg af speelde. We constateerden vol dankbaar- aan te moecugen: x,n omua'. we uu"= beid, dat de Portugese autoi iteiten Lis- tugese supporters niet al te sterk wensten ruil voor alle escudo s, die we m Lissa te leur te stellen, knalde Hulsker-père er bon achterlieten op iedere vrorad „e meteen maar vol-gas op los en hadden stmathoek^tussen Lissa^en d^Spa^n- 1 gendarme hadden geposteerd, zodat we, tegen alle ter plaatse heersende gebrui ken, slechts éénmaal boven op onze rem men behoefden te gaan staan teneinde een wat suffig ronddolend muildier een vrij bruuske manier van sterven te be sparen. We luisterden vol belangstelling naar het dartele gepingel van ons dap- en, zodat iedereen daar, vóór Elvas, wel een uurtje in de hand had. „Slimme Sientje" blééf niet in die rij Zoals gezegd, wij slopen in het donker voort in de richting van de controle klampten aldaar een als gaucho vermom de veldwachter aan en hoewel we in de achter ons liggende dagen helaas ervaren hebben, dat juist de Portugezen onze Portugese woordenschat, welke we, spe ciaal voor deze Rallye, ons hadden eigen gemaakt, niet al te best verstaan, slaag den we er in hem duidelijk te maken dat ons voorlopig, een omeletje meer boeide dan de charmante lieden met hun kostbare stempeltjes, ginds aan de con trole- Zo verbrasten we dan in de duurste gelegenheid van Elvas onze allerlaat- De voetbalwedstrijd tussen België B en Nederland B op 19 April, dezelfde dag als NederlandBelgië te Amsterdam, zal te Brugge worden gespeeld. Verder is de jaarlijkse wedstrijd tussen Rode Duivels en Zwaluwen op 17 Febr. (Vastenavond) vastgesteld; de ontmoe ting wordt als eveneens gebruikelijk te Gent gespeeld. België zal inschrijven voor het tournooi om het Wereldkampioenschap Voetbal dat in 1954 in Zwitserland wordt ge speeld. BURGOS, hedenochtend 10 uur. De Rallye-karavaan lilt voort. In treiterende, matmakende regelmaat rijgen de kilometers zich nu met hon derden aaneen en in het scherpe, vin nig vibrerende licht van de nieuwe dag tekende en verkleurde de groeiende vermoeidheid in deze karavaan reeds de gezichten. De koers is Noord en alles wat ons, uren geleden nu alweer, onder de vrien delijke in de bries wiegende platanen van Madrid nog vaag herinnerde aan de milde lente, waarop de weergoden ons sedert de start te Lissabon met zoveel gulheid hadden onthaald, lijkt nu reeds, hier in Burgos, niet méér dan een tot puin gevallen sprookje. Benoorden Madrid is het ernst gewor den, opeens, met deze Rallye! Daar toen wij onze Fiat, in gezelschap van de, blijk baar onder alle omstandigheden onbewo gen aan de weg klevende Lancia van het knap rijdende echtpaar Zorab, in een wirwar van ruw vervaardigde hairpins omhoog dreven tegen de flanken van de 1400 meter hoge Puerto de Somo bierra, greep ons dan eindelijk de ons tegemoet stormende winter met een weg, die imks en rechts schuil ging onder een tot gra niet bevroren laag sneeuw; en toen ai gingen wij in onze wagens schuil achte met ijsbloemen overladen ruiten en had den wij geen thermometer nodig om te ervaren, dat ze van het jaar in Noordelijk Spanje een betere kans maken op de elf stedentocht dan thuis, bij U in Friesland. Dit alles ten spijt liepen wij met de rest der Lisaabon-karavaan ook tussen Madrid en Burgos royaal ons gemiddelde en hollen wij, klappertandend nog altijd, rond met een maagdelijk blank strafpun- tenregister. Het wil zo bar veel nog niet zeggen. Een rallye, beweert men, begint In feite pas op de tweede dag. En bjj wijze van vrien delijke aanmoediging belooft men ons hier in Burgos een vers gevallen pak sneeuw: straks, als wij op weg naar San Sebastiaan en de Franse grens, de Pyrenecen zullen naderen. (Van onze tennis-medewerker Het lot is onze tennisploeg, bij de loting voor de Davis Cup, gisteren te Melbourne gehouden, niet bepaald ongunstig geweest. Het bracht ons geen tegenpartij, welke geacht kan worden ons zonder meer aan de kant te zetten, het bracht ons evenmin een verre reis zoals bijv. naar Zagreb o Tel Aviv, Boedapest of Helsinki mogelijk was geweest. Het lot bracht Nederland een thuiswedstrijd tegenCeylon, de debutant in de Davis Cup competitie. Nu wil het waas van onbekendheid, dat de Voor-Indische eilandstaat Ceylon om geeft, nog niet zeggen, dat ons een ge makkelijke wedstrijd te wachten zou staan. Maar het houdt toch wel in, dat de Ceylo- nezen niet tot de grote tenniskrachten te rekenen zijn. De enige naam die in Europa bekend is, is die van Scharenguivel, wo nend in Engeland en de beide laatste jaren te Wimbledon reeds in de eerste ronde uit geschakeld, in 1951 door de jonge Brit Horn, verleden jaar in drie sets door de jonge Australiër Tregonning. Als men daarop afgaat, wordt de interland tegen Ceylon voor onze ploeg dus wel een wed strijd, waarin inderdaad voor Nederland een goede kans ligt. Mocht deze wedstrijd dus gewonnen worden, dan komen onze spelers in de tweede ronde, wederom in een thuiswed strijd, tegen het sterkste land van Europa; Italië, de winnaar van de Europese zóne 1952. Wij hebben nog een goede herinne ring aan de Italiaanse kracht, want ver leden jaar te Scheveningen wonnen de Azzurri, zonder hun beste man Gardini, met 12—0van onze ploeg. Men mag Te Brussel wonnen de Belgische heren een interland degenschermen tegen Ne derland met 29 tegen 20 partijen; V. d. Hoeve en Hordijk met 5 gewonnen par tijen waren de beste Nederlanders, dan Kuypers en Van Hulsen met S, Hopman met 2, Van der Hoeve Jr en Van Kregten met 1- Op 59-jarige leeftijd is te Amsterdam Zaterdagmiddag overleden de heer P. Sanders Sr., die van 1912 tot 191,2 een bekend cricket-speler was in Haarlem enronde ACC'de huidige f astbowler van A.C.C. dus aannemen, dat in de tweede ronae en van het Nederlands elftal Piet San- Ivoor Nederland het einde komt aan het ders Jr. is zijn zoon. Davis Cup-avontuur. De loting had het volgende resultaat; Eerste ronde: A: Finland tegen Ierland; B: Egypte tegen Oostenrijk; C: Zuid- Afrika tegen Monaco; D: Zuid-Slavië te gen Zwitserland; E; Brazilië tegen Hon garije; F: Luxemburg tegen Noorwegen; G: Ceylon tegen Nederland; H. Spanje te gen Israël. Ofschoon zij het eerst genoemd zijn, zullen Zuid-Afrika en Brazilië even als Ceylon een uitwedstrijd spelen, omdat zij niet strikt tot de Europese zóne beho ren. Tweede ronde: Winnaar A tegen Philip- pijnen, Winnaar B tegen Denemarken, Winnaar C tegen Duitsland, "Winnaar D tegen Frankrijk, Winnaar E tegen België, Winnaar F tegen Engeland, Winnaar G tegen Italië, Winnaar H tegen Zweden. En vervolgens gaat men in deze volgorde paarsgewijs verder, waarbij in de derde ronde kans is op de onmoetingen Duits- land-Frankrijk en Italië-Zweden (feitelijk al een „finale"). De eerste ronde moet op 5 Mei geëin digd zijn, de tweede op 19 Mei, de derde op 16 Juni, de halve finales op 14 JuU» de finale op 21 Juli. De winnaar van Europese zóne komt weer tegen India, het enige land dat in de zóne voor het Verre Oosten is ingeschreven. MONTE CARLO, Dinsdag. „Vol goede moed en in de allerbeste stemming zy"n de Nederlandse equipes, die Monte Carlo tot startplaats van de Rallye hadden gekozen, uit de fraaie stad aan de Cote d'Azur vertrokken", aldus meldde de heer J. H. van Haaren, sportcommissaris van de K.N.A.C., die bij de start aanwezig was. De derde equipe, die werd weggevlagd, was die van onze landgenoot N. van den Bergh. die als eerste Nederlander zijn Opel in beweging zette voor de grote tocht door winters Europa. De weervooruitzichten waren, in vergelijking althans met die van enkele dagen geleden, gunstig te noemen. De Porsches zijn eveneens alle ver trokken. In alle wagens zijn de bekledin gen van de verwarmingen met zware ha mers bewerkt tot de minimum hoogte van 90 c.m. was verkregen. Ook de enige 11 .-SPA ROTTERDAM, Dinsdag De hoofdpartij van de internationale bokswedstrijden, welke Dinsdagavond in de Riviera-hal te Rotterdam werden gehouden, tussen Frits van Kempen en de in België wonende Italiaan Martina in het weltergewicht, eindigde na acht ronden onbeslist, na een partij welke uitstekend begon, doch door oncorrect- heden van Martina geleidelijk rommelig werd. De goed counterende Van Kem pen nam een puntenvoorsprong, die hij echter in de laatste twee ronden, toen Martina een fel offensief inzette, moest prijsgeven. Martina kreeg met „onbe slist" zeker niet te weinig 1 De jonge professional-middengewicht Leen Jansen gaf opnieuw sterk blijk van zijn capaciteiten, waarmee hij de Bei Alex in alle opzichten overtrof. Jansen ram onmiddellijk het initiatief, haalde Alex in de eerste Tonde reeds tweemaal neer, dwong hem ook in de tweede ronde voor negen tellen naar het canvas, waar op Alex wijselijk opgaf. Een nieuw fraai succes voor Jansen. En wanneer men nu vergelijkt, "welke resultaten deze Martina en Alex eerder al met betrekking tot de ervarener Ne derlandse professionals Nico Schoenma ker en Harry Bos hadden gehoekt, dan mag uit de resultaten van deze avond geconcludeerd worden, dat Van Kempen en Jansen op het ogenblik de toets met de scores van Schoenmaker en Bos reeds glansrijk kunnen doorstaan en. méér dan dat! Een snelle beslissing was ook al hij de zwaargewichten verkregen: Baby de Voogd sloeg de Belg Scohy, die tech nisch beter was doch geen, stoot had, in de tweede ronde ietwat fortuinlijk knock out En twee Nederlandse amateurzeges: Jo Mohr dwong de Belg De Groot mde twee de ronde tot opgeven, Jan den Haan won op punten van de Belg Van de Boei. per motortje, dat blijkbaar nog altijd niet wennen kan aan het, weinig of geen octaan houdende vofcht, dat men op het Iberische schiereiland tegen grof geld onder de, kennelijk alles verdragende verzamelnaam van „benzine" aan de ge duldige man brengt. We werden in ons tempo slechts nu en dan geremd door een bord, dat ons meld- de, dat de „estrada, waarover we bezig waren met dolle snelheid voort te den deren „em reparacia" was, hetgeen in Portugal betekenen kan dat men, voort ijlend over een autostrada als een biljart laken, plompverloren in een rauwe wil dernis van stof en stenen terecht komt. We stormden, tot vermaak van de ver zamelde dorpelingen en op speciaal ver zoek van de burgemeester, in het vrien delijke plaatsje Estremoz, veertig kilo meter voor Elvas met vol-gas dwars door een kennelijk uit de middeleeuwen stam mende vesting en voor het overige moes ten we het dan doen met de, toch wel pikante romantiek van deze race door een wondere, reeds naar een naderend voorjaar ruikende winteravond. MADRID, Woensdagochtend vier uur. In San Pedro vierde men fiesta. Er hing een traag wapperende geel-rode schim in het nu dieper wordende donker van de nacht een vlag aan de ingang van het dorp. En geen tweehonderd meter verder vond men de volledige bevolking op haar Zondags, als gold het de jaarlijkse rodeo, juichend geschaard rond de éne gemene bocht in de smalle, duistere dorpsstraat die, naar men ons aan de Spaanse grens al met nadruk verzekerd had, in de loop der eeuwen méér spatschermen van auto's heeft opgeëist dan met het oog op de nog altijd wat wankele situatie van de Spaanse deviezenvoorraad wel verantwoord is. Jawel: men had ons voor de gevaren van nachtelijk San Pedro gewaar schuwd, doch men blijft zo'n eerste nacht van een Rallye niet altijd even attent en het scheelde dan ook geen haar of we waren, ten gerieve van de San Pedro'se inboorlingen, die al urenlang vergeefs op wat scherven hadden staan wachten, samen met de maagdelijk-witte en oersnelle Porsche van de Portugees Capucho (die men in Lissabon uitgeleide had gedaan als ware hij de jongste nationale held) eenvoudig een naburige haciënda binnen- geknald. Verjaagdat lusteloze gevoel.Neem'nAKKERTJF om weer monter en friste worden en, misschien een griep te voorkomen. helpen direct.' We redden dat maar juist. De Portugees, die vlak voor ons zat, nam met veel te grote snelheid die ge mene bocht naar schatting op nauwelijks méér dan één wiel en toen we dat in de hoog-oplaaiende stofwolk nog juist kon den zien, was Jan Hulsker a? bij de rem en moest San Pedro zich tevreden stel len met een inderdaad nogal sensationele slippartij, waarop we, héél even, één straathond en twee aldaar geposteerde leden van de Guardia Civil naar het leven stonden. Het was voor de bemanning van „Sien tje" in feite de enige opwindende beleve nis op onze tocht van Elvas naar Madrid. Nog altijd holden we voort in een heldere, Waarna we dan, vlak voor Elvas, vast liepen in een lange rij van Rallye-wagens die, bumper aan bumper, daar onder de klare sterrenhemel te wachten stonden op het tijdstip, waarop ze de controle mochten binnenrijden. Het bleek, dat vriend en vijand op dit eerste Rallye traject vrolijk een moyenne van meer dan negentig kilometer had zitten draai- Advertentie) U zultmorgen» „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om ae gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. met sterren overladen nacht; nog steeds zat iedereen ver boven het gevraagde moyenne. Enkele minuten achter ons knal den de Lancia van Zorab en de Mercedes van Hazemeyer, de enige Nederlandse equipes, die met ons Lissabon als start plaats hadden gekozen, al even vrolijk en even gemakkelijk van kilometer naar kilometer aid heel de rest van de kara vaan. Twintig onnozele kilometers vol rauwe hairpins aan weerszijden van de Taag waren nauwelijks voldoende om ons te laden met het Rallyevuur dat men, naar de experts hardnekkig beweren, zo hard nodig heeft, wil men tot het bittere einde tegen de, zich steeds opstapelende ver moeienissen opgewassen blijven. De weg was lang en recht en eindeloos. De karavaan was ten prooi aan een geest-dodende monotonie, die nauwelijks onderbroken werd toen, aan de Spaans— Portugeese grens de wederzijdse grens- autoriteiten ons behandelden met een charme en vlotheid en nonchalance, die ons aan oponthoud, alle9 bij elkaar ge rekend, niet eens een volle minuut kost ten! Zo vraten we dan kilometers en het moge dan inderdaad waar zj|n, dat men, als men In Lissabon van start gaat, ge durende de eerste twaalf oren van de Rallye naar Monte Carlo waarachtig niets ontmoet, dat ook maar in de verste verte op een Hollands wintertje, laat staan op de Zuidpool lijkt, wij welen nog altijd niet nauwkeurig of een slip- en glijpartij In de Alpen ons in feite tóch niet liever is omdat, voor mens en machine, een saaie, taaie jakkerpartij over vierhonderd van alle muildieren, alle honden en ander huisgedierte tenslotte volmaakt^ schoon geveegde kilometers, wellicht tóch ver moeiender is; omdat men dat mist, wat aan een Rallye haar charme geeft: de spanning. Och ja; het ging tussen. Elvas 'en Madrid opnieuw van dik-hout-zaagt-men-planken. Het ging zó hard, dat we onderweg al vier slachtoffers telden, die ijverig aan hun wagens stonden te timmeren, omdat men er kennelijk al te veel van had gevergd en het ging zó hard, dat tal van deelne mers aan de Spaanse grens telegrammen verstuurden naar de grote Madrileense hotels teneinde aldaar een kamer te re serveren voor het knappen van een com fortabel extra-uiltje. Het ging zelfs met ons eenvoudige „Sientje" zó har"' rt. we om kwart voor drie al over de Pue del Sol reden met niet minder dan twee- en-een-half uur over! De Rallye naar Monte Carlo stond voor ons op een bijzonder laag P,,'1 Nóg zo'n tocht en we stellen gaarne ook onze allerlaatste peseta's beschik baar voor een brokje bochten-ijs en wat verraderlijke sneeuw! En het enige wat ons troost, nu we hier in Madrid op ons startsein zitten te wachten is, dat we al drie Spanjaarden hebben ontmoet, die ons met dodelijk-ernstige gezichten meldden, dat het Noordelijk van Burgos vannacht al weer vriest dat het kraakt en dat we daar, op de Montes de Oca en op de Puerto de Echegarate mis schien méér opwindende dingen zullen tegenkomen dan ons, na het brokje milde lente, waarmee gisteren Lissabon ons zo onverwacht uitgeleide deed, wel lief is.... Nederlandse Porsche-rijder, prof. dr ir W. P. A. van Lammeren, is welgemoed van start gegaan, al is hij er zeker van, dat hij over enkele dagen bij aankomst te Monte Carlo op zijn minst 28 strafpunten op zijn boekje zal krijgen aangetekend. Het is onze landgenoot n.l. wel gelukt de verwarmingstunnel enkele centimeters in te deuken, maar met de glij-constructie van zijn schuifdak was niet veel te be ginnen. Hierdoor komt prof. Van Lamme ren aan de binnenhoogte van zijn Porsche nog 7 centimeter te kort, hetgeen, wan neer men voor de eerste c.m. 1, voor de tweede 2, voor de derde 3 strafpunten enz. rekent, op een totaal van 28 strafpunten neerkomt. De Wageningse hoogleraar vatte het echter nogal gemoedelijk en sportief op. „Want", zei hij, „wie zegt, dat, wanneer ik straks met mijn 28 strafpunten aan de Middellandse Zeekust arriveer, er meer dan 99 andere equipes minder straf punten zullen hebben, waardoor ik niet aan de klassementsproeven mag deelne men?" Behalve de equipes van de Opel-rijder Van den Bergh en van prof. Van Lam meren met Porsche zijn de volgende Ne derlandse ploegen uit Monte Carlo ver trokken: H. J. C. de Rijk met IFA, A. Blansjaar met Borgward en M. Gatsonides met Ford Zephyr. Hans de Rijk heeft niet, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, de bekende Nederlandse zwemster Hannie Termeulen als ploeggenote, doch zijn 19-jarige zoon meegenomen. De vijf Nederlandse equipes, J. Heiden- dahl met Peugeot, J. F. Schieck met Renault, H. G. Arndt met Standard, M Polle met Opel en T. J. Koks met Volks wagen zijn om 21.38 uur, 21.41 uur, 21.50 uur, 22.01 uur en 22.07 uur, dus precies op tijd, uit München vertrokken; het vroor 4 graden. Ook hier kregen de Porsche's strafpunten, omdat deze wagens niet aan de voorgeschreven bepalingen voldeden. Te Glasgow ging een gejuich op onder de verscheidene duizenden toeschou wers, toen om Iets voor één uur plaat selijke tijd de heer Alexander Frew, president van de Kon. Schotse Automo biel Club, de eerste deelnemer weg- vlagde; het was de Londenaar M. Wiek met Jaguar. Voor het eerste deel van de tocht luidden de berichten over het weer en de toestand van de wegen gun stig, maar 's avonds ontmoette men al een zeer dikke mist, welke nauwelijks 15 meter zicht toestond....! Een minuut of tien vóór de officiële start viel een geweldig applaus ten deel aan een tweepaards driewielertje, bemand met twee officieren, toen het „horse con cours" de lange tocht naar Monte Carlo begon. Te Oslo werd om kwart voor vijf het startsein gegeven voor de eerste van de 17 equipes, die zich voor de Noorse hoofd stad als startplaats hadden gemeld. Het was slechts een kleine groep deelnemers, die zich hier op weg begaven, maar lang zullen zij zich niet alleen behoeven te voelen op het moeilijke traject, want reeds bij Haelsingborg komen zij samen met de ploegen, die in Stockholm zijn vertrok ken. Elf equipes zijn tussen half drie en drie uur uit Palermo vertrokken. Voor deze deelnemers voert de route over Messina, Reggio, Calabrië, Napels, Rome, Florence, Milaan, Lausanne, vandaar Frankrijk bin nen. Kort voor de start te Stockholm werd medegedeeld, dat vjjf van de 47 equipes, die de Zweedse hoofdstad als plaats van vertrek hadden gekozen, niet zooden starten. Het betrof hier alleen Zweedse equipes, één ervan had ingeschreven met een Porsche.... De enige Nederlandse equipe, die in Stockholm startte, was de ploeg van de heren Proos Hoogendijk uit Amsterdam en Seitz uit Den Haag met een Sunbeam- Talbot. Zij waren vol vertrouwen op een goede afloop, zij bevonden zich in per fecte physieke conditie en over hun wa gen hadden zij niets dan lof. De enige damesploeg, welke te Stock holm vertrok, bestond uit Greta Molan- der en mevrouw Lundberg, ervaren Ral- lye-rijdsters. Greta Molander was gekleed in haar traditionele rode wintermantel. Bang voor slechte wegen was Greta Mo lander niet, maar zij voelde een griepje komen en dat zou heel wat moeilijkheden kunnen veroorzaken. Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse zullen Zaterdag 24 en Zondag 25 Januari te Da- vos deelnemen aan de internationale geworden door een bijdrage van de N. Y. B. in de kosten van deze trip. Het aan vankelijke bezwaar van de technische commissie dat de ploeg te Hamar uit wedstrijdeni welke °P beide dagen in de I elkaar zou worden getrokken, is thans Zwitserse wintersportplaats worden ge-I na het gesprek met coach Schenk, ver houden. De ploeg staat onder leiding van Klaas Schenk, die op het ogenblik in Nederland vertoeft. Vrijdag a.s. vertrekt dit vijftal per vliegtuig naar Zwitser land. Maandag, de dag na de wedstrijden te Davos, keren de rijders met Schenk naar Noorwegen terug. Broekman, Van der Voort, Huiskes en Maarse vliegen waarschijnlijk van Oslo rechtstreeks naar Zurich. Tijdens een bespreking, welke plaats vond tussen de coach van de ploeg Klaas Schenk en het bestuur van de K.N.S.B. gehoord de technische commissie voor de lange baan, is men tot dit besluit geko men. De reden is, dat na de wedstrij den te Oslo van het afgelopen weekein de, geen wedstrijden meer op het pro gramma stonden vóór de Europese kam pioenschappen te Hamar, zodat de leden van de kernploeg 14 dagen zonder wed strijden te Hamar zouden vertoeven. Men hoopt te Davos goed ijs en voortreffe lijke weersomstandigheden te vinden. Dat deze trip doorgaat is mogelijk De Franse middengewicht T anvlois een der tien door Amerika erkende candidate^ voor de competitie om het wereldkampioenschap w°nte Rouaan van onze landgenoot Harry Bos door knock out in de negende ronde in een nartii dat op tien ronden was be- uaald Het mag een verdienste van Bos worden genoemd, dat hij het negen ron den lang uithield, 43) Hij tastte in zijn zak en haalde de kaart te voorschijn. Elveden las de gekrabbelde boodschap en glimlachte cynisch. I Dat is zeker het handschrift van sir Marcus, denk ik? vroeg hij. Of een verduiveld goede nabootsing 'ervan, antwoordde Jimmy. Er wachtte een taxi op juffrouw Richmond voor de deur, en zij wilde er juist instappen toen ik de hoek omkwam. Zij bleef even op mij staan wachten en plotseling zag ik een paar zwart gehandschoende handen uit de auto reiken en haar naar binnen trekken. Verward streek hij met zijn vingers door zijn lange haren. Het gelukte me nog, de kar in te halen, vervolgde hij spijtig en ik zag nog net even een kerel met een geweldig hoofd erin zitten. Toen kreeg ik een slag tegen mijn kaak, die me in de modder deed neervallen. Ik liep nog achter de taxi aan, zag het ongeluk gebeuren en haastte me toen terug naar het huis, om u op te bellen. Hij verborg zijn gelaat weer in zijn beide handen. Elveden bevochtigde zijn lippen even met zijn tong en nam toen de telefoon i naast hem op. Wilt u mij even verbinden met de hertog van Framlingham, zei hij. Upper Berkeley Street, geloof ik?, dit tegen Jimmy. Toen deze bevestigend knikte: Juist, en vóór laten gaan alstublieft. Jimmy zat vol ellende in zijn stoel en luisterde naar de stroom van vragen, die Elveden door de telefoon afvuurde. Toen hij de haak weer opgelegd had, keerde Elveden zich met een raadsel achtige glimlach tot de reporter. Masters zegt, dat hij een dergelijke boodschap niet heeft overgebracht, zei hij. Zijne Genade is niet thuis. Hij zegt, dat sir Marcus er niet lang geleden is komen aanlopen en, toen hij hoorde, dat niemand opgebeld had, is hij weer direct naar zijn eigen huis teruggereden. Hii speelde een beetje met zijn pen. Ik zou er een lief ding voor over hebben, als ik te weten kon komen, wat sir Marcus gedurende de laatste drie kwartier gedaan heeft, zei hij peinzend. En het zal voor mij een genoegen zijn, dit te vertellen, zei een ijskoude stem bij de deur. De Inspecteur keerde zich om en keek recht In het verwilderde gelaat van sir Marcus Loseley. Hij was onaangemeld binnengekomen. Hij scheen het laatste uur geweldig ouder geworden te zijn. Zijn gelaat stond betrokken en diepe groeven liepen door zijn voorhoofd. Niettemin doorstond hij de scherpe blik van de inspecteur. U weet, v/at er voorgevallen is, sir Marcus? Ik geloof, dat mijn tegenwoordig heid hier, die vraag voldoende beant woordt, antwoordde de ander. Dan zult u zeker wel zo goed willen zijn, uw doen en laten van het laatste uur even te vertellen, zei Elveden. Om kwart over zeven, precies, zei sir Marcus, werd ik opgebeld, om bij de hertog van Framlingham te komen, door zijn butler, Masters. Hii vertelde mij door de telefoon, dat er iets verschrik kelijks gebeurd was Verschrikkelijks? vroeg Elveden. Waarom vraagt u nog, als u mij ver staat? Sir Marcus' toon was als ijs en hij ver volgde- Hij weigerde uitlegging te ge ven door de telefoon, en ik ging onmid dellijk op weg. Elveden knikte, terwijl zijn blik gesta dig op het gezicht van de ander gevestigd bleef. Toen ik er aankwam, ging sir Mar cus verder, ontkende blasters, mij opge beld te hebben of wie ook. Bovendien, de hertog was niet thuis en was er de hele dag niet geweest. Direct dacht ik aan n streek. Natuurlijk, zei Elveden met een zoet lachje. Toen ik weer op straat kwam, ging sir Marcus, zonder op de ander te letten verder, kwam ik tot de ontdekking, dat mijn auto verdwenen was. En uw chauffeur? Ik stuur zelf, antwoordde sir Mar cus kort. Mijn chauffeur had een vrije avond gekregen, omdat ik niet verwacht had hem nodig te zullen hebben. Dat is alles, wat ik te verklaren heb. Voor iemand die haast heeften ik veronderstel, dat u haast had-.-- schijnt u er nog al een tijdje over ge daan te hebben, om naar Berkeley Street en terug te gaan, zei Elveden langzaam. En uw wagen is nog altijd vermist? Nee, was het verrassende antwoord- Ik vond hem naast mijn woning, toen ik thuis terugkwam van Berkely Street. Op dit ogenblik ging de deur open en kwam de hoofdagent weer binnen Nou? vroeg de inspecteur, scherp opkijkend. Taxi beantwoordend aan de beschrij ving verlaten gevonden in Pusney Vale, mijnheer, zei de hoofdagent vormelijk. Getuigen om dit te bevestigen? Jawel, mijnheer, de taxi werd on derweg gesignaleerd om kwart over acht en men zag haar stilstaan naast een privé-kar. Twee mannen stapten eruit, die een jongedame droegen, blijkbaar be wusteloos. De dame werd in de prive- wagen gebracht, die onmiddellijk weg reed. Getuige verklaarde, dat de chauf feur zei, dat het meisje naar een particu lier hospitaal zou gebracht worden. Nam getuige het nummer van die andere kar op? Nee, mijnheer. Beschreef hi) die kar dan? vroeg El veden. De politieman werd rood van verlegen heid. Getuige zei, dat het een motor wagen was mijnheer, antwoordde hii op verontschuldigende toon, en toen hij de boze ogen van de inspecteur zag, voegde hij er haastig aan toe: De getuige was een zij, geen hij, mijnheer. Elveden klemde zijn tanden op elkaar en keerde zich tot Sir Marcus en Jimmy. Ik vrees, dat wij dan op het ogen blik nog niets kunnen doen, zei Hij. Ik zal me dadelijk met u in verbinding stellen, zodra er iets nieuws is. Toen zjj het vertrek verlieten, keek Elveden de hoofdagent aan. Die verwenste vrouwensnuggerheid ook, zei hij. Laat mij dadelijk naar Putney Vale brengen! VIER-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK Freddie speelt biljart. Freddie slurpte gezellig van zijn uit muntende koffie en nam de krant op. Hij was in een buitengewoon goed gehu meurde stemming die avond. Zijn plan nen waren bijna geheel en al gerijpt, en vriend William het wassen beeld stond op het punt, een van de grootste ver rassende ontroeringen van zjjn gehele leven te ondergaan. Overigens Freddie's overwegingen werden op dit punt plotseling afgebroken, en met een verbijsterde blik keek hij naar de voor pagina van de krant. Schreeuwende kop letters troonden boven de volgende ge schiedenis: (Wordt vervolgd.) vallen. Immers d« vier rijders, die de meeste kans maken om aan de Europese kampioenschappen te Hamar deel te ne men, zullen thans allen naar Davos kun nen gaan, Tot het zeer korte verblijf te Davos is met opzet besloten, aangezien het be ter is om vlak voor een wedstrijd in het hoog gelegen Davos te arriveren, dan enkele dagen van te voren. een standpunt, dat ook altijd door de Noor se officials is ingenomen. VAL D'ISERE, Dinsdag. Op de door losse sneeuw niet al te snelle slalom-piste van de Solaise werd een begin gemaakt met het verwerken van het Nederlandse skikampioenschap 1953. Voor de wedstrijdklasse was een traject uitgezet met een hoogteverschil van ongeveer 200 meter met 30 poorten, terwijl voor de toeristenklasse een een voudiger traject was gekozen met 20 poorten. Geheel volgens de verwachtingen wa ren het in de wedstrijdklasse Gert Mosier Jan Boon en Arend Hubrecht, die in deze volgorde na twee manches de eerste drie plaatsen bezetten- Bij de dames werd de Nederlandse kampioene, mevr. Prajoux- Bouma, voor de titel uitgeschakeld, daar zij in de tweede manche een poortje mis te Hier eindigde als eerste Annemarie van Dusseldorp. De voornaamste uitslagen waren: Wedstrijdklasse heren: 1. G- Mosbr 80.8 sec. (40-2 en 40.6); 2. J. Boon 86 6 sec- (44.6 en 42); 3. A. Hubrecht 90 8 s» c. (44.8 en 46); 4. P- van Lookeren Cai - pagna 113.8 sec. (60-4 en 53.4); 5. F. van der Vlugt 136 sec. (73.2 en 62-8)6. B. Plieger 149.2 sec.; 7. P. Kiewiet de Jonge 154.2 sec-; 8- J. Deknatel 158 sec.; 9. C. Ovenvater 172.6 sec- Wedstrijdklasse dames: 1. Annemarie Drossaart van Dusseldorp 172.8 sec. (100.8 en 72); 2. Reina Volz 187.8 sec. (102.4 en 85.4); 3. Lydia zur Muhlen 190.2 sec. (87 en 103.2); 4. Mevr. M- Prajoux-Bouma gediskwalificeerd wegens het missen van een poort in de tweede manche. Toeristenklasse heren: 1. P- Heinen 901 sec. (49.4 en 40.6); 2. L. A. H Enthoven 91.2 sec. (49.8 en 41.4); 3. H. Hadjidakis- 94.4 (48 en 43.4)4. J. van Oldenborgb. 94-4 sec- (46.2 en 48.2)5. J. Rueb 96.2 sec. (50.8 en 45.4); 6. H. Beets 96.8 sec.; 7- J. Asser 97.4 sec. Toeristenklasse dames: 1. Juul Albar- da 58 sec-; 2. Mdrgreet de Jong 67 sec.: 3. Gu van Rhijn 90.2 sec.; 5. Joke van der Feltz 151-8 sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4