Anti-Wester se terreur in volle hevigheid ontbrand VIETMINH LEED ERNSTIGE VERLIEZEN Woningnood in Apeldoorn tut het jaar...2132 Oorlogsmisdadigers zijn nog in Duitsland Duitse politie vond geen vluchtlijn99 Blücher en Maier confereren met Adenauer en Heuss Dier helpt de mens. Volgende maand paardenhulde NEDERLANDSE CONSUMENTEN RICHTEN BOND OP Pissarew blijft gevangen Arbitrage aan vaard INTERNATIONALE BIDWEEK Vrijdag 23 Januari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* Zware strijd bij Rode Rivier Voorlichting en behartiging van belangen Geen strafvervolging Als het bouwtempo niet ivordt opgevoerd In villapark staan echter nieuwgebouwde huizen leeg Nederland moet tocli uitlevering van Breda-ontsnapten vragen Z. H. dè Paus ontving driemaal doktersbezoek Record-uitvoer van kaas rA Morgen komt Pieter Cannegieter Frankrijk roept Groene- pool-conferentie bijeen WEERBERICHT Het spoorwegongeluk in Breda Middelhauve: Niet uit leveren Slopen en verzadiging Stiefmoederlijk bedeeld? Alle zeven oorlogsmisdadigers nog in Duitsland Critiek van Nederland INTENTIE VOOR ZATERDAG 24 JANUARI: Bekering van Joden en Mohammedanen. Landbomvconferentie op 16 Mrt te Parijs De weerverwaehting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht in het Zuiden plaatselijk lichte vorst, overigens wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 24 Januari: Zon op 8.32 uur, onder 17.13 uur. Maan op 11.51 uur, onder 4.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLUCHTELINGEN 100 PER UUR Mas sa-arrestaties Oost-Duitsland m In Oost-Duitsland is Donderdag de grote zuiveringsklopjacht geopend op alle .bourgeois-elementen", zowel buiten als binnen de communistische partij en haar slaafde satellietpartijen. De rede van Micliailov op de Lenin- herdenking te Moskou schijnt liet sein te zijn geweest, waarop gewacht werd. Op diezelfde dag werd in Oost-Berlijn hetzelfde parool uitgegeven door Anton Ackerman, de voormalige plaatsvervanger van de gearresteerde mi nister Dertinger, wiens arrestatie de voorbode van de terreurgolf betekende. duitse C.D.U. tracht door het invoeren van nieuwe lidmaatschapskaarten, m navolging van de sovjetmethode, haar rijen van „bourgeois"-elementen^ te Ackerman, die als lid van het com munistisch partijpresidium, in feite reeds lang de touwtjes op Dertingers departement in handen had en gisteren officieel tot waarnemend minister van buitenlandse zaken werd benoemd, kondigde bij de Oostberlijnse Lenin- herdenking de verdelging van de bour- geois-maatschappij aan. Reeds de an dere dag werden, na een plechtige ver klaring van het „democratische blok", zuiveringsraden gevormd; zuiverings brigades met lange lijsten van perso nen, die contacten met het Westen had- den!: rukten uit en arresteerden talrijke personen van hoog tot laag. Het motto was: „zuivering van iedereen!" Deze onder leiding van de staatssecretaris van bet „ministerie van veiligheid Erich Mielke staande actie ging verge zeld van een „zelfzuivering" van de Oostduitse liberale en christen-deino cratische partijen, die na de arrestatie van Hamann en Dertinger en na de op roep van Ackerman wel voelden aan komen, dat zij in de hoek zaten waar de klappen zouden vallen. De uosi- zuiveren, een laatste laffe pogvag van de leiders, die eerst hun partijidealen verloochenden onder de drang der sov jets en thans hun aanhangers ami de Sovjets uitleveren, om hun eigen hoof den te redden. Ratten verlaten het schip Dat zij zelf van hun maatregelen weinig verwachten blijkt uit het grote aantal Oostduitse kopstukken, dat thans in West-Berlijn arriveert. Ruth Schneider, de privé-secretaresse van Dertinger en Walter Ruebel, hoofd van het bureau-Westerse zaken van de Oostduitse C.D.U., beide vooraanstaan de partijleden, vluchtten naar >>est Berlijn. Ook min of meer belangrijke communistische leiders deden dezelfde stap. Walter Tauscher, van het ministe rie van bevoorrading, en Elisabeth Ransch, medewerkster aan het commu nistische dagblad „Neues Deutschland" kwamen in West-Berlijn aan. Volgens hun verklaringen betekende de ontketende terreur de oprolling van alle contacten met het Westen. Ruebel verklaarde, dat dit het einde betekende van de C.D.U. Hij zeide sinds het af gelopen weekeinde onder bewaking te hebben gestaan. Toen Dertinger de bui aan voelde ko men, aldus Ruebel, meende hij dat Ruebel, als leider van de verbindingen met West Duitsland logischerwijze als eerste slachtoffer zou vallen. „Hij trachtte toen mijn arrestatie te bewerk stelligen", aldus Ruebel, „maar faalde. Dertinger wist toen, dat hijzelf het slachtoffer zou worden". Ruebel verklaarde, dat de C.D.U. reeds lang volkomen van sovjetgelden afhing. Aan partijcongressen werden geweldige bedragen gespendeerd, die de leden zelf nooit zouden kunnen op brengen. De voornaamste taak van de partij had erin bestaan om de pro testantse kerk met de sovjet-ideologie te verzoenen, maar daarin is men niet geslaagd, zei hij. Het gevolg van de Oostduitse terreur is een geweldige stijging van het aantal vluchtelingen, waaronder een relatief hoog aantal Joden, dat West-Berlijn binnenkomt. De laatste dagen werd een gemiddelde van honderd per uur geno teerd De toch reeds overbelaste stad kan deze toevloed onmogelijk verwerken en heeft daarom opnieuw een nood kreet tot West Duitsland gericht om dekens, voedsel, medicamenten en an dere goederen. Het is begrijpelijk, dat de Westelijke geallieerden de vooraanstaande voor malige Oostduitse leiders onder deze vluchtelingen gaarne nader aan de tand voelen en 'n bijzondere zorg voor hen aan de dag leggen. Zo werd de on langs gevluchte professor Zuckermann, die met waardevolle papieren aan kwam, per vliegtuig naar Parijs ge bracht. Doch even begrijpelijk is het dat deze bijzondere zorg ontstemming wekt bij de Westberlijners, die zozeer tegen de geallieerden als wel tegen de „ratten, die het zinkende schip ver laten". Verschillende Westberlijnse parle mentsleden hebben hun verachting voor deze lieden aan de dag gelegd en de stadsregering werd verzocht er bij de geallieerden op aan te dringen deze personen een behandeling te geven, die bij hun verleden past. Bondskanselier Adenauer gaf in een brief aan C.D.U. van West Berlijn, de verzekering, dat West Duitsland alles zal doen om de nood in de stad te le nigen. Terzelfdertijd nam de kanselier echter stelling tegen de klacht van bur- gemeester Reuter, dat de noodtoestand van Berlijn was verscherpt door de ondertekening van de verdragen van Bonn en het E.D.G.-verdrag. Hij wees erop dat dat de steun van de Westduit- se regering de solidariteit van de West berlijnse bevolking tot voorwaarde had. „Hoe kan de regering echter een beroep doen op de bevolking als men uit Berlijn zelf slechts kritiek hoort?" En hij voegde eraan toe: „Zo ergens, dan moet in Berlijn de partijpolitiek zwijgen". Inmiddels is burgemeester Reuter naar West Duitsland vertrokken voor een bezoek aan de Westduitse re gering. Enige tijd geleden heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd dat wil trachten in ons land te komen tot een organisatie van consumenten zoals o.a. de Verenigde Staten en Canada die kennen Het ging hierbij uit van de over weging," dat het in onze tijd, waarin voor de producentenbeiangen krachtij woia opgekomen door vele en velerlei organi saties, noodzakelijk moet worden geacht ook de consumentenbelangen te doen be hartigen door een organisatie die zien dat speciaal tot doel stelt Bovendien achten, de ïnitiatietneniers het van groot belang, dat de consumen ten objectief worden voorgelicht over de bestedingsmogelijkheden van hun inko men. Naar aanleiding hiervan is dezer dagen „De Nederlandse Consumentenbond" op gericht. De bond denkt zijn doel te kunnen be reiken o.a. door middel van onderzoek, voorlichting en het openbaar maken van overeenkomsten, regelingen e.d. die strij dig kunnen zijn met het consumenten belang, en door overleg met daarvoor in aanmerking komende instanties. Verscheidene organisaties, tezamen omvattende vele tienduizenden leden en een groot aantal niet-georganiseerde per sonen hebben zich in principe bereid ver klaard toe te treden. Het secretariaat is gevestigd te Voorburg. Prinses Marianne- laan 232. In het Zuidelijk ^ee| van dc delta van de Rode rivier in Indo-China heeft zich in de laatste dagen een hevige strijd af gespeeld. Ten Oosten van Thaibinh, waar de „opcratie-Artois" is uitgevoerd, zijn honderden soldaten van de Vietminh ge sneuveld. De weerstand van de troepen van de Vietminh, die hier grotendeels uit recru- ten bestonden, was zo hardnekkig, dat hij slechts met behulp van luchtbombarde menten met napalm en trommelvuur van de artillerie kon worden overwonnen. De Vietminh-soldaten tn de kuilen wilden zich niet overgeven en nioesten bij de wisse lende gevechten, waarbij in dit gebied lig gende dorpen verscheidene malen in an dere handen overg;ngeni door de FranS' Vietnamese troepen worden gedood. Men schat, dat tenminste één bataljon Vietminh-troepen buiten gevecht is ge steld. Dit bataljon zou deel uitmaken van het geduchte 48-ste regiment. In het gebied van Thaibinh werd een commandopost van troepen van de 320ste Vietminh-divisie genomen. Het Haagse gerechtshof heeft giste ren in raadkamer beslist dat de door de rechtbank bevolen gevangenhou ding van de Russische journalist Lew Konstantionowitsj Pissarew, verdacht van spionnage, gehandhaafd zal blij ven. Pissarew bad appèl aangetekend tegen het bevel tot gevangenhouding. Op de werf van J. Smit Czn N.V. te Alblasserdam werd gistermorgen het 6400 ton metende enkelschroef motorvrachtschip Finnpulp te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Sylvi Kekkonen, echtgenote van de Finse minister-president. Donderdagmiddag is de Russische journalist Levk Pissarew door de 'Daagse rechtbank gehoord i.v.m. zijn appèl tegen zijn verlengde gevangenhoudingZoals bekend wordt hy verdacht van spionnage. Pissarew verlaat de gevangenis- auto voor het huis van bewaring. Er is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar aanleiding van het spoorwegongeluk dat op Maandag 8 December j.l- te Breda gebeurde en waarbij een personentrein od het Bredase emplacement op een ran- seerdeel reed. De officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft thans ver klaard geen termen aanwezig te achten om tot een strafvervolging over te gaan. wereld gebracht zijn om de politie op een dwaalspoor te brengen. De Westduitse vice-kanselier Blücher, wiens liberale „Freie Deutsche Partei" in verband met de arrestatie van de zeven voormalige nazileiders ernstig in op spraak is gekomen heeft gisteren een aantal besprekingen gevoerd om, naar men aanneemt, zijn politieke positie op te helderen. 1 het goed zou zijn moest Apeldoorn ii „mbs 638 woningen bouwen, t0' floCLnood over 19 jaar verleden ÏÏ3 dtee kunnen noemen. De toewijzing ,i„ houw van woningwetwoningen voor de b ,irje jaren echter ge- mMdeW 404 woningen. Voor 1953 kreeg Aneldoorn slechts een toewijzing voor Apei nn dit aantal komt men Hns bilriüks niet minder dan 438 wonin- dus jaarnjKS n wonmgtoewfl- gen te taifclg*1Verandering dan zal zing geen radicale aiVOrens in men het jaar 213. sen J o uitgesto- Apeldoom de vlag kan wu w0. ken ter viering van het einae v» ningnood. Deze bewering is „vken^is aa"i maar een conclusie, die getrokken de hand van allerlei gegevens en cgiei materiaal van de stadssociograat. B;j de becijfering is men uitgegaan van de berekeningsmethode van de Centra Directie van de Wederopbouw. Rekening houdend met de natuurlijke groei der bevolking en het vestigings overschot, zal Apeldoorn op 1 Jan. 19 iz een behoefte hebben van 30.771 wonin gen. Van 1947 tot 1972 zouden 12.570 woningen gebouwd moeten worden. Tot en met 1952 nam het aantal woningen slechts met 2347 toe. iAïï,oe ïare1 tot 1912 moeten er dus nog 10.223 woningen bij gezet worden. Voortbouwende op dezelfde toewijzingen als over de periode 1948—1952 zal Apel doorn in 1972 7676 woningen rijker zijn geworden, zodat het tekort dan zal be dragen: 2547 woningen. Het beeld voor Apeldoorn wordt nog °hgunstiger wanneer men rekening houdt met het slopen van woningen, we- Eens hoge ouderdom, city-vorming en sa nering. Daardoor zullen per jaar 100 panden moeten worden gesloopt. Zodoende zal het tekort in 1972 ruim 4.000 bedragen Voor het bouwen van huizen door par ticulieren zonder rijksbijdrage bestaat nagenoeg geen belangstelling meer. _De particuliere markt is vrijwel verzadigd. In de villawijk Berg en Bos blijven nieuw gebouwde woningen al leeg staan. De gemeente Apeldoorn schijnt door het Gelderse college van Ged. Staten, dat het aan Gelderland toegewezen bouwvolume verdeelt over de verschil lende gemeenten, stiefmoederlijk te wor den bedeeld. Het gemeentebestuur heeft al menige brief met het nodige cijfer materiaal aan Ged. Staten gezonden, om verhoging van het bouwvolume te krijgen. Tot op heden echter zonder enig resultaat. Men kan zich in Apeldoorn de derde grote stad in Gelderland, niet aan de indruk onttrekken, dat de' toe gewezen percentages voor Arnhem en Nijmegen hoger liggen. De Westduitse regering heeft voorts Donderdag te verstaan gegeven, dat uit levering van de uit Breda ontsnapte oor logsmisdadigers minder moeilijkheden zou opleveren dan uitwijzing. Uitwijzing is wol een eenvoudige politie-aangelegenheid aldus deed men uitkomen, doch de Duitse wetgeving maakt het moeilijk iemand uit te wijzen. Een en ander kwam ter sprake bij een U O". U Av X5" J De mededeling van minister Donker, dat er een z.g.n. „eseape-line", een recht streekse ontsnappingsweg tussen Nederland en West-Duitsland, zou bestaan, waarlangs zwaar gestrafte politieke delinquenten en oorlogsmisdadigers zouden ontkomen met behulp van derden, heeft overal veel opzien gebaard. Zoals be kend gewaagde de bewindsman van deze „escape-line", toen hij een serie argu menten aangaf waarom hij een aantal politieke delinquenten uit de kampen Nor- gerhaven en Eygelshoven naar Hoorn liet overbrengen. Regeringskringen te Bonn hebben nu gisteren vastgesteld, dat men tot dusver van Duitse zijde niet be schikt over betrouwbare gegevens over deze ontsnappingsweg, waarvan ook de zeven oorlogsmisdadigers uit Breda gebruik zonden hebben gemaakt. In Bonn verklaarde men dat de Duitse politie onmiddellijk na de geruchtmakende verkla ring van de Nederlandse minister met een grondig onderzoek begonnen is, doch tot nu toe heeft zij geen aanwijzingen kunnen vinden voor het bestaan van ge heime vluchtwegen. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr Lehr, zal de Nederlandse ambassade in Bonn verzoeken, gegevens met betrekking tot deze kwestie aan de Duitse autoriteiten ter beschikking te stellen. onderhoud dat Donderdagochtend werd gevoerd tussen de zaakgelastigde van de Nederlandse ambassade te Bonn, mr H. A. Helb, en de Duitse ministers van Justi tie en Binnenlandse zaken en de staats secretaris van Buitenlandse Zaken. Volgens deze Duitse autoriteiten is het theoretisch mogelijk dat er zeven afzon derlijke uitleveringsprocedures zouden komen wannéér alle zeven ontsnapten in verschillende rechtsdistricten gevat zouden worden. De ministers meenden echter, dat de beslissing in het eerste behandelde ge val wel in de overige gevallen gevolgd zou worden. Tijdens het onderhoud werd van Duitse zijde opnieuw de bereidheid van de bonds regering uitgesproken om de Nederlandse regering alle medewerking te verlenen om de ontvluchten op te sporen, te arresteren en aan de Nederlandse regering over te leveren. Anderzijds werd van Duitse zijde gewezen op de juridische situatie, welke op grond der Duitse wetgeving aan de betrokkenen een aantal rechtsmiddelen biedt, die de procedure der uitwijzing behalve gecom i pliceerd ook tijdrovend zouden maken. I Een uitleveringsprocedure zou echter, zo j werd verklaard, ook al ontbreekt tussen Duitsland en Nederland een uitleverings- I verdrag, betrekkelijk snel tot een beslis- sitig kunnen voeren. Deze beslissing zou evenwel door een Duitse rechter moeten worden genomen en de Duitse regering zou er geen invloed op hebben. De Nederlandse regering zal thans moe ten beslissen welke procedure zij in deze imstandigheden zal verkiezen. Van Neder- andse zijde werd bij het onderhoud van le gelegenheid gebruik gemaakt om een litvoerige uiteenzetting te geven van de ritische opmerkingen waartoe in Neder- and de tot dusver waargenomen gang van :aken aanleiding heeft gegeven. Aan berichten volgens welke enkele mtsnapten reeds met valse papieren uit Juitsland vertrokken zijn, schenkt men te <ïonn volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken geen geloof. In elk geval ontbreekt elke aan wijzing in deze richting. Van officiële Duitse zijde wordt het vermoeden uitge sproken, dat deze berichten slechts in de Middelhauve, de plaatsvervangende voor zitter van de Freie Deutsche Partei, een van de Duitse regeringspartijen, heeft zich gisteren in 't weekblad van de F.D.J., „Die Deutsche Zukunft" gekeerd tegen uitlevering „in elk geval" van de ont vluchten. Uitlevering kon alleen gebeuren als het om criminele misdadigers en niet- Duitsers ging. Duitsers die zich hebben schuldig ge maakt aan een criminele misdaad moesten door gewone Duitse rechtbanken worden berecht. Volgens Middelhauve moet elk afwijken van deze regeling als precedent een onaf zienbare reeks verdere inbreuken op de grondwet ten gevolge hebben, „ook al krij gen wij door deze handelwijze de instem ming van de Nederlanders". Kapitein Alvin Rogers vertrekt in dit bootje met een 15-PK buitenboordmotor voor een tocht rond de wereld, die, wan neer hij hem kan volbrengen, ten minste drie jaar zal duren. Kapitein Rogers, wiens enige gezellin op deze tocht een rode kat zal zijn, zal tn deze drie jaar 30.000 mijl afleggen. Het eerst gaat hij naar Cuba, vandaar door het Panama kanaal naar Tahiti. Hij neemt genoeg levensmiddelen mee om het een jaar te kunnen uitzingen Het bestuur van de C. N. V. üeelt ons mede, dat thans zowel van de Algemeen Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond als van „De Ommelanden het bericht van de defin tieve aanvaarding van arbitrage is ontvangen. Voorts is overeenstemming be reikt over de volgende punten: X. De arbitrerende instantie zal bestaan drie personen. 2 De drie arbiters zullen worden aange wezen door het C. N. Y. 3 In een acte zal het besluit tot arbitrage worden vastgelegd. 4. Partijen zullen zich verder wederzijds onthouden van alle vijandelijkheden. Het C. N. V. zal thans zo spoedig moge lijk de bedoelde acte opstellen en de arbi ters benoemen, opdat de arbitrale uit spraak binnen de kortst mogelijke tijd zal kunnen volgen en het conflict tol het ver leden zal behoren. Op eigen verzoek had hij gisteren een onderhoud met de Britse hoge commis saris, Kirkpatrick. Volgens een medede ling van de liberale partij vroeg hij in lichtingen over de publicatie in een Brits blad van het bericht, dat de gearresteerde nazi Naumann vertrouwelijke documen ten, in Blüchers bezit, met toestemming van de vice-kanselier had mogen inzien. Blücher heeft tot dusver categorisch ontkend enig contact met Naumann te hebben gehad. Zijn verhouding tot de vice-voorzitter van de liberale partij, Middelhauve, die een krachtige voorstan der is van het aantrekken van vroegere nazis in de gelederen van de liberalen, is, zoals bekend, nogal koel. Tezamen met de leider van de linkervleugel der partij, premier Maier van Baden-Württemberg, die gisteren ook al in Bonn was en ook met Kirkpatrick 'n ontmoeting had, heeft Blücher later nog een bespreking gevoerd met bondskanselier Adenauer. Na deze bijeenkomst ging Adenauer met zijn twee bezoekers vervolgens lunchen bij bonds president Heuss, die voor hij de eerste Westduitse president werd, voorzitter was van de liberale partij. Over al deze besprekingen werd een sluier van stilzwijgen gelegd. Maar men zal de plank niet ver mis slaan als men van mening is dat de dreigende infiltratie van nazis in de liberale partij en de daar tegen te nemen maatregelen het hoofd thema der besprekingen zijn geweest. Zoals men zich herinneren zal heeft Kirkpatrick na de arrestaties met zoveel woorden verklaard, dat de neo-nazis langs deze weg een terugkeer naar de macht zochten voor te bereiden. Waarnemers in Bonn hielden het voor mogelijk, dat nog een heel ander thema was aangesneden, nl. de houding van de heer Maier tegenover de Europese verde digingsgemeenschap. Juist vóór zijn vertrek naar Bonn ver klaarde hij in een radiorede, dat hij geen enthousiast voorstander van het E.D.G.- verdrag en van de overeenkomsten van Bonn was, hetgeen begrijpelijkerwijze consternatie in Bonn wekte, aangezien de liberale partij als regeringspartij de poli tiek van Adenauer en dus de onderteke ning van de verdragen steunt. Premier Maier, -die in het Land Baden-Württem berg een coalitie met de socialisten heeft aangegaan .heeft mogelijk een beslissende stem in 't kapittel wanneer de verdragen in de Bondsraad komen. En men vraagt zich af of Maier zich dan aan de officiële partijlijn zal houden. O Reuter seint ons uit Vaticaanstad, dat de Paus, die sedert gisteren het bed moet houden wegens influenza, Don derdag in de loop van de dag twee be zoeken van Zijn lijfarts heeft ontvan gen. Des avonds laat werd nog een derde bezoek nodig geacht. Wegens hoge koorts werd de H. Vader, die aanvankelijk Zijn bezig heden wilde voortzetten, gisteren ge adviseerd, zich naar bed te hegeven. Daarom ook moesten toen de audiënties worden afgelast. De Nederlandse Vereniging van Kaas exporteurs verwacht op de grond van de cijfers van het C.B.S. over de eerste tien maanden van 1952, dat in dit jaar voor het eerst sinds 1933 de uitvoer van kaas de 75.000 ton overschreden heeft. In 1951 werd ruim 72.500 ton uitgevoerd tegen een waarde van 174.916.467. Dit bedrag was tot en met November 1952 reeds met ruim 7,5 millioen overschre den, terwijl de uitvoer nog slechts 500 ton beneden die van 1951 lag. De gemiddelde prijs van uitgevoerde kaas tot en met November 1952 bedroeg 2,53 per kilogram. De heren Bim en Basii, van wier lotgevallen men nu reeds geruime tijd op een onzer advertentie pagina's kennis heeft kunnen ne men, hebben zich tot onze redactie gewend met de mededeling, dat zij van al hun avonturen lichtelijk vermoeid geraakt zijn en graag eens op vacantie zouden gaan. Wij konden ons dit levendig voor stellen en hebben hun al het beste gewenst. Zij hadden onze bureaux maar nauwelijks verlaten toen zich een merkwaardig kereltje aandiende, dat zeide naar de naam van Pieter Cannegieter te luisteren. Het ventje zag er vrij jong uit en we konden dan ook moeilijk aannemen, dat het juist morgen zijn 150ste verjaardag hoopt te vie ren. Pieter Cannegieter wist ons echter hiervan te overtuigen en wat meer zegt, hij vertelde ons zijn levensgeschiedenis, die ons tot de conclusie deed komen, dat hij avonturen móet meemaken of hij wil of niet. We besloten dan ook, vooral ten behoeve van onze jeugdige lezers, voor hem een plaatsje in onze courant te reserveren. En daar steekt hij dan morgen van wal. Goede start, Pieter Cannegieter! Vele, ook zeer begaafde Joden heb ben Christus als de Messias erkend. Maar het Joodse volk :n zijn geheel blijft vasthouden aan het Oude Testa ment. Het Jodendom is verdeeld in liberale en orthodoxe Joden en deze verdeeldheid heeft politieke redenen en gevolgen. Het Zionisme zoekt in Palestina een tehuis voor de Joodse natie. Dit nationalisme noodzaakt de Joden tot een misschien nog grotere isolering dan waarin zij ooit geleefd hebben. Wanneer zullen ook zij eens de vrijheid der kinderen Gods kennen in het christendom? De Mohammedanen erkennen Chris tus als de Profeet van Allah, maar Zijn Godheid is hun onbekend. Hun godsdienst is een gesloten levens beschouwing, als het ware hun natio nalisme, dat het gehele Middellandse Zee-bekken zou kunnen afsluiten. Zij missen het universalisme, waardoor de katholieke beschaving zich de resultaten van de Middeleeuws-Mo hammedaanse wetenschap kon eigen maken. Beide nationalismen krijgen slechts betekenis voor de ène wereld in haar gebondenheid aan de universele Kerk. Het Franse kabinet heeft Donderdag be sloten de ministers van landbouw van de 16 landen, welke deel nemen aan de vor ming van een „Groene Pool", uit te no digen tot deelneming aan een op 16 Maart a.s. te Parqs te houden conferentie. Op de a.s. conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de K. S. G. zal de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, voorstellen, dat de ministers van landbouw van Frankrijk, Italië, West-Duitsla d en de Beneluxlan- den een voorlopige bijeenkomst zullen houden, vóór op 16 Maart de volledigs conferentie bijeenkomt. Deskundigen wer ken op het ogenblik aan een ontwerp-pian betreffende de wijze waarop „pool"-vor- ming voor Europese landbouwproducten door de landen, die tot de nieuwe organi satie zullen toetreden, zal kunnen geschie den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1