Minister Staf: Vorming leger korpstroepen noodzakelijk ®£>Ï,G Het Paard krijgt een pluimpje AMSTERDAM VERLANGT EEN IJ-TUNNEL Wilson capituleerde voor de Senaat Sterren stralen overal", van Gerard Rutten Ontvoering van Beeselse draak opgehelderd SLAGEN stee l Wijziging der regeling betreffende de bewegingsvrijheid in overweging AatdimudcMde hoest ABDIJSIROOP vrijdag 23 januari 1953 PAGINA 3 Parochianen mogen geen toeschouwers zijn Pi enk van der Maze Noodlottige huwelijks advertentie Arrestant verschalkte twee rechercheurs „Wapen van Doornen burg" uitgebrand Lezingen, films en suikerklontjes Hoofdstedelijke Raad unaniem voor tunnel- plan van Publieke Werken Hij zal zijn aandelen verkopen Meer frequentie op lijn A'dam-Gouda Ontploffing op vlieg veld Oranienburg rt Hoopvol product van Nederlandse amusementsfilm-industrie Je ze week Limburgse kolenvelden Werkgemeenschap voor de Rijnvaart Ritmeester sticht filiaal in Culemborg Hoppie" moest sterven Paraatheid van het leger Mt? AMSTERDAMSCHE BANK Dividend van 10 (v.j. 9) pet Opmerkelijke winstpunten West-Duitse Bondsdag tekent verdrag Geen militaire Benelux De regering beeft reeds bij herhaling te kennen gegeven, dat zij een spoedige ratificatie van het E.D.G.-verdrag gewenst acht, maar dat boven dien de betekenis van het opnemen van Duitse eenheden in de defensie Van het Westen zo belangrijk is, dat zij ook onder bepaalde omstandig heden met het opnemen van West-Duitsland in de N.A.V.O. zou kunnen instemmen, aldus minister Staf in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent de begroting van oorlog voor 1953. de bepaalde oefeningen in de nationale reserve-onderdelen heeft uitgewezen, dat deze onderdelen zeker binnen 10 uren geheel gereed kunnen zÖn- Nederlands detachement in Korea Sinds de Ned. deelneming aan de strijd in Korea zijn vandaar 41 beroepsofficie ren hier te lande teruggekeerd als mede 43 reserve-offia»ren, waarvan er 16 in beroepsdienst zön overgegaan. Bij het N.D.V.N. zijn thans ingedeeld 56 of ficieren, waarvan 20 beroepsofficieren en 36 reserve-officieren. Onder de laatsten is een redelijk aantal, dat verklaard heeft eveneens beroepsofficier te willen worden. Aldus beschikt de Koninklijke Landmacht over een aantal officieren met oorlogservaring, in het bijzonder met ervaring in bet optreden van een bataljon in groter verband. De minister acht het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk over nachtjagers wordt beschikt. Aan het verkrijgen van nachtjagers wordt alle aandacht besteea. Een goed type moderne nachtjager is op dit ogenblik echter niet beschikbaar. De regering staat op het standpunt dat met het oog op de lange levertud oudere typen niet meer in bestelling kunnen worden gegeven en slechts één nachtjagertype in productie mag wor den gegeven, als dat ook na enige jaren nog de volle gevechtswaarde heeft. De minister ziet het grote belang van een naar de eisen des tijds ingericht radarnet in. Aan de materieelvoorzie- ning daarvan wordt dan ook alle aan dacht besteed, terwijl ook de opleiding van het personeel, dat bij de radarbe veiliging zal moeten optreden, goede voortgang vindt. De in het kader van de infrastructuur aan te leggen vliegvelden zijn niet bestemd voor atoombommen- werpers. In de tot dusver aanvaarde plannen is het gebruik van atoomwa pens' niet opgenomen. De minister streeft in alle opzichten naar een zuinig beheer der voor de de fensie bestemde gelden. Voortvloeiende uit het Amerikaanse be grotingssysteem kunnen de zg. off shore opdrachten van de Amerikaanse strijdkrachten slechts per Amerikaans begrotingsjaar worden gegeven. Even wel zijn de door de Amerikaanse aan schaffende instanties onder het „on shore procurement system geplaatste orders veelal van zodanige omvang, dat de betrokken Nederlandse industrietak cf onderneming hiermede langer dan een iaar bezet zal zijn, waardoor het pro bleem van de afschrijving op bijzondere investeringen wordt vereenvoudigd. De minister is van mening, dat het te betreuren zou zijn, indien de oprichting van West-Duitse legeronderdelen bij voortduring uitstel zou lijden. Mocht blij ken, dat oprichting van West-Duitse con tingenten tot de onmogelijkheden zou be horen, dan ontstaat een situatie, die her nieuwd overleg in NAVO-verband nood zakelijk maakt. Voor zover de minister b-kend is noch wordt in de West-Duitse Bondsrepubliek iets op militair gebied Verricht, anders dan in verband met deel neming aan het werk van de interimcom- hiessie ter voorbereiding van het tot stand komen van de Europese Defensie Gemeen- schap noodzakelijk is. öe minister ontkent, dat het de bedoe- "B is de E.D.G. te plaatsen onder Duitse 'eiding. in het verdrag wordt aan geen der deelnemende landen een bevoorrechte Plaats gegeven. Bij de opzet van de E.D.G. is het inder daad de bedoeling geweest, dat „de basis eenheden", waarin de verschillende wa pens die tezamen de landstr"dkro-«-'«n Vormen" in militaire taal: de divisies „worden samengesteld uit onderdelen van eenzelfde nationaliteit", terwijl behou dens uitzonderingsgevallen „de leger korpsen worden samengesteld uit basis eenheden van verschillende nationaliteit". Noch omtrent het aantal en de soort der legerkorpstroepen, noch omtrent de natio- haliteitfen) dezer troepen is tot dusver overeenstemming verkregen. Dit neemt n'et weg, dat deze legerkorpstroepen er Jullen moeten komen en dat het ontoe laatbaar zou zijn, indien de E.D.G.-Ianden 2,ch voorlopig zouden beperken tot het Vormen van basiseenheden (divisies) aon- uer meer. Afgezien daarvan kan de vor- n'ng van de NAVO-strjjdkrachten niet 2P liet mogelijk tot stand komen van de a-D.G. wachten. De minister is van oordeel, dat het van ?r?le betekenis is, dat de parate troepen juderdaad paraat zijn, met name ook op r®u- en feestdagen. Hij overweegt te Ko- npn tot een wijziging van de reKpl,.n~ fpn betrffende de bewegingsvrijheid, baarbij bepaald zal kunnen worden, dat j?n zeker gedeelte van de in werkelijke J'enst zijnde militairen ook op Zon- en l®estdagen in de garnizoenen aanwezig Voor de bewaking van I Naar aanleiding van de opmerkingen Ivan ettelijke leden omtrent de samenwer king in de Benelux deelt de minister me de, dat een militaire samenwerking met België en Luxemburg reeds in 1948 tot stand kwam in de Westerse Unie, welke samenwerking werd voortgezet In de NAVO en in ander verband in de E.D.G. Nu de voorbereidingen in het werk in E.D.G.-verband zover vorderen, bestaan er, noch naar het oordeel van de minister, noch naar het oordeel voor zover hem bekend van de andere partners een dringend aanwijsbare reden om de inte gratie op militair gebied in Beneluxver- band afzonderlijk te entameren. Met onze zuiderlijke buren wordt gere geld overleg gepleegd en er wordt op ve lerlei terrein samengewrkt. Uitwisseling van lerlingen bjj opleidingseenheden heeft geregeld plaats. Een Beneluxlucht- doel-artillerieschool werd geopind. Om trent te nemen maatregelen in het grens gebied wordt eveneens steeds overleg ge pleegd. Een gemeenschappelijk commando voor de luchtverdediging werd Ingesteld. - in de eerste plaats aangewezen :?chtmaehtbewakingscorps. De £!otieie paraatheid dient in uitvoering zijnde materiële voor- vliegvelden het opera- nog in belang de mate te worden opgevoerd, maar tekening moet worden gehouden met de g in uitvoering zijnde materiële voor- 'j-ningen zoals büv. 't radarnet, lucht- -J. 'eht(iiensten, luchtdoelartillerie enz. Er ^"h maatregelen getroffen opdat, het ge- a' dienende, snel over de vrijwilligers nationale reserve kan worden beschikt. Er zijn evenwel nog geen oefeningen gehouden om de vrijwilligers der nationale reserve snel in onderdeels- verband bijeen te roepen, zulks in ver band niet sociale en financiële bezwaren. DP ervaringen, verkregen bij het snel rondzenden van mededelingen betreffen- Even HEBBEN we toch extra voldoe ning gehad van onze vorige bijdrage onder de titel: „Schroeven draaien baar rechts". Want we hebben gelijk ge degen. Openlijk gelijk. Nu ligt het er na- tuurlijk wel aan van wie men gelijk krijgt. Daten we u niet langer ophouden. Dat ge- "jk hebben we gehad van de H. Vader. Gisteren bereikte ons nl. een K.N.P.-be- richt uit Rome, waarin verslag werd ge daan van een toespraak des Pausen tot de parochianen van de bekende kerk van de H. Saba, gelegen tegenover het Neder- •nr College in de Italiaanse hoofdstad. Weet u, wie de Paus goede parochianen noemt. Hij sprak aldus: ..De werkelijk goede parochianen zijn niet degenen, die bij kerkelijke demon straties aanwezig zijn of parochiële ma nifestaties bezoeken, zelfs niet eens degenen, die in de parochiekerk hun Zondagsplicht vervullen, doch zij, die aan de voeten van het altaar uit de handen van de priester het Brood des Levens ontvangen". Metndeseto?itStoïaak is aan uog al wat zelfcontrole gegeven.eWetens°n<ierzoek en Paus Plus gaf ook een omschrijving van de plaats der parochie in de maatschappij" Hij formuleerde die taak kort en bond ie als volgt: 6 „Het is de plicht van iedere parochiaan actief deel te nemen aan de strijd tot behoud van het Geloof en tot verwezen lijking van sociale eisen". Ook de H. Vader vestigde voorts de aan dacht op het probleem militante katholie ken te vormen, geschikt om in het actieve aPostoiaatswerk te worden mgeschakeld. ?Ppstdrift en scholing zijn inderdaad Jsbare factoren. nn. De Paus merkte te dezer zake o.a. nog op. Nog veei tp weinig katholieken maken e®el uit van de katholieke verenigingen zun0r.ganisaties. Dergelijke katholieken dat ïlch niet bewust en vergeten Us veel, schom niet kunnen volstaan louter toe iiiik te ziin bij de strijd voor de tegels van het Rijk Gods, doch in- striiH verplicht zijn actief aan deze Ja deel te nemen". den van mening, dat ook deze woor- „rond nadere uitleg behoeven. Het was het rt i °*'ands", al sprak de Paus dan in italiaans. nod1fers 'n dienst van God hebben we schre V00r groot werk. voor kleine zaken, even we de vorige maal. niëtet£,ainde mensen. Anders komen we er drei' °vendien is er haast bij, want de aan ?een rukken van alle kanten op ons H v °m het met de slotwoorden van de tijd "ader Zelf te schrijven: De huidige tw's een tijd van strijd, waarbij alle SesoK 9 van goede wil moeten worden in- Wn eld- he]„rdt dus lid van de Katholieke Reserve, ook j burgerbevolking van Nederland de geestelijk opzicht beveiligen tegen L0oV,VaHen van welke zijde ook. u wilskracht, ontwaak en vecht. (Advertentie) Ge hebt kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met AKKER'S 's werelds, beste hoestsiroop Hoewel door vele leden daaraan twijfel wordt uitgesproken, is inderdaad het hoofdmotief voor de wijziging van het le- gerplan gelegen in de noodzakelijk geble ken versnelde en meer omvangrijke op bouw van de legerkorpstroepen. Dat te Lissabon niet was afgesproken, dat wij le gerkorpstroepen iouden leveren en dat derhalve geen sprake is van inlassen van gedane toeze«*<"'nKen, ontslaat ons niet van de plicht zodanige troepen in voldoende mate en in het juiste tempo te vormen en aldus aan NAVO een harmonische strijd macht ter beschikking te stellen, aldus de bewindsman. Aangezien hieromtrent, ook blijkens uit latingen in de pers, misverstand schijnt te bestaan, acht de minister het nuttig te ver klaren, dat het behoudens voor een deel der luchtdoelartillerie onmogelijk is de voor de territoriale verdediging bestemde troepen reeds in vredestijd geheel of ge deeltelijk paraat aanwezig te doen zijn. Zelfs bij het volledig gebruik maken van de jaarlijks beschikbare mankracht (der halve bij handhaving van de algemene dienstplicht) en zelfs bij het handhaven van de thans geldende duur van de eerste oefening op 20 maanden, is het nipt mo gelijk meer troepen paraat aanwezig te doen zijn dan één divisie (waartoe Neder land zich tegenover de N.A.V.O. heeft ver plicht een beperkt aantal ondersteunde eenheden en een beperkt aantal lucht- doelartillerie-onderdelen. Twee en een half jaar voor oplichting De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de 49-jarige schipper G. van E., terzake van oplichting meermalen gepleegd van een in Nederland wonen de Duitse juffrouw voor een bedrag van 3000.veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was twee jaar geëist. Zijn echtgenote, de 36-jarige van E.—W., werd conform de eis wegens medeplichtigheid tot zes maanden voorwaardelijk veroor deeld. - De schipper was via een huwelijksad vertentie met de Duitse juffrouw in con tact gekomen. Hij stelde haar voor te trouwen en voorts, omdat hij juist werk loos was geworden, steun aan te vragen bij Sociale Zaken, doch te verzwijgen, dat ze nog een spaargeld van circa 4000. bezat. Toen de steun inderdaad werd ver leend, kwam de «chipper met verhalen, dat zij gearrestewrd en het land uitgezet zou worden. Op dfeze manier verkreeg hij verschillende keren belangrijke bedragen van haar, om, naar hij zeide, „advo caten te betalen en ambtenaren van So ciale Zaken om te kopen". Sluwe Duitser helde een taxi (Van onze correspondent) Enige tijd geleden kreeg een gevange ne van zijn twee hem begeleidende re chercheurs, die hem van Amsterdam naar de Duitse grens brachten, verlof om in een Roermonds hotel eventjes op te bel len. Dit heerschap de Duitser Reyt- meyer was gearresteerd in ver band met duistere handelsmanipulaties. Waarschijnlijk smokkelde hij zelfs wa ren naar de andere kant van het ijzeren gordijn. De twee rechercheurs wachtten en bleven wachten. Bij nader onderzoek bleek de vogel verdwenen. Reytmeyer had pardoes een taxi gebeld, verliet langs een zij-ingang het hotel en reed met de taxi van het bewuste hotel aan een zijkant van de stad gelegen naar het midden van Roermond. Vervolgens ging het naar Weert en vandaar eveneens per taxi naar Amsterdam. Het gehele politie-apparaat moest achter de vluchteling aan. Reytmeyer werd nu in den Haag opnieuw achter slot en grendel gezet. Het ligt in de bedoeling deze sluwe knaap aan West-Duitsland te „overhandigen". In de vergadering van de raad van commissarissen der Amsterdamsdhe Bank N.V. is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1952 een dividend uit te keren van 10 (v j. 9) pet. op de gewone aandelen. In de nacht van Woensdag op Donder dag is door tot nog toe onbekende oor zaak tengevolge van brand totaal ver woest het kapitale pand. genaamd „Het Wapen van Doornenburg", in Doornen burg bij Pannerden, bestaande uit .café, woonhuis en een achterhuis, waarin de onderkomens waren gevestigd van de plaatselijke afdelingen van de jeugdbe wegingen de Gidsen, de Verkenners en de Vrije Jeugdclubs, alsmede de plaatselijke bibliotheek en de E.H.B.O. De bewoner, die reeds te bed was, kon nog tijdig door omwonenden worden gewekt, hoewel het achterhuis toen reeds in lichterlaaie stond. De plaatselijke brandspuit kon wegens een defect niet uitrukken. De brand weer van Bemmel, waaronder het dorp ressorteert, was echter spoedig aanwezig, doch kon tegen de vuurzee weinig uit richten en moest zich tot het nat hou den van belendende percelen beperken. De brandweer uit 't naburige Gendt ver leende bii het nablussen assistentie. Zowel het interieur alsmede de per soonlijke bezittingen van de bewoner en zijn huishoudster en voorts de eigen dommen van de jeugdgroepen, de biblio theek en de E.H.B.O. werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de scha de, voorzover betreft het pand en de roerende goederen van de eigenaar. De in het pand aanwezige bezittingen van genoemde afdelingen en instellingen, w.o het volledig kampmateriaal der ver kenners, alsmede enkele honderden, veelal nieuwe, boeken, waren niet ver- assureerd Gebleken is, dat Woensdagavond tot acht uur nog een viertal Gidsen in het achterhuis aanwezig zijn geweest, die voor de verwarming van hun verblijf een kachel met briketten probeerden te sto ken. De brand werd tegen pl.m. half één geconstateerd. De Nederlandse Vereniging tot Be- scherming van Dieren zal Zaterdag ik Februarieen Paardendag organiseren teneinde het paarddat altijd klaar staat voor de mens, in het middelpunt van 's mensen belangstelling te plaatsen. Daartoe heeft de Nederlandse vereni ging zich gewend tot het bedrijf, waar het paard bij uitstek nog steeds in hoge ere is en waarvan iedere Nederlander de goed-verzorgde paarden dagelijks in het stadsbeeld ontmoet: Van Gend en Loos, waar nog bijna 500 paarden in dienst zijn. De directeur van Van Gend en Loos, heeft onmiddellijk zijn medewerking toe gezegd, in de hoop daardoor mede de stoot te geven tot een landelijke paarden dag in de komende jaren, waaraan alle bedrijven, waarin men nog paarden ge bruikt, zullen deelnemen. Utrecht zal op 14 Februari het centrale punt zijn. In de grote zaal van het Schouwburg-restaurant Esplanade^ zal die dag een bijeenkomst worden gelegd, waar de verdiensten, maar ook de eigen aardigheden van het paard van alle zij den zullen worden belicht. Vooraf zal de directeur der Nederland se Vereniging, de heer G. Nieuwenhuij- sen, een propagandarede over „Het dier uit scheppingsvreugde voortgekomen, maarProf dr J. A. Beijers van de Veterinaire faculteit der rijksuniversiteit en chef van de kliniek voor inwendige ziekten, alsmede kol. dr H. J. Weeken- stroo, veterinair-adviseur van het korps Rijkspolitie, zullen daarna referaten hou den De hoofdinspecteur der vereniging, de heer K. Visser, zal enkele door hem zelf opgenomen films toelichten. Wat de paarden zelf betreft, deze zullen behalve met een extra hap haver en een suikerklontje, hun feestdag in Utrecht vieren met een rozet in hun glimmende tuig, opdat iedereen zich van de dag van het paard bewust zal zijn. (Van onze Amsterdamse redactie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag met algemene stemmen 't voorstel van B. en W. aanvaard de IJ-oeververbindingen in beginsel door tunnels tot stand te brengen volgens het rapport 1950 van de directeur der Publieke Werken, zoals dit is aangevuld bij rapport van Januari 1952. B. en W. zijn voorts uitgenodigd om in overleg te treden met de daarvoor in aanmerking komende organen teneinde medewerking te krijgen voor de tot standkoming van een autotunnel volgens het in genoemd rapport van 1950 vervatte plan 5 en om nadere stappen te doen tot het verkrijgen van bijstand van het Rijk, de provincie Noord-Holland en eventueel andere daarvoor in aan merking komende organen voor de financiering van deze autotunnel en de exploitatie daarvan. Verder is besloten de technische voorbereiding van de bouw van deze autotunnel onder het IJ ONVERWIJLD ter hand te nemen en voor deze technische voorbereiding en het bestedingsklaar maken van deze plannen een bedrag te voteren van vijf ton. Na twee dagen vergaderen zijn deze besluiten genomen en wethouder Van der Velde van Publieke Werken heeft zich de moeite gegeven een dringend beroep te doen op de raadsleden om tot een unanieme uitspraak te komen, hetgeen van nacht na veel besprekingen en het in stemming brengen van diverse moties dan ook gelukte. Spontaan werden hij en de directeur van Publieke Werken ir J. Clerx, gelukgewenst. Zeer sportief gaf de heer T. C. de Groot, een man die twintig jaar lang voor een IJ tunnel heeft geijverd, zo velen tunnel-mindedheeft gemaakt en zich kosten noch moeite heeft gespaard een eigen ontwerp te maken en dit te laten uitwerken, de heer Clerx de hand om hem met het behaalde resultaat te complimenteren. Zoals bekend vormde het plan-Groot een voornaam punt van de vele uren durende discussies. Voordat de eerste paal voor de IJtunnel zal worden geslagen zal er nog veel water door de grachten, de Amstel en het IJ moeten vloeien. De ministeriële com missie moet nog over de wenselijkheid van de IJtunnel een advies uitbrengen en Gedeputeerde Staten zullen nog hun mening moeten zeggen voordat de onder handelingen met het ministerie geopend kunnen worden. De met dit plan aanvaarde ruim 1100 meter lange autotunnel zal lopen van het Kraaienplein benoorden het IJ, met een gerekte S-bocht naar de Prins Hendrik kade-Foeliestraat en vandaar aansluiten op de z.g.n. „binnenring". Treden geen onvoorzienbare omstandigheden op, dan kan deze tunnel over circa acht jaar gereed zijn. De totale kosten worden geraamd op zeventig millioen gulden. Het Witte Huis te Washington deelde gisterenavond officieel mede, dat Ppes,_ dent Eisenhower de benoeming van Char les Wilson tot minister van defensie ter bekrachtiging aan de senaat had toege stuurd. Kort vóór deze mededeling werd uitgegeven had Wilson een bezoek aan Eisenhower gebracht en ttfdens dit bezoek was tui gezwicht voor de eisen van oe se naat, elke inhielden, dat hij zijn aandelen bezit in General Motors, ter waarde van 2,5 millioen dollar zou verkopen. Hierdoor is de weg voor zijn benoeming officieel geëffend en men verwacht, dat de senaatscommissie voor de strijdkrachten, die de bezwaren naar voren had gebracht in haar zitting van vandaag de zaak zon der meer naar de senaat zal doorsturen. Wilson's „capitulatie" kwam tenslotte, nadat de senaat zich met toenemende be slistheid verzet had tegen de benoeming van een man, die zo grote financiële be langen had bij een concern, waarmee hij als minister zulke grote zaken zou hebben te doen. Wilson toonde zich tot het laatste mo ment halsstarrig. Hij beschouwde de hou ding van de senaat als een uiting van wantrouwen jegens zijn karakter en Inte griteit en vond het bovendien niet no dig, dat hij door een gedwongen verkoop van zijn aandelen dank zij de bestaande belastingregeling een gevoelig financieel verlies zou moeten lijden. „Dan hadden „ze" maar moeten weten, wat ze deden, toen ze me die post aanboden", zou hij volgens een vooraanstaande republikeins senator verklaard hebben. „Ze", dat was in dit geval president Eisenhower, die hem had aangezocht en nu zijn eerste échec tegen de volksvertegenwoordiging dreigde te gaan lijden. Er gingen reeds geruchten in Washington, dat Eisenhower inplaats van Wilson thans aan generaal Lucius Clay de portefeuille van defensie zou ge ven, maar Clay sprak dit tegen. President Eisenhower had eerder op de dag de benoeming van generaal Walter Bedell Smith tot onderminister van bui tenlandse zaken ter goedkeuring aan de senaat gezonden. De commissie voor buitenlandse betrek kingen van de senaat bekrachtigde de be noeming van oud-senator Henry Cabot Lodge tot hoofd van de Amerikaanse dele gatie bij de V. N. en die van Harold Stas- sen tot administrateur van de M.E.A. met algemene stemmen. De nieuwe minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft zich gisteren met een brief tot zijn nieuwe medewerkers, de ambtenaren van zijn ministerie gewend. Hij bereidde hen er op voor, dat er zich veranderingen in het beleid zouden voor doen en stelde als eis, dat iedereen het nationale belang boven zijn persoonlijke inzichten zou stellen. Positieve loyaliteit tegenover de politiek van het land was absoluut noodzakelijk. Maar deze loyaliteit behoeft niet tot „intellectueel onfatsoen1" onrechtschapenheid te leiden. „Onze bui tenlandse politiek zal slechts slagen indien zij is gebaseerd op een eerlijke waarde ring van de feiten", aldus Dulles. Het raadsel rond de aanwezigheid van de in Korea gedetacheerde majoor John Eisenhower bij de ambtsaanvaarding van zijn vader is thans opgelost. President Eisenhower had hierover verklaard, niet te weten hoe zijn zoon verlof had gekre gen. Het blijkt nu, dat president Truman er persoonlijk voor gezorgd heeft, dat John Eisenhower deze plechtigheid zou bijwonen. Op een persconferentie in Kan sas verklaarde hij: „Ik zei tegen generaal Mark Clark, dat hij de jongen naar huis behoorde te sturen" John Eisenhower is gisteren weer naar Korea vertrokken. (Van onze Amsterdamse redactie) Het ligt in de bedoeling van de N. om het verkeer op de lijn Amsterdam— Gouda op te voeren. Hierdoor zal hét Amstelstation in betekenis toenemen. Met het oog op de uitbreiding van Amsterdam- West is het noodzakelijk, dat daar ook een station komt, om het stadsverkeer elders te ontlasten van overmatige drukte. Van een plan, dat dit een ondergronds station zou worden, schijnt echter nog geen sprake te zijn. Tengevolge van het ontploffen van een Duitse bom uit de oorlog zijn Woensdag op het vliegveld Oranienburg (Oost- Duitsland) elf personen om het leven ge komen en 23 gewond. Oranienburg is een industriestad ten Noorden van Berlijn. Het vliegveld aldaar wordt door de Russische bezet tingstroepen gebruikt. Met een nagenoeg geheel uit Nederlanders bestaande staf van medewer kers spelers zowel als technici, is de nieuwe amusementsfilm „Sterren stralen overal" thans gereedgekomen. Op 30 Januari a.s. zal het Neder- landse publiek met deze eenvoudig opgezette, doch onderhoudende film kunnen kennismaken bij de officiële première, welke in de theaters van het Tuschinski-concern zal worden gegeven. Het heeft drie jaren geduurd, eer er na „De dijk is dicht weer een speel film in ons land gereedkwam. Uit dit lange tijdsverloop kan het publiek wellicht opmaken, dat de moeilijkheden, bezwaren en risico s. die aan het vervaardigen van een film in ons vaderland zyn verbonden, astronomische verhoudingen aannemen, zodat men allereerst de producent Rudolf Meyer en de regisseur Gerard Rnttcn moet gelukwensen met het feit, dat liet gelukt is om alle barrières te doorbreken en daadwerkelijk een film af te leveren, die bovendien niet alleen vele gebreken der nationale producties uit het verleden mist, doch daarenboven gesierd wordt door verrassende positieve kwaliteiten. Het was om te beginnen een goede ge dachte van Gerard Rutten en Jan Ger hard Toonder, de scenarioschrijvers, om het verhaal te baseren op een probleem, dat onder alle lagen van onze bevolking de belangstelling heeft en voor steeds riotfj vaderlanders een actueel en bran- p;dvraagstuk betekent: de emigratie. wegzinkén in het moeras en doo? a"Sï omstandigheden gedreven, komt hij op het idee om zijn geluk elders te gaan zoeken. Na lang wikken en wegen be" sluit hij om de beslissende stap te doen die een omwenteling in zijn leven gaat betekenen en in dat Van zijn vrouw en zijn kinderen. Hij bereidt zich voor op zijn nieuwe bestaan, maar als hij prac- tisch de schepen achter zich heeft ver brand doen er zich moeilijkheden voor met de verloofde van zijn dochter. Als „en rechtgeaard .Amsterdammer heeft de ondernemende huisvader en kameraad echter een gezond stel hersenen en het hart op de juiste plaats. Hij weet de jongeling nog net bijtijds van een dom me daad terug te houden en op die ma nier voor ernstiger dwalingen te behoe den Hijzelf wordt daarbij mm of meer het kind van de rekening, want lni be landt na een vechtpartij met enkele he ren uit de onderwereld in het ziekenhuis. Intussen wordt zijn inboedel voor een appel en een ei verkocht, Waarmee zijn overtocht in gevaar dreigt te geraken. Mpar het duo Walden-Muyselaar, dat nog enige verplichtingen heeft aan vader Amstel, vanwege een grote dienst, die bij ze indertijd bewees, snelt naar de ver koping en weet door een dwaas, doch handig ingrijpen de prijzen geweldig op te drijven. Tenslotte kan het gezin, zij het na veel vermakelijke wederwaardighe den, aan boord van het schip gaan, dat hen wegvoert naar een nieuwe toekomst in het verre vreemde vaderland. Voor degenen, die aan de film hoge artistieke maatstaven ten aanzien van de filmvorm willen aanleggen, valt er aan „Sterren stralen overal" weinig vervoe- rends te beleven. Daar staat tegenover, dat er andere opmerkelijke winstpunten te noteren vallen. Daar is allereerst het verhaal, dat dank zij de vaardig aange brachte verwikkelingen, hoewel in een rustig en gedragen tempo voorgedragen, tot het eind de aandacht meevoert, zon der tot banaliteiten af te zakken. Men kan het de gehele film aanzien, dat men overal met grote voorzichtigheid en be dachtzaamheid te werk is gegaan met het aanbrengen van bepaalde accenten en speciaal met het hanteren van de volkse humor. Deze laatste beweegt zich overwegend op het gebied van de litera tuur, maar valt nergens uit de toon door goedkope geintjes. Temidden van de toneelmatigheid val len enkele scènes op, waar de film een eigen taal spreekt. Dat is bijvoorbeeld in de scène van de instructie voor de toe komstige emigranten, als de een na de ander opstaat bij de tonen van het volks lied van hun nieuwe vaderland. Ook aan het slot, waar er plotseling 'n sterkere bewogenheid wordt gewekt door een levendiger beeldwisseling en het spel van geluiden. Het liedje van de stralende sterren, dat daarbij suikerzoet wordt gegalmd, spruit echter voort uit 'n sentimentaliteit, die ondergetekende slecht kan waarderen. Dit is een typische concessie aan de ver- De Westduitsc Bondsdag heeft met grote meerderheid het wetsontwerp goed gekeurd tot ratificatie van de overeen komst tussen Nederland en West-Duits land tot vaststelling van een bedrjjfs- grens voor bepaalde langs de grens tus sen beide landen gelegen kolenvelden. De Eschweiler Bergwerksverein. ver kocht n.l. een kolenlaag, gelegen te Spek- holzerheide op de Duits-Nederlandse grens en geschat op zes mill, ton anthra- ciet, aan de S.A. des Charbonnages Néer- landais Willem Sophia. Een ander kolen veld, dat geraamd werd op drie en een half millioen ton kolen, werd voor de duur van vijftien jaar verhuurd aan de S.A. des Charbonnages Réunis Laura te 1 Brussel, eigenaresse van de Nederlandse mijn Julia. Dit verdrag bekrachtigt nu de rege lingen, welke door deze Duitse en Ne derlandse kolenmijnen zijn getroffen tot vergemakkelijking van de kolenwinning in de onoverzichtelijke grensgebieden. Nederlanders houden zich hun beslissing voor Vertegenwoordigers van de Rijnvaart- ondernemingen in Nederland, België, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk heb ben ln Duisburg een conferentie gehouden ter vorming van een werkgemeenschap voor de Rijnvaart. De afgevaardigden van Zwitserland, Frankrijk en Duitsland spraken zich voor de vorming van zulk een orgaan uit. De Nederlanders en Bel gen hebben zich echter hun beslissing tot nader datum voorbehouden. De taak der gemeenschap zou zjjn een internationale vertegenwoordiging der Rijnvaart te vor men en controle te oefenen over de uit voering van de overeenkomsten, die in de afgelopen zomer op de Rijnvaartconfe rentie van Straatsburg zijn gesloten. Naar aanleiding van het vrijkomen van de gebouwen van de Cadena-sigarenfa- briek te Culemborg, hebben de Ritmees ter sigarenfabrieken te Veenendaal een overeenkomst gesloten met de directie van de Cadena-sigarenfabriek tot over name van een gebouw voor de productie van sigaren. Het personeel, dat tot op heden daar werkzaam was, zal met ingang van 9 Februari a.s. door de Ritmeester-sigaren fabrieken worden overgenomen. Dit be treft circa 70 personen. Het ligt in het voornemen dit filiaal binnen korte tijd nog aanzienlijk uit te breiden. meende smaak van het publiek, waaraan men in deze film precies zoveel heeft willen tegemoetkomen als maar moge lijk was, zonder daarbij in conflict te komen met de goede smaak. Dit is dan ook doorgaans goed gelukt en het resul- M Kitty Jansen en Guus Oster als het jonge paar in de Nederlandse speelfilm Sterren stralen overal" Johan Kaart als de taxi-chauffeur Piet Amstel in „Sterren sfralen overal" van Gerard Ruitten laat kan men waarderen als een hartelij ke, het gemoed aansprekende film. Technisch behoorlijk uit gevoerd Waar we bovendien de aandacht op willen vestigen is het feit, dat het Ne derlandse team, dat in deze film samen werkte, voortreffelijke dingen heeft ge daan. Technisch is de film behoorlijk uit gevoerd. De spelenden weten over het algemeen de juiste gebaren te vinden en de matiging, die de camera zo dwingend eist. In dit opzicht was het verschijnen van Hans Kaart een verrassing- Deze acteur toonde een perfect gevoel voor de typische observatie van het camera-oog- Verder kan men plezier beleven aan de vele situaties, waardoor Hans Kaart als taxi-chauffeur, Peronne Hosang als zijn vrouw en Kitty Jansen als de dochter, mitsgaders de lange lijst van oude en ge routineerde bekenden als Jan Musch, Aaf en Herman Bouber, Matthieu van Eijs- den ea zich met flair heenslaan. De houterigheid uit vorige films is zo goed als verdwenen en de dialogen verlopen aanmerkelijk natuurlijker, hoewel de „radio-toneel-intonatie" nog niet geheel gebannen is. Bij alle winstpunten noteren we bo vendien nog enkele nieuwe verschijnin gen, onder wie die van Hetty Blok, die een type van een mormel weggaf, dat leefde. Aldus kan „Sterren stralen overal", ge zien als het begin van een opwaarts stij gende productie, een hoopvol product worden genoemd. Moge het publiek deze poging belonen met de welverdiende prijs van een warme belangstelling. Vanwege het sociale probleem, dat er op waardige wijze in wordt behandeld, is de film te recht cultureel gekeurd. Ph. (Van onze correspondent) HET is nog altijd niet duidelijk, wat de Hopslokkers uit Swal- men bewogen mag heb ben, op een donkere win ternacht de befaamde draak van Beesel te ont voeren. Nog minder is het duidelijk, hoe zij het klaar gespeeld hebben. Xn ieder geval heeft het ondier hun meer verdriet dan vreugde gebracht. Ten slotte hebben zij de hulp der draakstekers moeten inroepen, om er van ver lost te worden. Waren de Swalmer „Gek ken dat is hun gewone naam in de streek; de carnavalsvereniging van Swalmen heet De Hop slokkers jaloers op de monopolie-positie van Beesel, wat het bezitten van een draak betreft? Hebben zij zich herinnerd, dat Swalmen in vroeger dagen tot in de 18e eeuw een eigen draak had, zoals zovele dorpen in het Zuiden, een ondier dat zelfs in de processie meetrok? Wilden zij Swal men weer een draak voor de toekomst verschaffen? MET veel poeha werd enige dagen de ge boorte van een jonge draak genaamd „Hoppie" aangekondigd. Sindsdien gaan e: zeer tegenstrijdige berichten door Noord- en Midden-Limburg. De beide dorpen zijn in rep en -csr en de carna valeske ügingen schij nen zelfr »ehte bedrei gingen te j.ijii uitgegroeid. Gelukkig heeft er te rech ter tijd een „gemeen over leg" tussen de carnavals prinsen van Beesel en Swalmen en derzelver Raden van Elf plaats ge vonden. Of het bij dit vertrouwvol beraad rustig is toegegaan is niet tot de buitenwereld doorgedron gen, maar er is in ieder geval een gelukkig (voor lopig) einde van de affaire in de vorm van een com promis gevonden. Voor de buitenwacht zijn zowel van Swalmer als van Beeselse zijde com- muniqué's verstrekt, die wat het verhaal der ge beurtenissen betreft enigs- zins van elkaar afwijken. Het plaatselijk chauvinis me heeft waarschijnlijk geen gemeenschappelijke bekendmaking gedoogd. Naar buiten is in ieder geval bekend gemaakt, dat „Hoppie" helaas is over leden. Als reden van dit ontijdig sterven wordt op gegeven het feit, dat Swalmen slechts de plaat selijke producten „hop" en „dixap" kon leveren om het dier op te fokken. Om zoiets te bedenken, moet men wel een Swal mer „gek" zijn, aangezien geen enkele rechtgeaarde Swalmer inwoner het be staat, van deze producten te leven. Wel van wat van hop gebrouwen wordt! UIT de bekendmakin gen is wel gebleken, dat de draak te Swal men levensgevaarlijk was. Van Beeselse zijde werd zelfs beweerd, dat hij reeds twee Hopslokkers geconsumeerd had. In elk geval was het zover, dat de Swalmense carnavals vereniging Beesel ge smeekt heeft het dier te kalmeren. De Swalmer Vorst Hoppius moet daar bij in zwijm zijn geval len, terwijl de Swalmer Prins Thei I de dood nabij was. Toen hebben de Draakstekers, in de ure des gevaars alle jaloezie en boosheid opzij zettend, zich direct naar Swalmen begeven en het beest ge kalmeerd. Het zal nu a.s. Zondag met veel ceremo nieel worden terugge voerd naar de draken- veste. De Swalmer ont voerders zullen de tocht uit boete mee moeten ma ken, zich in Beesel den volke vertonen en ten slotte. mee Carnaval vieren. De plaatselijke producten: knapkoek en haringen (maar het con sumeren van haring ver onderstelt zeker in Bee sel, iets in vloeibare vorm vooraf) zijn hun al toe gezegd. Al met al woidt wat ook de oorspron kelijke bedoeling was het nog een goede carna valsstunt. Zowel voor Beesel als voor Swalmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3