Willem II is favoriet! weer Nieuwe titel-pretenties duidelijkna zege op Emma Ta BYV imponeerde op Spangen Heracles klemde DOS-aanval af Zucht van verlichting Steenbergen s rentree: belofte! S.V.V. had triomfale finale Ook MVV had veel moeite met Excelsior's aanvals-switch Hard spel bij Eindhoven-Xerxes f H.B.S. was beter Extra interland tegen Zwitsers D.DD. HAARLEM LIET WINST GLIPPEN Beste Feijenoorder ivas wiens goal Limburgia v. d. Hoek versloeg Rechtsbuiten De Jong sterk op dreef, maar Van Roessel is uit vorm.... ••'"«SIS» "p Centrale training begint op 17 Februari Sleclit spel in Tiel Kampioens-illusies van Sparta, verslagen, op wankele basis zwaar Twentenaren wonnen met solide spel Be Quick bereikte verdiend gelijk spel Sverre Haugli Noors schaatskampioen Tweede competitie-helft begon met uitstel van versterkte degradatie Schiedammers, na rust herboren, liepen kans-gemist-V.V.V. onder de voet Geen Belgen in de Ronde van Nederland Weer werden de punten gedeeld Buitenspelval liet twee treffers toe MAANDAG 26 JANUARI 1953 PAGINA Toch draiv voor Juliana Longa had Theole kunnen kraken s ;rg, elfs (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, Zondag Met een ruime 41 zege over het toch stellig niet „misse" Emma heeft Willem II bewezen dat haar herstel niet zo maar een toevalligheid was. De Tilburgenareu hebben in de jongste wedstrijden enige sprekende suc cessen behaald, die er op wijzen dat ook dit seizoen de tricoloren nog een rol van betekenis zullen gaan spelen. De oude glans is teruggekeerd in de ploeg, al bleven enkele zwakke plekken (v. Roessel en v. Beers) niet ver- horgen. Piet de Jong scoort de gelijkmaker voor Willem II, de grondslag voor de bete kenisvolle zege die de Tilburgers op Emma behaalden. Emma heeft teleurgesteld omdat het niet bij machte bleek het juiste antwoord te vinden op de vaak vloeiende en soepele combinatie der Tilburgers. De speelwijze van de Dordtenaren maakte het moeilijk hun defensie-linie open te breken, maar het getuigt van absolute zwakte wanneer men daarbij zo grif een greep naar de buitenspelval gaat en blijft doen. De aan dacht die de verdediging door deze tac tiek vroeg, miste de aanval, die nu was aangewezen op het individualistische op treden der eenheden afzonderlijk, zonder dat men er in slaagde al deze krachten tot een krachtig geheel te bundelen. In feite komt het hier op neer, dat Emma haar aanval schromelijk heeft verwaarloosd. Waarom dit? De eerste knappe aanvallen van Willem II waren zonder stukken verlopen. De Dordtenaren waren er zelfs in geslaagd, juist terwijl een ieder een Tilburgs doel punt verwachtte, zelf door te stoten. Cor v d Gijp was ;toch, die in de achtste minuut al een schuiver losliet die doel- Botermans moest laten gaan! Mhnr op dit succes volgde niet het ver wachte initiatief van de gasten. Zij poog- (Van onze sport-correspondent) SPEKHEI, Zondag Hoewel H.B.S. vrijwel gedurende te gehele wedstrijd een technische meerderheid demonstreerde en krach tens het vertoonde spel een kleine overwinning wel verdiend had, liepen de Haagse Kraaien tevergeefs storm op een Juliana-bastion, dat voorname lijk door stopper Smcets heldhaftig verdedigd werd. Het was overigens geen wedstrijijd die lang in de herinnering tzal voortleven jgjfvoor viel het Juliana-spel; te zeer •t (je toon. De verdediging kon zich en- 1 hoor 'het voortreffelijk werk van oiLppts er zo doorheen slaan. Bij HBS tenminste benband in de ploeg en wat het befaamde binnentrio Kune- man LanSelaai) eJl °°k de' todh weer *jn itet pn"e te8,n Juliana het beste van het Spel en^nadat Adang twee maal nul °P z J Sekregen had het de overige^ ^t~bar v. d. Land in de 6e minuUt 800 sChot Van v. Dies- ^lldrTbleek. het meeste kruit n ,de eerste helft0 verdere gedeelte van eerstehetft glng H.B.S., steunend zonder'ecMertj de eerste viooll spe In de tweede he!ft 2e HBS met enkele ondebbrekin- zen wederom de lak«s uiten pas na- gen weaerom u T angelaan waren afcP dat pogingen vaa W oude tacticufe" wimneld, verschafte °inuut een söhiJ: d. Vegt faem in Langelaan ditmaal gelegenheid waarvan mal«n n-nt ten volle profiteerde. D.verse^ en ont snapte het Juliana doel aan eenroot ge vaar en in de allerlaatste fase ging de 1 ae Ap Haagse neus voor- overwinning aan de H dfi bij toen een schot van L lat van een door Beis*8 viel Op Dinsdag 17 Februari zalecn aan vang worden gemaakt met de Centrale Training van de voetballers, die even tueel in aanmerking komen voor ve(l® genwoordigende elftallen. Naar men we wordt de eerste landenwedstrijd van nei Nederlandse Elftal van 1953 op 22 >laar te Amsterdam tegen Zwitserland gespeelo. De Centrale Training wordt in net Olympisch Stadion te Amsterdam gehou den. Teztfnertijd zal worden beslist, wel ke spelers zullen worden uitgenodigd. den met een zeker minderwaardigheidsge voel slechts afbreuk te doen aan de Wil lem Il-aanvallen, die na dit doelpunt, in ruime mate bleven vloeien. Zeker, Willem II liep talrijke malen vast op het benen- veld voor de Dordtse goal. En even zeker was het dat Willem II menig maal dom weg vastliep in de buitenspelval. Maar veel had Emma niet aan deze af- breukmcthoden omdat Willem II in feite heel wat meer in haar mars had. De ploegcenheid was sterker en juist daar door konden de Tilburgers bljjven te rugkomen, zonder zich ernstig bezorgd te maken over die 01 achterstand en over de enkele uitvallen van de Dord tenaren. Er was immers nog zo veel speeltijd over! En het bleek tenslotte dat de Tilburgse tactiek de juiste was. De meeste schoten niet alle even degelijk kwamen van Willem Il-voelen (Becx en v. Roessel). En in de 22ste minuut kwam ook het eerste Willem Il-doelpunt, vlak nadat rechts achter v. d. Koogh tegen zijn eigen paal had geschoten. Dat terugspringende bal letje was voor de toestormende rechts buiten De Jong, die Schol ten geen enkele kans bood. En van toen af was Willem II practisch niet meer weg te slaan voor het Emma- doel. Verreyt en de Bruickere mochten dan al niet slagen en v. Roessel een vrije trap ver uit de koers trappen; toen de Willem II middenvoor in de 27ste minuut een juweel van een voorzet plaatste, die Becx miste en door Verreyt prompt in het Emma-doel werd geschoten, stonden de Tilburgers reeds op winst. Emma mocht „klitten" zo het wilde Willem II bleef baas tot aan de rust, Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de porië' door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. geneesmiddel tegen huidaandoeningen terwijl haar verdediging slechts voor 'n doorbraak van Cor v. d. Gijp en een vleugje initiatief vlak voor de thee in het geweer moest komen. Na de pauze waren het weer de Wil lem II-ers die hun schoten gingen afvu ren. Verreyt, Becx en v. Roessel totdat Becx de jongste v. d. Gijp in de 7de min. duidelijk zijn hielen liet zien en via de uitgestoken vuist van doelman Scholten de stand op 31 bracht. Het had ook vlot 41 kunnen worden als daar niet met een ongerechtigheidje De Jong de weg was versperd. Arbiter Schipper kende nu een strafschop toe, die v. Roessel (niet op dreef) naast schoot. Intussen dwarrelde Emma's aanvals- quintet, zoekend naar openingen, dooreen. Janus v. d. Gijp kreeg daardoor de kans zich van de linksbuitenplaats los te ruk ken en zich op rechts meer ruimte te ver schaffen. Het mocht alles niet baten, ook al moest Formanoy zijn doelman in de 20ste minuut krachtig bijstaan. In de 29ste minuut bewerkte De Jong de Emma-lat en paal zonder dat een doel punt kon worden toegekend. Maar Willem II bleef heer en meester en om dit nog eens duidelijk te demonstreren bracht De Jong vijf minuten voor het einde de stand op 41. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft be sloten in te gaan op een uitnodiging van de zijde van de Zwitserse voetbalbond om in het voorjaar van 1954 een extra landenwedstrijd in Zwitserland te komen spelen. Naar bekend heeft de K.N.V.B. besloten, niet in te schrijven voor het tornooi om het Wereldkampioenschap. Dat heeft de Zwitsers, die organisatoren zijn van het eindtornooi, teleurgesteld, hetgeen te begrijpen was. Niettemin heeft Zwit serland het feit sportief geaccepteerd. Zwitserland informeerde vervolgens bij de K.N.V.B. of men er iets voor voelde een extra wedstrijd in 1954 in Zwitserland te spelen, teneinde de voorbereiding van het Zwitserse elftal voor de Wereldkam pioenschappen te steunen. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in overweging genomen, dat Zwitserland na de bevrijding ons land bijzonder goed heeft geholpen, en verder was men gaar ne genegen Zwitserland te helpen bij de voorbereiding van zijn elftal voor de Coupe Jules Rimet. Derhalve heeft het bestuur van de K.N.V.B. Zwitserland doen weten, dat men het voorstel aanvaardde. De datum zal t. z. t. worden vastgesteld. Te Miami (USA) overleed, Mike Ja cobs, die als promoter een overheersende positie in de Amerikaanse bokstoereld en in de gehele wereld innam (hij had o.a. een contract met Joe Louis toen deze het toppunt van zijn carrière bereikte). (Van onze sportcorrespondent) TIEL, Zondag. Voor zover over attractief voetbalspel gesproken zou kunnen worden in TheoleLonga, dan zou dit door een Tilburgse bril bekeken moeten worden. En aangezien de gasten absoluut hebben verzuimd om uit deze strijd te halen wat er uit te halen viel, blijft er voor attractie al bitter weinig over. Reeds spoedig wist middenvoor De Kort met een matig schot tijdens een doei scrimmage de Tilburgers de leiding te be zorgen, maar het genoegen hiervan duur de slechts 5 minuten. Na een vergeefse poging van De Kleyn om doelman Luy- telaar te verschalken, wist hij deze toch tot capituleren te dwingen na een goede pass van v. d. Garde. De opleving in de Theole-gelederen duurde slechts kort, maar het duurde toch nog tot de 35ste minuut voor Longa haar overwicht in een doelpunt kon uitdrukken. Van Veldhuizen was met de bal ver opgedrongen en met een hard schot in de linkerbovenhoek bracht hij de stand op 1—2. Acht minuten later vergrootte hij de score tot 1 3 uit een afgemeten voorzet van De Kort. Over de tweede helft kunnen wu al zeer kort zijn: in het begin leek het er op dat de Tieienaren de hekken hadden verhan gen, maar na enkele vergeefse aanvallen Sp het doel van Luytelaar verdween de animo. De Tilburgers kwamen toen sterk opzetten en waren absoluut m de meer derheid, doch werkten hun attaques te slordig af om hun superioriteit m doel punten tot uitdrukking te kunnen bren gen. (Van onze verslaggever) SPANGEN, Zondag. Let op BW! De Bosschenaren, matig gestart, goed hersteld, zijn in volle op mars, wat zij vóór de onderbreking reeds aantoonden tegen SVV en dat zjj ondubbelzinnig vandaag tegen Sparta bevestigden. Opnieuw bleken de kant- halves Remmers en Huybregts en de binncnspelers Van Beurden en Quaad- vliet een „vierkant" met een zeer sterke ruggegraat; bovendien is Keesje Krijgh, floor. zuivert, ontsmet B.V.V.-doelman Oré Saris gaf de Sparta- aanvallers geen kans. (Van onze sport-correspondcnt) UTRECHT, Zondag Werden de Inwoners van het Sticht in dit seizoen bij DOS getracteerd op flitsend aanvalsspel, deze keer is daar maar bitter weinig van terecht geko men Om de doodeenvoudige reden, dat de Heracles-defensie daartoe practisch geen kans gaf. Met weloverwogen spel stonden de Almeloërs stoer te ruimen. Dat spel lag de DOS-voorwaartsen niet, zodat zjj niet in de zo weldadige cadans konden komen. Eerst ver in de tweede helft was dat wèl het geval. Toen hadden de gasten de zege echter reeds in hun zak. De Kanaries hebben toen nog redelij- *e 'kansen gehad op een puntenverde- nmf' maar dat zou tocth een ruime belo- solw 'geweest Zijn, want gezien het meer snel en ongetwijfeld meer overwogen 3-4 w de gasten, was de eindstand el de beste waardering. gehèefl €erste helft waren de ploegen spel va «elkaar ge,waagd, ofschoon het zorgd st jfracle5 wat beter was ver- de Heracles d? gevaarlijkste man in van Mos ml?1, opende uit een pasje score. Ruim een magnifieke schuiver de 1-1 uit een ^6S ""noten later werd het Reeds twee'T; van Kro'mmert. linksbuiten T™ nuten na de thee kreeg prachtige kans ,van Heracles een rechtsback Sluik h° Va" het feit' dat phan ten val i J een duel met Ste- zaaT ;StiJalenk^ T0ren **eek de houdbaar in (l-2l p vervolgens on- V 5en minuut later het 2-2 door v d. Bogert met een schot (Van onze sportcorrespondent) HAARLEM, Zondag. Haarlem heeft tweemaal een voor sprong tegen een fel spelend Be Q",c* prjjs moeten geven. Een overrompelend begin bracht de Haarlemmers na een kwartier reeds een 20 voorsprong, maar de Groningers lieten zich niet ont moedigen en wisten onder aanvoering van de uitstekend spelende Lugthart een alleszins verdiend 33 gelijkspel te be reiken. Aanvankelijk hadden de bezoekers wei nig in te brengen. De Haarlem-voorhoede niet Roozen en Groeneveld op de de beide buiten plaatsen combi neerde voortreffe lijk en na vijf mi nuten kon de Gro ningse spil Terp stra zijn tegenstan der Jacob niet hou den toen deze snel doorliep op een goed aangegeven bal van Meyer. De uitlopende doelman Flieringa kreeg geen kans en Haar lem leidde met 1-0. De thuisclub be hield voorlopig het beste van het spel. voorzetten van Roozen waren van uit- HOOZEN, present stekend gehalte en toen de oud-internatio- naai na een kwartier een hoekschop prachtig voor de doelmond plaatste kopte Laan nummer twee langs de Groningse doelman. Haarlem miste echter de kans om zich een veiliger voorsprong te ver schaffen omdat Groeneveld enkele malen op het kritieke moment faalde. Be Quick kwam hierna meer in de aan val Vooral Lugthart was uitnemend op dreef en stichtte veel verwarring in de Haarlemse defensie, waar Odenthal voor al bepaald zwak speelde. Tien minuten vóór rust kon de Groningse middenvoor Vink uit een prachtige pass van Lugthart de achterstand tot 1—2 verkleinen. Na de pauze vochten de bezoekers hard nekkig voor een eervol resultaat tegen een technisch iets beter spelend Haarlem- elftal. Na vijftien minuten strafte Lugt hart een fout van Odenthal keurig af jen passeerde doelman Snijders op handige wijze: 2—2. De strijd kreeg een fel karakter, met om beurten de partijen in het offensief. Na een kwartier scoorde Jacob voor Haar lem nummer drie toen hij schitterend werk van Meyer keurig bekroonde met een fraai doelpunt, maar vijf minuten la- ter was het Vink die uit een hoekschop de balans wederom in evenwicht bracht: 3—3. En ondanks verwoede pogingen van beide zijden bleef deze score bewaard. in de bovenhoek, nadat middenvoor Lamoners de bal had vrijgemaakt. Vijf minuten later nam Heracles voorgoed de leiding na prachtig solowerk en een ko gel van Stephanen toen er zeventien minuten gespeeld waren kwam de stand zelfs op 2-4 door rechtsback Sluik die in eigen doel schoot (2-4). Het duurde geruime tijd voordat DOS de morele tik te boven kwam. Alles werd toen op de aanval gezet. Tien mi nuten voor het einde word de stand door een goed schot van v. d. Bogert tot 3-4 gereduceerd, doch daar bleef het bij, on danks enkele verdere prachtige kansen. lang absent wegens een blessure, terug gekeerd als rechtsback, waardoor Kers- sens zijn eigen vleugel-positie kon in nemen; en tenslotte weet de voorhoede tegenwoordig van doelpunten-wanten. Sparta daarentegen zit in een depressie, die zich tegen Emma al aftekende, tegen Excelsior duidelijker werd en nu be paald ernstige vormen aannam. De moeilijkheid zit in de voorhoede, die in haar oude schotloosheid is vervallen. De kampioens-illusies van de Spangenaren kwamen vandaag wel op een wankele basis terecht! BVV won volkomen verdiend, door gro ter enthousiasme en door meer felheid bij het opbouwen en doorzetten van de aan val. En drie doelpunten tegen de toch waarlijk wel gereputeerde Spartadefensie zeggen wel iets! De Bosschenaren startten al met esn fel offensief, waarbij de Rot terdamse verdediging al gauw tekenen van onrust vertoonde. Sparta trachtte de bakens te verzetten, maar spoedig hernam BVV zijh greep op het spel en bleef Ter louw c.s. belagen, vooral door knap sa menspel van Van Overbeek en Van Beur den. En juist toen Sparta aan een georga niseerd tegen-offensief scheen te begin nen, joeg BVV's linksbuiten, Heymans, met een waarlijk subliem schot na ruim een half uur de bal achter Landman. Met sterk spel bleef BVV hameren op de Sparta-veste en vlak vóór de rust be kroonde rechtsbuiten Kerssens een snelle doorbraak met een tweede voltreffer. Een 0—2 ruststand was al veelbetekenend! In het uiterst felle offensief, dat Sparta, verontrust en ge prikkeld, onmiddel lijk na de hervatting met grote grimmig heid ontplooide, kreeg Dré Sarls alle gelegenheid om zijn talenten te botvie ren. Met uitstekende saves op knallende schoten van Van Ede en op een kopbal van Oerlemans sleepte hij zijn ploeg door een critieke periode heen en voor het overige wist ook het trio Krijgh-Utermark -Schrover van op ruimen! En Intussen stelde 25 minuten na de rust Max van Beurden de Bossche zege veilig, toen hij in zijn eentje door de Spartadefensie glip te en Landman-met-al-zijn-klasse kans loos liet: 03. Dat brak Sparta. Benningshof knalde nog een keer tegen de onderkant van de lat, maar Van Ede ging kansen missen (zelfs voor open doel) en ook Van Male en Schop wisten er geen raad meer mee. Sparta verloor zijn overtuiging en een at tent BVV gaf niets meer prijs. Zaterdag en Zondag werden te Skiën de Noorse kampioenschappen in nei hardrijden op de schaats gehouden, waa - bü de titel werd gewonnen door bverre Haugli na spannende str^d met Roaia Aas. Het algemeen klassement lu,i(it:. Sverre Haugli 195,798 2. Roald Aas 196,520; 3. Finn Hodt 198,038; A N1C; Stene 198,830; 5. Ivar Martinsen 199,0b0, 6. Yngvar Karlsen 199,147. Géén versterkte, degradatie dus aan het einde van deze competitie, aldus heeft de Bondsvergadering van de K.N.V.B. besloten. En wij stellen ons voor, dat clubs als H.B.S. en Brabantia, E.D.O. en Be Quick, Hermes en D.H.C., Maurits en Limburgia, N.E.C. en Zwolse Boys en nóg wel een paar een zucht van verlichting hebben geslaakt en met een heel wat rustiger gevoel na drie weken winter-onderhreking aan de tweede helft van dit competitie-programma zijn begonnen. Alleen de nummers laatst zullen dus straks degraderen: automatisch; en de groepering van 4 x 14 zal nog een jaar blijven bestaan. Te Dortmund werd de Engelse Valda Osborne de nieuwe Europese kampioene kunstschaatsen, vóór de Duitse Lunax Busch. Van de Nederlandse meisjes w^rd Lydia Stoppelman Se, Nelly Maas lze, Joan Haanappel lJfe. Bij de heren ujerd. de Italiaan Carlo Fassi kampioen voor het Ut-jarige Franse jongetje Alain Gi- letti. En het Engelse duo Jennifer en John Nicks werd kampioen bij de paren. En intussen zijn er in de compe titie zelf ook enige schokkende din gen gebeurd: nederlagen van Spar ta en Heerenveen, DOS en Storm vogels enz. In Afd. A vergrootte RCH zijn voorsprong door zelf royaal van Frisia te winnen, terwijl Ajax (gelijk spel) en DOS (een nederlaag) in de visites van VSV resp. Heracles in derdaad onoverkomelijke hindernis sen ondervonden. In de lagere mid denmoot won Volewijckers van Zwol se Boys en door de in het Oosten vers gevallen sneeuw werden NEC-Sneek en WageningenEnschedese Boys af gelast. Heerenveen leed in Afd. B bij Vi tesse zijn min of meer verwachte ne derlaag maar bleef toch met ruime voorsprong aan de kop. Vitesse zelf kwam weer in het peloton volgers, waarvan altijd nog niet duidelijk is, wie de serieuze concurrenten zijn. Haarlem verspeelde een punt aan het herstellende Be Quick en de afzak kende Stormvogels moesten zelfs de gehele buit aan het volledig gereha biliteerde Blauw Wit laten. Een nor male zege van DWS op Achilles en een gelijk spel tussen Enschedé en AGOVV. Om boven vermelde reden werden Go AheadLeeuwarden en 't GooiElinkwijk afgelast. Eerste klasse A: RCH 11—19 Ajax 1318 DOS 13—16 Heracles 1215 VSV 12—12 GVAV 13—12 Wageningen 1111 Ensched. Boys 1211 EDO 13—U NEC 11—10 Zwolse Boys 129 Sneek 117 Frisia 116 Eerste Klasse B: Heerenveen 1319 Leeuwarden 1215 Vitesse 1215 Haarlem 1215 Enschedé 1215 Sparta's troon in Afd. C is aan het wankelen en BVV, in volle opmars, gaf daar een stevige stoot aan. Num mer twee is nuWillem II, solide opgeklommen na een matige start en nu weer royaal winnaar over het achterop rakende Emma. Achterop raakte ook VVV, dat aan den lijve ondervond hoe florissant het herstel van SVV zich manifesteerde! En ook een verliespuntje voor MVV, dat aan Excelsior de handen vol had. Hek kensluiter Theole kwam dieper in het moeras door een nederlaag tegen Longa en op de voorlaatste plaats speelden Juliana en HBS gelijk, zo dat beiden nog moeten oppassen voor een Tielse uitschieter. In de midden moot een kleine zege van Sittardia over Brabantia. De Lichtstad favoriet in Afd. D: PSV verpletterde Hermes met de score van de dag (71) en Eindhoven hield Xerxes in toom. Van de con currenten won Feijenoord benauwd van Limburgia en moest ADO delen met Bleijerheide, terwijl NOAD zelfs een volledige strop leed door een ne derlaag tegen DHC. Staartclubs, die middenmoters een punt ontfutselden, waren TEC bij RBC en Maurits bij NAC. Hieronder de nieuwe standenlijsten: Brabantia 1410 Juliana 123 HBS 133 Theole 146 Stormvogels 13—15 Blauw Wit 13—14 13—13 12—11 13—10 Be Quick 13—19 Elinkwijk 11—9 Achilles 13—7 Go Ahead 12—5 Eerste klasse C: 13—18 Willem II 14—13 MVV 13—17 VVV 14—16 13—15 BVV 12—14 12—14 Excelsior 13—14 Sittardia 12—13 SVV 13—11 Eerste klasse D: 13—18 Eindhoven 13—17 Feijenoord 14—17 ADO 12—15 NOAD 13—15 Blijerheide 13—13 13—13 13—12 13—12 12—10 Hermes Dvs 12—10 13—10 Limburgia 13—10 TEC 13—3 VAN BEURDEN, zege veilig (Van onze verslaggever) STADION'FEIJENOORD Zondag. Nauwelijks 17.000 toeschouwers (hetgeen voor het Stadion Feijenoord merkwaardi gerwijs inderdaad slechts een bescheiden aantal is) zagen vanmiddag Piet Steen bergen zijn rentree in het Nederlandse voetbal maken. Zij moesten er een half uur op wachten, want Limburgia had op weg naar Rotterdam midden in de barre verlatenheid van het Peelse land rond Weert het avontuur beleefd, dat de stroom van het electriciteitsnet der Spoorwegen was uitgevallen, waardoor men een uur op een „ouwerwetse" locomotief moest wachten, de aansluiting in Eindhoven miste, pas over tweeën in de Maasstad ar riveerde en toen nog een garage vol taxi's nodig had om althans nog om half drie te kunnen aftrappen. En toen ging men dan zitten kijken naar Piet Steenbergen, voor wiens professional-verleden de Limbur- gers slechts weinig ontzag koesterden. Het Is de vraag, hoe Steenbergen de hernieuw de kennismaking is bevallen; want reeds in het eerste kwartier werd hij verschei dene malen op nogal hardhandige wijze geattaqueerd en zelfs zag het er even naar uit dat hij al gauw wegens een kniebles sure moest uitvallen. Zo ver kwam het niet en verder deed de ex-prof een aantal voortreffelijke technische dingen en gaf hij ook van een intelligent tactisch in zicht blijk. De „klasse" zat er wel in, maar hij zal toch nog wel even aan de wedstrijdsfeer moeten herwennen en vooral meer „yechter" moeten worden, wil hij een grote man voor de Feijenoor- ders worden. Een versterking is hjj In ieder geval wel. De beste Feijenoorder was intussen de jongere Hans van der Hoek, die ook na 7 minuten het enige doelpunt scoorde: een waarlijk magnifieke kopbal uit een cor ner, hoog boven allen uit torenend on houdbaar in-„geslagen". Feijenoord is daarna de gehele eerste helft sterker ge weest, maar Van der Hoek (met hem vormden de ook nog piepjonge Van Woer- De goed-lopende Venlo-machine had de Schicdamse rood-groenen vóór de rust volkomen in haar macht. Technisch en physiek staken de geel-zwarten in deze periode een stuk boven hun tegen standers uit, en vooral 't machtig stu wende werk van Klaassens, die in deze eerste helft zowel aanvallend als ver dedigend een welhaast ideale halfpartij speelde, was oorzaak dat 't al VVV was, wat de klok sloeg. Maar ook de andere VVV-ers konden er iets van, zodat aldra Kouwen druk, zij 't niet al te gevaarlijk, werk kreeg. Dit laat ste vond zijn oorzaak wel in de soms wei nig effectieve afwerking van de veelvul dig aanrollende combinaties. Maar nadat eerst Schatorjé een rijke kans uit een vrije schop van Klaassens gemist had, kwam toch na 13 min. 't lang verwachte doelpunt. De SVV-verdedigers, die bij deze VVV-druk vaak niet meer konden doen dan in de weg lopen, werden toen door een geraffineerde attaque van Sij- bers totaal uit positie gespeeld. Even ging t leer met een tikje terug naar Verberk, die de roos trof (01). Dat SW meteen vanuit de aftrap de balans weer in evenwicht wist te bren- gen, was eigenlijk tegen alle verwachting. Want daarvopr hadden de SVV-aanvallers tegen hun physiek sterkere tegenstanders bij hun sporadische, schuchtere pogingen te weinig in te brengen gehad. Maar het lukte hun ditmaal wonderlijk. De voorzet van rechts, op Köneman gemikt, werd door de schier alomtegenwoordige Klaas sens afgeweerd, maar de bal kwam bij de listig opgestelde Schrumpf, die op een open hoekje mikte en het leer door de wanhopig-koppende Lommen ln eigen kooi zag gekegeld (1—1). Wel kwam SVV hierdoor wat los, en 't schot van Van Pelt, rakelings over, ge tuigde daarvan, maar het tempo van VVV bleef een stuk hoger en 't felle ingrijpen ontnam de Schiedammers alle kans. Van Schijndel, weer hersteld, had 'n hele eer ste helft nodig om wat op stoom te ko men en moest 't middenveld aan Klaas sens en de hardwerkende Nass laten. Toch bleef de stand niet in overeenstem ming met 't grote Venlose evenwicht, zelfs niet toen zij in de 24ste minuut de leiding namen. En een blunder van Kouwen moest hen nog aan die voorsprong helpen, 'n Verre trap van Schatorjé wilde deze doelman wegstompen, voor de toestor mende v. Rhee weg, maar hij schampte en tóen had dezeVenlonaar geen moeite om te scoren (12). Kort daarop liet de geblesseerde Schrumpf zich door Van Geel vervangen, die vooralsnog ook geen verandering in de Schiedamse gang van zaken wist te brengen. Kort vóór rust wist Kouwen nog een goede inzet van de snelle Sijbers af te weren en toen gingen de Venlonaars de pauze in met een tè kleine voorsprong. Hetgeen maar al te ras in de tweede helft bleek, want toen kwam een herbo ren SVV-team tussen de lijnen. Zij ble ken 't VVV-lesje van vóór rust goed ge leerd en vlot begrepen te hebben. Van meet af aan zaten zij er fel op, joegen hun tempo met sprongen omhoog, gingen voor géén forse attaque op zij en drongen VVV in de verde diging. Plots vond Köneman al zijn raffinement terug speelde v. Lith ais in zijn beste dagen, bleek Van Geel een aan winst, werkte Go- sens als een trek paard en ging v. Schijndel allengs zijn oude rol spe len. Vooralsnog bleef 't wat hoekschop pen regenen op 't doel van Brink- VAN SCHIJNDEL, marli die na rust in oude rol Tilmans verving. Schoten van Gosens en Van Schijndel wist deze goed te stoppen, terwijl Klaassens en de knoestige Teeuwen nog wel een rol van betekenis speelden, maar toch allengs hun moreel voelden aangetast door de on ophoudelijke prikken van de wonderlijke capriolen van Köneman c. s. Toch moest 't tot de 30ste minuut duren eer SVV 't verdiende loon ging oogsten en 'n individuele actie was de inzet. Wel werd Van Schijndel toen door twee man fel geattaqueerd, maar hij zag z'n glan zende pass een prooi worden van Köne man, die niettegenstaande Venlose protes ten op tijd gestart was en de uitgelopen Brinkman in één rush passeerde (2—2). Toen zag men Van Pelt en Van Geel achtereenvolgens kansen missen, maar de Schiedamse aanvallen bleven als geolied lopen en nadat eerst Van Lith en Köne man ieder een doelpunt zagen afgekeurd door de goed-leidende Van Ede, capitu leerde in de 6de minuut vóór tijd VVV's rechter-verdedigingshelft. Achtereenvolgens passeerde Gosens zo wel Heger als Lommen en trok toen van af de achterlijn scherp voor doel waar Köneman klaar stond (3—2). En 't gedaver door de Gorzen was nog niet verklonken toen één minuut later een echo werd op geroepen door Van Geel, die uit een pass van Van Pelt met een daverend schot van flinke afstand pal onder de lat Brinkman passeerde en de overwinning van SVV in een spectaculaire wedstrijd tot een feit maakte. Koblet en Von Bueren wonnen te Zurich een 3 uur koers voor Schulte- Peters en Bruneel-Rijckaerf, met Schaer. Kamber en Carrara-Senfftleben alsmede Strom-Arnold, op twee ronden. Harris klopte Van Vliet en Lognay om de Gil bert Poulain sprintprijs te Parijs. Rik van Steenbergen won te Antwerpen alle nummers van een omnium met Schulte in elke manch tweede, vóór Koblet en Carrara. Hoofdklasse competitie schaken: Max Euwe—D.D. 2%—voorlopig. w* den en Steenbergen wel een intelligent binnentrio) bleek de enige zij het zéér respectabele schutter. Jacobs had al zijn niet geringe talenten plus het houtwerk nodig om verdere treffers te voorkomen en verder hield spil Bruist in zijn eentje de Limburgia-defensie overeind. Wat de blauwgehemde mijnwerkers er in hun aanval tegenover stelden, was zeer pover; Fijen was onfortuinlijk met een diagonale kogel, Elmendorp verknoeide een opgelegde kans door treuzelen, Cob- ben kreeg met een voortreffelijk schot bij Zondervan slechts een scrimmage en een corner. Toen Elmendorp bij een wilde springpartij een trap in de nek kreeg en door Hellemons vervangen moest worden, ging er nog minder van de Brunssum- mers uit. De tweede helft was het aanzien niet meer waard. Opgejaagd door de vinnige Cox greep Limburgia de Rotterdammers in een grimmige terrier-beet, maar het miste de technische capaciteiten om hun overwicht in doelpunten uit te drukken. Feijenoord verviel tot een slap en karak terloos gedoe zonder ruggegraat en zonder ziel. Enig knallend vuurwerk van Feijen leidde bijna tot de gelijkmaker, die Lim burgia wel verdiend zou hebben maar toch niet kreeg. Piet Steenbergen (geheel links) belaagt weer een Nederlands doel, dat van Limburgia. De Beligsehe Wielerbond Jbesloot geen Belgen tot de Ronde van Nederland toe te laten, indien de datum van vertrek 18 Mei te Amsterdam wordt ge handhaafd. Dit besluit werd genomen in verband met een goede K&nS var>. znken aangaan de de Ronde van België, die °p 17 Mei eindigt. De K.B.W.B. wil niet het risico lopen, dat Belgische renners ontijdig de eigen Ronde verlaten om naar Nederland af te reizen. De Ijsvogels verloren te Krcfeld een ijshockey wedstrijd voor de Lippensbeker tegen KEV met 100 (10 70 20). De Zwitsers Endrich en Stoeckli wer den te Garmisch wereldkampioen twee mansbobs; 2 Duitsland, 3 Frankrijk, i Zweden. (Van onze sportcorrespondent) MAASTRICHT, Zondag. MVV heeft de gehele eerste helft no dig gehad om een afweer te vinden te gen het Excelsior-systeem. Want die vier rappe Rotterdamse aanvallers, met scherpe en verre open passes aan het werk gezet door Vermeer en de rustige, maar degelijke Kilsdonk. waren een dreigend gevaar voor de MVV-defensic, waarin Van Bun vandaag maar heel ma- (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, Zondag. Het Is een harde, soms ook unfaire strjjd geworden aan de Aalsterweg, waar Eindhoven met moeite tegen het harde spel van Xerxes kon optornen, waar de veelvuldig door Xerxes gebe zigde buitenspelval niet kon verhinderen, dat Eindhoven twee doelpunten scoorde, waar hooglopende ruzies niet van de lucht waren en waar zelfs klappen wer den uitgedeeld. Vóór de rust had Xerxes een veldmeer- heid. Het pleit dan ook niet voor de schut- terscapaciteiten van de Rotterdammers, dat invaller-doelman v. Gemert zegge en schrijve slechts éénmaal in moeilijkheden heeft verkeerd. Gedurende de eerste helft liepen de aan vallers van Eindhoven aanhoudend bui tenspel. Desondanks kon Snoek zijn ploeg na zes minuten reeds de leiding geven, wat een geflatteerde voorsprong beteken de. Na de rust ging het aan Eindhoven- zijde beter. In de zesde minuut, nadat uit een hoekschop reeds een zeer hachelijke situatie was ontstaan voor het Xerxes- doel, ondernam Schmidt een rush op het Rotterdamse doel. Hij won de wedloop met drie Rotterdamse verdedigers en zijn laag strak schot trof doel, waarmee Eindhoven's voorsprong vrij veilig gewer den was, gezien het falen van de Xerxes- voorhoede. tig speelde. En zelfs de tribune werd het groen en geel voor de ogen door het geswitch van de heren. C. J. „van de tweeling" was te kennen aan de ring om zijn rode kousen, had men ons verteld. Maar waar was C. J. soms? Na lang zoeken: rechtsbinnen. En Bak scoorde na 27 minuten zijn doelpunt zo wat vanaf de rechtsbuitenplaats. Dat was een tragisch ogenblik voor de MVV-keeper die uitlopend een hoge voorzet van C. J. Corstenberghe wilde onderscheppen, maar misgreep. Bak draaide toen om hem heen en schoot in een leeg doel. Voordien en naderhand heeft de slap spelende MVV- voorhoede een paar mooie kansen gekre gen. Maar het schot was te slap om De Hertog erg te verontrusten. In de tweede helft riep MVV een zee van Zuidelijk vuur te hulp en dat hielp. Excelsior kreeg het benauwd en moest retireren. Na 9 minuten kwam het succes al, toen een handige combinatie Verdon- schot-Ravestein uitdraaide op een doel punt van Augustin. En 4 minuten later mocht MVV's mid denvoor, Ravestein, een strafschop nemen, nadat hij wat te zwaar van de bal was ge duwd. Zijn schot was echter te zacht en te slecht gemikt, zodat De Hertog met een juiste en snelle reactie kon ingrijpen. MVV is daarna blijven hameren, maar sloeg op het kritieke moment telkens juist naast het aambeeld^ Op-drie-na heel Excelsior trok zich terug en die grendel was voor de Maastrichtenaren niet meer weg te schuiven. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7