Prijsverloop non-ferro- metalen LAATSTE BERICHTEN Uitbreiding aantal Nederlandse bisdommen? Clara Haskil op het Zondag middagconcert L «ru j Zuidslavië en de H. Stoel rolt plakt brandt Verscherpte mond- en klauwzeerbestrijding Koper blijft nog tamelijk schaars ROB geraerds Competitiestanden in 2e, 3e, 4e klassen 518e Staatsloterij Ceylon's tennis-ploeg voor de Davis Cup MAANDAG 26 JANUARI 1953 PAGIN V 3cr.au wd. Een rectificatie IMPORT VAN DUITSE SLACHTPAARDEN Koper nog schaars In het Concertgebouw Z.-NED. TONEEL EN DE KROMSTAF-FEESTEN Neein dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Spaarbank te Rotterdam TEGOED VAN INLEGGERS BOVEN 100 MILLIOEN B.B.-ACTIE IN OVERIJSSEL BEGONNEN HORLOGEDIEVEN KWAMEN PER AUTO „PRINSHEERLIJKE CHANSONNIER GEEN AUDIëNTIE le KLASSE, le LIJST Trekking van 26 Januari 1953 NIEUW KLEUTERKOLO- NIEHUIS IN ZEIST VEEMARKT TE ROTTERDAM UITVOER NAAR DUITSLAND 5- c- L- D' s- 5- H- z- §e?frater- w. D- BIOn ^ar<*inxv. l J- w. v- LIMBURGS SPORTCENTRUM KOMT IN ECHT RESERVEKLASSEN K.N.V.B. ZATERDAG-VOETBAL st> «i iK rfl 'i tt tl X tb l-del- o lam- eken Van W-ijk a l.af- .«UWfci pelfi-' i- d b ti> vul r ®t"< auw. De minister van Landbouw heeft de aan gekondigde maatregel by de bestriding Vi,n mond- en klauwzeer, welke aanvan kelijk reeds een vervoer- en marklverbod 'an niet-geënt rundvee inhield, nog ver- Het" vervoer van een rund, dat ouder l- dan twee maanden, is slechts toegestaan, i ^en de vervoerder in het bezit is van nVerklaring, waar niet alleen uit blijkt, Lt hel rund tegen mond- en klauwzeer doch het moet ook afkomstig zijn t een bedrUt i»et een veebeslag, dat ten- inste veertien dagen voor de datum van v'rvoer in z«n geheel tegen mond- en lauwzeer is geënt. Deze verklaring welke :*„UW"7„h,.dsduur heeft van tien dagen, n geldig a{gegeven namens een er ende provinciale gezondheidsdienst voor '*ren' o=ireoèl heeft ten doel de Ne- wfandsï rundveestapel door enting op- erianase te maken voor mond- leuw on® X. van de dieren, die in het n klauvvze gedurende de stal- aorjaar v loopt de onvatbaarheid 110 He hetgeen blijkt uit de in de tst,. wéken geconstateerde uitbreiding i Tset aantal gevallen van mond- en ver Nieuwe enting is dus geboden, ma'e men runderen niet vervoeren X Aè markt brengen eetregel wordt 1 Februari e maatregel «ON N*ar i a.s. van nt' aanleiding van de reeds eerder ge- ,n verscherpte ministeriële maatrege- i.néft- het hoofdbestuur van de Friese VtschaPPÜ van Landbouw zich dezer r!Va ampele bespreking uitgesproken r\>et sluiten van de veemarkten in streken van het land, waar een drei- van mond- en klauwzeer heerst. Naar Raiding van ingewonnen inlichtingen '■rent de toestand in het Noorden des t werd het sluiten van de Leeuwar- Vf-vjeemarkt vooralsnog niet als urgent In het gesprek dat een onzer redacteu ren met dê acteur Rob Geraerds had, ver klaarde deze dat het bestaan van de Cul tuurkamer artistieke activiteit geduren- -de de oorlogsjaren voor hem onmogelijk maakte. Door een noodlottige fout stond in het vraaggesprek Zaterdag jl. afge- drukt „hét besturen van de Cultuurka mer". De vergissing is van zo ernstige aard dat rectificatie noodzakelijk is; an derzijds is zij voor ieder die Rob Geraerds kent, zo absurd, dat niemand aan deze perfide inblazing van het ditmaal wel bij zonder boosaardige zetduiveltje geloof zal hebben geschonken. (Van onze correspondent) Tijdens eepj provinciale landbouwdag, die de Stich/Lg voor -- dag in_A.se ..organiseerde heeft de heer de Landbouw Zater J de Veer uit Ichagen, voorzitter-diree "teur voor het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, medegedeeld, dat aan het houden van uit Duitsland geïmporteerde slacht- Paarden weldra een eind zal worden ge- tïldflkt Deze paa jen zullen voortaan onmiddel lijk nadat sij over de grens zijn gebracht geb'randme; ,jt worden De dieren mogen op geen enkel bedrijf worden gehouden; zii moeten binnen een bepaalde tijd zijn geslacht $lechts bij paardenbandelaren en -slagers mogen deze slachtpaarden borden aargetroffen. Deze maatregel wordt genomen omdat Verschillende boeren hun Duitse paarden vermengen met andere, waardoor gevaar bestaat voor onzuiverheid van het ras. De prijzen voor zink te Londen blijven sedert enige tijd ruim beneden de 90 per ton en beantwoorden daarmee ruim schoots aan de verwachtingen, die aan vankelijk waren uitgesproken, dat er een prijsdaling op de openstelling van de vrije zinkhandel op de Londense me taalmarkt zou volgen evenals het geval was na de invoering van de vrije lood- handel op 1 October van het vorige jaar. Tegen het moment, dat de zinkhandel op de Londense metaalniarkt vrij zou worden 2 Januari j.l. begon de han del echter te twijfelen, of zink inderdaad de aanvankelijk verwachte prijsdaling zou ondergaan. De laatste weken van het vorige jaar, toonde lood op de Lon dense markt. n.1. een opmerkelijke vaste tendens en de prijs van dit i"etaal kwam dicht in de buurt van 110, de toenmaals geldende officiële Engelse zinkprijs. Gezien het ervaringsfeit, dat beide prijzen meestal dicht bjj elkaar in de buurt liggen, lag de veronderstelling voor de hand, dat het met de daling van de zinkprijs nogal mee zou vallen. Nu berustte de stijging van de loodprijs eind vorig jaar min of meer op kunst matige grondslag. De aanvoer van lood verliep in die periode nl. niet normaal, zodat metaal voor prompte levering voor na nabije termijnen schaars begon te worden. Deze onderbreking van de normale aan voer moet voornamelijk worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de Australische producenten hun metaal naar andere markten zonden, grotendeels naar de V S. Dit leidde op de Londense marzit tot «en aanzienlijke mate van baissedek king hetgeen een aantrekken van de prins tot gevolg had. Bovendien deed zich enige ongerustheid voor ten aanzien van de loodvoorziening in de nabije toekomst en wel als gevolg van de staking bij de grote Australische producent te Broken Hui. Deze ongerustheid veroorzaakte weer enig OpHrang te Londen om prompt metaal. Deze factoren schijnen inmiddels weer tot het verleden te behoren, want de lood- priis is geleidelijk gedaald tot ca 97 per ton en zij hadden kennelijk geen invloed op de zinkhandel, die sedert 2 Januari weer vrij is. Gaan wij het verloop na van de voor naamste van de rton-ferro-melalen, dan zien wij, dat gedurende het afgelopen jaar zink en lood aan een voortdurende prijs daling blootstonden, dat koper een niet ongevoelige stijging onderging en tin op redelijk niveau een tamelijk grote stabili teit vertoonde. Ook aluminium is in prijs gestegen, zij het niet in die mate als bij koper het geval was. In onderstaand staatje wordt een glo baal overzicht gegeven van het prijsver loop gedurende het afgelopen jaar, resp. te New York in $-cent per pound en te Londen in per ton: Zink Lood N.Y. Lond. N.Y. Lond. 2 Jan. 19.50 190 18.80-85 175 5 Febr. 19.50 190 18.80-85 170 9 Juni 16.00 150 14.80 130 y2 7 Juli 15.00 130 15.80 138% 14 Oct. 13.50 118 13.80 87 31 Dec. 12.50 110 14.55 108 1953 23 Jan. 12.50 88 U* 13-80 100% Koper Tin N.Y. Lond. N.Y. Lond. 2 Jan. 27.50 227 103.00 928 5 Febr. 27.50 227 121.50 1003 9 Juni 34.50- 231 121.50 967 36.15 7 Juli 33.00- 287 121.50 970 36.15 14 Oct. 33.50- 285 121.50 972 36.22 31 Dec. 33.50- 285 121.50 950 36.52 1953 23 Jan. 33.50- 235 121.50 959 36.22 ontwikkeling bij koper is geheel De anders geweest, dan bij lood en zink het geval was. De prijzen hebben hier een gevoelige stijging ondergaan. Dit is echter geen teken, dat de schaarste aan koper aanmerkelijk zou zijn toegenomen. Hoewel dit metaal inderdaad nog tame lijk schaars is, is de positie toch veel ruimer geworden dan in 1951 het geval was. De vrije marktprijzen zijn dienovereen komstig gedaald, echter nog niet zover, dat zij 't punt van de vroeger in Amerika geldende maximumprijzen 0.24'/2) heb ben bereikt. De voornaamste producent van het Westelijk Halfrond, Chili, heeft vorig jaar verder geweigerd met deze prijs genoegen te nemen. Hoewel verschil lende kopermijnen in dat land in handen van Amerikaanse maatschappijen zijn, heeft de regering toch het heft, d.w.z. de verkoop van koper, in handen genomen, hetgeen de prijs tot ca 36 $-cent heeft opgevoerd. De Centrale Bank van Chili, die de ver koop Van het metaal verzorgt, heeft sedert Mei 1952, toen de overeenkomst met de V.S. werd opgezegd, tot 15 November de gehele productie van Anaconda's ®n Kennecott's mijnen in het buitenland ge plaatst en de vraag op de wereldmarkten blijft nog prijshoudend op 35J,-4 $-cent per pound. Deze verkopen hebben Chili een extra deviezenbate opgeleverd van 8 66.446.250, als gevolg van de marge tus sen de prijs van 24% cent, welke Chili aan de kopermaatschappijen betaalt en de verkoopprijs van 35% cent. Bijna al het koper blijft naar de V.S. gaan. De jaar productie van Chili beloopt ca 375 5 400.000 ton per jaar. Het aanbod van koper is echter nog niet toereikend, de wereldvraag geheel te be vredigen en het ziet er niet naar uit, dat hier binnenkort verbetering in zal komen, hetgeen nog wordt geaccentueerd door de arbeidsmoeilijkheden (looneisen) die zich in Rhodesia voordoen. Dit is een van de redenen, waarom het internatio nale toewijzingssysteem van koper nog intact blijft en herstel van de vrije koper- handel in Londen nog niet 'mogelijk is. In Engeland wordt wel gesproken over het tweede halfjaar 1953 voor vrijmaking van de koperhandel. maar dit is nog ge heel niet zeker. De vooruitzichten van de productie zijn ook niet dusdanig, dat een veel groter aanbod verwacht kan worden. Een raming is een wereldproductie van 2.345.000 ton tegen 2.180.000 ton in 1952. Slechts een zeer geleidelijke productie stijging wordt verwacht, want men raamt de wereldproductie in 1956 nog slechts op 2.710.000 ton. De geruchten over een mogelijke vrij making van de handel in koper hebben de handel toch voorzichtig gemaakt. Zo wel op het Continent als in het V.K. zijn de kopers erg traag geworden en de voor raden vrij gering, waartegenover de voor raad van de Britse overheid aanmerkelijk is toegenomen. Of aan deze stemming diepere betekenis moet worden toegekend, is op dit moment nog niet te zeggen. De officiële Britse prijs, die momenteel nog steeds 285 per ton bedraagt is echter niet onrealistisch, hetgeen indertijd met de officiële prijzen van lood en zink wel het geval was. Immers op de vrije markt doet koper thans 275 a 285, niettegen staande het feit, dat de handel traag ge noemd wordt. De prijshoudende stemming wordt toe geschreven aan de onzekerheid welke, zoals wij reeds zagen, in bepaalde produc tiegebieden heerst. Prijstechnische facto ren vormen dus op dit moment nog geen dringende reden, om tot heropening van de vrije Londense markt over te gaan. Naar „De Telegraaf" hedenmorgen meldde, bestaat er „grote kans'dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland twee nieuwe bisdommen zullen worden opgericht, één in Rotterdam, het tweede in Deventer. Uit informaties ter zake bij ver schillende gezaghebbende bronnen, in binnen- en buitenland, is ons geble ken, dat desbetreffende plannen, waaromtrent sinds lange tijd geruch ten de ronde doen, zo zij werkelijk bestaan, in elk geval nog niet in een stadium verkeren, dat op een spoedig officieel besluit zou kunnen worden gerekend. De ingewikkelde procedure, welke een uitbreiding van het aantal bis dommen met zich zou brengen, zou zeker zoveel tijd eisen, dat in de en kele weken, welke ons nog van de eeuwfeestviering in Mei scheiden, dit geweldige werk niet gemakkelijk kan worden voltooid. Nadat Rafaël Kubelik vorige week Dvo- I plaats innemen van de eeuwige Pauken- raks serenade voor strijkorkest aan de slagen en roffels, die Joseph Haydn in de vergetelheid ontrukt had, bracht hij ons regel vertegenwoordigen. Het Zuid-Nederlands Toneel, speelgroep Phoenix, zal ter herdenking van het 100- jarig bestaan der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland een stuk ten tonele bren gen, dat de situatie weergeeft in de tijden die het heugelijk feit van het herstel voor afgingen. De première van het stuk zal te Utrecht geschieden in de laatste dagen van Fe bruari. deze week een symphonie van Haydn, die eveneens zelden of nooit op de program ma's verschijnt, en eveneens ten onrechte. Het was de 82ste, bijgenaamd „l'Ours". De titel mag plompe associaties wekken, maar deze C.majeur-symphonie leert ons dat een Rococo-beer geen gewone beer is. Haydns beer althans was niet op sokken, maar op lakschoenen, en hij danste het Menuet en zelfs in de finale de Hor lepijp met de gratie van een ballerina. Er is geen enkele reden waarom deze tintelende, humoristische en niettemin bij zonder zangrijke symphonie achter zou staan bij haar Londense collega's, en wat ons betreft mag-ze gerust een tijdlang de Se Klasse A. E. B. O. H. J Eortuna Eluks H. O. v. O. N. A. v. u. c. 14 13 S3 13 32 ao Neptumis H. V. V. Coal T. S. C. Scheven ing. Velox F. C. Vriend, sch Unitas U. v. S. Postduiven Hiliegom Zandiv. M- L. F. c. J Y. B. B. Wilhelmus V. c. S. B. M. T. JUK A. V. Leonidas Vios Laakkw. 2e Klasse B. 12 16 C. V. 8 65 te i* ai ii ai 5e Klasse A. 37 Archipel V. Wassenaar Leerdam Quick Gouda 17 15 14 12 11 H. P. S. V. Bl. Zwart H. B. C. Alphen Woerden ll 11 9 11 (12 10 ai ai 12 •10 v a 3e Klasse B. V. D. L. 10 V. V. p. 10 EXC. '20 10 G. D. A. 9 Boodenburg CO v. Holl. 9 18 17 14 1-1 11 10 10 Maar dan liefst in een uitvoering, zo evenwichtig, en bloeiend, als die'van Ku belik deze middag. De dirigent was al even goed op dreef in Bartoks muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta. Dat deze cerebrale mond-vol het absolute van de compositie wil accentueren, is goed en wel, maar strikt genomen had het ook wat korter ge kund. De celesta valt even goed onder „slagwerk" als bijvoorbeeld buisklokken, vibra- of xylophoon. Waarom ze dan apart worden vermeld? Intussen mag het werk precies heten zo als het wil; het is, met zijn statige cli maxen en bijna mystieke klankwerkingen iedere keer opnieuw een grandioos stuk muziek; deze middag kwam het bovendien uitnemend tot haar recht. Na de pauze speelde Clara Haskil het pianoconcert van Schumann, en men moest de dichterlijke finesse bewonderen, die zij met haar doorgaans zeer levendige tempi wist te verenigen. Vooral de cadens van het eerste deel werd door haar even heftige als lyrische vertolking onvergetelijk gemaakt en het was geen wonder dat zij luid werd toege juicht. Kubelik besloot het concert met Wagners Meistersinger-ouverture. H. N. De studiedagen van „Brabants Heem' zullen dit jaar worden gehouden op de Zondagen 8 en 22 Februari te Boxtel in Hotel Riche. Prof. Dhondt zal een inleiding houden over: „De stichting van het hertogdom Brabant". Voorts staat o.a. op het pro gramma een inleiding over „Patroonheili gen der oudste kerken in Noord-Brabant" door dr Verbesseld uit Brussel. Het door de Spaarbank te Rotterdam aan haar 350.062 inleggers verschuldigde bedrag overschreed op 23 Januari 1953 de 100 millioen. In 1937 werd de 50 millioen bereikt, in de oorlog daalde het tegoed echter weer tot 30 millioen in 1941, maar daarna volgde in 12 jaar een stijging met 70 millioen tot de huidige mijlpaal van 100 millioen. Het typische spaarbank-karakter van deze gelden blijkt duidelijk uit het feit, dat het gemiddelde tegoed per inlegger slechts 285.— bedraagt. De spaarder, door wiens inleg de 100 millioen werd bereikt, werd met 'n extra inleg van 100.bedacht. Voorts stortte de Spaarbank 100.— op elk nieuw boekje dat op deze dag genomen werd voor een kind van hoogstens een maand oud. (Van onze correspondent)' De wervingsactie voor vrijwilligers voor de Bescherming Burgerbevolking in Overijsel is Zaterdagmiddag begonnen. Zij werd ingezet door de officiële opening van een tentoonstelling van de B.B. in een gebouw van de Deventer koekfabriek Bussink. Er waren voor de opening vele autori teiten uit geheel Overijsel samengekomen in de grote hal van het Deventer stad huis o.w. burgemeesters van diverse ge meenten, brandweerdelegaties en mili taire commandanten. Dr C. Prinsen, se cretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, verrichtte de ope ningsplechtigheid. Te Bennekom is een brutale diefstal gepleegd bij de horloger-juwelier P. aan de Dorpsstraat. De mag lag nog niet lang in bed, toen hij het was om. streeks half één twee doffe klappen hoorde. Hij sprong uit bed, rende naar beneden en zag, dat in de spiegelruit een gat geslagen was. Er bleken 86 horloges tot een gezamenlijke waarde van 6000 ontvreemd. Toen de heer P. de deur van zijn win kel opende, hoorde hij juist nog het geronk van een wegrijdende auto, zodat aangenomen kan worden, dat de dieven Een zeer uitgelezen publiek heeft Za terdagavond in het Internationaal Cultu reel Centrum te Amsterdam met aandacht en enige, haast kinderlijke, aanhankelijk heid geluisterd naar de verrichtingen van de Italiaanse Prins Ronald Brancaccio, die, als laatste telg van een aloud adellijk geslacht, gebroken heeft met de eerbied waardige tradities van zijn familie, en zich als chansonnier aan de wereld voor- stelt. Een gewaagd stukje, zou men terecht kunnen opmerken, ware het niet dat de invloeden van de Franse revolutie ook democratiserend op de adel hebben door gewerkt. Wij beoordelen dus een zanger van het levenslied en geen prins. Hoe wel de toehoorder niet de adel van deze man zal hebben kunnen wegdenken, óók niet waar het zijn voordracht betrof. Een voorname gereserveerdheid «n een be heerste overgave aan de ziel van de Franse chansons (o.a. van Kosma- Prévert) tekenen op hem af als een waar dig declamator. Een zanger is PU"' Brancaccio niet; hij vertelt, toegewijd be geleid door Cesarina Buonerba, draagt voor en voert, geholpen door een ietwat verbeten mimiek, de tekst ten tonele. Zijn zangstem is niet mooi, enigszins scherp en zwevend. Als hij een klasse op zich zou moeten zijn, komt dat toch weer om dat hij een prins is. En door daaraan waarde te hechten zouden wij onze be oordeling weer van enige objectiviteit ontdaan hebben. En door zó te handelen zouden wij de zaken schoner voorstellen dan ze in werkelijkheid zijn. Hetgeen wij noch tegenover een prins, noch tegenover o- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal zich op deze wijze met hun buit uit deWoensdag 28 Januari a.s. geen audiëntie voeten hebben gemaakt. verlenen. f 25.00».— 3544 1 5.000. 14144 f 11414 f 1.500. 18062 21096 f 1.000, 2930 8881 12129 4114 11506 f 400. 3497 10179 18323. f 200. 1022 1032 (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling hield de R.K. Aartsdiocesane Bond van Kleuteronder wijzeressen Zaterdag in Tivoli te Arnhem zijn zesde algemene vergadering Het jaarverslag van de secretaresse vermeld de, dat de bond thans 520 leden telt, ver deeld over 5 afdelingen. In een boeiende inleiding sprak de heer Rogier over de uitzending van zwakke kleuters. Er bestaan wel enkele goed ge outilleerde kinder-koloniehuizen, maar de verpleegprijs ligt vrij hoog. Bovendien kunnen hier slechts kinderen verpleegd worden van 5 tot 14 jaar, terwijl juist voor kleuters beneden 5 jaar behoefte bestaat aan uitzending. Van de 8000 zwak ke kinderen, die door de inspectie van do Volksgezondheid zijn onderzocht, bleek 60% lichaamsgebreken te vertonen, waar van vele gebreken ongeneeslijk en som mige, die bij een tijdelijke behandeling ge nezen hadden kunnen worden. Het was spr. een grote vreugde te kun- j nen mededelen, dat in Zeist binnen en- j kele maanden een geheel nieuw en eigen I kleuterkoloniehuis zal worden geopend. Hiervoor is een bestaand gebouw aange kocht, dat geheel voor dit doel in gereed heid zal worden gebracht. De totale kosten hiervan bedragen een kwart millioen. (ROTTERDAM, 26 Januari. Vette koeien en ossen (naar schatting 889), vartcens 960. Aanvoer totaal £1.849 dieren. Prij9 per kg.: vette koeien le kwal. 2.7G— 2.82, 2e kwal. ƒ2.535—2.66, 3« kwal. 2—-2.20. varkens (lev. gew.) resp. 1.76, 1.74, 1.70 Vette koeien aanvoer korter, handel rede lijk, prijzen iets vaster in prijs, enikele prima's boven notering; varkens (lev. gew.) aanvoer groot, handel lui, prijzen gemid deld even lager, afloop slecht, prima's boven notering. 2199 5915 7556 9442 10887 14187 15004 18392 20031 21406 2757 6188 7783 9594 11351 14255 16540 18457 20045 21547 5865 11935 1055 4391 6314 7837 9595 11533 14451 16930 18557 20198 21725 17591 19638 6170 7178 7400 8294 12866 13099 14878 17000 1546 157® 1954 2113 4594 4715 4903 5396 6483 6513 7080 7457 8153 8318 8643 9289 9694 10229 10628 10815 11619 12390 12963 13873 14455 16983 14615 14773 15493 16986 17177 17443 19285 19420 19456 19717 20312 20526 20530 21113 21762 Bovendien een prijs van 200 op nummer 1343. 20.— 1054 1059 1113 1160 1282 1303 1422 1468 1566 1567 1726 1727 1920 1921 2023 2024 2127 2181 2264 2266 2445 2456 2573 2588 2678 2735 2814 2986 3081 3187 3275 3424 3541 3684 3804 3898 4167 4300 4406 4490 4581 4794 2809 2976 3061 3173 3259 3417 3510 3683 3781 3888 4137 4294 4386 4483 4580 4789 4ö64 5054 5140 5235 5468 5592 5659 5899 6011 6189 6291 6398 6584 6731 6902 7003 7255 7378 7639 7784 7960 4871 5059 5201 5262 5474 5596 5669 5919 6012 6214 6300 6439 6650 6764 6932 7026 7285 7387 7668 7790 7972 1064 1070 1076 1081 1091 1202 1211 1215 1241 1269 1306 1361 1373 1382 1390 1498 1509 1515 1518 1550 1569 1608 1610 1632 1665 1751 1780 1801 1807 1876 1975 1976 1984 1989 1995 2025 2040 2054 2068 2118 2182 2187 2206 2238 2249 2269 2294 2321 2359 2387 2466 2477 2478 2515 2558 2595 2617 2628 2644 2648 2740 2743 2751 2768 2780 i 2830 2840 2870 2879 2937 3011 3014 3015 3040 3050 3085 3120 3123 3151 3165 3196 3202 3211 3220 3240 3320 3366 3371 3401 3408 3427 3455 3492 3507 3508 3549 3555 3585 3591 3637 3688 3691 3744 3751 3784 3813 3817 3820 3828 3871 4007 4030 4070 4086 4094 4180 4191 4224 4234 4283 4302 4320 4332 4350 4380 4417 4419 4470 4473 4475 4495 4547 4559 4571 4578 4606 4681 4734 4741 4787 4807 4814 4822 4843 4853 4896 4913 4993 4999 5024 5066 5108 5113 5128 5137 5203 5207 5224 5225 5229 5264 5272 5279 5328 5432 5528 5555 5558 5560 5580 5605 5612 5619 5639 5642 5678 5766 5800 5807 5883 5924 5952 5958 5982 6008 6071 6072 6099 6108 6174 6218 6239 6256 6264 6285 6303 6345 6348 6356 6384 6456 6466 6472 6528 6582 6686 6697 6698 6715 6730 6788 6818 6851 6884 6887 6955 6956 6976 6990 6994 7090 7102 7141 7233 7251 7295 7324 7358 7361 7376 7389 7476 7559 7561 7583 7677 7714 7729 7733 7742 7802 7864 7921 7949 7952 8099 8151 8154 8167 8201 8219 8220 8253 8257 8271 8282 8319 8380 8391 8466 8532 8578 8619 8649 8696 8716 8749 8750 8753 8796 8905 8917 8945 8954 8985 9027 9062 9063 9115 9125 9128 9143 9166 9171 9182 9245 9279 9343 9348 9360 9361 9368 9371 9392 9398 9399 9407 9458 9466 9480 9494 9522 9548 9598 9620 9671 9681 9752 9826 9883 9933 9947 9950 9977 9985 10022 10053 10069 10091 10100 10123 10126 10145 10146 10149 10187 10210 10214 10224 10244 10254 10277 10285 10305 10306 10355 10358 10370 10392 10418 10451 10461 10462 10485 10488 10491 10513 10553 10558 10632 10644 10652 10658 10676 10716 10733 10737 10738 10762 10831 10840 10872 10929 10937 10952 10958 11003 11019 11020 11135 11149 11183 11190 11199 11254 11257 11282 11288 11302 11311 11335 11336 11369 11376 11385 11398 11418 11496 11552 11560 11581 11599 11659 11760 11767 11798 11840 11850 11864 11889 11948 11960 11978 119W 11995 12018 12029 12034 12080 12135 12160 12193 12197 12249 12279 12295 12307 12343 12357 12407 12428 12477 12498 12504 12505 12529 12571 12624 12628 12669 12674 12763 12833 12908 12935 12937 12957 13032 13034 13035 13048 13080 13145 13172 13184 13195 13199 33236 13239 13241 13268 13273 13281 13368 13495 13497 13514 13539 13549 13572 13625 13688 13725 13726 13731 13764 13769 13774 13791 13820 13828 13845 13856 14019 14044 14050 14072 14087 14123 14176 14178 14188 14283 14310 14339 14358 14405 144iflL 14422 14445 14453 14482 14489 14514 2454® 14608 14636 14659 14699 14748 14749 14772 14805 14834 14841 14861 14873 14915 14916 14920 14922 14930 14964 14969 14970 15034 15053 15057 15083 15098 15173 15202 15254 15259 15272 15281 15289 15291 35316 15336 15379 15381 15386 15389 15397 15413 15425 15430 15452 15460 15463 15494 15510 15522 15565 15574 15578 15612 15676 15720 15738 15742 15743 15764 15791 15829 15856 15858 15880 15896 15898 15946 15989 15997 16004 16009 16020 16044 16070 16101 16106 16114 16117 16153 16168 16206 16229 16245 16261 16271 16300 16318 16326 16341 16356 16476 16513 16514 16628 16643 16651 16693 16780 16831 16860 16868 16945 16949 16997 17017 17035 17082 17088 17108 17146 17147 17178 17208 17240 17259 17283 17294 17300 17332 17344 17363 17398 17400 17420 17431 17468 17479 17494 17518 17519 17534 17537 17542 17558 17612 17618 17629 17644 17676 17705 17712 17731 17737 17757 17763 17764 17769 17784 17797 17798 17866 17893 17918 17945 17949 17951 17961 17998 18020 18022 18025 18032 18058 18059 18070 18123 18223 18229 18269 18276 18326 18334 18335 18381 18408 18424 18437 18474 18491 18555 18564 18575 18656 18658 18659 18679 18688 18726 18809 18820 18839 18843 18845 18859 18877 18892 18922 18946 18955 18988 19006 19037 19068 19106 19134 19205 19281 19367 19380 19411 19428 19430 19447 19462 19547 19596 19604 19626 19709 19737 19743 19776 19786 19794 19803 19836 19873 19885 19889 19948 20005 20007 20065 20076 20097 20140 20161 20168 20244 20263 20285 20327 20358 20383 20404 20448 20467 20470 20492 20511 20512 20525 20577 20586 20597 20609 20612 20621 20649 20661 20663 20689 20789 20815 20872 20908 20910 20924 20933 20961 20967 20972 210*2 21051 21087 21132 21133 21190 21222 21229 21278 21293 21321 21408 21410 21516 21581 21582 21669 21720 21747 21768 21789 21817 21831 21840 21847 21920 21927 21935 21968 21977 21997 De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag «van 3,2 millioen D. M. beschikbaar gesteld voor de invoer van snijbloemen en bindgroen uit Nederland. 3e Klasse C. 12 •12 10 ttl 10 C. V. Tpart '20 K. C. v- F. C. jHkikerv. F^akkee s- V. W. JU Hope Holl. Uugdunum A. S. C. Lisse Warmunda S. J. c. Conc12 19 16 13 13 11 10 v. o. c. De Mussen Sliedrecht Moordr. Transvalia Overmaas 11 10. 9 .10 10 3e Klasse D. 11 11 10 11 17 •14 13 13 12 12 Waddinxv. Hillesluis Papendr. B. E. C. Schoonh. Dubbeldam 10 10 10 10 10 11 4e Klasse A. 10 16 Gr. Will II 10 n i6 d. c. o. 11 12 aft Teylingen 10 11 15 V. V. s. B. 12 10 11 T. H. B. 11 11 Docos 8 4e Klasse B. oiympia Voorburg Cr omvliet D. S. O. Rijswijk Meerburg ai 10 n 10 10 10 14 13 13 11 11 10 Donk 9 Alphia 8 Rava g Maasstraat 9 Jagers 5 G. s. v. ai Westiandia Naaldwijk L. en S. Spöörwijk 's Gravenz. D- H. L. «10: cel.. r>- J. S. Arnrnei'Etsv «elvedere ^«•terkw. B' T- C. Tonegido Stoiwijk D. 6 v' a s. H'berg" Alblr' B' 4e Klasse c. 10 18 Celeritas 17 15 13 12 10 10 >10 10 11 -V, N. D. R. V. C. S. M. V. Duno Oliveo V. N. D. V. N. D. 2 verl p. 4e Klasse D. St. Volh» V. D. v. 10 zw. Blauw 01 Q. Steps Conc. Moerc. 17 16 16 13 12 10 11 9 4e Klasse E. P. D. K. te Werve Noorden V. E. P. H. D. V. Urusus 18 14 13 12 11 10 4e Klasse F. 14 12 12 12 11 10 Lekkerk. E. D. S. H.( W. D. Haastrecht Dindua Martinit E. jj W H. 4e Klasse G. Ï"SV Aeoi'u, pret. 14 14 13 12 11 11 Dirksl. O. V. V. G. X.. Z. Mer-wede Nado/V schiebroek M. 6 dravend 4e Klasse H. 18 il6 13 12 U 10 Zvvijndr. Strijen r. C. D. Hennandad O. S. S. s. s. W. M H2 9 H-1 •10 l'l 11 10 1.1 10 10. 8 11 ÏO l'l 9 11 12 12 10 (Van onze tennis-medewerker). Ceylon, de tegenpartij van onze Ne derlandse tennisploeg in de eerste ronde van de Davis Cup, moge een debuta&t zijn in internationaal tennis buiten Azië, het is het eerste land, dat zijn ploeg reeds kant en klaar heeftBlijk baar zijn er sterker spelers dan die welke wc reeds noemden (Scharengui- vel), want deze behoort niet tot het viertal. De P'oe£ is als volgt samen gesteld: Saram (no 1 van de ranglijst en kampioen van Ceylon). Ernst, Pinto en Fonseka. Dat zij iets te betekenen hebben, blijkt wel hieruit, dat zij alle vier de eerste (vwsb ronden van de Aziatische kampioen schappen wonnen en tot de laatste zestien Kohnn,rion QaTBiTi won d&éirin v3ii een voor ons onbekende Pakistan-speler, Ernst verloor in vier sets van India s Davis Cup speler Misra. In de kwar'tfmale verloor Saram in drie sets van de sterke Engels man Mottram. Het spel der Ceylonezen, zo staat in een Engels verslag van die wedstrijden, kenmerkt zich meer door goede controle dan door veel aanval, een typisch-Oosterse karakteristiek. Reeds m het begin van April zal de ploeg in Engeland aankomen en daar niet alleen m training gaan (op ftarde banen) doch ook aan'n tweetal voorjaarstornooien deelnemen. De bedoeling is een week voor de wedstrijd naar Nederland te komen, teneinde z1Ch zo goed mogelijk op onze banen in te spelen. (Van onze correspondent). De Sportcentrum-commissie van de Diocesane Limburgse Sportbond, kiende nieuwe plannen uit om de bouw van dit helaneriik object te kunnen financieren. Aangenomen kan nu worden, dat dit Snortcentrum in de gemeente Echt wordt gevesügd en wei 0p door de gemeente ter beschikking te stellen percelen in de Diergaarde nabij de Duitse ërgg De dubbeltjes-actie (elke aangesloten sportvereniging verhoogt eenmaal per seizoen de entree's raetu van het Sportcentrum) bracht tot dusver 13.000 op. Deze actie wordt voortgezet, v ernei ligt het in de bedoeling om een loterij op stapel te zetten, alsmede verdere regio- 3Ctl0S Het geprojecteerde ontwerp gaat circa 325.000 kosten. Indien men deze midde len niet bij elkaar krijgt, dan wordt voor lopig met een kleinere opzet genoegen ge nomen. De bouw wordt dan evenwel zodanig, dat op elk moment de zaak kan worden uitgebreid volgens het orginele plan. Voor elke tak van sport komen speelvel den. Verder dient het Sportcentrum over een zaal voor 150 personen te beschikken, als mede slaapzalen, eetzalen, kleedkamers, douchecellen enz. Over drie maanden komen concrete voorstellen op tafel. Reserve le klass:.RFC 2—Sparta 2 4—2; Her mes DVS 2—Feijenoord 2 1—3; ADO 2—Nep- tunus 2 4—2: CVV 2—Excelsior 2 1—0. 2e kl. A: Nept. 3—DHC 2 0—3; RFC 3—ADO 3 2—5: Feijenoord 3—UVS 2 1—0; VUC 2— Sparta 3 2—5. B: Sparta 4—Xerxes 3 2—2; Leerdam 2Overmaas 2 32; Feijenoord 4— SVV 3 2—1; HOV 2—Unitas 2 1—2; C: Emma 2—De Postd. 2 1—0; EB OH 2—VUC 3 4—1; DFC 3—Fort. 2 0—1. 3e kl. A: Wassen. 2—Laakkw 2 25; UVS 3—Alphia 2 3—3; Hilleg. 3—Lisse 2 2—0; LFC 2—RKAVV 2 2—4; B: LFC 3—Quick 3 1—3; BMT 2—HBS 2 1—1; VCS 2—L'ugd. 3 3—3: HPSV 2—Cromvl. 2 3—0. C: GSV 2—RVC 2 1—4; ONA 2—Olympia 2 4—1; Westerkw. 2 Ammerst. SV 2 2—2; ADO 4—HDS 3 S; Laakkw. 3—Vios 2 3—3. D.: HVV 3—Laak kw. 4 4—2; Moordr. 2—HBS 4 1—1; Rava 2— VUC 4 3—2; E: VBFC 2—DHZ 2 4—1; Exc. 20-9De Holl. 2 0—1; HDVS 3—Nept. 4 8—1; Overm. 3—RFC 4 3—4; F: VOC 2—HDVS 4 4i SVV 4—DHS 2 2—2; De Musschen 2— VFC 3 2—2. G: SMV 2—HOV 3 3—2; Hille sluis 3—DFH 2 4—3; CKC 2—DCV 2 3—1; Lek- kerkerk 2DCL 2 42. H; DJS 2 Coal 3 0—0: De Spart. 20-2—Flakkee 2 1—1; Exc. 4— Hion 2 4—0; 1. Sliedr. 2—ODS 2 1—3; SVW 2sïikkerv. 2 41; DCV 3EBOH 3 30; Zwijndr. 2—Fluks 2 2—2. 3e klasse A: Capelle—DOTO 1—0; Ter Lee- ae— s Gravenzandse SV O—O; Quick BZoys— Noord wijk 2—0; Monster—CSVD 2—0; ARC— Rijnsburgse Boys 4—2. B: Zuidland—Oranje 75JL- TÜir SVV—Zwaluwen 2—2: Groote Lmdt— SSSK 4—2; Excelsior M—RVVH 2—0; Excelsior P—VVGZ 0—1. T jj, kiasse A: Koudekerk—VWZ 0—4; RAS - OrnasSVOW 04; LeidenSemper Altius 1—2;Sportverg 1935—Lisser Boys 3—2. B: Zwart Wit 128—HTSV 2-4; 's Graven- zandeDie Haghe 1—6; Sport]-ast '46—ZWSH 2—4: Sunlight—Jodan Boys 3—3; HBSS—Woer den 3—0. C: Bolnes—PPSC 4—2; TOGR- Hoogvliet 4—1: Pelikaan—RSM 1—2; SHO— ASWH 4—1; Spirit—Unicum 03. D: Amei- deDinteloovd 72; De ZwerverKozakken Boys 0—0; Aalburg—VVR 1—2: Woudrichem— Heerjansdam 2—1; Stedoco—Wijk 2—4, ZOALS MEN WEET heeft de rege ring van de volksrepubliek Zuidslavië de diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel verbroken op 11 December 1.1. door een mededeling van de ondermi nister van Buitenl. Zaken aan de zaa.^" gelastigde ad interim, Mgr Oddi. Bij zjjn vertrek werd deze uitgeleide gedaan door het gehele korps diplomatique met de deken daarvan, de Amerikaanse gezant, aan het hoofd. Dit uitgeleide was zeker een niet gewoon verschijnsel, dat voor de regering van Zuidslavië wel een aanwij zing moet zijn geweest, hoe haar hou ding tegenover de H. Stoel door de ge zanten van alle andere mogendheden werd beoordeeld. Op 1 November had de regering van genoemd land aan de Apostolische Nun tiatuur een nota overhandigd, waarin zij haar bezwaren uiteenzette tegenover de houding van het Vaticaan ten aan zien van de zogenaamde inmenging van de Nuntiatuur, in opdracht van de H. Stoel, in de binnenlandse aangelegen heden van de republiek met de bedoeling de betrekkingen tussen de katholieke geestelijkheid en de volksautoriteiten slechter te maken. Als hoofdbewijs werd in de nota genoemd een boodschap aan de Nuntiatuur van de Staatssecretarie van de H. Stoel, waarin de hoop werd uitgesproken, dat de geestelijkheid van Zuidslavië in staat zoude zijn het ernstige gevaar te bestrijden, dat de verenigingen van geestelijken (door de staatsautori- teiten voorgeschreven) zouden opleve- ren. De regering beschouwde deze bood schap, die duidelijke voorschriften g&f aan de katholieke geestelijken, als een nieuwe, niet toelaatbare inmenging van de H. Stoel in de binnenlandse aangele genheden van de Staat, in strijd met de wetten van het land, met de bedoeling de priestersburgers van de staat te be letten gebruik te maken van hun grond rechten als burgers, rechten door de grondwet gewaarborgd. De regering merkte verder oP> bat er geen wijziging heeft plaats gehad in haar gunstige houding noch in haar goede wil om te komen tot een wederafjdse bevredigende regeling betreffende de betrekkingen met de H Stoel berustende op de grondwet telijke beginselen, dat de Kerk en de staat zijn gescheiden en dat de vrijheid van godsdienst is gewaarborgd. De verheffing daarbij van mgr Stepi- nac tot kardinaal, na de overhandiging der nota geschied, werd, blijkens mede deling in de pers, door de regering uit gelegd als een vijandige daad tegenover baar. De regering heeft tegen deze verhef fing wijselijk niet geprotesteerd in een nota, want de veroordeling van deze prelaat tot gevangenisstraf heeft de ver ontwaardiging opgewekt van de gehele niet-communistische wereld. De H. Stoel moest natuurlijk op bovenbedoelde nota antwoorden en wilde door haar zaak gelastigde bovenbedoeld een nota doen overhandigen, maar de aanvaarding daarvan werd door de regering gewei gerd. Als men kennis neemt van deze nota kan men wel begrijpen, dat de re gering de voorkeur gaf aan een weige ring van aanvaarding boven een beant woording. Ze kon wel vermoeden, dat de nota een uitvoerige akte van beschul diging zoude vormen, waartegen zij niets zou kunnen aanvoeren. DE KATHOLIEKE KROATEN en Slovenen werden reeds door de Ser- ven onderdrukt onder de Servische koningen: men kon wel nagaan wat dit zou worden onder het bewind van een atheistische, communistische dictator als, de tot voor kort nog minister-president zijnde, nu daarbij president der repu bliek geworden, Tito. De president kan de kwalificatie atheistisch niet als een belediging opvatten, want ofschoon hij om nationalistische aspiraties met de Kominform en met Stalin heeft ge broken, staat hij, wat de godsdienst be treft, op hetzelfde standpunt als de Rus sische dictator. Als bewijs moge dienen dat hü op een congres van professoren en onderwijzers van Zuidslavië op 30 April 1952 volgens de Vaticaanse nota verklaarde; „Ik weet dat men in het bui tenland ons zal verwijten, dat wij de jeugd verwijderen van God (sic) en van de Kerk. Maar wij kunnen niet veroor loven, dat deze mensen een bijgeloof be lijden, want dat alles is bijgeloof. Wij moeten strijden tegen het bijgeloof". Al dus deze communistische dictator, die van de godsdienst wel evenveel zal we ten als ieder andere communistische drij ver. Vergelijkt men deze woorden met de rede van president Eisenhower, een man met roem overladen om zijn buitenge wone prestaties, bij de aanvaarding van zijn hoge ambt uitgesproken, waarin hij nederig de hulp van de Almachtige God vroeg, dan kan men alleen medelijden hebben met de in vergelijking met Eisen hower geestelijke dwerg in Belgrado. Het spreekt vanzelf, dat de regerings maatregelen in de pers, die zoals in iedere totalitair geregeerde staat slechts mag schrijven wat de grote geesten, die aan het bewind zijn, dulden, geen tegen spraak vinden, terwijl de officiële uitin gen daarover getuigenis afleggen van be sliste onverdraagzaamheid en van vij andigheid aan de godsdienst. De Va ticaanse nota haalt daarvan een reeks voorbeelden aan. Zo verklaarde de mi nister-president van de Raad voor de beschaving en de cultuur op 20 April 1952: Ieder die denkt, dat hij krachtens de vrijheid van geweten, door de grond wet gegarandeerd, opvoedingsdoeleinden mag nastreven in strijd met het marxis me, voldoet niet aan zijn culturele plicht, evenmin als wanneer hij zou onderwij zen dat 2 2 1. De communistische partij verklaarde op 2 Maart 1952; „Onze partij is nooit onverschillig geweest tegenover de gods dienstige leer en de Kerk, maar heden is het onze taak systematisch dagelijks door middel van de pers, door de grote organisaties, door de culturele instellin gen alle godsdienstige begrippen van de wereld, alle vooroordelen, alle godsdien stige overleveringen te vernietigen". Het te Sarajevo verschijnende blad der partij deelde op 13 September 1952 mede, dat tijdens de vergaderingen van de communistische partij men het be treurd had, dat enige leden der partij meenden, dat het hun geoorloofd was godsdienstige plechtigheden bij te wo nen, omdat dit gegarandeerd is door grondwet en wet en dat zij niet inzagen dat de leden der Partij de dragers moe ten zijn van de vooruitgang, dat zij voor aan moeten staan in de strijd tegen het bijgeloof, de achterlijkheid en alle over blijfselen der reactie. DE DADEN door of vanwege de re gering gesteld zijn natuurlijk con form bovengepreekte leer. Vóór het merende maatregelen getroffen. In Slo venië, Bosnië en Herzegovina zijn de vrou welijke kloosterorden ontbonden en na genoeg alle katholieke organisaties zijn verboden. De vrijheid van godsdienst is beperkt en geschonden. Kerken zijn ont trokken aan het gebruik door katholie ken, sommige zijn aan niet-katholieken gegeven. Het enkele feit van naar de kerk te gaan levert voor velen een groot gevaar op. Alle katholieke feestdagen zijn door de burgerlijke autoriteiten opgeheven, het Kerstfeest inbegrepen. De pers voert gewoonlijk een heftige campagne tegen de godsdienst en de Kerk. In dit kader moet men de kwestie van de verenigingen van de „volkspries ters" beschouwen, die op last van de burgerlijke autoriteiten worden gevormd. De toetreding daartoe wordt door bedrei gingen en fraaie beloften bevorderd. De vergaderingen daarvan worden steeds door de politie bijgewoond en er worden aan de bisschoppen en de Kerk vijan dige redevoeringen gehouden. IN DEZE Ireurige omstandigheden komt de H. Stoel op voor de rechten van de Kerk en voor de vrijheid van godsdienst, voor het recht der ouders om hun kinderen te laten dopen en in katho lieke scholen te laten opvoeden, voor het recht der katholieken om hun eigen verenigingen te vormen met godsdiensti ge bedoelingen. De H. Stoel vraagt de vrijheid voor de bisschoppen en de gees telijken om hun ambt uit te oefenen en voor de gelovigen om hun godsdienstige communistische regiem aan het be-1 plichten te vervullen. De nota besluit wind kwam, verschenen er in Zuidslavië 152 katholieke bladen van allerlei aard. Er waren tal van uitgeversmaatschap pijen en drukkerijen. Deze zijn thans alle in handen van de staat. Alle katholieke bladen, diocesane en parochiebladen in begrepen, ziln verdwenen op twee na. Alle katholieke opvoedingsinstellingen, die men vroeger bij honderden telde, met duizenden leerlingen, zijn gesloten. In alle staatsscholen is het godsdienst onderwijs afgeschaft en het onderwijs in het atheistische materialisme is verplicht gesteld. De aanhoudingen van pries ters voor niet bedreven misdrijven gaan voort. Tweehonderd daarvan zitten nog in de gevangenis, terwijl in de laatste jaren een dertigtal priesters vermoord is terwijl de moordenaars niet ontdekt zijn. De geestelijkheid leeft in armoede De staat heft ontzettende belastingen van de kerkelijke goederen en de gelo vigen mogen niet bijdragen om deze te voldoen De vijandelijke maatregelen sparen zelfs de bisschoppen niet. De behandeling van mgr Stepinac is daar van het sprekende voorbeeld. Soms wor den de bisschoppen aangevallen, als zij hun godsdienstige 'uncties gaan ver richten.. Verschilk Je seminaries zijn gesloten en andere worden door belem- met deze woordenDe H. Stoel wil ho pen, dat de Zuidslavische regering niet zal weigeren te waarborgen de erken ning van deze vrijheden en rechten. Wij vermeldden in de aanvang het in strijd met alle goede vormen Riet aan vaarden der nota van de H. Stoel door de Zuidslavische regering, die lid is van de Verenigde Naties, wier leden zich hebben verbonden tot universele eerbied voor en inachtneming van mensenrech ten en fundamentele vrijheden voor allen zonder onderscheid van ras, ge slacht, taal of godsdienst. Van de Ver. Naties is geen hulp te verwachten in deze. Door de aanwezigheid aldaar van de vertegenwoordigers van de de gods dienst vervolgende Sovjet Republieken is de onoprechtheid daar overheersend. Mi nister Eden bezocht enkele weken geleden Tito om te trachten zijn militaire steun te verkrijgen in een mogelijke aanvals oorlog van Rusland en zeer ontactvol nodigde hij hem uit tot een bezoek aan Engeland. Tegen het bezoek van deze man kwamen toen de protesten los, niet alleen van katholieke waardigheidsbe kleders maar ook van de Anglikaanse aartsbisschop van Canterbury. O. v. NISPEN TOT SEVENAER.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9