Nieuws uit STAD en OMTREK Activiteit van de Schiedamse Gemeenschap Successen op diverse terreinen loscopem Havenbedrijf Vlaardingen-Oost LAATSTE BERICHTEN Enorm boteroverschot in de V.S. Nederland ziet af van Marshall hulp van Off-shore-orders nu echter toenemende betekenis Reclame Schokkende rechtszaal-tonelen opent een nieuwe eantine Malversaties in liet Algem. Ziekenhuis te Vlaardingen V.S. moeten handelsbeperkingen opheffen NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT VLAARDINGEN Maakt voor Uw zaak KlJWT 4GENDA Bi j liet proees-Oradour DINSDAG 27 JANUARI 1953 S PAGINA HET JAARVERSLAG OVER 1952 Podium en Vacantieweek WAT SCHIEDAM VOND EN VERLOOR Andere activiteiten De seclies HARMONIE-ORKEST „ST. AMBROSIUS" Bestaat 60 jaar HET ST. CAECILIA-CONCERT De financiën MONOPOLE THEATER ,iTripoli" „ST. RADBOUD-BEL CANTO" FEESTAVOND RODE KRUIS TEWATERLATING MOTOR VRACHTSCHIP „YVETTE" ZILVEREN JUBILé GESLIPT DIEFSTALLEN BURGERLIJKE STAND INBRAAK REEDS 41 MILLIOEN POUNDS IN DE KOELHUIZEN Verduisterd bedrag beloopt 62.000 De Nederlandse regering heeft de ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M. S. A.-missie te Den Haag verzocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor 't fiscale jaar 1952-'53. Ontvangen hulp Reeds eerder toegewezen hulp blijft onverlet IN ROTTERDAM COMPETITIE-STANDEN K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM WILTON-FIJENOORD HANDBAL PASSAGIERSSCHEPEN In de gisteravond gehouden vergade ring van de bestuursraad der Schiedamse Gemeenschap is het jaarverslag uitge bracht. In dit jaarverslag wordt allereerst ge waagd van de wijzigingen in de samen stelling van de Bestuursraad. De heer J. Hartkoorn vertrok naar elders. Diens plaats werd namens de Vakorganisaties ingenomen door de heer B. v. d. Berg. De heer L. L. Vincent stelde zijn zetel ter beschikking. Hij werd opgevolgd door de heer B. Vincent. Tot de Bestuursraad traden qualitata qua toe de heren N. J. J. van Baarle (Kath. Kring) en G. W. van Bergen Walraven (VVV), zomede de heer D. Schwagermann, conservator van het stedelijk museum. Secretariaat en bureau van de Schie damse Gemeenschap werden onderge bracht in het gebouw aan de Gerrit Ver- boonstraat, waar tevens de VVV-kiosk en het reisbureau Lissone-Lindeman onder dak vonden. Een en ander voldoet uitste kend. Er was onafgebroken activiteit; het aantal contracten werd uitgebreid. Van de door de Schiedamse Gemeen schap ondernomen activiteiten neemt de bouw van het concertpodium in de Plan tage de eerste plaats in. Dit podium biedt vele mogelijkheden, hetgeen reeds is be wezen. De gunstige resultaten zijn aan leiding geweest om voor de zomer van dit jaar een uitgebreid plan te ontwer pen voor concerten, voorstellingen, ge combineerde gemeenschaps-avonden enz Voor middag- en avondconcerten, te ge ven door Schiedamse muziekgezelschap pen is volledige overeenstemming bereikt met het gemeentebestuur. Een tweede sterk naar buiten tredende mede door het fraaie weer, een volledig succes is geworden. Het jaarverslag her innert aan de tentoonstelling Onze wo ning in het Stedelijk Museum gehouden en bezocht door plm. 8000 belangstellen den, aan de modelwoningen in Nieuw- land, bezichtigd door plm. 6500 dames en heren; aan het vuurwerk, de avondfees ten in de Plantage, de kindervoorstel lingen, bezocht door duizenden, aan de revue: Ga je mee op reis, vier avonden gegeven voor een uitverkocht Passage theater, de sportevenementen. Het at tractiecentrum kreeg ditmaal een plaats op de Broersvest. De samenwerking tijdens de Vacantie- feesten van verschillende, vaak hetero gene groepen, was opvallend goed en wordt in het jaarverslag met blijde na druk onder de aandacht gebracht. Op dit gebied valt een verblijdende vooruitgang te bespeuren. Op deze wijze voortgaande, kan zulks aan de gemeenschap en aan de Schiedamse Gemeenschap slechts ten goede komeq. Nadrukkelijk wordt er nog eens op ge wezen dat de opbrengst van het attrac tiecentrum een onontbeerlijk deel uit maakt van de inkomsten van de Schie damse Gemeenschap, die alleen dank zij Te bevragen bij het hoofdbureau van politie: (tussen 912.30 uur en 26 uur): grijze glacé dameshandschoen, bruine ceintuur, geruite sjaal, blauw geruite sjaal, vermoedelijk zilveren hangertje, ketting met hangslot, leesboek „Vuurvlin dertje", ring met 4 sleutels en een huis sleutel, grijs wollen muts. bruine heren- portemonnaie, jongensportemonnaie, rieten boodschappentas. Te bevragen bij de vlinders: bruine kin dermuts, P. Swartjes, Newtonplein 18a; 1 paar bruine herenhandschoenen, A. van Dijk, Puttershoeksestraat 54a; padvinders- riem. P Molenaar, Spoorbaanstraat 12 (Kethel); 3 dubbel parelsnoer, H. Huggen. Groenweegje 77b; zilveren armbandje mei naamplaatje „Anna Jacoba", W. Stip, Rijnstraat 28c; dameshalsketting, G. C. v d. Water, Boerhavelaan 63; dameshorloge (verm. goud), C. H. Koning, Franklinstraat 13a; blauwe portemonnaie, W. Butter, Pot gieterstraat 23a; vulpen, merk „Linze", G. v. d. Tol, Lange Achterweg 14a; paarlen halsketting, J Boele, Singel 143; autoped E. Krabbendam, Rubensplein 17b; zwart lederen kinderpantoffeltjes, A v. Oost. Wattstraat 27a; plastic kinderfietsje, M. v. Duijn, Fr. Haverschmidtlaan 45; bruin kinderschoentje, A. Visser, v. Beveren straat 39a; zakje aardappelen pl.m. 7 kg., C. Jongebreur, Oosterstraat 99a; kist mei gereedschap. J. Duijn, J. van Lennepstr. 22: Lipssleutel aan een ring, Selier, Popu lierenlaan 50; klein bruin-zwart gevlekt hondje, M. v. d. Steen, Hogenbanweg 31a; rozenkrans in étui, G. Harte. Rotterdamse- dijk 295: lichtbruine hond, G van Schaik, Lange Kerkstraat 14; groene hoofddoek, j' Lansbergen, Morsestraat 20b; padvinders- riem. W. Moerman, Edisonstraat 26b; witte wollen kindermuts. H. Swamborn, Wa rande 2b; bruin leder herenhandschoen, L J. v. d. Berg, Galileistraat 77a; blauw ge blokte wollen want, M. Molenveld, Julia- nalaan 74; wollen kinderhandschoen, A, v. Oort, Wattstraat 27a; witte kinderhand schoen. J .Wessel, Schie 110; portemon naie, Schuitman, J. Vermeerstraat 18; zwarte vulpen, A. de Rooij, Fabristraal 14; bruin lederen schoudertas, G. H. Mast, Groenelaan 65; bruin lederen herenporte- monnaie, J. Snerper, Fr Haverschmidt laan 39; bruin gevlamde vulpen, Zandstra, Galileistraat 34a; bruin lederen portemon naie, Venderbos, Noordvestlaan 36; doublé damespolshorloge, v. Klink, Edisonplein 3; koperen broche. Kikkert, Mesdaglaan 27b: zwart vulpotlood, H. Heinsbroek, Houtstr. 17: wit zeemleren kindersschoentje met sokje. v. d. Stelt, Goereesestraat 2b; bruine speelgoedbeer. v. Wijk. P.K.O.-laan 181a; autowieldop, J. v d. Wal, Emmastraat 7; rozenkrans, v. Tilburg, Paulus Potterstraat 33: koperen huissleutel, J. v. Oostrum. IJsselmondesestraat 44 die gelden tal van activiteiten kan ont plooien. Als derde activiteit wordt het Maand blad genoemd, dat door inhoud en typo grafische verzorging algemeen zeer wordt gewaardeerd. De Schiedamse Gemeenschap schreef voor Schiedamse kunstenaars een prijs vraag uit voor het ontwerpen van een ere-penning, uit te reiken aan Schiedamse burgers, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel terrein. De prijsvraag werd gewonnen door de heer P. van Haasteren, vervaardigd en inmid dels zijn drie ere-penningen uitgereikt, nl. aan de heren Wm. F. H. Focke, K. J. Heijboer en J. C. M. Feltzer. De Schiedamse Gemeenschap ondernam een propaganda-actie voor de geslaagde burgerzinlening; zij schonk bij gelegen heid van de Jan van Riebeeckherdenking een gevelsteen aangebracht in de gevel van het pand, opgetrokken ter plaatse waar eens Jan van Riebeeck heeft ge woond er) bovendien werden 1000 exem plaren van een aan Jan van Riebeeck gewijd maandblad gezonden naar Zuid Afrika. De door de Schiedamse Gemeen schap georganiseerde collecte: Klokken voor Amerika, bracht f 2.282.op; de wijk-recreatie voor de jeugd, een initia tief van de heer Karei Scholten, directeur van de St Joris Doelen voor de ongeor ganiseerde jeugd, werd gestimuleerd en gesteund; in samenwerking met de stich ting Natuurbescherming werd een film avond belegd en de Postzegel ruilbeurs voor de jeugd bleef een succes. Het jaarverslag wijst dan op het werk van de secties VVV (in 1952 gevormd), zang, toneel, muziek, sport, jeugd, natio nale feest- en gedenkdagen, die een grote activiteit ontplooiden. De sectie toneel engageerde ten behoeve van de bij haar aangesloten toneelverenigingen de be roepsregisseur Willem van der Loos; voor de „muzikanten" van de bij de sectie muziek aangesloten korpsen werd een Het jaar 1953 is voor het Harmonie orkest „St Ambrosius" een zeer belang rijk jaar, want deze vereniging hoopt haar 60-jarig bestaan te herdenken. Het zal waardig voor de dag komen, want in het kader van het 60-jarig bestaan zal het bonds-concours in Schiedam worden ge houden en wel op Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) en Zondag 31 Mei. Terwijl de viering van het 60-jarig bestaan zal plaats hebben in September. Er is door aankoop van instrumenten plaats voor diverse muzikanten, die willen medewerken om „St Ambrosius" te maken tot het orkest van katholiek Schiedam. Bij het tamboer-corps kunnen nog enkele hoornblazers geplaatst worden. Zij die hiervoor interesse hebben, hetzij als muzi kant. of leerling, kunnen iedere Maandag avond inlichtingen krijgen op de repetitie in het K.A.B.-gebouw Lange Haven 71. van 810.30 uur, of bij de secretaris A. Duimel, Kreupelstraat 24. Het interessante programma van het concert van het R.K. Schiedams mannen koor „St Caecilia" op Donderdag a.s. om 8 uur in de R.K. Volksbond vermeldt o.a.: werken van v. d. SigtenhorstMeijer (De lof der jenever), Jaap Vranken (Het le ven is goed .waarvan de eerste uitvoe ring in Nederland geschiedt), Maessen, Palestrina, Diepenbrock, Imjalow enz. voorlichtingscursus gegeven door Gijsbert Nieuwland. Het door de SBLO, sectie sport beheerde bureau voor medische sportkeurig werd gesubsidieerd. Ook de sectie nationale feest- en gedenkdagen kreeg een belangrijke bijdrage in de kos ten der feestviering op 30 April en op 5 Mei. Het jaarverslag besluit aldus: Aangemoedigd en gesteund als de Schie damse Gemeenschap wordt door de steeds toenemende goodwill bij de burgerij van Schiedam en de daadwerkelijke belang stelling zowel van het gemeentebestuur als zijn verschillende onderdelen en dien sten, mag zij de toekomst hoopvol en met vertrouwen tegemoet zien. Uit het financieel verslag blijkt o.m., dat er in 1952 op het culturele werk van de Schiedamse Gemeenschap een tekort moest worden geboekt van f 5554.68. Dit nadelig saldo kon worden gedekt uit de restanten van batige saldi van vorige jaren. Op de reeds in November overge legde begroting 1953 is het tekort geraamd op f 8.390.Het overschot Vacantieweek 1952 is aangewend om gedeeltelijk het podium af te schrijven resp. de renteloze voorschotten deels af te lossen. Subsidies zijn o.m. verstrekt aan Orpheus, Excel sior, St Caecilia, Eltheto, Chr, Oratorium vereniging en Schiedams Vrouwenkoor, activiteit is de Vacantieweek 1952, die, De Verenigde Staten, die thans in Europa zulk een belangrijke rol spelen, gingen er ruim een eeuw geleden niet gemakkelijk toe over, zich in Europese aangelegenheden te mengen. Maar in 1805 ondervonden Amerikaanse koop vaarders veel last van de piraten, die zich in de stad Tripoli in Noord-Afrika (waar nu het nieuwe koninkrijk Lybië ligt) ge nesteld hadden. Er werd een vloot heen gezonden. Uit wat toen gebeurde, is een verhaal samengesteld, dat tot scenario voor de film „Tripoli" diende. Er komen namen en plaatsen in voor, die door Montgomery's „woestijnratten" in de af gelopen oorlog beroemd zijn gemaakt, zoals Derna. Er zit spanning te over in en personen boven de veertien jaar kun nen van deze soldatenromantiek genie ten. John Payne en Maureen O'Hara spelen de hoofdrollen. Zondagavond gaf de R. K. Harmoniever eniging „St. Radboud", in samenwerking met de gemengde zangvereniging „Bel Canto" een uitvoering in het R. K. Ver enigingsgebouw te Kethel. Dat het gebo den programma in de smaak viel, hiervan getuigde telkens de tot in de uiterste hoe ken gevulde zaal. En, naar de voorzitter, de heer H. C. Lansbergen in zijn openings woord opmerkte, een massale opkomst is een grote morele steun voor een vereni ging. „St. Radboud", na de bevrijding van Fanfare overgegaan in Harmonie-bezet ting, begon opnieuw in de 4e afdeling met 16 leden en is thans met 46 werkende leden in de le afdeling uitgegroeid tot 'n vereniging, die haar plaats in het Ke- thelse verenigingsleven alleszins waard is. „St. Radboud", o.l.v. de heer C. L. van Beurden, wisselde telkens met „BelCanto" o.l.v. de heer W. H. van Berkel, af, aldus muziek en zang brengend. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van „Bel Canto", de heer P. Baartmans, nog een kort woord, waarin hij eventuele aanwezige zangers aanspoor de zich te melden als lid, daar enige te noren nog hard nodig zijn. De afdeling Schiedam van het Nederl. Rode Kruis geeft a.s. Zaterdag in Musis Sacrum een feestavond, waarop zal op treden Jan Mulder's Cabaret „De Harten Troef" De heer A. J. Beuger, wonende te Rotterdam, kreeg gisteren in het kantoor gebouw van de N.V. Schiedamse Werktuigen- en Machinefabriek, waar hij werkzaam is, de prijs van de „Voice of America", gewonnen bij een radio-wedstrijd „Wat kunt V persoonlijk doen om een vrije wereld te helpen opbouwen Op de Werf Gusto vindt a.s. Donder dagmiddag de tewaterlating plaats van 't motor-vrachtschip „Yvette". in aanbouw voor de rederij Yrsa te Mariehamm. Op 1 Februari a.s. bestaat het Litho grafisch Bureau en Steendrukkerij „Schiedam", directeur de heer A. M. v. d. Water, 25 jaar. Op Zaterdag 31 Januari wordt er in hotel „De Kroon" 's mor gens van 1112.30 een receptie gehou den. Op de Nieuwe Haven is gisteren de 59- jarige J. v. d. S. uit Vlaardingen met zijn bromfiets geslipt en gevallen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde, werd eerst door dr v. d. Berg behandeld en is daarna door de G.G. dienst naar zijn woning te Vlaar dingen overgebracht. Er is ten nadele van B. v. B., wonende Boerhavelaan, een fiets gestolen. De vrachtrijder J. G. de B. deed aan gifte van de diefstal van twee keukenstoe len van zijn vrachtauto. In het Sportfondsenbad is ten nadele van A. W. een portemonnaie met enig geld gestolen. GEBOREN: Petrus J., zoon van A C. Houtkamp en G. Wijntjes; Simone, dochter van Th. Bollemeijer en H. H. Boele; Lau- rentia C., dochter van F. J. S. de Goede en J. M. H. Visser; Annemarie, dochter van W. v. d. Marei en J. Ouwens; Petrus M. zoon van H. C. J. Markx en C. Th. Beijer; Petrus C., zoon van E. A. v. d. Hoeven en P. M Dlngemans; Catharina J., dochter van A. Nooteboom en M. v. d. Eijk; Klazina en Dieuwkje dochters van B. J. Oorschot en E. Eijsberg; Theodorus zoon van G. A. v. d Tuijn en J. J. C. Mackaij; Arie, zoon van A. Verkade en C. Zonneveld; Pieter C., zoon van P. v. Hartingsveldt en C. A. Aaldijk; Helene. dochter van W. H. Lagewaard en J. Win kelman; Ariën, zoon van C. v. d. Werken en K de Knegt; Evelina M„ dochter van J. Pijnacker en A. Duijzer. OVERLEDEN: J. W. A. Soet, 67 jaar; A. Buiter 68 jaar, vrouw van J. Ph. Wijngang. Er is ingebroken in het kantoor van de firma V. K. aan de Schiedamseweg. De dieven hebben zich via de fabriek toegang verschaft. Men vermist ongeveer veertig gulden aan klein geld. Doordat de Amerikanen wegens de hoge boterprijs meer margarine zijn gaan ge bruikerten de boterproductie deze winter tot dusverre bovendien onverwacht hoog is geweest, is er in de Ver. Staten een enorm boteroverschot ontstaan. De nieuwe regering van het land ziet zich ge steld voor het netelige probleem, hoe dit overschot van de hand moet worden ge daan. Ingevolge de wetten, die voorschrijven, dat de regering de prijzen der landbouw producten op een bepaald niveau moet steunen, is de regering verplicht alle productie-overschotten op te kopen ten einde te verhinderen, dat de prijzen dalen beneden het aan de producenten gegaran deerde niveau. Sedert het begin van de vorige maand koopt de regering gemid deld ongeveer een millioen pounds over tollige boter per dag. Reeds liggen 41 mil lioen pounds in de koelhuizen van de staat opgeslagen en sommige autoriteiten verwachten, dat deze voorraad na het zo merseizoen zal zijn gestegen tot ongeveer 200 millioen pounds. Het departement van landbouw tracht thans een gedeelte van het overschot weg te schenken, daar er weinig hoop bestaat, dat de boter ooit weer in de handel zal kunnen worden gebracht. Alleen bij grote droogte of andere ongewone omstandig heden gedurende de komende zomer is er kans, dat de boter weer zal worden ver kocht. Onmiddellijk voor de afgelopen oorlog verbruikten de Amerikanen nog ongeveer 16.7 pounds boter per hoofd van de be volking per jaar, doch op het ogenblik bedraagt het verbruik nog slechts onge veer de helft van deze hoeveelheid. Het margarineverbruik is thans ongeveer 3 pounds per jaar per hoofd van de bevol king tegen voor de oorlog 2.9 pounds. De door de Vlaardingse politie gearres teerde oud-administrateur van het alge meen ziekenhuis aldaar, W. G. van H., die wordt verdacht van het plegen van malversaties ten nadele van genoemd zie kenhuis, is Maandag voor de officier van justitie te Rotterdam geleid en opgeslo ten in het Huis van Bewaring aldaar. Van H. heeft bekend een bedrag van f 62.000 ten nadele van het ziekenhuis te hebben verduisterd. Mgr G. Fietta, nuntius in Rome. De H. Vader heeft tot opvolger van mgr Borgon- gini Duca, die onlangs kardinaal is gewon» den, benoemd tot nuntius van de H. Stoel bij het Quirinaal mgr Giuseppe Fietta, ti- tulair-aartsbisschop van Sardica. De nieuwbenoemde, die thans 70 jaar is, i« sinds 1936 nuntius in Buenos Aires. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, zo deelt bet ministerie van buitenlandse zaken mee, houden verband met het feit, dat de goud- en dollarreserves sinds medio 1952 op onverwachte wijze en in belangrijke mate zijn toegenomen. Gebleken is, dat deze toeneming der convertibele reserves zodanig is, dat het voor 1952-'53 te verwachten dollartekort op kasbasis geheel kan worden gedekt. De toeneming der goud- en dollarreser ves draagt echter voor een belangrijk deel een incidenteel karakter. Het is dan ook onder de aandacht van de regering der Ver. Staten gebracht, dat ondanks deze incidentele verbetering der Nederlandse dollarpositie, het structurele dollartekort van Nederland onverminderd blijft be staan. Op grond van het met de regering der Ver. Staten gevoerde overleg meent de Nederlandse regering er op te kunnen ver- OAGBfO VOO» SC-ttpAM fOHtST»t*tH 75ste Jaargang No. 22060 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende jdvertentiebureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën: tot 20 woorden 50 cent. Eik woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Maandagmiddag 12 uur heeft de direc teur van het Havenbedrijf „Vlaardingen- Oost" N.V., de heer J. L. Jonker, de nieuwe eantine op het terrein van het bedrijf geopend, waarbij o.m. tegenwoor dig waren de vertegenwoordigers van de transport- en metaalarbeidersorganisaties en de bedrijfskernen. De heer Jonker wees er in zijn ope ningswoord op, dat dingen als deze ean tine worden gebouwd als sociale maat regelen, waarvan spr. gaarne wenst, dat het personeel zo ruim mogelijk gebruik maakt. Het is geen luxe paard, doch spr wenste het nieuwe gebouw als een be drijfsruimte te kenmerken. Hij stelde er prijs op dat het personeel in behoorlijke kleding naar huis gaat en op het werk komt. Het personeel kan dan ook gebruik maken van de wasgelegenheden welke zich in het gebouw bevinden. Reeds in 1920 werd een verbandlokaal bij het bedrijf gebouwd. Daarna heeft zich de sociale zorg van het bedrijf steeds verder uitgebreid. Zo is er een verplegingsfonds voor de arbeiders en hun gezinnen; kostbare apparaten als hoogtezon-installatie en röntgen-apparaat staan de arbeiders ten dienste en trach ten zoveel mogelijk de gezondheidstoe stand van de arbeiders in stand te hou den. De genodigden konden in apotheek en röntgenkamer een kijkje nemen, waarna het nieuwe gebouw werd bezichtigd. Het gebouw is 35 bij 10 m. en bevat o.m. een restauratiezaal voor officieren van de schepen die in de haven komen, een schipperscantine en een schaftlokaal voor de arbeiders. De bovenzaal is bedoeld als recreatieruimte voor de bedrijfsvereni gingen en de kernen. Deze zaal biedt ruimte aan ca 450 personen. De muziek vereniging, toneelvereniging, tafeltennis vereniging, schaakvereniging etc. hebben hier haar bijeenkomsten. In het schaft lokaal zijn ca 250 zitplaatsen, dat uitge breid kan worden tot 300. Aan de lopen de band kan hier koffie worden ver strekt. Het totaal aantal personen, werk zaam bij het bedrijf, bedraagt ca 750 800, waarvan 450 man in de fabriek en 60 bij de Gerfa. Door de personeels- en ontspannings verenigingen zijn enige plastieken aan geboden, welke in de muur zijn aange bracht. Na de rondwandeling verenigden de genodigden zich met de directeur en enkele van zijn medewerkers aan een lunch, waarbij o.m. het woord werd ge voerd door de heren J. J. v. d. Linden, namens de Unieverkeer; B. v. d. Berg. namens de Alg. Ned. Mgtaalbewerkers- bond; J. van Wollaard, namens het op zichthoudend personeel en het pensioen fonds; J. Gerzen, namens de machinefa briek Gerfa; J. J. Hoekstra, namens de Kath. Metaalbewerkersbond afd. Vlaar dingen; Tas voor het Havenpersoneel en Springeling als voorz. van de Kern. Ten slotte bracht de heer Jonkër dank aan allen voor de goede wensen, waarvan spr. hoopte dat ze in vervulling mochten gaan. Dank bracht spr. ook voor de twee fraaie bloemstukken, ingekomen van de geza menlijke 6 organisaties, nl. de gemeen schappelijke metaalbewerkersbonden en de Unie-verkeer. GROTE PLANNEN VAN PATRIMONIUMS WONINGEN In de ledenvergadering van de V-V.V. „Patrimoniums Woningen" werd be- stU'Urs-'verkiezing gehouden in verband met het overlijden van de heer B. Hel leman en het aftreden als voorzitter, om gezondsheidsredenen, door de heer Jac. Huitema. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld W. M. W. Don, voorzitterA. Loddersecr.-penningmeesterJ. P- Craamer, alg. adjunct; G. W. van den Berg, plaatsvervangerH. K. Doelman, J. Kornaat, C. C. Fröger, A. Struys Hzn en J. Vermeer, gedelegeerde van de ge meenteraad- De heer J. Huitema werd benoemd tot ere-lid der vereniging en de heer H. de Bordes, te Bussem, oprichter der vereni ging, tot ere-voorzitter- Verdere plannen Uit een overzicht der werkzaamheden van de vereniging blijkt, dat van he<t experimentele plan, ontwofpen in over leg met de Nationale woningraad, en dat zou bestaan uit in totaal 517 eenheden, te weten 473 woningen, 20 grote winkels, 13 bedrijfsruimten en 6 buurtwinkels, op het ogenblik het eerste deel reeds in be langrijke mate klaar is. 72 Eengezins huizen zijn gereed en betrokkn en 242 flatwoningen zijn grotendeels reeds in gebruik genomen en zullen voor het ove. rige deel in de eerste helft van dit jaar zover komen. Het tweede deel van dit grote plan heeft o.a. betrekking op de winkelgalerij met bovenwoningen en 12 woningen voor bejaarden. Dit deel om vat 173 woningen in het gehele complex tenslotte geen 473, maar 487 zal bedragen voor oen tweetal andere complexen zijn de plannen gereed. Die betreffen de bouw van flatgebouwen met belendingen aan de Burg. Pruissingel. Dat worden 130 woningen, 3 winkelhuizen met elk een woning en een dagwinkel en o.m- 8 panden met elk 4 woonlagen. Men meent te mogen verwachten, dat binnenkort met de uitvoering van deze plannen be gonnen kan worden. Hiermee is men echter nog geenszins uitgeput. Er zijn nog plannen in voorbe reiding voor het bouwen van moderne kleine flatjes op gunstige stand in de Babberspolder, waarover echter nog niets definitiefs te zeggen valt en verder wordt er nog gewerkt aan een zeer be langrijk object, waarover echter nog geen mededelingen kunnen worden ge daan- R.K. YV. I. K. HANDBAL. Een gehandicapt Wik herenelftal heeft het in een prettige en sportieve wedstrijd niet tegen het Donk elftal kunnen bol werken. De verzwakte voorhoede was niet in staat de kansen uit te buiten en de Wik-verdediging kon de zeer snel switchende Donkvoorhoede onmogelijk baasblijven. Rust 35. Na de rust werd het npg 157 voor Donk. „DE REIZIGER VAN FORCELOUP" Zaterdagavond is een helaas slechts voor de helft gevulde Stadsgehoorzaal getuige geweest van een aangrijpend stuk toneel. Een stuk toneel, gegrepen uit het volle lven, vol realiteit, dat ons de men selijke zwakheden toont en laat zien, hoe diep ook mensen kunnen vallen, die men In feite toch niet slecht kan noe men en daarnaast de weldadig aandoen de naastenliefde en offerbereidheid van een mens, die de ellende van een ander tot de zijne maakt om deze te redden en gelukkig te maken. Dit is in het kort de strekking van het toneelstuk „De Reiziger van Forceloup", dat onder auspiciën van de Kath. Arbei dersbeweging door de speelgroep „Phoe nix" werd opgevoerd. Belle en haar echtgenoot Fabre hebben een huis met erf ergens in de Ardennen. Fabre voelt zich thuis niet meer geluk kig en verlaat tijdelijk zijn vrouw. Belle echter, jong en aantrekkelijk, neemt een gewonde soldaat Guillaume in haar huis op, die weldra geheel de plaats van haar echtgenoot inneemt. Temidden van deze personen, die toegeven aan menselijke zwakheden leven daar het nichtje Claire en haar verloofde Doucet, als twee frisse jonge mensen, die straks zelf een gezin zullen stichten. Dan verschijnt de vreemdeling, de rei ziger, die ontdekt, dat hij de eigenschap heeft gekregen kwalen en smarten van anderen over te nemen door henzelf er van te verlossen. Zo geneest hij Doucet van een wonde aan 't been, maar daar naast neemt hij de zondige liefde van Guillaume voor Belle over en bevrijdt hij tenslotte Fabre van zijn moeilijkhe den en ongodsdienstigheid, waarna de juiste verhoudingen worden hersteld. „De Phoenix" heeft dit zware stuk op de juiste wijze weergegeven, boeiend tot het eind. Zaterdagmiddag heeft de toneelgroep onder de naam „De witte vogel" voor de kinderen opgevoerd het stuk „Van de Koning, die een kip werd". R.K. W.I.K.—POSTEF 4—2 R.K. W.I.K. heeft de lange overwinte ringsperiode goed overleefd en bewees zijn schotvaardigheid van de vorige wedstrij den ook weer in deze wedstrijd. Het was een aantrekkelijke sportieve wedstrijd met een overwegend technisch overwicht van W.I.K. Enige goede schoten van de Wikken gingen óf net over óf naast óf belandden in ^de handen van de goede doelman der gasten. Dit duurde tot dat N. Groen in de 20ste iriinuut in een ren over de middellijn naar de goal liep met het leer aan zijn voeten gekleefd. Met een fraai strak schot passeerde hij de doelman. Tien minuten later was het A. Cost die het net liet trillen, nadat deze speler eerst een doelpunt had zien al keuren. De goede Postef-linksbuiten. die scherp bewaakt werd door A. Olsthoorn, kreeg eindelijk in de 40ste minuut een vrij veld voor zich en met een laag schot pas seerde hij doelman Lens. zodat de rust ingang met een 2—1 stand voor W.I.K. Na de rust kreeg men hetzelfde beeld als voor de rust, een overwicht van de thuisclub en een stug verdedigen van de gasten. Na 60 minuten maakte C. Post zijn enige fout in de wedstrijd door een bal verkeerd te beoordelen; deze rolde door. zodat een der Postef-voorhoedespelers geen moeite had om de vertwijfelend dui kende Lens te slaan. Zo bleef de stand tot 15 minuten voor het einde. Het spel ging nu echter meer over de vleugels en de snelle Jo Groen werd steeds gevaarlijker Hij maakte dan ook uit een voorzet van A Cost via de onderkant van de lat het derde doelpunt voor de gastheren. Vijf minuten later was het weer deze speler, die zich uitstekend had opgesteld, toen hij de bal van B. Groen toegespeeld kreeg. Hij maakte korte metten en doorboorde voor de vierde maal de Postefveste. Zo kwam het einde van deze wedstrijd, die op een uitstekend bespeelbaar veld gespeeld werd tatie. Om dezelfde redenen hoopt de Ne derlandse regering dat de regering der Ver. Staten bijzondere aandacht zal be steden aan het opheffen van de handels belemmeringen, welke een gezonde ont wikkeling van het handelsverkeer tussen West-Europa en Noord-Amerika nog steeds in de weg staan. West-Europa zowel als de Ver. Staty zullen alles in het werk moeten stellen om hun economische relaties zodanig te herzien en te verbeteren, dat het hulp element daarin zo spoedig mogelijk kan verdwijnen. De Amerikaanse economische hulpver lening heeft in zeer belangrijke mate bij gedragen tot het economisch herstel van ons land. In totaal ontving Nederland 966 millioen, waarvan bijna 150 mil lioen in de vorm van leningen en ruim 816 millioen in de vorm van schenkin gen. Daarnaast, ontving Nederland nog belangrijke indirecte financiële steun ter financiering van zijn tekorten in het in- tra-Europese betalingsverkeer. trouwen, dat, mocht onverhoopt de econo mische positie van Nederland in de toe komst hervatting van de economische hulpverlening rechtvaardigen, de huidige beslissing in geen enkel opzicht prejudi- cieert op het verlenen van economische hulp aan Nederland in later jaren, voor zove r het Congres daartoe wederom fondsen beschikbaar zal stellen. Met het oog hierop zal de op 2 Juli 1948 ondertekende overeenkomst tot economi sche samenwerking tussen de regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver. Staten voorals nog van kracht blij ven. De beslissing van de Nederlandse rege ring laat het gebruik maken van reeds eerder toegewezen economische hulp on verlet. Deze zal beschikbaar blijven totdat de .toewijzigingen geheel zullen zijn uit geput. Daarnaast zal geen enkele wijziging worden gebracht in de beschikbaarstelling aan Nedelrnad van de zo onmisbare mili taire hulp en offshore-orders, welke on gewijzigd zullen worden voortgezet. Ten slotte zal Nederland gebruik kunnen blij ven maken van Amerikaanse hulpverle ning in het kader van het Technical As- sitance Programma. De Nederlandse regering heeft de me ning uitgesproken, dat thans met vereen de kracht zal moeten worden gestreefd naar een situatie, waarin ons land blij vend onafhankelijk kan zijn van buiten landse economische hulpverlening. Bij dit streven is de medewerking van de Ver. Staten onontbeerlijk. De noodzakelijkheid van deze Amerikaanse medewerking te kent zich scherper dan ooit af nu Neder land voor de eerste maal sinds de aanvang van het Europese herstel programma geen economische hulp meer zal ontvangen. De Nederlandse regering heeft dan ook inet klem gewezen op de grote betekenis voor Nederland van toenemende off shore orders waaraan zij boven econo mische hulp sterk de voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze weg in de gelegenheid wordt gesteld zijn struc turele dollartekort te verminderen door het leveren van een volledige tegenpres- toneel en muziek. Woensdag 28 Januari: Schouwburg, 8 uur: „Engelen zonder vleugeils", (Het Vrije Toneel.) Lantaren, 8.15 uur: „Moord bij open doek", (Rotterd. Comedie.) BIOSCOPEN. Arena: Storm over Malakka (14 jCapitol: Silver City (18 j.); Cineac: Ontsnapt aan de guillotine (18 j.); Colosseum: Met geheime opdracht (14 j.); Harmonie: Achter gevange nismuren (18 j.j; Lutusca: De Gouden Poort (18 j.); Luxor: Het is middernacht, dr Schweitzer (14 j.); Passage, Schiedam: The greatest show on earth (14 J.): Prinses: Het zal je gebeuren (18 j.l; Rex: Allen zijn wij moordenaars volw.); 't Venster: The Brow ning Version (14 j.); Victoria: De Koning der Wildernis (14 j.) le Klasse A. D. H. S. ..8 32 Hellev7 8 Hekelingen R 12 Roga 8 6 Progress 8 11 R. C. R. •■8 6 D. O. K. 8 10 Florissant ..8 6 Saturuns ..8 10 N. H. S. 8 2 Schiedam ..8 7 le Klasse C. Zuiderster 8 15 Demos 9 T L. M. O. ..9 13 Tediro 8 7 O. D. I. ..8 11 O. Beijerl. ..9 6 Dilettant ..9 9 Noorderkw. 9 W. F8 8 Soag 5* S. F. C9 7 14/12: ODI—Soag Soag n.o. le Klasse B. Hurricanes 8 12 Bloemhof ..7 7 Rockanje ..9 12 Onit 10 7 D. R. Z8 11 Ons Huis ..7 4 Germinal ..9 11 A. V. O. ..7 4* Singelkw 8 9 Actrvitas8 1 Sportvogels 8 8 14/12: AVO—Spijk. AVO n. o. Na een gedwongen rustperiode van af gekeurde velden, werd er Zondag j.l. weer eens gehandbald. Het le heren elftal had met het Haagse Excelsior niet veel moeite en stuurde het met een flin ke 29—1 terug naar huis. Al direct namen de Wilton-heren een 20 -voorsprong, doch na 10 minuten maakte Excelsior ge lijk (22). Hierna werd door de gehete voorhoede om beurten gedoelpunt, zodat de rust met een veilige 12—2 voorsprong inging. Na de thee scoorde het midden trio. Varewijck, Overheul, v. Dijk, er rustig op l°s- Zeventienmaal troffen zij nog de roos, waartegen Excelsior nog 5 maal. Alle hulde voor de Hagenaars die tot de laatste minuut tegenstand boden. Het. le dameselftal zette zijn overwin ningenreeks voort door met 23 van Rotterdam te winnen. Na tien minuten stond dit al met 20 achter en de rusl- stand was 22. Veel spanning was er met bjj deze ontmoeting. Het 2e en 3e heren, die in dezelfde klasse uitkomen, ontmoetten elkaar. Het 2e elftal bleef de baas met 11—5. Bonaire, Amsterdam naar Georgetown, 28 op 190 mijl ONO van Finisterre. Cottica, Georgetown naar Amsterdam, 28 op 240 mijl NNO. van Paramaribo. Fairsea, Sydney naar Amsterdam, 28 op 440 mijl ZO. van Guardafui. Groote Beer, 26 van Rotterdam naar N. York via Halifax. Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 26 te Genua. Nieuw Amsterdam, 26 van Antigua te Bar bados. Oranje vertrekt 3 Februari van Djakarta naar Amsterdam. Ryndam, 27 van Rotterdam te N. York ver wacht. Waterman. Rotterdam naar Pusan, 26 op 1240 mijl W. van Acapu'.co. Westerdam, Rotterdam naar N. York, 26 op 280 mijl W. van Sciüy. Willemstad. Cristobal naar Amsterdam, 26 te Port of Spain. Naar admiraal Carney meedeelde, zal de kwestie van het opperbevel in da Aegeïsehe zee beslist worden door de op perbevelhebber van de Britse zeestrijd- krachten in de Zuid-Oostelijke Middel landse zee, lord Mountbatten, die Don derdag te Athene word verwacht. Een Fransman, die 14 leden van zijn familie verloren heeft hij de massa moord van Oradour, heeft zieh Maandag schreeuwend van woede gewend tot de 21 voormalige SS-ers in de beklaagdenbank. Toen de rechter Saint-Saens de getuige, Pierre Joyenx, verzocht zich ie beheersen, zeide Joyeux: „Dat kan ik niet, ik heb 14 leden van mijn familie verloren". Hij verklaarde verder, dat één van zijn vrienden, die zeer bezorgd was over het lot van zijn familie, zich naar Oradour begeven had. De SS had hem doodgescho ten, ondanks het feit, dat hjj met een witte zakdoek had gezwaaid. Hetzelfde gebeurde met twee anderen, aldus Jo yeux. Hij zelf had enige dagen na de moord 636 lijken, die afschuwelijk ver minkt waren, geïdentificeerd. Een mecanicien uit Bordes, Jacques Boissou, die ten tijde van de gruweldaad nog een jongen was, vertelde, dat hü zijn grootmoeder, moeder en zuster nooit meer teruggezien had. De Duitsers had den, toen z(j de dag na de schanddaad naar Oradour terugkeerden, „gezongen, dat het een lust. was". Een boer uit het naburige dorpje Teil, Pierre Tarnauo, zeide. dat. hij enige tijd na de slachting van Oradour naar het dorp gegaan was. „Ik zag stapel, lijken, lijken, die niet. erg verbrand waren en Hjken van moeders, die nog zuigelingen in haar armen hadden. Het was ver schrikkelijk", zei de getuige snikkend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2