REIZEND RIJKSPERSONEEL TELEURGESTELD Nederlands filmsucces Overtrad dagblad loterijwet? Nog meer gedetineerden naar Hoorn Amendementen van Taft op Taft-Hartleywet Correctie Trekkingslijst 518e Staatsloterij PAGINA 3 ZUID-AFRIKA KAN MEER NEDERLANDERS GEBRUIKEN WEER EEN BOEKEN MARKTDAG Het Openbaar Ministerie bij het kan tongerecht te 's-Gravenhage heeft een strafvervolging ingesteld tegen het te Den Haag verschijnende dagblad „Het Binnenhof" wegens overtreding van de loterijwet. Volgens de dagvaardiging zou in het blad een voetbalprijsvraag worden uitgeschreven die een ongeoorloofde lo terij vormt. Het blad heeft volgens de dagvaardiging gelegenheid gegeven om, tegen voldoening aan een bepaalde voor waarde, mede te dingen naar prijzen uit geloofd ten bate van de deelnemers waar. bij de winnaars worden aangewezen door het lot, zodat zij daarop geen overwegen de invloed kunnen uitoefenen. De zaak zal Donderdag'a.s. worden be handeld. Het blad heeft, zo meldt het verder o.a., sinds een paar jaar tijdens het voetbalseizoen wekelijks de aankon diging „Wie kijkt er in de toekomst geplaatst. In verband met gerezen onzekerheid, t.a.v. de datum van inwerkingtreding van de b\j de Apostolische Constitutie „Chris tus Dominus" behorende instructie betref fende het nuchter z\jn voor de H. Com munie, verzoekt men ons om opname van het volgende: Het dagblad van Vaticaan stad, de Osservatore Romano, meldde op 15 Januari 1953: „De aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis", waarin de Apostolische Constitu tie „Christus Dominus" en de Instructie van de Opperste II. Congregatie van het H. Officie betreffende de discipline om trent het nuchter zijn voor het ontvangen der H. Eucharistie zullen worden gepubli ceerd, is thans ter perse. Deze aflevering zal als datum hebben: 16 Januari 1953 Derhalve treedt met ingang van die dag de nieuwe wet omtrent het eucharistisch vasten in werking". Hiermede is derhalve vastgesteld, dat met ingang van 16 Januari van dezo maand, alle gelovigen zonder meer ge bruik kunnen maken van de faciliteiten, Sir Kenneth Huigh, die met tien mil- lioen gulden een fabriek opricht te Ver eniging (Transvaal) heeft onlangs de aan dacht gevestigd op het tekort aan ge schoolde arbeidskrachten in de Unie van Zuid-Afrika. „Iedere industrieel die geld in dit land wil besteden, stuit op dit pro bleem lang voordat hij de kans krijgt ook maar een fractie van een millioen te be steden. Het is een feit dat de industriële ontwikkeling onberekenbaar vertraagd wordt door het gebrek aan geschoolde arbeiders. De handwerkslieden die dit jaar uit Nederland zullen komen, be tekenen slechts een druppel op een gloeiende plaat. Heel wat meer scheeps ladingen van dergelijke mensen zijn nodig". Ongeveer de helft van de 123 gedeti neerden, die in de Limburgse kolenmijnen waren te werk gesteld en verblijf hielden in het kamp Eygelshoven, is thans over gebracht naar de strafgevangenis te Hoorn. Aanvankelijk waren deze gedetineerden ondergebracht in de huizen van bewaring te 's Hertogenbosch, Roermond en Maas tricht. Die uit 's Hertogenbosch en Roer mond zijn afgelopen Vrijdag naar Hoorn getransporteerd. De laatste groep is hedenmorgen van Maastricht naar Hoorn gebracht. Dit transport is evenals de voorgaande trans porten geschied per transportauto met extra politiebewaking. De transporten zijn zonder enige moeilijkheden verlopen. De laatste groep uit Norgerhaven wordt mor gen overgebracht. Senator Robert Taft verklaarde Maan dag tegenover journalisten, dat hij be sloten heeft zelf amendementen op de arbeidswet-Taft Hartley in te dienen. Hij zeide vijf ontwerpen te willen in dienen, waarin 15 wijzigingen van de wet vervat zouden zijn. De senator geloofde niet, dat de voorstellen bijzonder veel stof tot meningsverschil zouden opleve ren. Zijn voorstellen zouden o.m. een ver- klaring_ van anti-communistische gezind heid eisen van zowel werkgevers als werknemers en het ledental van de raad voor arbeidsbetrekkingen uitbreiden van vijf tot zeven. In de gisteren gepubliceerde trekkings lijst zijn enige fouten geslopen- De prijs van ƒ5000 is niet gevallen op No. 14144, doch op No. 14114. Een prijs van 20 viel niet op 1306, doch op 1316. Bovendien vielen prijzen van ƒ20 nog op de nummers 3912 en 5006. Der traditie getrouw zal op de laatste dag van de Boekenweek, dit jaar op 7 Maart, in de „Bijenkorf" te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, weer een boekenmarkt worden gehouden, resp. voor niet-belletristische, jeugdlectuur en lite ratuur. De baten zullen weer ten goede komen aan het ondersteuningsfonds van de Vereniging van Letterkundigen. In het jongste nummer van het maand blad „Coöperatie" wordt omtrent de sui kerbietencampagne 1952 medegedeeld, dat de weersomstandigheden oorzaak zijn geweest dat. in de eerste helft van de campagne bij een aantal fabrieken on voldoende hoeveelheden bieten werden aangevoerd, om op volle capaciteit te kunnen blijven werken. Ook de tarra was uiteraard zeer hoog en ongeveer het dubbele van vorig jaar. Bij een campag ne zoals van dit jaar. waar de 12 fabrie ken tezamen rond 3.000 millioen kg bie ten verwerkten, betekent een tarra van plus minus 20"'«. dat 600 millioen kg voor de fabrieken waardeloze en zelfs zeer hinderlijke hoeveelheid grond met de bieten wordt aangevoerd. Stelt men de bietenvracht op gemid deld 2.50 per ton van 1000 kg, dan be- V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3