ERNSTIGE BEZORGDHEID over huidig tempo van woningbouw Bouwschema is in gevaar, menen Eerste-Kamerleden PROTESTEN van ORADOUR- SLACHTOFFERS asaUJUJPH Berlijn worstelt wanhopig met vluchtelingen-probleem Duitse stemmen bepleiten inter nationale hulp NA BENTLEY'S EXECUTIE Machtig initiatief van Noord- Amerikaanse bisschoppen EAN Belastingverlichting voor „werkende" huisvrouw de DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Huurpolitiek en woningbouivbeleid in opspraak Thunder jet in de lucht geëxplodeerd f «bS5 Over land naar Lelystad Spoortankwagen sloeg om KATHOLIEKEN van Zuid-Amerika ontwerpen grootscheepse landbouw hervormingen Donderdag 29 Januari 1953 Incidentele herziening van woningwet noodzakelijk geacht Wat deugt er eigenlijk zuinig is op wuivtwowi Analyst Herstel van de H. Vader maakt goede voortgang Vader wil Hogerhuis-uitspraak New-York bestaat 300 jaar WEERBERICHT Britse jager maakte noodlanding Had Brit gebrek aan brandstof? Financieringsregelingen Nieuwe woningwet Krotopruiming NU EEN MENSEN-FILTER? wèl 111 de Soviet-Ullie? \BiJ circus Strassburger in Carre in Amsterdam, is dezer dagen een jonge uitgevonden J lama geboren. De 14-jarige Vera Strassburger geeft de jonggeborene de fles. De jeugdige lama heet Benelux. Ook de staatsphilosopher deugen niet Tegen beslissing van Nationale Vergadering I HET NIEUWE ROTTER DAMSE D.P.-STATION Eerste-Kamerleden vragen garantie Grote ravage bij station te Lunteren Gevaar voor paria-klasse BEZWAREN TEGEN SYSTEEM DER LOONBELASTING De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele verspreide op klaringen. Waarschijnlijk overal droog weer. Overwegend matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. VrUdag 30 Januari: Zon op 8.24 uur. onder 17.24 uur; Maan op 18.07 uur, onder 8.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT •■n Gistermiddag omstreeks halt vijf is een Republic „Thunderjet" van de vliegbasis Volkel ten Noorden van Venhorst, ge meente Boekei (N. B.) in de lucht geëxplo deerd. De piloot kwam hierbij om het le- ven. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 700 a 800 meter. De wrakstukken van de „Thunderjet" kwamen in een weiland te recht. De romp van het toestel boorde zich in de grond en sloeg een krater van 2 a 3 meter diep. De brandweer van Boekei, die spoedig ter plaatse was bluste de wrakstukken van de neergestorte straaljager. Enige tijd later werden de brandweerlieden ter zijde gestaan door een aantal militairen van de vliegbasis Volkel. Burgemeester Schafrat van Boekei heeft de plaats van de ramp in ogenschouw genomen. Verschillende inwoners van Venhorst en Boekei hebben het ongeluk zien gebeu ren. Gistermiddag omstreeks een uur heeft zoals wij reeds in een deel van onze editie meldden, een Britse meteor- straaljager bij Blankenham, aan de rand van de Noordoostpolder, een buiklanding ge maakt. Het toestel landde voor het post kantoor van Blankenham. De staart van het vliegtuig is gebroken, het landings gestel en de cabine zijn beschadigd. Het vliegtuig heeft, naar wij vernemen vijf bomen geraakt en is onder de door de Noordoostpolder lopende hoogspannings kabel doorgevlogen. Gebrek aan brandsioi schijnt de piloot tot landen te hebben s dwongen. Het vliegtuig was onderweg Engeland naar Duitsland. Voor 1953 gaat 't woningbouw-program- ma uit van een te verwachten oplevering van 55.000 nieuwe woningen, welk aantal voorshands als een minimum mag worden beschouwd en na de verhoging van artikel 102 met 20 millioen gulden, zelfs op 60.000 mag worden gesteld. Intussen is door dc fi nancieringswijze, welke is toegepast wellicht toegepast moest worden het bouwschema, voor wat de verdeling van de nieuw gebouwde en nieuw te bouwen woningen over de verschillende delen van ons land betreft, wel ernstig in het ge drang gekomen, zo menen vele Eerste-wa- merleden in het voorlopig verslag over de begroting van Wederopbouw en voiks- huis vesting. In de kringen van de door oorl°,®,s®e™gle fêdef- ernst^e bezorgdheid over het gel°egddataaennhedtraaSantCahie voor goedkeuring in aanmerking komende gevallen. Het empo Tal in dit jaar slechts weinig ho ge? liggen. Op deze wijze dreigt de pe riode van wederopbouw onverantwoord lang te worden. In het algemeen, aldus vele leden, heb ben nog niet herbouwd de oorlogsslacht offers. die slechts enkele panden hebben zien verloren gaan. Dit is een gevolg van de omstandigheid, dat overdracht van her- bouwplichten in het algemeen wordt weigerd. Voor de grotere gebieden ge waar oorlogsschade is toegebracht, is dit zeer te betreuren. Te Rotterdam bijvoorbeeld is het hoogst noodzakelijk, dat in de binnen stad nog talrijke huurwinkels worden ge bouwd. Deze leden vroegen voorts, of, indien men van de zijde van het departement be zwaren in de weg legt aan het gezamen lijk bouwen van een groot blok door ver schillende oorlogsslachtoffers terwijl men als vaststaand mag aannemen, dat die weigering de oorlogsslachtoffers er niet toe zal brengen zelf te bouwen het dan niet noodzakelijk is om deze oorlogs slachtoffers van hun herbouwplicht te ont heffen. Mocht op grond van uitlatingen van de minister geconcludeerd worden, dat voors hands geen indiening van een nieuwe wo ningwet valt te verwachten, dan dringen verschillende leden er op aan, binnenkort een incidentele herziening van de vigeren de woningwet aanhangig te maken, met dit voorbehoud evenwel, dat deze herzie ning geen stagnatie zal veroorzaken in de totstandkoming van een algehele nieuwe wettelijke regeling. Naast woningonderzoek zal een goede woningstatistiek, naar het oordeel van vele leden, bezwaarlijk gemist kunnen worden, indien men reeds thans wil be ginnen met de voorbereiding van de steeds dringend om oplossing vragende sane ringen en opruiming van krotwoningen. Wil de regering na inhaling van het wo ningtekort een catastrophale werkloosheid in het bouwbedrijf, zoals deze in de der tiger jaren is voorgekomen, voorkomen, dan zal zij zich tijdig op deze vraagstuk ken moeten voorbereiden. Reeds thans kan gezegd worden, dat de bestaande wo ningwet op dit punt ernstige onvolkomen heden vertoont. Verschillende andere leden spraken als Naar wij vernemen wordt er reke ning mee gehouden dat het in 1951 mogelijk zal zijn van Harderwijk uit over een weg Lelystad, in liet midden van liet IJsselmeer, te be reiken. Zoals men weet wordt Lely stad de hoofdkern van het toekom stige Flevoland. De zgn. Knardijk van Flevoland-Oost is reeds over een lengte van circa twee kilometer bestraat. Binnenkort wordt in 'sGravenhage aanbesteed het maken van een klinkerbestrating van ongeveer 52.500 vierkante meter voor een gedeelte van de Knardijk over een afstand van tien kilo meter. De werkzaamheden aan de inpolde ring van Flevoland-Oost liggen thans, evenals in de vorige winters, stil. Verwacht wordt dat het werk in het midden van de volgende maand kan worden hervat. Als het Westelijk deel van het IJssel meer zal zijn drooggelegd, zal te Enk huizen een buitenmuseum worden ge vestigd, dat de historische betekenis van de drooglegging zal vastleggen. Het bin nenmuseum is reeds in 1950 geopend. De laatste 5 jaar heeft de pj-ovincie Noord- Holland jaarlijks 10.000 bijgedragen voor de inrichting van deze twee musea. Thans zal zij, indien het desbetreffende voorstel van Gedeputeerde Staten wordt aanvaard, jaarlijks 1000 bijdragen voor de exploi tatie. TT ET nieuwste nieuwtje voor de JFl Sovjet-uitvindingen-encyclopaedie zou het volgende zijn: Een filter, waarin besmet water ge zuiverd wordt door kiemdodende stra len, een electronische analysemeter schakelt automatisch de stralen uit, als het water de gewenste zuiverheid heeft bereikt. Wij weten uiteraard nietof het met die berichten over allerlei wonderlijke Sovjet-uitvindingen allemaal zuivere koffie is. Doch aangenomen, dat die vindingrijkheid geen fantasie is, dan bevreemdt het onsdat men achter het IJzeren Gordijn zich zo gespecialiseerd heeft op het zuiveren van water. Het komt ons toch heel wat practischer voor, speciaal in de comunistische landen, dat men zou beschikken over een filter om mensen te zuiveren. Niet van on gedierte e.d., doch van een onzuivere leer! Er werden immers heel wat men sen door Sovjet-instanties uitgezuiverd via processen met tot slot doodvonnis sen of gevangenisstraffen. Maar wat heeft men daar aan f Door ze alleen af te voeren, worden zij niet zuiver ge maakt. Dat is o.i. verspilling van „men sen-materiaal". En dat, terwijl men zo zuinig is op water, want onzuiver water hem echter gerust.: de beslissing zou geen verandering brengen in de procedure. Eerst bij het vonnis zou het gerecht zich over de splitsing, welke op grond van deze beslissing onder de verdachten gemaakt moest worden, uitspreken. De openbare aanklager deelde nog mede, dat hij voor alle zekerheid toch al met de mogelijkheid van de nieuwe regeling rekening had ge houden. Dit stelde de opgewonden getui gen en belangstellenden die een gerechte straf voor de beulen eisen, Elzassers of niet, gerust. De rest van de zitting was gewijd aan het horen van steeds nieuwe getuigen, die de ene niet na te vertellen gruweldaad na de andere aan het licht brachten. Bij het i-i j gooit men niet weg! Daarvoor worden Uit een bericht van het officiële sovjet- persbureau „Tass" blijkt, dat de medici, de geheime politie en de juristen, thans ook het „Sovjet-instituut voor philoso- phie" bloot staat aan critiek. De directeur van het instituut Alek Sandrow, verklaar de Dinsdag op een vergadering, dat het in stituut een aantal werken had uitgegeven, die een verkeerde uitleg geven van de ob jectieve wetten van het socialisme. De man 'moest verder toegeven, dat hij verant woordelijk was voor beoordelingen, waar in een boek van Nicolai Voznesensky, de in Maart 1949 ontslagen voorzitter van de staatscommissie voor planning, werd ge prezen. Maar dit is nog niet het einde! In een hoofdartikel in de „Prawda", het orgaan van de Russische communistische' partij, is Woensdag critiek geleverd op het Sov jet-ministerie van landbouw wegens on- 1 zii zich kunnen versDreide barstten de aanwezigen snikken uit. bij herhaling in De Franse Nationale Vergadering keurde gistermprgen het voorstel van haar juri dische commissie tot wijziging van de „wet op de collectieve verantwoordelijk heid" van 1948 van leden van nazi-organi- saties goed. Van degene, die tot toetreding tot deze organisaties gedwongen is, moet thans de schuld aan door zijn afdeling be dreven oorlogsmisdaden worden bewezen, Fen omkering van de bewijslast dus, die tl de betreffende personen de normale regeling van het Wetboek van Strafrecht heDeze' wijziging geschiedt, zoals bekend, ueze wijziging onenbare mening, op aandringen van de °Pe' nroces te vooral in de Elzas, n.a.v. het proces te Oradour tegen leden van de v0 S.S.-divisie „Das Reich", waarvan enkele Elzassers gedwongen lid waren. De bewijslast t.a.v. van door deze Elzas sers eventueel begane misdaden, of van hun medeplichtigheid daaraan, rust thans dus op de openbare aanklager. Volgens de wet van 1948 moesten de Elzassers en thans nog de als gedaagden voorgeleide Duitsers hun onschuld bewijzen, hetgeen uiteraard veel moeilijker is. Deze beslissing mag dan in de Elzas met voldoening zijn ontvangen, de overleven- ue oniScvw.6 den en de nabestaanden van de slachtoffers gisteravond omstree van Oradour denken hierover geheel an-geweldig lawaai, ver dors, zoals bleek tijdens de zitting, van gisteren, waar één hunner, de heer Brouil- laud, met grote verontwaardiging ver klaarde, dat de beslissing van de Nationale Vergadering hem en zijn lotgenoten een gruwel was. De voorzitter van het tribunaal stelde De Osservatore Romano heeft Woens dagavond wederom een communiqué uit- j gegeven betreffende de gezondheidstoe- i stand van de H. Vader, fn dit commu niqué wordt medegedeeld, dat de ïichame- ljjke toestand van de Paus steeds vooruit gaat. De koorts en de daaruit voortvloeiende depressie is geheel verdwenen. Ook Woensdagmorgen heeft de Paus Zijn audiënties nog beperkt tot de beide pro secretarissen. dc Monseigneurs Tardini en Montini. fcisvumcuu» Kï„ van iailUUUUW wcgciw hun mening uit, dat de krotopruiming oin- voidoende ontwikkeling van de veefok- nenkort drastisch ter hand moet worden J keri^ in verscheidene districten. Het blad verwijt de hoofden van het ministerie ge brek aan initiatief. genomen, vooral omdat 't onderhoud zeer slecht is, hetgeen mede veroorzaakt wordt door de te lage huurprijzen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1953 van We- uc j deropbouw en Volkshuisvesting vragen horen van zovele weerzinwekkende détails i verschillende leden aan minister Witte of De omgeving van het station Lunteren werd gisteravond omstreeks half acht op geschrikt door een geweldig lawaai, ver oorzaakt doordat even voor he s a 10 een tankwagen van de goederentrein, ie om 19.1.5 uur van Ede/Wageninger. naar Amersfoort vertrok uit de rails liep en bi] het passeren van een wissel omsloeg. Het gevaarte werd over een afstand van pl.m. 150 meter nog meegesleurd. Daarna brak j de koppeling en kwam de trein tot stil- j stand. Wissels en seinen werden ontzet. Over een grote lengte versplinterden de dwarsliggers en ook de rails werden be schadigd. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Het enkelsporige baanvak Ede/Wage- ningen/Barneveld/Dorp werd versperd. Het verkeer van Arnhem tot Ede v.v. en van Amersfoort tot Barneveld v.v. werd met treinen onderhouden. Tussen Ede/ Wageningen en Barneveld/Dorp v.v. wer den bussen ingeschakeld. De N.S. verwachtten vanmorgen de dienst normaal te kunnen hervatten. er staat op kan worden gemaakt, dat, te beginnen met de rijksbegroting voor 1954 gedurende vier jaren een bedrag ad zes millioen gulden per jaar zal worden uit getrokken ten einde het beperkte spoor wegplan te Rotterdam tot stand te bren gen. Hierdoor zou met v o o r-financiering van de Nederlandse Spoorwegen bereikt kunnen worden, dat nog in 1953 met de De stroom van Oostduitse vluchtelingenniet langer om een Duits, doch veeleer om naar Berlijn blijft zodanige afmetingen een Europees probleem, zo heet het b.v. aannemen, dat in de Westduitse pers in de in Muenchen verschonende^ „Suct- steeds meer op internationale hulpverle- ning wordt aangedrongen. Het gaat hier r-m i 1J ...nn Fot William Bentley, de vader van de 19- jarige Derek Bentley, die Woensdag werd terechtgesteld, in verband met moord op een politie-agent, heeft medegedeeld, dat hij zal pogen de zaak van zijn zoon door het Hogerhuis te laten behandelen. Het Hogerhuis is het hoogste hof van appèl in Engeland. „Mijn zoon is dood", zo zeide Bentley s vader, „maar ik wil bewijzen, dat hij geen moordenaar was. Het is vreemd, dat de Engelse wet zou toestaan, dat mijn zoon ter dood gebracht werd, terwijl degene, die het schot afvuurde, zal blijven leven bouw van het nieuwe station D.P. een j De familie Bentley heeft Woensdag vele aanvang zou kunnen worden gemaakt. telegrammen van medeleven ontvangen. Zoals bekend, was het de 16-jarige Christopher Craig, die het dodelijke schot op de agent Sidney Miles afvuurde, toen hij (Craig) en Bentley bij een poging tot inbraak in een winkel in Zuid-Londen. door de politie werden betrapt. Bij het proces werden beiden schuldig betonden aan moord Bentley, omdat hij wist, dat Craig een pistool droeg en deze had aangezet het wapen te gebrui ken. Craig die volgens de Engelse wet we gens zijn leeftijd niet ter dood veroordeeld kon worden, heeft gevangenisstraf voor onbepaalde tijd gekregen. zij zich kunnen verspreiden. Dat wQ echter niet zeggen, dat hun vooruitzichten daar veel beter zijn dan in de ingesloten stad. Tenslotte is het woningebrek in West-Duitsland altijd nog nijpender dan in Berlijn en de mogelijkheid van het vin den van werk is beperkt doordat het aan tal werklozen toch reeds 1,8 millioen be draagt. nriTT/NT tti-^ -r t- -r- t~u T 1 1 „„«c x-on nrnhipmen zoals d n„ initiatief van de Noordamerikaanse bisschopptm zijn 24 aartsbisschoppen, 225 priesters «n 400 leken uit Zuid-Amenka in Manizales (Columbia) bqeen gekomen om het probleem van de landhervorming in Zuid-Amerika aan te pakken. „De Kerk heeft een belangrijke taak", zo heett het congres in een resolutie vastgesteld, mm m m „bij het tot stand brengen van een rechtvaardige sociale orde". De Katho lieken hebben hiermee getoond hun plicht te begrijpen om mee te werken aan de grootscheepse pogingen der internationale organen om Zuid-Amerika uit zijn achter lijke staat omhoog te brengen, aldus meldt K.N.P. Het succes van het de vorige week gehouden congres bestaat in de totstand koming van een herstelprogram op lan gere termijn. De ruim 600 deelnemers hebben zich bovendien tot de interna tionale organisaties gewend om technische hulp in de achterlijke landbouwgebieden van Zuid-Amerika. Aan de regeringen is verzocht de verdeling van het land on der de landarbeiders, wier armoede spreekwoordelijk is geworden, te bevor deren. I Het congres stelde o.m. voor: de trai ning van priesters in plattelandsproble men door middel van theoretische en practische cursussen op de seminaries, in samenwerking met de nationale en inter nationale technische organisaties, en de oprichting van plaatselijke en landelijke bureaux, door middel waarvan Katho lieke leiders contact kunnen leggen met de respectieve regeringen en de inter nationale organisaties, geïnteresseerd bij de cultivering van het land. In zijn andere conclusie betrok het con- Een Britse straalbommenwerper van het type Canberra is in min der dan 2lf uur van Londen naar Darwin (Australië) gevlogen. Het toestel vertrok Dinsdagmorgen om 9.S6 uur Nederlandse tijd uit de Engelse hoofdstad en arriveer de Woensdagochtend om 1 -k-'t uur Nederlandse tijd te Darwin. Hier zien we de Canberra op de lucht haven London Airport" even voor het vertrek. Inzet de vlieger luitenant Leslie Maurice Whit- tington (links) en de navigator, luitenant John Anthony Brown, die de machine in recordtijd naar Darwin vlogen. gres tal van problemen zoals de vesti ging en oprichting van vakorganisaties, coöperatieve ondernemingen, boerenleen banken. Grote aandacht werd voorts be steed aan de hygiënische en medische no den van de plattelandsbevolking, de plaats van de vrouw, kindersterfte en electri- ficatie in de landbouwgebieden. Het congres beklemtoonde vooral het grote en vitale belang van initiatieven op gebied van pers, film en radio, welke een essentiëel deel moeten bijdragen tot de godsdienstige, culturele en sociale verhef fing van de bevolking. Als middelen tot bestrijding der ontvol king van het platteland verklaart het congres het noodzakelijk, dat 't parochie leven wordt opgevoerd, maar ook dat de verbindingen tussen stad en land verbe terd dienen te worden en dat de vervoers- en transportmogelijkheden uitgebreid en goedkoper moeten worden. Om de besluiten van het congres uit te voeren zal een internationaal secre tariaat voor het platteland worden opge richt. Dit laatste is een voorstel van de aartsbisschop van Bogota, kardinaal Luque. Er is nog geen beslissing genomen, waar dit secretariaat zal worden ge vestigd. deutsche Zeitung. „Wanneer men ons geen hulp verstrekt bij het vervullen van deze taak, die onze eigen krachten te boven gaat, dan moeten wij inderdaad de hoop op een Europese solidariteit en ook op een door de practijk bevestigd gevoel van saamhorigheid tegenover iedere bedrei ging uit het Oosten opgeven", aldus het blad. Volgens een verklaring van de ver tegenwoordiger der regering te Bonn in Berlijn voert het ministerie van buiten landse zaken reeds besprekingen over een emigratie van de uit Oost-Duitsland gevluchte boeren naar Australië, Ca nada en Argentinië. Om tot een interne Westduitse solidari teit bü de behandeling van het probleem te komen zijn voor volgende week de mi nisters-president van de negen West duitse staten naar Bonn geroepen. De scherp geformuleerde klachten van het Westberlijnse stadsbestuur over een on voldoende hulp van de bondsrepubliek bij de afvoer van de vluchtelingen heb ben hier kennelijk indruk gemaakt. Eén der eerste problemen waarvoor men bij het opvangen van de vluchtelin genstroom staat is de vraag of het gebrui kelijke onderzoek der om asyl-vragenden in Berlijn, dan wel in de vluchtelingen kampen in IA: est-Duitsland zal moeten plaats vinden. Dit is van belang aangezien slechts die genen, die kunnen aantonen, dat zij met vervoiging bedreigd werden, faciliteiten als politiek vluchteling worden verleend. De overigen, en dat is bij de nu zo tot 1500 of 2000<man per dag gegroeide stroom wellicht de meerderheid, moeten op eigen gelegenheid onderkomen en werk zoeken. Het gevolg daarvan is, dat deze mensen geen kans zien om naar West-Duitsland tc vluchten en zich in Berlijn ophopen. In het Westen dezer stad huizen nu reeds 200.000 van deze „illegale" vluchtelingen in alle mogelijke onwaardige onderko- mens en dc meesten hebben geen .'egel- matige bestaansmiddelen. Nu de stroom, die over West-Berlijn golft, zulke wilde vormen heeft aangenomen gaan dan ook meer en meer stemmen op om het ondei - scheid tussen politieke en andere vluch telingen niet meer zo scherp te stellen. Tegenover allen, die m nood verkeren, hebben wij een taak", zo heeft de Evan gelische bisschop van Berlijn, dr Dibelius, verklaard. Het stadsbestuur van Berlijn wenst nu voortaan het politieke onderzoek der ge- vluchten in West-Duitsland te doen plaats hebben, het gevolg daarvan zou zijn, dat degenen, die niet op faciliteiten aanspraak kunnen maken hun weg in de Bondsre publiek moeten zoeken. Zij hebben daar in elk geval een ruimer gebied, waarop Het gevaar, dat zich uit de nieuwe vluchtelingen een soort Paria-klasse gaat ontwikkelen, die voor rechtse extremis tische beloften vatbaar zou zijn wordt hier niet gering geacht. Hoezeer de meningen in Bonn en Ber lijn nog verschillen over de hulpverlening, die uit West-Duitsland aan de stad gebo- Nj if den zou kunnen worden, is uit de jongste aldus nev uiUngen van beide zijden gebleken. Vol gens Bonn's vertegenwoordiger in Berlijn zou de kleine luchtbrug voor vluchtelin gen in capaciteit kunnen worden opge voerd van 300 tot 700 per dag. Meer meent mén in Bonn niet te kunnen bieden. „Wanneer de bondsstaten ons voldoende onderkomens voor de vluchtelingen toe zeggen, dan vliegen wijzelf zonder moeite 6.000 man per dag naar het Westen", aldus het antwoord dat de West-Berlijnse bur gemeester Reuter daarop gaf. Het woord is nu aan de hoofden der West-Duitse staten die hun poorten voor de Oost-Duit sers zullen moeten open stellen. Dezelfde leden waren van mening, dat aan de loonbelasting tal van fouten kle- ÜJjAO a inu .ven. Vooral de arbeiders, die geen vast k pr dienstverband hebben, ondervinden daar- Enkele leden van de Eerste Haimr j van nadeel. Werkt b.v. een arbeider niet weerspraken in het Voor!?plg j de volle 52 weken per jaar een geval, de begroting van Financiën voor 11 meer en meer voorkomt dan moet hij toch van het verdiende loon elke week of dag het volle bedrag aan loonbelasting betalen en mist hij anders dan bij de inkomstenbelasting het recht, achteraf daartegen te reclameren. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden behoort in de regeling ter zake op korte termijn wijziging te worden gebracht. Andere leden, hoewel de onbillijkheid in de vorige alinea geschetst, erkennende, wilden er toch de aandacht op vestigen, dat een tegemoetkoming aan de ter zake geuite wens, in verband met de techniek van de loonbelasting, zeer bezwaarlijk is. Ten slotte zouden deze leden gaarne vernemen, welke maatregelen de minis- aan uic vrouwen viijsieiinis vnu u,,a,- ter voornemens is te treffen in zake de ting te verlenen tot een bedrag van 500 j personele belasting, indien wordt over- van haar inkomen. I gegaan tot verhoging van de huren. dp begroting van Financiën klem J ministers stelling, dat vrouwen mt arbeidersgezinnen soms uit behoefte aan luxe uit werken gaan. Zq achten zulks n verkeerde voorstelling van zaken. Huns inziens gaan de arbeidersvrouwen werken om het hoofd te bieden aan steeds duurder wordende levensom standigheden, waarvoor de regering de verantwoordelijkheid draagt. Te zwaarder drukt dit op haar, omdat zij met de da gelijkse leiding van haar huishouding, met al de plichten daaraan verbonden, blij ven belast. De leden, hier aan het woord, drongen er ook van hunnentwege bq de minister op aan, dat deze alsnog zou overwegen, aan die vrouwen vrijstelling van belas- uit de Bemanning en passagiers van de ..Klip fontein", welke schipbereuk heeft ge leden voor de Oostkust van Zuid-A frika, zijn dezer dagen in Kaapstad gearriveerd. Van Kaapstad gaat de bemanning met de „Zuiderkruis" terug naar Nederland. De „Zuiderkruis" wordt 13 Februari in Amsterdam verwacht. Twee leden van de bemanning Q. A. Emmen en J. Meer- dink bij aankomst in Kaapstad. Emmen is woonachtig in Den Haag en Mecrdink 'te Amsterdam, De meeste New Yorkers waren Woens dag verrast, toen zij vernamen, dat hun stad op 2 Februari a.s. precies 300 jaar be staat. Deze opwekkende mededeling werd gedaan door Lee Thompson Smith, voor zitter van het comité voor de viering van het driehonderdjarig bestaan van New Y'ork. De viering zal een heel jaar in be slag nemen en duren van 2 Februari a.s. tot cn met 1 Februari 1951. Zeer tot opluchting van de New Yorkers deelde de voorzitter van genoemd comité verder mede, dat de kosten van de viering, die ongetwijfeld in de honderdduizenden dollars zullen lopen, niet ten laste van de belastingbetalers zullen komen. Het comité, waarvan Lee Thompson Smith voorzitter is, zal de medewerking trachten te verkrijgen van de handel, de industrie en allerlei verenigingen en ver tegenwoordigers van buitenlandse landen, die hebben bijgedragen tot, of voordeel gehad hebben van de groei van New York. Het comité zal het „zoeklicht" laten schij nen op New York en trachten, verkeerde indrukken van velen in alle delen van de wereld over New York te corrigeren. Het wil in het licht stellen wat New York in zijn bestaan van drie eeuwen aan de sa menleving in het algemeen heeft bijge dragen en wat het aandeel van de wereld in deze periode in de groei van de stad is geweest. rd>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1