ZWITSAL VANNACHT TOTALE MAANS VERDUISTERING Amerika's verantwoordelijkheid iesens Europa is zwaar Jéröme Tharaud overleden Groot-Brittannië blijft buiten het Europese leger SIROOP Ook Financiën krijgt staats secretaris 71 reclame Goede waarneming mo. Ir J. A. P. Franke Brandje op de „Queen Elizabetli" Maarschalk Juin kapittelt de V.S Voormalig raadhuis van Alplien wordt gesloopt Gezondheidstoestand van Mgr Alfrink gaat vooruit Vaticaan dementeert beschuldiging van Krakau-proces De laatste van de „litteraire tweeling" Hoesft Uw Kind....? Londen heeft hiertoe ook geen verzoek ontvangen PAGINA 3 DONDERDAG 29 JANUARI 1953 Directeur-generaal van de V oedselvoorziening Groot brandweer-alarm in Southampton BIJEENKOMST VAN MINISTERS DER K. S. G. Conferentie op verzoek van Nederland Ook >,brug der zuchten" verdwijnt Geruchten over structuurwijzi ging der bisdommen gedementeerd AARDAPPELEN NAAR FRANKRIJK „Met jou heb ik nog een appeltje te schillen' „OMMELANDEN"-STAKER KREEG EEN MAAND E.D.G.-verdrag in Franse parlement Huldiging Westduitse autoriteiten hadden overge laten? Minister Eden verklaarde hierover, dat 't bezettingsstatuur aan de hoge com missaris de bevoegdheid verschafte per sonen zonder meer voor verhoren vast te houden. De Westduitse wetgeving kent deze faciliteiten niet. De minister kon nog niet meedelen welke maatregelen na de beëindiging van het onderzoek tegen de gearresteerden zouden worden genomen, of welke be schuldigingen er tegen deze heren zouden worden ingebracht. Wel kon hij reeds zeg gen, dat Naumann en zijn bentgenoten de wetten van de geallieerde hoge commissie hadden overtreden. Met deze min of meer apodictische verklaringen moesten de Lagerhuisleden genoegen nemen: Eden verzocht hun de noodzaak van een dieper- gaand onderzoek niet in twijfel te willen trekken. (Van onze Haagse redactie) Algemeen wordt verwacht, dat tr J. A. P. Franke, thans plaatsvervangend di recteur-Generaal van de Voedselvoorzie ning, de enige dagen geleden overleden dr ir S. L. Louwes als directeur-generaal van de Voedselvoorziening zal opvolgen Een dergelijke benoeming ligt, aldus meent men, ook wel voor de hand, daar ir Franke volledig met het werk; van wijlen dr Louwes op de hoogte is. Tijdens deverduiste ring staat de aarde tussen de zon en de maan Al het beschikbare brandweer-materieel van de grote Engelse havenstad South ampton rukte gisteren uit naar de droog dokken, nadat een brand was uitgebroken aan boord van het reusachtige passagiers schip „Queen Elizabeth", dat daar sinds Kerstmis in revisie ligt. De rijke toevloed van blusapparaten bleek echter spoedig onnodig. De brand, die in een cabine op het hoofddek was uitgebroken, kon snel overmeesterd wor den, nadat enkele brandweerlieden, onder opoffering van enkele hutwanden, die aan bijlslagen te gronde gingen, de haard van het vuur hadden bereikt. De door het vuur en de brandweerlieden aangerichte schade was aanzienlijk. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Maar men spreekt reeds hoe kan het tegenwoordig anders? van sabotage. Men wijst in dit verband op de geheim zinnige brand van de „Empress of Canada" welke Zondagnacht in de dokken van Liverpool uitbrak en dit 20.235 ton metende schip totaal verwoeste. En tevens op de evenmin opgehelderde brand aan boord van het zusterschip der „Queen Elizabeth" de „Queen Mary", ongeveer een maand geleden. De Queen Mary is overigens weer lang in de vaart. Juist gisteren keerde zij van een reis naar de V.S. in Southampton terug, met aan boord niemand minder dan premier Churchill, die zijn vacantietrip naar Jamaica achter de rug had. AARDE Schaduw v.d. aarde Maan Ireedf om 21u.40min.inda halfschaduw Maan freed! om 22u.54m. jin de kemschaduw van I de aarde HH Halfschaduw van de aarde sSS Ker nschaduw §SS$van de aarde De in vele toonaarden betreurde ver keersmoeilijkheden in het hart van Alphen aan den Rijn naderen thans snel hun ein de. De smalle en wankele Alphense brug, die bij automobilisten in heel het land te recht de weinig vleiende bijnaam van „de brug der zuchten" heeft verworven, is se dert tientallen jaren een twistappel ge weest van gemeente en provincie. De vraag wie de brug moest verbeteren kwam na heel veel heen en weer gepraat en ge schrijf niet tot een oplossing. Het huidige gemeentebestuur was diligent. De oude brug zal nog dit jaar verdwijnen om plaats te maken voor een geheel nieuwe, electri- sche één-klaps bascule brug, die ongeveer 17 meter breed zal worden met aan weers zijden voetpaden en rijwegen voor twee richtingen. In verband hiermede zal de Pieter Doel manstraat worden verbreed. Een gedeelte van de Noordwand wordt in de eerstko mende maanden weggebroken. Zo zal dan ook het oude Rechthuis, het voormalige raadhuis van de oude gemeen te Alphen van voor 1918, het jaar van de samenvoeging van Oudshoorn, Aarlan- derveen en Alphen tot één gemeente Al phen a/d Rijn aan slopershanden ten prooi vallen. De komende week zal reeds met de afbraak een aanvang genomen worden. Spoedig daarna zullen de overige pan den volgen en zal op de opengevallen plaats een brede nieuwe Pieter Doelman straat komen. Ongeveer 17 meter gaat de Noordwand achteruit en er zal een modern geheel van diverse winkelpanden verrij zen. Naar het K.N.P. verneemt is de ge zondheidstoestand van Mgr Dr B. J. Al frink, die op 't ogenblik in het Neder lands College te Rome verblijft, lang zaam maar gestadig vooruitgaande. De rust in de Eeuwige Stad heeft de aartsbisschop-coadjutor reeds veel goed gedaan, zodat een volledig en algemeen herstel mag worden verwacht. De geruchten, die in Nederland de ron de doen omtrent de oprichting van nieu we bisdommen en die in verband zijn ge bracht met Mgr Alfrinks 'Verblijf in Rome, heeft de aartsbisschop ten stellig ste ontkend. Mgr Alfrink vertoeft alleen om gezondheidsredenen in Italië. Al hetgeen is beweerd over een bin nenkort te verwachten herverdeling van de Nederlandse kerk-provincie, over de oprichting van nieuwe bisdommen of over de benoeming van hulp- of wijbis schoppen, kenschetste Mgr Alfrink als ..absoluut verzonnen", zo meldt het K. N. P. verder. Zoals bekend is, werden deze geruch ten reeds door het secretariaat van het aartsbisdom gedementeerd Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag meegedeeld, dat de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Kolen- en Staalgemeenschap vermoedelijk 23 of 24 Februari te Rome bijeen zullen komen. De conferentie wordt gehouden op ver zoek van de Nederlandse regering. De Franse regering heeft, naar te Parijs wordt vernomen, toegestaan, dat voor 31 Maart a.s. 100.000 ton aard appelen uit Nederland worden inge voerd. In een mededeling van het Vaticaan werd Woensdag met nadruk ontkend, dat het Vaticaan instructies heeft gegeven aan de personen, die Dinsdag te Krakau zijn veroordeeld op beschuldiging van spion- nage voor de V. s. en het Vaticaan. Zoals bekend, werden in dit proces drie personen ter dood veroordeeld, onder wie één geestelijke. Naar wjj vernemen, zal ook het depar tement van Financiën een staatssecretaris krijgen. Zeer binnenkort is namelijk te verwachten, dat dr W. H. v. d. Berge, thans directeur-generaal voor fiscale zaken in algemeen dienst, als zodanig wordt be noemd. Hjj zal dan speciaal de belasting zaken als werkterrein krijgen toegewezen. Voor de Groningse politierechter is op nieuw een staker van de „Ommelanden" ter verantwoording geroepen, ditmaal wegens mishandeling van de werkwillige P. Z. uit Hoogkerk. Verdachte P. v- D. uit Hoogkerk had de werkwillige bij de fabriek opgewacht, hem een klap gegeven en toegeroepen „Met jou heb ik nog een appeltje te schillen". T De Officier van Justitie vond het be vreemdend, dat de stakingsleiding ge bruik maakte van de diensten van V. D. die in de oorlog deel uitmaakte van de Waffen S.S. De eis was 1 maand gevange- nisstraf. De verdediger mr Koppius vond, dat het gedrag van verdachte in oorlogstijd buiten beschouwing gelaten moest wor den. De stakingsleiding trof z.i. hierbij zeker geen verwijt. Verder meende hij, dat hier in wezen niet van mishandeling gesproken kon worden. De politierechter achtte het ten laste gelegde evenwel bewezen en veroordeelde hem conform de eis tot 1 maand gevan genisstraf. Nadat hij enige tijd geleden door een verlamming was overvallen, is Jéröme Tharaud, de bekende Franse romancier, lid van de Franse Academie, Woensdag in de ouderdom van 78 jaren overleden. Zijn broeder, Jean, drie jaren jonger dan hij, eveneens lid van de Franse Academie, was hem twee jaren geleden in de dood voor gegaan. Daardoor reeds was een einde gekomen aan de merkwaardige samen werking, die hun gehele loopbaan door beider naam in een enkel auteurschap ver enigde. Er zijn geen voorbeelden in de letter kundige geschiedenis bekend waarbij twee schrijvers zodanig hun talent in het ge meenschappelijk werk hebben doen sa menvloeien, dat niemand ooit er naar heeft kunnen speuren wat door de een, wat door de ander was geschreven. Zo de oudere, Jéröme, reeds in 1938 op de zetel van Joseph Bédier tot lid der „Compagnie der Onsterfelijken" werd ge kozen, terwijl Jean tot 1946 moest wach ten, dan is dat slechts het gevolg van het toeval dér openvallende zetels. Hun eerste geschriften droegen reeds de gekoppelde naam. Jéröme, die Peguy had leren kennen in de Normale Supérieure en Jean, die ook Péguy's vriend werd, be gonnen hun letterkundige loopbaan in Pé- Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is er:; bourg in Zwitserland, waar hij 19 Juli 1921 summa cum laude promoveerde tot doctor in de Theologie. Van dit jaar -* doceerde hij aan het Groot-Seminarie te Hoeven en werd hij ook de „peter" van de aldaar op gerichte missievereniging. Reeds in 1930 werd dr Mulders geroepen tot het Lectoraat in de missiologie aan de Universiteit van Nijmegen en gelijktijdig aangesteld tot hoofdredacteur van „Het Missiewerk". Van die tijd vooral dateert zijn bewonderenswaardige activiteit op het gebied der wetenschapsbeoefening in dienst van de missionerende Kerk; een activiteit die zich nog breder ontplooide, toen hij zich in 1936 als „gewoon hoog leraar" uitsluitend aan deze taak kon gaan wijden. God alleen weet hoeveel zorgen deza eenzame en ascetische man gedragen heeft om zijn idealen te verwezenlijken. Zijn publicaties belichten slechts een der aspec ten van dit rijke leven. Na verschillen de algemeen-theologische verhandelingen kwam in 1937 de „Inleiding tot de Missie wetenschap" van de pers; de tweede druk van 1950 bewijst met welke intense aan dacht de professor steeds de missiologische publicaties volgt. In 1940 verscheen „De Missie in tropisch Nederland" en thans ligt in manuscript een algemene Missie geschiedenis gereed. In „Het Missiewerk" en elders wijdde de jubilaris een honderd tal artikelen en enige honderden kleinere bijdragen aan missionaire problemen en ouderdomsverschijnselen zijn nog steeds niet te bespeuren! Bovendien doceert deze hoogleraar missiologie, fundamentele en Oosterse theologie aan de Katholieke Uni versiteit. Naast zijn wetenschappelijke arbeid gaf de professor zich over aan werkzaamheden van organisatorische aard. Hij stichtte met anderen het Apostolaat der Hereniging was jarenlang voorzitter van de apologeti sche vereniging „Petrus Canisius". Hij is lid van de Nationale Raad van de Priester- missiebond, bestuurslid van de K. R. O., voorzitter van de Nederlandse missiologi sche Week, voorzitter van het Nederlands volkenkundig missie-museum. Zijn missie activiteit bekroonde professor Mulders door de stichting, in 1948, van het missio- logisch Instituut aan de Universiteit van Nijmegen, waarvan hij directeur werd. Prof. Alph. Mulders van steun in Mei van het vorig jaar en door het tot stand brengen van politieke betrekkingen en militaire samenwerking met de E.D.G. Als commentaar op een uitlating van Wyatt, die het „hoogst onwaarschijnlijk" had genoemd, dat Frankrijk tot de E.D.G. zou toetreden, indien Groot Brit- tannië dit niet zou doen, zeide minister Eden tenslotte dat hij het „heel goed mogelijk" acht, dat zowel Frankrijk als Westduitsland het verdrag zullen rati ficeren. De Franse ministerraad hechtte Woens dag zijn goedkeuring aan de preambule van het wetsontwerp ter bekrachtiging van het Europese legerverdrag en de con tractuele overeenkomsten met West-Duits- land. Woensdagavond werd dit ontwerp bij de Nationale Vergadering ingediend. Het wetsontwerp bekrachtigt ook het verdrag tussen Groot-Brittannië en de staten van de E. D. G. en het a 'ditioneie protocol bij het Noord-Atlantische ver drag inzake aan de E. D. G.-leden te ver lenen hulp door hun NATO-deelgenoten. Men verwacht intussen, dat de bekrach tiging van dit ratificatie-ontwerp nog wel enige maanden op zich zal laten Wachten. Vrienden van de jubilaris hebben hei plan opgevat, uiting te geven aan hun waardering voor deze verdienstelijke arbeid. Zij hebben dit uitgevoerd, niet in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3