Weder oplaaien van de strijd in Korea verwacht Dit voorjaar 'n doorbraakpoging van een der partijen? Echtpaar door kolendampver giftiging omgekomen PRINSES BEATRIX 15 JAA Nationaal-socialisme nog niet dood in Nederland DE „HELDENGEDENKDAG" DIE NIET DOORGING UITLEVERING GEVRAAGD VAN BIKKER EN FABER SOVJET UNIE WAARSCHUWT DENEMARKEN Tent van Panmoen- djon dreigt te worden gesloten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Vrijdag 30 Januari 1953 WEERBERICHT Grote bedrijvigheid achter de fronten gesignaleerd Sinistere „galavoorstelling" Nog veel haring Unieke vangst van Scheveningse loggers hSchoonmoeder deed verschrikkelijke ontdekking Twee kinderen bijna drie dagen zonder verzorging in huis Westen verwerpt Russische antwoordnota inzake Oostenrijk Hongaarse „kerkklok- kenroof" uitgesteld Katholieke protesten e critiseert Britse Soedanpolitiek 11.000 textielarbeiders te Nordhorn in staking Hulp voor ontheemden Ruim een half millioen ingezameld Herstel H. Vader verloopt normaal Morgen hoopt Prinses Beatrix, de oudste der vier Koningskinderen, haar vijftiende verjaardag te vieren. Hierboven publiceren wij, in verband hiermede, de nieuwste foto van de jarige Kroonprinses. Stichting „Oud-politieke delinquenten" bekent kleur Egypt In een ton over de Oceaan ..Reisbureau" „Wij komen terug Vlam sloeg in pan met kaarsenwas Huishoudster aan brandwonden overleden (Van onze correspondent). Woensdagmiddag was de 62-jarige mej. P. v. d. D., huishoudster van de pastoor te Klarenbeek, toen zij alleen thuis was, in de keuken van de pastorie bezig met het smelten van kaarsenwas, toen waarschyn- ijk^de vlam in de pan is geslagen. Koningin en Prins naar Luxemburg De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk re gen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zaterdag 81 Januari: Zon op 8.22, onder 17.26 uur. Maan op 19.18, onder 8.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In militaire kringen in Tokio is men geneigd aan te nemen, dat er •poedig een eind zal komen aan de stationnaire toestand in Korea, die thans reeds bijna twee jaar duurt. Men denkt, dat dit voorjaar of wellicht nog eerder, de ene partij of de andere een doorbraak zal pogen te forceren. De communisten, zo gelooft men, zou-1 Taylor, de beschikking heeft gekregen den het initiatief kunnen nemen, in de hoop daardoor de plannen der V. N. te verijdelen. Uit communistische radio-uit zendingen en berichten over troepenbewe gingen en transporten van materieel in Noord-Korea zou, aldus genoemde krin gen, afgeleid kunnen worden, dat de com munisten de speculaties over een landing der N.V. van uit zee ten Noorden van de huidige frontlinie, daar waar het Ko reaanse schiereiland het smalst is zeer ernstig nemen. Het laatste grote Noordelijke offensief werd in Mei 1951 aan het centrale front tot stilstand gebracht. Sindsdien is van gezaghebbende zijde geschat, dat de Noor delijken, zowel wat betreft troepen als ar tillerie, een overmacht van twee of drie tegen één hebben opgebouwd. Verder houdt men rekening met de mo gelijkheid, dat de Noordelijken een meer derheid in de lucht boven het slagveld zouden willen verkrijgen en deze zo lang zullen trachten te behouden, als nodig is om het offensief te kunnen dekken. Men weet. dat de Noordelijken meer vliegtuigen hebben dan de V. N. Maar hun handicap is, dat zij niet beschikken over bases ten Zuiden van de rivier de Jaloe. Alle daar aangelegde bases werden steeds weer door de V. N.-luchtmacht vernie tigd. Omgekeerd Is de superieure uitrusting der V. N.-troepen de grote zorg voor communistische legerleiding- Een g sa- lieerde landing achter de rode linies zou, zo beweert men in Tokio, passen in de in militaire kringen heersende verwachting van een aanval met beperkte doelstelling. Het is een publiek geheim, aldus dezelf- de bron dat de nieuwe commandant van het achtste Amerikaanse leger, generaal over een aanzienlijke versterkte lucht vloot voor troepenvervoer. De republikeinse afgevaardigde, Hoff man, heeft Donderdag het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verzocht van mi nister Wilson een volledige verklaring te eisen over een Amerikaanse aanval in Korea, die Maandag 19 Januari voor een aantal generaals en oorlogscorresponden ten werd uitgevoerd. De toeschouwers hadden, met een in ge kleurde omslag gebonden programma in de hand, vanuit een bunker de aanval van Amerikaanse infanterie kunnen volgen, tot de soldaten in moordend communistisch spervuur terecht kwamen eh zich terug moesten trekken. Hoffman wil nu wel eens weten, of de gasten getuige waren van een voorstel ling gelijkend op de „gladiatoren-spelen" in het oude Rome, of dat de aanval door militaire overwegingen gerechtvaardigd was. Afgevaardigde Dewey Short deelde later mee, dat de legerstafchef, generaal Law- ton Collins, die een bezoek aan Korea ge bracht heeft, verslag over deze aanval zal uitbrengen. De vangstberichten van hedenmorgen van de Noordzee waren buitengewoon goed. Het is zeer opmerkelijk, dat op dit tijd stip, waarop andere jaren de gehele ha ringvloot rèeds is opgelegd, nog zoveel haring boven water wordt gehaaid. Deskundigen noemen het een unicum voor Scheveningen, dat zo laat in de tijd nog haring wordt gevangen. Doorgaans sluit het visseizoen omstreeks Kerstmis. Het initiatief tot doorvissen is alleen van Scheveningen uitgegaan en de rederijen, die dit zo laat hebben aangedurfd, zijn ruimschoots beloond en hebben prachtige resultaten geboekt. Alleen Scheveningse loggers oefenen nog de haringvisserij uit. De loggers vis sen op het 70 mijl w.n.w. van de Water weg. (Vrijwel recht tegenover Hoek van Holland). De drie Westelijke mogendheden hebben een antwoord gezonden op de jongste Sovjet-nota over het „beknopte" Oosten rijkse vredesverdrag. De Sovjet-Unie had als voorwaarde voor haar deelneming aan door het Westen voorgestelde besprekin gen van de plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken gesteld, dat de Westelijke mogendheden zouden afzien van hun voorstel tot een „beknopt" ver drag. De Westelijke mogendheden hebben deze voorwaarden als onaanvaardbaar verwor- pen, daar zij van oordeel zijn, aldus het antwoord, dat nog vóór het begin der be sprekingen geen voorwaarden gesteld die- nen te worden. De plaatsvervangers wa ren in het Westelijk voorstel voor heden. Vrijdag, bijeengeroepen onder voorzitter schap van Amerika. De drie Westerse plaatsvervangers houden zich bereid, voor het geva! Gromyko op het laatste ogen blik nog als Russische gedelegeerde zou worden aangewezen. Wet Hongaarse Ministerie van Oorlog beeff jn overleg niet het Ministerie van Binnenlandse Zaken een decreet uitge vaardigd waarbij de inlevering van de kerkklokken enige tijd wordt uitgesteld. Dezp verrassende maatregel is door het communistische regime waarschijnlijk getroffen ais reactie op het felle protest van het trouwe Hongaarse volk. dat zeer verbolgen was over- de dreigende vorde ring van de gewade klokken, aldus ver neemt het K.N.P. Zoal? men weet hebben de burgerlijke overheden jn de loop van het vorige jaar 1 a.le klokken laten registreren naar grootte en ouderdom om de minst be- langi ïjke klokken bij gebrek aan brons te vorderen voor militaire doeleinden. Op 19 December 1952 is hot te Boeda pest voor de St. Annakerk tot een pro testdemonstratie der Katholieken geko- men, toen de politie de beide klokken op een vrachtwagen laadde en wegreed. Ook i in de omgeving van Bekescaba, Szeged, Hodmezövasarhely en Alfölo, waar even eens de klokken in beslag werden geno- l men, kwamen dergelijke demonstraties voor. In een nota, die Woensdag door premier Naguib persoonlijk aan de Britse ambas sadeur te Cairo werd overhandigd, be schuldigt Egypte de onder Britse leiding staande regering van de Soedan er van het plan te hebben het Zuiden van het Noorden van de Soedan te scheiden. De Britse regering wil de gouverneur- generaal van de Soedan, zoals bekend, speciale bevoegdheden geven, naar zij verklaart ter bescherming van de minder ontwikkelde negerstammen in het Zuiden, die anders door de meer ontwikkelde Moslems uit het Noorden onderdrukt zou den worden. Indien Groot-Brittannië de Egyptische voorstellen zou accepteren, zou de weg vrij zijn voor groter wederzijds begrip en bredere samenwerking, aldus de nota. Zo niet, dan zou Egypte met andere middelen zijn standpunt aanvaardbaar trachten te maken. Naguib waarschuwde de Britten ver der niet te zeer op het advies van de Soe- danese regering te steunen. Egypte had de steun van de overweldigende meerder heid van de bevolking. Egypte stelde vast, dat in de Britse Voorstellen geen antwoord werd gegeven np het Egyptische verzoek om vóór het verlenen van het zelfbeschikkingsrecht de Britse en Egyptische troepen uit de Soe dan terug te trekken. In de loop van gisteren is in liet gehucht Sasput bij Schoondijke in Zeeland, de vreselijke ontdekking gedaan, dat het echtpaar K. door kolendampvergiftiging, veroorzaakt door een brandende kachel in de slaapkamer, om het leven was ge komen. Waarschijnlijk is dit reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag gebeurd. Het dochtertje van ruim twee jaar, dat hoven sliep en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders bevond, bleven gespaard. Al die tijd zijn. de twee kinderen van iedere verzorging verstoken ge weest, zonder dat iemand vermoeden kon, wat zich binnenshuis had af gespeeld. De moeder van de heer K., die Donder dag met een schoondochter een bezoek aan het echtpaar wilde brengen, vond de deur gesloten, maar zag tot haar verbazing, dat het tweejarig dochtertje boven voor een raam -stond. Zji vermoedde, onraad, waarop haar schoondochter, geholpen door buren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam naar binnen klom. Daar deed zij de verschrikkelijke ontdekking, dat zowel de 3I-jarige vrouw als de 28-jarige man dood op bed lagen. Dat de baby niet is omge komen, is waarschijnlijk te danken aan het feit, dal het bedje, waarin het kind sliep, vrij hoog stond. De toestand van de kin deren is vooruitgaande. (Van onze correspondent) Even over de Overijsselse grens, te Nordhorn zijn 11000 textielarbeiders in sta king gegaan wegens een loonconflict. De arbeiders vragen een loonsverhoging van 12%, hetgeen door de werkgevers af gewezen is. Nordhorn is evenals Enschede geheel aangewezen op deze industrie, zodat het straatbeeld totaal veranderd is. Het lijkt er wel Zaterdagmiddag. Tot nu toe is n0g niets merkbaar van linkse invloed, maar de spanning is groot. Bij het nationale comité voor vluchtelin genhulp is ten behove van de ontheemden in de gehele wereld, die onder het com missariaat van de v.N. te Genève vallen, ruim een half millioen gulden binnenge komen, aldus wordt vernomen. In 580 Nederlandse gemeenten zijn thans plaatselijke comité's met de inzameling bezig of hebben deze arbeid reeds vol bracht. Donderdag bracht de Osservatore Ro mano het volgende communiqué over de toestand van de Paus: „Het genezingsproces van de H. Vader verloopt normaal. Het herstel gaat lang zaam, maar gestadig vooruit en stemt tot tevredenheid. In dezelfde mate voelt de H. Vader zich geleidelijk in staat zijn werkzaamheden te hervatten. Donderdag ochtend zijn de beide pro-secretarissen opnieuw ontvangen. Uit geheel de wereld blijven telegrammen binnenstromen, voor al van de leden -van het H. College en van staatshoofden, van bisschoppen, oversten van kloosters, dipioma|;en enz jeder for muleert op andere wijze zijn vurige wens, dat de H. Vader spoedig in staat zal zijn het bestuur van de Kerk weer volledig in handen te nemen. ,.Dat mag dan een stichting zijn van nationaal-socialisten (een mens ver andert nu eenmaal niet, ook niet in de kampen) maar zij heeft geen uit wendige doelstelling. Zij is een sociale instelling en dient uitsluitend de interne belangen van politieke delinquenten". Deze merkwaardige uitla- ting, waarin dus volmondig werd toegegeven dat de leden nog steeds natio- naal-socialist zijn, deed mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, toen hij gisteren als pleitbezorger optrad van dc Stichting „Oud-politieke delinquenten". Deze stichting had zoals men weet. op 9 November j.l. een bezoek georganiseerd aan het Duitse ooriogskerkhol in de Peel, toch omdat dit als een ongewenste de monstratie werd beschouwd, werd van Overheidswege gelast, dat het kerkhof die dag gesloten moest zijn. Daarop heeft de stichting tegen de Staat der Nederlanden en de minister-president, dr Drees, een proces aanhangig gemaakt wegens de schade, welke zij heeft geleden tengevolge van die sluiting. Voor de Haagse rechtbank werden gis teren de pleidooien in deze zaak gehou den. Zoals gezegd trad daarbij mr Wolt huis op voor de stichting, terwijl de Staat werd vertegenwoordigd door de rijks advocaat mr D. J. Veegens. Mr Wolthuis begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat hier de vraag of de stichting een verboden organisatie is in het geding is. Dit is, zo zeide hij, dan ook de primaire reden, waarom deze zaak is geëntameerd. „Wij zullen ons stellig aan de uitspraak houden en terstond tot liquidatie overgaan als blijkt, dat wij een verboden vereniging zijn". PI. bestreed dat de stichting zou val len onder het besluit tot ontbinding van landverraderlijke organisaties, destijds In de' nacht van Woensdag op Donderdag brak brand uit op de Cunardliner ..Queen Elisabeth" die voor de jaarlijkse inspectie in het dok. te Southampton lag. De brand ontstond in een kleerkast. Het eerste alarm werd gegeven door een automatische bel in de brandweerpost van 't. schip. Toen de brandweerlieden bij de betrok ken hut kwamen, was de automa tische sproei-installatie al in wer king. Binnen een half uur was men de brand meester. De brand weer in actie, tijdens de brand in een hut op het hoofddek van de „Queen Elisabeth"die een inhoud heeft van 83.763 ton. Als eens wijlen de heer Diogenes, wil nu de 53-jarige Spanjaard Fernando Mayo- las Garcia zich faam verwerven door een ongewoon lang verblijf in een ton. Tenminste het. geval, waarmee deze man zich voorstelt maar liefst de Atlan tisch Oceaan over te steken, ziet er van buiten als een ton uit, is slechts 60 centimeter'hoog en 2% meter lang. Hij hoopt en we helpen hem duimen de reis Las Palmas (Canarische Eilan den) naar het eiland Portorico in veer tig ton-dagen te kunnen maken. Om zijn „schip" uit te rusten en enige le- vensvooraad in te slaan, moest Senor Garcia al zijn schaarse bezittingen ver kopen; omdat hij toen nóg niet uit kwam met z'n berekeningen, haalde hij enkele gouden tanden relieken uil betere dagen uit z'n mond en ook deze gingen naar de uitdrager. Navigatiemiddelen heeft hij nog niet. „Als ik ze niet cadeau krijg", zei vriend Garcia, „doe ik het wel zonder; tenslotte zijn de zon en de sterren er ook nog Het ziet. er wel naar uit, dat hier weer n weinig betalende klant voor reddingsvliegtuigen en sleepbo ten uit spelevaren gaat. h e* ^/'dcrlandse ambassade te Bonn vpp ®'s*,€ren de Westduitse regering „i.tP, de twee gearresteerde Bredase veren eVrnse,l Bikker en Faber uit te !e- E111 Ncder'andse zfjde is daarbjj ling van d^ zaakSP°edige afhande- De Oberlandesgerieh'te in Düsseldorf en in Hamm zullen nu respectievelijk voor de gearresteerden Faber en Bikker moeten uitspreken of zij al dan niet recht op verlenging van asyi ais politi6ke vluchteling zullen kunnen doen gelden Het is mogelijk, dat de gerechten reeds over twee weken de zaken in behande ling zullen nemen. Een recht van beroep is daarbij aan de gearresteerden niet toe gekend. Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak zouden komen vóór de termijn van twee maanden verstreken is, waar de gearresteerden volgens de Duitse wet ontvluchten dan zonder meer op vrije voeten zouden komen. Zou dit geval zich voordoen of zou de Duitse wetgeving onoverkomelijke be zwaren tegen uitlevering blijken te be vatten, dan rest nog altijd de mogelijk heid, dat de Britse bezettingsautoriteiien gebruik maken van de bevoegdheden, die zij zich inzake uitlevering en uitwij zing van ongewenste elementen nog al tijd hebben voorbehouden. Zowel de Hoge Commissie als zodanig als iedere Hoge Commissaris afzonder lijk hebben de mogelijkheid niet-Duit- sers uit te wijzen „in het belang van de openbare orde of van het aanzien en de veiligheid der geallieerde strijdkrachten". Wanneer de West-Duitse regering geen juridische mogelijkheden zou zien haar belofte van volledige medewerking om de ontvluchten weer in Nederlandse handen te stellen te vervullen, dan blijft uit voorlopige hechtenis zouden moeten dus voor beide partijen de mogelijkheid worden ontslagen, dan behoeft dit nog bestaan een beroep op de medewerking geenszins te betekenen, dat de beide der bezettingsauioriteiten te doen. door de Nederlandse regering te Londen uitgevaardigd. Op 4 Juni j.l. had welis waar de Amsterdamse kantonrechter mr Haase in een andere procedure de stich ting als een verboden vereniging ge kenmerkt, „doch", aldus pl., „toen waren wij zo verbluft dat de Londense verorde ning op de proppen kwam, dat wij zo snel geen verweer hadden". Mr Wolthuis bestreed voorts de rechts geldigheid van de Londense verordening, die volgens hem alleen maar zou mogen bestaan zo lang de noodtoestand voort duurt en dit is z.i. zeker niet meer het ge val. „Mocht de stichting verboden worden", zo voegde hij er aan toe, „dan kunnen wij geen verantwoordelijkheid meer aanvaarden voor eventueel opduikende ondergrondse organisaties". Pd. bestreed voorts het argument, dat met betrekking tot het bezoek aan het kerkhof de bedreiging van de openbare orde in het geding zou zijn gekomen. „De mensen gingen de graven van hun gestor ven verwanten bezoeken en zij gingen in bussen voor de goedkoopte. Wij menen, dat er misschien reden was, dat de staat zich ergerde, dat op heldengedenkdag een Duits kerkhof werd bezocht, maar men mag niet uit persoonlijke ergernis een kerkhof sluiten, zelfs niet als men minis ter-president is. Wij hebben nooit aan leiding gegeven tot achterdocht. Het is ons als bestuur ontgaan, dat het op 9 Novem ber heldengedenkdag was". Tenslotte betoogde hij, dat de staat hier zijn bevoegdheden te buiten was ge gaan en wierp de vraag op of thans blij ken zou, dat de rechterlijke macht nog enige rem op de overheid is. Hij bleef bij zijn eis van schadevergoe ding tot een bedrag van 63.70, doch de stichting houdt zich de vordering van een bedrag van 500 voor. Mr Veegens grondde zijn verweer op 3 punten 1. de eisende stichting is een verboden vereniging en kan dus niet in rechte op treden. 2. in geen geval heeft dr Drees zich persoonlijk schuldig gemaakt aan een on rechtmatige daad- 3. het voorgenomen gezamenlijke be zoek aan het oorlogskerkhof in de Peel op 9 November j.l. droeg het karakter van een ongeoorloofde politieke demon stratie en is dus terecht op last van der minister van Oorlog verhinderd. Volgens art. 2 letter 3 van de stieh tingsacte beoogt de stichting „het or ganiseren van reizen in binnen- en bui tenland al of niet met transmigratie of emigratieoogmerken. „Reizen var kleine gezelschappen van Breda naar Kleef zouden daaronder kunnen wor den gebracht", aldus pl- Aan de hand van artikelen uit het Me dedelingenblad. dat de stichting uitgeef concludeerde pl-, dat daarin verenigd zij een (klein) aantal verbitterde NSB-e: aan wie de sinds 1946 door de elkandi opvolgende ministeriën gevolgde politic van invrijheidstelling, gratieverlening e- herstel in rechten verspild is geweest. Z voeren politieke actie op de oude toon Daarbjj wordt gespeculeerd op het ver driet en het laatste sprankje hoop van de familieleden van de vermiste SS-ers, door lange lijsten van namen af te druk ken. Dezelfde methode wordt in Duits- I land toegepast om weer enige vat op de mensen te krijgen. „Door de eigen producties van de stich ting is zonneklaar bewezen, aldus pl., „dat zij zich niet beperkt tot sociaal werk, maar wel degelijk tracht het stre ven van nationaal-socialistische organi saties voort te zetten". Mr Veegens be toogde, dat de stichting dus wel degelijk moet worden aangemerkt als een ver eniging die strijdig is met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden. Pl. wees er op, dat in dezelfde zin reeds geoordeeld is bij het bovenver melde vonnis van de Amsterdamse kantonrechter mr Haase. Naar aanlei ding daarvan schreef mr Wolthuis op 28 Juni 1952 aan dc raadsvrouwe van de tegenpartij „Bij informatie verna men W(j, dat het vonnis gewezen was door een zekere mr Haase. Wij moeten nu nog informeren, of mr Haase een Jood is"- De rijksadvocaat was voorts van me ning. dat de vordering tegen dr Drees van iedere grond ontbloot was, omdat de minister van Oorlog in deze naar vrij in zicht heeft gehandeld. In de Tweede Ka mer heeft dr Drees destijds overigens al gezegd, dat hij in deze geen rechtstreek se bevoegdheden bezit. Het verwijt in de vordering, dat dr Drees de minister van Oorlog bewogen zou hebben het kerkhof te sluiten, is volgens pl- dan ook onge grond. Ten aanzien va*j het demonstratieve karakter van het voorgenomen bezoek verwees pl. wederom naar het Medede lingenblad van de stichting, waarin o.m. over de 9e November wordt gezegd „dan zullen worden herdacht allen, die in de strijd voor een verenigd Europa hun le ven hebben gelaten. Niet alleen zij, die op de slagvelden zijn gevallen, maar ook zij, die na de capitulatie zijn geëxecu teerd of zijn gestorven ten gevolge van de behandeling in de concentratiekam pen." Dus ook Mussert c.s. zouden wor den herdacht. Tenslotte betoogde pl. dat de 9e No vember geen heldengedenkdag is (die valt volgens pl- in Maart) maar de her denking van de gesneuvelden op de dag van de mislukte opstand te München in 1923, die tien jaar later gevolgd is door de overname van de macht in Duitsland. Dit stond eveneens te lezen in het Mede delingenblad „de herdenking op de 9e November suggereert de gedachtehet is eens mislukt, maar wij komen terug Terecht is daarin een bedenkelijke de monstratie gezien, al is het groepje nu nog zo klein", zo besloot mr Veegens- In zijn dupliek zeide mr Wolthuis nog, dat het de stichting was ontgaan, dat heldengedenkdag inderdaad in Maart en niet in Novmiber was. De kantonrechter zal 14 Februari om 11 uur uitspraak doen. Naar het officiële Russische pers bureau „Tass" meldt, heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Vi- jinksky, de Deense zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd, waarin wordt gezegd dat de Sövjet-Ünie de Deense nota van 29 October over het ter beschikking stellen van Deens grondge bied aan leden-staten van de N.A.T.O. voor het vestigen van bases niet als be vredigend kan beschouwen. De Russische regering verwerpt de Deense verzekering dat het Noordatlan- tische verdrag een defensief karakter heeft. „Talrijke feiten bewijzen dat de organisatoren van het Atlantische ver drag hun agressieve bedoelingen slechts camoufleren door te spreken over z.g. defensieve oogmerken", zo wordt in de Russische nota gezegd. De Deense regering wordt er dan ook van beschuldigd Denemarken te maken tot „een rechtstreekse deelnemer aan een oorlog, die tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën wordt voorbereid", hetgeen de Russische regering niet kan negeren. „De verantwoordelijkheid voor mogelijgevolgen van een dergelijke handelwijze blijven volkomen voor de Deense regering", wordt er dreigend aan toegevoegd. De Deense regering had in haar nota van eind October verklaard dat zü vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie wilde onderhouden en dat zi.) er niet mee accoord zou gaan, dat er op grond van het Noordatlantïsc'he ver drag maatregelen zouden worden getrof fen, waardoor Rusland of enig ander land werd bedreigd. Zij zou dan ook nooit toestaan, dat Deens grondgebied gebruikt zou worden als basis vooor een aanval op enig land. Bij haar pogingen om de brandende pan maar buiten te brengen, heeft de vrouw ermoedelijk brandende was over haar leren gekregen, die direct vlam vatten. haar geroep snelden de pastoor, die in middels juist was thuis gekomen en enke- omwonenden do huishoudster te hulp. 'i slaagden er "ar. kleren te doven. ?j. v. d. I), ha zo hevige brand enden opgelov 2jj naar het Sint "sephziekenhulf ileventer moest wor- n overgebracht >aar is zy gisteren aan verwondingen overleden. .en begin van brand in de keuken tn de pastorie was spoedig geblust. Zag U cle maansverduistering ook vannacht? Naar wij vernemen. ligtf het in hel /oornemen van H. M. Koningin Juliana en Z K. H. Prins Bernhard het hu welijk b(j te wonen van de kroonprins van Luxemburg, prins Jean, met prin ses Josephine Charlotte van België, dat op 9 April a.s. in Luxemburg zal worden 1 gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1