Nieuws uit STAD en OMTREK CaeeiiicVs Concert manifestatie van zangkunst Regering ontvouwe op kortere termiin haar plannen OVER WILLEM VAN DER DOES Uitstekend programma werd op ongeëvenaarde wijze uitgevoerd ^—Wekkers een Het openluchttheater wordt dit jaar niet gebouwd Vraagstuk van humanisme principiële kwestie Beginselen hotsen steeds feller elkaar tegen Niet naar Parijs, daar gaat ieder- een naar toe mm SPORTNIEUWS uit Schiedam Kunstagenda H. Th. v. 1 VLERK Industrieterrein bewesten de Schie Derde Petroleumhaven in Rotterdam? Partijraadsvergadering der K.F.P. VLAARDINGEN De Rotterdamse rechtbank deed uitspraak Zo nodig zal K.V.P. scherpe strijd voeren om positie der Kerken volledig veilig te stellen NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT PAGINA f VRIJDAG 30 JANUARI 1953 EVENWICHT IN PARTIJ VERHOUDINGEN Soepel en harmonisch samengaan „De lof der genever Balladen Junghans, Kienzle en Smith alarm vanaf f 7.95 Met 1 jaar garantie. Stopzetting heiwerk BURGERLIJKE STAND Paul Niessing GRENSWIJZIGING ROTTERDAM-SCHIEDAM Ontwerp van wet in de Tweede Kamer WEER JEUGD-BALDADIGHEID NIET VERSTANDIG „Er zijn goede kansen", verklaart ir N. Th. Koomans IN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT EENREDERES UIT MARIEHAMN Bij de tewaterlating van het motorkustvaartuig „Yvette" PLOTSELING OVERLEDEN Drang naar politieke samen werking blijkbaar bekoeld - Zorg over beginsel botsingen SPAANSE DANK AAN REDDERS NAUWERE SAMENWERKING IN EUROPEES VERKEER Belangrijke gebeurtenissen in de komende tijd DUITSE PRIESTERS ZONDER KERKEN H. Mis in de huiskamer EXCELSIOR SPEELT THUIS TEGEN R. K. A. V. V. UIT HET S.V.V.-KAMP MOTORCLUB „SCHIEDAM" De koorzang is in de moderne wereld der muziek eigenlijk steeds een buitenbeentje geweest. Voor de liefhebbers van de orkestrale muziek beperkte de vocale litteratuur zicli practisch tot bet solistisch optreden van min of meer bijzondere stemmen, steeds met instrumentale begeleiding. Er is in deze toestand een kentering ten gunste van de koorzang en deze verandering wordt niet in de laatste plaats zeer voordelig beïnvloed door uitvoeringen zoals wij er gisteren een van Caecilia hoorden. Niet alleen mag Caecilia zich verheugen in een bijna volmaakt evenwicht in de partijverhoudingen, niet alleen beschikt het over een tenorenkoor, dat ver in de omstreken van Schiedam zijn weerga niet heeft, Caecilia wordt daarnaast gestuwd in een richting, die voor een mannenkoor werkelijk de alleenzaligmakende is: de weg die leidt naar repertoir-vernieuwing, naar veredeling der zingwijze, naar doel bewuste opleiding van jonge krachten tot getrainde zangers, naar beheersing in technisch en emotioneel opzicht. Dirigent Wim de Rooy mag dankbaar zijn en met een oprecht artistiek geluk terugzien op de prestatie, die hij zijn koor gisteren deed leveren. Wim de Rooy maakte dit koor, hij bouwde aan de stemmen, leerde zijn mensen hun stemmen te gebruiken op de enig goede manier. En het publiek in de Volksbond was gis teravond getuige van een perfecte demon- stratie van wat Caecilia in zijn mars heeft. Hoe heerlijk luchtig werden zij niet ge nodigd tot een mooie avond door middel van „Nun fanget an" van Hassler. Een soepel en harmonisch samengaan der stemmen maakte dit werkje tot een sprankelend juweeltje. Jammer, dat enkele tenoren zich even in een herhaling vergisten. „II branco e dolce cigno" van Arcadelt en „Soave" van Palestruia werden beide voortreffelijk gezongen in prachtig afge wogen klankkleuren „II Cigno" met een Wij lazen dezer dagen in deze kolommen o.a. een opmerking over het Schiedamse muziekleven: „Er gebeuren schone dingen in Schiedam". Welnu, degenen, die gisteren Caecilia hebben gehoord, kunnen er groot op gaan, een voorbeeldige uitvoering te hebben meegemaakt. Moge St Caecilia op deze weg kunnen voortgaan. L. C. M. meer statisch karakter en Soave in een verrukkelijk ijl lijnenspel, zoals alleen een Palestrina dat op papier kon zetten. Wie werd niet geraakt door de ontroerende schone inzet van Soave? „Het leven is goed" van Jaap Vranken, dat een eerste uitvoering beleefde, bleek een stoer en gezond stuk muziek te zijn, waaraan de volbloed-zanger het hart kan ophalen. Een rhythmisch zeer moeilijk, volkomen op de tekst afgestemd werk, dat wellicht bij de argeloze luisteraar niet spoedig populair zal worden. Dit soort muziek laat zich niet zo heel eenvoudig veroveren! Men is er het eerste achter, als men zelf actief deelneemt aan de uit voering. De lof der genever" een veelbesproken werk van v. d. Sigtenhorst Meyer was een gezellig, rond stuk op een boertige tekst. Geen groot kunstwerk met veel diepgang maar een frisse, open muziek in gezonde sfeer. Het was een goed idee van Wim de Rooy om ook Schiedam dit werk eens te laten horen. En hij liet het zijn koor goed doen. ,Dieu de Gloire" van Caldara kon ons nog het minst bekoren. Het grote volume, dat dit werk eist bracht nogal eens de klankschoonheid in de verdrukking en dat is vooral voor St. Caecilia een slechte noot: Adel verplicht! „Tibur" van Diepenbrock en „Bergerie van Pierné, twee romantische werken van volkomen uiteenlopend karakter vonden een vertolking, waaraan werkelijk met veel te verbeteren was. Advertentie. ROTTERD.DIJK 268 - TEL. 67593 Bij het maken van de damwand langs het industrieterrein aan de overzijde van de Schie is gebleken, dat de in aanbouw zijnde damwand op een bepaald pun bij het terrein van de V.A.M. enkele centi meters is ggan wijken Als vermoedelijke oorzaak moet niet alleen gedacht wor den aan het doorweekt zijn van het ach terliggend terrein, tengevolge waarvan de daarin aangebrachte verankering met ooed blijft standhouden, doch gevreesd moet worden, dat de damwand met vol doende weerstand in de bodem onder vindt. Onverwijld zijn maatregelen ge nomen om het vooroverkomen van de damwand tegen te gaan. J™' op de plaats waar in de Schie gebaggerd was om deze op diepte te brengen, nl- voor de damwand, is weer grond gestort. Dit heeft een gunstige uitwerking gehad, zo dat de damwand niet verder is gaan wij ken. Thans wordt door Gemeentewerken onderzocht, wat verder moet worden gedaan. De definitieve plannen staan nog niet vast- Inmiddels is het werk stopgezet. GEHUWD: P- N. v- Beelen 28 j. en M. A He Lan<*c 26 j,; W. Jansen 18 j- en J- L.' v. Oosterhout 18 j.; A. J. M. Lauwers 21 j. en N. Reichardt 20 j.; J Middel 25 j. en H. C- Ossewaarde 23 j.; H- Harte 25 j- en A- M. C. Corpeleijn 23 j.; B. D. Klem Essink 27 j. en E. C v. HouweUngen 27 M. C H. Wouters 34 en L- C- M. Heij mans 21 j-; A. v. Loenen 24 j. en C. Za„- wijn 21 j.; M. J Windhorst 27 j. en M M. v. Gelderen 24 j. ONDERTROUWD: D. J- Bakker 27 en G. Berkhout 20 j.; J. v. Beek 25 j. en A. v. Wageningen 24 j.; A- v. d. Boon 31 j. en S Beitsma 25 j.; D. W. Bouwer 22 i en J- Rook 21 j.; P. J. Clazing 51 j. en M C. Schaap 35 j.; G. Haddeman 24 j. en Mi Broxks 23 j.; J. C. Elshout 24 jen IC. J A. Ketting 19 j-; C. Holleman 24 j en H. Maan 25 j-; A- Klink 27 en M T v. Breda 26 j.; A. H. Mauer 24 jenC M L. Zuidgeest 21 j.; J. v- d. Noord 28 j. en T. Bakker 21 j.; C. Ossewaarde 27 j. en R- M. v. Bochove 20 j.: C Raven 3a j en M. R. Heijboer 25J"TB,,Sch0l ecman en C J Geel 18 A- J. M- v. d. Sman 35 j. en G. M. Klok 31 j.: H. Valkenburg 25 j. en G- A. Gross 26 j. OVERLEDEN: M. v. d. Hoeven 77 j w. v- H. Veltman- GEBOREN: Bernard zoon van H. Rie-- kerken en N. Smits; Catharine S- M. dochter van J. v. d Harg en S M Bonte; Wilhelmina dochter van J- Hui zer en D. Janson; Wilhelmina M. dochter van D. J. Rietveld en J. M- A. de Konm0 Marianna J- dochter H. J. v. Gameren en M- Rolloos. Die zwölf Rauber" van Imjalof was eigenlijk een vreemde eend in de bijt van dit programma van de bovenste plan te. Een klein offer aan de „ouderwetse in stincten, die ieder zanger hoe vooruit strevend ook! en iedere liefhebber ten slotte eigen zijn, mag zo nu en dan wel geplengd worden. En vooral als het ge beurt op de wijze van Caecilia. Een vol, mannelijk gezongen stuk, deze ballade, uitgevoerd met schilderachtige en van grote discipline getuigende dynamische schakeringen. Een bijzonder compliment aan de solist in dit nummer de heer Eiken broek, is hier zeker wel op zijn plaats. Hij deed zich horen als een rasechte Don-Kozak in een robuuste voordracht van de ballade, met juist dat tikkeltje senti ment, dat nog precies sympathiek aandoet. Een bariton-solist behoeft St Caecilia niet uit te nodigen! Met een andere ballade „De Ballade van den Boer" van A. Maessen werd het zware programma op overtuigende wijze beslo ten. Dat de Rooy op zijn mannen durft te bouwen bleek wel hieruit dat hij dit uitei- mate hoog voor de stemmen geschreven werk het laatst liet zingen. Het klonk niettemin overal even afgewerkt en de hernieuwde kennismaking met Maessen s compositie (vorig jaar voerde Caecilia haar voor het eerst uit) bleek een beves tiging te zijn van de goede indruk, die wij destijds al opdeden. Het concert werd opgeluisterd door de pianist Paul Niessing, die een interessant programma liet horen. De 2 „schilderijtjes van Coperin „Soeur Monique" en „Mois- sonneurs" waren bijzonder fijn geciseleerd en werden overeenkomstig daarmede uit gevoerd. De Sonate Pathétique van L. v. Beethoven vond bij het aandachtig luiste rende publiek een gretig onthaal. Een aardige bijzonderheid was wel, dat Paul Nies^ing zijn soli tevoren even toe lichtte en al had dit naar onze smaak wel iets korter gekund die werd zeer gewaardeerd. „La Cathédrale engloutie van Debussy bleek voor menigeen een openbaring te zijn, na wat de solist er over verteld had. Paul Niessing's naam staat borg voor n gaaf en groot kunstenaarsschap. Het was goed, hem weer eens in Schiedam te horen en hij heeft het auditorium vele mooie, verhelderende gedachten over muziek meegegeven. Met de „Cathédrale" en de „Danse rituelle du feu" van de Falla werd zijn programma besloten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Rotterdam en Schiedam. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: De verwoesting van een aantal indus trieën in de gemeente Rotterdam in Mei 1940, aldus de memorie van toelichting, heeft geleid tot de stichting van een in dustriewijk in de Spaansepolder. Het ge bied, waarop deze industriewijk is gepro jecteerd, ligt gedeeltelijk in de gemeente Schiedam, hetgeen voor een goede exploi tatie bezwaren oplevert. Een en ander is aanleiding geweest tot overleg tussen de gemeentebesturen van Rotterdam en Schiedam, welk overleg, zo als indertijd gemeld, tenslotte heeft geleid tot volledige overeenstemming. De raden van beide gemeenten hebben dan ook ge lijkluidende verzoeken gedaan om wijzi ging van de grens tussen de gemeenten te bevorderen en de minister van binnen landse zaken meent, dat er alle aanlei ding is, deze verzoeken in te willigen. De politie heeft gisteren wederom een aantal jongens tussen de 11 en 14 jaar aangehoude, die baldadigheden hadden bedreven, o.a. het stichten van brandjes. In een woning aan de Nieuwe Maas straat zette een dame het electrische ijzer op een kachelplaat. Ze vergat ech ter de stroom af te zetten en ging uit. Er ontwikkelde zich een hitte, waar door de kachelplaat doorbrandde en daarna de vloer, terwijl enkele binten verkoolden. De echtgenoot van de dame ontdekte de gevaarlijke situatie en slaagde erin, het smeulende vuur bij tijds te blussen. Mevr. Solveig Sundman laat het m.s. „Yvette" te water „Een derde petroleumhaven in Rotter dam heeft goede kansen", aldus verklaar de Ir N. Th. Koomans, directeur van het Gemeentelijke Havenbedrijf van Rotter- I dam. Ir Koomans hield een lezing voor de afd. petroleumtechniek van het Kon. In- 1 stituut van ingenieurs te Den Haag. Deze derde haven is geprojecteerd in het zgn. Botlekplan, op de hoek van het eiland Rozenburg, begrensd door Scheur (Nieuwe Waterweg), Oude Maas en Bot lek. Ongerekend de wegen, kan dit ter rein van ongeveer 350 hectare voor 15.000 gulden per hectare geschikt gemaakt wor den voor nieuwe raffinagebedrijven, die door schepen tot 50.000 ton zullen kunnen worden bereikt. Een bijna even groot ter rein aan de overkant van de Botlek zal dan voor chemische en andere industrie- en moeten worden gereserveerd. De Nieuwe Waterweg zal, ook ten be hoeve van de bestaande industrie over een grotere breedte dan thans tot tenminste 11 meter bij laag tij moeten worden ver diept. Nu de beschikbare terreinen aan de Eerste en Tweede Rotterdamse petroleum havens binnen afzienbare tijd geheel in gebruik zullen zijn, omdat B.P.M. en Cal- tex hun gezamenlijke productie van ruim zeven tot ruim 11 millioen ton zullen op voeren, is het naar de mening van Ir Koo mans nodig de derde haven zo spoedig mogelijk gereed te maken. Mogelijkheden voor nieuwe vestiging zijn er. Het uitdie pen van de Waterweg zal in samenwer king tussen het rijk en de gemeente Rot terdam geschieden. TONEEL EN MUZIEK Zaterdag 31 Januari: Schouwburg 8 uur: Het hemelbed (Rot- terd. Toneel) (volw.). ROTTERDAM, 29 Januari 195S 28 Januari nam.: 199 ton tarwe Zaanstreek; 100 ton super Dikmngermolen; 200 ton zaad Geertruidenberg: 62 ton erwten Schiedam; 433 ton zinkerts Budel; 205 ton katoen Enschedé (2 s.); 1090 ton copra l.-v. Zwijn- drecht; 300 ton id. Zwolle; ,600 ton id. L.-v. Maarssen; 212, 196 en 102 ton koper De.fU. Totaal 32 reizen, 14 vletreizen. 29 Januari voorm.ï 500 ton tarwe Weespf 130 ton grind Apeldoorn; 102 ton zaad Zaarjj streek; 325 ton copra l.-varen: 215 ton gerst Grave (2 s.); 1000 ton pyriet Maastricht; 40» ton petr. cokes Westervoort. Ze hadden de lange reis van Finland naar Schiedam gemaakt, om het bij de Werf-Gusto gebouwde motorkustvaar tuig „Yvette" te dopen en te water te zien gaan. Mejuffrouw Nylund en mevr. Solveig Sundman. Mej. Nylund is de re- deres van de „Rederi Aktie Bolaget Yrsa" te Mariehamn op de Aalands- eilanden. Ze had haar zuster uitgeno digd de doopplechtigheid te verrichten. Mevr. Sundman heeft in het Fins het vlot te water glijdende schip het beste toegewenst, waarna de genodigden zich in het kantoor van de Werf-Gusto ver enigden. Daar heeft mr H. Smulders een korte toespraak gehouden, waarin hij zijn waardering uitsprak voor de moeite, die de Finse dames zich hadden willen getroosten en tevens met voldoening vaststelde, dat dit het eerste schip is, hetwelk door de Werf-Gusto werd ge bouwd, de verwachting uitsprekend, dat er meerdere zullen volgen. Hij over handigde mevr. Sundman als souvenir een fraaie armband. Deze dankte in het Engels. De lengte van de „Yvette bedraagt 63 meter, de breedte 9.75 meter, de holte tot het shelterdeck 9.50 meter en de diepgang 3.45 meter. De machinekamer is uitgerust met een MAN-Dieselmotor van ca. 1000 P.K. met 300 omwentelin gen in de minuut. De proeftochtsnelheid beloopt 13 knopen De kiel werd gelegd op 23 October 1952 en. het schip zal in April van dit jaar opgeleverd worden. tl chie. Tenslotte wees 1 In de winkel van de firma Van L. aan de Snelliussingel is gisteravond de 58-jarige aardappelhandelaar J. P. uit Rotterdam plotseling onwel geworden. Hij werd naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht en bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. BEëDIGING M.G.-OFFICIER Zaterdagmiddag zal een officier van het Militair Gezag worden beëdigd voor het stadhuis. Deze plechtigheid zal om 4 uur plaats vinden. Daa^lia volgt er een. ontvangst ten stadhuize-c Op nationaal terrein zijn er vier punten, welke onze aandacht verdienen. Het eerste punt betreft het wachten op de voorstellen van de ïegeni betrekking hebbende op de werkgelegenheid, de huren, de belasting verlaging, met name voor het bedrijfsleven in verband met de mdustriu satie en de hulp aan de Middengroepen. Door ons kamerlid de lieer Janssen zijn een aantal hoogst urgente vragen dienaangaande gesteld en zij raken de hangende problemen voor een deel in het liart. Het valt te etreuren, dat de regering terzake nog weinig heeft medegedeeld, docli s ec its een aantal incidentele maatregelen getroffen heeft. De heer Tculings ïee t op een en ander bij de jongste algemene beschouwingen in de Eerste Kamer terecht met klem de aandacht gevestigd. Het is nodig, dat de regering op kortere termijn haar plannen ontvouwt, opdat door het TSedei landse volk en de Staten-Generaal de samenhang der dingen beoordeeld kan worden. Natuurlijk rijzen hij deze plannen een aantal problemen, welke niet eenvoudig zijn, maar dat mag toch niet weerhouden om de koe hij de horens te pakken. Dit is te meer het geval, waar de regering zelf gesteld heeft en terecht, dat de werkgelegenheid liet centrale punt in haar beleid vormt. Wij behoeven er niet aan te twijfelen, of onze fracties in de Tweede en Eerste Kanier zullen hierop de aandacht gevestigd houden. Hedenmorgen heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr A. v. Vol lenhoven, uitspraak gedaan in het kort geding door bewoners en huiseigenaren van de Tuinlaan te Schiedam ingesteld tegen het voornemen van het Schiedamse gemeentebestuur en de Schiedamse Ge meenschap, om in de Plantage een open lucht-theater te bouwen. De president sprak al zijn conclusie uit, dat het hier niet gaat de de bouw van transformato renhuisjes etc., die in een plantsoen zijn toegestaan, maar om een bouwwerk. Hij beval de gemeente Schiedam, de plannen op te schorten, tot er uitspraak is gedaan iri het beroep die de belang hebbenden op de Kroon hebben ingesteld. Het gemeentebetsuur van Schiedam werd in de kosten van het geding veroordeeld, maar de eis der belanghebbenden tot het vaststellen van een dwangsom ad 50.000 subs, 2.000.— per dag werd niet toe gewezen, aangezien de president aannam, dat de gemeente Schiedam, hangende de uitspraak van de Kroon, niet tot het uitvoeren van de bouw van het open luchttheater zal overgaan. Dit betekent, dat het er in ieder geval dit jaar niet zal komen. De kosten van het geding, die door het gemeentebestuur moeten worden gedra gen, werden door de president op 87.65 vastgesteld. chie. Tenslotte wees hij er op, dat het partijcongres dat dit jaar zal worden ge houden uitsluitend gewijd zal zijn aan het thema „dr Schaepman en de staatkundige eenheid der katholieke Nederlanders". Spr herinnerde er aan, dat Schaepman stelling nam tegen elke afbrokkeling en tegen elk» scheuring, waardoor de partij als zodanig uiteen zou vallen. Hij bleef de eenheid van de partij boven alles hoog houden. Natuurlijk moeten in 'n dergelijke partij voldoende ruimte en mogelijkheid voor ge- dachtenwisseling zijn en moet afwijkende meningen tot hun recht kunnen komen. Mede in het licht daarvan moet het voor stel tot wijziging van de partijraad worden gezien. Dit voorstel, dat op de agenda van deze vergadering staat, achtte de partij voorzitter van grote betekenis. De bedoeling is, van de partijraad uit sluitend een politiek orgaan te maken, dat zich niet zoals tot nu toe het geval was met partij-organisatorische kwesties zal bezighouden. Dat laatste Is aan de be stuursraad die een deel van de partijraad is, voorbehouden. De bestuursraad zal be staan uit de afgevaardigden van de krin gen en het partijbestuur. De partijraad om vat deze afgevaardigden, het bestuur en dertig leden door dit laatste aan te wijzen, waarbij ook voor het regionale element 'n redelijke plaats zal worden ingeruimd. Op deze wjjze meent het partijbestuur een politiek orgaan te creëren, dat op hoog niveau politieke vraagstukken kan bespre ken, dat dus een klankbord kan zjjn voor wat in het katholieke volksdeel leeft en dat bepaalde verlangens, alsmede criliek, kan kenbaar maken. ten verloren hebben en toen een beroep bij de Kroon hebben ingesteld. Dit is een procedure van lange duur. Maar ook een in hoger beroep gaan van het gemeente bestuur zal niet het effect hebben voor opgesteld, dat de gemeente in het gelijk zou worden gesteld dat met de uitvoe ring van het plan op een tijdstip zou kun nen worden begonnen, waardoor het mo gelijk zou zijn, het nieuwe openlucht theater, dat in plaats van het concertpo dium zou komen, op tijd gereed te hebben, n.l; voor de Vacantieweek. Uit de overwegingen van het vonnis stippen we nog aan, dat de president meent, dat de bewoners van de Tuinlaan als belanghebbende moeten worden aan gemerkt. Thans staat de vraag, of er een openluchttheater o fzelfs een schouwburg zal komen, geheel buiten de kwestie, Het gaat er nu slechts om, of er in de Plan tage iets anders mag worden opgericht dan transformatorenhuisjes en dergelijke, de Plantage dus als een groenstrook moet worden beschouwd. De president meent, dat een openluchttheater niet als een klein bouwwerk kan worden aangemerkt. Of de gemeente Schiedam in hoger be roep zal gaan, moet nu in het college van B. en W. worden beslist. Het is niet on mogelijk, dat de gemeente in de uitspraak zal berusten en wachten, tot de Kroon uit spraak heeft gedaan inzake het beroep Dit verklaarde de heer IV. J. Andries- sen in de rede, welke hij vandaag uit sprak bij de opening van de partijraads vergadering der K.V.P.. die vandaag en morgen te Utrecht in het Jaarbeursrestau rant plaats vindt. We herinneren er aan, dat de bewoners I der belanghebbende, die verzocht hebben, etc van Tuinlaan en Lange Nieuwstraat de bouw van'een openluchttheater, of iets indertijd het beroep op Gedeputeerde Sta -| dergelijks in de Plantage te verbieden. Als tweede punt noemde de partijvoor zitter het vraagstuk van het humanisme. Merkwaardig is het, hoe dit punt in de ka tholieke gelederen aanslaat. Berichten, j welke het D. B. daaromtrent bereiken, overtuigen ons van de juistheid der ge dachte, dat het hier een principiële kwes tie betreft, welke dan ook als zodanig be handeld zal moeten worden. Dat dit zal geschieden, is aan geen twijfel onderhevig. Reeds is door het Cen trum van Staatkundige Vorming een com missie benoemd om het vraagstuk te be studeren, terwijl ook onze fractie in de Tweede Kamer, mede i. v. m. het ant woord van minister Staf op de vragen van pater Stokman, er wel meer dan gewone aandacht aan zal schenken. Met het ar gument van „de ethische welzijnsverzor- ging' is men van dit vraagstuk toch waar lijk niet af. Het gaat hier niet alleen om de positie van het Humanistisch Verbond, maar in wezen niet minder om de plaats, de po sitie en de taak van de Kerken. De K.V.P. zal hier, zo nodig, scherpe strijd hebben te voeren om deze laatste volledig veilig te stellen. heid van ons land aan bepaalde compro missen niet valt te ontkomen. Objectief gezien, behoeft overigens deze ontwikke ling niet te verwonderen, omdat voor de rustige waarnemer toch wel een feit vast staat en wel dit, dat de beginselen steeds OA C.et AD VOOR SCXItPAM f" OMStRfKtN 75ste Jaargang No. 22063 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.- per maand, 0.47 per week. Advertentie-prys op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte, meezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureaus verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine ad verten tien; tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen.. „Sebastiaan" schreef in het jóngste, nummer van het maandblad der i „Schiedamse Gemeenschap" over de' hier werkende schilder Willem v. d. Does het volgende: Wijd, fris, gezond zijn de schilderijen van Willem van der Does. Zij stellen de beschouwer niet voor problemen, zij redeneren niet, zij getuigen. Zij ge tuigen van Gods grootheid, die Zijn weerspiegeling vindt in de stilmakcn- de schoonheid van de natuur. Zeegezichten vooral, enorme golven onder een massaal wolkenveld, de on weerstaanbare pracht van het oerwoud, een sneeuw-landschap. Meditaties zijn het, overwegingen van de kleine mens die zijn Schepper erkent, die Hem terug vindt in de wereld die niet door mensenhanden werd gemaakt. Willem van der Does is een zwerver. Als jongen van zes jaar nam een zee kapitein, vriend van zijn vader, hem mee op zijn schip naar Portugal en Noord-Afrika. Toen hij acht was, wan delde hij met zijn oudere zuster van Rotterdam naar Aken. Met een Noorse expeditie voer hij naar de Zuidpool een jaar duurde die tocht Indië heeft hij doorkruist, China gezien. „In Parijs ben ik nooit geweest, daar gaan ze allemaal naar toe", lacht hij. Parijs is niets voor Willem van der Does. Hij moet ruimte hebben, licht en water, tropenmaan, het Zuiderlicht over ijsvlakten. Zien wil hij, zich open stellen voor het wonder van de natuur. Van al zijn toch- ten bracht hij herinneringen mee, hele pakketten vluchtige aantekeningen, krab beltjes met wat woorden: „bepoederd, open lucht, wazig groen". Thuis, in zijn atelier, heeft hij geschil derduit het geneugen. Als hij één maal een beeld in zich heeft opgenomen kan hij het nooit meer vergeten. Jaren, soms véle jaren, later, geeft hij er de vorm aan. inééns. Ómdat hij begreep dat „zien" alleen niet voldoende is, dat een schilderij maken tenslotte toch ook een vak" is, dat je het moet „kunnen" lieve lezer) V. d. Does in een saai leslokaal, potjes tekenen, een benzineblik of 'n oude kruik langer dan „een blauwe maandag" kón dat niet duren. Daarom heeft hij zich-zèlf het vak maar geleerd, probe rend, volhoudend.Nu spéélt hij met zijn palet, volgen zijn vingers als vanzelf de gedachten die hij overweegt, automa tisch bijna. Misschien klinkt dit heel onwaarschijn- 1 lijk, maar vergelijkt u het eens met schrij venElke zin heeft een onderwerp en een gezegde (weet u wel, vijfde klas la- i gere school?). maar u gelooft toch niet dat een schrijver zin voor zin in elkaar zit te bouwen.Hij heeft een gedachte in zijn hoofd en zijn vingers ratelen die 'gedachten uit de toetsen van zijn schrijf machine, sneller dan u ze met een kroontjes-pen op een schoon velletje van uw post-map neer kunt zetten. Zo werkt Willem van der Does, als hij bezig is aan een schilderij. Eerst heeft hij zich in zijn onderwerp verdiept. Hij heeft een bepaald idee in zijn hoofd. Zijn dochter is op reis naar haar man in Hong kong, v. d. Does laat Hongkong vanuit zijn herinnering naar boven komen eerst ziet hij het vaag, maar van dag tot dag krijgt het duidelijker gestalte, groeit i het beeld in zijn geheugen en in zijn fan tasie: Chinese jonken in een haventje, zeilen die aan vlinders doen denken. Het was avond toen hij dat zag en heldere maan. Ja, zó heeft hij het gezien, zo zal hij het schilderen. Hij gaat zitten voor zijn ezel in de rus tige werkkamer aan de Boerhavelaan, zijn gedachten zijn in Hongkong, aan het ha ventje bij maanlicht.en genietend, na mijmerend, is zijn stift al bezig de grote lijnen neer te zetten, heeft hij de kleuren al gemengd. „Zonder te kijken" zou ik haast zeggen, zoals een geroutineerd schrijver ook niet hoeft te kijken waar de toetsen van zijn machine liggen. Een hele dag schildert hij, aan één stuk door.N.u en dan komt zijn vrouw zwijgend achter hem staan, 's Avonds is het schilderij klaar. Zo werkt Willem van der Does, zo leeft hij voor zijn werk, zo is hij gelukkig: een blij mens, een vróóm mens (vandaar het woord „Kunst heeft hij zich laten inschrijven als leer ling van de Rotterdamse Kunst-academie. Wat hij maakt is wijd, is fris, is gezond. Het derde punt. waarop ik wil wijzen, aldus de heer Andriessen, is het verschijn sel, dat in ons staatkundig leven de ver schillende partijen zich meer en meer binnen hun eigen principiële grenzen te rugtrekken. Men moet dit niet zó ver staan. dat in de achter ons liggend® la~ ren deze grenzen niet ook maar ten naive in acht werden genomen; maar wel zo aat de drang naar samenwerking blijkbaar wat is bekoeld. De algemene beschou wingen over de Rijksbegroting 53 in bei de Kamers der Staten-Generaal hebben daarvoor m.i. het bewijs geleverd. Het is mogelijk, dat het karakter van dit ka binet daaraan heeft medegewerkt, maar daarmede valt het verschijnsel toch niet geheel te verklaren. Wel mag hieruit worden afgeleid, dat de lijn, welke in 1946 ten aanzien van de vor ming der staatkundige partijen viel waar te nemen, zich consequent voortzet. Iedere Nederlandse staatsburger(es), die zijn tijd verstaat en derhalve ook belangstelling heeft voor het politieke leven, kiest zijn plaats in de partij, welke hem principieel het naast ligt. Zo zagen wij dezer dagen nog vermeld, dat de Vrijzinnig Democra tische Bond wederom is opgericht. Ondanks beweringen, dat de jongste verkiezingen de doorbraakgedachte ten sterkste heeft geaccentueerd, moet uit de feiten het tegendeel worden geconclu deerd. Ons Katholiek volksdeel doet goed zich van deze ontwikkeling goed te door dringen en daaruit de consequenties te trekken; consequenties, welke moeten voe ren naar een zo sterk mogelijke eenheid in eigen gelederen. Het zo juist door mij geconstateerde ver schijnsel brengt mij tot het vierde punt, nauw met het derde samenhangend, t.w. de sterk waarneembare drang om de eigen programma's zoveel mogelijk te verwezenlijken. Het is alsof de ontwikke ling der verhoudingen nog sterker dan voorheen doet binden ook aan het eigen program, dat men voor de verwezenlij king van eigen beginselen en voor bet algemeen welzijn het beste vindt. Ook hier zijn m.i. de reeds meer genoemde al gemene beschouwingen leerzaam ge weest. al mag men nimmer uit het oog verliezen, dat, omwille van de regeerbaar- feller tegen elkaar opbotsen. De overtuig de christen moet zich over deze beginsel- botsingen zorgen maken, omdat hij weet, dat uiteindelijk alleen van de handhaving en doorvoering der christelijke beginselen het welzijn van Nederland, Europa en de gehele wereld afhangt. Ik bedoel hiermede niet denigrerend op te treden tegenover hen, die deze christelijke beginselen en normen niet aanvaarden. Zij immers kunnen ethische normen gehanteerd willen zien, teneinde daardoor de best mogelijke menselijke verhoudingen te bewerkstelligen. Maar het christendom graaft nu eenmaal, krachtens zijn wezen dieper. Christus leer bedoelt de gehele mens te omvatten en hem, na dit aardse leven, een eeu^'° leven te schenken. Door dit ontzagwek kend doel, krijgen de dingen een gen ander aanzien en een juiste paling. Krijgen de handelingen der men sen specifiek beweegredenen en kunnen de galgen en concentratiekampen, hoe afschuwelijk op zich zelf, martelplaatsen zijn waardoor Zijn Naam wordt verheer lijkt en heiligen worden gevormd. Van daar ook het pogen van een partij als de onze om de maatschappij te kerste nen, om door de staatkundige arbeid Christus' leer gestalte te geven in het maatschappijbeeld. Tegen deze achter grond moeten wij als katholieke Neder landers, ook in staatkundig opzicht, onze taak zien en dienovereenkomstig han delen. Dan alleen kan veel worden be reikt en zal veel worden bereikt. De Koninklijke Noord en Zuid-Holland se Redding Maatschappij heeft uit Barce lona van de rederij van de „Sac Badniona" een gilt van 1000 ontvangen, als bewijs van erkentelijkheid voor de uitnemende diensten, die de „Insulinde" onder schip per Klaas Toxopeus aan het Spaanse s.s. „Sac Badalona" heeft bewezen, toen het tijdens de zware storm van 7 November 1952 in ernstig gevaar verkeerde op de Lauwersgronden beoosten Schiermonnik oog. De ministers voor verkeer uit acht West-Europese landen zijn le Parijs bijeen gekomen tot het voeren van besprekingen voor een nauwere samenwerking op het gebied van de spoorwegen, het wegver keer en het verkeer via kanalen. Aan de bijeenkomst wordt deelgenomen door de ministers uit West-Duitsland, Oos tenrijk, België, Italië, Luxemburg, Neder land, Frankrijk en Zwitserland. In de openingsrede, welke werd gehou den door de Franse minister voor het ver keer, werd erop gewezen, dat de bijeen komst uitsluitend van technische aard was. Hij sprak de hoop uit dat de tussen Frank rijk en Duitsland bestaande poolovereen- komst inzake het gebruik van spoorweg- materieel, tot andere landen zal worden uitgebreid en dat men er tevens naar moest streven voor 't binnenscheepvaart- verkeer een bepaalde vorm van standaar disatie te aanvaarden. Na enkele facetten van de internationale ontwikkeling in Europees verband te heb ben belicht, schonk spr aandacht aan enkele belangrijke gebeurtenissen in de komende tijd. De commissie inzake de staatkundige eenheid, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, is met haar arbeid begonnen. In de loop van de komende maanden kan derhalve haar rapport worden tegemoet gezien. Voorts noemde spreker de komende herdenking van het eeuwfeest der kerkelijke Hiërar- „Niet minder dan 39 priesters in de aartsbisschoppelijke delegatuur Maagden burg zijn gedwongen het Allerheiligste in hun woonkamer te bewaren omdat hun geen kerken ter beschikking staan", ver klaarde de wijbisschop van Paderborn, mgr dr Friedrich Rintelen, die speciaal met de zielzorg voor het in de Oostzöne gelegen Maagdenburgse gebied is belast. Deze aartsbisschoppelijke delegatuur om vat een gebied zo groot als de bisdommen Keulen, Aken en Trier tezamen. In dit gebied moeten voor het houden van gods dienstoefeningen noodvoorzieningen ge troffen worden op 1273 plaatsen. Op 700 van deze plaatsen geschiedt zulks in ker ken, die door de Evangelische Kerk hier voor tijdelijk ter beschikking worden ge steld; elders worden particuliere woningen voor dit doel gebruikt. Excelsior in volle opmars speelt a.s. Zondag aan de Oudedijk een thuiswed strijd tegen R.K.A.V.V., een wedstrijd die, gezien de uitstekende vorm van de laatste weken, zeker tot winst zal kun nen leiden. De wedstrijd begint om 2 uur en men rekent weer eens op een „ouder wetse" schare supporters. De overige wedstrijden Zijn: het 2e te gen V.F.C. 3 om 12 uur, het 3e uit naar VDL 2 om half 3, het 4e tegen Tediro 2 om 12 uur, het 5e uit tegen DJS 4 om 12 uur, het 6e tegen Leonidas 5 om 12 uur, het 7e uit tegen Leonidas 6 om 12 uur, het 8e en 9e uit naar DHZ 10 en 11 om half 3. Verder verzoekt men ons mede te de len, dat er a.s. Maandag om 8 uur weer club-avond is in het KAB-gebouw aan de Nieuwe Haven naast de Dekenale kerk. Er zijn bepaalde voetbalwedstrijden waarvan bij voorbaat een zekere beko ring uitgaat. Een van die wedstrijden is zeker SVVEmma, die Zondag a.s. aan de Bosrand zal worden gespeeld. In de uitwedstrijd hebben de rood-groenen een nederlaag geleden en in diezelfde wed- haveiaan 5, alhier. strijd werd de onprettige ervaring opge daan, dat de SVV-linksback André Cor- veleyn, door een beenbreuk, voorlopig uitgeschakeld werd om te voetballen. Sedertdien heeft Emma met meer suc ces dan SVV zijn competitietocht door gezet en staan de Dordtenaren daardoor beter geklasseerd- Gezien de verrichtin gen der SVV-ers van Zondag j-1. mag verondersteld worden, dat de zwarte wolken die zich boven de Westfranke- landsedijk hadden samengepakt, aan het optrekken zijn. Frans Steenbergen en zijn mannen zijn in ieder geval scherp gesteld en hebben elkaar beloofd om al les in het werk te stellen om zo vlug mo gelijk uit de gevaarlijke zone te komen. Er zal hard gewerkt worden. Het 2e elftal speelt uit tegen Neptunus 2, het 3e om tien uur thuis tegen Leer dam 2 en gaat het 4e naar VFC 3 te Vlaardingen. Tijdens de gisterenavond gehouden ledenvergadering van de Motorclub „Schiedam" is het bestuur als volgt sa mengesteld: voorzitter C. Wassenaar, secr. L. Roeling. penningmeester F. v- ei- Berg. Het secretariaat is gevestigd Boer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2