Wilde stroom van geruchten door W est-Duitsland gaat A.K.U. breidt fabriek in ONWETENDHEID OVER GROTE MANNEN Enkalon-garen- Emmen uit REORGANISATIE VAN HET RIJKSARBEIDSBUREAU Tegenwaarde-f ondsen voor Oost- Duitse vluchtelingen Domvema Gesprek met eerste vrouwelijke Excellentie Dr C. R. de Klerk overleden Geallieerde onthullingen schaadden Adenauer's positie Benauwde hoest k ABDIJSIROOP Dr P. Muntendam VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PAGINA 3 Het schijndode monster Adenauer verloor zijn gezicht Blunder der geallieerden? Personeel wordt uit gebreid tot 1100 man BRUSSEL: Ook over James Ensor Degroot Mufti Geen barrière voor Europa Perzische visconcessie aan Rusland niet verlengd Treedt af als staatssecretaris Argentijns-Clxileens contact Peron zal Ibanez ontmoeten Elke provincie krijgt één enkel districtsbureau CONTACT NIET SOEPEL GENOEG Luchtbrug-capaciteit wordt verdubbeld Neem ter bestrijding van de krachtig werkende 0GRIEP-CACHETS Nieuwe phase in emancipatie der vrouw Vorming van het meisje zeer aantrekkelijk deel van baar taak Bepaalde gedachten Onderscheiding voor de gehele Vrouwen beweging De Vrouwenbeweging Het Oostduitse anti Semitisme Herleving van Duitse studentenduels „Schmisze" door Berlijns hof legaal geacht Minister Mansholt naar Engeland Muziekwedstrijd voor de jeugd Jeugdraad werkt samen met KRO ZIT HOOFDSCHULDIGE VAN ORADOUR IN ZWEDEN? GROOT VONDELKENNER Twee weken nadat de Naumann-affaire plotseling de headlines van dc hele wereldpers veroverde, zitten de zeven „samenzweerders" nog steeds volkomen verstoken van elk contact met de buitenwereld (en zelfs van dat met hun advocaten) in de gevangenis van Werl (Britse Zone), gist de wereldpers en vooral de Duitse nog dagelijks naar de eigenlijke achtergrond dezer affaire, en zwijgen de Britten over het bewijsmateriaal dat per extra vliegtuig naar Engeland is gestuurd. Inmiddels wordt Duitsland overstroomd met journalisten, woekeren met (reruchten en sensatie, protesteren de Duitsers met nerveuze keelstemmen allerheftigst tegen eenomsingelingspolitiek, welke niet alleen dit com plot, maar ook het Oradourproces, het nieuws omtrent het Amerikaanse opinieonderzoek, het Schirmeckproces en zelfs onzeBredase S.S.-ers tegelijk losliet tegen het zich van niets kwaads bewuste Duitsland, dat daar door op zijn weg naar het geïntegreerde Europa nieuwe hinderpalen van wantrouwen ontmoet. Wat thans wel zeker schijnt, is dat Engeland zelf enigszins in verlegenheid ls gebracht over de echo, die dit Britse Ingrijpen met meer dan gewone na druk tegelijkertijd in Bonn en in Londen wereldkundig gemaakt in de hele we reld veroorzaakte. Vermoedelijk hadden de Britten een dergelijke reactie niet verwacht, niet van Duitse zijde, noch van de zijde der toe komstige EDGpartners van Duitsland en de daarbij afzijdige, maar geïnteresseerde verdere Westelijke wereld. Duitsland houdt hardnekkig vol, dat de hele affaire is opgeblazen buiten alle proporties (hoewel Adenauer na 'n nieuw gesprek met Kirkpatrick openlijk toegeeft dat er toch wel iets meer achter deze zaak steekt), en vooral van rechts schreeuwt men dat er een anti-Duits com plot bestaat, dat b.v. het Oradourproces opzettelijk zolang „op ijs gelegen heeft", dat in ieder geval de vijanden der Euro pese integratie thans met beide handen de gelegenheid hebben aangegrepen om deze integratieve arbeid te remmen of te verstoren. Misschien dat uit de resultaten van het onderzoek duidelijk blijken zal, dat juist déze periode gekozen moest worden om toe te slaan. Wat de publicatie van het Amerikaanse opinie-onderzoek betreft, die de echo van het „Naumanncomplot" nog versterkte, voor ons staat vast dat er tussen deze beide „onthullingen" slechts geen innerlijk verband bestaat: wat was logischer dan dat een Amerikaans -10u nalist na het als een bom inslaande nieuws omtrent de Naumann-affaire on middellijk naar Mehlem jakkerde om op het Amerikaanse Hoge Commissariaat te vragen of men ook daar gegevens had Over een heropleving van 't Nazi-gevaar. En wat kon men anders verwachten, dan dat daarna plotseling de gehele (sen satiepers op zoek ging naar verse sporen van het bruine schijndode monster, dat daarbij de oppositie in Duitsland (èn de communisten) grijnzend toekeken, dat het verdachtmakingen regende en dat in dit verkiezingsjaar! zowel uiterst links als uiterst rechts politieke munt sloegen uit dit voor Duitsland toch altijd verne derend ingrijpen van een bezettingsmacht welke men eigenlijk nog slechts min of meer formeel als zodanig aanwezig achtte. „Kirkpatrick heeft met deze coupe in één week meer Nazi's gemaakt, dan Nau- mann eventueel in zeven jaar.klaagde een rustig blad als de Frankfurter All- gemeine" Men mag zich inderdaad afvragen of het, gezien de „glasschade", welke deze explosie heeft aangericht in het glazen huis der Duitse democratische regering (om nog maar niet te spreken over de nieuwe scheuren in de nog zo wankele fundering van het in aanbouw zijnde Europese huis) inderdaad niet verstandi ger geweest was, wanneer de Engelsen Adenauer in deze affaire hadden gekend. Thans werd hij terwijl de arrestaties reeds aan de gang waren slechts op de hoogte gesteld. Weliswaar verdedigden de Britten zich door er op te wijzen, dat hun actie slechts doorgevoerd kon wor den op grond van een uitsluitend aan de bezettingsmacht voorbehouden uitzonde ringsclausule voor noodgevallen, maar er was en zeker voor de indruk naar bui ten een eleganter oplossing te vinden geweest. Indien men zich van Britse zijde tenminste gerealiseerd had, wat dat in grijpen voor Adenauer aan gezichtsverlies betekende. Een der (vele) geruchten wil echter thans, dat de manier waarop men heeft ingegrepen opzettelijk tégen. Adenauer bedoeld was. Reeds enige tijd geleden zouden er in Bonn besprekingen hebben plaats gevonden tussen enkele leden der CDU en bepaalde groeperingen uit de .socialistische oppositie om na de aan staande verkiezingen tot een coalitie te komen. Aangezien echter Adenauer niet acceptabel was (tegen een andere CDU- kanselier Jacob Kaiser? zouden de socialisten minder bezwaren hebben), haalde men reeds thans opzettelijk enkele stutten onder hem weg. Zo wil het zo veelste oncontroleerbare, zo niet onzinnige „men zegt". Een feit is echter, dat het prestige van Adenauer door deze affaire geleden heeft, mede maar niet alleen! doordat hier de rechter groeperingen uit de huidige coalitie, en met name de FDP, volgens hardnekkige aanwijzingen en ondanks hardnekkige protesten toch wel zeer ge compromitteerd schijnen. „De geallieerden maakten zet? een nieuwe blunder", met op zeiden vele De Enkalongarenfabriek in dc „Barger- meer" te Emmen, waar nu ruim een jaar lang de Enkalon-garens voor dameskou sen zijn vervaardigd, zal binnenkort wor den uitgebreid. Nadat deze uitbreiding is Als andere middelen gefaald hebben, Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan AKKERS 's werelds, beste hoestsiroop (Van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdag HET is eigenaardig, hoe slecht men soms ingelicht is over ge boorte- en andere data uit het leven van hedendaagse grote man nen. Hetzelfde is niet zelden ook het geval met hun afkomst. En meer dan eens als men naar hun geboortehuis zoekt, kunnen noch archieven noch tijdgenoten daar aanduidingen over geven. De grootste der hedendaagse Bel gische schilders, James Ensor, ont snapte niet aan deze onwetendheid. Zo schreef een bekend kunst historicus eens, dat Ensor van 1867 tot 1869 leerling was van de Acade mie voor Schone Kunsten van Brus sel. Toen de schilder dat een paar jaren voor zijn dood las, zeide hij schalks: „Ik wist niet dat ik zo een wonderkind ben geweest!" In wer kelijkheid was de op 13 April 1860 te Oosten- de geboren Ensor, in 1867 dus nog maar ze ven jaar. Dezelfde kunsthisto ricus beging een twee de fout, waar hij latei- in een boek over de schilder schreef, dat diens meesterwerk „De intrede van Christus te Brussel" een bijzonder merkwaardig doek, van zeer grote afmetingen, tijdens de eer ste wereldoorlog was opgerold en in een veilige schuilplaats was gebor gen. „Niets van aan", zeide de schilder aan een vriend. Hij voegde hier aan toe, dat dit werk maar tweemaal zijn atelier had verlaten: de eerste maal in Januari 1929, om in het museum van Brussel geëxposeerd te worden, en een tweede maal in 1939, toen het te Parijs in een tentoonstelling prijk te. „Vanwaar het overigens is terug gekomen met een klein gat in het doek" gaf Ensor er nog als detail bij. Na zijn dood heeft dat beroemde werk een derde maal zijn atelier ver laten, ditmaal wellicht voor goed, want het werd door een maecenas uit Knokke gekocht. Wij zeggen „wel- licht" voor good, omdat het U1^" gesloten is, dat de koper het later aan de stad Oostende zal schenken, om terug in het atelier van de schilder te worden geplaatst, als men van zijn woning een Ensormuseum zal heboen gemaakt. Ook over de afkomst van deze grootmeester der Belgische schilder kunst doen uiteenlopende versies de ronde. Men vertelt dat hij een En gelsman was. De naam draagt veel bij tot die veronderstelling. Feit is. dat vader Ensor wel van Engelse afkomst is, maar te Brussel werd geboren De Vlaamse huwe- lijksacte van Ensors ouders, die te Oostende werd opgemaakt, waar zij in de echt werden verenigd, zegt o.a„ dat James Frederic Ensor, die op 27 October 1835 te Brussel werd gebo ren als zoon van James Rainford En sor en van Ann Andrew, op 4 Mei 1859 in het huwelijk is getreden met Maria Catharina Louise Haegheman, dochter van Jan Lodewijk en van Maria Antoinette Henriette Hau- waert. De Engelsen hebben overigens de schilder nooit als een der hunnen op geëist. Nochtans deed zich toch dit eigenaardig geval voor. dat James Ensor maar eerst op de kiezerslijsten van Oostende werd ingeschreven daags nadat hij door koning Albert in de adelstand was verheven, met de utel van baron. Dit gebeurde op 1 Augustus van het Eeuwfeestjaar 1930. F.en andere vergissing omtrent de schilder bestaat in verband met zun geboortehuis. Herhaaldelijk werd geschreven, dat JamesSidneyEd ward Ensor. da schilder, werd gebo ren in het huis aan de dijk te Oos tende waar hij altijd gewoond heeft en gestorven is. Hij zelf heeft dat echter eens tegengesproken tegen over een vriend, die heeft opgetekend wat hij daaromtrent uit de mond van de meester vernam en dat enige tijd geleden aan een blad heeft medege deeld. „Het is niet juist", zeide Ensor, „dat ik werd geboren in het huis waar ik woon. Dit hoorde toe aan mijn oom Leopold Haegheman, broer van mijn moeder, die er een winkel hield van zeeschelpen en andere merkwaardige dingen uit de zee Hoe eigenaardig het ook moge klin ken, de schilder heeft lange jaren die handel voortgezet, echter meer om het typische ervan als etalage dan om er geld mee te verdienen. Later heeft de meester dat huis geëerfd. Op de vraag: „Waar hij dan wel was gebo ren?", antwoordde En sor: „In de Lange- straat, die de Grote Markt met de kerk van de H.H. Petrus en Paulus verbindt". Hij kon echter niet meer met nauwkeu righeid de juiste plaats aangeven, want in de loop dre jaren waren daar heel wat veranderingen aangebracht, doch hij veronderstelde dat het 't perceel moest zijn waar zich het café Almondo bevindt. Zijn eerste atelier had hij aan de hoek van de Vlaamsestraat en de Van Iseghemlaan. Dat blijkt overi gens uit een in de gevel aangebrach te gedenkplaat die zegt, dat Ensor daar zijn eerste doeken schilderde. Hij betrok er een grote zolderkamer, van waaruit hü een panoramisch uitzicht op het grootste deel van de stad had. Het is op die mansar de dat hij, slechts zestien jaar oud, zijn „Oostendse Daken" en het be roemde doek, „De intocht van Chris tus te Brussel" heeft geschilderd. Toen in 19141918 de Duitsers België bezetten, liet het Oostends gemeentebestuur Ensor niet op de lijst van in de stad gevestigde En gelsen voorkomen, om hem geen moeilijkheden met, de Duitser te be zorgen Men begrijpt echter die han delwijze niet goed, want nooit had de Engelse ambassade hem als En gelsman erkend, erger: zij had hem zelfs een Engels paspoort gewei gerd Dat alles belette met. dat En- for in de loop van 1915 toch gedu rende enkele dagen door de Duit sers in de gevangenis wordt ge draaid om een cancatuur met ske letten op een paard en een onder schrift, dat niet bepaald vleiend was voor de doodskop-huzaren van de Kaiser met de puntsnorren. De man die heel z(jn leven van skeletten heeft gehouden en er on telbare themata in zijn werk van heeft gemaakt, heeft eens vreselijk moeten lachenom zijn eigen dood! Dat was op 18 December 1942, toen zijn knecht hem een courant uit Antwerpen bracht, waar op de eerste pagina met koeien van let ters het luguber bericht: „James Ensor overleden", stond te lezen. Een plaatselijk journalist die op nadere informatie kwam. werd door Ensors lepe knecht, Gustje van Yper, ontvangen. „Kom over een half uur eens te rug", zei Gustje. „De dode i» >h cp het ogenblik aan hei walsen tot stand gekomen, zal dc volledige perso- neelsstaf uit Ï100 personen bestaan. Ver geleken bij de 750 man personeel, werk zaam b(j de aanvang van de productie In deze fabriek, betekent dit dus een be langrijke vooruitgang. Op 2 Januari 1952 begon de productie, nadat de fabriek in een zeer geforceerd tempo was afgebouwd. Dit geforceerde tempo was nodig zo is thans van de zijde van de N.V. AKU meegedeeld om met het Enkalongaren op een geschikt ogenblik op de markt te kunnen verschij nen. De beslissing tot uitbreiding van de Enkalonfabriek is bespoedigd door het aanbod van Amerikaanse zijde tot over neming van nominaal f 10 millioen nieuwe gewone aandelen De hierdoor beschik baar gekomen middelen hebben immers de financiering van de productievergroting vergemakkelijkt. De uitbreiding van de productie zal voornamelijk plaats hebben op het gebied van garens. Daartoe moeten het spingebouw en het garengebouw wor den uitgebreid. De overige uitbreiding die noodzakelijk is. kan geschieden binnen de muren van de bestaande gebouwen. Ver wacht mag worden, dat in Februari een aanvang gemaakt kan worden met de uit breiding. Met een dergelijke uitbreiding van de productie gaat ook een belangrüke uit breiding van personeel samen. Deze uit breiding betreft voornameiyk de produc tie-arbeiders: personeel dus zonder een bepaalde opleiding. Dat dit van belang is in verband met de nog steeds relatief zeer grote werkloosheid in Zuid-Oost-Drenthe hoeft welhaast niet meer vermeld te wor den. Zoals vanzelf spreekt heeft de vestiging van de Enkalon-fabriek in Emmen tot- grote verandering aanleiding gegeven. Was Zuid-Oost-Drente tot voor kort vrij wel uitsluitend 'n agrarische gemeenschap thans wordt dit alles anders. De directeur van de A.K.U. is er op bedacht de fabriek een plaats in de samenleving te doen in nemen. Daartoe worden telkens verschil lende groepen van personen uitgenodigd eens een kijkje in de fabriek te nemen. Zo brachten reeds het college van Ged. Sta ten Van Drente en de gemeenteraad van Emmen een bezoek aan het Enkalon-be- drijf. Thans is men bezig diverse groepen notabelen in de ruimste zin des woords uit de buitendorpen van de gemeente uit te nodigen voor een bezoek. welmenende Duitsers, „Het is weer het oude verhaal; ze steunen onze nog zo jonge democratie niet. ze gunnen haar de hardnodig successen niet. Reeds Brüning kon het daardoor indertijd niet bolwerken. Toen Hitier echter met de vuist op tafel sloeg, boekte hij succes op succes. En kregen ook degenen, die vóór een sterke man en sterke arolen waren, uit het bui tenland, van onverdachte zijde, als men wil andermaal het bewijs geleverd, dat een democratie toch eigenlijk een onding was. Het volk stelt deze dingen altijd ge vaarlijk eenvoudig. Thans is het wéér zo, en het is niet de eerste politieke blun der na '45 Zoals gezegd de geruchten blijven welig tieren op deze toch al zo voedzame voe dingsbodem van na-oorlogse intrigues. Reeds enkele dagen lang b.v. duiken er verhalen op, als zou de Naumann- groep niet in Duitsland zelf gevaarlijk zijn geweest, maar de westelijke positie in het.Midden Oosten hebben bedreigd Andermaal wordt hierbij de naam van Skorzeny genoemd (die overigens met een Amerikaans visum naar men zegt diverse malen in de Bondsregering zou zijn ge weest). Thans zou hij in zijn „handels politiek" (of politieke handel) ook Egypte betrokken hebben, waar naar het schijnt inderdaad Duitse militaire adviseurs ac tief zijn. Het sensationele, maar vaak onbetrouw bare Duitse onthullingsweekblad „Der Spiegel" komt nu met het verhaal, dat het de voormalige gouwleider Scheel even eens gearresteerd is geweest, die na de totale ineenstorting de anti-Westerse duis tere Nazicollaborateur, de groot Mufti van Jeruzalem, nog veilig over de Zwit serse grens zou hebben gesmokkeld. In deze economisch-politieke invloeds sfeer der voormalige Nazi's wordt, met be trekking tot het Nabije Oosten, dan ook meteen de naam van Schacht genoemd, duikt ook weer Naumann op, die in Octo ber vorig jaar door een delegatie der Ara bische Liga zou zijn bezocht. Hoe wild de geruchten overigens woeke ren moge tenslotte blijken uit een andere verdachtmaking van „Der Spiegel", als zou iemand, werkzaam voor een Erzbis- schöfliches Ordinariat" aan Dr Scheel verklaard hebben, dat volgens de opvat tingen in Vaticaanse kringen de tijd der christelijk democratische partijen in Euro pa voorbij was. Het vaticaan zou aan een „breit angelegte Nazionale Partei" de voorkeur geven(H) Dit kan allemaal in dit Duitsland van 1953. Er zullen ook nog wel mensen zijn, die dit geloven, zuchtte iemand uit CDU- kringen, die dit alles bezorgd had gade geslagen: „Men komt er zelfs met demen- ties niet meer uit". Eén conclusie uit deze onverkwikkelijke affaire leest men nergens. Ze schijnt ons echter de enige ju;ste te zyn. Hoe paradoxaal het ook klinken mag: elk alarm over Duitsland, elk werkelijk of schijnbaar toenemen der nationalisti sche activiteit, rnag tegen Adenauers Bondsrepubliek niet alleen geen nieuwe wantrouwende barricaden opwerpen op weg naar een geïntegreerd Europa, de Jmoet integendeel de gezamenlijke arbeid aan het EDG-bouwwerk versnel lenF r i s j mmers geen keus: een geïso leerd Duitsland, dat zich andermaal in gesloten acht, zou onherroepelijk an dermaal op de tenslotte in fatale waan zin eindigende weg van het nationalisme gedreven worden. Het enige middel om de Duitse „dyna- Premier Mossadeq heeft de Russische ambassadeur te Teheran gisteren de be slissing van de Pcriische regering, om dc visrechten van de Sovjet Unie in de Kas pische Zee niet te verlengen, meegedeeld. De Russische concessie was aangegaan voor 25 jaar en loopt Zaterdag a.s. af. De Sovjet Unie had op verlenging met 10 jaar aangedrongen. Voorstellen van de Sovjet Unie om vis producten thans te kopen, zullen door de Perzische regering b'J het parlement wor den ingediend, aldus deelde de minister mede. miek" te neutraliseren, is ze ln Europese kanalen te leiden. Hoe gevoelig deze toekomstige partner nog steeds is voor allerlei nationaal egoïs tische gifstoffen, moge misschien blijken uit deze Naumann-affaire en haar reacties, het kan wellicht eveneens ge combineerd worden uit nog voldoende ar tikelen, maar daaruit de conclusie trekken dat er dan voor een dergelijke partner geen plaats zou zijn binnen het nieuwe Europa zou van een fatale kort zichtigheid getuigen. Het tegendeel is waar! J. W. HOFWIJK. Naar wy vernemen zal in verband met een te verwachten benoeming tot buiten gewoon hoogleraar in de sociale genees kunde aan de Ryks-Universiteit te Lei den, dc staatssecretaris van volksgezond heid, dr P. Muntendam, met ingang van de nieuwe academische cursus zij. ambt als staatssecretaris beëindigen. Het ligt in het voornemen in deze functie niet te voorzien, doch de afgetreden staatssecre taris te herbenoemen tot directeur-gene raal van de volksgezondheid. President Peron van Argentinië zal naar verluidt in Februari een ontmoeting hebben met de Chileense president Ibanez. Hoewel geen enkele officiële mededeling is gedaan over de datum van deze ont moeting, meent men in welingelichte kringen te weten, dat de samenkomst in de loop van Februari in een nog niet be paalde plaats in Chili zal plaats hebben. In regeringskringen is evenwel verklaard, dat beide staatshoofden in de buurt van de Argentijns-Chileense grens, in de na bijheid van de Argentijnse provincie Men- doza, elkaar zullen ontmoeten. Uit Montevideo komt terzelfder tijd een bericht over een verslechtering van de verhoudingen tussen Uruguay en Argen tinië. Volgens het ochtendblad „La Tri- buna Popular" zou de regering van Uru guay zelfs reeds besloten hebben haar ambassadeur in Argentinië terug te roepen. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken van Uruguay is in tussen verklaard, dat er nog geen offi cieel besluit is genomen. Er wordt op gewezen, dat de regering van Uruguay Vrijdag bijeen zal komen om de kwestie van de betrekkingen met Argentinië te bestuderen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid lieeft besloten het Rijksarbeidsbureau te reorganiseren. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen n.l. in plaats van de 21 Gewestelijke Arbeidsbureaus en 135 bijkantoren, die op bet ogenblik onder bet departementale hoofdbureau te 's-Gravenhagc ressorteren, elf districtsbureaus worden ingericht, wier werkgebied samen valt met de provincies. Onder deze II districts-arbeidsbureaux ressorteren 81 Gew. Arbeidsbureaux en 75 nevenbureaux. Het hoofdbureau te *s-Gra- venhage kan dan een goed verlopend contact onderhouden met de 11 pro vinciale kantoren, waar administratie, financiën, statistiek en personeels zaken per provincie centraal zullen worden behandeld. In het verleden is gebleken, dat het con tact tussen het hoofdbureau en de 24 ge westelijke bureaux te stroef verliep, ter wijl b.v. ook vergaderingen van 25 of meer personen te groot zijn om steeds doeltref fend te kunnen werken. Niet efficient was ook de spreiding van de administratieve en de comptabele zaken over 24 kantoren. Bij de nieuwe indeling beheert elk dis trictsarbeidsbureau gemiddeld 8 geweste lijke arbeidsbureaux, terwijl elk geweste lijk arbeidsbureau ten hoogste 3 neven bureaux onder zich krijgt. Tevens wordt op deze wijze tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat het beslissingsbevoegde Ge westelijke Arbeidsbureau een te groot ge bied omvatte, waardoor de betrokken di recteur met name in de rayons der bijkan toren te weinig contact met het bedrijfs leven kon onderhouden. De rijkswerkplaatsen voor vakontwik keling tenslotte zullen niet meer onder de Gewesteiyke Arbeidsbureaux vallen, maar onder het districtsarbeidsbureau, waar door een meer gespreide scholings-moge- lykheid in de provincie kan worden be vorderd. De districtsarbeidsbureaux aan het hoofd waarvan een hoofdinspecteur-di recteur wordt gesteld, zullen worden ge huisvest in de bestaande gebouwen van de Gewestelijke Arbeidsbureaux in de pro vinciale hoofdsteden. De volgende heren zijn aangewezen als hoofdinspecteur-directeur: drs W. van der Mast voor Groningen, de heer K. Dijkstra voor Friesland, ir A. Bennik voor Drenthe, de heer J. Stuveling voor Overijssel, de heer C. Bakker voor Gelderland, mr J. Snijders voor Utrecht, de heer J. Corver voor Noord-Holland, mr J. Vermeulen voor Zuid-Holland, de heer K. van Dijk voor Zeeland, mr J. Metz voor Noord-Bra- De Amerikaanse hoge commissie heeflt Donderdag te Bonn bekendge maakt, dat de Westberlijnse autoritei ten ten bate van de Oostduitse vluch telingen 250 000 mark (ruim 200.000 gulden) is geschonken uit de tegen waardefondsen van de Amerikaanse hulp aan West- Duitsland, ter leniging van de ergste nood. Het geld zal worden besteed voor het aanschaffen van bedden, medische en chirurgische instrumenten, speciaal voedsel voor kinderen en andere drin gend benodigde zaken. Tot deze gift werd besloten op een conferentie van het Westduitse ministe rie voor Marshall-hulp van vice-kanse- lier Blücher, het ministerie voor vluch telingen en de speciale M.S.A.-missie in Duitsland. Te Berlijn werd voorts vernomen, dat men de capaciteit van de luchtbrug die de politieke vluchtelingen uit West- Berlijn naar West-Duitsland voert, dit jaar zal verdubbelen- Westberlijnse functionarissen hebben medegedeeld, dat de huidige capaciteit 5.000 vluchtelingen per maand is, het geen te gering geacht wordt met het oog op de sterk toegenomen stroom van vluchtelingen HET OUWEt-CACHET i WAARBORGT f SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK INHEMEN Van onze Utrechtse redacteur) In haar gezellige woning aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht, waar zij met Mej. mr W. van Lanschot samenwoont, heeft de eerste vrouwelijke excellentie" van Nederland mej. dr A. de Waal ons kort na haar benoeming tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen. Met de grootste welwillendheid stond zij ons te woord, al was het door steeds herhaald rinkelen van de telefoon moei lijk een geregeld gesprek te voeren en moest zij haar mededelingen over haar nieuwe taak telkens onderbreken. Zo ve len wilden haar hun gelukwensen aan bieden en de meesten bleken zeer ver rast, waarbij de nieuwe staatssecretaris lachend verklaarde, het bewjjs geleverd te hebben, dat vrouwen toch heel goed kunnen zwijgen, want. ze wist al een maand lang, dat deze benoeming op til ivas. Zij was zelf ook wel erg verrast ge weest. toen prof. Romme haar het eerst polste en aan deze en gene heeft z.ij raad gevraagd of zij deze functie wel aan vaarden zou. „Ik acht het een grote verantwoorde lijke taak en ik heb niet lichtvaardig ja gezegd". Daar kwam bij, dat het Utrechts Uni versiteitsfonds mej. De Waal had aange zocht voor het bezetten van een nieuw op te richten leerstoel in de politieke geografie, wat voor haar als sociaal-geo. grafe zeer verleidelijk was. „De functie, die ik nu gekregen heb, is voor mij als vrouw", zo vervolgde Hare Excellentie, „echter zo aantrekke lijk omdat in de mjj toebedeelde sector, die'ligt tussen lager en hoger onderwijs, het onderwijs aan meisjes zo'n voorname plaats inneemt. Een program kan ik natuurlijk nog niet geven, maar ik heb wel bepaalde dingen in mijn' hoofd en het ligt voor de hand. dat 'het gebied dat ik te behan delen krijg, mede belangrijk is in ver brod met de vernieuwing van het onder wijs. Na het lager onderwijs js de vorming van het meisje en de vrouw van heel veel betekenis en zonder nu te willen zeggen, dat hetgeen op dit terrein be staat niet goed is, meen ik, dat toch nog wel andere wegen ingeslagen kunnen worden. Een andere paedagogische kwestie is, dat hoe langer hoe meer aandacht ge wijd moet worden aan de opvoeding van de mens tot sociaal wezen, waartoe ook het kweken van meer burgerzin te re kenen is. „Vindt U in Uw werk als wetenschap pelijk ambtenaar aan het Geografisch Instituut nog aanknopingspunten met Uw nieuwe taak?" ,>In zoverre, dat ik mij zeven jaar in tens met het hoger onderwijs heb bezig gehouden en dus in het algemeen wel wat van het onderwijs afweet. Boven dien heb ik de laatste tijd didacliek-col- leges in de aardrijkskunde voor jonge leraren en leraressen gegeven en me dus al drie jaar met. de opvoeding bemoeid". Mej. de Waal beschouwt het ook als een groot voordeel, dat zjj enige maan den lid van de Tweede Kamer is geweest fn tot..haar eigen grote verwondering komt zij wel al heel gauw aan de andere kant te zitten. Zij weet nu in ieder geval door practische ervaring, hoe het ér in het parlement naar toe gaat. Het spijt haar wel heel erg, dat zij nu geen deel meer zal uitmaken van de vaste commissie voor de grenswijziging, vooral als Utrechtse in verband met de grenswijzigingsplannen van haar woon stad. Ook de plannen voor Arnhem, die moeilijkheden geven vanwege de tuin- bouwgronden in Huissen, interesseren haar zeer. „U bent toch niet in Utrecht geboren?" „Neen, maar ik heb er gestudeerd en je hebt altijd bijzondere gevoelens voor de stad. waar je gestudeerd hebt. Boven dien woon ik er van 1945 af". „Uw benoeming tot Staatssecretaris is natuurlijk op de eerste plaats een eer voor Uzelf, maar wellicht beschouwt U haar ook als een onderscheiding voor de gehele Vrouwenbeweging, waarin U steeds zo actief bent geweest". „Inderdaad, voor de gehele Vrouwen beweging verheugt het mij, dat de eer ste vrouwelijke excellentie er nu in ons land is. Waar de vrouwen van alle groeperingen steeds meer politiek-min- ded worden, is elke stap in die richting belangrijk. Dit is een heel nieuwe pha se in de emancipatie, welke wij nu in gaan. Jarenlang heb ik voor de eman cipatie van de vrouwen gevochten, niet het minst in de na-oorlogse jaren in het Kalh. Vrouwendispuut, waarvan ik nu voorzitster ben. Dit werk zie ik nu met een persoonlijk succes beloond". Wij komen dan te spreken over de studie, waaraan mej. De Waal zich altüd nog veel meer had willen wijden dan de tijd bij het werk. dat zij tot heden ver richtte, toeliet. Zij zou liefst nog vee) meer willen lezen en gelegenheid tot be paalde hobbies heeft mej. De Waal bil haar drukke werkkring naast haar dagelijkse functie lid van de Tweede Ka mer en lid van de Utrechtse gemeente raad nooit gehad. „Voorlonig ben ik van plan mu volle dig op mijn nieuwe taak te concentreren en ik moet mij volkomen verdiepen in het speciale werk. dat in de mu toebe dachte sector te doen is". De nieuwe staatssecretaris deelde ons nog mee voor aile andere ifuncties te moeten bedanken, maar in Utrecht bluft zij wonen. Van haar vroegere sociale werk heeft zij steeds het belangrijkst gevonden het Katholieke Vrouwendispuut, dat in 1946 door mej. Van Lanschot en mej. Klompé werd opgericht. Ook hechtte zij veel waarde aan haar werk in het hoofdbe stuur van de Vereniging van Acade misch Gevormde Vrouwen. Verleden jaar had zij de zesde algemene vergadering bezocht van de UNO. die t.e Parijs werd gehouden. Daar was zij afgevaardigde van het Nederlandse Vrouwencomité. Onder haar leiding heeft het Vrouwen dispuut zich voornampliik met twee in teressante kwesties beziggehouden en wel met de arbeid van de gehuwde vrouw en met de opvoeding van de fabrieksarbeid ster. Mej. De Waai, die in haar Indische tijd Katholiek is geworden, is sinds 1945 wetenschappelijk ambtenaar aan de Uni versiteit te Utrecht; zij bezet voor de K.V.P. een kwaliteitszetel in de Tweede Kamer. Binnenkort zullen zes Britse vliegtui gen en één Amerikaanse Dakota aan het vervoer gaan deelnemen. Door de slechte weersomstandigheden is er een achter stand van 8 000 op het schema. Deze ach terstand zal eerst ingehaald moeten wor den. Julius Meyer, het hoofd van alle Oostduitse Joodse gemeenschappen, heeft Westberlijnse functionarissen meege deeld, dat de vlucht van de Oostduitse Joodse leiders naar het Westen de com munistische opzet heeft doen mislukken om deze leiders Donderdag op een grote bijeenkomst te Leipzig het Zionisme te laten veroordelen en Israël aan de kaak te stellen. Deze Joodse leiders zouden verder hebben moeten verklaren, dat in Oost-Duitsland geen anti-semitisme be staat en dat de Joodse hulporganisatie „Joint" een Westerse spionnagedienst is. Meyer is tweemaal, op 5 en 8 Januari, bij de leider van de controle-commissie der communistische S.E.D.. Tenner, ge roepen. Het was hem daarbij gebleken, dat Tenner trachtte voldoende materiaal te verzamelen voor een staatsproces te gen Joodse leiders op beschuldiging van optreden voor het Amerikaanse imperia lisme. Tenner had Meyer gevraagd een lijst op te stellen van allen, die voedsel- nakkettten van de „Joint" ontvingen. Meyer moest opgeven welke contacten hij met het Westen onderhield en een verklaring tekenen, waarin het Zionis me en de „fascistische staat Israël" wer den veroordeeld. Tevens werd Meyer gevraagd te ver klaren, dat het proces-Slansky „een rechtvaardig proces" was geweest en hij moest een gedetailleerde tegenspraak op stellen van alle Westelijke beschuldigin gen over anti-semitisme in Oost-Duits land. Een hof van beroep in Wesl-Beriyn heeft bepaald, dat de littekens, de zgn. „Schmisze", het oude bewysstuk van een „kranige" Pruisische studententijd, waar in het duel in grote ere staat, even legaal zijn als snorren. Het hof verwierp een verzoek om studenten-duels strafbaar te stellen. Honderden Westberlijnse studenten, die de publieke tribune vulden, barstten in toejuichingen los toen de uitspraak be kend werd gemaakt. Hun woordvoerders zeiden, dat nu niets meer de wederoprich ting van de oude Duitse „Farbentragende- studentencorpora". met al hun tradities in de weg zou staan. Opgemerkt dient te worden, dat drie van de vijf mannelijke rechters, alsmede de openbare aanklager en de verdediger, zelf „Schmisze" droegen, die zij in hun studententijd hadden opgelopen. Zoals be kend hebben de rectoren Van vele Duitse universiteiten tegen deze „barbaarse" duel-tradities geprotesteerd. Ook van ka tholieke zijde zijn deze praktijken veroor deeld. bant en de heer M. Janssen voor Limburg. Het nieuwe plan is voornamelijk gericht op de interne organisatie, zodat degenen, die van de diensten der arbeidsbureaux gebruik maken, in het algemeen weinig van de wijzigingen zullen bemerken. De Gewestelijke Arbeidsbureaux zuilen gevestigd zijn: in Groningen: te Delfzijl, Groningen, Marum, Sappemeer, Stadska naal, Uithuizen, Veendam en Winschoten; in Friesland: te Buitenpost, Dokkum, Drachten, Harlingen, Heerenveen, Leeuw: arden en Sneek; in Drenthe: te Assen, Emmen, Hoogeveen en Meppel; in Over ijssel: te Almelo, Deventer, Emmeloord Enschede, Hengelo, Kampen, Oldenzaal' en Zwolle; in Gelderland: Apeldoorn. Arn hem. Doetinchem, Eist, Harderwijk Heer- de, Nijmegen, Tiel, Winterswijk, Zaltbom- mei en Zutphen; in Utrecht: Amersfoort, Soest, Utrecht, Veenendaal en Zeist; in Noord-Holland: te Alkmaar, Amsterdam Bussum, Haarlem, Den Helder. Hilver-' sum. Hoorn en Zaandam; in Zuid-Holland" te Alphen aan de Rijn, Delft, Dordrecht Gorinchem, Gouda, 's -Gravenhage Lei: den, Lisse, Oud-Beijerland, Rotterdam en Vlaardingen; in Zeeland: te Goes. Middel burg, Vlissingen, Terneuzen en Zierikzee- in Noord-Brabant: te Bergen op Zoom', Breda, Cuyk, Eindhoven, Helmond, 's-Her: togenbosch, Oss. Roosendaal, Tilburg, Veg- hel en Waalwijk; in Limburg: te Heerlen, Kerkrade, Maastricht, Roermond, Sittard! Venlo en Weert. Minister Mansholt heeft zich vandaag naar Engeland begeven voor het voeren van besprekingen met zün Engelse col lega van Voedselvoorziening. Lloyd Ge orge, over de baconleveranties en de land- bouwintegratie. Volgens het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening moet dit bezoek worden beschouwd als een voort zetting van 't overleg, dat minister Mans holt onlangs o.m. met de ministers van Landbouw van verscheidene West-Euro- pese landen over de agrarische integratie heeft gevoerd. Hierbij is eveneens een be zoek aan de heer Monnet, de voorzitter van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap inbegrepen, welk bezoek j.l. Vrijdag heeft plaats geh»d. De minister zal ook over de landbouw- integratie een bespreking voeren met de heer Nutting, onderstaatssecretaris van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. De besprekingen over de bacontransac- tie zullen zijn gericht op het verkrijgen van een redelijker basis voor de leveran ties dan op grond van het voor dit jaar afgesloten contract bestaat. In het kader van de viering van het eeuwfeest van het herstel van de Kerke lijke Hiërarchie in Nederland organiseert de Katholieke Radio Omroep in samen werking met de Katholieke Jeugdraad voor Nederland in 1953 een prestatie-wed- strijd voor amateur zang- en muziekgroe pen onder de Katholieke jongeren van Nederland. De wedstrijd staat open voor zang- en muziekgroepen voor jongens en meisjes. Algemene voorwaarde is, dat de groep moet bestaan uit amateurs, die voor het merendeel boven 11 en beneden 25 jaar zijn. De wedstrijd wordt gehouden voor een drietal categorieën, t.w. a. zanggroe pen. b. ensembles voor snaar en/of blaas instrumenten. c. tamboer- en pijpers korpsen. Voor de categorie a zijn uitge- sloten bestaande kerkkoren of zangkoren van muziekscholen. Voor de categorieën b en c zijn uit gesloten die groepen, die officieel bestaan als zelfstandige muziekverenigingen. Van de groepen, die aan bovengenoemde eisen voldoen en wier prestatie geschikt geacht wordt voor een jeugduitzending een en ander ter beoordeling van de jury - zal een radio-opname worden gemaakt. De jury zal per diocees een winnaar aan wijzen uit elk der drie categorieën a, b en c. Deze winnaars worden in de ge legenheid gesteld via een radio-uitzen- ding deel te nemen aan de finale. De jury bestaat uit mej. M. Dekkers en de heren Willy Francois, Piet Lusten- nouwe_r, Wim Quint, Toon Michels en Joop Hörmann. Aanmelding voor deel neming aan de wedstrijd moet schriftelijk geschieden aan de Katholieke Jeugdraad voor Nederland, Stationsplein 15 bis te Utrecht. De termijn van inschrijving sluit op 15 Februari 1953. Oud-strijders en voormalige krqgsge- vangenen en gedeporteerden uit Elzas- Lotharingen hebben een brief naar de Zweedse ambassade te Parus gezonden, waarin zij verklaren, dat volgens een „goedgefundeerd gerucht" kapitein Otto Kahn, de Duitser die als hoofdschuldige voor het bloedbad in Oradour wordt be schouwd, zich thans in Zweden bevindt. Bij het schrijven was een afschrift ge voegd van een andere brief, die aan de Westduitse regering en de Britse, Ame rikaanse en Russische autoriteiten in Duitsland is gezonden en waarin de uit levering wordt gevraagd van officieren en manschappen van de compagnie, die de uitmoording van het dorp op haar gewe ten heeft. (Van onze Amsterdamse redactie) Gistermiddag is in het Maria Paviljoen in Amsterdam in de leeftyd van 79 jaar overleden de katholieke letterkundige dr C. R. de Klerk. Sinds een dag of tien werd dr De Klerk, die de laatste jaren woon achtig was in 't Theresia-oord in Ouder kerk in het Mariapaviljoen verpleegd. De naam van dr C. R. de Klerk heeft vooral een goede klank gekregen door zijn werk in het tijdschrift „Van Onze Tijd", 't blad waarin zijn echtgenote Maria Viola zulk een grote en fijnzinnige figuur was. Naast haar was dr De Klerk een der pio niers die niet moe werden te strijden voor de culturele emancipatie van het Neder landse katholieke volksdeel Publicaties van zijn hand verschenen in dit blad o.a. over Augustinus, Erasmus en Vondel. Hij bezag deze figuren met een onbevangenheid die in die jaren voor de katholieke cultuurhistoricus nog bijzonder gedurfd mocht heten. Vooral zijn inzich ten over Vondel trokken sterk de aan dacht. j Behalve aan „Van Onze Tijd" was dr de Klerk aan de „Katholieke Illustratie" en aan „De lijd" enkele jaren als redac teur geworden. Vanaf 1930 ving het werk aan dat zijn levenswerk mag worden genoemd: de vol ledige Vondel uitgave die bij de Wereld bibliotheek verscheen onder zijn leiding Het is een ware standaard uitgave, met groot historisch en litterair doorzicht sa mengesteld. Dit werk vooral was het dat de Amsterdamse Universiteit aanleiding gaf dr C. R de Klerk in 193? het ere doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte toe te kennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3