Stuurloze „Princess Victoria in Ierse Zee kapot gebeukt Slechts 44 van 172 opvarenden werden gered ORKAAN HIELD HUIS IN WEST-EUROPA NEDERLAND bood Nederland spontaan de hand Veel schade in Noord-Holland Pres. Eisenhower gedoopt Dulles en Stassen in Parijs on in Schotland Frankrijk vraagt uit levering van Lannnerding In Zandvoort grotere drukte dan s zomers MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA Rome reeds „gedaan" De „hidlveg,, trok Rond het proces-Oradour INTERN. VERVOERS CONFERENTIE Tussen Gouda en Gouderak werd het vee langs de geheel versakte dijk geëvacueerd. Foster Dulles en Harold Stassen, resp. Amerikaans minister van buitenlandse zaken en directeur van de M.S.A., kwa men Zaterdagmorgen op hun Europese „luister-tocht" in Rome aan, voerden daar besprekingen met premier De Gas- peri, die hun een Ijjvig dossier voor pre sident Eisenhower meegaf, en er op wees dat de V.S. met de levering van militair materieel ten achter waren, te weinig off-shore aankopen in Italië deden, te zware immigratie-bepalingen hadden. Niettemin vertrokken de beide Ameri kaanse staatslieden „bemoedigend" en met „veel opgedane wetenschap" Zondag naar Parijs, waar zij door minister Bi- dault werden ontvangen en waar zij van daag resp. met de Amerikaanse diplo maten en leider van de M.S.A.-missies in West-Europa zullen praten. In het kerkgebouw van de Nationale Presbyteriaanse Kerk aan Connecticut Avenue te Washington vond Zondagmor gen, tijdens de dienst van negen uur, een uitzonderlijke plechtigheid plaats. Presi dent en mevrouw Eisenhower traden toe tot het Nationale Presbyteriaanse kerk genootschap, tezamen met acht en veer tig andere personen. Dr Elson, de herder van deze gemeene, diende de president het doopsel toe, aan gezien Eisenhower nog niet gedoopt was. Mevrouw Eisenhower, die wel gedoopt is, herhaalde bij haar intrede in het kerk genootschap slechts de doopgeloften. De prsident en mevrouw Eisenhower namen daarna deel aan het Avondmaal- (Van onze weerkundige medewerker) Een storm met catastro'phale gevolgen heeft dit weekend in ons land huisgehou den. Rukwinden van ver over de honderd kilometer per uur zijn voorgekomen. De grootste snelheid, die gemeten is, bedroeg ruim 140 km. per uur op het vliegveld van Leeuwarden. Zulke snelheden zijn wel meer in ons land gemeten. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat de schade, die de wind alleen aanrichtte niet zo heel groot is, in ieder geval veel minder groot dan bijv. op 1 Maart 1949, toen van talrijke plaatsen aanzienlijke schade werd gemeld. Dit maal is het het gevreesde water geweest, dat de grootste onheilen heeft gebracht. Nu rijst natuurlijk direct de vraag, waarom dit keer het water zo'n belangrijke rol heeft gespeeld in tegenstelling tot de andere zware stormen van de laatste jaren. De oorzaak moet hierin worden gezocht, dat de afstand, waarover de orkaan boven de Noordzee huishield groter is geweest, ter wijl zij bovendien langer heeft geduurd. Het begon Zaterdag reeds in Schotland, nadat daar een diepe depressie was ge passeerd. Des ochtends begon de luchtdruk daar snel te stijgen en aangezien de de pressie nog dieper werd, werden de ver schillen in luchtdruk zeldzaam groot met ais gevolg de orkaan uit het Noorden, die op de Shetlandse eilanden en gemiddelde snelheid van 180 km. per uur bereikte! In de koude lucht, die hiermede werd aangevoerd, kwamen regen-, sneeuw- en hagelbuien voor. Het weer mocht dus angstwekkend worden genoemd. De de pressie verplaatste ziCh naar het Zuid- Oosten, het centrum trok in de nacht van Zaterdag op Zondag over de Duitse Bocht. Het stormveld verplaatste zich bij Noor denwinden over Engeland en de Noordzee, waardoor het water gemakkelijk.kon wor den opgestuwd, om in het Zuidelijke deel van de Noordzee een hoogte te bereiken als sedert mensenheugenis niet is voor gekomen. Bovendien is het natuurlijk uiterst be langrijk of het hoogtepunt van de orkaan bij hoog of bij laag water komt; in dit ge val was het omstreeks vijf uur Zondag ochtend hoog water en zelfs springvloed! Alle voorwaarden om een zeldzaam hoge stand van het water te verkrijgen waren dus aanwezig en die hoge stand is dan ook niet uitgebleven. Zaterdagmiddag ging de eerste waarschuwingen uit voor gevaarlijk hoog water, nadat tevoren reeds gewaar schuwd was voor flink hoog water. Het zwaarste is de storm in het Westen van het^ land geweest, waar in het alge- meen tijdens stoten snelheden van 125 kilometer per uur werden gemeten; ln Twenthe en ook in Groningen kwam men niet ver boven de honderd kilometer per uur en bovendien duurde de storm daar veel korter. In Zuid-Limburg viel daarbij lange tijd achtereen sneeuw, om 7 uur Zondagmorgen lag daar een laag van drie centimeter. Tragische berichten kwamen ook uit de kuststreek, waar eveneens doden te betreuren zjjn en vooral Oostende, Knoc- ke, Blankenbrugge, Duinkerken en (het zwaarst) Nieuwpoort z(jn geteisterd. Te Oostende vluchtte een moeder met haar kind. Het kleintje werd door de wind uit haar armen gerukt en verdronk jammer- Iflk. Het water bereikte de eerste verdieping der hotels en andere gebouwen, die volle dig moesten worden ontruimd. Honderden personen, die in de stormnacht feesten hadden bijgewoond zijn in het centrum door een gordel van water ingesloten. Zü lopen echter geen gevaar. Ook het natuur reservaat van het Zwin is overstroomd, wat de dood van vele zeldzame vogels en planten tot gevolg zal hebben. Uit de pro vincie Luxemburg wordt zware sneeuw storm gemeld. Op sommige plaatsen zou daar twee meter sneeuw zijn gevallen. De meeste plaatsen zijn hier totaal geïsoleerd. Gendarmen werden per legercamions naar de geteisterde gebieden vervoerd. bovendien de jeugdbeweging ingescha keld. De opbrengsten van kooruitvoerin gen, van sportwedstrijden van de Bond Zonder Naam, van overwerkuren van de Katholieke en de christelijke vakbewe gingen en het N.V.v. zijn voor de ge troffenen. De Ned. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen en de Limburgse afdeling van het Kon. Ned. Zangersverbond hebben de aangesloten verenigingen gevraagd de recettes van concerten en collectes te willen afstaan. In talrijke steden en dorpen in ons land werden gisteren reeds inzamelin gen gehouden. De drie Noordelijke provincies, Fries land, Groningen en Drente stuurden gisteravond 500 vrachtwagens vol met kledingstukken, beddegoed, meubilair enz. naar Rotterdam, als centrale punt. Den Bosch zorgde voor noodverlich ting in de ondergelopen streken en voor troepen voor afvoer van de burgerbevol king in de geteisterde polders. Uit Haarlem ging een gezelschap van zestig Haarlemse advocaten en M.T.S.'ers en Heemsteedse vrijwilligers naar Zeeland in twee grote motorvoertuigen, waarin zjj tevens zo lang gehuisvest zullen zijn. Maastricht heeft gisteren alle carna- valsfcstiviteiten voor die dag afgelast. In plaats daarvan trok 's avonds een „bid- weg" van tienduizenden een aantal zoals deze stad nog maar zelden door door haar straten heeft zien trekken om te bidden voor hen, die het slachtof fer werden van de overstromingen en om God te smeken ons volk van verdere rampen te sparen. Heel Maastricht bad tot de Sterre der Zee voor het zwaar ge teisterde Nederland. Zo leeft heel de bevolking mee met het lot van hen, die door deze natuur ramp getroffen werden. scoopgangers gered, die daar zojuist, be- hagelijk in een warme zaal, hadden ge noten van de film „Orkaaneiland". Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh brachten gisteren een bezoek aan de geteisterde gebieden in de omge ving van Hustanton, om zich van de om vang van de ramp op de hoogte te stellen en van hun medeleven met de slachtoffers te doen blijken. Inmiddels gaat het reddings- en herstel werk onvermoeid verder. Nog steeds wordt er met man en macht gewerkt aan het herstel van de doorgebroken dijken, waarvoor de civiele autoriteiten aan het leger met spoed 4 millioen zakken hebben gevraagd. Van Franse officiëële zijde is Vrijdag te Parijs medegedeeld, dat de Franse rege ring de Britse autoriteiten in West-Duits- land opnieuw heeft verzocht ex-gcneraal Bernhard Lammerding, de voormalige be velhebber van de Duitse S.S.-divisie „Das Reich", uit te leveren. Lammerding werkt thans als ingenieur te Dilsseldorf. De Franse minister van landsverdedi ging Pleven, die dit mededeelde, voegde hieraan toe, dat de Britse autoriteiten vo rige uitleverings-verzoeken van de hand hebben gewezen. Hij bracht in herinnering dat Lammerding aan de verdedigers van de beklaagden in het te Bordeaux ge voerde proces-Oradour een brief heeft ge schreven, waarin hij het voor de thans te recht staanden opnam, aanvoerend, dat hij zelf indertijd reeds een onderzoek naar de massamoord te Oradour gelastte, met het oogmerk enkele hiervoor verantwoor delijke bevel voerende officieren voor de krijgsraad te dagen (de hoogste in rang zijnde van de beklaagden van het proces te Oradour Is sergeant-majoor). Minister Pleven zelde, dat Lammerding z.i. moet worden berecht op grond van de Franse wet betreffende de gemeenschap pelijke schuld van oorlogsmisdadigers, wanneer zij hebben gehandeld als leden van organisaties, die in het proces te Neu renberg in haar geheel verantwoordelijk zijn gesteld voor bedreven oorlogsmisda den. Pleven zeide voorts, dat Frankrijk, in verband met het uitmoorden van Oradour, aan zijn oorlogs-bondgenoten 51 verzoe ken om uitlevering van verdachten heeft gericht. Hiervan hebben de Engelsen er vijf ingewilligd, de Amerikanen één en de Russen geen. Ex-S.S.-generaal Lammerding wordt niet rechtstreeks verantwoordelijk gesteld voor de massamoord te Oradour. Zijn naam is als zodanig ook niet in het proces te Bordeaux genoemd. Men meent over het algemeen, dat de S.S.-kapitein Otto Kahn de hoofdschuldige is. -Adding schade opgelopen aan het roer „,e reddingboot van Breskens is onder' om de „Jan Leis" te vervangen. Zaterdag is de Internationale Vervoers- conferentle geNlndigd, waaraan werd deel genomen door de ministers van vervoer van Oostenrijk, België, Luxemburg, Ne derland. Zwitserland, West-Duitsland en Frankrijk. De ministers besloten de reeds tussen Frankrijk en West-Duitsiand be staande „Pool" van spoorweewa gons uit te breiden tot acht landen. Binnen niet al te lange tijd zou het aantal wagons van de pool tot 200.000 kunnen aangroeien. Er werden 19 internationale wegrortes vastgesteld. Binnenkort zal op een te hou den internationale wegenconferentie de fi nanciering van de voorgenomen werken worden bestudeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7