Colonnes naar verschillende punten Een indrukwekkende offervaardigheid Kunstagenda Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Onze Jubileum-puzzle Spaarbank te Rotterdam OVERSCHIE VLAARDINGEN Een Comité Watersnood PAGINA 2 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 FIN OP ZEE VERONGELUKT Aanvankelijk dacht men, dat hij overboord was geslagen DR R. H. M. GEERDES OVERLEDEN De stichter van de Dr Nolet- stichting Hier ter stede is, 72 jaar oud, gister avond in Huize St. Liduina overleden dr R. H. M. Geerdes, een der bekendste Ka tholieke doktoren, een medicus met een prachtige staat van dienst. Schiedam heeft zich opgemaakt, om de getroffenen door de watersnood te helpem zoveel als het kan. Bewonderenswaardig is de spontaneïteit waarmede de bevolking aan de oproepen tot hulpverlening gevolg heeft gegeven. Honderden en honderden hebben zich Zondag en Maandag aangemeld, hun daadwerkelijke hulp aanbiedend. Het waren arbeiders, chauffeurs, melkers etc., allen mensen, die ep de een of andere wijze wilden trachten, de getroffenen en in nood verkerenden bij te staan. Talrijke particulieren meldden zich op het hoofdbureau van politie en bij het Rode Kruis in de Tuinlaan met hun auto's, teneinde goederen en evacué's te vervoeren. VASTENAVONDFEEST K. K. AFGELAST TAFELTENNIS Het Rode Kruis Ook Kethel organiseerde BURGERLIJKE STAND GERINGERE FREQUENTIE BUSLIJNEN MONOPOLE THEATER ^Dossier 212 van Tokio" CONCERT „HARPE DAVIDS UITGESTELD Het organiseert o.a. een collecte ROTTERDAM Schiedam helpt de geti Door het wegvallen van een regel, ont breekt de opgave van 10 horizontaal. Dit moet zijn familielid. Tevens moet 94 ho rizontaal zijn 95 horizontaal. Aan boord van het Finse schip „Wiikini" dat gistermiddag leeg van Helsinki te Rotterdam aankwam, heeft zich tijdens het slechte weer onderweg een ongeval voorgedaan. Er werd een lid van de be manning vermist. Aanvankelijk dacht men, dat de man over boord -was gesla gen. Later werd de vermiste echter met een gebroken schedel gevonden. Het stormweer is de oorzaak geweest van het ongeval, dat de man overkwam. Men had reeds via de radio aan Hoek van Holland om een medicus gevraagd. In Januari 1953 werd bij de Spaarbank te Rotterdam (op 1.000,— afgerond) ingelegd 6.636.000,en terugbetaald 3.553.000,—. Er was dus een inlegover- schot van 3.083.000,Indien men deze cijfers vergelijkt met die van Januari 1952, toen inleg en terugbetaling respectievelijk f 4.231.000,— en 3.281.000,— bedroegen, dan blijkt in het bijzonder dat de inleg ruim 2 millioen hoger is geweest dan vorig jaar. Aan het einde van Januari 1953 was aan 350.594 inleggers 100.923.000,— verschul digd. Door middel van spaarbusjes werd ingelegd 121.000,—, terwijl door de leer lingen van 315 scholen 57.000,— werd gespaard. Deze maand passeerde de Spaarbank te Rotterdam, als eerste plaatselijke spaar bank in den lande, een tweetal opmerke lijke mijlpalen. Op 21 Januari kwam namelijk het aantal inleggers op 350.000 en op 23 Januari overschreed het aan hen verschuldigde bedrag de 100 millioen. Dr Geerdes was uit Avereest (Overijs sel) afkomstig en vestigde zich in Mei 1908 te Schiedam en wel als huisarts. Na een bijzonder heilzame periode liet hij enkele jaren geleden de practjjk aan zijn zoon over. Dr Geerdes was de oprichter in 1928 van de Dr Noletstichting, waarvan hij vele jaren de bezielende directeur geweest is. Zijn activiteit was bijzonder groot. Van de talrijke functies, die hij bekleedde, noe men wij o.a. het lidmaatschap van de Ge zondheidscommissie. Dr Geerdes is ook gemeentearts geweest. Nadat hij zijn prac- tijk had neergelegd, wijdde hij zich in het bijzonder aan het werk van het Wit Gele Kruis. Hjj was voorts voorzitter van de R. K. Bouwvereniging St. Joseph en op richter en gedurende vele jaren voorzitter van de Schiedamsche Vereniging tot be scherming van zuigelingen. In Mei a.s. zou hij 45 jaar in Schiedam als arts gewerkt hebben. Wat het Wit Gele Kruis betreft, ook in de landelijke organi satie er van heeft hij een belangrijke rol gespeeld. Van zijn functies vermeldden we nog die van bestuurslid van de St. Thomas Stichting en van het Kerkbestuur der St. Liduina. De overledene was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Ve toeloop was dusdanig en het gebrek Atn coördinerende krachten zo groot, dat de politie een soort werkcomité vormde, waarvan de inspecteurs Van Marion en Knook de leiding namen. Dit stelde zich op de hoogte van de mogelijkheden en het resultaat was, dat de bereidwilligheid der Schiedammers, om hun in nood verkeren de landgenoten bij te staan in goede banen werd geleid. Na overleg met de centrale hulpverleningsautoriteiten in Den Haag, werd toen besloten, de eerste colonne vrijwilligers naar het bedreigde Abben- broek te zenden. In totaal zeventig man toog er met auto's vrachtauto's en het no dige materiaal heen. Er gingen enkele agenten mede, die in Abbenbroek regelend optraden en zorgden, dat de colonne zich ordelijk kon verspreiden en het werk di rect kon worden aangevangen. In Schiedam bleef men deze activiteit oplettend volgen en toen zich een schipper met zijn schuit meldde, werd deze er di rect heengezonden. Er zijn ook hulpverlenende Schiedam mers naar Spijkenisse en Rotterdam geto gen. En bij het reddingswerk toonden ze een grote tegenwoordigheid van geest en een practische zin te bezitten. Het ging hun dan ook op verschillende plaatsen goed af, de mensen op bedreigde punten met vlotten uit hun woningen te halen. Nadien verliep het op transport stellen der getroffenen even vlot. En ondertussen stroomden de gaven naar de centrale posten. Het gebouw van het Rode Kruis aan de Lange Nieuwstraat werd overstroomd, de Beurs moest in ge bruik worden genomen en toen die vol werd, nam men een gedeelte van het St Jacobgsasthuis in beslag. Daar bleek ook weer, hoe groot de bereidwiligheid was. Er waren direct vrouwen en meisjes be schikbaar, om de binnengekomen goede ren te sorteren. Sorteertakels werden aangevoerd. Bedrijven stelden hun auto's en personeel beschikbaar. Het gat is dicht! Eén tweetal schepen, gevuld met grint, vult het gat van meer dan veertig meter, hetwelk in de Ouderkerkse dijk is geslagen. Zand zakken en los grint moeten het doorsijpelen van het water voorkomen. Het Vastenavondfeest, dat de Katho lieke Kring op 5 en 6 dezer zou houden, is afgelast. GEEN ONGEVALLEN VAN BETEKENIS Te Overschie hebben zich tijdens de stormnacht van Zaterdag op Zondag geen ongelukken van betekenis voorgedaan. TENTOONSTELLING Zaterdagmiddag zijn 15 Overschiese schilders en tekenaars in de raadszaal bij een geweest, waar besloten werd om streeks Pasen te Overschie een tentoon stelling te doen houden van werken van Overschiese- en oud-Overschiese kunste naars, zowel beroeps- als amateurs. Ge rekend wordt op ca 150 inzendingen. De tentoonstelling geschiedt onder aus piciën van de wijkraad en wordt gesteund door de Kunststichting en de Rotterdamse Gemeenschap. In het tafeltenniscentrum speelde het eerste team van Lafamo tegen S.V.A. Aangezien Reymer ziek was, moest men met een invaller spelen. Toch is het gelukt S.V.A. te verslaan met 73. Baas bezorgde zijn club een punt, Spruyt nam er twee voor zijn rekening en Bartels scoorde drie maal. Ook de double was voor Lafamo. Het 2e team speelde een thuiswedstrijd tegen Kaveka 2. Ook ditmaal was het Kaveka dat Lafamo een 73 nederlaag toebracht. Tot de vierde partij ging de strijd gelijk op, daarna liep Kaveka uit tot 6—2. Mej. Krook scoorde nog een maal voor Lafamo. de double was echter voor Kaveka. Wat het Schiedamse Rode Kruis aan gaat, dit is ook eveneens reeds Zondag op eigen initiatief opgetreden. Het bracht or de in de massa bedstellen, matrassen, de kens etc. etc., die ter beschikking werden gesteld. Er werd o.a. aan Middelharnis hulp verleend. Voorts is er een groep naar Ooltgensplaat en een naar Goudswaard. Gisteravond is een aantal hulpverleners uit Abbenbroek teruggekeerd. En wat het Rode Kruis betreft, dit heeft nog twee schuiten met goederen naar Goudzwaard gezonden. In Kethel, waarvan we gisteren reeds meldden, dat de boeren daar in hun stal len ruimte hadden gemaakt voor vee uit de getroffen gebieden, heeft men ook de hoofden bij elkaar gestoken en is men, zonder op instructies te wachten, met hulpverlening begonnen. Hier werd een werkcommissie gevormd, aan het hoofd waarvan Ds De Bruyn, Dr v. d. Kuey en brigadier Korpel kwamen te staan. Toen men hoorde, dat te Rotterdam in de Ahoy- hal vluchtelingen geconcentreerd werden, heeft men een hulpcolonne georganiseerd en er 20 mensen weggehaald en een be hoorlijk onderkomen verschaft. Het ene bericht omtrent de activiteit der Schiedammers volgt op het andere. We vermelden nog, dat het Rode Kruis, waar bij Dr Klomp de ziel der organisatie is, een hulpcolonne naar Zuidland heeft ge stuurd, bestaande uit veertig personenau to's en twee vrachtwagens. Later is die doorgestuurd naar Hellevoetsluis. VERBETERING EN VERBREDING SCHIEDAMSEWEG De toestand van het wegdek van het gedeelte Schiedamseweg tussen de Oude Havenbrug en het Verploegh Chasséplein behoeft dringend verbetering. B. en W. menen dat deze verbetering gepaard moet gaan met een verbreding van de rijbaan. Gestreefd dient daarbij te worden naar 'n rijbaanbreedte van 8 m met aan beide zijden trottoirs van ongeveer 3 m breed. Gedacht is aan een klinkerbestrating en trottoirkoiken. Deze voorgenomen verbreding van de rijbaan, welke gedeeltelijk gaat ten koste van de op sommige gedeelten vrij brede trottoirs, zal het bovendien mogelijk ma ken het wachtverbod (parkeerverbod) al daar op te heffen. Voor de uitvoering van een en ander is het noodzakelijk, dat de gemeente de be schikking verkrijgt over verschillende ge deelten der aan de Schiedamseweg ge legen voortuinen. De daarover gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat ge had dat thans 11 van de 14 daarvoor in aanmerking komende eigenaren, respectie velijk erfpachters, bereid zijn de gevraagde stroken grond a te staan c.q. erfpachts- recht van deze stroken aan de gemeente terug te geven. De onderhandelingen met de nog resterende eigenaren c.q. erfpach ters hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. De kosten van de ver betering en verbreding van de rijbaan, alsmede de kosten verbonden aan het ver krijgen der voortuinen, worden geraamd op 80.000. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. GEBOREN Maria J„ dr van F. J. G. Hengst en G. J. L. Gokke. Barend G., zn van G. C. de Reuver en W. C. Hazen- kamp. Barend D., zn van B. Bovenberg en M. L. F. de Bruijn. Dick C., zn van R. W. van Dam en H. Brucker. Johan nes E., zn van L. Zentjens en W. C. A. v. d. Linden. OVERLEDEN C. Hendriks, 79 jaar, we duwe van C. I. G. Kemper. J. J. de Ka per, 80 j. In het Monopole-Theater gaat de eerste film, die in het na-oorlogse Japan opgenomen werd. Ze heeft de geheime inlichtingendienst tot achtergrond en deze krijgt tot taak, een complot te ontmas keren, dat ten doel heeft, wapen-zendin gen naar Korea te verhinderen. Er spe len verschillende Japanse acteurs in mede. Florence Marly en Robert Peyton spelen de hoofdrollen. Toegankelijk voor personen boven de achttien jaar Maandagmiddag is in een vergadering, gehouden in het Bureau van de Gemeen telijke Dienst van Sociale Zaken, het Comité Watersnood 1953 gevormd. De burgemeester, mr 3. W. Peek, leidde deze bijeenkomst. In zijn welkomstwoord zei deze, dat de offervaardigheid van de Schiedammers nu reeds groot was ge bleken. Van alle kanten wordt hulp ge boden. De eerste stoot waar het de hulp verlening betrof, kon daardoor worden opgevangen zonder dat een beroep moest worden gedaan op de gehele burgerij. Mr Peek deelde mee niet te verwach ten, dat Schiedam evacuees zou krijgen, daar de evacuatiecommissaris had mee gedeeld, Schiedam in reserve te willen houden voor het geval er zich in het Westland onverhoopt ernstige rampen zouden voordoen. Vandaar, dat de burge meester als taak van het Comité Waters nood 1953 zag: 1. het organiseren van een grote collecte; 2. het inzamelen van goederen en vooral van dekens. Tenslotte moest nog worden overwogen, op welke wijze eventueel slachtoffers zouden kun nen worden ondergebracht. De burge meester deelde voorts mee, dat alle maatschappelijke en kerkelijke instanties de volle medewerking hadden toegezegd. In de vergadering werd een beroep gedaan op de burgerij, alleen goederen af te geven aan het Rode Kruis. In Kethel zullen goederen kunnen worden gebracht b(j de dr v. d. Kuy. De collecte zal bestaan uit een liisten- collecte van Woensdag tot en met Zater dag en een straatcollecte op Zaterdag aanstaande. Zij, die bereid zijn als collectant of col- lectrice mede te werken, kunnen zich aanmelden bij de secretaris, de heer Th. van Woerkom. Graaf Florisstraat 77, onder vermelding: „Bus" of „lijst". De bussen kunnen worden afgehaald Vrij dagavond van 7 tot 9 uur in het Rode Kruis-gebouw aan de Lange Nieuwstraat. Lijsten kunnen worden afgehaald bij de PAGBtAO VOO# SCklfDAM W OMSTWtKSN 75ste Jaargang No. 22066 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine &d verten t,1ën> tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maxirpum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor I het Advertentie-wezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2