Kritieke toestand op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland Nieuwe dijkdoorbraak op Goeree-Overflakkee Prinsesdank! Koningin Juliana sprak met vluchtelingen Dat was goed werk met vletten Scheveningers redden twee duizend mensen van Putten Schandalig OVERSTROOMD GEBIED: 175.000 HA v__ lDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 36 Helicopters aan liet werk Vliegtocht boven geteisterde gebieden Prins Bernhard thuisgekomen 1 Zuidland ernstig getroffen Woensdag 4 Februari 1953 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Noodkreten 0111 hulp Vloot voor Zierikzee Vierhonderd personen geisoleerd Burgemeester kwam om Zeeuwscli-Vlaanderen Voorne-Putten stabiel Jongelui redden reeds 226 mensen Hulptroepen met dak pannen bekogeld m Zeker zeshonderdduizend getroffenen Belemmert verzilting dit jaar akkerbouw WEERBERICHT Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de 1ste Februari voort durend steeg, is gisteren het reddings werk in het gehele geteisterde gebied in volle gang gekomen. Een vloot van vaartuigen doorkruist de wateren om de geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn vele honderden in veiligheid ge bracht. Vliegtuigen en helicopters vlie gen af en aan: zij werpen voedsel, medi camenten en andere benodigdheden uit en assisteren bij het reddingswerk. Omstreeks 9 uur gisteravond moest van 873 slachtoffers met zekerheid worden aangenomen, dat zij het leven in de vloedgolven hadden gelaten. Het grote aantal doden dat, naar thans moet wor den aangenomen, in Stavenisse op Tho- len is gevallen (men weet niet of het er 200 of 300 zijn) deed het cijfer gisteren snel stijgen. De Amerikaan Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie, die een tocht door West-Brabant maakte, zei, dat het her stel van dijken en huizen honderden millioenen guldens zou vragen. Bij de reddingsactie te water waren van nacht niet minder dan 2000 vaartuigen betrokken. Voor Schouwen en Duiveland alleen al lagen 500 vaartuigen en een journalist noemde deze eilanden „het Duinkerken van Nederland". Een „lucht brug" wordt verzorgd door tientallen vliegtuigen en helicopters, niet alleen van Nederlandse doch ook Amerikaanse, Engelse en Belgische zijde. Autocolon nes met Amerikaanse, Engelse en Cana dese strijdkrachten daverden met troe pen, gereedschappen en voorraden over de grens en gingen onmiddellijk naar het rampgebied. Het Amerikaanse con tingent zou alleen al 4000 a 5000 man bedragen. Belgische genietroepen wer ken in Zeeuws-Vlaanderen en Franse soldaten in Westelijk Brabant. Een der meest kritieke punten aan het waterfront vormt nog steeds het eiland Goeree-Overflak kee, waar gisteren midden in het dorp Den Bommel, aan de Noord kust van het eiland, plotseling de dijk het begaf. Door een gat van circa 35 meter stroomde het water met grote kracht het dorp binnen, waardoor een groot aantal huizen gedeeltelijk is ingestort. Onmiddel lijk heeft de burgemeester van Den Bommel om toezending van vijftig man genietroepen verzocht. De haven van Den Bommel is echter slechts bij eb toegankelijk voor schepen met krachtige motoren, omdat het water met grote kracht door gat en haven stroomt. De K.L.M. schakelde op de oproep van de burgemeester onmiddellijk een derde Dakota in. 99 99 Van gistermorgen af bracht H.K.H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaartuig ging H.K.H. van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertelden, dat wat de Prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de Commissaris van de Koningin jhr mr De Casembroot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en druk ten woordeloos de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.: „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming". Ontroerend waren ook de korte momenten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo vertelde men ons dat deze woorden welsprekender waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat Haar naar Bergen op Zoom bracht. De politie te Abbenbroek heeft gisteren twee personen gearres teerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goede ren uit de verlaten huizen in bet verdronken gebied. or* NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk Noord-Westelijk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 5 Februari: Zon op 8.14 uur, onder 17.35 uur; Maan op 0.00 uur, onder 9.48 uur. Opnieuw duizenden geisoleerden bevrijd Volgens betrouwbare berichten zou het dorp Melissant niet zijn overstroomd. Het omliggende land staat echter geheel onder water. De slaperdijken schijnen het water tot nog toe te kunnen houden. In Ooltgensplaat is de ergste nood voor lopig geleden. De evacuatie duurt voort. Er is behoefte aan typhus- en paratyphus- vaccine voor driehonderd mensen. In Oude en Nieuwe Tonge is de toestand ernstig. Uit Middelharnis en Sommelsdijk zijn duizend inwoners vrijwillig vertrok ken. Het overgrote deel van de bevolking van Stad aan het Haringvliet heeft echter besloten te blijven. Op Schouwen Duiveland is een grote reddingsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen, die nog tussen Brouwershaven en Burch zjjn geïsoleerd. In de middag concentreerde zich de ang- stig-gespannen aandacht op Bruinisse en Oosterland, die dringende oproepen om onverwijlde hulp van de in levensgevaar verkerende bevolking uitzonden. Onmid dellijk zfln toen van het vliegveld Wocns- drecht helicopters opgestegen, 'n Vijftien honderdtal mensen bevond zich ook hier nog op de zolders van hun huizen en op de daken. Gistermiddag lagen ruim 75 schepen voor Zierikzee, waaronder kustvaartuigen, marineschepen, tankschepen en particu liere jachten. Bijna de gehele vissersvloot van Nederland was spontaan te hulp ge sneld op de dringende noodkreet. Sommi gen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om hulp 'te kunnen bie- den. Rond Haamstede. Bruinisse, de Flau- wers, Dreischor en andere plaatsen het zelfde beeld. Honderden schepen voor de kust om de duizenden bedreigden op te nemen. Over het lot van ongeveer vierhonderd mensen op St. Philipsland is nog niets bekend. Militairen zoeken nog steeds het gehele gebied af naar geïsoleerde bewo ners. Velen zjjn reeds in veiligheid ge bracht. Het eiland is nog steeds geheel overstroomd. Op Tholen zijn reeds 135 slachtoffers ge borgen. De algehele toestand op dit eiland is in Stavenisse catastrophaal. Deze plaats is geheel ontruimd en de bevolking heeft nagenoeg alles verloren. In de stad Tholen de dorpen Oud-Vossemeer en St. Anna- land is de schade niet zo groot. Ook in Poortvliet en Scherpenisse is geringe schade. In St. Maartensdijk zijn enige huizenrijen zwaar beschadigd. Het verkeer met Bergen op Zoom is gedeeltelijk via de Brabantse polders per vaartuig tot Hal steren mogelijk. Het gehele eiland is ver stoken van electriciteit en water. Sedert vijf uur vanmiddag wordt tussen Vlissingen en Arnemuiden op het eiland Walcheren een uurdienst met treinen ge reden. De toestand wordt hier dus iets beter Er is evenwel nog geen gas en wa terleiding wel electrisch licht. Middelburg is thans water vrij. De Zuidelijke helft van het eiland Noord- Beveland staat nog steeds onder water. Op Zuid-Beveland is de toestand behalve in het Oostelijke deel zo goed als geconsoli deerd. lerseke is opvangcentrum. In Elle- woutsdijk zijn geen verdrinkingsgevallen bekend. Wel wordt er een echtpaar ver mist. De 'bevolking wordt geëvacueerd naar Heinkenszand. Van Rilland Bath via Krabbendijke Is thans een voetgangersverbinding tot stand gekomen via een weg die eigenlijk uit sluitend door militairen gebruikt mag worden. De inwoners van Rilland Bath worden naar Ossendrecht en Bergen op Zoom geëvacueerd. Hier zijn 12 slachtof fers geborgen, waaronder vijf uit één ge zin. Bij Krabbendijke zijn 2J0 militairen uit Maastricht aan de nooddijk bezig. Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zjjn met één der bussen, waar mede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lich ten. Er kwam toen eensklaps een vloed golf. waardoor hfö de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hjj later gered werd. De dijkgraaf van de Frederikpoldcr heeft een bijzonder woord van hulde ge bracht aan de commandotroepen uit Roo sendaal. Deze hebben met taaie verbeten heid de dijk verdedigd. Zij bleven stand houden, toen anderen wegtrokken. De dijk bij Kattendjjke, die bij het be gin van de vloed zoveel gevaar opleverde, is nu versterkt en nagenoeg geheel veilig. In totaal zijn bij deze dijk 13 stoffelijke resten aangespoeld, meest van Nieuwer- kerk en Ouwerkerk. In Zeeuwsch-Vlaanderen is men over het algemeen de toestand meester. Aan vankelijk was de situatie door een breuk in de dijk van de Herdijkse Zwartepolder zeer précair en deze polder is geheel over stroomd geweest. Ook in een dijk van de aangrenzende Tienhonderdpolder is een gat van vijftig meter breedte geslagen. Verder heeft zich in Cadzand veel duin afbraak voorgedaan; slachtoffers zijn hier met te betreuren. In Breskens is de schade groot. Hotel Roest bij de haven is vrijwel weggespoeld, maar de toestand is op dit moment niet gevaarlijk. Aan herstel en versterking van de dijken wordt hard ge werkt. De situatie in Voorne en Putten is meer j stabiel geworden. Het water op de eilan- j den is in de loop van gisteren flink ge- j zakt. In verscheidene verlaten boerderijen if„„ electrisehe licht gisteravond plotse- I i» 5 a?5lgef]°ePt- Om elf uur gisteravond JJL™ de slaperdijk van de pol- i vlr, van^i ?enbroek ten Noord-Westen vrHwiir1» door studenten en andere hiiLif .K,edlcht- Deze afsluiting is 7uidl^nH is een tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. Op en ?al van dijk bevinden zich tne^en erl3en, waaruit ruim honderd koeien konden worden gered. De beesten zijn met schuiten ovërgebracht naar Ab benbroek. De centra van Zuidland en Ab benbroek zijn water vrij. In het gehele ge bied zijn militairen thans bezig om h»t nog levende vee op de droge gronden te brengen. Op Woensdrecht en Gilze-Rijen zijn 15 helicopters gestationneerd namelijk van de Amerikaanse, Engelse, Belgische en Ne derlandse luchtmacht. Deze toestellen zijn onafgebroken in de weer om van afge legen en geïsoleerde boerderijen op Schou- H. M. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan de geteisterde j f^kee" mensTt^af de7.e°na.^ verzamelplaatsen te brengen o.a. naar Zierikzee. Van het vliegveld Woensdrecht nemen de toestellen medicamenten mee. Vandaag zouden nog dertien helicopters uit Engeland en acht uit Amerika aan komen. gebieden om van Haar medeleven met de geslagen bevolking blijk te geven. Onze fotograaf legde het moment vast, dat de Landsvrouwe 't gemeentehuis van Fijnaart verlaat. Minister-president dr Drees tij dens het afleggen van de rege ringsverklaring, gistermiddag in de Tweede Kamer. Links van dr Drees minister Beel en rechts van de minister-president de ministers Staf, Algera en De Bruyn. Om 9.00 uur gistermorgen verliet H. M. 1 slechts één toegangsweg heeft, was het <1(, Koningin Soestdijk om zich opnieuw j volgende doel. Hier heeft H. M. de Ko naar de geteisterde gebieden te begeven. »£^,J5let ve'en overhouden en T s met bewondering gadegeslagen hoe door - - -- In Soesterberg nam H. M. m een militair j gezamenlijke krachtsinspanning van mi- i gebruik makend de ambassadeur haar vliegtuig plaats voor een vlucht boven litairen en burgers het dreigende ge- i warme dank te betuigen voor de hulp de geteisterde gebieden van Zuid-Hol waar de Landsvrouwe met vele vluchte lingen en met leden van land- en zee macht gesprekken voerde. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en toet stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in de laatste plaats de ontvangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, onder wie zich vele Zeeu wen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de .auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet haar wa gen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, van de gelegenheid land, Zeeland en Noord-Brabant. Daar na landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de Koningin zich door verscheide ne autoriteiten, onder wie luitenant- generaal vlieger Aler over de hulpver lening liet voorlichten. Zij verklaarde bij zonder getroffen te zijn door het per fecte „taemwork" van alle samenwerken de instanties. Vergezeld van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. De Quay, begaf H. M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het ge bouw van de K. M. A. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en j vaar, dat de aangrenzende polder onder van de Franse genie De terugweg werd zou lopen gekeerd werd Iweer met het alre vliegluIB ge- maakt, dat om half negen gisteravond verder ging de tocht naar Halsteren, |op Soesterberg aankwam. Doesburgse jongens hebben het ge noegen mogen smaken als eerste reddingsploeg in Bergen op Zoom te zijn gearriveerd. Maandagavond had den zij reeds 266 mensen in Westelijk Brabant het leven gered De Schevcningse vissers, die uitgerust met 15 sloepen hulp hebben verleend aan de inwoners van Abbenbroek, Ouden hoorn en Zuidland. hebben hun taak vol bracht. Zij zijn gisteravond laat in Sche- veningen teruggekeerd en wachten daar op nadere instructies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde ge meenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotter dam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Abbenbroek en Zuidland. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand on dervonden van de bevolking in het ver dronken gebied. Enkele mensen wensten niet te evacueren. Op een boerderij, waar de bewoners hun heil op het dak hadd"n gezocht, werden de Scheveningers met dakpannen bekogeld en „begroet" met de Uitroep „Hé, komen jullie stelen?'-'-,.. De Scheveningse vissers hebben zich getroost met de gedachte, dat eldeis in het verdronken gëbied de dankbaarheid zeer groot is geweest. De reddingsploeg heeft gisteren vier sloepen verloren. Acht Scheveningse roeiers zijn thans ingescha keld bij het reddingswerk op het eiland Tholen. Z. K. H. Prins Bernhard, die zijn Ame rikaanse reis in verband met de gebeurte nissen ln het vaderland heeft afgebroken, is vanmorgen om half acht met het KLM- vliegtuig „Olivier van Noort" op Schiphol aangekomen. H. M. de Koningin was persoonlijk op het vliegveld aanwezig om haar gemaal te verwelkomen en hem terstond op de hoog- te te brengen van de ramp, welker omvang zij uit eigen aanschouwing kent. Ook mi nister Beel was op Schiphol en begroette er de Prins. De actieve burgemeester van Doesburg nam Zondagmorgen, direct nadat hjj via de radio de eerste noodberichten had ge hoord, contact op met de Doesburgse Zeil vereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren ter be schikking stelde. Deze zijn op een vracht wagen geladen en, vergezeld van een bus vol jonge vrijwilligers, met spoed naar Bergen-op-Zoom gestuurd, waar zij direct werden gebruikt om mensen uit de be dreigde gebieden te redden. Vermoeidheid schijnen deze Doesburgse jongelui niet te kennen. Ook gisteren weer hebben ze de gehele dag in Steenbergen hun menslievend werk verricht. De burgemeester van Zuidland heeft meegedeeld, dat er in zijn gemeente waar schijnlijk twintig slachtoffers te betreuren zijn. Onder de vermisten bevindt zich ook de wethouder van deze gemeente met zijn vrouw en zes kinderen. Een tot dit gezin behorend meisje werd op wonderbaarlijke wijze gered, doordat zij door het water een ontruimd huis werd binnengespoeld. Later kon men haar hieruit bevrijden. Nog slechts honderd woningen van Zuidland staan nog droog. Het vee is grotendeels verdronken. In Oudhoorn dat nog geheel onder wa ter staat, is men bezig het vee zoveel mo gelijk te redden. Een groot aantal koeien was ondergebracht in de kerk, die nog droog stond. Een deel van de polder was hier met vaartuigen niet te bereiken, door dat de tramdijk slechts weinig onder water stond. Men is thans bezig deze te laten springen. Vijf en negentig procent van de bevolking is geëvacueerd. De rest verzorgt het vee dat is ondergebracht in de weinige nog droge stallen. Te Heenvliet is de ge hele polder ondergelopen. De helft van de bevolking is hier uit de huizen verdreven. De Administratie van ons blad stelt zich gaarne beschikbaar om uw bijdragen voor het Rationale Rampenfonds in ont vangst te nemen. Men storte of girere zijn giften op gironum mer 9 0 9 5 ten name van DE MAASBODEPERS ROTTERDAM. Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 lia. In Zeeland heeft zeker twee-vijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ern stig van de overstroming te lijden. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getrof fenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akkerbouwland is nog niet by benadering vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitgezaaide granen, suikerbieten enzovoorts moeten worden afgeschreven eel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwynen. of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de ver zilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1