Geen angst voor 16 Februari springvloed' Mogelijkheid van meer centraal dijkbelieer Jullie, Nederlanders, weet je zelf te redden" OVERAL WAAR LEED IS, IS ZEGEN NABIJ Vluchtelingen moesten Ossendrecht verlaten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dag van Stilte Collecte in de katholieke kerken Maandag 9 Februari 1953 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 WEERBERICHT Ir A. G. Maris beantwoordt vragen Geen gaten in rijksweg over de Moerdijk Afsluitdijk redde IJ sselineer-provincies glhjk maakten3"5 f" ^^"etmo-" de schade te beperken VCnS C" Stuwingsberichten De vorst kunnen we missen Geldelijke hulp bij evacuatie Amerikanen nu dubbel bereid te lielpen HERENIGD DANK ZIJ KONINKLIJKE HULP Rouwplechtigh eid te Stavenisse Koningin tot het Nederlandse volk Een springvloed van medeleven Kruislanders keerden terug naar hun haardstee Tachtig doden in Fijnaart? Naar de lichtstad Nog eert paar weken ivachten v v: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwaehting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind Temperatuur om het vriespunten tot lichte dooi. Dinsdag 10 Februari: Zon op 8.05 uur, onder 17.44 uur. Maan op 5.59 uur, onder 12.48 uur. ZELDEN zal in Nederland zo eensge zind een niet in de kalender ge noemde herdenking gehouden zijn ale gisteren. Na een week van koorts- ochtiee activiteit, van saamhorigheid- ™it de-daad en stromen rampspoedige wichten legde het vaderland voor één dag van geestelijke solidariteit de han- dMetnde6vlaggen halfstok werden de ste den, dorpen en gehuchten toonbeelden van rouwende verlatenheid. Trage sneeuwvlok ken deden hun werk van barmhartigheid en bedekten het gewonde land met een blank doodskleed. Alleen in de ochtend uren v/as er het zwart-wit-spel van kerk gangers in een bevlokte wereld en dit tekende de strenge rouw van deze korte winterdag, die aan bezinning was gewijd, bezinning als vertrekpunt voor ons over- eindkomen uit de rampspoed van een lange en bijna niet meer te overziene week En misschien werden alle gedachten- flarden, die als de vlokken langs het ,.aam J. door de geest warrelden wel het treffendst overkoepeld door die ene idee, waarin de rede van H. M. de Koningin haar hoogtepunt en besluit vond: „Waar veel leed is, is de zegen nabij". Tastend zocht ieder ernaar; niet alleen zij, die hun dierbaren betreuren en hun laatste ge dachten vergeefs proberen te peilen, met enkel die duizenden, die nu langs vi eemc.e haardsteden gaan, omdat zij vluchtelingen zijn een nieuw proletariaat dank zij het water maar alle volwassen leden van de grote gewonde gemeenschap, die Nederland heet, zochten naar dat punt in de geest, naar dat kleine plekje helderheid in het zwarte front van verdriet en versla genheid, waardoor een opgang ook van het innerlijk mogelijk zal zijn, een nieuw pers pectief voor het leven van ons en onze getroffen medeburgers zich kan open baren. Onze verbondenheid met alles wat tot nu tot het verleden behoort willen wij, terecht, niet verliezen. Gelukkig behoeven wij onze doden niet enkel als een gehee,, een belangrijk maar nu afgesneden lid van de samenleving te zien. Onze geloofsovei- tuiging lost. Goddank, de treurnis om het verlies voor onze maatschappij op in een vertrouwensvolle zorg voor de zielen der gevallenen en bracht ons met deze intentie op de knieën. Maar daarmee is een nieuw startpunt voor ons leven nog niet gevonden, voor het leven dat zal moeten doorgaan in een ook geestelijk verarmd geheel. Maar velen zullen ongetwijfeld uit de dag van bezin ning het meest wezenlijke hebben getrok ken. De brug waarover wij de toekomst weer met veerkracht kunnen betreden ligt In het offer, dat wijzelf brengen, in het prijsgeven van het eigen ik ter wille van onze naasten, die meer dan ooit moeten kunnen bouwen op ons gevoel van solida riteit en medeverantwoordelijkheid. Er is veel te doen en als wij de gevallenen be treuren, hoeveel zijn ons dan nu de leven den niet waard. Het mag dan aanvankelijk ook in onze gedachten gesneeuwd hebben, buiten leefde ongeschokt en zon der besef van kwade kansen de jeugd zich uit met sleden en sneeuwballen, en ■wij dragen onze verantwoordelijkheid, op dat die kinderen eens de hunne kunnen dragen. „Midden in het leven, staan wij (Van onze speciale verslaggever ,.Het is niet uitgesloten hoewel mijn hart trekt in de richting van de decentralisatie van het dijkhelieer dat er maatregelen moeten worden genomen in de richting van centralisatie. Hierover zal echter éérst de regering zich dienen uit te spreken." Dit was een der uitspraken, die ir A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, tijdens een persconferentie, die Zaterdagochtend op het vliegveld Schiphol werd gehouden, nadat een groot gezelschap journalisten, waarhij zich ook de heer A. Plesman had 'gevoegd, in de DC 6 „Prins Bernhard" een rondvlucht had gemaakt hoven de overstroomde gebieden. h erder deelde ir Maris in antwoord op gestelde vragen mee, dat de springvloed van 16 Februari hoewel die theoretisch iets hoger zal zijn dan de springvloed in de nacht van 1 Februari geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid biedt. Alles hangt in die periode van de wind af, maar de kans op een herhaling van de samenloop van omstandigheden van 1 Februari is uiterst gering. Als een andere bijzonderheid vermelden we, dat de weg over de Moerdijk Vrijdag reeds met een viaehtanto is bereden voor alle zekerheid ging een amphibie-auto voorop. De rijksweg Noord-Zuid over de Moerdijk zal zeer spoedig weer berijdbaar zijn. want door deze toebt is gebleken, dat er geen gaten ,n zijn gevallen. Indien het water weg is, zal de weg weldra weer kunnen worden bereden. Ir Maris, ondanks zijn overstelpende werkzaamheden steeds rustig en to the point antwoordend op het spervuur van journalistenvragen, begon met mee te de len, dat er bij alle ellende van de waters nood toch ook enkele lichtpunten te noe men zijn. Daar is b.v. het feit, dat de Af sluitdijk van de Zuiderzee het gehouden heeft En dat is te opmerkelijker als men weet, dat de commissie, die indertijd de berekeningen maakte bij de aanleg van de ze diik zich baseerde op de waterstanden, die warén voorgekomen bij de toen als zwaarste geboekstaafde storm van 1894. Thans waren de storm en de vloed zwaar der en hoger dan de toen genoteerde cij fers. in den dood". De zin van het leven is dat het zijn zin niet in zichzelf vindt, maar in de anderen om ons en na ons en ten slotte in ons eigen hiernamaals. Want aan elke einder, die voor ons zichtbaar wordt, staat de onbegrijpelijke Gebieder, Wiens Hand geeft en neemt, maar onze geest on afgebroken geborgen houdt als wij maar kunnen aanvaarden. Toen de zon was ondergegaan gromden over de witte wegen naar het rampgebied, de donkere trucks van een Britse hulp colonne. Wanneer de storm van 1 Februari zich had kunnen ontwikkelen in de Zuider zee dan hadden we zeer waarschijnlijk ioic "®rhaling gekregen van de ramp van e Afsluitdijk heeft de randprovin- va«i het IJsselmeer zeer beslist voor een grote ramp behoed. technisCho0r ll.ch.t,P,unt noemde ir Maris de lemn* ontwikkeling, die de hulpver- gehike ramnr Xeiusnelde. Wanneer een der- voorgldaan had V1;|ftig 'iaar Seleden had had geen radio o" geen vlieiP«gen g^- mobilofoons en al me" g6-T En als derde prachtig lichtpunt noem de spr de grote eensgezindheid, die het hele Nederlandse volk onmiddellijk na de ramp gekenmerkt heeft. Maar niet alleen de belangstelling uit het eigen land, doch ook het daadwerkelijke medeleven uit het buitenland moet ten hoogste geroemd en gewaardeerd worden. Want de parate hulp overtreft de stoutste verwachtingen. Het K.N.M.I. zal voortaan, zo vernamen we blijven doorgaan met het geven van de opstuwingsberichten van het water, welke het sedert enige dagen uitzendt. Aan de hand van de windkracht en enkele andere invloeden valt namelijk binnen redelijke grenzen te bepalen hoe hoog het water in een bepaalde periode zal komen. Deze be richten kunnen een belangrijke vingerwij zing zijn voor eventuele extra te nemen maatregelen. Zoals wij in de aanvang al meedeelden behoeft men de springvloed van 16 Febru ari a.s. een volkomen normaal verschijn sel niet met ongerustheid tegemoet te zien. Het hangt er alleen van af of er in die periode een gevaarlijke wind zal zijn of niet. Er zijn dijken open, er zijn nu eenmaal zwakke gedeelten, zodat wanneer er een een stormachtige wind komt de schade ongetwijfeld zal toenemen. Er bestaat echter deelde ir Maris mee geen reden voor ernstige ongerust heid op dit punt. Een storm, zoals nu is voorgekomen, is heviger geweest dan we in 309 jaar gekend hebben. Maar natuur lijk moeten we niet wegcijferen, dat we midden in het winterseizoen zitten en dat de normale winterstormen in deze tijd op treden. Op een vraag, of met het oog op de da tum van 16 Februari nog speciale maat regelen zijn genomen, werd meegedeeld, dat die maatregelen hierin bestaan, dat op het ogenblik zo spoedig mogelijk alle noodvoorzieningen worden getroffen, zo wel bij de buiten- als binnenwaterkerin gen, opdat deze bestand zullen zijn tegen een hogere buitenwaterstand. Het doel is vooral droog houden wat droog is binnen het overstroomde gebied. Vorst kan de schade belangrijk vergro ten, al was het alleen maar, dat het werk aan de dijken wanhopig zwaar wordt. Het aantal gaten in de dijken was Zater dag nog niet mee te delen. Dat zal eerst mogelijk zijn als de verticale foto's, die de K.L.M. telkens als het weer het maar enigszins toelaat bezig is te maken van heel het overstromingsgebied, zijn bestu deerd. Verband tussen oorlogsschade en de dijk breuken ziet men niet directevenmin als men zou kunnen zeggen, dat dijken, die b.v. bij het rijk in beheer zijn, het er beter hebben afgebracht dan die, welke onder de waterschappen ressorteren. De minister van Maatschappelijk Werk heeft, zoals men weet, de gemeentebestu ren gemachtigd, aan de slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkomsten zijn, met ingang van 1 Februari uitkeringen te doen op basis van de rege ling hulpverlening oorlogsslachtoffers. In verband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers bjj derden moet worden ondergebracht, heeft de minister in aan sluiting op genoemde regeling voorts de gemeentebesturen gemachtigd ten behoeve van de inkwartiering van rampslachtoffers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartiernemers. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen inkwartiering met of zon der voeding. Aan deze regeling is terug werkende kracht verleend tot 1 Februari jl. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Natio naal Rampenfonds. „Wij hopen de autoriteiten van het Marshall-plan te kunnen beïnvloeden rui me financiële bijstand aan het zwaar ge troffen Nederland te geven. De openbare mening bij de Amerikaanse belastingbeta lers is uw vaderland zeer gunstig gezind. Het feit, dat Nederland zo pas bedankt heeft voor verdere Marshall-hulp, heeft bij de publieke opinie een uiterst welwil lende stemming tegen Nederland opgeroe pen. Daarom is de bereidheid nu dubbel groot om te helpen". Deze hoopgevende woorden uitte Father Alfred Schneider, waarnemer van de Na tional Catholic Welfare Conference (de Amerikaanse Katholieke Caritas-organisa- tie) in een vraaggesprek. Father Schneider is leider van dit hulpwerk in Duitsland, waar hij over 177 Amerikaanse medewer kers beschikt. Door middel van de N. C. W. C. heeft hij reeds 136.000 Katholieke ontheemden uit Duitsland naar de V. S. doen vertrekken en hun daar werk ver- schaft „Onmiddellijk nadat ik daartoe van de Amerikaanse bisschoppen telefonisch op dracht had gekregen, ben ik naar Neder- land gegaan. Mijn opdracht luidde onge- In slechts enkele uren verander de het leed van landbouwer Waar den uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en doch ters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagoch tend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zater dagmiddag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet, waar zijn vrouw wachtte. veer 90 ton schoeisel, kleding en dekking, ter waarde van 300.000 dollars, die pet- schip voor hulpverlening in Duitsland wa ren aangekomen, aan Nederland af te staan. Zodoende waren wij in staat direct te helpen". Father Schneider had een vlucht ge maakt boven het rampgebied met een vliegtuig, hem door het ministerie van Buitenlandse Zaken ter beschikking ge steld. Hij was vol lof over de organisatie van het evacuatiewerk in Nederland Sa men met mgr H. van Hussen bezocht hij de Ahoy-hallen te Rotterdam. Wat hem vooral had getroffen was de spontane vi ij willige hulp, die overal op zo overstel pende wijze wordt geboden en het beeld geeft van een ware nationale kruistocht van naastenliefde. „Jullie Nederlanders, weet je zelf te ledden verklaarde hij. ,,Ik sta werkelijk verwonderd over de edelmoedige reactie van geheel Nederland, welke naar mijn m?"mg zonder vergelijking is in de we reld. Ik kan u verzekeren, dat de vastbe radenheid om zelf de handen uit de mou wen te steken, op alle Amerikanen diepe indruk maakt en de bereidheid om te helpen vergroot. De omvang van de ramp is ontzettend en hier moet op grote schaal geholpen worden. U kunt van het diepge voelde medeleven van het Amerikaanse volk verzekerd zijn". Zaterdagmorgen heeft de hele bezetting van Stavenisse plechtig uitgeleide gedaan aan vijf geïdentificeerde slachtoffers. Deze ontroerende symbolische plechtig- i heid werd geleid door burgemeester L. A. Verburg. De heer Zoeterworp hield een korte toespraak. Aanwezig waren de dok ter van Stavenisse, het Ned. Rode Kruis en een detachement van zee- en land macht en rijkspolitie en een aantal bur gers. Vrijdag en Zaterdag maakte de Bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huwers, een tocht door zijn su aar getroffen diocees. Met zeer veel moeite slaagde hij er Zaterdag in Achthuizen op Overflakkee te be reiken. Ben van de ontroerendste momenten vormde de korte aan bidding bij het Allerheiligste, dat uit de overstroomde kerk teas overgebracht naar een eenvou dige huiskamer. Het verst van de camera mgr Huibers, links naast hem de deken van Rotterdam, mgr J. H. Niekel. Op pagina drie vindt U 'n verslag van deze tocht. In alle Katholieke en Protestante kerken in den lande zijn gisteren colleeten ge houden voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Omtrent het resultaat bij de Protestanten beschikken wij op dit ogenblik slechts over heel enkele gege vens, b.v. dat na de kerkdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond, 4400 werd geofferd. Wat de opbrengst in de Katholieke ker ken betreft, deze belooft meer dan prach- j tig te zijn. Het is uiteraard ondoenlijk bij alle I parochies in den lande afzonderlijk ie informeren, maar in een paar plaatsen deden wij dat toch. Het bleek ons toen. dat Amsterdam in totaal het ongekende bedrag heeft bjj elkaar gebracht van 188.943.87' In Rotterdam mag men waarschijnlijk zeker rekenen op 110.000. De opgaven van de ons bekend gewor den collecten beliepen een totaal van ongeveer 106.000. Van èèn parochie kan de opbrengst niet voor vanavond worden bekend gemaakt, terwijl van enkele gestichten zeker ook nog het een en ander zal binnenkomen. In Arnhem, dat de afgelopen week al bijzonder veel had geofferd, bracht de collecte in de Katholieke kerken f 26.309 op, terwijl in Nijmegen dit getal zou lig gen tussen de 35 en de 40.009 gulden. Voor de Prot. kerken wordt in de Kei- zer-Karelstad een voorlopig bedrag van et 10.000 genoemd. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof, toen een deel daarvan een week geleden overvallen werd door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, Die alle leed doorleefd heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar^ op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op. boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot opgevangen is en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vèr over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp. Dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste a'jrr oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept en Die weet, welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegijp nabij. Met gebogen hoofden door storm en sneeuw naar de kerk te Hal steren. Zaterdag in alle vroegte werd in het militaire kamp van Ossendrecht aan de daar verblijvende geëvacueerden uit Zeeland en West-Brabant de minder prettige mededeling gedaan, dat zij naar andere plaatsen in Brabant zonden worden overgebracht, omdat het kampement moest worden ingericht voor Amerikaanse militairen, die bij de hulpverlening en het herstel in het noodgebied zijn ingeschakeld. Een tweede vooral voor de Zeeuiven harde en onaangename tijding was de mededeling, dat terugkeer naar Zeeland voorlopig uitgesloten was in verband met het feit, dat er op 16 Februari weer springvloed is. In het nog niet geheel voltooide kampement Ossendrecht waren majoor Speek, zijn mannen en een honderdtal dames en heren van de Rode-Kruis- afdelingen uit Oisterwijk, Eindhoven en Den Bosch dag en nacht bezig geweest met de verzorging van de 2348 geëvacueerden, die in de loop van de vorige week in dit kamp waren aangekomen. De legering, het eten en de verzorging tVnren zo goed, dat het zwaar viel weer naar elders te moeten trekken en met ontroering nam men dan ook afscheid van de mannen en vrouwen van het Rode Kruis. Het merendeel van de evacué's zou naar Eindhoven gaan. Maar te elfder ure werd het bericht van is, kregen de inwoners van Lage Zwaluwe te horen van pastoor Gommers in zijn toespraak tot zijn parochianen, die in Breda gehuisvest zijn en die samen waren gekomen in de kapel van het R.K. Lief desgesticht, waar hun herder een H. Mis opdroeg. Dat de stroom van vluchtelingen lang zaam luwt, blijkt o.m. uit het feit, dat gisteren in het evacuatiecentrum Bergen op Zoom slechts één gezin werd inge schreven. In totaal werden in deze stad ruim 10.000 evacué's geregistreerd, die vrijwel allen in Noord-Brabant werden ondergebracht. Bergen op Zoom zelf her bergt duizend vluchtelingen. Blijkens een mededeling van de secreta rie te Willemstad, zouden, volgens onbe vestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te betreuren. Bekend is, dat de watersnood aan 46 inwoners van Fijnaart het leven heeft gekost. de burgemeester van Steenbergen ont vangen, dat de 300 geëvacueerden uit Kruisland naar huis konden terugkeren. En dnehonderd andere geëvacueerden moesten in Ossendrecht achterblijven, omdat m dit blok zich enkele gevallen van mazelen hadden geopenbaard. Onge veer 50 ouden van dagen werden overge bracht naar „Bos en Ven" te Oisterwijk, terwijl 80 echtparen gastvrijheid kregen in St. Oedenrode. van de Sociale Dienst te vijftal opvangcentra De leiding Eindhoven had een ingericht, waar de evacué's in twee grote transporten arriveerden. Direct na hun aankomst werd warme koffie ingeschon- j efj sigai"etten en versnaperingen uit- gedee d. Zodra de formaliteiten waren vervuld en de evacué's voldoende waren van hun lange busreis, werden overgebracht.US °aar de evacuatieadressen r-Kon,deli driehonderd personen van Kruisland naar hun woonplaats terug keren,, dat het voor hén nog niet zover

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1