zijn hondenweer en chaotische Tocht in verwoestingen V,an dorp naar dorp in Brabants Westhoek Aantal doden 1441 Nederland ontkwam aan storm „Hollandhj aelpen" staat geschreven in Stockholm Giften voor slachtoffers de watersnood belastingfaciliteiten van Acht ii m Its Woensdag 11 Februari 1953 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 iDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Verdronken' Amerikanen bij Zevenbergsche Hoek Prins Bernhard inliet noodgebied „Slachtoffers van de watersnood" K.L.M. maakte 1000 verticale luchtfoto's In Zweedse hotels worden zegels geplakt voor Nederland Geëvacueerd jongetje verdronken WEERBERICHT V.. De tractor en het touw Kruisland heeft weer bewoners 1101"itegrap nfc* dat die. Noord- rbdUla?eCge;nUdieMaaTlesn Gesprekken voor drie radio-omroepen Justitie straft snel en gevoelig StampersgatDinteloord— Steenbergen St. Philipsland De burgemeester van Halsteren Overzicht van het gehele rampgebied Uil stel van belasting betaling Invoerrechten Aftrek over 1952 mogelijk Extra werk voor werkgever Ook hulp op langere termijn VOOR HET RAMPEN FONDS Girostortingen kosteloos MEER TREINEN TUSSEN DORDRECHT EN GORCUM III NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerver wacht in g van het KNMI geldig tot Donderdagavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noord-Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Donderdag 12 Februari: Zon op 8.02 uur, onder 17.48 uur. Maan op 7.19 uur, onder 15.41 uur. Sterk vóór de zestiende RAMPGEBIED, 10 Februari. (Van onze speciale verslaggever) Het front is tot stilstand gekomen. Dat wil niet zeggen, dat men in de «trijd tegen het water stil zit. Maar alles, wat wij vandaag in de Westhoek van Brabant zagen, wijst er toeli op, dat men vóór alles consolideert: men wil sterk zijn vóór de zestiende, zo sterk mogelijk. En daarom is momen teel het zakken van het water, het hier en daar zelfs weer droog vallen van bepaalde poldergedeelten min of meer secundair, hoe belangrijk ook voor de tienduizenden, die hun dagen in een of ander evacuatie-oord zitten af te tellen. Deze hele lange dag. het verdronken land doorkruisend van Moerdijk tot Halsteren, van St. Philipsland tot Steenbergen, troffen wij slechts één man, die terugkeerde. En ook dat verhaal was anders dan U dit Verwachten zou. is Nooit zagen wij de drukke verkeersweg Breda—Moerdijk zo troosteloos als ae ochtend. Er joegen, lange colonnes zw Amerikaanse kipwagens met volle op door de grauwe dag. Met het zand, dat a-e gidiiwe uctg. aw.wv.~- hf zij naar het bedreigde gemfd vioed- wilde men zo spoedig met elk bekken verkleinen, dat tnan hoogtij opnieuw door de!ies_ naar rondom Moerdijkdorp alleen vatermassa's binnen drong, de geweldigede in kleine oppervlakten ve in kleine opperviaKncn 7>even, penetratie boven afgrende1- dzakken bergsche Hoek een langs de midden op de weg. dakken met klei route een dubbele lij zanu CrtWaarschijnlijk worden Donderdag de „Waarschijn! J gezonken in een der eaterf hïïien tenminste de weersomstan- gaten, meien Jaten» zei ons een der fngenfews van Rijkswaterstaat. In de haven wachten reeds zandzuigers. Fr eens op deze troosteloze weg, aan weerszijden de zwaar gehavende open- gereten huizen en boerderijen, hier en dwergen op een spoorbaan, verloren onder een zondvloed van steeds nieuwe regen vlagen. Op weg naar Zevenbergen ergens een kapitale schuur: vier boerenmensen. Op een schuurdeur-vlot boomden ze naar een verdronken tractor, maakten er een lange lijn aan vast, bevestigden deze via een katrol en een half verdronken fruitboom aan een andere tractor op het droge D*e hele manoeuvre had anderhalf uur se- duurd Toen eindelijk de tweede tractor aantrok, knapte het touw, boomden ze met een nieuw touw naar de tractor. Onver moeibaar met lettend op de regen. De Sw Lln zout water> moest zo snel mogelijk op het droge. Misschien zouden ?e_er, ?0n aan sjouwen aan één trac- j; een stuk landbouwgereedschap. Klundert meldde, dat het water vijftien centimeter was gezakt: het had overigens zijn werk daar reeds gedaan. Een lange rij Stoottroepers uiit Oirscliot, nat tot op de huid. trok, de eindeloze troosteloze regenochtend in hun leden, terug naar het dorp om eten te halen; de rijkspolitie, een Groninger en een Fries („prettige men sen hier, overal staat altijd de koffie klaar") hield ons aan op de dijk tussen Klundert en Roodevaart, vroeg, het was misschien al de twintigste keer die och tend, onze papieren en vertelde over een dorp heeft nog eb en vloed. Gisteren zjjn er nog een paar huizen ingevallen. Er wonen slechts nachtwakers en een politiepost. „Waar is de buitetiwijk, die al droog is", wil men weten. Men wijst ,u de Stations straat, lage. éénverdlepingshuisjes, nieuw, u kent ze van honderden Hollandse plaatjes. Er staat ergens een deur open. Eenman komt telkens met een emmer naar buiten. Die man,.een van de nacht wakers van het v'erder uitgestorven dorp, heeft permissie gekregen om zijn eigen woning ip orde .te brengen. Er staat zeker een vuist modder op de vloer en op de meubels. Het water heeft tot boven de schoorsteen gestaan. De man, Johan Reijn- goudt, Stationsstraat 31, schept emmer na emmer modder naar buiten. „Die vloed golf heeft de halve polder meegenomen", zegt hij. „en wij hebben hier nog geboft, dat de kracht van het water gebroken was, voor het hier kwam". Hij schept stronken van spruitkool uit zijn keuken en veegt bossen doorweekt stro, en ont dekt een paardenhaam in zijn voortuintje. „Ik geef er geen vijf cent meer voor voor het hele meubilair", zegt hij. Hij heeft een electxische naaimachine, 380 gulden, verklaart hij, in een teil met petroleum gezet. „Het zou wel niks meer uithalen maar men kan niet weten". In het eigenlijke dorp is de verwoes ting verschrikkelijk. Ook Van bijna splinternieuwe huizen is de hele achter gevel weggeslagen. „Ze zeggen, dat wij ook in deze huizen voorlopig nog niet zullen mogen terug keren", zegt hij later nog. „Vanwege ziekten en zo, er drijven nog cadavers met hopen". voor daar nog steeds dood vee, stond een groep hulpcolonne uit Saarbrücken, die „mira- Amerikanen, die bezig waren met het af- kels mooi" was uitgerust met een eigan «luiten van een duiker onder de weg. Hat was hun tweede poging; de eerste was mislukt. Ingekwartierd in de Chasse- kazerne te Breda, werkten ze van zeven 's ochtends tot negen uur 's avonds. Het was een groep verdronken soldaten, "iLi doorweekt, die elkaar aflosten om h in het hondenweer te kunnen war men bij een vuurtje (van waterkerings- Pl3Nooit zoveel regen gezien in mijn hele lever? sputterde er een uit Texas. „Nooit leven e k>. kauwde een jongen uit rh^cago en het gaat wéér scheef met deze Sluïting. De druk duwt de planken .ffi* «^kresen hebben", zei Texas zei Texas weer tegen mij.~~We telden, wagen één wagen van da P X. en een ook hunlevén allerminst benijdenswaar- d Bii Zevenbergsche Hoek zwoegden ande- WIJ ZievenutM^ lossen: grauwe ren om een zandtrein ws zee dicht ëe^..eë^Je jijden, één cantine- •7 K H Prins Bernhard is gisteren na ziin bezoek aan Raamsdonk, Raamsdonks- veer en Nieuwendijk Per ,1JehcoP Sliedrecht naar Papendrecht gevlog_en. H j maakte voorts landmgen m P«ttersh°?£ 's-Gravendeel, Zuidland op Putt®"> N" mansdorp, Strijensas, Lage Plaats Hoge Zwaluwe. Van deze laatste ptaars vertrok de Prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaatsen viel'het de Prins op, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoeken om benodigdheden werden overhandigd, iets dat tot dusver nog wel het geval is geweest. Van Ypenburg vertrok de Prins naar Den Haag, waar hij, zoals elke dag, een vergadering van het Nationale Rampen fonds presideerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C., de A.F.N. (American Forces Network) en de Deense radio. De politierechter te Den Bosch heeft gisteren wegens oplichting M. B. uit Prm- cenhage en K. H. uit St. Willibrord, con form de eis wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en de echtgenote van M. B. tot een gevan genisstraf van 4 maanden. Het drietal heeft zich in de arrondisse menten Breda en Den Bosch uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zjj van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zjj werden in Reusel betrapt en gearresteerd. Het drietal bleek in het bezit te zün van een bewijsje, dat afkomstig was van de broer van de vrou welijke verdachte. Deze broer is inderdaad slachtoffer van de ramp. electrische zagerij en een speciaal deze overstroming ontworpen boot. Onze wagen was een der eerste, die ge. bruik maakten van de pas drooggevallen weg FijnaartStampersgat, welke overi gens nog niet officieel voor het verkeer geopend was. De suikerfabriek in Stam persgat zonder sporen van het water, Dinteloord grauw en stil onder de regen, maar uiterlijk eveneens ongeschonden en Steenbergen, een stadje in oorlogstijd stampvol militairen, een verkeer zo dras' tisch omgelegd door M.P.'s. dat men drie kilometer rijden moest om nonderd meter verder het overvolle gemeentehuis te be reiken. Amerikaanse ducks, jeeps, trucks, Amerikanen, die hun eigen telefoonlijn san het leggen waren en een schooljeugd die volgens een benarde huismoeder de ramp nog dubbel erg maakte: de jeugd had nl. een maand vrijaf. Wij rijden naar St Philipsland Rechts oe wreed toevallig e'en span paarden, at in een polder onder de ploeg de schil- ,®n zjva4-te vruchtbare grond doet kante- ;_n; Jmks Nieuw-Vossemeer, verdronken we» a xyater 'en over de kaarsrechte beton- volgeladen destructor-auto's op to.®j n!ar. 0611 onder hoogspanning wer- [en bereikt aan het einde van 'n prachtig last van de overstroming heeft gehad. Een paar oude mensen bij hun dochter ver tellen nogmaals de ramp van Klundert, beginnen dan over hun huisje, dat zij er achter lieten: dat de hele binnenbetim- mering wel weg zal zijn, waar zij nog voor vijfhonderd gulden extra aan had den laten opknappen, toen zij twee jaar geleden het huisje hadden betrokken. Zo zijn oude mensen. Die huisjes staan thans onder water, zeggen ze, en de be timmering is maar board. Het is opvallend, hoe weinig al deze noodcentra van elkaar afweten. Wanneer de twee oudjes horen, dat wij zo „be voorrecht" waren om Klundert te heb ben gezien willen zij alles vatn hun woonplaats weten. We vertellen van tien centimeter val Per dag. Een meter in tien dagén, rekent de oude. „Wij hebben geen papieren, maar wij zijn al eens wezen kijken tot waar wij mochten komen, konden net ons huis zien. Er is niet veel van te zien. maar het doet toch deugd". In Halsteren wacht men anderhalf uur om de burgemeester te spreken. Burge meesters van noodgebieden hebben het, men vergeet dat wel eens, helemaal niet zo gemakkelijk in deze dagen. Mr Eik huis, met grote laarzen, heeft vanavond de raadsvergadering van Halsteren ge- leid- Van de 68 doden zijn er nog steeds 40 niet geborgen. Er is een conferentie met de politie, met de Heidemaatschap pij, die opdracht heeft gekregen om de gaten te dichten, met de militaire com mandanten, men bespreekt maatregelen in verband met de te verwachten hoge stuwing en burgemeester Eikhuis om acht uur raadsvergadering ontvangt daarna nog iemand uit Amsterdam, die een auto vol goede gaven brengt, neemt tientallen telefoontjes aan, krijgt zijn avondmaal, gezeten tussen de opper en de hoofdopzichter van de Heidemaat- In het Kruisland zijn de mensen te- een emaïlie pannetje op het rug. Er zijn daar évacué's, bij familie on-gemeentehuis, eet het steenkoud, omdat dergebracht, die tweemaal zijn wegge- moeten, eerst uit Klundert en toen van Klundert naar Ossendrecht en nu zit ten ze weer in Kruisland, dat slechts ui voorzorg évacueerde, maar weinig over- hij tussen twee happen over draglines te lefoneert, twee verpleegsters moet ont vangen, uw verslaggever te woord moet staan, die zich zeer schuldig voelt en zorgenheeftover het onhebbelijke weer Uit een vertrek naast de verga derzaal van de Tweede Kamer volgden de ambtenaren van Rijks waterstaat, wiens namen geregeld in de debatten toerden genoemd en die zijn belast met de voorberei dingen voor het opnieuw opbou wen en herstellen van het Neder landse dijkensysteem, de debat ten. Van rechts naar links ir AG. Maris (directeur-generaal Rijks waterstaat), ir G. B. R. 'dc Graaff (hoofdingenieur en directeur Rijkswaterstaat) en ir C. in 't Veld (hoofdingenieur en directeur Rijkswaterstaat) gij het bestu deren van 'n kaart van de storm vloed 1953, waar met stokjes de hoogste waterstanden zijn aan gegeven. Het rampzalige hoge getal van de slacht offers stijgt opnieuw. Op de voorlopige verüeslijst kwam ondanks alle onheil spellende geruchten, welke reeds van de eerste dag af de ronde deden Halsteren tot dusver voor met „slechts" 19 doden. Volgens een opgave echter van het ge meentebestuur aldaar zijn op het ogen blik in de gemeente Halsteren 68 slacht offers van de watersnoodramp geteld. Van dezen zijn er 28 geborgen. Het totale ver liescijfer stijgt hierdoor van 1395 tot 1444. De burgemeester van Stavenisse heeft alle geëvacueerde inwoners van deze plaats verzocht schriftelijk hun tegen woordig adres op te geven aan de secre taris van Stavenisse, gemeentehuis Tho- len. Op deze wijze wil men een overzicht verkrijgen van het totale aantal Stave- nissers, dat gered is. Het K.N.MJ. deelt mede: Een diepe depressie die gisteren over Engeland trok deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalcu zodat velen zich zullen hebben afgevraagd of er niet op nieuw een zware storm op komst was. Ge woonlijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die regeling geen uitzondering. Boven het Engelse Kanaal aan de Zuid-flank van de depressie ont wikkelde zich namelijk een zware Wes terstorm, terwijl boven het Noordelijk deel van de Noordzee een volle Ooster- Philipsland s-tuk rechte betonweg vo.rit! Water zakt lekker", zegt de zo- aSent, die ons controleert. „Al- s in deze polder, maar het eigenlijke Het fototechnisch en cartografisch be drijf van de K.L.M. heeft Zaterdag en Maandag het rampgebied in verticale luchtfoto's vastgelegd. Dit is geschied ten behoeve van de Rijkswaterstaat, ten einde op korte termijn een inventarisatie te hebben van het aantal dijkdoorbraken van de randdijken en hun ligging. De stereo scopische beelden geven hierin een nauw keurig inzicht. Zij maken het mogelijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden en dergelijke. Alle randdijken zijn van het K.L.M.- fotovliegtuig uit gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het gehele gebied. Zaterdag jl. toen vijfzesde gedeelte van het gebied was vastgelegd, heeft de sneeuw de herkenning van het landschap ver gemakkelijkt. Aangezien de foto's soms nl. ook het onder water liggende land laten zien, kon men nu onmiddellijk constateren welke gedeelten boven het water uit steken. De luchtfoto's geven ook aanwij zingen betreffende zwakke punten in de dijken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te constateren. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. storm woedde. Dat ons land aan deze storm ontkwam, was te danken aan het feit dat de depressie recht op ons land afkoerste waardoor Nederland in een sec tor kwam te liggen waarin niet meer dan harde tot krachtige winden voorkwamen. Nabij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs lot matig af. Hoewel ae depressiekern in Zuid-Westelijke richting wegtrekt en het stm^velit aai) de achter zijde ervan zich naar ons land beweegt is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele depressie- gebied af zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit richtingen tussen Noord en Noord-Oost. Doordat van uit Scandinavië koudere lucht wordt aan gevoerd is nu weer geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. De eerst komende 24 uur zal echter niet meer dan lichte vorst voorkomen. en nog een telegram gedicteerd krijgt uit Rotterdam aangaande zakken voor nieu we dijkversterkingen- Tegen elf uur gisteravond bezochten wij de werkzaamheden aan het gat in de dijk bij de Theodoruspolder. Het was ijzig koud- Een lange rij mannen over bruggingswerklozen uit Etten, Breda, Tilburg en Oosterhout sjouwde over die dijk vol halfgedichte gaten naar de bres. Er werd daar gewerkt bij het felle witte licht van een guirlande van lam pen, gevoed door een aggregaat. Een an dere arbeidersploeg zwoegde de dijk op, gebukt onder zakken zand. Twee dragli nes stonden in het donker te wachten om de andere ochtend te beginnen met het zandstorten. Nog honderdvijftig meter, het gat was bij laag tij 3.75 meter diep. „Wij hebben nog honderdduizend zakken zand nodig, alleen voor de bekleding van de bres dichting", zei de opzichter, „en vijfdui zend kilo stro". Het water van de naderende vloed, lu guber in de donkere nacht, ruiste dichter bij. De dwergen vloekten en gleden, bag gerden door de modder, stieten gelaten de zakken nat zand van hun schouders, allen een jutezak puntmuts op. Tientwintighonderddui zend- Na één uur de hoge vloed zou het werk onderbreken begon men op nieuw- Het was bitter en bitter koud, maar het gat móést dicht. In het centrum van de Zweedse hoofdstad Stockholm staat op het Stureplein, waarop verscheidene boulevards uitkomen, een massaal gebouw. Hierop prijken de rood-wit- blauwe kleuren van Nederland en 'n Hollandse tulp en met forse letters staat er boven de ingang: „Hollandhjaelpen". Vrachtauto's staan in rijen achter elkaar en lossen hun lading voor ons landEn wanneer de wagens weggereden zijn komen weer andere vehikels aan, die uit geheel Zweden kleding, schoeisel, levensmiddelen, dekens en bedden aanvoeren. „Op eigen initiatief, spontaan en goed georganiseerd, werkt geheel Zweden mede aan de enorme hulpactie voor ons ztoaar getroffen land. Volgens de jongste gegevens is aan geldelijke bijdragen een som van tien millinen Zweedse kronen in ruim een week bijeengebracht, een fantastisch bedrag, waarvoor wij buitengewoon dankbaar zijn", aldus de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. Daniels. Het Zweedse volk koestert veel sym pathie voor Nederland, dat is in de af gelopen week ontroerend en duidelijk gebleken. Waarom? De voornaamste re den is, dat de Zweden grote bewonde ring hebben voor de wijze, waarop ons land zich na de tweede wereldoorlog in énkele jaren tijds heeft hersteld. Het Zweedse Volk is zakelijk en nuchter, het waardeert de kolossale poging van de Nederlanders om snel weer op eigen be nen te staan. En op het ogenblik, dat het herstel grote vorderingen had gemaakt, werd dat kleine, dappere landje, zoals de Zweedse bladen het in de afgelopen dagen zo treffend hebben geschreven, opnieuw door een catastrophe getroffen Hier moest geholpen worden, snel, doel treffend en groots. Zo kan men de hulp actie in Zweden omschreven. „Men kan de hulpverlening van Zwe den", aldus de heer Daniels, „splitsen in twee delen. Het eerste gedeelte omvat Gisteren is in Kwintslieul in liet Westland de 10-jarige P., af komstig uit Nieuwe Tonge en ge ëvacueerd bij de heer K. te Kwints. beul, in een sloot gevallen en ver dronken. JX «4 er) Nederlandse militairen hebben de verbinding tussen Halsteren ,er®en 'n het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom 1 P°T. het aanbrengen van zandzakken op dc overspoelde weg. De L Tri' Warringa maakte Dinsdag een inspectietocht in deze ge bieden H e zien hem hier (op de voorgrond) op de uit zandzakken be staande Weg. Achter hem overste A. R. H. Pine, commandant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een door Franse genie troepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de gaten, welke in de weg geslagen zijn. Wanneer een gat gedicht is, wordt de brug weer verplaatst. „Er zjjn acht belastingfaciliteiten ver leend door de regering, bjj het doen van giften aan het Nationaal Rampenfonds", zo heeft het hoofd van de afdeling Directe Belastingen van het ministerie van Finan ciën, de heer D. J- Muller, gisteravond medegedeeld tjjdens een radio-vraag gesprek in een gezamenlijke uitzending van de omroepverenigingen. De eerste tegemoetkoming, die de heer D. J. Muller voorop wilde stellen, is dat de mensen alle giften in geld aan het Na tionaal Rampenfonds, grote, zowel als kleine, volledig mogen aftrekken van het belastbare inkomen en dat ook naamloze vennootschappen, coöperaties en dergelijke deze giften in geld mogen aftrekken van hun belastbare winst. Dit is niet alleen belangrjjk voor degenen die nog niet ge geven hebben, maar ook voor degenen die bij het vernemen van de ramp direct spon taan naar hun chèqueboekje hebben ge grepen. Ter voorkoming van misverstand zeide spr. nog, dat alleen giften, die schrif- telljk kunnen worden bewezen, bijvoor beeld door giro- of postwisselstrookjes, be- lastingvermindcrend kunnen werken en dus niet giften in collectebussen of zakjes. De tweede faciliteit betreft de loonbe lasting en de vereveningsheffing. Bedragen die ten behoeve van het Rampenfonds van het loon worden afgestaan, waaronder ook begrepen de beloningen voor overwerk, worden voor de heffing van de loonbelas ting en de vereveningsheffing buiten aan merking gelaten. De derde tegemoetkoming betreft speci aal ondernemers. Bedrijven die om de slachtoffers te helpen uit hun voorraad goederen gratis afstaan aan het Neder landse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties, mogen die goederen als verlies boeken. Van de gratis afgestane goederen wordt ook geen omzet belasting geheven. De vierde concessie geldt voor de fabri kanten en importeurs van tabaksartikelen. Als deze fabrikanten en importeurs ta baksartikelen gratis afstaan aan het Rode Kruis of andere bevoegde instanties wordt hun daarvoor vrijstelling van accijns ver leend. De vijfde faciliteit, die weer voor ieder een geldt, is, dat geen schenkingsrecht zal worden geheven van schenkingen in geld aan het Rampenfonds en van schenkingen in goederen aan het Rode Kruis en andere eventueel aan te wijzen instanties. De zesde tegemoetkoming is deze. dat de slachtoffers van de watersnood, en daarmee bedoelde de heer Muller, de mensen die min of meer ernstig getrof fen zijn en niet degenen, die alleen maar wat water in hun keldertje hebben ge had, op verzoek uitstel van betaling van belasting kunnen krijgen van de rijks ontvanger. Da„ is er nog een extra-faciliteit voor de omzetbelasting, en de dal is dat over de entreegelden van voor Maandag 2 Maart gehouden sportwedstrijden en van voor 2 Maart gegeven concerten en theater-voorstellingen geen omzetbelas ting wordt geheven mits minstens de helft van de bruto-recctte aan het Ram penfonds is afgedragen. Op het gebied van de heffing van invoerrechten is ook iets gedaan. De in voerrechten worden namelijk niet ge heven bij invoer van goederen, dit tot leniging van de nood zjjn geschonken aan regeringsinstanties of aan erkende orga nisaties op het gebied van de hulpver lening aan de getroffen gebieden, zoals het Nederlandse Rode Kruis en het Na tionaal Rampenfonds. De aard van de goederen moet zodanig zijn, dat zij ge acht kunnen worden tot verzorging van slachtoffers of tot bestrijding of herstel van de ramp te zijn bestemd, b.v. dekens, kleding, schoeisel, voedingsmiddelen, ge neesmiddelen, materialen, werktuigen voor het droogmaken van overstroomde gebieden, zakken, pompen, enz. Al deze goederen moeten gratis aan de getroffenen worden uitgedeeld of gratis worden afgestaan ten behoeve van de hulpverlening. De vrijstelling van invoerrecht geldt ook voor de in- voerbelasting, die voor ingevoerde goe deren de omzetbelasting vervangt. Het is verder mogelijk de belasting aftrek toe te passen op het inkomen over 1952, hetgeen nog niet eerder is gedaan. Hierbij merkte de heer Muller op, dat als men de giften in 1952 in plaats van iii 1953 wil aftrekken, dit speciaal schriftelijk bij de aangifte voor de in komstenbelasting of de vennootschaps belasting over 1952 moet worden ver zocht. Voor de loonbelasting is de toepassing van de faciliteiten nog eenvoud'.ger. Als de werkgever in zijn fiscale loonadmini stratie nu maar boekt het loon verminderd met de afdracht aan het Rampenfonds en de werkelijk ingehouden loonbelasting, dan loopt alles vanzelf goed. De belasting vermindering is dan al verleend en dan heeft de werkgever geen bewijsstuk meer nodig. Het wordt even moeilijker als iemand, die onder de loonbelasting valt, buiten zijn werkgever om geld aan het Rampenfonds heeft overgemaakt. Valt zo iemand ook onder d-e inkomstenbelasting, dan moet hij voor die giften, waarvan hij dan wel een bewijsstuk heeft, belastingvermindering vragen bij zijn aangifte voor de inkomsten belasting over 1953, of desgewenst in plaats daarvan 1952. Overwogen wordt, of het mogelijk is, een regeling te treffen, dat niet onder de inkomstenbelasting vallende werknemers aan de inspecteur kunnen verzoeken, de loonbelasting over de rest "an het jaar te verminderen. Dit brengt wei extra werk mee voor de loonadministratie van de werkgever, maar de heer Muller hoopte, dat deze dit voor de goede zaak over heeft Bij deze ramp zijn velen ongetwijfeld ook hun belastingbescheiden kwijtgeraakt: van anderen, zoals van middenstanders, van ondernemers, van landbouwers e.d. is de boekhouding misschien verloren ge gaan. Wat deze mensen nu te doen staat in verband met hun fiscale verplichtingen, leek de heer Muller nu niet een bijzon der urgente zaak. Vlak na de bevrijding heeft Nederland ook met deze kwesties te maken gehad en toen zijn ze opgelost. Dit keer zal het wel net zo gaan en als het nodig mocht zijn zullen er wel regelingen worden getroffen. Met betrekking tot de betaling van reeds opgelegde of nog op te leggen aanslagen over oude jaren moeten de gedupeerden indien ze aan betalen toe zijn. zich lot hun ontvanger wenden met een verzoek om uitstel. Van de zijde van het departe ment is aan de ontvangers i! medegedeeld, dat zij deze mensen redelijk en soepel moeten behandelen. het onmiddellijke, de meest dringende hulp in de eerste dagen na de ramp. Wat verder op initiatief van Zweden zal worden gedaan, dat is een hulpverlening op langere termijn, tenminste zo belang rijk voor het «herstel van de getroffen gebieden van ons land. Wat de onmiddellijke hulp betrof, het Zweedse Rode Kruis zamelde geldelijke bijdragen in en goederen. De organisatie op het gebied van de kinderverzorging van dit land deed eveneens prachtig werk. De radio werd in de eerste week na de ramp volledig ingeschakeld, de zakenlui hebben rechtstreeks geld en goederen overgemaakt en- via het ge zantschap, de Hollandse Club en de Zweeds-Nederlandse Vereniging werd eveneens een steenlje bijgedragen. Op welke wijze dat allemaal is geschied? Ge kunt geen middel bedenken of het werd toegepast. De tienjarige Prinses Christine kwam naar de Nederlandse legatie toe om namens de school, welke zij bezoekt, een geldelijke bijdrage te geven en ook kleding. De kinderen in het hoge Noor den gingen sneeuwruimen en de in komsten werden afgestaan aan „Hol landhjaelpen". Ze doen alles zelf De arbeiders in de fabrieken namen zelf het initiatief voor inzamelingen, de coöperaties stonden vooraan in de wed loop om te helpen. Kleding, machineriën, pompen, hout, woonwagens, keukens, bedden, trailers en linnengoed (door een grote Zweedse vrouwenorganisatie inge zameld), eindeloos was er is nog de stroom van gaven in goederen en mate riaal. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zullen in alle hotels en restaurants in geheel Zwe den zegels van een kroon op de restau rant- of hotelrekening worden geplakt, indien de Sast dat wenst. En honderd duizenden zegels zijn daarvoor gedrukt. „Wat. mij het meest getroffen heeft, zo vervolgde de heer Daniels zijn relaas, „is, dat de Zweden alles zelf doen. De plan nen zjjn origineel en met begrip voor de verschrikkelijke toestand, waarin een deel van Nederland zich bevindt". Finland zond vijf goederenwagens met hout en via het hoge Noorden gaan deze wagons over het uitgestrekte Zweedse land via Denemarken en Duitsland naar Nederland. Het vervoer van deze wa gon-ladingen kost in Zweden niets, heeft men mij meegedeeld en de expeditie over de misschien wel 150 kilometer lange spoorlijn van het hoge Noorden naar Malmö heeft voorrang, hebben de spoorwegautoriteiten gezegd", aldus de Nederlandse gezant. Over de hulp op langere termijn kon de heer Daniels nog de volgende me dedelingen verstrekken. In Zweden be grijpt men. dat na het lenigen van de eerste nood, de moeilijke maanden van het herstel, van de wederopbouw komen. Hulp op langere termijn is toegezegd door de Zweedse Maatschappij voor Han del en Nijverheid. De Zweedse producen ten bij deze maatschappij aangesloten, zullen eigen producten en zelf gefabri ceerd materiaal afstaan, dat Nederland bij de wederopbouw kan gebruiken. De eerste maatregelen zijn reeds geno men. Nederland zal adviezen geven en de Zweden zullen in de komende maan den helpen, zo veel als zij kunnen. De directeur-generaal van de P.T T. heeft goedgevonden, dat met ingang van gisteren op girostortingen ip postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationale Rampenfonds geen stortingsrechten be hoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op giro rekening no. 17 ten behoeve van de radio actie „Beurzen Open Dijken dicht". Met ingang van Donderdag a.s. wordt dc dienstregeling met treinen en autobussen tussen Dordrecht en Gorcum uitgebreid. Het aantal verbindingen op werkdagen (behalve Zaterdagen) wordt in beide rich tingen gebracht van acht op elf. Op Za terdagen zullen er twaalf en op Zon dagen tien verbindingen komen. IM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1