Op Walcheren vordert dijkherstel goed m m mm PRINSEN STEM KLONK OVER DE BBC Met gelden van Rampenfonds worden geen dijken gedicht Zeeuwsch-Vlaanderen en het aanstaande springtij Hogere N ederlandse kolenprij s Geleidelijk aanpassing aan het buitenland Tram-verbinding met eilanden sterk verbeterd t Volgende week weer treinen tussen Vlissingen en Kapelle Nieuw dijkgatbij Sint Maartensdijk Lijdensmeditaties Vrijdag 13 Februari 1953 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN T $wi3l Frans meisje ledigde haar spaarpot Gevangenen deden geslaagde uitbraak- poging Twee meter was in een etmaal! Luctor et emergo! Dankwoord tot liet Engelse volk Snelle hulp is dubbele hulp Reeds f 1,2 millioen verstrekt aan Rode Kruis en Kath. Huisvestingscomité Verdediger beproeft liet uiterste Dijken kunnen water ruimschoots keren Schade voor de R.T.M. valt mee Bewakings- en waarschuwingsdienst Prins Bernhard bezichtigt herstel aan dijken WEERBERICHT MM» Het voorlopige dijkherstel op Wal cheren verloopt vlot. De gaten in de zeedijk bij de „Schone waardin" zijn pro visorisch gedicht, zodat het achterge legen poldertje, dat aan de andere zijde wordt begrensd door een inlaagdijk, kan worden drooggepompt. Men is nu bezig deze dijk verder te versterken. Dit geldt ook voor de zeedijk bij het fort Ramraekens en bij het fort De Kuyter. Tussen Westkapelle en Domburg gaat men voort met het doen van voor lopige voorzieningen aan de zwaar be schadigde zeedijk. Oofc De andere gebieden Hoog water op de Maas Het vonnis der Rosenbergs ITk orhetdo4nWikm°if HVerantdri° J"' Drie commissies „Hulp moet verantwoord zijn Nieuwe Tonge n eer bereikbaar NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT: De weerverwachting van het KNMI geldig tot Zaterdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt ,maar vannacht en morgenochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. Zaterdag 14 Februari: Zon op 7.58 uur, onder 17.52 uur. Maan op 8.02 uur, onder 18.50 uur. m-m Nu de storm geluwd is, geeft het water zijn prooi weer terug. Bij Oude Tonge stapelt zich wrak hout van huizen, schuren en in boedels op tot een geweldige massa. zal verzanden, doordat het water, dat door de dijkgaten vloeit veel zand mee brengt, is nog steeds acuut en eist Het waterwingebied bij Vrouwenpolder, dat per tankschip uit Rotterdam wordt-|sP°edige voorzieningen, dat overstroomd was, wordt met behulp aangevoerd. Eenmaal per dag wordt via I Gisternacht is op het eiland Tholen van een grote pomp weer drooggelegd, de gewone waterleiding een kleine hoe- weer een dijk doorgebroken, de zogenaam- ..„,.11J r...ii ii ooreta rliilr V>G Lnl O4. Hf,JJill. doch het zal vermoedelijk nog lange tijd duren voordat de gemeente Middelburg, waaraan deze waterwinning toebehoort, weer drinkwater uit de duinen kan ver krijgen. Voorlopig behelpt men zich in de Zeeuwse hoofdstad dus nog met water, Bij al deze grote blijken van hulp vaardigheid, waarvan wij hier alleen de allergrootste kunnen noe men. wordt men toch ook ontroerd wanneer men uit een brief van een Nederlandse priester in f rankrijk leest, wat een slechts 800 inwoners tellend plaatsje in Frankrijk voor de slachtoffers van de watersnood in ons land heeft menen te moeten doen. In Damery, ongeveer veertig kilometer van Amiens, waar zeereerw. heer M. van Adrichem, afkomstig uit De Lier in het West- land, herder is, zijn namelijk ook de „beurzen open gegaan om de Nederlandse dijken te dichten". Onder leiding van de pastoor heeft de bevolking daar spontaan gege ven. Aan geld werd niet minder dan 80.000 francs ingezameld, dat is 1,10 per inwoner en drie maal zoveel als de pastoor in al zijn ver metelheid had durven verwachten. Een meisje, wier vader al twee maanden werkloos is, kwam na de Hoogmis bij dè pastoor haar spaar pot ledigen„voor de kindertjes in Holland, die niets meer hebben", zo zei ze. Ook werden goederen in gezameld, zoals dekens en lakens. Een moeder, wier baby na de ge boorte gestorven was. kwam met twee lakentjes en twee dekentjes aandragen: zij had ze als aandenken willen bewaren! veelheid water aan de Middelburgers ver strekt. Het dijkherstel tussen Veere en Vrouwenpolder is, wat Walchteren betreft, het verst gevorderd. Ook wordt hard gewerkt aan de ophoging van de binnen dijk tussen de ondergelopen Oranjepolder en de achterliggende polder. Voor de dichting van de gaten in de dijk van de Oranjepolder is thans een aannemer inge schakeld. Men zal trachten deze gaten vóór Zondag te dichten. Er zijn hier zeer veel mensen aan de slag. Personeel van dc Ncd. Spoorwegen heeft het gat, dat in de spoordijk bij de Sloedam is geslagen, gesloten en de spoor lijn hersteld. Volgende week za! hierover driemaal daags weer een spoorverbinding tussen Vlissingen en Kapelle in beide richtingen worden onderhouden. Het ondergelopen deel van het dorp Arnemuiden is nu weer nagenoeg geheel droog. De militairen, die bewakings- en andere hulpdiensten hebben verricht op ^alcheren, op Noord-Beveland en op aVn,naar hun onderdelen teruggekeerd. totC-i7 S 250 a 300 man f?enie blijven nog de 7 Februari op Walcheren werken aan 'Jken van Ritthem en Westkapelle. hard Zeeuwsch-Vlaanderen wordt neuzen biedt di}kherstel gewerkt. Ter- aanblik, doch alweer teen vn., normale worden hersteld "°g Op Schouwen gewerkt aan de versterk)™ enke^rouwershaven1C''1moE1Svu<1 ^er'k?es maken. Op het eiland moe^u "l a Prinses Wilhelmina heeft reeds een barak geschonken, d.e in Zierikzee wordt opgebouwd en de aannemer, die belast is niet het herstel van de zeedijk u- Zierikzee zal de inlagen met zand voL spuiten om hierop barakken te kunnen plaatsen. Het gevaar, dat de haven van Zierikzee eerste dijk. bij het dorp Sint Maartensdijk. Direct na de ontdekking des morgens vroeg is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in de versterking was ge slagen en liep reeds de polder in. Dinsdagavonden in de Vastentijd van 8.30 tot 9.30 uur. In de komende Vastentijd zal de K.R.O. in zijn schoolradio-programma een serie van zes klankbeelden uitzenden onder de titel „Van Aswoensdag tot Pasen". Deze klankbeelden kunnen worden gecombi neerd met foto-projectie in de klas, gedu rende uitzendingen. Hiertoe werd een serie van 150 speciaal voor dit doel gemaakte foto's op filmstrips vastgelegd, welke aan de aangesloten scholen worden verstrekt. De klankbeelden werden, naar een ont werp van Louis Viltmeyer, samengesteld door Dom B. Brockbernd en Leni Verste gen, die tevens de tekst spreken. De li- turgiséhe gezangen worden uitgevoerd door de Schola Cantorum van het Groot Seminarie te Warmond. Een groep gevangenen in de Kalisosok- gevangenis in Surabaja heeft Woensdag een ten dele geslaagde uitbraakpoging ge daan. Omstreeks twee uur in de middag over viel een aantal gevangenen in de werk plaats van de gevangenis de bewakers, die werden opgesloten. De telefoondraden werden doorgesneden. Daarna klommen de gevangenen over de gevangenismuur met een ladder. Op deze wijze slaagden 42 man er in te ontsnappen. Buiten de gevangenis roofden zij aan de drooglijnen hangende burgerkleding van omwonenden. Met een sirene werd onmid dellijk alarm gemaakt. Politie en militairen konden 23 van de ontsnapten arresteren. Naar de overigen wordt gezocht. De rivier de Maas verwerkt op het ogenblik een waterstoot uit België waardoor het water in één etmaal bijna twee meter steeg. De stuwen bij Roer mond, Belfeld en Sambeek zijn buiten werking gesteld- Maar het is met de Maas gelukkig wonderlijk gesteld, als het weer zo blijft als thans zal de stand wel weer spoedig normaal zijn. Over de zenders van de B.B.C., de En gelse radio-omroep, heeft gisteravond de stem geklonken van Prins Bernhard. Z. K. H. kreeg nameljjk deze unieke gelegen heid om geheel het Engelse volk te dan- ken voor wat het in deze dagen van ramp spoed voor Nederland deed. De Prins zeide „Ik ben zeer dankbaar enige woorden voor de B.B.C. te kunnen spreken, daar dit mij de gelegenheid biedt het Britse volk te danken voor de hulp die het Ne derland gegeven heeft, niettegenstaande de catastrophe, die het zelf tegelijkertijd getroffen heeft. Ik zal niet uitweiden over wat in ons land gebeurde. Het is thans onze taak voorwaarts te zien en het herstel voor te bereiden. En over de organisatie hiervan wilde ik graag wat zeggen. Wij moeten hierbij twee totaal verschil lende aspecten van het werk onderschei den in de eerste plaats hulp voor de slachtoffers van de watersnood en ten tweede het herstel van de dijken en het droog leggen van het land. Het Nationale Rampenfonds, waarvan ik president ben, heeft tot taak de geëva- cueerden maatschappelijk weer op de been te brengen en hen op alle mogelijke manieren te helpen als zij naar hun wo ningen terugkeren, als deze tenminste niet verwoest zijn. Ik ben zeer dankbaar dat ik u kan mededelen, dat het fonds grote bedragen aan geld en grote hoeveel heden goederen heeft ontvangen, niet al leen van de mensen in Nederland maar ook uit het buitenland, van het Engelse volk. Het is ontroerend, te zien, hoe onder deze omstandigheden grenzen verdwijnen en hoe internationale solidariteit en vriendschap zich manifesteren. Ik heb dorpen gezien, die er uit zagen alsof ze door een zwaar bombardement waren getroffen. Ik ben echter overtuigd, dat het Neder landse volk, dat een zo grote ervaring heeft in de strijd tegen zijn oude vijand, de zee, in staat zal zijn al deze technische problemen op te lossen. We zijn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waarbij we het motto in het wapen van Zeeland voor ogen hou den: „Luctor et emergo" Ik worstel en kom boven (Van onze Haagse redacteur). „Beurzen open, djjken dicht", is thans de leuze, maar het geld, dat in het Natio naal Rampenfonds wordt gestort, komt ten goede aan de slachtoffers van de waters noodramp e.n er zal geen dijk mee worden gedicht, aldus verzekerde ons gister morgen luit.-gen. b.d. P. Alons, directeur f 1 millioen en het R.K. Huisvestings comité heeft ter leniging van de eerste nood een bedrag van 200 000 ontvan gen. Te vervrachten is dat déze bedra gen verhoogd zullen moeten worden daar zij voor de leniging van de eerste nood niet voldoende zijn. Het Nationaal Rampenfonds huldigt het De K.R.O. zendt dit jaar de Lijdensme ditaties uit vanuit de kerk van St Fran- ciscus Xaverius (De Krjjtberg) te Am sterdam. De meditaties worden gehouden door pater Jac. de Rooy S.J., prefect van het St Ignatiuscollege te Amsterdam. De uitzendingen vinden plaats op dc Emanuel Bloch, de advocaat van het echtpaar Rosenberg, heeft medegedeeld, dat hij e'en beroep zal doen op het opper- gerechtshof, om de executie van het echt paar uit te doen stellen totdat hij op nieuw bij het oppergerecht in beroep zou zijn gegaan. In October wees dit hof het verzoek om in beroep te mogen gaan af. Indien h'et oppergerechtshof niet bereid zou zijn, om deze zaak te herzien, zou hij „andere stappen" ondernemen, zo zeide Bloch. van het Nationaal Rampenfondsi op j beginsel '.'.mëne'büip is dubbele hulp", Bernhard was verhinderd aanwezig te i haardstel z J" ,de Seredden- dle op zijn, maar h« had een schriftelijke bood-i kaards^de" z'Jn achtergebleven schap gezonden, waarin hjj zjjn dank ait- j H f PerS f noodzakelijke sprak voor de hulp door de onderscheiden i 1 fa 'jfW1JLlde Kaeva publiciteitsorganen aan 't fonds bewezen. cueerden reeds liefdevolle behandeling Reeds op 2 Februari hield het bestuur zijn eerste vergadering, waarin jhr Bee- laerts van Blokland wegens hoge leeftijd het voorzitterschap neerlegde. Op voor stel van minister Beel werd Prins Bern hard tot opvolger gekozen Om nauw contact te onderhouden met de regering zijn de secretarissen-generaal van Binnen landse Zaken en Maatschappelijk Werk als contactpersonen aan h'et bestuur toege voegd. De directeur van het Nationaal Ram penfonds, luit.-gen. b.d. Alons, deelde verder mede, dat het b'estuur dagelijks vergadert onder leiding van de voorzitter. Het apparaat van het fonds is volledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoeding, in welke vorm ook. genieten in een nieuw tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of vergoeding: van huis raad en woninginrichting is in het alge meen op dit ogenblik niet opportuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen terugke ren. De gelden die zijn binnengekomen staan onder controle van de rijksaccoun tantsdienst. Zoals Woensdag kon worden bekend gemaakt is 'n bedrag binnengekomen van 34 millioen. In deze zijn niet begrepen de bedragen, welke, hoewel reeds toegezegd, nog niet bij het N.R. zijn binnengeko men, zoals grote sommen uit het buiten land. Ter voorbereiding van de door het N.R. te vergoeden schade zijn een drie tal commissies in het leven geroepen nl. een ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk van schadevergoeding van huisraad; ten tweede een commissie voor maatschappelijk werk, die o-a. ook de zorg voor weduwen en wezen ter hand zal nemen en ten derde een commissie van onderzoek van alle uitgaven waar voor geen verantwoordelijke opdrachtge vende instanties kunnen worden aange wezen. De leniging van de eerste nood is ge schied door het Rode Kruis en het R.K. Huisvestingscomité waarvan het laatste actief is geweest in de Zuide lijke provincies. Aan het Rode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van wordt met man en macht van twee Nu in de verscheidene delen van het net van de Rotterd. Tramweg Maatschap pij de toestand overzichtelijker wordt, blijkt de schade gelukkig mee te vallen. Schade van betekenis hebben eigenlijk alleen enkele baangedeelten geleden. In de Hoekschewaard staat een kort ge deelte tussen de Blaaksedijk en de Baren- drechtse brug nog tot maximaal dertig centimeter onder water. Voor het overige is de lijn tot Numansdorphaven intact, evenals de zijlijn Krooswijk (oud-Beyer- land)-Piershil. Alleen tussen .Piershil en Goudswaard staat nog op een enkele plaats water: de zijlijn Blaaksedijk- Strijen zal spoedig weer zijn hersteld. Het is te verwachten, dat in de loop van de volgende week het gehele net in de Hoek- sche Waard weer in exploitatie zal komen. In Voorne en Putten staat nog steeds een baanvak van circa een kilometer ten Oosten van het Voornse kanaal in de lijn Oostvoorne-Rotterdam onder water. Door de tijdige aanvoer van zand en grond kon verdere afslag voorkomen worden. Het water zakt langzaam, zodat de verwach ting gewettigd is, dat de gehele lijn Rot- terdam-Oostvoorne de volgende week weer in exploitatie zal komen. In de lijn van Hellevoetsluis naar Rotterdam heeft de genie bij Ouden-Hoorn een gat doen springen, omdat de trambaan zo weinig onder water lag, dat hulpvaartuigen erop vast liepen. De veerdienst Middelharnis- Hellevoetsluis wordt met twee en zonodig met drie schepen voortdurend uitgevoerd. Op Goeree en Overflakkee rijden al weer autobussen van Melissant over Dirksland-Middelharnisdorp naar Middel- harnis haven en van Stad aan 't Haring vliet naar Middelharnis. Ook Nieuwe Tonge is reeds weer bereikbaar. Het tramnet op dit eiland is slechts plaatselijk beschadigd, hoewel het nog voor een groot deel onder water ligt. Over de toe stand op Schouwen en Duiveland zijn nog onvoldoende nauwkeurige gegevens hm- nen, doch wel is reeds bekend, dat door het behoud van de noordelijke dijken tus sen Brouwershaven en Renesse de toe- stand veel minder ongunstig is dan aan vankelijk werd gemeend. Het tractiema- terieel van de tramwegen is geheel be houden en slechts enkele eenheden zijn licht beschadigd. De vloot der maatschappij is eveneens behouden, slechts het ss Schelde heeft lichte schade, maar behoeft geen directe reparatie. ■Pf sFkai?e aan spoorbaan omvat in feite uitsluitend een beperkte schade aan het baanhchaarn, welke met eigen krachten en grotendeels met materiaal, dat de maatschappij voorhanden heeft, hersteld kan worden. Nederland heeft zjjn prijzen voor kolen steeds op een laag niveau gehandhaafd. Op de in Nederland geproduceerde kolen werd een heffing gelegd, welke het moge lijk maakte een subsidie te geven op de veel duurdere geïmporteerde kolen. Aldus werd een mengprijs verkregen. Er was dus een systeem van egalisatie, of indien men wil compensatie. Hierdoor werd ook het verschil tussen de vracht van de mjjn of importhavcn naar dichtbij gelegen plaat sen en de vracht van de mijn of import haven naar ver van de mijn of import haven gelegen plaatsen betaald. Er was een prijs voor alle verbruikers van een bepaalde soort, onverschillig in welke Plaats van Nederland zij gevestigd waren. Nu de gemeenschappelijke markt voor kolen op 10 Februari in werking is ge treden. moeten nationale egalisatie- of compensatiemaatregelen door de Hoge Autoriteit van de Gemeenschap voor Kolen en Staal worden goedgekeurd. De deelnemende landen kunnen op de Hoge Autoriteit een beroep doen, ten einde toe stemming te verkrijgen tot het laten voort bestaan na 1 April van dergelijke nationale i ASe"' Voor de psriode 10 Februari i„ j April is deze toestemming voor alle landen verleend. jrpv!™„?[Pdcïlan<' bfdreft is de prijs van hnitoni <\erde kolen, aangevoerd uit het h, a,J "irlusief de daarop rustende zlnSnL vracht> welke er voor ver in isr f *iP H n naar a,le bestemmingen n Nederland op rust, ongeveer ƒ10 per ko"en°Ser prijs va" de Nederlandse Ia da ,loop ,van de overgangsperiode, welke het verdrag van de Gemeenschap voor Kolen en Staal kent, moet dit prijs verschil uit de wereld worden geholpen Deze overgangsperiode duurt maximaai vijf jaar. Bij deze prijzenkwestie moeten twee belangen in het oog worden gehou den. Voor de Nederlandse industrie is Jiet van belang goedkope kolen te gebruiken. Voor de Nederlandse mijnbouw is het van belang, dat hij zo spoedig mogelijk op dezelfde wijze wordt behandeld als andere kolenproducenten van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, doch ook, dat hij op dezelfde wijze wordt behandeld als alle andere Nederlandse industrieën, waar voor de prijsregelingen van de baan zijn. In de Gemeenschap voor Kolen en Staal is er geen sprake meer van, dat de kolen- prijs in iedere plaats van het land voor elke verbruiker van een bepaalde soort gelijk is, zoals thans in Nederland het geval is. Het systeem van egalisatie van vrachten van Nederland is in strijd met de gemeenschappelijke markt. In de toe komst zal een industrie in Heerlen de Lim burgse kolen goedkoper krijgen dan een industrie in het Noorden. Industrieën die echter wat het vrachtelement betreft gun stiger liggen voor de aanvoer van Roer kolen, zullen deze kolen goedkoper krij gen dan industrieën elders gelegen, waar voor een hogere vracht vanaf de Roer zal gelden. De Nederlandse prjjs van kolen zal dus In de loop van de bovengenoemde over gangsperiode Stijgen door afschaffing van het vrachtenegalisatiesysteera en ook door aanpassing van dc lage binnenlandse prijs aan de hogere prijs van de Rocrkolen, welke ongeveer als maatstaf zal gaan gel den voor de maximumprijs van de Ge meenschap voor Kolen en Staal. Deze prijsaanpassing kan niet ineens geschie den, want dat zou een te grote schok geven. Geleidelijk aan moet zulks ge beuren. Het is wellicht ook mogelijk, dat de prijzen in de andere landen van de ge meenschap iets omlaag gaan, wat er mede toe kan bijdragen de huidige marge van 10 per ton te reduceren. Men mag o.i. wel verwachten, dat de regering van ons land zo spoedig mogelijk enige stappen zal doen om een gedeelte lijke aanpassing te bewerkstelligen. Een verhoging van de verbruikersprijs is daar om onvermijdelijk. Wat het Nederlandse egalisatiesysteem betreft kan worden opgemerkt, dat dit in drie delen uiteenvalt, t.w.: a. de egalisatie van de prijs van in Nederland geprodu ceerde kolen met de prijs van kolen, ge ïmporteerd uit landen van de Gemeen schap voor Kolen en Staal; b. de egalisatie van de prijs van kolen, geïmporteerd uit landen buiten de Gemeenschap voor Kolen en Staal met de mengprijs van in Neder land geproduceerde kolen en de uit landen van de gemeenschap geïmporteerde kolen; c. de egalisatie van de vrachten in Neder land, waardoor één prijs voor elke plaats, onverschillig waar in Nederland, geldt. Indien zou worden besloten tot het in stellen van een compensatiekas voor het vaststellen van een mengprijs van de kolen, welke van buiten de gemeenschap worden geïmporteerd, zou de last welke zulks met zich brengt, ten laste van de landen van de gemeenschap komen. Dit zou slechts een geringe prijsverhoging van alle in de gemeenschap verbruikte kolen tot gevolg hebben. Zou een dergelijke compensatiekas van de gemeenschap tot stand komen, dan zou een Nederlandse nationale regeling van egalisatie, aangenomen dat zij door de H.A. wordt toegestaan, slechts betrekking hebben op het tot stand brengen van een mengprijs van de in Nederland geprodu ceerde kolen en de prijs, welke voor kolen in de gemeenschap (geproduceerd en ge ïmporteerd) zal gelden. Van rijkswaterstaatzijde wordt ons voor Zeeuwsch-Vlaanderen het volgende medegedeeld: Bij velen blijkt grote ongerustheid te bestaan voor het aanstaande springtij. Deze ongerustheid is volkomen begrijpe lijk. Teneinde echter onnodige bezorgd heid le voorkomen mag de volgende uit eenzetting dienstig zijn. Op de Noordzee, de zee-armen en de benedenrivieren treedt een zodanige getijbeweging op, dat de hoogwaterstan den ongeveer twee maal per maand af nemen tot een „laag" hoogwater, dat wil zeggen een dood tij en daarna weer toe nemen tot 'n „hoog" hoogwater, 'n zoge naamd springtij. Voor Zeeuwsch-Vlaande- ren is het verschil tussen dood tij en springtij ongeveer één meter- Dat wil dus zeggen dat springtij ongeveer een halve meter boven gemiddeld hoogwater ligt en doodtij een halve nieter onder gemiddeld hoog water. Volledigheids halve zij nog vermeld dat de springtij- hoog-waterstanden niet steeds even Ji°°§ zijn- Beurtelings treedt namelijk steeds een hoog en een laag springtij op. Deze aanstaande weekeinde weer te verwach ten- De zeeweringen, of waar het onder gelopen gebieden betreft, de eerste binnendijken, zijn de afgelopen dagen alle weer in zoverre hersteld, dat zij het verwachte springtij ruimschoots kunnen keren. Daarbij bestaat boven dien nog een zekere reserve voor op waaiing en golfoploop. Zolang er voor het tijdvak van 13 tot 19 Februari geen aanhoudende stormen uit het Westen of Noordwesten worden voorspeld, be staat er dus geen reden voor bezorgd heid. Om niettemin op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn is door de rijks waterstaat in overleg met de burgemees ters en de militaire commandant een be wakings- en waarschuwingsorganisatie in het leven geroepen. De dijken worden verschillen ongeveer 40 a 50 centime- bewaakt en door telefonisch contact van ter. Zo zal het verwachte aanstaande springtij 40 centimeter hoger zijn dan verwacht was voor 1 Februari jl. Dit ver schil is echter betrekkelijk gering, ge zien de grote invloed, die de wind op de waterstand heeft. De hoogwaterstanden, die optreden bij windstilte, kunnen nauwkeurig worden voorspeld. De in vloed van een storm kan echter zeer groot zijn. Een combinatie van springtij en een storm uit het Noordwesten veroorzaakt zogenaamde stormvloed, die een water standsverhoging kan geven van één a twee meter. Hiervoor dienen echter alle omstandigheden samen te werken. Dit gebeurde op 1 Februari. Gelukkig komt een dergelijke samenloop van om standigheden slechts hoogst zelden voor, zodat het wel pessimistisch is om dit het i verschillende dijkbewakingsposten Met de commandoposten en de burge- meesters, waarbij militaire jeeps met te- lefoon zullen worden ingezet, is een zo vlug mogelijke waarschuwing verzekerd. Groepen arbeiders en militairen, auto's en materialen worden gereed gehouden om direct 0p de bedreigde punten hulp te bieden. De bevolking kan het beste medewerken door rustig te blijven, zich niet onnodig op de waterkeringen te be geven en zich niet ongevraagd te mengen >n de beveiligingsmaatregelen. Aldus de mededelingen van de Rijks waterstaat, geldende voor Zeeuwsch- Vlaanderen- Gistermiddag om ongeveer een uur landde Prins Bernhard met zijn helicopter in de Voorstraat van het stadje Klundert in West Brabant, dat door de watersnood bijzonder zwaar werd geteisterd. De ach tergebleven bevolking stroomde onmid dellijk toe om de Prins te verwelkomen en ook burgemeester Draver was di rect ter plaatse om Z.K.H. "te begroeten. Nadat de Prins zich met hen en de Ita liaanse brandweerlieden had onderhou den, maakte hij per jeep een tocht door het bedreigde gebied. In de woning van de burgemeester had hij daarna nog een gesprek met de door de overstromings ramp getroffen familie Lodders. Tegen kwart voor twee verliet hij het stadje. Verder nam de Prins ook in Poortvliet Scherpenisse, St Maartensdijk, St Anna- land. Nieuw Vossemeer. Ooltgensplaat en Moerdijk de vorderingen in ogenschouw, die gemaakt zijn met het herstel van de dijken, speciaal in verband met de ko mende springvloed. Z.K.H. bezichtigde het werk van burgers en militairen en zag daarbij ook de hulpacties van de Franse, Belgische en Amerikaanse mili tairen. De S V2-jarige Eddy Koning uit Kapelle moest met 'n Ilelicoptere naar het vasteland worden ver voerd om een keeloperatie te on dergaan, Men ziet hier een der Amerikaanse negersoldaten Eddy voorzichtig vervoeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1