GATEN IN DIJKEN STEEDS GROTER Schouwen dreigt in stukken te breken Zierikzee moet evacueren Koningin ontmoette op Texel Prins Bernhard Ned. Spoorwegen stellen frequente busverbinding Dordrecht-Breda in Na Zeer de vonnissen van Oradour heftige verontwaardiging in de Elzas Zandzakkendam rond gemeente Tholen r [DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 42 millioen voor het Rampenfonds Dinsdag eindigt militaire hulp Koude duurt voort Lev Mekhlis overleden Zaterdag 14 Februari 1953 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 v. Vorstelijk bezoek aan geteisterde Eenclrachtspolder Bisdom Haarlem: meer dan een millioen Geen noodwoningen in geteisterd gebied Als verkeersweg over Moerdijk hersteld is: Volgende week treinverbinding over Sloe- dam van Vlissingen naar Kapelle Beklaagden gaan in appèl Dijkgat bij Kruiningen wordt groter Duinen bergen meer bunkers WEERBERICHT Een der meest gehate Sovjet-leiders I w* IN ROTTERDAM IS SCHADJE HERSTELD STALEN KOLEN? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT: De weerverwachting van het KNMI geldig tot Zondagavond, luidt: Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook ver spreide opklaringen. Over het algemeen wei nig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zondag 15 Februari: Zon op 7.56 uur, onder 17.53 uur. Maan op 8.18 uur, onder 20.22 uur. Maandag 16 Februari: Zon op 7.54 uur, onder 17.55 uur Maan op 8.32 uur, onder 21.51 uur. Op het stadhuis van Zierikzee is gisteren onder leiding van minister Beel een bepreking gevoerd over de noodtoestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland en in het bijzonder Zierikzee zijn komen te verkeren. Nadat «o uitgebreid mogelijke raadgevingen van de meest deskundige adviseurs van de regering waren ingewonnen, heeft het gemeentebestuur aan de inwoners van Zierikzee tot zijn grote leedwezen, doch in het belang van allen moeten mededelen, dat aan een gedwongen evacuatie op korte termijn niet is te ontkomen. „De desbetreffende autoriteiten, aldus het gemeentebestuur, kunnen de verantwoordelijkheid van het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk blijven dragen. Onder deze omstandigheden zien wij ons dan ook genoodzaakt U ervan in kennis te stellen, dat een ieder, die niet in het bezit is van een verblijfsver- 'gunning door of namens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren Het motief voor deze algehele evacuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoud bare toestand voor de ongeveer 4500 ach tergeblevenen van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, als wel het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken voor Schouwen opleveren. Hoewel aanvankelijk de toestand kritiek geacht werd, doordat de dijken aan de Noord kant het zouden begeven, is het gevaar aan de Zuiderdijken thans veel groter gebleken. Het gat bjj de „Scheiphoek" aan de d(jk van dc Oostcrschelde, was aanvankelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal vereni gen met dat in de djjk bjj Burchsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bjj de „Scheiphoek" over een veel grotere breedte naar binnen stroomt, is de door werking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dan er uit trekt bij eb. Indien daarbij ook de Noorderdjjken het nog zouden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven Gisteravond stonden reeds rijen mensen in de hal en voor het gemeentehuis te wachten om geregistreerd te worden. Men verwacht, dat van de 4500 nog aan wezige personen, er ongeveer drieduizend de stad, zonder pardon, zullen moeten verlaten. Hieronder bevinden zich'slechts weinig evacué's uit andere plaatsen van het zwaar getroffen Goeree. Dwarsstroom en verzanding Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te bren gen. De verbinding tussen haven en rede zal nu worden onderhouden door de Kon Marine, welke aanstaande Dinsdag 17 Februari met haar schepen vertrekt. Deze schepen zullen de mensen van de haven afvoeren naar de opvangcentra. De burgemeester heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen, aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat ingrijpen'van politie en militairen worde voorkomen. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kinderen zal met voortvarendheid ge schieden. Vanmorgen vertrokken reeds de eersten met sloepen van de Kon. Marine van de haven naar de rede, waar grotere passagiersschepen gereed liggen om hen over te brengen naar het opvangcentrum in Dordrecht, vanwaar de evacué's ver moedelijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. De 1500 man, die achterblijven, zijn be halve werkers voor het hêrstel van de dijken, ook ambtenaren van de gemeente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze ach terblijvers krijgen eveneens een verblijfs vergunning. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worden gegaan om de gezinnen zoveel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. De inspecteur van de Volksgezondheid, dr Trines, die tijdelijk in Goes verbleef, is met het oog op de evacuatie van de bevolking met spoed naar Zierikzee ge roepen. Gisteren heeft H.M. dc Koningin een bezoek gebracht aan het eiland Texel, dat ook door watersnood, werd getrof fen. De Koningin stak het Marsdiep per veerboot „Dokter Wagemaker" over. Onverwacht arriveerde Prins Bernhard met een sporttoestel op het. vliegveld. Hij maakte op eigen gelegenheid een tocht over het eiland. H.M. Koningin Juliana en het geselschap bij het nat, dat in de dijk van de polder de „Een dracht" werd geslagen, op de uiterste punt van de dijk. Tot slot van haar tocht ging de Ko ningin naar de vuurtoren, waar zij de auto verliet en zich over de duinenrij naar het strand begaf. Daarna keerde men naar Den Burg terug, waar Hare Majesteit om streeks twee uur arriveerde. Voor hotel De Lindeboom stonden en kele honderden eilandbewoners, vooral de jeugd was hier goed vertegenwoordigd. Met een driewerf hoera werd de Lands vrouwe bij haar aankomst begroet. In het hotel onderhield de Koningin zich enige tijd met de familieleden van de zes slacht offers. De collecten, die Zondag j.l. in alle R. K. kerken en kapellen van ons land zijn geliouden voor dc slacht offers van de watersnood hebben, voorzover deze liet bisdom Haarlem Iglobaal Noord-Holland, Z.-Holland en Zeeland, behalve Zeeuwscb- Vlaanderen) betreffen, in totaal een bedrag van '1.003.747,63 opgeleverd. „Ik ben in de oorlog in Nederland ge weest en uitgebombardeerd in Den Haag en in Ar.-hem. Ik weet. wat het betekent als je alles kwijt bent en ik weet hoe het je helpt, als je ziet, dat anderen een offer voor je brengen". Dat zei een jongen van Curacao, die zijn autootje, dat hu na lang sparen had kunnen kopen voor Cnr. 250, verlootte ten bate van ons Rampenfonds. Dit is een treffend bloempje uit de reeks van grote en kleine giften, die uit alle windstreken van de wereld binnenstro men. Wij zullen nog een kleine greep doen. Een Canadese boer zal stukken grond van 20 acres in eigendom geven aan ge troffen Nederlandse gezinnen, die naar zijn land willen immigreren. In de grote cantine van de Fiatfabrieken te Rome gaan vandaag Italiaanse schilders hun werken exposeren ten bate van de slachtoffers van ons land. Koningin Frederika van Griekenland boo'd aan 300 Nederlandse kinderen te huisvesten op het eiland Rhodes. Uit Spanje zijn wagonladingen citroenen en sinaasappelen verzonden. Ei zitten papiertjes om met de vermelding: „Ge schenk van de Spaanse regering aan het Nederlandse volk". Kwekers van de Canarische eilanden hebben er nog 10.000 kilo bananen bij gedaan. Voor het herstel van de wegverbinding over de Moerdijk zal men cement kunnen gebruiken van een Luxemburgse en een Deense fabriek. En in Madrid gaan journalisten een voetbalwedstrijd spelen voor de Neder landse getroffenen. Op hun tournee in April door ons land zullen de Wiener Sangerknaben concerten geven ten bate van het Rampenfonds. Zweden bracht tot nu toe reeds acht millioen gulden aan geld en goederen op. Maar ook Nederland blijft geven, ge inige het aanhouden van dc snelle groei - an de kas van het Nationale Rampen fonds. Eergisteren was de stand 38 mil lioen, gisteravond telde men reeds 42 millioen! Chef Generale Staf dankt buitenland Met ingang van 6 uur Dinsdag morgen a.s. wordt de militaire bijstand in de noodgebieden in algemene zin beëindigd. Alle onder delen, ook de buitenlandse, keren dan naar bun garnizoenen terng. Na dat tijdstip kan in incidentele gevallen nog hulp worden verleend. Over de wijze,waarop deze zal behoren te worden ingeroepen en gegeven, wordt nog nader overleg gepleegd. De chef van de Generale Staf heeft tot de commandanten van de Britse Strijd krachten in Duitsland, het USA-leger 'in Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelfopoffering bij het redden van mensenlevens, het in vei ligheid brengen van vee en het voorlopige dijkherstel. Hij heeft deze commandanten tevens verzocht zijn dank te willen over brengen aan alle bij de hulpverlening be trokken troepencommandanten en militai ren. Naar wij vernemen is de regering niet voornemens in de rampgebieden de bouw van noodwoningen toe te laten. Wel is bet mogelijk, dat, wan neer de boerenbedrijven weer in wer king moeten komen, er toestemming zal worden verleend voor nood stallen en noodboerderijen, omdat deze bedrijven niet ojp definitieve J Jan Kip, geëvacueerd uil Dreisc.hor. naar liet Diaconessenhuis te Dordrecht, bouw kunnen wachten. i ipordt volgende maand 102 jaar. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben gisteren een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendrachtspol- der is ondergelopen en zes slachtoffers, leden van een hulpcolonne, zijn te betreu ren. De Koningin kwam met de veerboot „Dokter Wagemaker" uit Den Helder. De Prins, die onverwacht het eiland bezocht, arriveerde tegen kwart voor elf met een sporttoestel op het vliegveld. Toen de veerboot tegen half twaalf de haven van Oudeschild binnenvoer, stonden op het havenhoofd circa honderdvijftig eiland bewoners op de aankomst van Hare Ma jesteit te wachten. De zon brak juist even door het grauwe wolkendek heen, toen de Boot meerde. D^dat^de l0°PPlank was uitgelegd, be- wa7rnhde aUt0ri!eiten zich aan b00rd' H M ï2?ercDe Koning hen aan H. M. voorstelde. Spoedig daarna begaf men zich aan wal, waar de Koningin de Commissaris in Noord-Holland en de Bur gemeester van Texel in de hofauto plaats namen. Allereerst werd gereden naar Oosterend. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Zevenhuizen, waar de Oostersluis, een van de bedreig de punten, in ogenschouw werd genomen. Hier ontmoette Hare Majesteit de Prins, op diens terugweg. Vervolgens ging de rit naar het Noorden, naar de Noorderdijk, waar het aanstormende water een gat van 130 meter in de dijk heeft geslagen, waar door de 260 hectare grote Eendrachtspol- der onder liep. Trieste aanblik De Koningin wandelde naar het gat, waardoor nog steeds het water stroomt. Staande op de met tientallen zandzakken ?i7hterkte ?fSebroljen dijken, liet Zij V,zeer uitvoerig door een dijkwerker daskundigen inlichten over ste Fehrf hier °P die rampzalige eer- De ,ne"frimu0rgen had afgespeeld. een wit kl^ed bedekt efj' ^d"0 T* pen EendrachtspoWer, Zg b°otTTt reeds gezakte water hier en daar 't land weer zichtbaar is en twee verlaten boe renhoeven uitsteken, bood een trieste aanblik. Op de dijk was een groot aantal dijk werkers, met assistentie van dertig solda ten van het regiment Johan Willem Friso uit Assen, druk doende tussen twee rijen palissaden een beschoeiing aan te brengen en deze met behulp van een dragline vol te storten met klei. Lange tijd sprak de Koningin met de dijkwerkers en de mili tairen. Ook Prins Bernhard had vroeger in de morgen met wethouder S. de Waard dit punt bezocht. Het K.N.M.I. deelt mede: De koude luchtmassa's die Donderdag met harde Noord-Oosten-winden over West Europa werden getransporteerd, kwamen geleidelijk tot rust, maar hand haafden zich boven het gehele vasteland van West-Europa waarbij de tempera turen langzaam verder daalden. Kwam in de nacht van Donderdag op Vrijdag in ons land niet meer dan 3 graden vorst voor, tijdens de afgelopen nacht daalden de temperaturen ondanks een groten deels bewolkte hemel plaatselijk tot 5 h 6 graden beneden het vriespunt. Bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeuwbuien voor, die over het algemeen weliswaar niet veel te bete kenen hadden, maar in het Noord-Oosten van het land de aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot 5 a 10 cm. dikte deden aangroeien. Een storing die zich gisteren tussen Schotland en IJsland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het Zuiden en bleef te ver Westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons te kunnen oefenen. Een volgende storing bevindt zich bij Groenland, maar deze kan ons voor Zondagavond niet be reiken, zodat men voor morgen op aan houden van het vriezende weer moet rekenen. In de komende nacht kunnen de temperaturen tijdens opklaringen tot 5 a 10 graden onder nul dalen. Radio-Moskou meldde 'vrijdagavond het overlijden van Lev Zaharowitsj Mekhlis, een van de twee Joodse leden van het centrale comité der Sovjetrussische com munistische partij. Verklaard werd, dat Mekhlis „na een langdurige ziekte van ernstige aard" is overleden. Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie voor staatstoezicht. Als reden werd toen zijn slechte gezondheid op gegeven, maar betwijfeld werd of dit wel de waarheid was. Mekhlis was één der meest gehate man nen in de Sovjet-Unie. Hij heeft een grote rol gespeeld bij de zuivering^an het rode leger in 1937. Hij was buiten Stalin's zwager Kaganovitsje de enige Jood, die nog een hoge partijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Stalin. Mekhlis krijgt een staatsbegrafenis. Hij wordt bijgezet onder het Rode Plein, tegenover de muren van het Kremlin. ,.V y,»» v.^vv.wv -/«««(www; i:<L:At .-i - K IRipillMppW^ <...1». smmM (Van onze Utrechtse redacteur) Dc schade bjj de N.S. door de watersnood valt over het algemeen mee, omdat geen stations, bruggen of viaducten getroffen zijn. Het herstelwerk beperkt zich tot grond en spoorwerken. Daar deze voor een deel nog onder water staan is het op het ogen blik nog onmogelijk een juiste taxatie, in geld uitgedrukt, van de schade te geven, doch deze loopt zeker in de millioenen. Naar verwacht wordt zullen de N.S. op 25 Februari met 't herstelwerk gereed zijn met uitzondering van de twee grote schade- objecten: rond de Moerdijkbrug en op de Zeeuwse lijn, waarbij de schade voorname lijk aangetroffen wordt op de lijn tussen Bergen op Zoom—Goes. Omstreeks I April hoopt men de Moerdijken weer hersteld te hebben, doch de herstellingswerkzaam heden in Zeeland zullen zeker enkele maanden in beslag nemen In Hoek van Holland is de steiger be schadigd. Hier kan maar één boot tege lijk aanleggen, vandaar dat de dagboot aankomt en vertrekt van de Jobshaven in Rotterdam. In Rotterdam is de schade aan de havensporen reeds de eerste week na de ramp zowel op de Linker- als Rechter-Maasoever geheel hersteld. Wat de lijn DordrechtGorinchem be treft, tussen Slied recht en Giessendam staat nog steeds water op of nabij de spoorbaan- Aanvankelijk verwachtte men dat in de loop van volgende week hier weer goederentreinen konden lopen maar dit blijkt nog niet mogelijk, omdat het water niet voldoende zakt en soms zelfs stijgt. Er is nu een treinverbinding DordrechtBaanhoek met daarop aan sluitend een busdienst BaanhoekGorin chem. De lijn RotterdamGouda heeft twee dagen stil gelegen omdat de spoordijk als waterkering heeft gediend voor de Hol landse IJssel- Uit voorzorg heeft men toen het treinverkeer gestaakt, maar op 3 Februari kon het weer hervat worden- Het emplacement Lage Zwaluwe is thans vïijwel droog, doch er is veel scha de aan de inrichting van het seinwezen. dat pas gereviseerd was. Een nieuw ge bouwd seinhuis staat geheel scheef. Er stond een trein met twintig wagons waarvan er tien gekanteld zijn, toen het De veertien Elzassers, die tezamen metDe overige beklaagden dertien Elzas- zes Duitsers te Bordeaux veroordeeld zijn wegens hun aandeel in de uitmoording van het Franse dorp Oradeur-sur-Glane in Juni 1944, hebben tegen hun vonnis be roep aangetekend. Onder hen bevindt zich sergeant George Boos, die indertijd vrijwillig dienst heeft genomen bij het Duitse leger en tegen wie de doodstraf is uitgesproken. Ook de Duit se sergeant-majoor Ka-ri Lentz, die een zelfde vonnis tegen zich hoorde uitspre ken, is in hoger beroep gegaan. - i, 'S sers van wie op een na allen tot dienst neming bij de Duitsers zijn gedwongen, nadat Duitsland de Elzas had ingelijfd, en vijf Duitsers kregen dwangarbeid of gevangenisstraffen variërend van vijf tot twaalf jaar. Onze Parijse correspondent meldde hier over Vrijdagavond: Het was te voorzien, dat de uitspraak in het proces van Oradour een storm van verontwaardiging zou doen opgaan in de Elzas tegen een vonnis, waarbij de tot dienstneming gedwongen Elzassers even zwaar of nog zwaarder dan de betrokken Duitsers werden gestraft. Maar ook in het I overige Frankrijk is tenslotte niemand door de veroordeling bevredigd. Zulks was te verwachten bij een proces, waarbij 44 beschuldigden afwpzig hieven en dus bij verstek veroordeeld moesten worden, ter wijl zich onder dc afwezigen .juist de officieren en onderofficieren bevonden, die tot de afschuwelijke slachting van Oradour het hevel hebbrn gegeven. Welk een grote fout is het geweest, het proces voor de krijgsraad te maken tot de berechting van „Oradour", in plaats van ndividueel de mate van schuld te onder zoeken van hen, die men in handen had, bleek reeds tijdens het proces zelf, toen de wetgevende macht genoodzaakt was de uitzonderingswet van 1946, op grond waar van de dagvaardingen waren opgesteld, te wijzigen-. Ook al om de pressie, die door betogin gen enz. op de krijgsraad is uitgeoefend en om talloze vormgebreken, zal het von- nis dat verwacht men tenminste alge meen wel gecasseerd moeten worden. De tenuitvoerlegging van de „Elzas-von- nissen" is temeer onwaarschijnlijk, omdat de plaatselijke militaire bevelhebber be voegd is het tenuitvoerleggen van een krijgsraadvonnis op te schorten. Oud-mi nister Pflimli.n, zelf een Elzasser, heeft De Elzas heeft intussen dc vonnissen als een slag in het gezicht opgevat. Reeds Vrijdagavond luidden de meeste klokken, en de bestuurslichamen kwamen in een speciale vergadering bijeen. De opgewon denheid is zeer groot en alle tact zal nodig zijn om een uitbarsting te voorkomen. De pers in de Elzas schrijft onomwonden, dat de Elzas het vonnis niet kan aan vaarden. Het. Elzasser kamerlid, d'e heer Kauf man, heeft al een interpellatie ingediend „over de omstandigheden en de atmosfeer, waaronder het proces is gevoerd en over het voor ons land schandelijke en ont- erende vonnis, dat door de krijgsraad is geveld, met volstrekte miskenning van het drama van de Elzas, welke na de nederlaag van 1940 aan zijn 'ot werd over gelaten; verder over de ernstige zedelijke weerslag, die het vonnis moet hebben op de Elzasser-,jeugd, die morgen in het leger moet en de ernstige gevolgen voor de pro vincie, die omwille van haar gehechtheid aan Frankrijk eens te meer het slachtoffer is geworden van een verloren veldslag, waarvoor de verantwoordelijken nog steeds in vrijheïdi zijn". Natuurlijk betreffen de protesten niet de veroordeling van de Elzasser Boos, een verrader, die vrijwillig in nazi-dienst trad en voor wie niemand in de Elzas het op neemt. Instemming te Bonn Het bulletin van de Christen-democra tische partij schreef gisteravond over het vonnis te Bordeaux: „Het tribunaal van Bordeaux heeft correct gehandeld. Het feit, dat, ondanks de press'e van de pu blieke opinie, d-e Elzassers op dezelfde wijze behandeld zijn als de Duitsers ge tuigt daarvan. Het vorniis meest hard zijn en aangepast aan de zwaarte van het mis drijf". Na te hebben betreurd, dat alleen de „kleine schuldigen" op de beklaagden bank hebben gezeten, besluit het bulletin met d.e vraag of thans, nu de uitspraak gevallen is, een verzoek om gratie, in het belang van de menselijkheid en de Euro pese samenwerking, niet op zijn plaats is. De socialistische persdienst uit zich in dezelfde zin en verheugt zich speciaal, dat de individuele schuldigheid der veroor deelden in het vonnis tot haar recht komt. De socialistische persdienst eist van de Westduitse regering, dat de nog vrij in Duitsland en Oostenrijk rondlopende voor naamste schuldigen, zoals Lammerddng, spoor verzonk- Van Breda uit wordt met zandtreinen naar Lage Zwaluwe gereden om het grote gat ten Zuiden van het em placement te dichten.- Spoorweg over Moerdijk later klaar De Rijkswaterstaat is in het begin van deze week begonnen met het volspuiten van de gaten in de dijk aan de Zuidzijde van het Hollands Diep. Aan de Noordzijde van de Moerdijkbrug ligt de spoorbaan reeds goeddeels vrij van water. Men is bezig deze baan te herstellen, waarbij gebruik gemaakt wordt van 10.000 ton steenslag, dat is aangeboden door de Fran se Spoorwegen. Het ligt in de verwachting, dat de verkeersweg over de Moerdijk eer der klaar zal zijn dan-de spoorweg. Zodra de verkeersweg gereed is, openen de N.S. een frequente busverbinding van Dor drecht naar Breda. In de lijn tussen Lage Zwaluwe en Den Bosch, waarover alleen goederenvervoer plaats heeft, is een gat in de spoordijk bij Zevenbergschenhoek geslagen, dat ook met zand wordt dichtgegooid. Ten Zuiden van Bergen op Zoom is op een afstand van 1400 meter bet spoor opzij geschoven. Het dubbele spoor staat daar nog onder water, omdat die baan in de Augustapolder ligt, die door het bezwijken van de dijk geheel onder water staat. P.T.Ten N.S. hielpen elkaar In Zeeland hebben bovengrondse lei dingen van telefoon en telegraaf geleden, doch wat boven water staat is hersteld. Hier zijn P.T.T. en N.S. elkaar val#dienst geweest door wederzijds intact gebleven kabels beschikbaar te stellen. De spoor baan in de Reigersbergsepolder bij Ril land Bath heeft over 3 kilometer onder water gestaan, maar ligt nu weer droog. Het spoor is echter over 800 meter opzij geschoven. Bij Rilland Bath stond een knipperlichtinstallatie ter beveiliging van een overweg, die nog twee dagen staande in het water gefunctionneerd heeft. Bij elke normale vloed loopt de spoor baan bij Kruiningeh onder water over een lengte van 3.5 a 4 kilometer. Het station Kruiningen-Yerseke waar de chef nog steeds woont, kan slechts bij eb ge proviandeerd worden. Ten Westen van Kruiningen zijn de vloeddeuren in de spoorlijn gesloten ter bescherming van de polders aan weerszijden van de Kruinin- gerpolder. Busdienst GoesRilland Bath In de spoorlijn over de Sloedam is een gat geslagen. De wegopzichter ter plaat se, de heer Colijn, heeft kort na de ramp kans gezien het gat in het ene spoor te dichten met behulp van onge veer zestig man personeel door zand uit het andere spoor af te graven. Hij is daarmee nog steeds bezig en hoopt nog deze week klaar te komen. Volgen de week kan de N.S. dan doorrijden van Vlissingen vanwaar nu 'n dienst is tot Arnemuiden over de Sloedam heen tot Kapelle-Biezelinge. Zodra de trein van Vlissingen doorrijdt naar Ka pelle-Biezelinge zal het ook weer mo gelijk zijn van Bergen op Zoom uit tot in de buurt van Rilland Bath te komen en dan wordt een busdienst ingesteld tussen Goes en Rilland Bath. reeds aan de minister van oorlog gevraagd Sadler en Kahn, uit de Duitse gemeen zulks te doen. j schap worden gestoten. Ingenieur Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft in een onderhoud met de correspondent van het agentschap Belga op de vraag of er speciale maat regelen zijn genomen in het vooruitzicht van het komende springtij o.m. geantwoopd dat natuurlijk geprobeerd vordt d? droog gebleven en de opnieuw drooggevallen ge bieden met extra-maatregelen droog te houden. Er zijn ttvens veiligheidsmaatre gelen getroffen om de zeer kwetsba-e plaatsen zo goed mogelijk te beschermen. Rond de gemeente Tholen (op het eiland Tholen), wordt b.v. een speciale dam met zandzakken en ander materiaal aangelegd, omdat deze plaats helemaal door water omgeven en dus zeer kwetsbaar is. Verder is een speciale organisatie voor bericht geving en hulpverlening paraat. „Het komende springtij is wel het hoog ste van dit winterseizoen, d.w.z. de water stand ligt theoretisch 30 a 40 centimeter boven de hoogste stand van 1 Februari. Door de toen opgetreden storm is de wa terstand echter veel hoger geweest, dan de theoretisch te verwachten hoogste wa terstand van 16 Februari. Overigens zijn er, aldus ir Maris, in de afgelopen week waterstanden by eb geweest die hoger lig- 1 gen dan de normaal te verwachten hoogste stand op 16 Februari. Indien er geen storm mee gemoeid is. bestaat er op Maandag dan ook geen enkele reden tot ongerust heid". Oosthavendijk hij Brouwershaven dicht Het dijkgat bij Kruiningen op Zuid- Beveland schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 meter breed en vertoonde giste ren op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Donderdag was de grootste diepte nog „maar" 15 meter. Op initiatief van de gemeente Brou wershaven is na een tiental dagen van hard werken door Nederlandse en Engelse militairen, o.a. een afdeling van het regiment Jan Willem Friso, Nationale Reserve, de Koninklijke en EiTgelse Marine en burgers, de Oosthaven dijk gedicht. Dit was het eerste dijkgat tnet een snelle uitstroming, dat gedicht werd op Schouwen en Duiveland. Dit Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling dat zich in de duinen van Delf lands zeewering 41 bunkers be vonden. Bij de watervloed van 1 Februari zijn echter verscheidene bunkers, die onder het zand verborgen waren bloot komen liggen en nu heeft men er al zestig geteld. Verwacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. Inmiddels is men begonnen met het opblazen van de' bunkers. dagen van storm, regen, en koude, nu de zeer onaangename temperatuur dwingt om bij het sto ken er nog een schepje op té gooien, komt het bericht, dat na 1 April'de ko- lenprjjs zal oplopen. Dus een schepje op dr prijs.' Zulks dan als uitvloeisel van de Ge meenschap voor Kolen en Staal.' Prettig kunnen wij deze boodschap niet vinden. Men kan wel zeggen: tot 1 April duurt nog wel even. maar op de eerste plaats zal het volgend jaar ook wel weer winter worden en verder gaat men langzamerhand wanhopendat het nog eens lente en zomer zal worden. Reeds op dit moment vormt de vrij hoge kolenprijs een zware belasting van het huishoudbudget. Het is vaak niet gemakkelijk om de schoorsteen te laten roken, aangezien dat nu eenmaal niet van „niets" kan gebeuren en het „iets" niet licht te vinden valt. Zo komen wij met de kolen-kwestie voor figuurlijk-hete vuren te staan, waarvan een mens koud wordt....! Wij vertrouwen, dat de regering de consequenties van de Gemeenschap voor Kolen en Staal nauwlettend onder de loupe zal nemen, want men kan dit alles niet met 'n stalen gezicht" voor bije aan Tenzij die Gemeenschap van Kolen kolen! werd gedaan zonder rijshout, draglines j Staal ons verrast op stalen enz. en alleen met materiaal als'perkoen- I no9 liefst vuurvast palen, zandzakken en los hout uit een i A coaster. 1 Slflél/\St

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1