m Optreden tegen doktoren Bureaucratie lelijk aan de kaak gesteld samenzwerende anti-joods Australisch Episcopaat komt op voor immigranten Vissers melden ongekende vangsten „Schijnbaar onbegrensde mogelijkheden" 1 IN DELFZIJL WORDT SODA- INDUSTRIE GEVESTIGD AARDBEVING in Perzië eist 1500 doden Zaterdagse mijmeringen Vernietigende critiek over de medici Wij verheugen ons in een gezonde economie en stabiele welvaart Strijd tegen de werkloosheid in het Noorden m Planter op Java vermoord Nieuwe industrialisatienota Ir F. PEUTZ: ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 55 Negen doktoren zijn, inen weet het, in de Sovjet-Unie beschuldigd van het opzettelijk stellen van een valse diagnose aan het ziekbed van bèjangrijke personages. De beschuldigingen hebben niet bepaald betrekking op recente gevallen. Onder de prominente figuren, die het slachtoffer van de „samenzwering der doktoren" zouden zijn, worden de befaamde maarschalk Zdhanov genoemd en Alxander Sjerbatov, een hoge functionaris in het Politburo. Zdhanov overleed in 1948. Algemeen werd toenmaals aangenomen, dat hij onder geheimzinnige omstandigheden stierf. Het werd geweten aan het algemeen bekende feit, dat de zeer bekwame maarschalk als eventuele opvolger van Stalin was gedoodverfd. Thans wordt de schuld op de doktoren geschoven. Zes van de negen zijn Joden. Het heeft er alle schijn van, dat het Kremlin niet in de eerste plaats de bedoeling heeft, Zdhanovs dood te wreken, maar een bepaalde groep in discrediet te brengen, de Joden. Observator Het aardgasprobleem K.A.B. in Canada helpt Atheisme in het leger Bisschopswoning gekaapt Kerk op vliegveld En morgen? Harry Prikker, IJzeren tyrannie van 't Kremlin mJe kunt in Sovjet.Rusland alles kopen", zo luidt het onderschrift van deze spotprent, als...., je maar geld hebt". Werklieden verkopen allerlei producten, uit de fabriek gesmokkeld. In de theehuizen wordt, wodka verkocht en wie in de gaarkeuken goedkoop terecht tvil. komt bedrogen uit. (Uit het tijdschrift „Ogoynok poging, om iemand te treffen, want naar het schijnt, is men in het Kremlin niet tevreden over de activiteit van de onder zijn leiding staande geheime politie. Dit inmiddels „en passant". Bepaalde kringen in de Sovjet-Unie achten de intelligente en intellectuele Joden met hun critische zin en gevoel voor humor een gevaar voor de stabiliteit van het Sovjet-regiem. Ze vormen een geestelijke bedreiging. Een andere kunnen ze niet vormen, want zoals de bekende schrijfster Rebecca West dezer dagen in een interessant artikel over het Joden vraagstuk in Sovjet-Rusland opmerkte: hun aantal in het reusachtige land be draagt slechts twee millioen en ze wonen zeer verspreid, zodat hun onderling con tact hoofdzakelijk uit een gemakkelijk te controleren briefwisseling bestaat. Van een Vijfde Colonne der Joden kan geen sprake zijn. Reden te meer, om de waarschijnlijkheid aan te nemen, dat het Kremlin thans dank baar gebruik maakt van het in Rusland altijd aanwezig geweest zijnde anti-semi- tisme. (Rusland is het klassieke land der Jodenprogroms). En het doet dit, behalve We behoeven hier nauwelijks enkele redenen en argumenten aan te halen. Reeds het grote proces te Praag bewees, dat men liet voor namelijk op de Joden gemunt had. Maar wie de talrijke beschouwingen in de buitenlandse, vaak verrassend goed ingelichte bladen leest en be studeert, komt vanzelf tot de con clusie, dat men hier weer eens te doen heeft met een der „stunts van de communistische propaganda, die bestemd zijn, om een onwetend ge houden en weinig critische massa te beïnvloeden en een excuus te vinden voor daden, die door een waakzaam, op zijn eer en vrijheden gesteld volk niet zouden worden geduld. Het komt heel simplistisch gezegd hierop neer, dat het Kremlin van de Joden de zondebokken heeft gemaakt, die nu moeten boeten voor een ontstel lend gebrek aan doelmatigheid van de enorme bureaucratie, waaronder het zwoegende Russische volk zucht. In de verschillende processen zijn de Joden beschuldigd van nationalisme en Zionisme. Wat de beschuldiging van natio nalisme betreft, deze is gegrond op het ook door de Sovjet-Russische Joden be leden bewustzijn, dat ze tot een ander ras behoren en een eigen godsdienst belijden. De beschuldiging van Zionisme belaadt hen met het verwijt, dat ze samenwerken met Amerikaanse en Engelse imperialisten en in het algemeen met aan de Sovjet- Unie vijandige elementen. We willen hier allereerst wijzen op de achtergrond. Journalisten, die kórt geleden uit Sovt.-Rusland teruggekomen zijn, heb ben merkwaardige berichten meegebracht over de golf van critiek, die door de Sovjet-pers over de bureaucraten is los gelaten. Tot deze bureaucraten behoren in een land als de Sovjet-Unie ook de dok toren. Ze zijn immers staatsbeambten. Nu doet zich een uiterst merkwaar dige omstandigheid voor. In „Sovjet Medicine", het medische blad, waarin gewoonlijk alle vorderingen der me dische wetenschap op naam van Rus sische geleerden en doktoren geschré ven worden, volgens het bekende re cept, heeft een voormalige inspecteur van gezondheid in het Sovjet-leger een boekje opengedaan over de onbe kwaamheid der communistische dok toren. Hij schreef speciaal over Moskou en volgens zijn verklaring, werd daar in één ziekenhuis bij 621 van de 957 zieken een verkeerde diagnose gesteld. In vijf en zeventig procent van ziektegevallen hebben de aan de communistische, medische scholen gevormde medici het ge-1 woonlijk bij het verkeerde eind. Deze vernietigende critiek zou nimmer gepubliceerd zijn, indien hiertoe van hoger hand geen toestemming was verleend. De censuur is in de Sovjet-Unie buitengewoon streng en niets komt er in de kranten, wat de overheid mishagen zou; daarentegen alles, wat ze wenst te publiceren, om de een of andere reden. Nu krijgen enkele doktoren van de vele de schuld. Er worden twee vliegen in één klap geslagen; men geeft tegenover het morrende volk toe. dat er iets niet in orde is, belooft verbetering en treft tegelijker tijd een groep mensen, die men blijkbaar niet meer vertrouwt. om redenen van buitenlands-politieke aard (actie tegen Israël, om bij de Arabi sche landen in de gunst te komen) om, zoals we reeds opmerkten, elementen weg te werken, waarvan men niet meer zeker meent te zijn. We zouden hieruit kunnen concluderen, dat er iets broeit in het communistische arbeidersparadijs. Doch zulks zou een iet wat voorbarige conclusie zijn. Men mag immers nimmer vergeten, dat de massa in Sovjet-Rusland heden ten dage in mate rieel opzicht beter af is dan tijdens het tsaren-regiem. Wel is Sovjet-Rusland in vergelijking met andere landen niet zo vooruitgegaan, als verwacht had mogen worden, maar voor de massa staat dit ene feit onomstootbaar vast; we hebben het beter. En het wordt de jongere generatie telkens weer ingehamerd, terwijl tege lijkertijd de toestanden in de zgn. kapita listische landen zo zwart mogelijk afge schilderd worden. De door liet Kremlin toegestane critiek richt zich niet alleen tegen de medici, maar ook tegen de leiders der fabrieken, die ondeugdelijke goede ren afleveren en tegen de inspecteurs dezer fabrieken, van wie gezegd wordt, dat ze de productie van on deugdelijke waren oogluikend toe staan en zich laten omkopen. Het spotblad „Krokodil" heeft in de laatste tijd speciaal werk gemaakt van de zwakheden der communisti sche bureaucratie. In komische ver halen en satyristische tekeningen worden de falende functionarissen gehekeld. Het nepotisme ofwel het inhalen van vriendjes in gemakke lijke baantjes en het zich omringen met niets presterende ja-knikkers werd gegeseld in een „cartoon", waaronder te lezen stond, dat de chef zijn ondergeschikten met „lieveling" aanprak. De reden? Wel, ze waren allemaal familie van hem. „Eén grote familie" stond er sarcastisch boven de tekening. De ambtenaren moesten het ontgelden in een tekening, waarop men iemand uit zijn huis ziet komen en aan zijn vrouw, die met een auto wegrijdt, vraagt; lief ste, kun je me op weg naar de markt even bij mijn kantoor afzetten? De cor ruptie onder de controleurs van de col lectieve boerderijen werd gehekeld met een tekening, waarop men een gezin bijeenziet, dat zich aan allerlei lekker nijen tegoed doet. Een zoontje vraagt: zeg pa, bent u pas 0p een collectieve boerderij geweest? Het spreekt vanzelf, dat een dergelij ke toestand een hoogst nadelige invloed op de arbeidslust van de massa heeft. Ondanks alle onderscheidingen een tiental ingesteld met het doel, de in dividuele arbeidsproductiviteit te ver hogen, blijft het tempo langzaam. Slechts weinigen voelen lust, zich in te spannen, om de medaille te verwerven van „Held van de Arbeid", Verdienstelijk spoor wegman", ..Verdienstelijk uitvinder", „Verdienstelijk mijnwerker" etc. En.... gezien de toestanden in het ziekenhuis wezen, zullen, er niet veel doktoren zijn die zich de medaille „Verdienstelijk volksarts" op de borst zien gespeld- Waarom zou men hard werken in een land, dat het ene vijfjaren-plan na het andere lanceert en waar geen einde komt aan de oproepen tot uiterste in spanning? Ditzelfde zal eveneens voor de medici gelden. Wat de negen betreft, die als naar gewoonte zelfbeschuldigende bekentenissen hebben afgelegd, ze be hoorden tot Stalin's medische adviseurs. Eén hunner, prof. P. I. Yegerov, volgde dr L. G. Levin o» als directeur van het Kremlin Ziekenl/uis. Levin werd in 1938 bij het toenmalige grote zuiveringspro ces uitgeschakeld. Vyshinski, die ons ambtenaar van het Openbaar Ministerie optrad, riep aan het eind van zijn requi sitoir uit „de dolle honden moeten ge hangen worden!". Yegerov ging in de schoenen van Levin staan en hij deelt nu diens lot en wordt er van beschul digd. door de Amerikanen te zijn omge kocht, om maarschalk Zdhanov uit de wereld te helpen. Intussen, toen deze in 1948 plotseling overleed, verwonderde menigeen in Sovjet-Rusland zich er over, dat het nieuwsbureau Tass een commu niqué uitgaf, waarin gezegd werd, dat de maarschalk na een zwaar en langdu rig lijden gestorven was. Zdhanov ver toonde zich veel in het openbaar. Hij reisde vaak en men vroeg zich verwon derd af, hoe hij ziek kon hebben gele gen, toen men hem blakend van wel stand bad gezien In een buitenlandse correspondentie lazen we nog, dat het proces tegen ne gen doktoren het tweede is, waarbij Stalin een aantal vooraanstaande medici, die hij menigmaal geraadpleegd heeft, uit de weg laat ruimen. Het proces van 1938 had hetzelfde doel- Stalin wordt thans medisch verzorgd door de 83-jarige vrouwelijke dokter Olga Lepisjinskaja, die als een Sovjetrussische mensenverjon- ger beweert, dat een mens honderdvijftig jaar kan worden. Of ze die Stalin beloofd 'heeft, vertelt de geschiedenis niet. Het proces tegen de medici te Moskou is, naar we menen te mogen vaststellen, het zoveelste symptoom van de moeilijk heden, die zich in de Sovjet-Unie voor doen. Dat men er slechts met een onver biddelijke tyrannie de orde handhaaft, blijkt uit kleinigheden. Een buitenland se reiziger, die voor het eerst de Sovjet- Unie binnenkwam, las in de trein, dat iemand, die aan de noodrem trok, met z<ss maanden gevangenisstraf gestraft werd. Als men voor een dergelijk ver grijp, waarvoor men elders slechts boeten kent, een half .jaar de kerker in gaat, moet het er in het arbeidsparadijs toch wel hard aan toe gaan! „De Katholieken van Australië moe ten niet vergeten, dat, al zien Staat en Kerk in hun land zich voor zeer grote zorgen geplaatst tengevolge van de toelating van 700.000 immigranten, de algemene situatie der wereld nog veel ernstiger en gevoeliger is en dat zij allen zich met deze toestand dienen bezig te houden". Aldus betoogt het gezamenlijke Episcopaat in een schrijven, dat de i.n- leiding vormt op de grote mistraliscue „Immigrantendag' welke op Zondag A3 Februari door alle Katholieken van Australië zal worden gevierd. ,,De situatie van thans zo gaat het schrijven verder is de vrucht van menselijke wreedheid en egoïsme, ener zijds de schande van onze moderne be schaving, anderzijds echter een recht streeks appèl aan ons Christelijk gewe ten. Oost-Duitsland met zijn enorme, steeds groeiende vluchtelingenstroom, een millioen meer dan heel de bevolking van Australië, is daarvan het meest pak kende voorbeeld". In hun herderlijke aansporing herin neren de bisschoppen aan de onafgebro ken reeks oproepen van de H. Vader en meer in het bijzonder aan en der jong ste Apostolische Constituties en „Exul Fa- milia", welke in het oordeel der geschie denis bekend zal blijven als een licht gevende en geinspireerde uiteenzetting van de zorg der Kerk voor allen, die gedwongen of vrijwillig hun vaderland verlaten en zich laten overvaren naar nieuwe en verre gebieden. „Niemand, die zich een toegewijd kind der H. Kerk voelt, kan zich onttrek ken aan de steun, welke van hem wordt verwacht bij de oplossing van dit immen se probleem. Indien met medewerking van allen men het er onafgebroken op aan stuurt de Katholieke sociale acti viteit te verhogen door alle hulpbron nen te mobiliseren en bijeen te bren gen door in allerlei vormen nieuwe na tionale en internationale organisaties te versterken en in" stand te houden, dan zullen heel langzaam aan de Christelijke beginselen doordringen in de openbare mening, in de wetgeving, in de verdragen en internationale statuten". „God zo besluit de bisschoppelijke brief is goed geweest voor ons jonge land. Wij hebben de oorlogsellende niet gekend, niets van rampen en bombarde menten, van deportaties en vervolgin gen. Integendeel, hier genieten wij een welvaart, die stabiel mag heten; wij ver heugen ons in een gezonde economie met onDeperkte hulpbronnen voor de toekomst. Hier is plaats voor de nieuw- gekon—nen en v-or vele anderen, die w(j kunnen opnemen. De?e overweging spoort ons aan, die broeders in Chris tus b'j te staan, die minder gefortu neerd zijn dan wij. Laten wij dus alle vooroordeel varen en liever denken aan de gemeenschappelijke banden, die ons binden als kinderen Gods aan hen, met wie wij samen de weg des levens be wandelen." De Australische bisschoppen hebben reeds in 1949 een Federal Catholic Immi gration Committee uit hun midden inge steld, met het oog op de godsdienstige ver zorging der immigranten. In verscheidene diocesen bestaan soortgelijke organisaties, die de parochiële geestelijkheid wensen bij te staan in de geestelijke en sociale verzorging van de „New-Australians". Bovendien vertoeven in verscheidene diocesen van Australië ongeveer 100 pries ters, van ongeveer 20 naties, die onder eigen landgenoten de zielzorg uitoefenen; zij zijn ingeschakeld in het werk van de Australische clerus en ontvangen grote steun van het Fed. Cath. Immigration Committee voor het maken van Aposto lische reizen. Een aantal Scheveningse loggers, dat nog deelneemt aan de haringvisserij, meldde vanmorgen uit zee, dat men de haringen maar voor het scheppen had, zo groot was de vangst. Deze melding was nu eens geen vissers-1 veren buit" aan boord konden halem latijn, want de schippers voegden er met-1 Vangsten van een kantje (ongeveer 1000 haringen) per net kwamen boven het water en uit de halve vleet kwamen 70 tot 90 kantjes te voorschijn. Dergelijke vangsten in deze tijd van het jaar zijn nog nimmer voorgekomen. De Scheveningse loggers vissen thans onder de Engelse Noordzeekust bij Silverpit met de drijfvleet. De Joden hebben in de bolsjewistische ngse svotprent toont een fabrieks- revolutie een belangrijke rol gespeeld. We j- -ut, i inspecteur, die zich laat omkopen, om niet te rapporteren, dat er in de fabriek ondeugdelijke artikelen ivor- den gefabriceerd. (Uit. het spotblad „Krokodil" behoeven hier slechts Trotzky te noemen. Op talrijke belangrijke posten hebben tot voor korte tijd Joden gezeteld. Beria, de chef van de geheime politie, heeft wel eens de beschuldiging tegen zich horen uiten, dat hij zijn Joodse afkomst zoveel mogelijk verborg. Ook hier weer een De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra heeft, vergezeld van de directeur generaal van de industrialisatie, dr A. Winsemius, en enkele ambtenaren van zijn ministerie de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan stad en provincie Groningen. De twee kernpunten van dit bezoek waren de structurele werkloosheid en de industrialisatie in de ontwikkelings gebieden en de vestiging van de soda-industrie. Aan het slot van dit bezoek heeft de j Het project vordert bepaald snel, maar of minister in een kort onderhoud medege- deze aangelegenheid nog dit jaar in de deeld, dat een van de belangrijkste over wegingen van zjjn bezoek aan dit gewest was de structurele werkloosheid en het grote belang van vestiging van indus trieën. Over de soda-industrie kon de minister alleen definitief verklaren, dat zij in Delfzijl gevestigd zal worden, ge zien de aantrekkelijke vestigingsfactoren. r eL bent u naar een collectieve boerderij genees-!?", vraagt het zoontje ee>l controleur, die zich door de boeren heeft laten omkopen. (Uit het spotblad „Krokodil"). Kamer behandeld zal kunnen worden, kon hjj onmogelijk zeggen. Wanneer de soda-industrie er eenmaal zal zijn zuilen zeker andere bedrijven in Groningen ge vestigd worden, maar voor technische ncvenbedrijven was de verwachting van de minister niet te hoog gespannen. Coasters zullen in het transport een belangrijke plaats innemen, zoals trou wens in het verleden steeds is geschied. Naar verwachting zal de helft van de productie worden uitgevoerd, hetgeen grotendeels per coaster zal geschieden. De binnenlandse afzet zal wellicht per bin nenschip gebeuren. Op een vraag of er nog bijzondere maat regelen te verwachten zijn op economisch terrein voor plaatsen als Finsterwolde, merkte de minister op, dat de soda-indus trie zeker een sterke aantrekkingskracht zal uitoefenen op die gebieden. Aan re search voor kleine en middelgrote indus trieën zal alle aandacht besteed worden. De universiteit zal dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de industrie. Bespre kingen dienaangaande worden gevoerd. De minister deelde verder mede, dat hij voornemens was aan het einde van deze maand een bezoek te brengen aan Drente en Overijssel teneinde zich op de hoogte te stellen van het aardgasprobleem. Han gende dit bezoek, wilde hjj dit onderwerp verder buiten beschouwing laten. een sprekende cijfers aan toe. Zij vertelden dat zij na de teleurstellende vangsten van de afgelopen dagen vanmorgen een „zil- Woensdagavond is een overval gepleegd op de koffie- en rubberonderneming „Ben- dokerep" te Bentjuluk in het Banjuwangi- sche (Oost-Java), waarbij de administra teur, de heer G. J. Timmermans werd ge dood. De heer Timmermans was door de aanvallers door schoten levensgevaarlijk gewond en is dezelfde nacht in het zieken huis in Djember overleden. Mevrouw Tim mermans kreeg een hersenschudding. Het aantal slachtoffers van een zeer hevige aardbeving in Toeroet (Perzië) is volgens een telefonische mededeling gestegen tot 1500. Er zouden zeven dorpen verwoest zijn. Drie andere dorpen zijn zwaar gehavend. Het aantal daklozen wordt op 3.500 geschat. De sjah, premier Mossadeq en de reli gieuze leider Ayatolan Kasjani, voor zitter van de Nationale Vergadering, hebben tot het verlenen van hulp opge roepen. Dr Mossadeq heeft het leger opdracht gegeven alle mogelijke hulp te verlenen. Van Toeroet zouden slechts 500 inwoners de ramp overleefd hebben. Het meren deel hunner is gewond. Naar de minister van Economische Za- j ken gisteren tijdens zijn bezoek aan Gro ningen heeft meegedeeld, zal binnen een maand een nieuwe industrialisatie-nota worden ingediend. WIJLEN Alphons Boosten de bekwame Limburgse bouwmeester, verklaar de ons eens, dat het ontwer pen van een kerk een zware geestelijke inspanning voor hem betekende. Zo'n plan maakte een moeizaam groei proces in zijn geest door. Langzaam en geleidelijk moest het tot rijpheid komen. Zo denkt ir Peutz, architect te Heerlen, er ook over. „Ontvang ik opdracht om een fabriek te bouwen, dan maak ik morgen aan de dag een schets en begin die met een uit te werken. Maar ont werpen voor kerken kan ik onmogelijk aan de lopende band maken", zegt hi). Na de oorlog heeft hij het beroemde Munster van Sus- teren gerestaureerd. Onder zijn leiding werd de parochie kerk van Wessem hersteld en vergroot. Hij ontwierp de nieuwe kerk voor Posterholt. In Oirsbeek bouwt hij een kerk aan de monumentale toren aan. Voor Meyel en Urmond liggen de plannen kant en klaar. Ook de kerk van een nieuw gevormde pa rochie in Roermond staat reeds op tekening. Als het deze weken niet vriest, komt de St. Annakerk in Heerlen vóór Pasen gereed. Dit ge bouw is geheel van beton. De eerste steen, welke door deken ir Bemelmans werd gelegd, is de enige steen die de kerk rijk is. „De mogelijkheden zi)n bö beton schijnbaar onbegrensd", verklaart ir Peutz. „Men kan er van alles mee doen: zelfs bogen en gewelven zijn er van te maken. Met dit mate riaal moet echter de architect zich zo eenvoudig mogelijk trachten uit te drukken. Hij moet zich beperken. Beton moet als beton behandeld worden". „Daarentegen is men bij mergelbouw gebonden aan de eisen die natuursteen inzake grootte, hoogte, druk enz. stelt", gaat hij voort. Mergel sluit daarom willekeurige overspanningen uit. Teneinde schijnconstructies te vermij den is men bij dit materiaal op boog- en gewelfbouw aan gewezen, waarin de mogelijk heid tot een luisterrijk lijnen spel ligt opgesloten. Bij het gebruik van mergel, dat steeds tot kleine stenen wordt verzaagd, is ruime ervaring onontbeerlijk. Betonbouw is echter een vak, dat nog in de kinderschoenen staat en dus schijnbaar meer theoretische kennis dan praktijk vereist. Centraalbouw WAAROM hebt u de Sint Annakerk als een cen traalbouw ontworpen?" „Dat verlangde men reeds in 1940, toen ik het eerste plan ontwierp. De mensen moesten van alle kanten op het altaar kunnen zien. Oor spronkelijk zou de kerk in natuursteen worden gebouwd, doch na de oorlog is dit ont werp veel te kostbaar gewor- len. Vergeet niet, dat een kerk altijd drie keer zo goed koop moet zijn als een bioscooptheater en niettemin tóch een monument moet worden. Uiteindelijk heb ik Het probleem, dat de snij ding van koepel en achthoek opleverde, werd opgelost door middel van een ring uit een kegel gesneden, welke alle trek opneemt en de klassieke pendentieven vervangt. Bo ven de kegel verheft zich de koepel, die ten gevolge van deze constructie de indruk maakt te zweven. Onder de koepel, maar niet in het mid den, komt het altaar te staan, dat door een baldakijn over huifd wordt. Gevoel voor harmonie „Zal de §t Annakerk met- kans gezien voor een rede lijke prijs een centraalbouw in gewapend beton te realise ren. Het wordt een kerk die in beton ontworpen, over dacht en uitgevoerd is. Zo radicaal mogelijk. Construc tief vraagt beton een nieuwe vormgeving". Hij haalt een potlood uit zijn'zak en schetst in grove trekken de voornaamste de len van deze kerk-in-aan- bouw: in een laag gehouden vierkant staan acht kolom men, die boven het dak uit breken. Dit octogoon wordt overdekt door een koepel, wier huid van buiten met een isolatielaag overdekt wordt. Steunberen en contrabogen zijn overbodig. tertijd door beeldende kun stenaars worden versierd?" „Deze vraag heb ik zelf aan mijn leerlingen van de Jan van Eyck-Academie te Maas tricht gesteld, toen ze de in aanbouw zijnde kerk bezich tigden", vertelt ir Peutz. „Schuchter bleven zij het antwoord schuldig, want zij twijfelden of dit al dan niet zou moeten gebeuren". Over het algemeen bezit de jeugdige generatie van beel dende kunstenaars te weinig gevoel voor harmonie. Zij stellen de vrijheid boven ge bondenheid, welke laatste voor de uitvoering van mo numentale opdrachten noch tans een allereerste vereiste is, want wandschildering en beglazing behoren zich naar het karakter van het bouw werk te voegen. Zij beseffen niet voldoende, dat hun werkstukken aan de schoon heid van het geheel ten goede moeten komen. In nauwe samenwerking met prof. Lau, prof. Jespers en prof. Tenhorn drie be kwame docenten en voortref felijke paedagogen tracht hij aan de studenten een goed begrip voor architectuur bij te brengen. Dat is zo ver klaart ir Peutz de op dracht die hij aan de Jan van Eyck-Academie te Maastricht te vervullen heeft. Picasso gaf de richting aan „Welke kunst acht u voor een moderne kerk de meest geëigende?" „Mag ik daarop antwoorden met een wedervraag? En wel met deze: Moet de heden daagse kunst abstract zijn? Het werk van Picasso heeft tot deze moderne stroming aanleiding gegeven. In zekere zin ben ik een persoonlijke voorstander van de abstracte kunst, die in wezen goed is. Wekt ze uitsluitend aestheti- sche gevoelens op, dan is ze de absolute en tevens de meest ideale kunst, doch staat dan op het niveau van de decoratieve kunst, een begrip waarvan de jongeren ten onrechte niet meer willen weten. Voor een modern bouw werk is de absolute kunst ze ker bruikbaar, omdat ze mits goed gehanteerd door stemmingsbeelden de sfeer van de onderhavige ruimte accentueert. Daarentegen brengen realistische kunste naars soms figuren, voorstel lingen en taferelen aan, die op de schaal van het bouw werk ingrijpen en onge wenste vertekeningen ver oorzaken. Maar figuren en voorstellingen zijn in de kerk nodig. Laat ons bovendien niet vergeten dat après tout het voorstellen en het compo neren van voorstellingen een hoge kunst is. Ten leste: we verlangen in houd. Maar weten onze schil ders en glazeniers de na delen, waarmede beide rich tingen gepaard kunnen gaan, te vermijden, dan kan de luister van een moderne kerk zowel door de abstracte als door de realistische kunst worden verhoogd". IN DE EERSTE MAANDEN van 1952 heeft volgens een officieel rapport de Katholieke Arbeidersbeweging in Canada, Canadian Catholic Confede ration of Labour (C.C.C.L.) aan 6.000 immigranten inlichtingen verstrekt over arbeidswetgeving, lonen, sociale ver zekeringen, woning en arbeidersorgani saties. Ook werden aanbevelingsbrieven verstrekt aan vele immigranten, die reeds functies hadden bekleed in de Europese arbeidersbeweging. Alhoewel ook Canada vele werklozen telt, heeft de Kath. Arbeidersorganisatie dank zij de hulp van zusterorganisaties 1000 personen aan werk kunnen helpen. Een nevenorganisatie, de Bouwunie, heeft 350 bouwvakarbeiders van de nodige papieren kunnen voorzien om te kunnen bouwen, terwijl aan vele anderen een tijdelijke toelating werd gegeven op grond van vakbekwaamheid. Zo moet het gaan. Helpen, plaatselijk, nationaal en internationaal. Wat een taken, wat een taken. En velen doen maar niets dan kankeren. VOLGENS in Vaticaanstad ontvangen inlichtingen heeft maarschalk Rokos- sovsky, opperbevelhebber van de Poolse troepen, een order uitgevaardigd, waar bij het soldaten verboden is godsdienst oefeningen bij te iconen. Bovendien is het voortaan verboden in het openbaar in barakken of militaire gebouwen te bidden. Het is nu eenmaal zo bij het communisme; waar zulks kan, moet de godsdienst er uit. HIER VOLGT nog zo'n bewijs van "or dpt gezindheid ten aanzien van de godsdienst. De residentie van de Poolse Kardinaal-Primaat te Warschau, welke tijdens de oorlog zwaar werd bescha digd, wordt thans door de regering voor eigen gebruik herbouwd. Het paleis werd kort na het aan <fe macht komen der communisten doof de regering in beslag genomen en zal nu onderdak ver lenen aan het ministerie van Cultuur en Kunst. Het hoofdgebouw is reeds in ge bruik. En Paul de Groot en bentgenoten maar Rusland verdedigen en in bescher ming nemen! Het volgende bericht is gelukkig beter. VOLGEND JAAR zal bouwpastoor L. E. Kelly beginnen met de werkzaam heden voor een kerk op het vliegveld van Dublin, die toegewijd zal worden aan O.L. Vrouw, Koningin des Hemels. Het vliegveld van Dublin zal daarmede het eerste ter wereld zijn, dat over een kerk beschikt. Zij is bestemd voor het per soneel van het vliegveldvoor reizigers en voor de katholieken uit de omgeving. Op het ogenblik geeft bij de ingang van het vliegveld een groot aanplakbil jet van lf bij 3 meter de plaats aan, waar de kerk zal worden gebouwd. Het ont werp van dit aanplakbiljet is van de bekende Ierse vriester-lcunstenaar T. Grogan en stelt Maria voor, staande op wolken boven de aardbol, met vlieg tuigen op de achtergrond. Zo'n mededeling is een verademing vandaag na die lugubere rapporten van achter het IJzeren Gordijn. OP MORGEN hoop ik voor U allen een rustige Zondag zonder angst voor te veel water. Vergeet echter niet te offeren voor onze kerkgebouwen. Toon liefde te hebben in de veelsoortigheid, waarvan in de Paulusbrief aan de Corin- thiërs melding gemaakt wordt. Het evangelie geeft echter niet minder stof tot mijmering dan het epistel: Wat een bidder was toch die blinde. Voor de rest een liefde-Zondag met een gelaat van een ziende, door zijn of haar geloof gered.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3