Milaan stuurde zelf iemand om te komen kijk en KUNSTENAARS OP DE BRES Uw buurman was er vlug bij Negende lijst van slachtoffers Londen belooft „voortdurende en volledige steun" aan E.D.G. Oorzaak van overstromings ramp L INKTVIS AKKERTJES ï'ïh.°0'K"S.,g{Jfclf p~ J ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 „Penisola di San Filippo99 PAGINA 6 Arnhem meer dan negen ton Vijf gulden voor iedere muskusrat! SCHILDERIJENLOTERIJ OPKOMST Monument Geeft met gulle hand aan het Nat. Rampenfonds Stort uw giften op 9095 het giro-nummer van de Maasbode-pers, Rotterdam. Doet het terstond N Tien vermisten zijn terecht FIJNAART KRIMPEN a. d. IJSSEL MIDDELHARNIS Communique Frans-Britse besprekingen Frans-Britse besprekingen beëindigd VIRULY WERD COMMODORE STEENBERGEN STELLENDAM ST. PHILIPSLAND KRUININGEN STRIJEN 's-GRAVENDEEL zenuwpijn,kiespijn PROFITEUR GAF ZICH UIT VOOR EVACUé Koningin Juliana dankt Detroit Bejaarden behoeven maatschappelijke bemoeiing Particulier initiatief dringend noodzakelijk DIPHTERIE EN ROOD VONK HOUDEN AAN MAAN ï&fc£ARDE Springvloed Groslij ststemmingen der IC. V. P. Richtlijn van partijbestuur Toestand mgr Grösz ernstiger AFSCHAFFING VAN DE PRIJS- BEHEERSING IN DE Y.S. HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND VERHOOGT dividend Geen stap zonder overleg met bond genoten Blokkade van China niet overwogen A'DAMSE GRAANMARKT De door PETER BAROIS Scandinavische Raad bijeen SOCIAAL-ECONOMISCHE POSITIE VAN DE MIDDENSTAND Steekproef-enquête bij 6000 middenstanders AVONDMIS OP VOORAVOND VAN BRITS KRONINGSFEEST Achter al die lange lijsten van steun iblemen te hebben, legden de Padre nog- voor onze noodgebieden, achter elk be- maals haarfijn uit, wat de oorzaken van drag, hoe groot of hoe klein ook, zit een de ramp geweest waren verhaal: het warm makende verhaal van een persoonlijk initiatief zonder enig eigenbelang, het plotseling losslaan van een collectief en daadwerkelijk meeleven met onbekende medemensen in nood. Eergisteren arriveerde hier in Neder land pater Aurelio Andreoli, S.J., „Diret- tore" der Mariacongregatie in Milaan en tevens directeur van de Milanese „Gale- ria d'Arte San Fidele". Twee jaar geleden bracht een aantal leerlingen van het college „Leone XIII" uit Milaan een gedeelte van hun vacantie in Nederland door. De herinnering aan de goede uren in ons land, de dankbaarheid voor de manier, waarop Nederland bij de overstromingsramp in de Povlakte hielp, deed een hunner op het horen van de eer loste berichten over de watersnood naar de telefoon grijpen: „Of men niet iets zou doen voor Olanda". Binnen drie dagen had men anderhalf piillioen Lire bij elkaar, wilde toen echter eerst iemand zenden om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de mogelijk heden om ook verder zo efficient moge lijk hulp te bieden. En daarom kwam helemaal uit Ml» laan deze Jezuiet naar Nederland, en bracht tevens zo terloops, als gold het niets bijzonders bij het rampenfonds de bevestiging, dat die 1 Yï millioen Lire er waren, en dat er nog meer komen zou. Ons blad prees zich gelukkig deze sym pathieke Milanees in gezelschap van Pater Claereboets S.J. en rector Duyvesteyn gis ter, een tocht door West-Brabant te kun nen laten maken, en zo zag pater Andreoli de overstromingen rondom Klundert en Steenbergen, liep in de bittere namiddag kou over de dijk rondom het zwaar ge teisterde St. Philipsland. Zelfs deze Italiaan vond geen woorden.... Het radde Italiaans begon eerst terug te komen, toen hij een uur later in Zeven bergen de speciale trein bezocht, waarmee zijn landgenoten, de „pompieri" (beroeps brandweerlieden), te hulp zijn gekomen En ook toen praatte hij bijna uitsluitend >ver hetgeen hij gezien had. „Het is hier moeilijk werken", ver telde hem een der commandanten, „geen zon, geen warmte, het is uitputtend, maar wat een ellende! Och, Padre nadat de Padre verslag gedaan had van zijn bevindingen en bleek, dat hem geen enkel triest detail ontgaan was „och, PadreU had hier vorige week moe ten komenin de „polderrr' rond Klundertal die cadavers, die ver woeste huizen, die mensen, die alles kwijt zijn.jammer, dat wij niet eer der konden komen. We hebben onmid dellijk na de ramp onze diensten aan geboden, maar het duurde zolang eer we antwoord kregen, dat we allemaal meenden, dat we niet nodig waren.... Technisch mogen we dan niet zo gewel dig uitgerust zijn als de Amerikanen (overigens heeft men van alles bij zich) wij hebben bekwame deskundigen, die bepaalde provisorische herstellingen kunnen voltooien, en de mannen maken zich ook zeer verdienstelijk met het op- ruimingswerk In de grote hal van de suikerfabriek waar de manschappen zaten te eten, stoof Pater Andreoli binnen, riep luidkeels, de armen uitgebreid: „Goeden Avond! ik kom jullie de groeten van Italië bren genwaar zijn de Milanezen?" En onmiddellijk stiet een hele tafel de brandweermensen komen uit heel Italië een soort Milanese vreugdekreet uit, werden er handen geschud, namen genoteerd om de groeten over te bren gen flitsen de grappen over en weer. Het deed deze mannen kennelijk goed in dit natte, klimatologisch zo ongastvrije winterse Holland met al zijn ellende, even een hartelijke landgenoot te ontmoe ten. Ze waren misschien een beetje een zaam: praten met de bevolking was moei lijk iedereen ging overigens 's avonds vrij vroeg en bek-af slapen in de trein voor uitgaan had men geen tijd en de commandant, een Romeinse kolonel, had tot nog toe tevergeefs geprobeerd te we ten te komen, waar en hoe laat zijn men sen naar de kerk konden. Ze bleken overigens men hoorde dat in hun gesprekken een verrassend zui vere kijk op onze waterbouwkundige pro- Toen Pater Andreoli gisteravond laat doodmoe, en diep onder de indruk te rug in Rotterdam arriveerde, stortte hij nog een keer zijn Italiaanse hart uit in on telbare „grazie's", verontschuldigde zich nog bijna, omdat dit Milanese gebaar, „niet geweldig" was, beloofde meer Een beetje perplex, en dat waren we dan maar namens namens U allen sta melden wij: „Maar Padre, als we dat nog niet mogen doen.... mille grazie a Lei". „U wordt zelf duizendmaal bedankt!" Het is toch een goede wereld. De inzameling in Arnhem, waarmee men een millioen wil opbrengen voor het Nationaal Rampenfonds, heeft heeft thans de 9 ton overschreden. Z. Em. Kardinaal de Jong heeft het Katholiek Huisvestingscomité te Den Bosch medegedeeld, dat het Canadese Episcopaat een som van 8000 dollar voor de Nederlandse slachtoffers van de watersnood beschikbaar heeft ge steld. De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft het bestuur van het Nationaal Rampenfonds doen weten, dat zij besloten heeft tot een gezamen lijke krachtige actie in de bedrijven der leden om bijdragen aan het fonds te le veren. Verwacht wordt, dat de actie zal resulteren in schenkingen tot een geza menlijk bedrag van ca 100.000. Als gevolg van de watersnood in Ne derland en België moet ernstig rekening worden gehouden met een sterke uitbrei ding van muskusratten in Noordelijke richting. Deze dieren leveren gevaren op voor dijken en andere waterkeringen door wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal de aanwezigheid van muskusratten vrij gemakkelijk te constateren zijn, daar de dieren de hoge delen van dijken opzoeken of hun toe vlucht in bomen of takkebossen vinden. De Plantenziektenkundige Dienst ver zoekt dringend in het door watersnood geteisterde gebied op dit dier te letten. Het is een grote donkerbruine rat die van neuspunt tot staartpunt ongeveer 65 cm. lang kan worden; het typische kenmerk is de zijdelings afgeplatte staart. Alle andere ratten hebben ronde staarten. Indien de aanwezigheid ergens wordt vermoed, dient men dit onver wijld met zo nauwkeurig mogelijke plaatsaanduiding bij de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen op te ge ven. Voor iedere gedode muskusrat wordt een premie van vijf gulden beschikbaar gesteld. Het is van groot belang dat de vernieler van waterkeringen zich niet in het geteisterde gebied kan vestigen. Cineasten, letterkundigen, beoefenaars der gebonden kunsten, beeldende kunste naars, toneelspelers, toonkunstenaars en dansers, zij allen hebben hun medewerking reeds gegeven of toegezegd om gelden bij een te brengen voor het Nationaal Ram penfonds. Om deze hulp zo effectief mogelijk te laten verlopen is er een coördinatie-com missie in het leven geroepen om een sa menwerking met dit fonds en de aangeslo ten leden van de Ned. Federatie van Be roepsverenigingen van kunstenaars te regelen. Onder de titel „Kunstenaars helpen" zullen in de komende tijden allerlei manifestaties worden georganiseerd. Er zal een spectacle coupé in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg worden gehouden; de dansgezelschappen hebben voor het merendeel reeds een benefice- voorstelling gegeven, terwijl gisteren in het Stedelijk Museum te Amsterdam door mr A. d'Ailly een tentoonstelling is ge opend van werken die door beeldende kunstenaars zijn afgestaan om in een grote nationale loterij, waarvoor inmiddels bij de minister een vergunning is aangevraagd hun werken als prijs beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling om 200.000 loten tegen een gulden te verkopen. Er zijn reeds 850 inzendingen binnengekomen, zodat men zonder overdrijving kan zeggen dat het een aantrekkelijke loterij belooft te worden. Wegens het bijzondere karakter van deze expositie zullen wij ons onthouden kritiek te leveren op de veelzijdig geaarde werken die zijn tentoongesteld. Men kan zich zelf overtuigen van de gevarieerde aard en om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen hun bijdrage te leveren om de kunstenaarsactie te helpen slagen, zal deze expositie na Amsterdam ook gaan o.m. naar Den Haag, Rotterdam, Maastricht en Arnhem. Ter bestrijding van de eerste kosten heeft het Prins Bernhard Fonds een renteloos voorschot gegeven van 2.000. Wij willen een enkele uitzondering ma ken bij het verzwijgen van namen en kri tiek en dat is in zoverre het de buiten landse deelneming betreft. Aan enkele pro minente buitenlanders is n.l. verzocht ook een werk in te zenden voor deze expositie. Chagall heeft reeds toegezegd een gouache te zullen zenden terwijl gistere bericht binnenkwam dat Rouault een schflderij heeft verzonden voor dit doel van zijn Nederlandse kunstbroeders. Vrijdagmorgen heeft op de Dam een kleine plechtigheid plaats gehad. Daar is het geschenk van de Federatie van kun stenaars aan de burgerij van Amsterdam overgedragen. Dit monument zouden wij willen betitelen als een „stormteken". Het is een houten staketsel met een dak erop. in de op deze wijze afgesloten ruimte zijn aan de muren wandschilderingen aange bracht. Voor dit „monument" staan twee beelden n.l. Rik Wouters' „Huiselijke zorg" het bronswerk dat onlangs door de ge meente is aangekocht en een beeld van J. Schalier. Aan een van de palen hangt een vlag en stormbal. In dit „monument" zullen ook bijdragen kunnen worden gestort voor het Nationaal Rampenfonds. Dat de gift van uw buurman reeds bij het Nationale Rampenfonds is binnengekomen, is geen reden voor u om uw hand op uw zak te houden? Ook met het feit, dat door zovelen reeds zoveel gegeven is? Aan de leniging van deze verschrikkelijke nood mag niemand zich onttrekken. U zoudt het u zelf later ook nooit vergeven. Een ieder drage bij, naar eigen en best vermogen. Ook de kleinste gift is welkom, want vele handen maken nog altijd licht werk. Op giro-nummer 9095 van De Maasbode-pers werd na de laatste "eofferT°rding slachtoffers van de watersnood nog ontvangen en Zangkoor „St Willibrord", R'dam „Derving van een uitgaansavond" 75.- N. T., Sittard 5. J. D., R'dam 20. A. L., R'dam A. de B., Utrecht jj 100. St Clara Ziekenhuis, R'dam, verpl. v „200.— 90.— 210.— 10.- 150.— en huish. personeel ld. bijdrage patiënten ld. bestuur F. N. J. N., Voorburg M. J. P., R'dam P. V. O., Den Haag39.15 J. W„ Rotterdam io. J. M. B., Rotterdam 7.59 Dames S. W. M. en W. M. A. en E. S. M. v. d. V., R'dam 31. Fa A. v. H., Roosendaal250. H. T. t. B., Hintham 35 G. M. P. C. W., Schiedam20.— A. H. C. K., 's-Bosch 250. 100.— 100.— 25.— 25.— 50.— 15.— 25.— 17.25 25.— 6.48 50.— J. A. M. de G., R'dam A. H. M„ Eindhoven R. de V., VI.-Ambacht Chr. E. N.—V., Putten V. W. K, Den Haag K.A.V. „H. Barbara", R'dam Kaartpot, Wassenaar Kath. Vrouwengilde, Voorburg Fransje v. S., R'dam Fam. B„ Rotterdam Kaartclub „De Vijf Vrijgezellen- vrienden", Gouda, „Geen pot verteren, maar 't water keren" W. R.. Aalst-Waalre N. v. P., Rotterdam v. V., Rotterdam J. B„ Rotterdam A. J. J. B., 's-Bosch L. B„ Rotterdam 25. A. A. J. D., Hoogerheide 25. G. K.A., Breda 10. F. X. H. W„ Weert 100.— J. B., R'dam, „twee weken zak geld van ons zessen" 2.02 Leerlingen St. Petrus Ulo, R'dam 165.38 N.N., Epen (L.) 10.— F. de L„ Rotterdam 40. G. S., Rotterdam 5.. F. R., Rotterdam 10. Redactie „Vaert", Schoolblad R.K. H.B.S., „St Montfort", R'dam-Z. 10.— H. F. L„ Rotterdam 100. 25.— 10.— 7.50 1.— 15.— 100.— Hieronder volgt de negende niet gecontroleerde lijst van slachtoffers van de waters noodramp. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Geborgen en geïdentificeerd Geijlings, Maria Antje, geb. 24.6.29. Geborgen Vuik, Lena, geb. 2.10.75, we duwe van Linge; Brusse, Arie, geb. 12.6.80. Overleden Koote, Gerrit, geb. 2.12.50 te Middelharnis, zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, laatste adres Oost- voorgors 19. PETTEN (Hondsbossche Zeewering) De Waart, F. oud 51 jaar, laatste adres Petten. Na afloop van de tweedaagse besprekingen, welke de Franse Premier, Mayer, en zijn ministers van buitenlandse en economische zaken, Bidault en Buron, met hun Britse ambtgenoten te Londen hebben gevoerd, is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat volledige overeenstem ming is bereikt over de leidinggevende rol, welke beide landen in de organisatie en de verdediging van de „Vrije wereld" moeten spelen. Men is tot de slotsom gekomen dat een „voortdurende en volledige steun" van Groot-Brittannië aan de Europese defensiegemeenschap van essentieel belang is voor de vestiging van deze organisatie en bijgevolg voor bet versterken van het Atlantische bondgenootschap. Gezagvoerder Adriaan Viruly is be noemd tot commodore op de Noordatlanti- sche routes van de K.L.M. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van alge meen chef-vlieger welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly, die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de bekendste K.L.M.-vliegers. Sedert April 1927, toen hij zijn F.I.A.-brevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 3 millioen kilometer aflegde ofwel 125 vluch ten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 landen en ver boerde hij meer dan 60.000 passagiers en 4 millioen kilogram vracht. De staatslieden hebben van gedachten gewisseld over de wijze, waarop Groot- Brittannië het beste zijn steun in militair en politiek opzicht aan de E.D.G. kan uit breiden. Van Franse zijde werden voor stellen gedaan voor het vestigen van een zo nauw mogelijke samenwerking tussen Groot-Brittannië en de E.D.G., in het bij zonder wat de politieke kant betreft. Deze voorstellen zullen, zo wordt in het com muniqué gezegd, binnenkort verder wor den besproken door diplomatieke verte genwoordigers van beide landen. Bijzondere aandacht werd besteed aan de financiële zijde en de materiële be hoeften van de campagne in Indo-Chlna. Voorts is van gedachten gewisseld over economische problemen, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op de beta lingsbalans van de twee landen. De Britse regering gaf te kennen, dat zij rekening met de positie van Frankrijk zal houden bij het overwegen van nieuwe invoerre gelingen en hiermee verband houdende aangelegenheden. Van welingelichte zijde wordt nog ver nomen dat over alle belangrijke wereld problemen, waaronder de oorlog in Korea en de mogelijke gevolgen van de „deneu- tralisering" van Formosa, overeenstem ming is bereikt. Groot-Brittannië beloofde meer militaire hulp aan de Franse Unie- strijdkrachten in Indo-China, zulks in overeenstemming met de besluiten van de Jongste bijeenkomst van de Nato-raad. Verder hebben de Franse staatslieden de toezegging gekregen, dat Groot-Brit tannië ieder Frans voorstel, om de loop tijd van het Noordatlantische verdrag van 20 tot 50 jaar te verlengen, zal steunen. De Britse minister van financiën, Butler, verzekerde, dat zijn land het plan om het sterlinggebied een hechtere basis te ge ven, zoals overeengekomen op de jongste bijeenkomst van het gemenebest, niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te ple gen met de leden van de O.E.E.S. Geïdentificeerd en begraven Schuur- biers, Petrus Christianus, geb. 12.10.48 te Steenbergen, laatste adres Kladsedijk 23. Geborgen Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant, laatste adres Voorstraat 76 a Boshoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam, laatste adres Meidoorn straat 5 Bilkes, Lijntje Dina, geb. 1938 te Stellendam, laatste adres Voorstraat 113. Aanvulling op derde iyst, d.d. 6.2.53 Suurlant, Jan Johannes, geb. 25.3.29 te Tho- len, is thans geborgen en geïdentificeerd. Rectificatie vijfde lgst d.d. 9.2.53 Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar moet zijn Blok Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. Aanvulling en rectificatie vierde lijst d.d. 7.2.53 aanvulling geïdentificeerd Van der Ree-Andeweg, Geertrui, geb. 14.5. 94 Den Hartog, Margrietha, geb. 18.10.16 te Strijen. Rectificatie aanvankelijk als vermist opgegeven, doch blijken in leven te zgn Verrljp, Wiïlempje, geb. 24.5.33 Van der Ree, Joost, geb. 14.5.88 te Strijen, laatste adres Buitendijk 15 Van der Ree, Joost, geb. 14.3.26 te Strijen, laatste adres Bui tendijk 15 Van der Ree, Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen, laatste adres Buitendijk 15 Van der Ree, Anthonia, geb. 3.8.38 te Strijen, laatste adres Buitendijk 15. Rectificatie le lijst 4.2.53 tel, medede ling van de gemeente-secretaris wed. v. d. Wulp en 2 kinderen t.w. v. d. Wulp, Ma- rinus, geb. 9.5.35 en v. d. Wulp, Bastiaan- tje, geb. 6.11.38 zijn in leven en wonen aan het adres Gortdyk 5. De beide andere kinderen t.w. v. d. Wulp, Jan, geb. 11.4.43 en v. d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17.4.42 zijn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de Bock- straat 5. Advertentie Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want "AKKERTJ ES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct (Van onze correspondent) De recherche te Tilburg heeft jn Oudenbosch met medewerking van de politie aldaar een 25-jarige man gear resteerd, die zich in Tilburg, tijdens de eerste dagen na de nationale ramp, uit gegeven had voor évacué- Op de gemeentebureaux had hij op die manier legitimatiekaarten weten te krij gen, waarmee hij zich meldde bij het rampencomité, dat hem goed voorzag van allerlei kledingstukken. Zo ontving hij een nieuwe overjas, een costuum, schoenen, overhemden en nog tal van an dere artikelen. Tenslotte realiseerden enkele évacué's zich, dat deze man hele maal niet uit hun dorp kwam. Zij stelden het rampencomité hiervan <>P de hoogte, dat op zijn beurt de recherche in de arm nam. De man, die in Oudenbosch woont, was inmiddels weer naar zijn woonplaats vertrokken. Daar heeft men hem dan toch kunnen achterhalen. Zoals bekend, heeft de burgemeester van Detroit, waar een uitgebreide hulpactie voor Nederland gaande is, Maandag 16 Fe bruari tot „Hollanddag" geproclameerd H.M. Koningin Juliana heeft de stad thans door bemiddeling van haar ambas sadeur te Washington in warme bewoor dingen dank betuigd. Deze dank geldt een stad, waaraan H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard de aangenaamste herinneringen bewaren na het bezoek, eni ge, maanden geleden, aldus de boodschap. Deze week heeft H.M. van de burge meester van Detroit, de heer Walker, een telegram gekregen, waarin deze verklaar de „Een paar maanden geleden waren we trots en gelukkig U en Zijne Koninklijke Hoogheid als gasten van Detroit te ont vangen. U won de harten van de bevolking van onze stad. Wij zijn diep getroffen door de ramp, die over uw land is geko men". Na een opsomming te hebben gege ven van de organisatie van de hulpactie, telegrafeerde de burgemeester „Kerken winkels, kantoren, uw vele vrienden, alle kranten, de televisie en de radio wérken mee om een fonds bijeen te brengen voor het herstel en de wederopbouw van het land, opdat het volk er opnieuw kan leven. Wij doen dit uit vriendschap, die we voor U en Uw volk voelen. Onze gebeden zijn met U in deze tijd van ernstige zorgen." Naar de minister van Maatschappelijk Werk de Tweede Kamer mededeelt, acht hij het dringend noodzakelijk, dat het par ticulier initiatief bijzondere aandacht schenkt aan het tot ontplooiing brengen van een systeem van maatschappelijk be moeiingen ten behoeve van bejaarden. Het maatschappelijk werk zal hierbjj een cen trale plaats dienen in te nemen. De na':c- nale commissie voor de oudeliedenzorg be raadt zich op het ogenblik over een plan ten deze. Wat het maatschappelijk werk ten be hoeve van studenten betreft merkt de mi nister op, dat het in de bedoeling ligt, dit te laten verrichten door een sector van de eigen bureaux voor studentenbelangen van de betreffende universitaire gemeenschap pen. Teneinde de aanpak van dit maatschap pelijke werk en de aanstelling van een sociaal vertrouwenspersoon door de uni versitaire gemeenschappen te stimuleren en mede mogelijk te maken, is gerekend op een aanvullend subsidie ten bedrage van 40.000 in totaal. De minister is verder ten volle door drongen van de lasten, die aan gezinnen, waarin een geesteszieke voorkomt, •■mr-'m opgelegd in verband met betaling der kos ten van verpleging. De staatscommissie heeft een partiële herziening voorgesteld, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid wordt gegeven bij langdurige verpleging de door de overheid te vorderen onder houdsbijdragen te mitigeren. In de week van 17 Februari j.l. wer den in ons land 127 gevallen van rood vonk en 81 gevallen van diphterie aange- kinderverlamming geregistreerd, geven. Er werden geen gevallen van I. Vloed, veroorzaakt door de zon 2. Vloed, veroorzaakt door de maan 110253 t» <d> SPRINGVLOED ontstaat na nieuwe maan en volle maan als zon, aarde en maan zich op één lijn bevinden en maanvloed en zonvloed elkander versterken Een der belangrijkste natuurwetten waarvan wij de ontdekking aan Newton danken, is de onderlinge aantrekkingskracht der hemellichamen. Deze is des te sterker naarmate de massa's dier lichamen groter zijn, terwijl de afstand waarop zy zich ten opzichte van elkander bevinden een overwegende rol speelt. Deze aantrekkingskracht openbaart zich in het verschijnsel van eb en vloed. Bij de dagelijkse omwenteling der aarde om haar as, worden de grote bewegelijke watermassa's door de maan voortdurend enigszins achtergehouden, zodat een barrière van hoog water zich dagelijks rond het aardoppervlakte beweegt. Aan de zijde aarde, welke van de maan is afgewend, ontstaat eveneens zulk een barrière van hoog water, omdat die zijde veel verder van de maan afligt en minder sterk wordt aange trokken, dus als het ware achterblijft. Zodoende bewegen zich twee vloedgolven rond het aardoppervlak en is er dus per etmaal twee keer eb en twee keer vloed. De zon veroorzaakt eveneens eb- en vloedbeweging, welke echter door de veel grotere afstand tot de aarde (150.000.000 km.) veel geringere uitwerking heeft. Periodiek komt het echter voor, dat zon, maan en aarde zich op één lijn bevinden en bij zulke gelegenheden werken de krachten op de oceanen in dezelfde richting. Dan is de opstuwing van het water aanmerkelijk hoger dan gewoonlijk. Zulk een vloed wordt springvloed ge noemd. Zij treedt op bij nieuwe maan en bij volle maan, zoals onze tekening aangeeft. De getekende onderlinge afstanden zijn natuurlijk niet in de juiste verhouding. De volgende springvloed wordt verwacht op 16 Februari na nieuwe maan. In de jongste partijvergadering der KVP heeft de voorzitter toegezegd, dat het partijbestuur een richtlijn zou geven betreffende de uitleg van de reglemen ten, voorwat betreft de bevoegdheid om deel te nemen aari de groslijststemmin gen. Deze richtlijn luidt als volgt; Een lid der partij wordt geacht van 1 Januari af voor een jaar lid 4e zijn, als hij van die datum af aan de verplichting tot contributiebetaling onderhevig is ook al heeft hij zich na 1 Januari als lid op gegeven. Hij mag dan aan een groslijst stemming deelnemen, als hij op de dag dier stemming aan zijn contributie ver plichtingen heeft voldaan (d.w.z- als hij b.v. jaarlijks betaalt, de volledige con tributie heeft voldaan, als hij b.v- half jaarlijks betaalt de helft heeft voldaan, als hij b.v. driemaandelijks betaald een kwart heeft voldaan). De geest van de reglementen eist echter, dat men zich niet op de dag der groslijststemming als lid kan opgeven en dan ook kan deel nemen aan de stemming. Als uiterste ter mijn waarop men zich kan opgeven als lid om nog aan de groslijststemming te kunnen deelnemen, stelt het partijbe stuur: de eerste dag van de maand, die voorafgaat aan de maand, waarin de of ficiële candidaatstelling plaats vindt- Dat wil zeggen: uiterlijk op 1 Februari in 'n jaar waarin Statenverkiezingen worden gehouden, uiterlijk op 1 Maart in een jaar, waarop gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden, en uiterlijk op 1 April in een jaar, waarin Tweede-Kamerver kiezingen worden gehouden. Radio-Vaticana meldde Vrijdag, dat de toestand van de in gevangenschap leven de mgr Grösz, aartsbisschop van Kalocsa in Hongarije, ernstiger is geworden. HU vertoeft momenteel in Boedapest. Van ambtelijke zijde wordt te Washing ton vernome.i, dat de Amerikaanse rege ring waarschijnlijk nog deze week de prijsbeheersing voor melk, boter, gevo gelte, eieren, zeep, reuzel en bak- en braadvet zal afschaffen. Volgens een hige functionaris van het bureau voor de stabilisatie der prijzen zal vermoede jk ook de prijsbeheersing voor autobinnen- en buitenbanden en enkele andere ru!bb - productie worden opgeheven. Hu deelde mee, dat de autoriteiten voorts overwe gen de prijsbeheersing af te schaffen voor natuurrubber, lood, zink, tin, papier en papierproducten. Naar wij vernemen is in de vergadering Shank* Van ^missarissen derHypo aan il l J Nederland N.V. besloten f„ vergadering van aandeelhouders hnr>ii ste"en het dividend over 1952 te P len op J 22 per aandeel, (v.j. 20). Uit Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, leden van de senaatscommissie voor buitenlandse aan gelegenheden Vrijdagochtend heeft verze kerd, dat de V.S. eerst het Congres en hun bondgenoten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens senatoren, die de bijeen komst der commissie bijwoonden, zou Fos ter Dulles voorts gezegd hebben dat pre sident Eisenhower er niet naar streeft eeo blokkade van de Chinese kust in te stellen. Deze senatoren verklaarden de indruk te hebben, dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadplegen, dit in de hoop bij elk toekomstig optreden der verbondenen eensgezindheid te verze keren. De voorzitter der commissie, senator Alexander Smith, had tevens bepaald dat Dulles' verklaringen geheim moesten blij ven en gaf zelf dan ook geen commentaar over het besprokene. De markt verkeerde voor buitenlandse gienen in een lusteloze stemming. Het V.T.B. stelde 4000 ton Milocorn ter beschik king, doch in verband met de a.s. prijs verlaging bleef de kooplust der fabrikanten gering en werd slechts het hoognodige gekocht. Vrije buitenlandse granen werden even eens weinig gevraagd, waardoor de prij zen slechts ca 25 c. boven die van distri- hu .tiegranen lagen. Johannesbrood, paar- debonen en erwten werden per directe levering weinig aangeboden, doch niette min bleven de omzetten hierin gering. Johannesbrood in balen op Februari en Maart aflading noteerde 22,—, paarde- bonoen directe levering f 35,50 en Noord- Afrikaanse voererwten 34,— 37,—, al naar kwaliteit. 64 De boef ging de kamer in, die Elveden hem aanwees, zonder iets te zeggen en El veden sloot de deur achter hem dicht; toen zag de inspecteur de vragende blik van zijn superieur op zich gevestigd. Nu kan sir Marcus hem niet ontmoe ten, mijnheer. Hij schijnt uit te zijn en niemand weet precies waar hij is. Maar dat gebeurt wel eens vaker. Niettemin hebben we verbazend geluk gehad van daag. De man, die op post stond in St. M .rtins Laan heeft Jerry de boef hier gebracht! DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK Sir Marcus kamt de zaak uiteen De twee mannen in de commissarissen- kamer gaven uiting aan verschillende ge voelens; de ondercommissaris verbazing, de inspecteur louter opgewondenheid. Toen Elveden weer ging zitten, klopte net iemand op de deur en hij riep; binnen. Jerry, de boef, werd binnen gelaten. De Jerry, die Elveden kende, geheel en al in lompen gehuld, stoffig en verwaarloosd. De inspecteur keek hem een paar minuten strak aan en wees hem toen 'n stoel aan. Twee jaren lang had deze man voor Jerry de boef geposeerd en iets wekte de nieuwsgierigheid van de inspecteur in he vige mate op. Wie ging schuil achter dit uiterlijk van Jerry de boef? Ik wilde eens met je praten, zei bij eindelijk, toen de ander een tikje onrustig werd onder die scherpe blik. Wat, antwoordde Jerry, werkelijk iets nieuws voor me is, nietwaar? Toen keerde hij zich tot de ondercom missaris en barstte uit: Ik snap niet, waar jullie zo'n man voor betalen. Jullie geven hem een goeie baan en er kan niets gebeuren of hij komt bij ons om informa ties. Die Elveden hier komt altijd naar mij toe en zegt me, wat ik gedaan heb. Dan, zo gauw ik hem op zijn vergissing gewe zen heb, keert hij zich om, en dan zegt-ie: „Nou, als jij 't niet gedaan hebt, wie heeft 't dan voor de duivel wel gedaan?" Nu vraag ik je, is dat eerlijk? Ik vind van niet. Ik krijg voor dat alles niets. Niets nietals ik 't eens deed? Juist, glimlachte de commissaris. Nou, vooruit dan maar jij, gromde Jerry en keek Elveden weer aan. „Hoe vaak ben jij in Faversham, Jerry? Jerry schrok onwillekeurig, maar ant woordde nogal rustig: Wat is Favers ham?" Dat is een plaats in Kent. Daar ben ik alleen eens wezen land lopen, in Kent, zei hij. - Maar dat was niet daar, daar ben ik nooit geweest. Ik vermoed toch haast van wel, zei Elveden zachtjes en keek de ander door dringend aan. U bent vervelend, klaagde Jerry. Als ik wat zeg, heb ik de ongelukkige ge woonte, om te menen wat ik zeg. Natuur lijk vindt iemand van Scotland Yard dat Ik ben toch geen officieel informatiebu- een beetje vreemd, maar er zal nog wel reau? Altijd word ik maar achterna geze- sens een tijd komen, dat u Iets zegt wat ten om op allerlei vragen te antwoorden 't Vermoeit op de duur. Hij hield even op en haalde eens diep adem, alsof hij opnieuw wilde beginnen, maar Elveden, die wel zag, hoe de com missaris zich zat te verkneukelen, fronste de wenkbrauwen en viel hem plotseling In de rede: Hou je mond, Jerry! en beantwoord mijn vragen. Ik ben toch niet verplicht te antwoor den, is 't wel, mijnheer, vroeg hij aan de commissaris. Nee, verplicht ben je niet, antwoord de die. Ha, fijn zeg, grinnikte Jerry. Ik hoef niet te antwoorden, maar ik ben de ergste waar is, al is 't dan maar bij ongeluk. Hoe lang ben je in Londen geweest, Jerry? vroeg Elveden Dat kon je toch'weten, zei de boef. Hij heeft me twee jaar als een scha duw achtervolgd, mijnheer. Hij keek de commissaris verontwaardigd aan. Gedurende welke tijd, zei Elveden, je dubbelganger op het landgoed van sir Marcus Loseley Faversham, in Kent gezien is. Geesten zijn dubbel, zei Jerry, laat die rusten. Elveden bemerkte, dat de boef min of meer verbleekte. Nog altijd glimlachend, ging de inspec. teur het vertrek weer door en, terwijl hij de deur opende, nep hij de man, die daar achter wachtte. De jachtopziener kwam binnen. jriJ, d® boef. zei Elveden spottend wijzend op de een, en toen: wijzend op de ander: - Jerry de boef! Gedurende een paar ogenblikken heer ste er een volkomen stilte in de kamer, terwijl de twee Jerry's elkaar stonden aan te staren. De gelijkenis was buitengewoon. In geen gelaatslijn, in geen rimpeltje, in geen haar,, verschilden zij van elkander. Alleen hun kleren, anders niets. Overigens had den zij elkanders beeld kunnen zijn. Elveden, die hen om beurten scherp gadesloeg, merkte op, dat de jachtopzie ner geschrokken was, maar dat de ander volmaakt kalm bleef. Toen deed de laatste Jerry zijn mond open en hfj sprak op beschaafde toon, die men tot nu toe nog niet van hem gehoord had. Nau Jerry, zei hij kalm, je kon er ook niets aan doen, ouwe jongen. Je wist er niets van t>e jachtopziener schrok en een licht van herkennen ging op in zijn ogen. Het spijt me, mijnheer, mompelde hij. Wat u betreft, inspecteur, zei de dubbelganger rustig, mag ik u ver zoeken 0111 een kom water en wat zeep? De inspecteur begreep hem en bestelde het verlangde. Een bediende bracht wa ter, zeep en een handdoek. U neemt me niet kwalijk heren, zei 1 de beschaafde boef en de volgende ogen blikken klonk er in het vertrek niets dan geproest en watergeplas. Eindelijk keerde de geheimzinnige man zich om, droogde zijn gelaat af en liet de handdoek vallen. De commissaris trok zijn wenkbrauwen op, maar Elveden's gelaat bleef zonder uitdrukking. De zandkleurige snor, het pokdalige ge zicht en de holle wangen waren verdwe nen en zijn hand naar zijn hoofd bren gend, verwijderde de valse Jerry een pruik van zijn hoofd, dat nu een sluike, reeds vergrijsde haardos vertoonde. De metamorphose was nu geheel geschied. Voor hen stond sir Marcus Loseley van Faversham en Eaton Place, Londen. Sir Marcus ging kalm zitten, en knikte Jerry aanmoedigend toe. Wat denkt u ervan, inspecteur, zei de commissaris, de stilte verbrekend, als we eens licht in de zaak vroegen? U hebt dus gedurende twee jaar voor Jerry gespeeld, sir Marcus? vroeg Elve den langzaam, toen Jerry de kamer verla ten had, op bevel van de commissaris. Misschien iets minder, antwoordde de baronet, maar daar zullen we niet over twisten. Gedurende welke periode, vervolgd» de inspecteur, u in verschillende misda den met de Squid hebt samengewerkt (wordt vervolgd) Koning Frederik van Denemarken heeft Vrfjdag te Kopenhagen de eerste bijeen komst van de Scandinavische raad ge opend. In deze raad zijn Zweden, Noorwegen en Denemarken ieder vertegenwoordigd door zestien afgevaardigden. IJsland heeft vijf afgevaardigden gezonden. In de komende tien dagen zal van gedachten worden ge wisseld over gemeenschappelijke proble men en belangen. Vijftien ministers uit genoemde vier landen wonen de bespre kingen bij. De onderwerpen, die ter tafel zijn ge bracht variëren van het ietwat utopische plan om een brug over de Sont te bouwen tussen Denemarken en Zweden tot het verlenen van wederzijdse PTT-faciliteiten en het verbeteren van culturele betrekkin gen. B®ad van beheer van het Economisch instituut voor de Middenstand heeft be- ioten het arbeidsveld te verbreden o.m. door naast het bedrijfseconomische onder zoek, werkzaamheden op sociaal-econo misch gebied systematisch en in grotere omvang ter hand te nemen en te stimule ren. Hij heeft zich bij deze beslissing laten leiden door de overweging, dat, op grond van de in de laatste decennia opgedane ervaringen, de huidige positie van de mid denstand niet voldoende worden onder kend en geanalyseerd door de verschil lende problemen uitsluitend te benaderen van bedrijfseconomisch gezichtspunt, maar dat de sociaal-economische zijde evenzeer een punt van studie dient uit te maken. In samenwerking met de Ned. Stichting voor Statistiek zal een dergelijk steek proef onderzoek bij de gehele middenstand worden verrricht. Met dit onderzoek zal m de tweede helft van Februari een aan vang worden gemaakt. Plus minus 6000 middenstanders zullen worden aangezocht om aan dit onderzoek hun medewerking te verlenen. Het ligt in het voornemen de ondernemers door enquêteurs en enquê- trices te doen bezoeken teneinde niet al leen inlichtingen te verkrijgen, maar bo vendien hun zienswijze te vernemen over tal van actuele middenstandsproblemen. Deze steekproefenquête zal de grootste zijn, welke ooit hier te lande op dit gebied is gehouden en is vooral hierom van zo groot belang, omdat de uitkomsten mede de basis zullen moeten vormen voor een systematisch - sociaal-economisch onder- tenvan de kroninBsfces- «1J.A e katb3lieke kerken van En- omrerir,P'.echtife Avondmis worden zabeth Drf i" intentie van Koningin Eli- daf aan ,1 Avondmis besluit het triduum, dat éeholn on'nssfeesten voorafgaat en het Pn«ei p wor,u op aansporing van rhten 'else Episcopaat, teneinde vrji- lr,n?„a?'n dc dr'ngende wens van jonge dat er veel voor naar beneden Worden, in het bijzonder in de vagen, 'O aan haar kroning voorafgaan. In hun officiële verklaring geven de Engelse bisschoppen te kannen, dat zij zich bij hun goedkeuring voor het celebre ren van de Avondmis hebben laten leiden door de gedachte, dat vele duizenden op de dag der kroning slechts met moe te gelegenheid zuilen kunnen vinden de H. Mis bij te wonen. Dit is de eerste maal dat de oisschoppen van Engeland gebruik maken van de^ Apostoi'sche Constitutie „Christus Dominus waarbij wijziging werd gebracht in de voorschriften voor het eucharistisch Vasten en waarin de bissch- open worden gemachtigd toestem ming te verlenen voor Avondmissen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6