Wereldtitel Na hard duel voor de Russen met Van der Voort Drie Nederlandse schaatsers onder de eerste zes w 1 Sparta s techniek Rotterdamse aanval op sloeg Juliana knock was troef toeren out Blauw Wit haalde tweemaal op KLASSEMENTEN VAN HELSINKI NEDERLANDSE SCHAATSER; NAAR RUSLAND GENODIGD Schaats-interlanc tegen Noren Kees Broekman, vierde, stelde teleur; Van der Voort derde, Huiskes zesde !Vijf wedstrijden in de Eerste Klassen N.E.C. won na rust R.B.C. won protest Weinig animo in Sittard Voor beter Be Quick slechts een draw Ned. Elftal oefent tegen Wacker Elinkwijk schoot meer dan Leeuwarden MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 PAGINA Tactische fout Russische opvatting Broekman verspeelde zijn kans al op de 500 m. Duel op de 1500 meter In feite al beslist M Voor T.E.C. een verliespunt o— o NI] LU HELSINKI, Zondagavond Toen aan het einde van de tweede dag der Wereldkampioenschappen in het hardrijden op het scoringbord van het Olympisch Stadion te Helsinki in verlichte letters en cijfers de einduitslag verscheen, bleek, dat van de eerste zes plaatsen de eerste en de tweede door Russische rijders ingenomen werden, dat de derde, vierde en zesde plaats door een Nederlander werden hezet. dat alleen Sverre Haugli als Noor op deze lijst voorkwam om het eenzijdige beeld van deze titelwedstrijden, de felle tweekamp tussen Sovjet Rusland en Nederland om de schaatshegemonie van de wereld, wat te breken. Overduidelijk hebben deze Wereldkampioenschappen aangetoond, dat Rusland op het ogenblik het sterkste schaatsland van de wereld is, dat Nederland de tweede plaats bezet, dat Noorwegen en Zweden zijn terug gedrongen. Van de vier nummers hebben de Russen er drie gewonnen; alleen de 500-meter overwinning ontging hun, een merkwaardig feit overi gens, omdat juist alle vier Russische deelnemers zulke sterke sprinters bleken te zijn. Steeds hebben de leden van de Nederlandse ploeg eervolle plaatsen hezet, maar noch Kees Broekman, noch Wim van der Voort, noch Anton Huiskes zijn er in geslaagd een afstand te winnen. Indien men voor een overwinning op een afstand 6 punten geeft, voor een tweede plaats 5 punten, voor een derde 4 punten enz. en ditzelfde punten systeem toepast in het algemeen klassement, blijkt Rusland in totaal 46 punten bij deze W ereldkampioenschappen te hebben veroverd. Nederland volgt dan met 35 punten, dan komt Noorwegen met 7-J punt, Zweden met 7 punten, Finland met 6 en Oostenrijk met 3 punten. Nederland veroverde op de 5.000 meter 10-| punt tegenover Rusland 6 en op de 10.000 meter 9 punten tegen Rusland wederom 6 punten, Op de 1500 meter kwamen de Nederlandse rijders op 7 punten en Rusland op 12. Maar de grote zwakte van onze ploeg kwam op de korte afstand tot uitdruk king, want op de 500 meter verkreeg Rusland 11 punten tegen Nederland 1. Maar intussen is toch ook hij dit Wereldkampioenschap gebleken, dat ons land over een zeer sterke schaatsploeg beschikt, welke over de gehele wereld wordt gevreesd. De eerste dag heeft al antwoord gege ven op vele vragen, welke vooral met be trekking tot Rusland waren gesteld. Op de eerste plaats waren deze titelwedstrij den van groot belang, omdat in de Finse hoofdstad de beste rijders, die op de Europese kampioenschappen te Hamaj waren gestart, tegenover de Russische fenomenen, een betiteling, welke zij had den gekregen na het maken van de we reldrecordtijden te Alma Ata in de laatste twee jaren, kwam te staan. Het sprookje van schaatsfenomenen werd op deze Za terdagavond in het Olympische Stadion in de Finse hoofdstad uit de wereld gehol pen. Wondermensen waren Shilkov, Gont- sjarenko. Tsjaikin en Saharov zeker niet; wel bleken zij rijders te zijn van voor treffelijke klasse, waarbij zij in het bij zonder uitblonken op de grote afstand. Daarbij bleken hun opvattingen over techniek en stijl van het hardrijden in menig opzicht af te wijken van de gang bare in Scandinavië en Nederland. Bo vendien bleken zij in tactisch opzicht er andere opvattingen op na te houden dan Broekman, Huiskes, Ericsson, Haugli en de andere cracks met hun gespecialiseerde schema's. De Russen reden het eerste ge deelte van de 5000 meter zo hard zij kon den; Boris Shilkov, favoriet voor de titel, was daar een merkwaardig voorbeeld van. In de laatste ronden strompelde Shilkov over de baan, in een houding en met een techniek welke niets meer te maken had den met de geijkte opvattingen van de internationale schaatsdeskundigen. Broekman begon al slecht De tweede vraag welke werd beant woord was deze: Heeft Broekman te veel gereden dit seizoen? Kwam hij „uitge blust" te Helsinki aan? Indien wij de slechte 500 meter van onze Europese kampioen even buiten be schouwing laten, zou de 5e plaats van Broekman op de 5000 meter erop wijzen, dat hij, die dit seizoen nog nimmer gesla gen was op deze afstand, inderdaad ov.er zijn hoogtepunt heen was en dat zijn vorm zich in een dalende lijn bevindt. De prestaties op de 3000 meter te Avesta en de 5000 meter te Stockholm van de laatste dagen wezen daar ook reeds op. Broekman had voorts de laatste dagen voor de Wereldkampioenschappen over moeheid geklaagd en zelfs heeft hij een dag last van hoofdpijn gehad. De reactie op het behalen van de Europese titel te Hamar veertien dagen geleden, deden zich ongetwijfeld gelden; en mentaal was hij niet sterk genoeg om zich voor de tweede maal tot een topprestatie op te werken. Maar hieraan moet inmiddellvjk worden toegevoegd, dat de weersomstandigheden een zeer grote rol hebben gespeeld, want Broekman startte in de derde groep voor de 5000 meter en wel in het negende paar. En nadat het vierde paar, waarin Gont- sjarenko en Merenyi tegen elkaar uit kwamen, had gereden, veranderden de omstandigheden: er kwam een stevige gure wind, waardoor de temperatuur sterk daalde. Behoefde het verwondering te wekken, dat noch een Huiskes. noch een Broek man, noch een Ericsson erin slaagden, om de tijden van Gontsjarenko en Van der Voort, die beiden onder betere om standigheden hadden gereden, te verbe teren? Dat de Zweedse favoriet Ericsson een tijd maakte, welke nog juist genoeg was het scheelde slechts 0-1 seconde om hem het recht te geven op de tweede dag in de 10.000 meter te mogen uitko men? Deze verandering van het weer, van de wind en van het ijs, heeft voor de zoveel ste keer bij een Wereldkampioenschap invloed gehad op de tijden. En hiermee zijn we beland in het oude probleem de indeling der rij ders over de di verse groepen. Waarom Kees Broekman niet in groep 1 geplaatst? Indien Broekman in dit seizoen on geslagen is ge weest, waarom dan niet meteen een voortreffelij ke tijd eruit gere den? Was het niet een gebrek aan zelfvertrouwen om achter in het worden geplaatst, r KLAAS SCHENK tactische fout bij groeps-indeling deelnemerslijstje te teneinde vooral goed de kat uit de boom te kunnen kijken, hoe de andere deel nemers het er zouden afbrengen? Per Christian Andersen, sportredacteur van het Oslose „Aftenposten", de journa list die alle Olympische Winterspelen heeft bijgewoond, een schaatsdeskundige bij uitstek, zei het in ronde woorden: „Hebben jullie Hollanders dan helemaal geen hersens? Waarom een favoriet als Broekman in de derde groep geplaatst, terwijl je weet, dat de weersomstandig heden in Helsinki nooit contstant zijn en gewoonlijk (tien tegen één!) later op de middag of de avond slechter worden? Indien Broekman in de eerste groep was gestart, had hij met vlag en wimpel de 5000 meter gewonnen. Indien hij zelf niet gewild had om zo vroeg te starten, had den jullie (in casu ploegleider Klaas Schenk) hem ertoe moeten dwingen!". Zeker 20.000 toeschouwers bevolkten de tribunes van het Olympisch Stadion toen Wim van der Voort en Sigge Ericsson voor de eerste serie van de 500 meter werden opgeroepen. Wim van der Voort, die het eerst de binnenbaan had geloot, was goed en snel weg, maakte zich van Ericsson los, ging met grote voorsprong de laatste bocht in en ijlde met gretige sprintslagen naar de finish: 44,4 sec., de beste prestatie welke de Westlander ooit in Scandinavië op de korte afstand heeft gereden. Deze tijd werd in de vierde serie aan zienlijk verbeterd door de jeugdige Finse sprinter Toivo Salonen, die met 43,1 sec. een nieuw Fins record vestigde Clas Thunberg bezat het record 43,9 sec. sedert 1928. Boris Shilkov, razend snel bij het uit komen van de eerste bocht, liet 43,5 sec. voor zich afdrukken, Maarse kwam slechts op 45 sec., Huiskes 46,3, Broekman noteer de 46,6 sec, Gontsjarenko na een felle spannende strijd met Finn Hodt eenzelfde tijd als de Noor, n.l. 44,1 sec., de vierde Rus Saharov 44,6 sec. Over die 500 meter van Kees Broek man, welke hem op zjjn naaste concur renten onmiddellijk een hopeloze achter stand bezorgde, ruim 3 sec. bijvoor beeld op Shillkov hetgeen 3 volle punten betekende zouden boekdelen te schrijven zijn. Na drie valse starts stond onze landgenoot veel te lang in de diepe starthouding om de heftige explosie bij het vertrek mogelijk te maken. Bovendien mislukte de derde slag, hetgeen hem uit zijn evenwicht bracht. Hij ging voorts te ruim de eerste bocht in en reed de laatste bocht in een stijl, welke aan de 5.000 of de 10.000 meter deed denken. Na afloop was het raadsel van de 46,6 sec. hij had in de gegeven omstandigheden 45,1 of 45,2 sec. moeten maken spoedig opgelost. Broekman had de kans op de wereldtitel verspeeld, want 3 volle punten verlies na de 500 meter kon, dat wist een ieder, en hijzelf toch zeer zeker ook, op de andere afstanden onmogelijk worden ingehaald. Van der Voort kanspaard Wim van der Voort had op de 5.000 meter aan de Zuid-Koreaan Cho geen partner van gelijke kracht. Hij was ver trokken op een schema van 8.28 en kwam op 8.27, Gontsjarenko had over 3.000 meter te veel van zijn krachten ge vergd en wist tenslotte slechts 1 sec. binnen de tijd van onze landgenoot te j blijven, wat naar later zou blijken, vol doende zou zjjn om eerste te worden op de 5000 meter. Toen Huiskes in het vijfde paar reed, was de wind reeds aanzienlijk in kracht toegenomen. Hoe heftig hij zich ook ver weerde tegen de ongunstiger factoren, hij kon niet verder komen dan 8.29.2. Boris Shilkov begon met 8 sec. voorsprong te nemen op de overeenkomstige tijden van zijn landgenoot Gontsjarenko. Dat verschil werd voortdurend kleiner, 6 seconden, 4 seconden, 2 seconden; en tenslotte eindigde hij, volkomen uitgeput en leeg gereden en in een slordige stijl in 8.33.5. Sigge Erics son kwam op 8.46.8. Kees Broekman wilde 8.40 rijden, omdat hij het hopeloze van de strijd tegen de ongunstige omstandigheden al bij voorbaat inzag, hetgeen niet bepaald op groot zelf vertrouwen wees. Klaas Schenk dacht er gelukkig anders over, overtuigde hem dat hij niets te verliezen, maar alles te winnen had, zodat hij op het schema van 8.28 weg ging. Dat schema bleek echter te snel te zijn; en met 8.31.4 moest hij, de onover winnelijke op deze afstand in dit seizoen, met de vijfde plaats genoegen nemen. Onder de twaalf sterkste 5.000 m.-rijders, die op de 10.000 meter mochten uitkomen en dus ook in het algemeen eindklasse ment zouden worden geplaatst, bevonden zich drie Neder landers en drie Russen, twee No ren en twee Zwe den, een Fin en een Oostenrijker. En zo gezien kon ons land, ondanks de teleurstellen de resultaten van Broekman en Huiskes, zeker niet ontevreden zijn over de bereikte resultaten van de eerste dag. Wim van der Voort, plotseling het kanspaard ge worden van ons land, had slechts geringe achter stand na twee af twee leidende Russen Gontsjarenko en Shillov. Dat het kam pioenschap bij een van dit drietal terecht zou komen, stond toen reeds vrijwel vast. De mooiste race van de Zondagmiddag vormde het spannende duel tussen Gont sjarenko en Wim van der Voort op de 1500 meter. Vóór dit tweetal hadden o.a. Kees Broekman en Shilkov gereden, die resp. 2.21.1 en 2.18,1 hadden laten afdruk ken. Van der Voort had ongunstig ge loot, want hij zou in de laatste ronde de buitenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze landgenoot met 28 sec. de 700 meter gingen in 1 min. 3 sec. en de 1100 meter in 1 min. 38 sec., de snelste tussen tijden tot op dat ogenblik gemaakt. Maar in de laatste ronde wist Oleg Gontsja renko, die de binnenbaan had, dank zij zijn grotere souplesse in de laatste bocht, zijn achterstand volkomen weg te wer ken, zodat 100 meter voor de finish de strijd nog onbeslist was. Prachtig gleden de beide concurrenten naar de eindstreep toe, de handen los, met felle harde slagen. Het was onmo gelijk te constateren, wie als eerste over de streep was gegaan, maar Gontsjarenko was, gelukkig als een kind, beide armen omhoog, blijkbaar zeker van zijn over winning. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus, 0.1 sec. meer voor Van der Voort. De Russische specialist op de 1500 meter Tsjaikin kwam niet verder dan 2.22.7, Anton Huiskes noteerde 2 25.5 en Gerard Maarse deed er nog een seconde langer over; 2.26.5. VAN DER VOORT ditmaal de beste Nederlander standen op de Op de 10.000 meter, gepaard volgens de t(jden Zaterdag op de 5000 meter gemaakt, HHH Competitie-voetbal in het Olympisch Stadion tussen Blauw Wit en Be Quick; bij een aanval op het Gronings* doel v.l.n.r. scheidsrechter Stoivthandel, Schuur (B.Q.), keeper Flieringa (B.Q.), Scherpenzeel (B.W.) ef Terpstra (B.Q.J reden Gontsjarenko en Van der Voort op nieuw tegen elkaar. Na 3 afstanden stond Shilkov bovenaan met 140.883 punten, Gontsjarenko tweede met 141.033 punten en Wim van der Voort derde met 141.467 punten. Alle andere deelnemers hadden toen reeds zoveel achterstand opgelopen, dat de titel uitsluitend bij een van dit drietal moest belanden. De onderlinge verschillen waren gering, maar gezien het feit, dat Gontsjarenko een voortreffelijk 10 km- rijder is, Shilkov daarentegen bepaald zwak is op die afstand en Wim van der voort evenmin op een sterke 10.000 meter kan bogen, stond het eigenlijk vast, dat Oleg Gontsjarenko de titel van wereld kampioen 1953 zou behalen. Men was er alleen nog maar nieuws gierig naar of Broekman de 10.000 meter zou kunnen winnen. Hij vertrok op een schema van 17 min. 17 sec., maar al spoe dig bleek, dat dit te scherp voor hem was. De lange mooie glijdende streek be nutte hij niet ten volle; men kon zien, dat het hem minder gemakkelijk afging, dat het bochtenwerk te wensen over liet, kort om, dat hij over zijn hoogtepunt van dit seizoen heen was. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, heeft Broekman zich wel wat gauw door tegenslag laten beinvloeden. Gontsjarenko superieur In de tweede rit kwam Wim van der Voort tegen Gontsjarenko uit. Indien Van der Voort met 8.07 van de Rus zou win nen, zou hjj wereldkampioen zijn gewor den, een prestatie, waartoe Broekman al leen in zijn bijzonder goede vorm in staat zou zijn geweest. Maar voor Van der Voort was deze opgave te zwaar. Boven dien liep Gontsjarenko na enkele ronden reeds van onze landgenoot weg, nam steeds meer voorsprong en eindigde in 17.22.2 sec, waarbij hjj onze landgenoot op 30 meter na inhaalde! Van der Voort, met een tijd, welke juist iets boven de 18 min. lag, moest met de derde plaats in het algemeen klassement genoegen ne men. Dat Shilkov op de 10 km in elkaar zou klappen, kon men wel voorspellen, maar niettemin mocht men hem toch tot een tijd in staat achten, welke binnen de 18 minuten grens zou liggen. En zo is het ook inderdaad gegaan. Shilkov werd door Pajor met groot verschil geslagen, nadat Shilkov door een veel te snel vertrek eerst geruime tijd binnen de overeen komstige tijden van Gontsjarenko was gebleven. Dat onregelmatige rijden van Shilkov mocht bevreemding wekken, im mers, enkele Russische leiders stonden steeds op de baan om Shilkov de tussen tijden van het schema op te geven. Anton Huiskes deed nog een wanhopige poging om Gontjarenko van de eerste plaats op de 10 km te verdringen, maar hij slaagde niet, al veroverde hij achter Gontsjarenko en Broekman wel een fraaie derde plaats op de lange afstand. En zo behaalde Gontsjarenko, die op de 500 meter vijfde was geworden, op de 1500 meter tweede en op de 500 en de 10.000 meter winnaar, op fraaie wijze en volkomen verdiend het wereldkampioen schap. Rugby IerlandEngeland te Dublin: 99 gelijk spel. Competitie hoofdklasse schaken: Kra lingenLcids S.G. voorl. 5 HELSINKI, Zondaj Tijdens een onderhoud tussen de voof zitter van de Noorse schaatsenrijdersbon1 Halvorsen en de leider van de Nedef landse ploeg Klaas Schenk is overeenge komen, dat op 25 en 26 Februari a.s. in he Bislett-stadion te Oslo alsnog een landen wedstrijd tussen Noorwegen en Nederlan' zal worden gereden. Deze ontmoeting vindt plaats in he kader van de Scandinavische titelwedstrij den, welke op genoemde dagen op de bas' te Oslo zijn uitgeschreven. Elk land t* met 5 rijders uitkomen. De 4 hoogst gcklasseerden op elk' afstand tellen mee in de puntentelling v»' de landenwedstrijd. Er wordt over de klassieke afstanden gereden. De Nederlandse ploeg zal bestaan ul Kees Broekman, Wim van der Voor Anton Huiskes, Gerard Maarse en nog er' vijfde rijder nader te Oslo aan te wijze11 Het klassement na de 500 meter luidt: 1. Salonen 43,1 pnt; 2. Shilkov 43,5 pnt; 3. Tsjaikin 44 pnt; 4. Exaequo Gontsjaren ko en Hodt 44,1 pnt; 6. Wim van der Voort 44,4 pnt; 7. Sacharov 44,6 pnt; 8. Gerard Maarse 45 pnt; Exaequo Stene, Parkkinen en Martinsen 45,2 pnt; 12. Exaequo Haugli en Loerinc 45,4 pnt; 14. Ericsson 45,5 pnt; 15. Salomaa 46 pnt; 16. Cho Yoon 46,1 pnt; (Van onze sport-correspondent) SPEKHOLZERHEIDE, Zonuag. Pas in de tweede helft kon Sparta op het sneeuwvrije maar desondanks moei lijk bespeelbare terrein zijn ruime overwicht in techniek tot uitdrukking brengen in doelpunten, die toen echter dan ook aan de lopende band in het Juliana-doel vielen. De Limburgers verloren steeds meer vat op het gladde positie- en combi natiespel van de Rotterdammers, wier grotere technische kwaliteiten juist op dit moeilijke veld sterker tot gelding kwamen. De terreinsomstandigheden waren dus in het voordeel van de Westelijken, maar voorop staat, dat dezen éérst over de capaciteiten beschikten om zich deze omstandigheden tot bondgenoot te maken. Het werd een overwinning voor de techniek. Een verdiende en een gemakkelijke overwinning. De Rus Oleg Gontsjarenko, de nieuwe wereldkampioen schaatsen. In de eerste helft kon Juliana met veel enthousiasme nog behoorlijk meekomen en zelfs brachten de gastheren toen nog het Rotterdamse doel herhaaldelijk in ge vaar, zonder dat Landman het overigens tè moeilijk kreeg. Verder dan een 'half dozijn corners kwam de thuisclub niet en de Spartanen lieten r- toen al tegen de sterke Oostenwind intomend zien, dat zij eigenlijk meer in hun mars hadden. En al spoedig bleek de techniek van de Rotterdammers de gTote troef. Op die basis kwamen zij in de 25e minuut met een vloeiende aan val voor de dag, door Van Ede be sloten met een af gemeten voorzet waar Van Male zo radicaal zijn bol VAN MALE, onder stuurde, dat keeper Belski het °P Hreef hard en hoog in de touwen vliegende leer onmogelijk kon bereiken. Scheidsrechter Hugens keurde dit achttien-karaats-do'el- punt echter af, wegens buitenspel Geen nood echter voor Sparta, dat een kwartier later zijn eerste doelpunt tóch aantekende; na voorbereidend werk van Van Ede gaf Oerlemans zijn club de lei ding. Een onnodige handsbal van invaller- rechtsback Brandse gaf Juliana echter het recht om een penalty te nemen, die Van Diessen oerhard langs Landman kogelde. Maar kort voor de rust hergaf Van Ede de Spartanen de leiding, toen Belski de bal uit zijn handen liet vallen en de agressief toeschietende rechtsbuiten deze uitnodiging tot scoren gretig aanvaardde In de tweede helft bracht Juliana enige wijziging in de opstelling en dit scheen aanvankelijk een verbetering te zijn. De Spekheidenaren namen het initiatief, maar Sparta liet al dit nutteloos gezwoeg schijn baar onbewogen over ziich heen gaan, om telkens met een handige uithaal de thuis club een tik op haar neus te geven. De Rotterdamse defensie was en bleef paraat, sloeg elke Juliana-aanval resoluut af en behield voortdurend het contact met haar voorhoede, waarin men zijn kansen zocht en benutte. De Julianen konden op den duur geen vat meer krijgen op het steeds gladder en gemakkelijker lopende Rotter damse spel; en zo kon het gebeuren, dat, Diessen met enorme ijver trachtten de vaart in hun aanval te houden, Sparta met veel meer rust enmet de regelmaat van de klok de score opvoerde. Een minuut na de hervatting reeds had Van Male het derde doelpunt aangetekend, nadat Belski een paar blunders had ge produceerd. En korte tijd later was het weer raak, toen Willy Smeets, anders be trouwbaar en solide, een grove fout be ging, zodat opnieuw Van Ede de Juliana- doelman voor een voldongen feit plaatste. Er volgden daarna nóg vier doelpunten tegen een verdediging die op het laatst niet meer wist waar zij het zoeken moest. Die doelpunten kwamen achtereenvolgens nog van Van Male. Veigel, Eeuningshof en wéér Veigel (die goed debuteerde). Iedereen was tenslotte blij, dat het afge lopen was. De felle en snijdende Oosten wind vormde een tè grote belemmering om zelfs van het knappe Rotterdamse spel volop te kunnen genieten. (Van onze sport-correspondent) NIJMEGEN, Zondag. N.E.C. moest het van de tweede helft hebben. Want voor de rust waren de Am sterdammers in techniek en snelheid op het sneeuwvrij gemaakte doch nog zeer gladde en moeilijke veld dui delijk de meerderen. Zij wis ten dit echter in slechts één doelpunt uit te drukken, na 10 minuten, zij het op for tuinlijke wijze, toen een on gevaarlijke inzet van vete- raan-midvoor De Ruyter door linksback Roes in eigen goal werd gegleden. In de gehele eerste helft speelden De Vole wijekers verder op de De Spelregel- en Protestcommissie van de K.N.V.B. heeft het protest van R.B.C. dat deze club na afloop van de op 25 Jan. jl. gespeelde wedstrijd R.B.C.T.E.C. in diende, toegewezen. R.B.C. had geprotes teerd tegen het niet toekennen van een door haar gemaakt doelpunt, dat op advies van de grensrechter door de scheidsrech ter werd geannuleerd. De uitslag 33 is daardoor 43 in het voordeel van de Roo sendalers geworden. Ook T.E.C. had een protest ingediend en wel tegen het toekennen van een door R.B.C. gescoord doelpunt. Dit protest is echter afgewezen. SITTARD, Zondag Het terrein van Sittardia was ook be speelbaar, maar het was te merken, dat het bij de Sittardianen en de BVV-ers in deze felle Oostenwind niet van harte ging Er ontbrak nogal een en ander aan beider spel, ofschoon 't spel van BW technisch van. beter gehalte was. De Bosschenaren He pen hard van stapel en hadden na 10 minu ten succes door Van Overbeek. De Sittardë- naren kwamen er toen beter in en wisten niet alleen in de eerste maar ook in de tweede helft het spel aardig in evenwicht te hou den. Het volhouden van Sittardia werd in de tweede helft 're 'n doelpunt van Gruij- En tot verdere doelpunten SARIS ..in het lang.. zen beloond. kwam het niet meer. Doelman Saris had ini de tweede helft maar zijn lange trai ningsbroek aangetrokken. Het was hem te koud (Van onze Amsterdamse sport- correspondent) OLYMPISCH STADION, Zondag Dertien minuten waren er in de twee de helft vam het duel Blauw Wit—Be- Quick gespeeld, toen de Groningse rechtsbinnen Brugts zich snel langs de Ujn in de richting van het Amsterdamse doel bewoog. Hij suggereerde op dat moment, alsof er een trekbal uit zfjn wreef zou vloeien. Dit misleidde Mes" man en Vlietman dermate, dat ztf finaal uit positie werden gebracht. Brugts had echter andere plannen en presteel de het om uit een ogenschijnlijk onmogelijke hoek de bal van dichtbij langs Van Kaalte te knallen. Be-Quick kwam hier door voor de tweede maal voor, en het had er alle schijn van, dat Blauw Wit met zijn steriele aanvalspogingen nu niet meer op een gelijk niveau zou komen, wat de eerste keer via 'n nogal gelukkig toegekende strafschop wel het geval was geweest. Maar het had een stimulerende uitwer king op de Amsterdammers. Plotseling vonden Kersbergen en Wimmers 't maat gevoel dn hun passes terug en kreeg het combineren tussen Tolmeyer en Heffels aanval, maar zij misten een De Ruyter schutter. veteraan Na de hervatting een herboren N.E.C., dat het spel nu veel meer open gooide en daarmee onmiddellijk een serie gevaren voor de Vole wij ckers-doelman Hagenaars opstapelde. Na 10 resp. 16 minuten in de tweede helft scoorde Roos beide Nijmeegse goals, op een van Hagenaars terugstuiten- de bal resp. een fraai aangegeven center van Meijers. In de laatste minuut voor kwam de N.E.C.-doelman Jansen met een prachtige redding op Van der Reydt een terwijl bij Juliana een Adang en een Van gelijk spel. N.E.C. verdiende de zege. Woensdag 8 April zal het voor lopig Nederlands Elftal voor de wedstrijd NederlandBelgië op 19 April te Amsterdam een oefen wedstrijd spelen tegen de sterke Oostenrijkse eerste klasser Wacker. De wedstrijd wordt gespeeld in het Feijenoord-stadion te Rotterdam. tempo. In de 25ste minuut schoof Tol meyer dan ook listig langs Appel 'en Terpstra, lanceer de middenvoor Koekebakker, die geen moeite had de afgemeten pass ge- nadeloos hard langs lf Flieringa te jagen (22). Het bleef bij deze stand, omdat twee Blauw Wit- doelpunten volgens scheidsrechter Stouthandel buiten spel waren, wat o.i. bij het laatste zeer li dlBee-QuickS- paste KOEKEBAKKER, zich het eerst aan ....gelijkmaker.... op de versteende grasmat van het Olympisch Stadion, maar de Groningers zochten het. te veel in breedvoerige combinaties, die het ver eiste tempo misten. Ook stond er niemand, die de vaak vernuftig door Lugthart en Brugts opgezette aanvallen 'effectief kon afronden. Eerst na 36 minuten kon Lugt hart na een eensgezind missen de bal listig langs Van Raalte wippen. Een stand, die tot de rust bleef gehandhaafd. Vier minuten na de hervatting wrong Corbran zich door de Groningse defensie en ging neer na een charge van Appel. De heer Southandel constateerde 'n over treding 'en stond Blauw Wit een straf schop toe, die Tolmeyer dankbaar be nutte (11). Be-Quick werd hierna weer sterker, maar had in paal en lat een bijna nog hardnekkiger tegenstander dan in de sobere maar lang niet altijd safe Blauw Wit-defensie. Tot Brugts met zijn solo succes had, wat echter door de treffer van Koekebakker weer werd genivelleerd. Vogt kwam nog wel alleen voor Van Raalte, maar opnieuw verleende de lat de Blauw-Witter assistentie, zodat het tóch op een gelijk spel (2—2) uitdraaide. Verdiende Utrechtse zege (Van onze sport-correspondent) UTRECHT, Zondag. Onder weinig aanlokkelijk weer, dat ook op de belangstelling van invloed was, speelden Elinkwijk en Leeuwarden een enthousiast spel op een wel schoon gemaakt doch nog zeer moeilijk veld. Behoudens een Utrechts overwicht van een kwartier in de tweede helft, gaven beide partijen elkaar niets toe. Maar de aanvallen van Elinkwijk waren iets ver rassender en werden met meer schot vaardigheid afgewerkt, zodat de zege van de thuisclub zeker verdiend was. Kees van der Ley, de meest geduchte man in de Friese voorhof"4" w"rd na een gevaarlijk begin door de Elinkwijk-stopper Ver hoef zo secuur uitge schakeld, dat hij zijn toevlucht moest nemen tot lange zwerfpartijen over de vleugels, waar hij wel goed werk deed, maar waardoor er nu helemaal geen vuur kracht meer voor de Utrechtse doelmond op dook. Hoewel, de wisseling van linkshalf Kreyer- maat en linksbinnen Bloemendaal geen suc ces bleek, school er in Elinkwijk's aanval len meer gevaar. En na ruim twintig minuten kwam dit in een doelpunt tot uiting, toen de naar de rechter vleugel gezwenkte midvoor Vonk hoog voorzette en de toestormende rechtsbinnen De Jong met zijn kopstoot iets eerder bij de bal was dat de uitgestrekte armen van de uitge lopen Leeuwarder keeper Koopmans. Een kogelharde vrije trap van Vonk werd door Koopmans fraai gestopt en ook in het Elinkwijk-offensief kort na de rust stond de Friese doelwachter zijn mannetje. Tegen de strafschop van Vreeswijk, wegens onnodig hands van spil De Linde, in de laatste minuut, was Koopmans ech ter ook niet opgewassen. De laatste phase was nog zeer spannend en soms ging het fel toe, maar Van der Ley miste op een I haar een fraaie kans op de gelijkmaker en de strafschop besliste het pleit: 20. Van der Ley bedwongen 17. exaequo Offenberger en Anton Huiske 46,3 pnt; 19. Holwell 46,4 pnt; 20 AspluO' 46,5 pnt; 21 JCoaa Broekman 46,6 pnt; 21 ex aequo Merenyi Pajor 47 pnt 24. Dahj berg 47,3 pnt; 25 Mannsbarth 47,4 pnt; 2' Lammio 47,6 pnt; 27. Lee 49,4 pnt. Het klassement van de 1500 meter luid' 1. Shilkov (Rusl.) 2.18.1; 2. GontsjarenK (Rusl.) 2.19.0; 3. Wim van der Voort (Nee 2.19.1; 4. Kees Broekman (Ned.) 2.21.1; Carl Erik Asplund (Zweden) 2.22.5; Tsjaikin (Rusl.) 2.22.7; 7. Sverre Haul (Noorw.) 2.22.9; 8. Toivi Salonen (Fir) 2.23.5; 9. Sigge Ericsson (Zweden) 2.24.' 10. Sachariv (Rusl.) 2.24.1; 11. Kornel Paj" (Zweden) 2.24.8; 12. Franz Offenberg' (Oost.) 2.25.0; 13. Finn Hodt (Noorw.) 2.25? 14. exaequo Ivar Martinsen (Noorw.) Lasse Parkkinen (Finl.) 2.25.3 16. Norm9' Holwell (G. B.) 2.25.4; 17. Anton Huisk'. (Ned.) 2.25.5; 18. Olie Dahlberg (Zwede* 2.25.7; 19. Nic Stene (Noorw.) 2.25.9; - Gerard Maarse (Ned.) 2.26.5; 21. Kaukü' Salomaa (Finl.) 2.26.7; 22. Jozsef Meren. (Hong.) 22.7.3; 23. Ferenc Loerinc (HonAj 2.27.6; 24. Penntii Lammio (Finl.) 2.30.5; Arthur Mannsbarth (Oost.) 2.30.5; 26. Cdj Yoon (Korea) 2.31.6; 27. Lee (Korea) 2.35' Het klassement van de 5.000 meter luid', 1. Gontsjarenko 8.26; 2. Van der Voo< 8.27; 3. Huiskes 8.29.2; 4. Offenberger 8.29-j 5. Exaequo Broekman en Haugli 8.31- 7. Pajor 8.32.6; 8. Shilkov 8.33.5; 9. Ma', 'nsen 8.42.6; 10. Sacharov 8.45; 11. Par9 :inen 8.45.3; 12. Ericsson 8.46.8; 13. A >lund 8.46.9; 14. Stene 8.47.1; 15. HolvA 5.49.6; 16. Mannsbarth 8.50.1 17. SalohJ/> 8.57.7; 18. Hodt 8.53.2; 19. Dahlberg 8.54 20. Tsjaikin 8.59.6; 21. Loerinc 9.00.2; Salonen 9.01.7; 23. Lammio 9.02.8; ri Maarse 9.04.1; 25. Merenyi 9.05.7; 26. L> Yoon 9.14.7; 27. Lee 9.15.2. Het klassement van de 10.000 me*e luidt: Kee» 1. Gontsjarenko (Rusl.) 17.22.2; 2. Broekman (Ned.) 17.29.9; 3. Anton Huisk (Ned.) 17.35.5; 4. Kornel Pajor (Zw«J®ï 17.37.7; 5. Sigge Ericsson (Zweden) 6. Sverre Haugli (Noorw.) 17.46.6; 7.IV Martinsen (Noorw.) 17.49.7; 8. Lasse Paf kinen (Finl.) 17.51.2; 9. Boris Shük» (Rusl.) 17.52.5; 10. Valentin Sachar» (Rusl.) 17.58.8; 11. Franz Offenberl' (Oost.) 17.59.5; 12. Wim van der VoC (Ned.) 18.01.1. Het eindklassement van het Wereldkad1 pioenschap schaatsenrijden 1953 luidt: 1. en WereldkampioenOleg Gontsjare" ko (Rusl.) 193.143 pnt; 2. Boris Shilk" (Rusl.) 194.508; 3. Wim van der Vooj (Ned.) 195.522; 4. Kees Broekman (Ned 197.268; 5. Sverre Haugli (Noorw.) 197.50' 6. Anton Huiskes (Ned.) 198.495; 7. Valenti Sacharov (Rusl.) 199.073; 8. Sigge Ericssöj (Zweden) 199.175; 9. Ivar Martins* (Noorw.) 199.378; 10. Kornel Paj* (Zweden) 199.412; 11. Franz Offenberg' (Oost.) 199.598 12. Lasse Parkkinen (Fin' 199.723. Gt sti zu ve Bc Ev So F PU we <fe »ct ger ges der tes No< S die het poe dat kaf en bev kw tig, Bla ber h teg har doo Vrc Ev'f 2—: Wa: na spe Unc stai de van van d Zl s< B di n: Ie T VI ni b, ie \v C de We. hioj doo Uitg zoei Ti sen. Hal stri de D spei Cuj Bur ban 2—1 Ply han Stri; ver nesi din; van Li vi ove Pnt. Pre keiz D Ti Zat, Oos vrij, De i met andi ter Han vooj en 1 57 s Pres 5.40, Teri In wer gahc here slag 10' 59,6 Vrei 20i 2.35, 401 4.51, (Dts 20' 2.15, (Dts Et wen Haa, 2 Sc W (rus HELSINKI, Zond"! Tijdens het banket, dat Zondagavond ter gelegenheid van de Werel" kampioenschappen in restaurant Royal te Helsinki aan deelnemers officials werd aangeboden, had de leider van de Nederlandse schaatsploir Klaas Schenk, een onderhoud met twee leiders van de Russische ploeg, °e. algemene teamleider Anikanov (bestuurslid van de International Skatinf Union en lid van het Sportcomité van Rusland) en de technische leidc van de Russische ploeg de oud-sprinter Kudratsjev. De Russische officials nodigden de Nederlandse schaatsenrijders uit vo" een wedstrijd te Moskou en te Alma Ata, een invitatie, welke nog door d' autoriteiten in de Russische hoofdstad bekrachtigd zal moeten worden. In beginsel heeft Klaas Schenk de uitnodiging voor deze wedstrijd*1' welke in het volgend seizoeu zullen moeten plaats vinden, aanvaard. De accomodatie te Alma Ata laat nog geen ontvangst van buitenland* gasten toe, aldus de Russische leiders, maar men hooot de Nederlanden het volgend seizoen op de baan in Kazakstan te kunnen ontvangen. Dc zich reco (Ort met ding de met, Zwe min. G1 tijde 2 m eers blee op c Dl :ijn vrac gem Lux de F D, VOO! 10 n nati, kan Lux aan, V, Tou zou niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4