Toestand der dijken valt tegen Meer clan 500 K.M. verdwenen of zwaar beschadigd Ut Tweehonderd genisten hogen weg bij Ouddorp op Geslaagd breinaalden offensief Spoedige uitgifte van staats lening aanbevolen W erkgelegenheidsprobleem mag nu niet blijven rusten Rampenfonds: 51,5 millioen Commissie waterstaatkundige voorzieningen Zware zom er voor de boegland kan geen nieuwe vloed hebben AMERIKANEN redden 1672 bedreigden Belgische bruggen belemmeren Zeeuws verkeer Donderdag 19 Februari 1953 v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ]Na<ist gaten ook bescliadigingen Nieuwe Tonge nog onbewoond, Oude Tonge onbereikbaar Treinverkeer tussen Dordt en Gorcum hervat Uienpr ij zen stij gen Uitvoer in Januari sterk gestegen Mr Teulings wil studiekosten voor kinderen laten aftrekken van inkomen Overzicht Eerste Kamer Zoutgehalte van over stroomd gebied WEERBERICHT Deze ver laring heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. an^' gisteren afgelegd ten overstaan van een groot aantal binnen- en buiten ant se journalisten. Hij had tevoren nieuwe indrukken opgedaan tijdens een v uc it van 3L uur boven de rampgebieden. Van Woensdrecht te beginnen ie ïij niet zijn staf de dijken van Zuid-Beveland tot die van Voome-Putten in hun volle lengte geïnspecteerd. Geen „verdronken land prijsgeven Schouwen ivordt in tweeën gesplitst Ook goed nieuws Weg DordrechtBreda ernstig beschadigd N kkingspercentjlge 95 (88) pet Bezwaren tegen commissa rissen-belasting Studiekosten voor kinderen Bespoediging van Rijn verkeer Het Nationaal Rampenfonds had gisteravond in totaal 51,5 millioen gulden binnengekregen. Goes' laboratorium stelt onder zoek in De Herstel-gift Analyst Spoorwegen moesten lijn omleggen DE 25.000 ER UIT De wéerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen YVest en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist, Weinig verandering in tempe ratuur. Vrijdag 20 Februari: Zon op 7.46 uur, onder 18.0,3 uur. Maan op 9.53 uur, onder 2.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stormen zullen gevaar ft on onze Haagse redactie) blij ven „De scha e aan de dijken is belangrijk groter dan oorspronkelijk was gedacht. Koruen ei voorjaarsstornien, dan zullen teleurstellingen bij dc herstelwcr zaam leden zeker niet uitblijven, want wij zijn op het ogenblik bijzonder kwetsbaar". Tot dusverre maakten de officiële be richten voornamelijk melding van grote en kleine gaten. Daarnaast zijn er nu ech- ter kilometers lange beschadigingen ge constateerd Soms is er nog slechts 13 deel van het dijkprofiel mtact gebleven. „Men kan wel zeggen", aldus ir Maris, „clat "e helft van 1100 km dijk verdwenen ofwel zwaar bescha digd is. Dit zal extra materiaal, tijd en zorg vergen Met het herstel verkeert men thans over het algemeen in de phase van „klein werk". De kleine gaten mogen geen stroomgaten worden, die d00r de bewe ging van eb en vloed steeds meer worden uitgediept. Er worden ringkaden van zand zakken rond de gaten gelegd om het uit en instromen te beletten. Bij gunstige weersomstandigheden kunnen dan de voorlopige dichtingen worden versterkt en de polders worden drooggemalen- Vóór de volgende winter hope? *"es dicht te hebben", zo gaf ir M®.r. ,®n" nen. „De zwaar beschadigde dijken zullen het echter bij ernstige stormen nic en bij matige stormen misschien met houden. Het is goed zich daarvan nu rekenschap te geven". °espfv"agd verzekerde hij evenwel, Seen gebied als „verdronken la opgegeven zal behoeven te wor- den. Evenmm is gevaar te duchten van Wijziging der stromingen in de zeegaten zelf. Wel baart Schouwen grote zorgen, omdat steeds diepere geulen in de zand bodem worden uitgeschuurd en het eiland niet door binnendijken in polders verdeeld wordt. Het minst diep zijn, dank zij de klei- bodem, de dijkgaten op St Philipsland en Tholen. Ze liggen doorgaans slechts 2 me ter beneden N.A.P. Deze kunnen thans bij dood tij zonder zinkwerk met kistdammen worden gesloten, waarachter dan zand wordt gespoten. Onder Strijenbam op Tholen is een gat gedicht met zetsteen van een nabijgelegen dijk. Het grootste gedeelte van dit eiland is nu vrij, doch nog zeer kwetsbaar. Hulpgemalen voor het droogleggen zijn besteld. Op Zuid-Beveland ligt achter Bath de Reigersbergerpolder, die met een vloed- verschil van 5 meter geregeld wordt ge vuld. De stroom heeft hier een snelheid van 5 meter per seconde. Over land wordt nu bij dood tij^ een kade van 1800 meter lengte gemaakt, waarbij 1000 tot 2000 mili tairen worden ingezet. Deze verbinding denrgde°dTchtet Makkelijker kan wo£ Spoorwegen helpen mee ri ^poorwegen voeren het zand aan, door de militairen in zakken wordt gedaan. In één week moet dit alles ge beurd zijn. De haven van Kruiningen is volledig uitgestroomd; de aanlegsteiger ligt vernield onder water. Er zijn drie gaten, welke vanuit het Westen naar het Oosten toe zullen worden gedicht. Dit is ook van belang voor het wegverkeer. Op Noord-Beveland zijn niet zulke grote gaten, doch is de Zuidelijke dijk vrij ern stig beschadigd. Oostelijk van Kortgene moet practisch een nieuwe dijk worden aangelegd. Naar het Westen is de situatie niet veel beter. Diepe stroomgaten zijn hier echter niet. Walcheren is geheel dicht. De Sloedarri is onbeschadigd. Volgende week wordt waarschijnlijk het treinverkeer tussen Middelburg en Goes hervat. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt op het ogenblik het gat in de dijk bij Terneuzen dichtgespoten. Schouwen is, zoals gezegd, het zorgen- j kind. Zeer grote gaten zijn er geslagen bjj de „Scheiphoek" en de Oosthoek; het eiland ligt diep en er zijn geen tusssnke- ringen, zodat de vloedkom moeilijk kan worden beperkt. Het ligt nu in de bedoeling een verbin ding tussen Zierikzee en Brouwershaven te maken om het eiland in tweeën te split sen. De havenmond van Zierikzee is door vijf gaten in de havendammen zwaar ge teisterd. De hierdoor ontstane dwarsstro- men verzanden de ingang. Eerst zullen deze gaten moeten worden gesloten, ter wijl intussen twee werkhavens dienen te worden gemaakt. In Zuid-Holland zijn rond Rozenburg, de Krimpenerwaard, Schieland en Delfland alle dijken gesloten; de polders zelf zijn drooggevallen. De dijk van de Alblasser- waard is eveneens hersteld. Met zeer grote capaciteit wordt hier het inundatie water uitgemalen, dat evenwel ook met grote hoeveelheden is binnengestroomd, zodat mogelijk pas in April dit gebied droog zal zijn. Op IJsselmonde zijn alle gaten dicht, behalve dat bij Rhoon, waar men nog tien dagen geduld moet oefenen. Tegen die tijd zullen alle Oostpolders droog zijn. Met de Westpolders is dit ver moedelijk in Maart het geval. Het eiland Putten wordt krachtig bemalen. De pol ders bij Bernisse zullen spoedig droog vallen. Op Voorne is het gebied rond Zmdland nu dicht tot boven N.A.P. Oos telijk van Hellevoetsluis is men in de stroomgaten bezig met beteugelingswer- ken. Bij dood tij brengt men caissons tot zinken, waardoor de ervaringen, in Delft met een proefmodel opgedaan, worden be nut. Militairen hebben op de ene kanaal dijk een kistdam en op de andere zand zakken aangebracht. De gaten in de Hoek- schewaard zijn vrijwel alle boven hoog- waterpeil gedicht. Met enkele andere inundaties zal echter ook de rijksweg bij de brug onder Barendrecht waarschijnlijk pas in Maart vrijkomen; de rest valt eer der droog. De rijksweg Dordrecht-Moerdijk is weer droog. De oude rijbaan is niet ernstig be schadigd, doch de in aanleg zijnde tweede baan wel. Op Goeree-Overflakkee is de drempel van een der grote gaten bij Oud- Meisjes uit Berkenwoude hebben de kaplaarzen aangetrokken en gaan in Middelharnis de boel eens even schoonmaken. In Sommels- dijk (gem. Middelharnis) gingen ze direct na aankomst aan de slag. dorp boven hoogwaterpeil gebracht. Aan de tweede wordt gewerkt; de kleinere ga ten zijn dank zij de voortreffelijke hulp der militairen gesloten. Gelukkig zorgen de binnendijken hier voor een sterke ver deling. Het grote stroomgat bij Herkingen is tot de helft van zijn breedte en diepte teruggebracht. Het wachten is op een der eerstkomende dode tijen voor het dichten. In Noord-Brabant is het Land van Heus- den en Altena afgesloten; het wordt nu leeggemalen. De gaten ter weerszijden van de Moerdijkbruggen zijn practisch alle tot boven hoogwater gedicht. De kaden wor den verstevigd; met het bemalen kan wor den begonnen. Een reeks gaten Westelijk van de Rode Vaart bij Willemstad is gesloten. Ten Oos ten van het stadje is men doende met het „opzinken" van een vrij diep gat. Weste lijk vindt eenzelfde actie plaats bij fort Sabina Henrika. De Amerikanen hebben hier een groot aantal gaten gedicht, waar aan de Nederlandse genie nu voortwerkt. Franse troepen verrichtten pionierswerk bij Nieuw-Vossemeer. De rijweg Breda-Moerdijk komt droog, zodra met malen kan worden aangevan gen. Zowel de nieuwe als de oude rijbaan zijn zwaar gehavend, zodat het herstel nog enige tijd zal vergen. Bij droogvallen zul len hier provisorische maatregelen worden genomen, opdat het verkeer kan doorgaan. Ook de spoorbaan heeft ernstig geleden. Een aannemer werkt hier krachtig aan het herstel. De weg Rotterdam-Gorinchem zal eind Maart droogkornen, zodat de Alblas- serwaard weer in gebruik kan worden genomen. Door het bijeenbrengen van alle beschikbare krachten tracht men het her stel van dijken en wegen binnen de gestel de termijn te bereiken, zo besloot ir Maris zijn uiteenzetting over de feitelijke stand van zaken. Spontaan hebben een paar duizend Amsterdamse vrouwen gereageerd op een simpele oproep om kledingstukken te breien van gratis ter beschikking gestelde wol voor de getroffenen in het noodgebied. En ware de actie, die de eerste vier dagen na de ramp heeft geduurd, niet gestopt, dan zouden nog vele duizenden de breinaalden in record tempo hebben doen ratelen. Meer dan drieduizend pakketten wol met een patroon en fournituren voor dames-, heren- en kindertruien, kinderjurkj'es, kinderondergoed, babykleertjes, pullovers enz. heeft het verkoopkantoor van de Leidsche Wolspinnerij N.V. in de hoofdstad uitgereikt. Uit alle lagen van de bevolking stroomden de vrouwen toe om op deze wijze bij te dragen in de leniging van de nood. Vele dames kochten nog wol er bij en maakten er sokjes van, anderen breiden bij de hemdjes een broekje, en weer anderen voegden bij de gebreide kleding stukken jongensblousjes, zakdoekjes of een stukje speelgoed. Vrouwelijk per soneel van grote firma's en bedrijven kwam collectief wol halen. Blinden heb ben gebreid, ja er kwamen zelfs brieven van getroffenen, die voor hun mede slachtoffers wilden breien. Ondanks het feit, dat er standaardpatronen werden verstrekt, zijn geenszins alle ingeleverde goederen hetzelfde. De dames hebben met eigen fantasie en vindingrijkheid gewerkt. Het personeel van de wol- fabriek heeft niet alleen mee gebreid, doch ook overgewerkt om de pakketten gereed te maken. Tussen Amsterdam, Leiden en Veenendaal moest een pendel dienst worden onderhouden om 'n vlotte aflevering te verzekeren. Reeds zijn 1700 warme en degelijke kledingstukken in geleverd en binnenkort worden de res terende 1300 verwacht. De goederen wor den aan het U.V.V. Amsterdam ter beschikking gesteld, die voor de distri butie op aanvragen van gemeenten uit het noodgebied zorgt draagt. De waarde van de ter beschikking gestelde wol bedraagt ca vijf en twintig duizend gulden. De dijkdoorbraak bij Dirksland in de polder Diederik, op Goeree-Overflakkee, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft aangetoond, dat men voorzichtig moet zijn met het openen van sluizen, daar de drang van het water uit de polders op openingen groot is. De burgemeesters uit de diverse plaatsen hebben bepaald, dat alleen mannen de gemeenten kunnen be treden om behulpzaam te zijn bij het hcr- stelwerk; vrouwen en kinderen kunnen vooralsnog niet worden toegelaten. Nieuwe Tonge is geheel onbewoond; des nachts is er alleen een politietroep van ongeveer 30 man. De burgemeester is er overdag; des nachts is hij te Dirksland. De geneesheer is ook teruggekeerd. Te Oude Tonge is men nog steeds bezig met het bergen van lijken. Gistermorgen wparen er in totaal 72 geborgen, die in het massagraf aan de Spuidijk worden bij gezet. De achtergebleven bevolking van Oude Tonge is teleurgesteld over het feit. Tussen Dordrecht en Gorcum is vandaag het treinverkeer volledig hervat overeen komstig de in dc reisgids vermelde dienst regeling. Aangezien tussen Dordrecht en Slie- drecht langzamer dan normaal moet wor den gereden, zullen de treinen acht mi nuten vroeger dan in de reisgids is aan gegeven, van Dordrecht vertrekken en in tegengestelde richting 10 minuten later te Dordrecht aankomen. Ten behoeve van in woners van Sliedrecht, die het station al daar niet kunnen bereiken, zullen alle treinen te Baanhoek stoppen. De tijdelijke verbinding tussen Dordrecht en Gorcum met treinen en autobussen is hiermee vervallen. De eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland en Tholen zijn de eilanden, waar meer dan 60 pet van de Nederlandse uien wordt geteeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd, stijgen de uien- prijzen. Zij zijn thans opgelopen tot 60 ct per kilogram. 7']t is Jack Coulton, een -'/1 jaar oude s!\T~ckerings-agentdie op één dag hatrijk iverd, doordat hy winnaar werd twee voetbalpools tegelijk! 75.000 °n hij in dc Littlewood-pooi en 3.'f.000 in de Vernon Bijna 2.000 Amerikaanse militairen, die in de afgelopen twee weken hebben deel genomen aan het hulpverleningswerk in en boven de geteisterde gebieden hebben "58 personen met dukws en 914 personen 'het vliegtuigen (waarvan 893 met heli- eopteres) gered. Bovendien werden nog dieren van ondergelopen boerderijen lri veiligheid gebracht. De dukws transporteerden 17.725 arbei- frs en militairen naar de doorgebroken ijken en voorts 123 ton materiaal beno- gd voor het herstel van de dijken •orts waren de dukws behulpzaam bij ,.aa 'n veiligheid brengen van 18 ton huis- Iwl TO°t gen' 227 'andbouwwerk- '1-en n a ton graan en 2000 dozijn eie- Vilf M t?7lka,nen le§de" voorts nog W mijl telefoonkabel aan en markeer! en 0 een afstand van 23 kg'Palen- Een detachement dat van Val- C£»rs'>Ur j af 0Pereerde met „Flying box- ratpn' dropte per parachute boven de 'eriaa^ebieden meer dan 200 ton dijkma- en andere benodigdheden. C.B.sBe5s de voorlopige gegevens van het ir> Jan.., oeg de waarde tan de invoer JdBioen) l853 f 746 millioen (v. m. 683 70s mi,V terwijl voor een waarde van d'tgevoerü°enH(v- m- f 599 millioen) werd °eg 95 ™et dekkingspercentage be- pct- (v. m. 88 pet.) ,T 's-GRAVENHAGE, 18 Februari 1958. u e eerste perio t van reddingswerk en hulpverlening voorbij is, wordt ineei en meer e viaag actueel, hoe de financiële gevolgen van de zo cata- tiop ia e oveis ïommgsiamp zullen moeten worden opgevangen, op welke wjjze de financiering van het herstel der aangerichte schade zal dienen te geschieden. Hoewel de omvang der schade nog moeilijk te hepalen is, is dit vraagstuk reeds van verschillende zijden aangesneden. Ook in de Eerste Kamer is bij de behandeling van de begroting van Financiën, welke heden in eerste termijn plaats vond i„ het bijzonder door de afge- vaardigden mr leulmgs (KVP) en prof. Molenaar (VVD) zii het niet zonder schroom, gezien de onzekere situatie waarin wij no* verkeren aan deze kwestie aandacht geschonken. Naar de regering reeds te kennen heeft gegeven, zal voor de liet herstel een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekenn?.? K vün Marshall-hulp. nmg van de Het inpompen van deze gelden in de volkshuishouding heeft een inf|nt„s„ rr en kan tot een verstoring van het monetaire evenwicht aanleiding n compensatie hiervoor wordt daarom het uitschrijven van een staatslening' bevolen. Zowel mr Teulings als prof. Molenaar hebben zich voorstander van ren dergelijke lening verklaard. De heer Teu lings die zijn rede begon met zijn voldoening uit te spreker over het optre den van deze minister en staatssecretaris drong hierbij a in op 'n spoe dige beslissing van regering? wege. Nu Er is een neiging, zo merkte mr Teulings te dezer zake op om in verband met de ten gevolge van de overstromings ramp gerezen financiële problemen het vraagstuk van de werkgelegenheids-poli- tiek maar te laten rusten. Dr Z0Ui aj(jus terecht de K.V.P.-afëevaardigde, een tweede ramp zijn. We mogen onze ogen niet sluiten voor het feit, dat bet pro bleem van de werkgelegenheid 0ns volks belang blijft bedreigen. We staan thans voor drieërlei taak: dc financiering van het herstel, de bevorde ring van werkgelegenheid voor onze groeiende beroepsbevolking en het oplos- sen van het huurprobleem. Deze taken zullen in onderling verband moeten worden bezien. Ten gevolge van de overstromingsramp er een com plex van openbare werken te wachten, welke als werkobjecten bij uitstek moeten worden beschouwd. De heer Van Tilburg (P. v. d. A.) waarschuwde echter tegen overdreven verwachtingen op dit punt. De afwijzing door de minister in de .vege. Nu is de psvchologische \|p sfeer voor de uitvoering vanMr F- C. J. M. Teulings een leningsplan (K.V.P.) het best. Beha]- doe het nu.... ve door het uit schrijven van een lening zou volgens deze spreker de inflatoire uitwerking van een besteding der tegenwaarderekening voor de financiering van het herstel nog kun nen worden beperkt door een getempori seerde aanwending ervan. Er zijn reeds factoren, die deflatoir werken .aldus prof. Molenaar, die hierbij vees op de goederenzendingen en de chenkingen aan het Nationaal Rampen- onds. Het defiatoire effect van beide is venwel zeer beperkt en wat laatstge- oemde schenkingen betreft, ook slechts •an tijdelijke aard. Met klem bepleitte deze senator, dat :genover de .nflatoire tendenzen van de nanciering van het herstel, welke onver- lijdelijk zijn, zo sterk mogelijke defiatoire factoren zulien worden opgewekt. De fatale gebeurtenis der overstromings ramp heeft ook nader beraad nodig ge maakt ten aanzien van het voorgenomen belastingplan van de regering, met name inhoudende maatregelen, welke naar het oordeel van de regering in het kader van werkgelegenheids- en industrialisatie-poli tiek op fiscaal gebied mogelijk worden geacht. M. v. A. van de vrijstelling van een primair dividend betreurde mr Teulings in zoverre zij nu reeds geschiedde, geïso leerd van het gehele complex van maat regelen, dat de regering za] voorstellen. De heer Pollema (C.H.) daarentegen, die minister Van de Kieft zeer welwillend bejegende, betuigde zijn instemming met het standpunt van de bewindsman ten deze. Bij een selectie van fiscale tegemoet komingen met een algemeen economisch doe] komen bij voorrang die belasting maatregelen in aanmerking, welke een zo groot mogelijk gunstig effect op de uit breiding van het materiële productie potentieel beloven en tevens verhoudings gewijs een zo klein mogelijke inbreuk op een sociaal rechtvaardige verdeling van lasten makend, zo had minister Van de Kieft in zijn M. v. A. gesteld. Enige spre kers kwamen op deze passage terug. Prof. Heliema (A.R.) had er inzoverrre bezwaar tegen, dat zij suggereert, dat we objectief zouden kunnen bepalen, wat sociaal rechtvaardig is. Een punt, waar zijn inzicht t.a.v. de be tekenis van sociale rechtvaardigheid sterk afwijkt van dat van de minister, was de commissarissen-belasting. Hij koesterde tegen deze belasting ernstige bezwaren. Het is niet wel in te zien, waarom het inkomen van een commissaris drievoudig moet worden belast. Ilij achtte dit een onbillijke discriminatie. Ook prof. Mole naar rangschikte deze belasting onder de groep van belastingen, die uit een oogpunt van rechtvaardigheid op den duur niet kunnen worden gehandhaafd Hetzelfde gold z.i. voor de extra-winstbelasting, waarvoor geen rechtsgrond is aan te wijzen. Wat de kosten voor studie van kinderen aangaat, waren de afgevaardigden Teu lings en Heliema het er over eens, dat de bijzondere kinderaftrek, waarop de minis ter in de M. v. A. had gewezen, een geheel onvoldoende hulpmiddel is. Het betreft hier een vraagstuk, dat uiterst urgent is, aldus prof. Heliema. Door een verlaging van schoolgelden, waarop de minister eveneens had gewezen, wordt, zo meende mr Teulings, dit probleem evenmin opge lost. Speciaal de middengroepen komen hier in de knel. Aftrek van de studiekosten van liet inkomen zag hij als enig juiste en rechtvaardige oplossing. Dit is uit een oogpunt van algemeen welzijn van de grootste betekenis, daar het hier gaat om de ontwikkelingsmogelijk heden van de jonge generatie. Deze spreker vroeg zich ook nog af, of de huidige belastingdruk individueel wel rechtvaardig is in zijn verdeling. Wat in de jaren, direct na de oorlog juist was, is dat nu niet meer, zo meende hij. Voorts werkt het grote verschil tussen de ramings- en rekeningcijfers psycholo gisch funest. Verschillende omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de kwestie van de zgn. samenvoeging van de douanebehandeiing in het Rijnverkeer tussen Lobith en Em merik nog niet tot een oplossing is geko men. Van Nederlandse zijde zijn inmiddels de nodige maatregelen getroffen om te Lobith het internationale Rijnverkeer zo veel mogelijk te bespoedigen Volgens de heer Van Tilburg geven deze maatregelen echter geen soelaas. Hij drong daarom aan op het voeren van besprekingen met Duitsland om tot een vermindering van het oponthoud aan Duitse zijde te geraken De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D bepleitte bij de bespreking var, de domei- nen en de uitgifte van grinden een ge- j dwongen sanering van kleine boerenbe- drijven. Voor de bestudering van dit j vraagstuk vroeg hij de instelling van een j commissie. Volgende week Dinsdag zal de minister antwoorden. AD INT. dat slechts een gering gebruik wordt ge maakt van beschikbare hulpkrachten en materieel. Bij het bergingswerk zijn enige kikvorsmannen, een inwoner van Oude Tonge, politie en drie boten ingeschakeld. Er wonen nog ongeveer 150 burgers in hun huizen, die naar ze zeggen, zowat van alles zijn verstoken. De plaats is practisch nog onbereikbaar. Men kan er via Acht- huizen-SIuishaven komen, maar het gaat met veel moeite gepaard. Ouddorp is bij laag water per auto te bereiken. Er staat evenwel een sterke stroom over de weg. Burgemeester C. Klijnenberg vertelde ons, dat vandaag 200 militairen van de genie zouden komen om deze weg een meter op te hogen. Als er dan niets bijzon ders gebeurt, zal er een beter verkeer mo gelijk zijn. De inwoners van Ouddorp en Goeree mogen de gemeente niet veriaten of binnenkomen dan met vergunning. In Middelharnis en Sommelsdijk worden bepaalde gedeelten in het dorp vrijgegeven voor bewoning. Kinderen worden echter nog niet toegelaten. Te Herkingen zijn de scholen begonnen. Te Den Bommel is men met man en macht bezig het grote gat op de kade te dichten. Het water kolkte daar gisteren nog in en uit. Een grote zand zuiger, die bestemd was voor Australië en hier is ingeschakeld, kan zulk een massa zand opspuiten, dat men hoopt zeer bin nenkort dit gat dicht te. krijgen. De in Vlaardingen gehouden inzame ling inclusief de bedragen, die recht streeks aan het Rampenfonds zijn overgemaakt hebben 240.000 gld. opgebracht. Nog verschillende bijdragen worden verwacht en men hoopt, dat de totale bijdrage een kwart millioen zal bedragen. De collecte in de Ned. Herv. kerken heeft tot dusver in 900 gemeenten een bedrag opgeleverd van ruim één millioen gulden. Het gemeentebestuur van Rheden wil een bedrag van 50.000 beschikbaar stellen. Het bedrag, dat de Friese hoofdstad ter beschikking kan stelllen, nadert de vijf ton. In Nieuw Guinea heeft men reeds de ton over schreden. Belgische studenten van de Gentse Universiteit, die in Leiden op bezoek waren, schonken een chèque van 33.000 Belg. fr. Het ierse parlement heeft Woensdag besloten 25.000 pond sterling (ruim 250.000 gulden) te schen ken aan het Ierse Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers der overstroming in Nederland. Het s.s. „Veendam" wordt Woensdag a.s. te Rotterdam verwacht met nog 200 tons gebruikte kleren uit Amerika, hetzelfde schip zal in Le Havre goederen uit Frankrijk meenemen. Ook met het s-s- „Axeldijk" van de H. A L zullen dergelijke goederen arriveren afkomstig uit Frankrijk. Het laboratorium voor grond- en gewas- onderzoek te Goes, dat als werkgebied de Zuid-Hollandse Eilanden, Westelijk Bra bant en Zeeland heeft, ziet door'de wa tersnood zijn normale werkzaamheden vrijwel onmogelijk gemaakt. Het laborato rium is thans geheel overgeschakeld op het onderzoek naar het zoutgehalte van de bodem. De benodigde apparatuur is van de an- dere bedi ïifslaboratoria in Nederland naar Goes overgebracht. Het onderzoek is reeds begonnen. Binnenkort kunnen globale cij fers betreffende het zoutgehalte van de bodem worden tegemoet gezien. NAAR aanleiding van de reactie in zekere Duitse kringen, toen de zeven „kerstmannetjes"ontsnapt uit de Koepel te Breda, in de ..Heimat" waren gearriveerd, hebben wij 'gemeend, een zeer betreurenswaardige mentaliteit te moeten constateren bij te veel Duit sers. Het is daarom dubbel verheugenddat thans van over de grens van ónze Oos- ter-buren een heel u:at sympathieker 1 geluid komt. Duitsland heeft aangeboden om te helpen bij de wederopbouw van ons door de watersnood getroffen land, waarvoor tot een bedrag van voorlopig 5 millioen Mark in materiaal en werk tuigen door de West-Duitse Bondsrege ring beschikbaar werd gesteld. Boven dien hebben fabrieken, ondernemingen alsmede particuliere instanties besloten deze hulp krachtig te ondersteunen en dit initiatief heeft reeds in wijde kring weerklank gevonden. Doet deze hulpactie op zich zeer sym pathiek aan, het is vooral het motief, waarom tot dit aanbod werd besloten, dat de overgrote meerderheid van ons volk jegens de vroegere bezettermil der zal stemmen. Immers, verklaard werd bij 't aanbie den van deze hulp, dat „West-Duitsland de gelegenheid heeft aangegrepen om te trachten iets goed te maken na het leed. dat het tijdens de bezetting over ons land heeft gebracht". Hier klinkt tenminste een soort schuldbesef door, een geluid, hetwelk nog te weinig gehoord werd. En nu is het toch zo, dat wanneer iemand ronduit schuld bekent en toe geeft verkeerd te hebben gehandeld, men eigenlijk de zondaar" al bijna voor 100 pet vergeven heeft. Daarom zal deze Duitse geste een zeer belangrijke stimu lans zijn voor de DuitsNederlandse toenadering. Iedere Nederlander begrijpt, dat het bedrag, hetwelk met deze herstel-gift gemoeid is, in geen vergelijking staat tot een z.g. herstelbetaling. Wanneer het communistisch blad „De Waarheid" zulks opmerkt, schrijft het ditmaal eens bij uitzondering de waarheid. Doch „De Waarheid" dóet, zoals gewoonlijk, de waarlteid weer geweld aan, als het or gaan wil beweren, dat West-Duitsland tot veel meer in staat is. Het mag als voldoende bekend ver ondersteld ivorden, dat het vrije deel van het vroegere Hitier-Rijk onder zulke zware lasten gebukt gaat, dat het .her stelbetalingen" niet zou kunnen opbren gen. Mede is dit onmogelijk door de un faire politiek van Oost-Duitsland onder regie van de Russische „bevrijder" tegen over de Westelijke helft van het in twee delen gespleten land. Natuurlijk zal ..De Waarheid" gaarne zien, dat West-Duitsland door herstel- verplichtingen e.d, tot wanhoop en on dergang wordt gebracht. Want een economisch-chaotische toe stand pleegt een weelderige voedings- bodem te zijn voor het communisme Juist daarom mag de hoop van „De Waarheid" geen waarheid worden Het verkeer tussen het Westelijke deel van Zeeland dat gaat over de middelste der drie hoofdverkeerswegen via Aarden burg, wordt thans ernstig belemmerd doordat de bruggen over de beide Bel gische kanalen ten Zuiden van West- Zeeuwsch-Vlaanderen in zodanig slechte staat verkeren, dat het zwaardere verkeer er zonder gevaar voor instorten niet meer kan passeren. Met ingang van gisteren is de dienst der Nederlandse Spoorwegen, die is ingelegd tussen Breskens en Ber gen op Zoom ter vervanging van de trein verbinding Vlissingen-Bergen op Zoom, die vanwege de overstroming is geblok keerd, omgelegd via Sluis en Westkapelle. Ook de autobusdienst Breskens-Brugge ondervindt moeilijkheden. De afstand tussen de twee kanalen, op het punt waar het Belgische grenskan- toor is gelegen en die ongeveer 350 m- bedraagt, moet door de reizigers te voel worden afgelegd. Het goederenvervoer naar België, dat via het kantoor Eede vrij druk is, is een riskante onderneming geworden, terwijl het toeristenverkeer per autobus uit België en de Noord- Franse agglomeratie rond Rijssel wordt gehandicapt. De Belgische autoriteiten maken evenwel geen aanstalten om de houten noodbruggen, die na de oorlog zijn gelegd, te vervangen. In de 518de Staatsloterij, vierde klasse, vierde lijst, is een prijs van 25.000 ge vallen op lot no. 19138. De minister van Verkeer en Waterstaat zal komende Zaterdag een commissie voor j waterstaatkundige voorzieningen installe ren. Deze commissie, die onder presidium van de directeur-generaal van de rijks waterstaat ir A. G. Maris zal staan, krjjgt opdracht advies uit te brengen en de vraag te beantwoorden, welke waterstaat kundige voorzieningen dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de stormvloed geteisterde gebieden, waarbjj. aldus de opdracht, in het onderzoek ware te betrekken dc vraag of een afsluiting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te worden. Tot leden van de commissie zijn be noemd dr ir V J. P de Blocq van Kuf- feier, oud-directeur-generaal der Zuider zeewerken, dr ir N. J. A. Harmsen oud directeur-generaal van Rijkswaterstaat, prof. ir P. P. Jansen, hoogleraar te Delft, ir G. P. Nijhof, raadgevend ingenieur te Amsterdam, prof. ir J. T Thysse hoog leraar te Delft en directeur van het Wa terloopkundige laboratorium, ir R. Ver loren van Themaat, raadgevend ingenieur te Nijmegen, ir J W. de Vries, hoofdinge nieur-directeur van Rijkswaterstaat di rectie Beneden-rivieren en ir L. T van der Wal, oud-hoofddirecteur van de pro vinciale waterstaat van Zuid-Holland Secretaris van de commissie wordt u ir J. van Veen hoofdingenieur van Rijks waterstaat en hoofd van de studiedienst voor de benedenrivieren en adjunct-secre taris ir K. F. Valken, ingenieur bij Rijks waterstaat. Het is niet onmogelijk, aldus deelde mi nister Algera mede, dat de Commissie met nog enige leden zal worden uitgebreid. dr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1